Verwerking blijft ouderwets secuur Hebt u al een slappe girokaart? U KOMT OOK AAN DE BEURT GOOI NOG NIETS WEG Wf)f%FDAG 16 JANUARI 1980 Bloemschikken is een leuke heid waar gelukkig steeds meer mensen zich voor interesseren. Het is immers veel leuker om iets moois te maken van dat bosje bloemen, dan ze zo maar zonder meer in een vaasje te „poten". Toch hoor ik velen om me heen regelmatig verzuchten: „Ik kan dat niet, ik heb er geen gevoel voor". Natuurlijk, een beetje ge voel voor vorm en kleur moet je wel hebben, maar wie heeft dat niet. Het probleem schuilt vaak in de hulpmiddelen die ontbre ken. Zonder dat kan zelfs de bes te bloemist geen goed bloemstuk maken! Met de materialen die hij gebruikt, kunt ook u een heel aardig stukje maken. Steekschuim Niet voor niets zetten we dit mate riaal bovenaan het rijtje, het is misschien wel het belangrijkste hulpmiddel. Met een flink blok groen steekschuim in huis kunt u al heel wat beginnen. Het steek schuim wordt eerst op maat van uw vaasje of bakje gesneden en dan moet het zich goed volzuigen met water. Daarvoor laat u het enige tijd ondergedompeld in water liggen. Zo'n stukje steek schuim kunt u ook heel eenvou dig vastzetten op iedere wille keurige ondergrond. Handig daarvoor zijn de kunststof prik kers met vier poten zoals u die op de foto kunt zien. De prikker zetj u met wat kneedplastic of speciaal kleefmateriaal vast op de onder grond en daarop zet u het steek schuim vast. In het volgezogen steekschuim kunt u dan de bloemen en takken vast prikken. Heeft u bloemen met slappe ste len dan kunt u met een stokje of iets dergelijks op de gewenste plaats een gaatje voorprikken. Na gebruik kunt u het steekschuim weggooien. Het is niet aan te ra den om het een tweede keer nog eens te gebruiken, ten eerste om dat de gaatjes niet meer dicht trekken en ten tweede omdat het voor de tweede keer moeilijk wa ter opneemt. Vergeet bij gebruik echter niet om een randje open te laten voor het bijgieten van het water, dat moet wel regelmatig gebeuren. Kippegaas Erg goedkoop en meerdere malen te gebruiken is gewoon kippe gaas. Vooral als u in een mooie vaas een flink boeket bloemen wilt opmaken is gaas ideaal als insteekmateriaal. Door van het kippegaas een „luchtige" prop in de vaas te frommelen kunt u op diverse hoogten houvast vinden voor uw bloemen. Als u het op enkele plaatsen om de rand van de bak of vaas klemt blijft het goed op z'n plaats zitten. Prikkers Vrij algemeen bekend zijn wel de bloemprikkers van lood met al lemaal koperen pennetjes erin. Ze zijn er in verschillende maten en afmetingen en erg geschikt om bloemen op te maken in een on diepe bak, een wijde vaas of op een platte schaal. U kunt de prik ker met klei of een speciale kleef stof van de bloemist vastzetten. Als u bloemen met erg dunne steeltjes in een prikker wilt zet ten, is het mogelijk dat deze niet voldoende houvast kunnen vin den. U kunt dat probleem oplos sen door eerst wat coniferen- groen of iets anders op de prikker aan te brengen. Stopgroen Een handigheidje dat oma ook al toepaste: de vaas luchtig opvul len met groene takjes van bij voorbeeld coniferen, liguster e.d. Helaas kunnen vooral veel zo merbloemen slecht tegen zo'n vulling, omdat het water door dat groen snel troebel wordt. U kunt dat enigszins verhelpen door Chrysal te gebruiken. gaas Draad Gereedschap In de eerste plaats heeft u een scherp mesje nodig, en daarnaast een eveneens scherpe snoei- schaar voor het knippen van tak ken e.d. Zorg er echter voor dat het gereedschap goed scherp is, dan maakt u een gave snij wond en blijven de vaatbundels, waar mee de bloem vocht opneemt, in tact. Eventueel heeft u nog een nijptang of een combinatiegang nodig voor het buigen en knip pen van het draad. Om slappe bloemstengels te ver stevigen en om een bloem of een blad een andere stand te geven, gebruiken we zgn. bloemen- draad. Dat is groen gelakt ijzer- draad, dat in verschillende dikten in de handel is. Vazen Ten slotte is de vaas of het bakje uitermate belangrijk. Zorg er voor dat u een voorraadje in de kast hebt staan in zoveel mogelijk gangbare maten en modellen. In de meeste gevallen geldt hoe eenvoudiger van model en kleur, hoe mooier de bloemen tot uiting komen. Maak wel altijd na ge bruik uw vazen en bakje schoon door ze een nacht weg te zetten gevuld met een chlooroplossing. Goed omspoelen, laten drogen en dan de kast in. Bij materialen Kijk maar eens bij de bloemist rond, u zult zien dat in praktisch elk boeket of bloemstuk zgn. bijmaterialen gebruikt zijn. Dat kunnen allerlei soorten blad zijn, mooi gevormde takies. bessen, vruchten enz. In veel gevallen zal Op de foto ziet u enkele belangrijke hulpmaterialen voor het bloemschikkenzoals steekschuimdat in blokvorm en in rondjes verkrijgbaar iskippegaas,kunststof prikker voor steekschuim ,kneedpastaeen bloemprikker van lood en enkele eenvoudige vaasjes. een verantwoorde keuze van het materiaal nodig zijn om uw schikking af te maken. Wanneer u een tuin heeft, zult u daar al veel in kunnen vinden. Maar ook bij de bloemist is genoeg te krijgen. Denk eens aan uw kamerplanten, die kunnen vaak ook best een bloem of blad missen. Zorg dat u altijd wat van bovenge noemde materialen en hulpmid delen in huis hebt, zodat u ook inderdaad professioneel aan de slag kunt gaan als het moet. U voorkomt dan nieuwe teleur stellende ervaringen. En als het wat beter gaat, krijgt u er steeds meer plezier in. Van de 4 miljoen rekeninghouders die de Postgiro heeft, werken er op dit moment ongeveer 75.000 met andere overschrijvingspaperassen en giro-enveloppen dan de rest. Zij hebben de nieuwe „slappe formulieren" waarvan enige tijd geleden werd aangekondigd dat ze de bekende boekjes met blauwe kaarten gaan vervangen. In twee jaar tijd zullen alle giro-klanten moeten overstappen op de nieuwe paperassen. De omschakeling verloopt op dit moment echter nog erg traag, doordat er nog geen snelle drukmachines zijn voor de „slappe formulieren", waar immers uw naam, adres en nummer op moeten staan. Zodra rekeninghouders aan de beurt zijn voor verandering, wor den ze door de Girodienst ruim schoots met voorlichtende fol ders bestrooid. Er staan dingen in als: „dit niet invullen", „denk er om, hier niets beschrijven" en „pas op, vooral niet vouwen". Dat maakt je onwillekeurig een beetje wantrouwend. Wat moetje straks allemaal gaan zitten doen om de computers van de Giro van dienst te zijn? En komt het alle maal wel goed met je geld, als die nieuwe formulieren zo voorzich tig en precies moeten worden be handeld? Of sta je voortaan weerloos tegenover de kuren van weer een nieuwe moderne vin ding? We hebben ons in de afgelopen we ken verdiept in deze twee punten. In de Girokantoren Den Haag en Arnhem bekeken wij de dagelijk se verwerking en als willekeurige rekeninghouders werkten wij zelf thuis met de nieuwe formu lieren. Onze conclusie: de formulieren zien er anders uit, maar ze werken net zo gemakkelijk als de boekjes met kaarten. De controle op de Girokantoren is zo safe, dat het bijna ongelooflijk is. Ondanks alle computers en elektronische leesmachines gaan de papieren ook nog altijd door vele r handen. Dag mooie map Om mee te beginnen, de formulieren. Ze zijn dun als pa pier en er zitten geen ponsgaatjes meer in. Ze zijn aanmerkelijk groter dan de nu nog normale gi rokaarten. Net als de kaarten zit ten ze in boekjes van 50 stuks. Een boekje met kaarten meet 19 bij 8 centimeter. Daarom moetje er grotere enveloppen voor ge bruiken, want opvouwen mag niet. Die enveloppen krijg je de eerst keer vanzei f toegestuurden verder kun je ze gewoon gratis op de postkantoren halen. Het grotere boekje maakt wel datje binnenkort je fraaie giro-map kan weggooien, die je ooit hebt ge kocht of cadeau gekregen. Want in die handige mappen met ring band en vakjes, waarmee je zo netjes „thuisbankier" kunt spe len, past het nieuwe boekje met geen mogelijkheid. De giropost is kan snel n« Daar wordt zocht. Niet met ee: Over het invullen van de „slappe formulieren" valt weinig voor te lichten. Dat gaat vanzelf. Het eni ge verschil met de kaarten is, dat je eventuele mededelingen bo venaan zet, en ook je handteke ning, in plaats van onderaan. Wat doen ze er mee? Wat doet het girokantoor met die formulieren? Stort men ze daar met zakken vol ongezien in een machine, en moeten we maar zien wat er van komt? Het formulier is immers gemaakt om door een elektronisch oog afleesbaar te zijn, buiten de mens om. Het is haast niet te geloven hoeveel uiterst zorgvuldig handwerk er nog gebeurt bij een administra tiesysteem dat tevens zulke mo derne apparatuur in huis heeft. Het is een bedrijf van totale uiter sten, van volautomaten en tege lijk ouderwets handwerk. Ziet u die streepjes Uw enveloppe waarin u uw giro kaarten - en straks de „slappe formulieren" - op de post doet, daar begint het mee. Op het post kantoor worden die giro-enve loppen automatisch uit de rest gesorteerd. Laat maar eens lam plicht langs de voorkant van uw giro-enveloppen schijnen. Dan ziet u het daar zitten twee doffe strepen op gedrukt. Op die stre pen reageert de sorteermachine van de post. Er zijn ook nog ver schillen in de strepen van Arn hem, Den Haag en Amster dam. dus meteen uit en de girokantoren, in de nacht uitge- en om bijvoorbeeld op hun eigen rekening te storten of een beta ling te doen. Niet alleen arme domme mensjes doen dat; er zit ten ook wel eens tienduizenden guldens tegelijk in een envelop pe. Ook op een andere manier kan dat geld er soms in gekomen zijn. Bij de Giro zeggen ze: „Onze enve loppen zijn gratis, en Nederlan ders gebruiken dingen die gratis zijn erg graag overal voor. Ze stoppen er bijvoorbeeld hun huishoudgeld in, of spaargeld, iemand anders in huis heeft dan een giro-enveloppe nodig, kijkt niet, stopt zijn kaart erin, en daar gaat het geld naar het Girokan toor. Een geluk: zodra het daar is gevon den, wordt zo mogelijk genoteerd bij welke kaarten het zat, dan heeft een onvoorzichtige nog een goede kans om het op navraag te rug te krijgen. Maar zijn we wel leeg? Die enveloppen, stel dat daar kaar ten in over het hoofd worden ge zien? Vooral met die nieuwe dunne formulieren lijkt dat niet zo onmogelijk. En alleen al bij het kantoor Arnhem (het grootste) moeten per nacht de volgende gi gantische aantallen kaarten uit enveloppen worden gepakt 260.000 overschrijvingen. 270.000 incassokaarten (acceptgiro's) en 500.000 betaalkaarten. Daar moet toch zo af en toe wel een fout bij worden gemaakt? Om die fouten öp te vangen worden de leeggemaakte enveloppen niet Een hele afdeling codeersters zit Lucassen, die niet bestaat... weggegooid, maar alle maal eerst nog eens doorgelicht. Ze worden stuk voor stuk voor een lichtoog langs geleid, dat waarschuwt als er wat in is blij ven zitten. Ook dan komt er nog wel eens geld tevoorschijn, dat tegen de kant van de enveloppe aan zat. Nog meer gaatjes erin Na het uit de enveloppen halen en het sorteren moeten de oude gi rokaarten worden ingeponst. De gaatjes die er bij u thuis al in zit ten, zijn codes voor uw naam en gironummer. In ponskamèrs worden de kaarten door machi nes geleid waaraan behendig meisjes zitten, die in hoog tempo op een toetsenbord het geldbe drag aanslaan dat u hebt inge vuld, en het gironummer waar uw overschrijving naar toe moet. Dat worden ook weer gaatjes in de kaart. Het postwerk wordt niet alleen ge daan op de grote girokantoren zelf, maar ook op aparte codeer kantoren, die de Giro heeft in Til burg, Gouda, Breda, Zwolle, Nijmegen en Roermond. Daar worden de kaarten per eigen transport gebracht en gehaald vanuit Den Haag en Arnhem. De gaatjes zijn het middel om de kaarten verder te kunnen uitzoe ken. Dat moet nogal wat keren gebeuren. Eerst op uw naam, om het bij u af te schrijven, dan weer op naam van degeen die het geld slimme machine, maar gewoon met de hand. Tot dusver is er voor dat werk niets bruikbaars uitgevonden. De nieuwe formulieren veranderen daar niets aan. Alle binnengeko men enveloppen worden met een snijapparaat geopend, en dan worden ze stuk voor stuk aan lange tafels leeggehaald door gi rowerksters en -werkers. Ook geld zit er in Wat er in zit gaat op stapeltjes: sta peltjes overschrijvingen, stapel tjes incassokaarten, stapeltjes be taalkaarten, stapeltjes brieven- aan-de-girodienst, stapeltjes be talingen voor de Duitse Lotto, enzovoorts. Soms ook een stapeltje bankbiljet ten, want er zijn tot vandaag de dag nog altijd mensen die in blind vertrouwen geld plus een stor- tingskaart in de brievenbus gooi U kunt zelf wel ongeveer na gaan of u spoedig aan de beurt komt of niet voor de nieuwe girokaarten. Het gi rokantoor Den haag is er he lemaal vooraan mee begon nen, bij gironummer 1. En Arnhem is ook gestart bij zijn laagste nummer, dat is 700.000. Het gaat nu nog langzaam, maar in de loop van volgend jaar wil men in totaal 200.000 nummers per maand gaan omschakelen. Eind 1981 denkt het kantoor Den Haag al zijn rekening houders te hebben afgewerkt en eind 1982 zal Arnhem (waar veel meer rekeningen zitten) er mee klaar zijn. Half '82 start het slap maken van de betaalkaarten, eind '83 de cheques en kasche ques, en eind '84 stortings- en acceptgirokaarten. De leesmachine die 2000 kaarten per minuut kan verwerken van u krijgt, en dan nog weer eens zo dót die iemand behalve het geld uiteindelijk ook nog uw kaart in de enveloppe bij zijn af rekening krijgt. Zo moeten dus in Arnhem diezelf de 260.000 girokaarten die gister avond zijn binnengekomen van rekeninghouders, morgen weer de deur uit naar heel andere re keninghouders. Afgedankt systeem Het verschrikkelijke sorteerwerk dat daar voor nodig is - met tus sendoor uiteraard de boekingen in de computer, die voor de af- en bijschrijvingen op de dagreke ningen moeten zorgen - gebeurt momenteel met stokoude ma chines die nergens op de wereld meer werden gemaakt. Het sorte ren op gaatjes - volgens een soort muziekdoos-systeem - is een goed systeem, maar uit de tijd. Achterhaald door veel snellere elektronische bedenksels. De machines die de Girodienst mo menteel heeft staan, zijn soms al eens afgedankt in Zuid-Amerika en al enige keren gereviseerd om de zaak aan de gang te houden. De ponsmachines zijn al even zeer antiek. Dit oude systeem houdt het nog best eventjes uit. De Giro is een grote klant van de elektronica- fabrieken, en die zorgen dus wel dat de boel draaiende blijft. Maar met een paar jaar moet alles zon der gaatjes gebeuren. Daar zijn dus de nieuwe „slappe formulie ren" voor. Op de plaatsen waar u niet in mag schrijven worden de codes getikt die anders met gaatjes gebeuren. Die formulie ren worden gesorteerd in een leesmachine, waar er 2000 per minuut doorheen razen. Tegelijk kan er computerband in worden gemaakt. Maar ook bij dit supersnelle sys teem is er weer handwerk. Met de hand wordt gecontroleerd of de overboekingen kloppen, en of de goede formulieren bij de goede dagafschriften zitten. Hoeveel werk zo'n dagelijkse papierberg met zich meebrengt, blijkt ook uit de personeelssterkte van het grote kantoor Arnhem: 3800 mensen zijn er bezig. Die meneer Lucassen Nog een laatste voorbeeld van de grondige aanpak van het werk met de nieuwe giro formulieren: twee jaar lang had het kantoor Arnhem er al mee op proef ge werkt voordat de eerste reke ninghouders ze kregen. Dankzij die proefperiode is codeerappa- ratuur, die niet helemaal voldeed, verder nooit aangeschaft. En nog is er een afdeling codetypis tes elke dag bezig met het intik ken van af- en bijschrijvingen op de rekening van een zekere me neer Lucassen te Loowoude. Een niet-bestaande rekeninghouder met gironummer 9234567, waar op voortdurend duizenden en duizenden boekingen omgaan. Niet alleen maar om de codeer sters te oefenen, maar vooral ook om de apparatuur te testen en zonodig te verbeteren. Zodat er in de praktijk nauwelijks meer iets mis kan gaan met de .slappe" girokaarten. Ook als u bent overgegaan op de nieuwe slappe girokaar ten, kunt u uw oude boekje met dikke kaarten nog nodig hebben. Dat kan zijn om een cheque uit te schrijven. Of om een betaling naar het buitenland te doen (de lotto, of de huur voor een vakan tiehuisje). Die dingen kun nen voorlopig nog niet met de slappe girokaarten. Wel mag u voor alles voortaan de grote enveloppen gebrui ken

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 15