"Ik wilde bewijzen dat ik er nog ben" Record verspringen van Larry Myricks Record verspringen van Larry Myricks Tennisteam overtuigt alleen in dubbelspel Nog altijd geen amateurformatie voor WK ll Kees van de Wereld: SPORT SPORT SPORT SPORT Twee weken voor het wereld kampioenschap veldrijden in Wetzikon in Zwitserland is het technisch duo Harrie van Gestel-Kees Zoontjens er nog altijd niet in geslaagd de amateurformatie op papier te zetten. Van Gestel en Zoon tjens hebben Herman Snoeyink, Wil Brouwers en Jan Harings inmiddels ver zekerd, dat zij in Wetzikon aan de start komen. Over de vierde startpositie en de re serve twijfelt het leidingge vende koppel nog tussen Ma rio van de Kerkhof, Berry Zoontjens en Hans Steek- Pas volgende week in Stein zal worden bekeken hoe de defini tieve samenstelling er uit gaat zien. Hierdoor wordt de vel- drit in Stein als een selectie wedstrijd gezien. Een ietwat dubieuze zaak natuurlijk, want mocht de gisteren volle dig falende Steekers daar toe vallig een goede dag hebben, dan wordt hij geselecteerd, terwijl een jong talent als Zoontjens dan toe mag kijken bij het WK. ,Ja, maar Berry Zoontjens is een broer van Kees en dan hoor je iedereen al weer mompelen luidde het zwakke verweer van Van Gestel. Bovendien zal Mario van de Kerkhof onvrede hebben met deze situatie. Door een val moest hij de strijd gisteren verlaten op een moment dat hij ver voor lag op Berry Zoontjens en Hans Steekers. ,JAaar wie zegt mij dat hij ook zo hoog was geëindigd"stelde Kees Zoontjens. ,JBovendien heeft Steekers een aantal goe de veldritten gereden. Nu ging het wat minder, maar zondag in Stein kunnen we pas goed vaststellen hoe de zaken er voor staan". De selecties voor het WK in Wet zikon op 26 en 27 januari lui- deyi: profs: Kees van de We reld (Nieuwkoop), Hennie Stamsnijder (Enter), Reinier Groenendaal (St. Michelge- stel), Barry Adema (Huiten). Amateurs: Herman Snoeyink (Denekamp), Wil Brouwers (Amerika), Jan Harings (Sib be). Om de vierde plaats en de positie van reserve strijden zondag Mario van de Kerkhof Mierlohout), Berry Zoontjens (Tilburg) en Hans Steekers Noordwijkerhout). Junioren: Matthieu Hermans (Drunen), Hans van Staten (Rotter dam), Frank Timmermans (Bingelrade), Ronald Rol (Alkmaar). wijl KNWU-voorzitter Hylke- •ftrompet stak over Herman aos in het Nederlands kam- climax. Een ijlings toegesnel- aftocht van Henny Stamsnij- slechts met grote moeite een tische mensenmassa voor de e kampioen bij de profs, Kees van de acht nemen, verdween Stamsnijder, ispitaal. Als een van de vele coureurs van de ronduit zwakke organisatie et talrijke publiek het parcours om- Kees van de Wereld zwoegt voort op weg naar de titel. de Wereld uiteraard, de uitzonderingen mocht worden gerekend. Hoewel Snoeyink op nieuw niet als eerste de finishlijn kon passeren, mocht hij wel de nationale driekleur aantrekken, omdat hij de eerste amateur was. Op die titel gaat Snoeyink nog al tijd prat, gezien zijn glunderende gezicht na afloop. De Denekam per heeft in zijn prestatieve stre ven zijn grenzen verlegd, nu steeds duidelijker blijkt, dat er een forse kloof is geslagen tussen beroeps- en amateurrenners. Snoeyink: „Ik weet dat ik mij niet kan meten met de profs. Er zijn gewoon bepaalde verschillen, bijvoorbeeld bij het afstappen van een hindernis. Daarom ben ik ook echt blij met het amateur kampioenschap en gun ik Kees van de Wereld de algemene titel van harte, al heeft hij profijt ge trokken uit die valpartijen. Maar dat kun je nu eenmaal tegenko men. Neem nu de start. Ik ben gewoon te vroeg weggegaan, omdat ik anders in het gedrang was gekomen, wat weer een fout van de organisatie was". Ook in Berg en Dal werd bewezen hoezeer een kampioenschap van onvoorziene factoren afhankelijk is. Kees van de Wereld heeft een voortreffelijke koers gereden. Hij was vanaf de start met eerst Snoeyink-Stamsnijder-Groe- nendaal. later alleen met de laat ste, de dominerende figuur. Maar toch kan Van de Werelds titel onmogelijk los worden gezien van de buitelingen van Stamsnij der en Groenendaal. Toch zullen Stamsnijder en Groenendaal nog eens meewarig het hoofd schud den als zij aan het NK in Berg en Dal worden herinnerd. Volgend jaar is het misschien de beurt aan Van de Wereld om kennis te ma ken met de ongemakken op een wielercross. De uitslag bij de profs is: 1. Kees van de Wereld (Nieuwkoop) 22 km in 1 uur 11 min 49 sec, 2. Reinier Groenendaal (St. Michielsgestel) op 9 sec, 3. Hennie Stamsnijder (Enter) op 51 sec, op een ronde: 4. Barry Adema (Hui ten). De uitslag bij de amateurs is: 1. Herman Snoeyink (Denekamp) 1 uur 13 min 17 sec. 2. Wil Brouwers (Horst- America) op 38 sec, 3. Barry Zoontjens (Tilburg) op 4.08, op een ronde: 4. Gezi- nus Hoven (Oosterwolde FR). BERG EN DAL (GPD) - Terwijl KNWU-voorzitter Hylke- ma eens uitgebreid de loftrompet stak over Herman Snoeyink, bereikte de chaos in het Nederlands kam pioenschap veldrijden zijn climax. Een ijlings toegesnel de ambulance, die de trieste aftocht van Henny Stamsnij der voorbereidde, kon zich slechts met grote moeite een weg banen door de gigantische mensenmassa voor de finish. Nog vóórdat de verrassende nieuwe kampioen bij de profs, Kees van de Wereld, het goud in ontvangst mocht nemen, verdween Stamsnijder, de torenhoge favoriet, richting hospitaal. Als een van de vele coureurs was hij het slachtoffer geworden van de ronduit zwakke organisatie en onverschilligheid, waarmee het talrijke publiek het parcours om zoomde. Op vele plaatsen was het traject niet afgebakend met een lint, waar- ~T7~ door de gevaarlijkheidsfactor een O extra dimensie kreeg. Eerst werd jk. O O «3 Stamsnijder door een val uitge schakeld, vervolgens raakte Ma rio van de Kerkhof een zeker lij kende bronzen medaille bij de amateurs kwijt, en het trio buite- 7 lingen werd in de voorlaatste 1 ronde voltooid door Reinier C/LC/7 1/ Groenendaal. per heett in zijn prestatieve stre ven zijn grenzen verlegd, nu steeds duidelijker blijkt, dat er een forse kloof is geslagen tussen beroeps- en amateurrenners. Snoeyink: „Ik weet dat ik mij niet men. Neem nu de start. Ik ben gewoon te vroeg weggegaan, omdat ik anders in het gedrang was gekomen, wat weer een fout van de organisatie was". Ook in Berg en Dal werd bewezen van de buitelingen van Stamsnij der en Groenendaal. Toch zullen Stamsnijder en Groenendaal nog eens meewarig het hoofd schud den als zij aan het NK in Berg en Dal worden herinnerd. Volgend ten). De uitslag bij de amateurs is: 1. Herman Snoeyink (Denekamp) 1 uur 13 min 17 sec, 2. Wil Brouwers (Horst- America) op 38 sec, 3. Barry Zoontjens (Tilburg) op 4.08, op een ronde: 4. Gezi- nus Hoven (Oosterwolde FR). Dat totaal werd gistermiddag op negen gebracht, nadat een week eerder met 2-1 was verloren van Bulgarije. „Maar vraag niet hoe. De leiding was daar zo partijdig, dat we protest hebben aangete- Larry Myricks "zweeft" MAANDAG 14 JANUARI 1980 SPORT Het is natuurlijk onzin om het or ganisatiecomité de zwarte piet in de schoenen te schuiven, maar niettemin was het opvallend, dat juist in dit kampioenschap de valpartijen zo talrijk en doorslag gevend waren. Herman Snoeyink bijvoorbeeld, die duidelijk te kort kwam op het proftrio Van de We- reld-Groenendaal-Stamsnijder, maar toch als eerste amateur fi nishte, stelde dat Stamsnijder zonder val Nederlands kampioen zou zijn geworden. „Hij was de sterkste", sprak de Denekamper. Het zal Kees van de Wereld een zorg zijn dat aan zijn nieuwe rood-wit-blauwe tricot enige smet kleeft. Greep vorig jaar Henny Stamsnijder door onvoor ziene omstandigheden het goud, nu was het de beurt aan Kees van de Wereld om als lachende derde het NK te verlaten. De Nieuwko pen „Ik was opgepept door al die persverhalen, die steeds maar weer Stamsnijder en Groenen daal naar voren schoven. Dit was de enige mogelijkheid om te be wijzen dat ik er nog ben. Boven dien had ik alles mee; het par cours, het weer en de rustige voorbereiding, zonder allerlei ge sprekken met de pers", stelde Van de Wereld na afloop. Een uitleg, waar eigenlijk niets te gen in valt te brengen. Want hoe je het ook wendt of keert, feit is dat Stamsnijder en Groenendaal niet die .suprematie aan de dag hebben gelegd, die was veron dersteld. Op het moment dat Henny Stamsnijder in de derde ronde onderuitging, leek er nog niets aan de hand. Weliswaar hadden Groenendaal en Van de Wereld in een mum van tijd vijf tien seconden voorsprong, maar dit bood allerminst een garantie voor een succesvol vervolg van het NK. Stamsnijder moest im mers in staat worden geacht om dat gaatje vliegensvlug te dich ten, te meer omdat er op dat mo ment pas een kwartier was ge koerst. De Enterse coureur miste echter het vermogen om zich bij het leidende duo te voegen, zij het dat hij een geldig excuus had. Met een van pijn vertrokken ge zicht wees Stamsnijder na afloop op een gapende open wond aan zijn rechterenkel. „Ik herinner het me nog niet, maar plotseling ging ik onderuit. Bovendien kreeg ik toen ook nog een pedaal in m'n hiel. Het gevolg was, dat ik nauwelijks nog kon lopen. Nor maal gesproken dicht ik dat gat op het gedeelte waar gelopen moest worden, maar nu verloor ik daarjuist terrein". Na medische consultatie werden enkele krammen aangebracht, die Stamsnijders enkel zodanig moeten hechten, dat hij over veertien dagen bij het WK in Wet zikon optimaal geprepareerd aan het vertrek komt. Het wereld kampioenschap blijft hoe dan ook Stamsnijders hoofddoel, en daarom leek het enigszins naief om na die pijnlijke val door te rij den. Karakter tonen is leuk, maar er is een grens; zeker als over en kele weken zoiets als een wereld kampioenschap op het spel staat. De Twentenaar: „Ik moest het toch proberen. Alleen heb ik het wel gevoeld". Toch was de teleurstelling bij Hen ny Stamsnijder niet zo groot als bij Reinier Groenendaal. Stam snijder is in feite de enige veldrij der, die mondiale perspectieven heeft en zich cjaar ook op richt. Derhalve was het NK slechts een tussenstation. Groenendaal mist die ambitie. Bovendien was de Nederlandse titel een passende beloning voor zijn glanzende op treden in dit seizoen geweest. Op hetzelfde punt als Henny Stam snijder ging Groenendaal echter onderuit. De zilveren plak die hij uiteindelijk om zijn hals mocht hangen, woog nauwelijks op te gen de inspanningen, die hij zich heeft getroost. Zo kon het gebeuren dat in het Fes tival van de Teleurgestelden, Herman Snoeyink, met Kees van JOHNSON CITY (ANP) - De t Amerikaanse atleet Larry Myricks heeft zater dag in Johnson City het indoorwereldrecord ver springen verbeterd en ge bracht-op 8 meter 37. Het oude record stond sedert vorigjaar op zijn naam met Marian van Schie (Bataven): wint veldloop SINT OEDENRODE - Bataven- atlete Marian van Schie heeft in Sint Oedenrode een veldloop over 3000 meter gewonnen. Zij legde de afstand af in een tijd van 11 minuten en 49 seconden. Haar clubgenoot Marcel Honsbeek was bij de jongens-D eveneens succesvol. Hij toonde zich de snelste op een parcours van 4000 meter. Bij de heren won Ad Buys (Phoe nix) de Fortuna-cross. Hij' over brugde de tien kilometer in een tijd van 32.45 minuten en liet on der meer Bataven-atleet Kees van Klmk, die als negende finishte, achter zich. Bij de meisjes-A vestigde Maurice Hunk de aandacht op zich door als tweede over de meet te ko- 8 meter 30. Myricks kwam tot zijn prestatie tijdens de derde sprong. Voordien had hij al tweemaal 8 me ter 23 overbrugd. "Maar met die prestaties was ik niet tevreden, ik wilde hoe dan ook dat record breken en dat is mij gelukt", aldus de 23-jarige Amerikaan. Ook elders deden de atleten en atle tes geducht van zich spreken. Bij indoorwedstrijden in Oost-Ber- liin heeft de Oostduitse atlete Ma- rita Koch het wereldrecord op de 100 meter verbeterd en gebracht op 11.15 seconden. Het oude re cord stond op naam van haar landgenote Marlies Göhr met 11.29 seconden. Marlies Göhr moest 1/100 seconde prijsgeven aan Koch en bleef met 11.16 ook onder haar oude topprestatie. Göhr revancheerde zich op de 60 meter door deze afstand winnend af te leggen in 7.12 seconden, een evenaring van haar Europese re cord. Marita Koch ging als twee de over de eindstreep in 7.14. Bij de heren viel een opmerkelijke prestatie van Werner Heyer te no teren op de 10.000 meter. De 23- jarige atleet uit Oost-Berlijn liep de afstand in 38 minuten en 31.4 seconden, een tijd die als beste wereldseizoenprestatie geldt. Bij het verspringen evenaarde Lutz Dombrovski met 8 meter 06 het Oostduitse record. De Franse Top-polstokhoogsprin- ger Thierry Vigneron heeft tij dens atletiekwedstrijden in Pa rijs een nieuw Europees indoor- rccord gevestigd. Hij kwam tot vijf meter en 62 centimeter. Het oude record stond sinds 1976 op naam van de Pool Wladislaw Ko- zakiewicz met 5.58. Jeugdrecords Tijdens internationale jeugd in- door-atletiekwedstnjden in Düs- seldorf hebben Nederlandse atle ten twee nationale record verbe terd en een geëvenaard. Erik de Bruin (Typhoon) bracht zijn Ne derlandse record kogelstoten via 16,40 m, 16,81 m en 17.00 meter. Het oude record stond sedert 28 januari 1979 op naam van De Bruin met 16,11 meter. Erik de Bruin stootte in Düsseldorf met een kogel van 6,250 kilogram. In Nederland worden in zijn leef tijdsklasse kogels met een ge wicht van precies zes kilogram gebruikt. Marja Olyslager (Schelde Sport) en Marjo Wijnbergen (ADA) even aarden in de series van de 60 me ter horden beiden het Neder landse record, dat met 8.8 secon den op naam van Marro Wijnber gen en Marjo van der Linden (ADA) staat. In de finale werd Marjan Olyslager eerste, vooi haar en als tweede finishende Marjo Wijnbergen werd evenwel dezelfde - nieuwe Nederlandse record-tijd van 8.6 seconden ge noteerd. Rono Henry Rono, de viervoudige we reldrecordhouder op de 3000 me ter steeple chase, vijf en tien ki lometer, heeft in Whangerei (Nieuw-Zeeland) od de drie ki lometer verloren van de Nieuw zeelander Rod Dixon. Rone moest in de slotfase buigen vooi zijn opponent, die zegevierde in i minuten en 56 seconden. GOIRLE - Als het Neder lands tennisteam alsnog zijn poule in de tweede di visie van het toernooi om de Kings Cup (een Euro pese competitie voor lan denteams) weet te winnen, dan zal dat ten koste gaan van de voorbereiding voor het Davis-Cupduel tegen de Spanjaarden. In dat geval zal Ne derland namelijk eerst eind deze maand promotiewedstrijden moeten spelen voor de Kings Cup, alvorens kan worden afge reisd naar Sevilla, waar Manuel Orantes en José Higueras op 8, 9 en 10 februari als tegenstanders zullen fungeren. Afgaande op het optreden gister middag in Goirle zal Nederland echter alle tijd hebben om te wennen aan de overgang van binnen- naar buitenbaan. Welis waar werd Joegoslavië met 3-0 verslagen, waardoor het team van bondscoach Fred Hemmes na twee duels een score van 50 pro cent heeft, maar de wijze waarop die overwinning werd behaald, belooft weinig goeds voor de res terende wedstrijden tegen Fin land (donderdagavond in Hel sinki) en Roemenië (zondagmid dag in Leidschendam). Die ont moetingen dienen gewonnen te worden, wil Nederland een rol blijven spelen in de tweede divi- Nederland wist tegen Joegoslavië alleen in het dubbelspel een over tuigende indruk te maken. Na tionaal kampioen Huub van Boeckel en Martin Koek degra deerden Zoltan Ilin en Zoran Pe- trovic daarin tot figuranten: 6-0, 6-2. Op het moment dat beide pa ren met elkaar werden gecon fronteerd, was de landen wed strijd echter al beslist, zodat de cijfers in het dubbelspel een ver tekend beeld gaven. Hemmes: „Ik ben echter allang blij dat het 3-0 is geworden. Eindigen twee of meer ploegen namelijk gelijk, dan zal het aantal gewonnen sets de doorslag geven". Alan Wells zegevierde op de 10C nieter in 10.29 seconden. Dt Schot realiseerde daarmee di beste tijd ooit in Nieuw-Zeeland op de 100 meter gelopen. kend tegen de manier waarop in Sofia werd gearbitreerd tijdens de tweede single tussen Sanders en Genov. Hier in Goirle was pre cies het tegenovergestelde hel geval. Op het moment dat San ders een matchpoint had en zeli serveerde, werd hij door een lijn rechter bestraft met een voetfout Zoiets kan natuurlijk alleen maai hier", aldus Hemmes. Sanders won alsnog, met 6-1, 3-6 7-6, van de nationale kampioer van Joegoslavië Ilin, maar op weg naar die zege ging hij wel dooi een diep dal. In de eerste set werd de nummer 396 van de wereld ranglijst door de als 145e geno teerd staande Sanders met 6-1 weggespeeld. Daarna viel de Lei- denaar ver terug. Van het hoge tempo dat hij tot dan toe had we ten te ontwikkelen, moest hij al snel afzien, waardoor Ilin zich eindelijk ook met het partijver loop kon bemoeien. Het gevolg was dat de Joegoslaaf de tweede set met 6-3 won. Het diep tepunt in de voorstelling van Sanders werd echter halverwege de derde reeks bereikt, waarin hij een voorsprong nam van 4-2 en 40-15. Alvorens naar winst af te wikkelen, moest Sanders even wel nog vijf wedstrijdpunten te niet doen. Pas in de tiebreak wist hij met 9-7 definitief afstand te nemen. Dat hij zoveel moeite had met Ilin schreef Sanders voor een belangrijk deel toe aan geestelij ke en lichamelijke vermoeidheid. Reden waarom hij na het Davis- Cupduel tegen de Spanjaarden een maand rust wil nemen. Over heel wat meer inspiratie lijkt Huub van Boeckel op dit mo ment te beschikken. Evenals tij dens de finale van het nationale indoorkampioenschap bleek zijn incasseringsvermogen vrij groot. Zoran Petrovic nam dank zij zijn sterke forehand een voorsprong van 4-1, maar werd toch nog te ruggestuurd naar „af', toen hij zijn veelzijdigheid moest bewij zen. Backhand, lob en volley bleken weinig in te houden. Alleen om dat Van Boeckel zich uiterst gril lig toonde, kon Petrovic nog tweemaal een verlenging af dwingen. Eerst verloor hij met 7-2, vervolgens met 7-1. Op die manier nam Nederland revanche voor de zware nederlaag die en kele jaren geleden in Schevenin- gen werd geleden in het toernooi om de Davis Cup. Het verschil met die confrontatie is dat Joegoslavië toen nog in de personen van Franulovic en Pilic over de nodige kwaliteit beschik te. Die klasse was ditmaal ver te zoeken. Dat was dan ook de be langrijkste reden dat Nederland Björn Borg winnaar Masters- toernooi NEW YORK (AFP) - Bjom Borg heeft het Masterstoemooi in het Madison Square Garden in New York gewonnen. In de eindstrijd versloeg de Zweed gistermiddag de Amerikaan Vitas Gerulaitis met 6-2 en 6-2. Gerulaitis had de dag daarvoor het toernooi een onverwachte wen ding gegeven. De blonde Ameri kaan versloeg toen in de laatste groepswedstrijd titelhouder John McEnroe voor 14.820 toe schouwers en won later in de hal ve finales van Jimmy connors (7-5 en 6-2). De eerste set verloor Gerulaitis hij weliswaar (4-6) van McEnroe, maar de daaropvol gende sets won de beste Ameri kaanse speler in 1979 via de tie break: 7-6. 7-6. De nederlaag had tot gevolg dat de titelhouder in de halve finale tegen topfavoriet Borg diende aan te treden. McEn roe leverde felle tegenstand. Hij won de eerste set en ging in de derde en beslissende set pas in de tie break ten onder 6-7, 6-3 en 7-6. Omdat Conners zich voor de strijd om de derde plaats wegens een blessure had teruggetrokken speelde John McEnroe gisteren nog een demonstratiepartijtje te gen de Spanjaard Jose Higueras. Hij won met 6-4 en 7-6. De finale van het dubbelspel lever de een overwinning op voor het Amerikaanse duo John McEn roe/Peter Flemming. Net als vo rige week in het Masterstoemooi dubbelspel gingen Tom Okker en zijn Poolse partner Wotjek Fibak' ten onder. De Amerikanen won nen met 6-3. 7-6 cn 6-1.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 15