LEIDSCH DAGBLAD Opnieuw veto in Veiligheidsraad IU21 CSM fyfen leng6n: IJspret verwatert door (tijdelijke) dooi Soldaten niet naar Libanon vandaag Middenschool van Ashram uitgesteld CHOMEINI WIL GEEN HULP VAN RUSLAND Te veel vrijwilligers GANDHI BEËDIGD Periodiek ambtenaren op de tocht Tweeling tot in de dood Bavo mag bouwen in Capelle MAANDAG 14 JANUARI 1980 OPGERICHT 1 MAART 1860 36062 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN NEW YORK (UPI/Reuter) - De Sov.jet-Unie heeft van nacht haar veto uitgesproken over een door de Verenigde Staten voorgestelde resolutie in de Veiligheidsraad, sanc ties toe te passen op Iran. (Van één onzer verslaggevers) ALPHEN AAN DEN RIJN - Het Ashramcollege in Alphen aan den Rijn wordt volgend jaar geen middenschool. Het schoolbestuur van deze 1400 leden tellende scholenge meenschap gaat volgens voorzitter drs. P. Maas bij het ministerie van onderwijs vra gen om "een extra voorberei dend jaar". Dat zou neerko men op een jaar uitstel van het middenschool-experi ment. De reden van de aanvraag voor extra voorbereidend iaar is volgens Maas genoegzaam bekend. Zoals bekend kampt de school nog steeds met in terne conflicten. Nog altijd zijn de disciplinaire maatre gelen tegen rector W. Cha- muleau (voorwaardelijk ont slag) en conrector H. van Cas teren (voorwaardelijke schor sing) niet teruggedraaid. Bei den zijn overigens wel bii het het ambtenarengerecht tegen de bestuursmaatregel in be roep De sancties hadden moeten wor den ingesteld omdat Teheran heeft nagelaten de Amerikaanse gijzelaars vrij te laten die sinds 4 november in de bezette ambas sade van de Verenigde Staten in de Iraanse hoofdstad worden vastgehouden. Dat de Sowjet-Unie de ontwerp resolutie zou torpederen werd al gemeen verwacht en er was door de vertegenwoordiger van het land bij de Verenigde Naties, Trojanowski, op gezinspeeld. Negen andere leden van de raad hadden Amerika hun steun toe gezegd bij het toepassen van eco nomische, financiële en diploma tieke dwangmaatregelen tegen Iran. De DDR verzette zich tegen de resolutie, Bangladesj en Mexi co onthielden zich en China nam niet aan de stemming deel. De Chinezen hadden eerder al het nut van sancties betwijfeld en er alleen maar meer narigheid voor het betrokken gebied van ver wacht. Het veto in de Veiligheidsraad was het tweede van de kant van de Russen in nog geen week. Vorige week maandag torpedeerden ze een ontwerp-resolutie over de toestand in Afghanistan. De Amerikaanse permanente ver tegenwoordiger bij de Verenigde TEHERAN (AFP/AP) - Iran heeft zich vanmorgen bij monde van ajatollah Chomeini afgezet tegen het Russische aanbod van hulp, militaire inbegrepen, om Iran in staat te stellen een eventuele Amerikaanse blokkade te bre ken. Dit is een belediging van on ze heilige overtuigingen en het Iraanse volk, want zowel de mis dadige Verenigde Staten als de Sowjet-Unie moeten weten, dat wij ons met alle kracht zullen ver zetten tegen elke schending van de integriteit van ons land, zo zei Chomeini vandaag in een com muniqué in het blad de "Islamiti sche Republiek". De nieuwe Afghaanse leider Ba- brak Karmal heeft Chomeini za terdag een boodschap gezonden waarin hij de wens te kennen geeft "hechte vriend- en broeder- schaps betrekkingen", tussen beide naties te vestigen. Karmal verzekerde Chomeini dat hij niet zou toestaan dat Afgha nistan wordt gebruikt als een ba sis voor aanvallen op Iran. Minder koud Naties, Donald McHenry, hekel de het Russische veto krachtig als een "stap om het stilzwijgen van Iran over Afghanistan te ko pen". Hij zei verder dat Amerika onaf hankelijk van de Veiligheidsraad maatregelen zou nemen en vroeg andere leden zich daarbij aan te sluiten. In een kort antwoord zei Troja nowski dat Amerika probeerde de Verenigde Naties te gebruiken om zich te mengen in de binnen landse zaken van Iran. Door sanc ties op eigen gezag tegen dat land in te stellen, vervolgde hij, nam Amerika het recht dat bij de Vei ligheidsraad behoorde te liggen, in eigen hand. De Iraanse minis ter van buitenlandse zaken Gotb- zadech, heeft vandaag verklaard dat hij erop voorbereid is dat de gijzelaarscrisis, min of meer voor altijd doorgaat'. Kort voordat hij naar het zuiden van Iran zou vlie gen in het kader van de Iraanse verkiezingscampagne, zei Gotb- zadech op een persconferentie: "De Verenigde Staten draaien helaas om de zaak heen en komen niet aan de kern van de zaak toe. Zij hebben geprobeerd pressie aan te houden en dat soort pressie schrikt ons in het geheel niet af'. Op de vraag of hij de crisis dan voor altijd zou willen zien voort duren, antwoordde hij: min of meer voor altijd. Zolang de Ver enigde Staten pressie uitoefe- 22 PAGINA'S Zo snel als de Russin Natalia Petruseva in Hamar had ge schaatst, zo traag was ze bij het afleveren van haar uri ne voor de dopingcon trole. Gisteravond om elf uur, zeven uur dus nadat Pe truseva zich voor de controle had aangemeld, was zij nog steeds niet in staat datgene te produceren wat de dopin- gofficials zo graag van haar zouden ontvangen. Tevoren had Petruseva zich heel wat slagvaardiger ge toond. Zij onttroonde Beth Heiden, die als tweede ein digde, als wereldkampioene en zadelde en passant de na tionale damesvertegen woordiging met een min derwaardigheidscomplex op. Met de twaalfde, veer tiende en negentiende plaats in de eindrangschikking van Annie Borckink, Ria Visser en Sijtje van de Lende is Ne derland weer gedevalueerd tot tweederangs natie bij het damesschaatsen. "En het heeft geen zin daarvoor ex cuses te zoeken", sprak de gedesillusioneerde coach Ab Krook, "want die zijn er een voudig niet. De herenkernploeg gleed in het Zweedse Sundsvall trou wens eveneens onderuit. Ondanks het feit dat Hilbert van der Duim zich kapot reed en zich mede daardoor als beste allrounder mani festeerde, verloren de schaatsers van Egbert van 't Oever en Tjaart Klooster boer met minimaal verschil (21&-215) van Zweden. In Davos deed het Amerikaan se schaatswonder Eric Hei den weer eens van zich spre ken. Hij verpulverde twee wereldrecords. Op de sprintvierkamp liet hij een totaal van 150,255 punten no teren, terwijl hij de beste wereldtijd op de 1000 meter omlaag haalde naar 1.13,60. De Nieuwkoper Cees van der Wereld mocht in Nijmegen bij verrassing de kampioens trui aan'rekken, nadat hij de nationale titel veldrijden op zijn naam had gebracht. In de nationale voetbalcompe titie lijkt Ajax zonder weer stand op weg naar prolonga tie van de landstitel. In de bevroren Amsterdamse Wa tergraafsmeer kreeg Willem II voetballes: 7-1. De Am sterdammers hebben inmid dels een voorsprong van vijf punten opgebouwd op 'con current' Feyenoord, dat het Natalia Petruseva. uitreisje naar PEC/Zwolle met een 0-2 zege afsloot PAGINA'S 11-19 Engels kostuumstuk bij de AVRO PAGINA 5 Goudzwaard en Lubbers in de clinch PAGINA 7 Brezjnjev haalt uit naar het Witte Huis PAGINA 9 Albeda: "Geen slimmigheid jes bij ontduiken van loon maatregel" PAGINA 20 koopse plassen, waar gisteren velen de ijzers weer one LEIDEN EN OMSTREKEN - Na een nacht met stevige vorst heeft schaatsminnend Nederland gis teren voor het eerst deze winter kunnen krabbelen en rijden op natuurijs. De meeste sloten lagen op deze fraaie ijsdag behoorlijk dicht. Zelfs ondernamen enkele waaghalzen al toertochten vanaf Nieuwkoop naar Zwammerdam. Ook op andere grote plassen werd, ondanks waarschuwingen, hier en daar gereden. Sommige onder gespoten tennisba nen in de streek waren zaterdag al open. Gisteren en vandaag volgden er meer: Woubrugge,Ter Aar, Hazerswoude, Koudekerk, Oegstgeest en Leiderdorp. Vannacht is de ijslaag nog weer aangedikt. Het vroor acht tot elf graden. Vanavond echter valt vanaf het noorden de dooi in, zo voorspelde het KNMI vanoch tend. Een gebied met ijzel en re gen zal van noord naar zuid over ons land trekken. Voor morgen wordt lichte dooi verwacht. Ech ter: na dinsdag keert de kou te rug. Er vallen later in de week sneeuwbuien en lichte vorst te Veel bewolking met nu en dan ijzel of regen en ook mistbanken. Temperatu ren geleidelijk oplopend tot om het vriespunt in Zuid-Limburg en tot on geveer plus 3 graden in de noordelijke provincies. Meest matige zuidwesten wind, van het 15 JANUARI Zon op: 8.41 uur; onder 16.54 uu Maan op: 5.59 uur; onder 14.56 u Hoogwater te Katwijk te 1.15 er uur, laagwater te 9.19 en 21.28 uu verwachten. Koud was het ook el ders in Europa. Voor het eerst in zeer lange tijd heeft het zondag gesneeuwd in het zuidoosten van Spanje. In Beni- carlo viel de eerste sneeuw sinds twintig en in Valencia het derde pak in veertig jaar. Beide steden liggen op de kust van de Middel landse Zee. Moskou beleefde van vrijdag op za terdag met 25 graden onder nul in het centrum en -30 in de randge meenten zijn koudste nacht van het jaar. Vogels Het nationaal comité wintervoede- ring heeft in verband met het aanhouden van het winterweer een oproep gedaan om vogels te gaan voederen. De meest nijpen de gevallen doen zich voor in wa tergebieden, waar volgens het comité vooral reigers, roerdom pen en andere watervogels het moeilijk hebben. Een woordvoerder van het comité schat dat er op het ogenblik enkele tienduizenden watervogels in nood verkeren. Vorig jaar is door bemiddeling van het comité een kleine 100.000 kilogram voedsel bij vogels terecht gekomen, waarmee volgens de woordvoer der honderdduizenden vogels zijn gered. Diverse groepen ouders als ook het merendeel van de leer krachten zijn zeer teleurge steld over het besluit van hel schoolbestuur om uitstel t€ vragen. Twee groepen ouders hebben al om een buitenge wone ledenvergadering var de oudervereniging ge vraagd. Van de leerkrachter heeft een overgrote meerder heid (80 van de circa 100) ziet in een brief aan het bestuui van de oudervereniging zich uitgesproken tégen uitste van het middenschoolexpe riment. NIEUW-DELHI (Reuter/AFP) - Indira Gandhi is vanmorgen beèdigd als premier van India. Tegelijkertijd legden ook 14 mi nisters en 7 staatssecretarissen de eed af. Voor Gandhi is het de vierde keer, dat zij de post van eerste minister heeft aanvaard. Slechts twee leden van Gandhi's vorige kabinet zijn weer in de re gering opgenomen: de minister van de spoorwegen Kamlapathi Tripathi en die van openbare werken en woningbouw P.C. Se thi. De nieuwe minister van bui tenlandse zaken is Narasimha Rao. Binnenlandse zaken ging naar Giani Zail Singh. Het nieu we kabinet is tot stand gekomen na een politieke crisis van een half jaar. UTRECHT (GPD) - Minister Albe- da van sociale zaken en minister Wiegel van binnenlandse zaken zijn vanmorgen in overleg getre den over de gevolgen die de loonpauze zal hebben voor de ambtenarensalarissen. Centraal staat daarbij de vraag of ambte naren hun jaarlijkse periodiek zullen krijgen of dat die door de loonpauze wordt opgeschort. Aanvankelijk deelde het ministerie van binnenlandse zaken mee dat alle bezoldigingsbesluiten voor ambtenaren normaal zouden worden uitgevoerd en dat er ook promoties mogelijk bleven in de komende twee maanden, maar de woordvoerder van het ministerie moest deze berichten ijlings in trekken: overleg met sociale za ken kan daar wel degelijk veran dering in brengen. Sociale zaken heeft vanochtend in de zoveelste toelichting op het loonpauzebesluit laten weten dat de normale periodieken in het bedrijfsleven mogen worden uit betaald. Extra periodieken, om de loonpauze te omzeilen zijn volgens de woordvoerder van so ciale zaken niet toegestaan. ROME (DPA) - Gedurende vijf entachtig jaar waren de Ita liaanse tweelingzusters Vin- cenza en Giovanna Colombo onafscheidelijk. Nu zijn de twee Ragusa op Sicilië, de dokter heeft hen nooit uit elkaar kunnen houden, binnen en kele uren na elkaar overleden. DEN HAAG (GPD) - Het ministerie van defensie „kampt" plotseling met een teveel aan vrijwilligers voor uitzending in het kader van de VN-vredesmacht in Zuid-Li- banon. Vorige week kregen 36 soldaten, die al een contract voor een halfjaar hadden gesloten, te horen dat zij toch niet naar Liba non kunnen. Een van de oorzaken hiervan is dat het hoofdkwartier van de VN- vredesmacht heeft gevraagd het aantal soldaten (in totaal onge- Gedeeltelijke vervanging van Noordwijkerhout DEN HAAG - St. Bavo, Noordwijkerhout, mag eet nieuwe inrichting gaan bouwen in Capelle a.d. IJssel (bij Rotterdam), waardoor ten dele de huidige instel ling zal worden vervangen. Het bestuur van de Stich ting Centrum St. Bavo heeft van staatssecretaris me vrouw Veder-Smit een desbetreffende vergunning gekregen. Het gaat om de bouw van een nieuw algemeen psychia trisch ziekenhuis dat een capaciteit krijgt van 314 klinische en 24 dagbehandelingsplaatsen. De nieuwbouw in Capelle a.d.IJssel dient gepaard te gaan met eenzelfde capaciteitsverlaging van St. Ba vo in Noordwijkerhout. In verband met een toekom stige uitbreiding tot maximaal 400 plaatsen moet nu k^eds bij de bouw van de centrale voorzieningen met -jbze toekomstige capaciteit rekening te worden ge houden. De staatssecretaris heeft het bestuur van de stichting meegedeeld dat aan het project in het kader van het bouwplafond voor de gezondheidszorginstellingen een hoge voorrang zal worden toegekend. Jaarlijks mag voor ongeveer een half miljard gulden aan nieuwe instellingen worden gebouwd. veer 6000, waarvan ruim 800 Ne derlanders) enigszins in te krim pen. Bovendien heeft een aantal reeds in Libanon verblijvende militairen daar ter plekke voor nog enkele maanden bijgete kend. Daardoor werd de behoefte aan soldaten kleiner. Volgens een woordvoerder van het ministerie van defensie in Den Haag gaat het hier om een „op gelegde zaak" waar helaas niet onderuit te komen valt. „Wij vin den dit ook een uiterst vervelen de aangelegenheid, vooral omdat de werving van vrijwilligers de laatste tijd juist zo goed gaat". Het gaat hoofdzakelijk om kortver- bandvrijwilligers, aldus defensie. Op grond van hun normale con tractuele verplichtingen kunnen zij als hun kortverbandperiode erop zit uit de dienst ontslagen worden. Een aantal van hen heeft speciaal voor Libanon bijgete kend, maar daarvan komt dus niets terecht. „Wij zullen alles doen om deze mensen toch zo goed mogelijk te begeleiden. In elk geval krijgen ze nu hun uitke ring", aldus de woordvoer der. De betrokken 36 soldaten zijn vooral erg boos omdat zij de af wijzing pas erg laat te horen kre gen. Zij hebben hun speciale Li- banon-opleiding al achter de rug. Afgelopen vrijdag zouden zij of ficieel hun blauwe VN-baret krij gen, maar dat ging op het laatste nippertje niet door. Leidsch Dagblad Q*«n krant bazorgd? Bal dan Maandag t/m vrijdag van 10.00-19 30 uur Zaterdags van 16 00-18 00 uur Uitsluitend tel. 071-211515, 210221 of 144941. 4 weken lang h.t LEIDSCH DAGBLAD ter kennismaking voor de HALVE PRIJS G Ik ga liever met over 1 nacht i|S en wil het Leidsch Dagblad eerst 4 weken voor hall geld en O Ik beent meteen en U kunt mij m.l.v. beden alt •bonnee noleren en ik krijg dan de eerste 2 weken de krant gratis Naam Adres Woonplaats Gironr. Hok|e aankruisen en bon ingevuld m een open envelop zonder postzegel opsturen naar h Dagblad Antwoordnumrrv de krant komt

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 1