Hans Westberg: met twee zege's tevreden op Spelen Raas kan zich in Ahoy gee afgang meer permitteren Onderhandse regelingen bij loting EK-voetbal Schaakreserves Voorschoten nu wel veilig Ushockeycoach blijft realistisch Schaats- kalender WOENSDAG 16 JANUARI 1980 SPQRT PAGINA 21 Volgende maand is het weer zover. Veel Nederlan ders zullen dan, net zoals vier jaar geleden aan aan hun televisie- of radiotoestel zitten gekluisterd om de Olympische Winterspelen op de voet te kunnen volgen. Ook de dertiende editie van dit grootse sportevenement, waaraan door zo'n dertig landen wordt deelgenomen, zal ruimschoots in de belang stelling staan, te meer daar het Nederlandse deel nemersveld groter is dan ooit tevoren. Niet alleen geeft een uitgebreide groep schaats(t)ers tussen 13 en 24 februari in het Amerikaanse Lake Placid acte de presence, tevens, en dat is het ver schil met Innsbruck '76, gaat het nationale ijshoc- keyteam zich in het olympische strijdgewoxqngen. De formatie van bondscoach Hans Westberg wist zich tot ieders verbazing een startbewijs te verschaf fen, een prestatie die het predikaat sportploeg van 1979 opleverde. BUSSUM (GPD) - Niemand kan ooit zeggen dat hij, verblind door het grote avontuur, de ernstigste misvatting van zijn leven maakte. Integendeel, nadat Hans Westberg drie en een halfjaar geleden had besloten trainer-coach van het nationale team te worden, ging het hem alleen maar voor de wind. Alhoewel de omstandigheden voor topijshockey in Nederland verre van ideaal zijn, maakte hij het haast onmogelijke waar door zijn keur korps toch maar even naar de Olympische Winterspelen in Lake Placid te loodsen. Een nieuwe mijlpaal in de Nederlandse ijshockeyhistorie, die werd bereikt dankzij het ande re hoogtepunt, de wereldtitel in de B-poule. Na die enerverende duels in het Roemeense Galati, vorig jaar maart, kwam de nationale ploeg eensklaps in de internationale schijnwerpers te staan. Het en thousiasme dat daarop volgde is echter de laatste tijd flink ge luwd, doordat nadien de verrich tingen niet synchroon liepen met de verwachtingen. De voorbereidingsfase verloopt een beetje op zijn janboe renfluitjes, iets dat we in Neder land wel zijn gewend. Het natio nale ijshockey is duidelijk in een stroomversnelling geraakt en ui teraard vereist dat de nodige aanpassing. Daarom vindt West berg de negatieve kritieken niet altijd terecht. „Kijk, ik had liever ook wat meer wedstrijden ge speeld tegen sterkere landen ploegen. Dan pas heb je een goe de graadmeter voor je eigen kracht. Maar je moet niet verge ten, dat we voorheen gewend wa ren op een lager niveau te acte ren, waarbij het oefenschema al tijden van tevoren was opgezet. En het is moeilijk dit in een korte tijd op de gewijzigde omstandig heden te projecteren". Spektakel maand het hoogste platform niet bereikbaar is. Daarvoor heeft bij voorbeeld wereldkampioen de Sowjet-Unie, het land dat hij als Olympisch kampioen tipt. een veel te grote voorsprong. Ook de achterstand op Zweden is groot. Hans Westberg over de verschil len met zijn vaderland: „De jeugd wordt deskundiger begeleid dan hier, waar tevens bijkomt dat de trainingsuren daar veel langer zijn. Dan heeft dat land het klima tologische voordeel van een strengere winter. Zweden heeft zo'n tweehonderd buitenbanen en ongeveer honderd binnenare- na's. Hier bevinden zich niet meer dan twintig ijshallen, die door relatief teveel schaatsers en te weinig ijshockeyers worden gebruikt". Ondanks de grote afstand tussen Nederland en de meeste oppo nenten in Lake Placid ziet West berg wel enkele mogelijkheden voor het sterk aanvallend inge stelde team. „Die eerste wed strijd tegen Canada is erg belang rijk voor ons. Als we tegen dat land goed van start gaan, weetje het maar nooit. Maar niemand mag van ons verwachten dat we dergelijke landen kunnen ver slaan. Canada bereidt zich sinds juli voor en heeft al wel vijftig wedstrijden gespeeld. Men moet niet uit het oog verliezen, dat van alle landen in deze rode divisie (naast Nederland, ook Sowjet- Unie, Finland, Polen, Japan en Canada) we alleen wel eens van Japan hebben gewonnen. Als we dit land kunnen verslaan, en Po len, ben ik dik tevreden. We heb ben in elk geval het lichte voor deel, dat de tegenstanders niet bang zijn om tegen ons te spelen. Ze zullen juist denken, we pak ken die Nederlanders wel even". Groeiproces De weg naar de top is lang. Zweden deed er ongeveer twintig jaar over. In de ontwikkelingsfase was ook daar de aanwezigheid van Canadese en Amerikaanse spelers onontbeerlijk. Nu zijn ze volledig verdwenen. Nederland zit nog middenin het groeiproces. Oranje bestaat voor de helft uit ijshockeyers die niet in Neder land zijn geboren. Alleen als de trainingsarbeid kan Zo werd de nationale ijshockeyploeg vorig jaar ontvangen, toen Oranje de promotie naar de A-groep had bewerkstelligd. Vlak voor de Winterspelen is het enthousiasme echter danig geluwd. worden opgevoerd, zal de Hans Westberg-formatie aansluiting met de top kunnen vinden. En misschien is er volgend seizoen meer tijd om oefenduels te kun nen spelen. Dergelijke wedstrij den behoeven in elk geval niet meer in de verdrukking te komen door het competitieverloop. De wereldkampioenschappen in de A-poule, volgend jaar in Zweden, beginnen namelijk pas in april, waardoor het nieuwe ijshockey- seizoen meer ruimte biedt tot ex perimenteren. Wellicht gaat dan Westbergs wens in vervulling: het formeren van een B-team. Op deze wijze wordt een nog duide lijker beeld geschapen van de kwaliteiten van potentiële Oran je-kandidaten. Oranje wordt gedupeerd door het feit dat de nationale ijshockey- competitie met het oog op de Winterspelen sneller moet wor den afgewerkt. De selectiespelers zijn veel te kort bij elkaar geweest met als gevolg dat in Enschede allesbehalve imponerend het vierlandentoernooi werd gewon nen. De ploeg had zich weer eens naar hartelust moeten uitleven, maar het spektakel bleef uit. De in Bussum woonachtige Hans Westberg toonde zich wel tevre den over het optreden. „Sommi ge spelers hadden misschien de Kerstdagen nog een beetje in hun benen, maar we hebben dit toer nooi wel gewonnen en dat zou een paar jaar geleden onmogelijk zijn geweest". Geen verontrusting bij de koele Zweed, die volgende week be kend maakt welke twintig spe lers 5 februari in het vliegtuig zullen stappen. Er is dan nog pre cies een week de tijd om alle onef fenheden weg te werken. Een uitvloeisel van de gebrekkige voorbereiding is de situatie dat daar dan nog drie wedstrijden te gen college-teams zullen worden gespeeld. Goed voor de eenheid, maar in zo'n laat stadium een groot risico. De 41-jarige West berg erkent dat het ontstaan van blessures reëel is. „Het is inder daad gevaarlijk, maar absoluut noodzakelijk". Wie weet, misschien staat de to meloze inzet van Oranje op het olympische ijshockeytoernooi borg voor een verrassing. West berg is in elk geval niet pessimis tisch. „Het belangrijkste wapen van ons is de bereidheid om kei hard te werken. De discipline is erg groot. Tevens beschik ik over twee uitstekende keepers en en kele goede spelleiders. En ieder een die vindt dat het schort aan onze schotvaardigheid moet ik ongelijk geven. Realistisch Hans Westberg weet wat hij wil, maar vooral ook welke mogelijk heden er voor Oranje liggen. Realistisch als hij is, moet de Zweed erkennen dat volgende Receptie Groen Wit LEIDEN - Ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan recepieert het bestuur van de Leidse R.K. gymnastiekvereniging Groen Wit zaterdagavond in het schip "Olympia", gelegen in de Zijl. De receptie wordt gehouden van 18.00 uur tot 19.30 uur. Aanslui tend volgt een feestavond voor de leden. •Zondag 20 januari worden in het kader van het jubileum onderlin ge wedstrijden georganiseerd in de Vijf Meihal (aanvang 12.00 uur). De duels worden afgewis seld door demonstraties van Pro Patria en Meerburg. ADVERTENTIE Groenoordhallen Leiden zaalvoetbalwedstrijd op 16 januari v. d. LEEK b.v.— GAZELLE Aanvang 22.00 uur Een beeld dat vorig jaar tijdens het wielerseizoen veelvuldig voorkwam: een zege van Jan Raas. Het handje wordt jubelend in de lucht geheven. KOME (ANP) - Nederland behoort tot de vier geplaatste landen voor de eindronde van het toernooi om het Europese voetbal kampioenschap voor nationale elftallen. Het organisatiecomi té besloot gisteravond, op basis van de resultaten van de laat ste jaren, de volgende vier landen te plaatsen: Engeland, Italië, Nederland en West-Duitsland. In de tweede beker bij de loting van woensdag in Rome zitten Tsjechoslowakije, Spanje, België en Griekenland. Het betekent dat de organisatoren geen rekening gehouden heb ben met de verlangens van Tsjechoslowakije, dat meende op grond van zijn overwinning bij het vorige toernooi om het Europese kampioenschap, recht te hebben op plaatsing. De indeling in de twee groepen houdt tevens in dat van het sterk geachte viertal nooit meer dan twee landen in een groep zullen uitkomen. Italië hield, als organisator, wel rekening met de eigen belangen. Van het aanvankelijke plan de sterke Westeuropese landen - en met name Duitsland - in Turijn en Milaan te laten spelen (in verband met de supporters) werd afgestapt. Naar veler mening omdat de trainer van hst Italiaanse elftal Enzo Bearzot daar tegen was. Bearzot wilde, ook in het geval dat hij niet met de Duitsers in een groep zou komen, ten minste twee wedstrijden in Noord-Italië spelen. De meesten van zijn internationals ko men immers uit Milaan en Turijn. Aan de vooravond van de loting werd vastgelegd dat Italië in de eerste ronde zowel in Milaan, Turijn als Napels zal spelen. Uitvloeisel hiervan is dat er geen zuidelijke en noordelijke groep zal bestaan en dat de ploegen in de voorronde tussen Napels/Rome en Milaan/Turijn heen en weer zullen moeten reizen. Een fel tegenstander van allerlei onderhandse regelingen, zoals gisteravond in Rome werden getroffen, was de Engelse af gevaardigde Sir Harald Thompson. "Waarom moeilijk doen", vroeg hij zich af, "Laten wij gewoon de acht landen in de beker gooien, lootjes trekken en zien wat er uit komt". Thompson sprak voor dovemansoren. Ten einde de wedstrijden, die zullen worden gespeeld op 11,12, 14,15,17 en 18 juni direct op de tv te kunnen uitzenden, zijn de aanvangstijden vastgesteld qart voor zes en half negen 's avonds. De wedstrijd om de derde plaats vindt op 21 juni plaats in Napels, de finale volgt een dag later in Rome. Zou de eind strijd onbeslist eindigen dan wordt het duel op 24 juni in Rome over gespeeld. Tijdens het toernooi zal een controle op het gebruik van verbo den stimulerende middelen plaats vinden. ROTTERDAM (GPD) - Ambitieus stapte Jan Raas gister middag als eerste op de piste in Ahoy. Even later volgden Joop Zoetemelk, Leo van Vliet, Aad van den Hoek, Cees Priem, Gerrie van Gerwen, Martin Havik en profdebutant Martin Rietveld. De wegrenners nemen het komende zesdaagse-festijn uiterst serieus. Vooral Jan Raas, die zich in Ahoy geen afgang kan en mag permit teren. Aan de kant slaat Wim de Ruiter de verrichtingen van zijn vaste trainingskameraad gade. Achter gangmaker Ad Heijboer dendert de wereldkampioen vol uit over de piste. De voorberei ding op de zesdaagse, die mor genavond van start gaat, is in volle gang. „Tjonge, tjonge, wat gaat die Raas weer te keer. En dan te weten dat we vanmorgen al ruim drie uur op de weg hebben getraind. Raas is momenteel in topvorm. Dat zullen ze de komende dagen hier wel merken. Pijnen kan zich op dit moment geen betere koppel- genoot wensen", zegtf Wim de Ruiter. De wereldkampioen, die vorig jaar in Rotterdam onder de maat bleef, geeft toe zich op dit mo ment sterk te voelen. „Ik heb meer ambitie. Ben ik gezien mijn status als wereldkampioen ook wel verplicht. Maar vorig seizoen kon ik mij door de barre winter nauwelijks goed voorbereiden op de Zesdaagse van Rotterdam. Het was mij zelfs te link om toen op en neer te rijden naar Ahoy om daar te gaan trainen. De wegren ners waren toen ten opzichte van de echte pistiers dubbel in het nadeel". De mogelijkheid op een feilloze voorbereiding heeft Jan Raas nu wel. Hij heeft in Ahoy al een stuk of tien trainingen achter de rug. De samenwerking met de op dit moment geblesseerde en erg pes simistische René Pijnen ziet de wereldkampioen wel zitten. „Ik heb op de baan natuurlijk niet het koersinzicht waarover Pijnen wél beschikt. De handigheid en snel heid van echte baancoureurs mis ik. Negen van de tien keer zal Pij nen de openingen moeten ma ken. Ik zie dat domweg niet", geeft Raas, die dit seizoen met Pijnen een koppel vormde in Maastricht en Berlijn, volmondig toe. „Pijnen aanvaardt dat. Hij weet dat ik het niet kan en zeurt daar verder ook niet over". Afgehouden Jan Raas heeft de afgelopen maan den overigens veel geld op de pis te laten liggen. Als wereldkam pioen was hij immers een veelge vraagd renner voor diverse zes daagsen. Raas hield echter in de meeste gevallen de boot af. „Ik bereid me op mijn eigen manier voor op het komende wegsei- zoen. Dat staat centraal. Maas tricht voelde ik als een morele verplichting ten opzichte van de Nederlandse wielerliefhebbers. Rotterdam is vlak voor het weg- seizoen en is dus een aardige test". De sportman van het jaar leeft al weer naar de voorjaarsklassie kers toe. „Op dit moment nog niet zo intensief, maar uit ervaring weet ik dat dat pas na de Zes daagse van Rotterdam zal ko men. Meestal voel ik me dan in topvorm. Dan pas komt de echte drang naar de klassiekers. Dan moet ik me echt in toom houden en wat reserves bewaren voor la ter in het seizoen". Over het pistewerk merkt de we reldkampioen nog op: „Op de baan kun je je lekker uitleven. Wie het als een show ziet, moet zelf maar eens op de fiets krui pen. Tijdens de jachten en achter de derny wordt enorm veel ge vraagd van een coureur. Ik rol tenminste elke nacht zo in bed wanneer ik van een zesdaagse te rugkom. Iemand die niet goed voorbereid aan de start komt, gaat afzien. Daar ben ik na een paar zesdaagsen wel achter". René Pijnen Een blessure maakt het vertrek van René Pijnen in Rotterdam nog allerminst zeker. Zondag verliet Nederlands beste baanrenner met een achillespeesontsteking de Zesdaagse van Bremen. Op dit moment staat René Pijnen dage lijks onder behandeling van de Belgische sportarts Mertens, die dinsagavond nog pessimistisch was over de blessure van Pij nen. Pijnen: „Ik weet nog steeds niet waar ik aan toe ben. Normaal staat er voor zo'n blessure zes weken rust. Ik had misschien door kunnen rijden in Bremen, maar dan had ik Rotterdam he lemaal kunnen vergeten. Nu pro beren we door injecties en allerlei manieren de blessure onder de knie te krijgen. Vandaag ben ik nog de hele dag met kruiken en warm water bezig geweest. De pijn is er trouwens nog niet door verminderd De Hoogerheidenaar doet er in elk geval van alles aan om morgen toch fit aan de start te komen. „Maar tussen fit en fit is wel een verschil", zegt hij. „Ik start om te winnen en niet om zevende te worden. Het is al een extra handi cap dat ik op dit moment niet kar. trainen. Wanneer ik start, zal het de eerste dagen misschien moei lijk gaan. Dan hoop ik maar op een goede Raas". De samenwerking met Raas ziet Pijnen, die vorig jaar in Rotter dam met Gerrie Knetemann tweede werd, wel zitten. „In Ber lijn en Maastricht heb ik veel moeten corrigeren, maar dat is niet erg. Vooral tijdens de aflos singen komt Raas techniek te kort. Dat is vooral op een kleine baan, zoals in Maastricht, een na deel. Rotterdam is wat dat betreft een stuk gunstiger. Op de baan kan Raas normaal gesproken be ter uit de voeten dan Knetemann. Maar Raas kan soms erg onver schillig zijn. Op sommige mo menten doet het hem totaal niets. Dan moet ik hem weer tot actie aansporen. Knetemann gaat on der welke omstandigheden dan ook tot het uiterste door". Pijnen heeft dit seizoen vier zes daagsen gewonnen. Moser, Braun, Frank, en de Australiër Danny Clark sleepte hij mee naar de overwinning. In totaal be draagt het aantal zesdaagse overwinningen van de Westbra bander 39. „Het zou prachtig zijn met Raas in Rotterdam de 40e overwinning te behalen. Maar dan zal ik liever nog vandaag dan morgen weer voluit moeten kun nen gaan", besluit een bezorgde en allerminst overtuigend klin kende René Pijnen. LFC verslaat Rijnsb. Boys LEIDEN - LFC heeft gisteravond op een hard maar toch goed be speelbaar terrein verrassend van Rijnsburgse Boys gewonnen. De zondag tweedeklasser nam vijf minuten na rust via Ger Nagte- geller de leiding, die uit een vrije trap fraai scoorde. Nog geen kwartier na die openingstreffer bouwde Frans van de Bogaart de marge naar 2-0 uit. Vijf minuten voor tijd halveerde Henk van der Zwan. de topscorer van de zaterdag eersteklasser, deze achterstand. In de slotfase konden de Rijnsburgers niet meer gelijk komen, hoewel de pupillen van Wijnands diverse scoringskansen creeerden. LEIDEN - Voorschoten 2 lijkt vrijwel zeker veilig te zijn in de eerste klasse van de Leidse schaakcompetitie. In de vijfde ronde bewerkstelligde de ploeg een 3-4 voorsprong op rivaal Lei derdorp 1, waarbij er voor de Voorschotenaren minstens een gelijkspel in het verschiet ligt. Heet hangijzer is de afgebroken partij tussen Spoel en Van Vleu ten, waarin beide partijen voor de arbitrage winst claimen. Een ver doorgestoten pion op de ko- ningsvleugcl biedt Leiderdorper Spoel wel de gunstigste perspec tieven. De andere twee hangpar- tijen hebben sterke remise-ten densen. Een gelijkspel zou Lei derdorp zeer welkom zijn, want dan zou ook dit team zich iets uit de gevarenzone kunnen opwer ken. Op het kopbord streek Leiderdorp met de hoogste eer op, daar Toorman weinig problemen had met Houweling sr. Steenlage wist de offerdrift van de Goede te weerstaan en kon in de tijdnood fase voor een tegenpunt zorgen. Pool-Oosthout was het eerst af gelopen daar Oosthout enkele foutjes van de witspeler meedo genloos afstrafte. Van Dijken had de mogelijkheid om te remiseren, maar wilde kostte wat het kost winnen. Gevolg was dat Goeman Leiderdorp weer hoop op een po sitief resultaat kon geven. Selier kwam positioneel beter te staan tegen Verstraten, doch had te weinig tijd om dit voordeel uit te buiten: remise. Postma bood taai tegenstand na een stukwinst van opponent Maat, maar uiteindelijk was dit toch vechten tegen de bierkaai. In een vooruitgespeelde partij gaf Barendse een pluspion tegen Voskuylen weg. waarna het punt eveneens werd gedeeld. Van Osnabrugge heeft een licht voordeeltje tegen Thierry, maar dit lijkt niet voldoende voor de winst. Van der Kooy verzuimde in de tijdnood van Goedhart een dame te winnen, waarna de ba lans nu volkomen in evenwicht is. Leiderdorp-Voorschoten 2 in gede tailleerd: Toorman (z)-P.Houwe ling (w) 1-0; De Goede-Steenlage 0-1; Van Osnabrugge-Thierry afg; Pool-Oosthout 0-1; Goe man-V. Dijken 1-0; P. Selier- Verstraten 1/*Goedhart-V. d. Kooy afg; Postma-Maat 0-1; Voskuylen-J. Barendse '/j-'/s; Spoel-V. Vleuten afg. Ajax-toernooi in Noorchvijk NOORDWIJ K - Tijdens het inter nationale jeugdtoernooi dat Ajax organiseert ter gelegenheid van het 80-jarig bestaan, zullen ook twee wedstrijden in Noordwijk worden gespeeld. Op de avond van dinsdag 5 augus tus komen op het veld van de plaatselijke zaterdag-eersteklas ser de jeugdteams (spelers tot 20 jaar) van Feyenoord en FC Den Haag en HSV Hamburg en An- derlecht tegen elkaar in actie. Die vier ploegen zijn ondergebracht in poule B. In de andere groep spelen Arsenal, AZ'67, Ajax en Real Madrid. Het jeugdtoernooi van Ajax wordt van 3 tot 10 augustus verder ver speeld in Amsterdam, Rotter dam. Den Haag, Alkmaar en ZandvoorL IJssportver. Koudekerk: zaterdag a.s. aanvang 10.00 uur, clubkampioen- schappen IJssportvereniging Leiderdorp: donderdagavond aanvang 19.00 uur clubkampioenschappen, zaterdagmiddag aanvang 13.30 uur clubkampioenschappcn jeugd; maandagavond aanvang 19.30 uur dis trictskampioenschappen korte baan dames en heren (16 jaar en ouder). IJssportvereniging Leiderdorp: woensdagmiddag aanvang 14.00 uur jeugdkampioenschappen 8-12 jaar var het district Sassenheim KNSB; zaterdagochtend aanvaru; 10 00 uur jeugdkampioenschappen 13-15 jaar van het district Sassenheim. IJssportvereniging Lisserbroek: zaterdag 19 januari, koppel wedstrijden start 14.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 21