"In return veg< m we die lui WC Alburt: Ik kan me met schaken in leven houden Kosten van Winterspelen onderschat... Hans Kraay nieuwe trainer van Sparta r>r> Basketballers Leiden in Athi me 'genekt' door c irbitrage Borg wereldkampioen WOENSDAG 16 JANUARI 1980 WASHINGTON (ANP) - De kosten voor de Olympische Winterspe len, die van 13 tot en met 24 fe bruari in Lake Placid worden ge houden, begroot op dertig mil joen dollar, zijn tot nu toe bijna verzevenvoudigd. Na de laatste berekeningen komen de totale kosten op ongeveer 200 miljoen dollar, zo werd in de Amerikaan se wintersportplaats bekend ge maakt. Alleen al het bedrag, dat wordt besteed aan de Olympi sche accommodaties en het Olympische dorp, is van 25 tot 115 miljoen dollar gestegen. Het Olympische dorp eist 24 mil joen op, het ijsstadion, dat plaats biedt aan 8500 toeschouwers, zes tien en een half miljoen. De staat New York staat garant voor een bijdrage van veertig miljoen dollar. De regering van de Verenigde Staten neemt ze ventig miljoen dollar voor zijn rekening. ROTTERDAM - Hans Kraay wordt de nieuwe trainer van Sparta. Gister avond bereikten beide partijen overeenstemming. Kraay, die donderdag de selectie van de Rotterdamse club voor het eerst onder zijn hoede neemt, heeft een contract getekend dat hem tot het eind van het seizoen aan Sparta zal binden. Sparta-bestuurslid Floor Bouwer: "Zowel Kraay als Sparta hebben niet op een eventuele optie aangedrongen. Wij willen kijken hoe het bevalt, daarna zien we wel verder". Het lijkt vrijwel uitgesloten dat bondscoach Jan Zwartkruis volgende week in Spanje kan beschikken over Bennie Wijnstekers. De Feyenoor- der liet de bondscoach gisteren telefonisch weten dat hij zo goed als zeker niet zal kunnen spelen in de vriendschappelijke wedstrijd in Vie- go. Dit als gevolg van een hardnekkige spierblessure in de kuit, waar door hij het afgelopen weekeinde ook niet meespeelde in de wedstrijd tegen PEC Zwolle. WIJK AAN ZEE (GPD) - Hoewel hij drie keer kam pioen van de Oekraine werd en ook in toernooien in Roemenië en Hongarije op een eerste plaats eindig de, mag de vorig jaar uitgeweken Rus Lev Alburt niet tot de meest tot de verbeelding sprekende schakers van het 42ste Hoogovenschaaktoernooi worden gerekend. Eerder kan zijn naam in verband worden gebracht met die van Sunye, Seirawan en Van der Wiel, de groep van schakers waarvan de nodige verrassingen in Wijk aan Zee verwacht mo gen worden. Om te bewijzen dat hy toch wel degelijk op schaakgebied aan de weg heeft getimmerd, somt Alburt snel nog een aan tal prestaties op: „Ik heb een internationaal toernooi in Joegoslavië gewonnen en speelde in het Russische team. Bovendien ben ik als schaakleraar in 1978 enige tijd werkzaam geweest op Cyprus en stond ik op een gegeven moment aan het hoofd van de jonge Russische schakers die zich nu steeds nadrukkelijker manifesteren". In Zwitserland tijdens een toernooi dat daar vorig jaar in Zürich werd gespeeld, no digde Piet Zwart, directeur van het jaarlijkse schaakge- beuren in Wijk aan Zee, Lev Alburt uit om deel te nemen aan de editie van 1980. Voor de inmiddels tot Amerikaans staatsburger omgedoopte schaker een goede kans om zijn krachten weer eens te meten in een volgens de re gels van de FIDE opgezet toernooi. Lev Alburt „In Amerika, waar ik de laatste vijf maanden re gelmatig gespeeld heb, han teert men een heel ander sys teem. Over het algemeen werkt een schaker daar twee partijen per dag af en dat ge beurt dan ook nog hoofdza kelijk in de weekeinden. Daarom is het voor mij be langrijk ook in Europa te spelen om toch voeling met de gang van zaken daar te houden". Acceptabel Lev Alburt werd in 1945 gebo ren in een klein plaatsje in de Oeral, maar verhuisde al snel naar Odessa, waar hij op zes jarige leeftijd met schaken begon. Via diverse kwalifica tietoernooien klom hij vrij probleemloos op tot een ac ceptabel niveau, om op 17-ja- rige leeftijd („voor een deel dank zij het schaken") de uni versiteit binnen te komen. „In 1 ATHENE - De gewoonte is, dat bij het nemen van vrije worpen de schutter in alle rust en niet gehinderd door zijn tegenstanders zijn werk mag doen. Maar Europees basketbal is anders. Dezelfde regels, maar andere maatstaven worden er gehanteerd. Dus kan het gebeuren dat Mitchell Plaat, op het cruciale moment van nog geen minuut te spelen en bij een stand van 86-86, terwijl hij vanaf de vrije worplijn de bal net wilde loslaten, een enorme zwieper in de rug krijgt van de "toevallig" passerende Kokolakis. Het Panathinaikos-publiek hield de adem in, want normaal gesproken is een technische fout de Griekse center zijn deel. Maar de referees wilden niets zien, gaven de bal aan de Grieken en boorden aldus Parker uiterst belangrijke punten door de neus en daarmee misschien wel de wedstrijd, want de 88-86 die de Grieken uit hun laatste aanval bewerk stelligden hielden zij vast. Een grote teleurstelling voor de Leidenaars, die 38 minuten lang dit tweede Europa Cup-duel volledig onder controle hadden. "Maar", relativeerde Hennie Blom meteen na afloop, die voor af al rekening had gehouden met een kleine nederlaag, "dit is na tuurlijk een schitterend uit gangspunt voor de return in Lei den. Dan vegèn we die lui met ruim verschil van het veld en uit eindelijk telt het doelsaldo. Ui teraard vind ik het vanzelfspre kend ontzettend jammer dat we in die laatste twee minuten de partij uit handen gaven. Maar ik heb al meer gezegd, datje in Eu ropa Cup-duels al voordien bin nen moet zijn. Zo niet dan krijg je de scheidsrechters gegarandeerd tegen. Dat kwam uit, maar dat weetje". Blunders van arbitrale duo, inder daad, in die allerlaatste fase toen het "betonnen souterrain" van het Panathinaikos-voetbalsta- dion in een ware heksenketel veranderde. De tot dan toe zeer neutraal optredende heren in het grijs, gaven, toen het akelig fana tieke Griekse publiek de zege rook, toe aan zijn eisen, waardoor Leiden niets meer mocht en Pa- nathinaikos alles. Leiden be zweek, ging onder de enorme druk daarnaast domme fouten maken - Harry Kip miste van dichtbij een ideale mogelijkheid om toch bij te blijven - maar zoals Blom al eerder terecht opmerk te: "De basis voor de nederlaag was al voordien gelegd". Rebound De rebound, daar draaide het na melijk gisteren om. Vooraf dacht Leiden onder de borden alleen rekening te moeten houden met de 2.16 meter lange Kokolakis, die ook inderdaad naar grote hoogte reikte. Dat evenwel was ingecalculeerd, hij mocht die 27 punten maken en ook die verde digingsrebounds pakken. Maar Blom had buiten de waard, in casu Ervin Giddings, gerekend. Die, plus John Washington, Ad van kaam moesten het zaakje verder onder controle houden. En dat nu ge beurde helemaal niet. Giddings was gewoon nergens. Schoot niet, maar dat was nog tot daar aan toe. Dat hij op geen enkele manier zijn lengte en sprong kracht wist uit te buiten was vele malen erger. De over het algemeen kleinere Grieken waren met name in de tweede helft heer en meester in de bucket en daarom bleef die voorsprong van Leiden slechts schommelen rond de 3 a 5 pun ten. Daarom ook kon Leiden niet weglopen naar een voor de thuisclub ongetwijfeld deprime rende tien/twaalf. Dieptepunt en tevens typerend bij het optreden van Giddings was de vijfde fout, die de Amerikaan al na drie mi nuten in de tweede fase op liep. Op domme wijze trachtte hij een zekere dunk van Stergakos nog te voorkomen. Zijn poging had geen schijn van kans. Hij kon de finitief vertrekken. Dat was een handicap voor de rest van de pleog, die onder leiding van een waarlijk schitterend spelende Mitchell Plaat (de overdreven chauvinistische Griekse suppor ters uitten bij hoge uitzondering zelfs hun waardering voor de Leidse spelmaker) het ontstel lende lawaai, dat de toeschou wers produceerden in de begin fase toch snel wist te temperen. Vorst Plaat kon waarlijk alles, heerste en verdeelde als vorst en schoot en passant 32 punten bij elkaar uit komend op een onwaarschijnlijk hoog percentage van tachtig. Woudstra, Bruinsmaen Kruidhof deden lekker mee en ook Kip volgde. Maar de lange jongens lieten het afweten. En zo kon het gebeuren dat de thuisclub onder aanvoering van Kokolakis, Kon tos en Stergakos steeds bij bleef. De spanning was constant om te snijden, maar desondanks bleek Leiden in de winning mood. Het had zekerheid kunnen brengen omtrent het doordringen tot de halve finale, maar het liep dus anders. In die doldwaze slotfase, toen de ruim honderd gehelmde en bewapende agenten het zeke re voor het onzekere namen en alvast maar een kordon vormden om de tweeduizend Grieken in Mitchell Plaat (hier op archieffoto) was de grote uitblinker in de ploeg van Hennie Blom. toom te houden, verloren de arbi ters en Leiden het hoofd. Maar ongeregeldheden zoals die vorige week uitbraken toen Cantu hier nipt won, bleven achterwege. Minutenlang werd de overwin ning gevierd alsof het behalen van de Europa Cup zelf betrof. Temidden van de doldrieste Grie ken die het veld overspoeld had den om hun favorieten op de schouders te nemen liep een vol komen gedesillusioneerde Mit chell Plaat, de absolute uitblin ker van de avond, als een geterg de beer in het rond. Hij kon het doodeenvoudig niet verkroppen, dat hij bij die beslissende vrije wocp zo in de maling was geno men en dat zijn ploeg zo moest verliezen. Waarschijnlijk van daag pas heel laat zal ook bij hem de realiteit die Hennie Blom al meteen onderkende, doordrin gen. Want het uitgangspunt voor Leiden is ondanks het verlies in Athene hoe dan ook bijzonder gunstig. Scores Leiden: Plaat 32, Bruinsma 20, Woudstra 12, Kruidhof 10, Washing ton 6. Giddings 4 en Kip 2. Panathinaikos: Kokolakis 27. Kontos26, Stergakos 17. Koroneos 12. Vidas 4 en Ioannou 2 punten. Rusland is het schaken een volwaardige sport en als ie mand daar zeer bedreven in is, dan willen de universitei ten die persoon graag hebben. Er worden in Rusland name lijk competities tussen de di verse hogescholen gehouden en het is er een directie van een school veel aan gelegen in die competities goed voor de dag te komen", aldus Al burt. Hoewel hij het na zijn universi taire studie bracht tot weten schappelijk medewerker, koos hij in 1971 toch voor het professionele schaken. „Dat betaalde beter", legt Alburt uit. „Nadat ik in 1977 groot meester was geworden en eenmaal geselecteerd was voor het Russische schaak team, verdiende ik beter dan de professor die ik jarenlang assisteerde". Moeilijkheden ondervond de 35-jarige schaker echter bij het deelnemen aan interna tionale toernooien. „De Rus sische schaakbond zendt nu eenmaal niet zoveel schakers uit en Rusland kent boven dien erg veel goede schaak spelers". Tijdens zijn verblijf met het Russische team in West- Duitsland vroeg Lev Alburt politiek asiel aan bij de Ame rikaanse ambassade. Over zijn beweegredenen en over de eventuele gevolgen van zijn stap voor in Rusland ach tergebleven familieleden wil Lev Alburt liever niets kwijt. „Ik heb het in Amerika erg naar mijn zin en kan me er met schaken in leven houden. Mijn rating is er ook enorm gestegen", antwoordt hij ontwijkend. Alburt verwacht in het toernooi in Wijk aan Zee overeenkomstig zijn ra ting (2515) te kunnen spelen. „Kom ik op een hoger gemid delde uit, dan ben ik natuur lijk helemaal tevreden. Voorlopig vind ik het echter al prachtig dat ik hier ben om naast het spelen van mijn par tijen ook wat contacten voor de toekomst te kunnen leg gen". Langademig De eerste ronde van het toer nooi in Wijk aan Zee had een langademig karakter. Na vijf uur spelen in de eerste zit ting werden vier van de ze ven duels afgebroken. Alleen Hans Bóhm slaagde er in de middaguren in de volle winst te boeken. De 29-jarige kandidaat-grootmeester versloeg in een aardige aan- valspartij de IJslandse grootmeester Gudmundu Sigurjonsson. Voorts ein digden de partijen Ree-Ko- Biyiasis-Browne einig spectaculair spel In de avondzitting viel een snelle beslissing bij Yassir Seirawan. De Amerikaanse jeugdwereldkampioen be dwong Europees jeugdkam pioen John van der Wiel. Sei rawan kreeg al direct na de opening voordeel en ver overde een pion. De Ameri kaan kon rustig aansturen op een gewonnen toreneind spel. Van der Wiel gaf direct na de hervatting op. Later op de avond eindigde de aanvankelijk afgebroken partij tussen Timman en Ligterink in remise. De par tijen Kortsjnoj Sunye en Byrne-Alburt werden we derom afgebroken. Partij Wit: Bohm (Nederland) Zwart: Sigurjonsson (IJsland) I. d2-d4 Pg8-f6, 2. c2-c4 e7-e6,3. Pbl- c3 Lf8-b4, 4. Ddl-c2 0-0, 5. Lcl-g5 d7-d6,6. e2-e3 efr-e5,7. Pgl-e2 Tf8- e8, 8. 0-0-0 Lb4xc3, 9. Pe2xc3 1 h6. 10. Lg5-h4 e5xd4, U.e3xd4 c7- c6, 12. f2-f3 Pb8-d7, 13. g2-g4 Dd8- a5. 14. Thl-gl Pf6-h7, 15. Lfl-d3 Pd7-f8. 16. f3-f4 n-fS, 17. Kcl-bl Lc8-e6, 18. d4-d5 c6xd5, 19. c4xd5 Le6-n, 20. g4-g5 f6xg5, 21. f4xg5 h6xh5, 22. LhlxgS LD-h'», 23. U-V h6 Tc8-c7, 24. Tdl-n T.iK i 8. 25. Dc2-f2 Tc7-n, 26. Df2-g3 Tf7xfl, 27. Tglvfl T.H .7, 28 Dg.ixdli Te7-f7, 29. Tflxf7 Lh5xn, 30. Dd6- g3 r7-r6, 31. Dg3-e5 Pnt-e6, 32. a2- a3 Da5-c7, 33. De5xc7 Pc6xc7, 34. d5-d6 Pc7-c6.35. Pc3-d5 Ph7-(8,36. Pd5-f6* Kg8-h8. 37 d6-d7 P!B-h7, 38. Pf6xh7 Kh8xh7, 39. Lh6-g5 Zwart geeft het op. PARIJS (ANP) - Björn Borg is gisteren in Parijs door een jury van de internationale tennisfederatie (ITF) voor de tweede keer in successie gekozen tot wereldkampioen. De jury bestond uit de oud-tennisspelers Donald Budge, Fred Perry en Lew Hoad. De belangrijkste overwinningen van de 23-jarige Zweed waren Wimble don, voor de vierde achterèenvolgende keer, en de open Franse kam pioenschappen (in totaal ook voor de vierde maal). Borg is overigens nog niet geheel tevreden. Tot nu toe is hij er nog niet in geslaagd het groot slem te winnen. Hij zal een eventuele beëindiging van zijn loopbaan pas overwegen nadat hij die titel heeft kunnen veroveren. Na de Amerikaan Don Budge in 1938) en Rod Laverfin 1969) zou Borg de derde speler zijn die dat kunststukje zou volbrengen. Donald Budge acht Borg in staat het groot slem te behalen. "Borg is een speler met twee zeer sterke wapens: de backhand en de return.Zon speler is onmogelijk te verslaan. Bovendien beschikt hij over een goede opslag en aan het net levert hij ook degelijk werk af. Volgens mij is hij in staat het groot slem te veroveren"zei de 60-jarige Budge.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 19