Kabinet wil ongeveer drie miljard extra bezuinigen NS/Trans, uw gids voor treinvakanties. trans DC-10-vliegtuigen ten onrechte aan de grond Nederlandse zeelui bij Mozambique in problemen Nog onduidelijk waar geld vandaan moet komen Koningin voor het eerst in Spanje Glimmend steentje was fosfor Uit in de Randstad Steekpartij opgelost Vakantiereizen DONDERDAG 10 JANUARI 1980 Zelfmoord in ziekenhuis onopgemerkt GRONINGEN (GPD) - Twee dagen lang is in de psychiatri sche kliniek van het Acade misch Ziekenhuis in Gronin gen onopgemerkt gebleven dat een patiënt zelfmoord had gepleegd. Het werd zondag pas ontdekt toen zijn familie naar hem informeerde. De man had zichzelf gif toege diend. Bij het AZG is nu een intern on derzoek gaande om erachter te komen hoe het mogelijk is geweest dat niemand het heeft gemerkt. Gedurende de weekeinden is in het AZG wel een psychiater aanwezig voor noodgevallen, maar de nor male behandelingen liggen stil. Voor de voedselverstrek- king geldt een soort afhaal- systeem in de betrokken af deling. DEN HAAG, SCHIPHOL (GPD) - Verkeerd onderhoud, en niet een ontwerpfout, is er de oorzaak van geweest dat op 25 mei vorig jaar een DC-10 van American Airlines is verongelukt bij Chicago. Wel blijken er aan het ontwerp enkele zwakheden te zitten die het vlieg tuig „kwetsbaar"' maken vooreen ongeluk, maar dan als „bijkom stige factor", en pas gevaarlijk in samenhang met de verkeerde onderhoudsprocedure die Ame rican (en Continental) Airlines erop nahielden. Aldus blijkt uit het in december voltooide rap port van de Amerikaanse raad voor de verkeersveiligheid (NTSB). Juridisch kan deze uitkomst een geweldige, wereldomvattende nasleep krijgen met scha declaims van vele miljoenen dollars bij de Amerikaanse luchtvaartinspectie, de FAA. Immers, op het vermoeden dat een ontwerpfout de oorzaak was van deze ramp, die het leven kost te aan alle 271 inzittenden plus twee mensen op het terrein waar het vliegtuig neerstortte, vaar digde de Amerikaanse luchtvaar- tinspektie op 6 juni een startver bod uit voor alle DC-10 vliegtui gen die in de VS thuishoorden, alsmede een landings-, overvlieg en startverbod voor alle DC-10's uit andere landen. Dat vliegverbod blijkt nu ten on rechte te zijn opgelegd, nog afge zien van het feit dat de FAA in strijd met internationale over eenkomsten handelde door de niet-Amerikaanse DC-10's aan de grond te zetten, zelfs wanneer die buitenlandse DC-10's zich in de VS bevinden. Op autoriteit van de FAA trokken luchtvaartinspecties in andere landen eveneens de luchtwaar- digheidsbewijzen van de aldaar geregistreerde DC-1 O's in, hoewel zij daartoe niet verplicht waren. De Joegoslavische luchtvaartin spectie legde de opdracht naast zich neer en de (splinternieuwe) DC-10's van dat land bleven ge woon in bedrijf. De Nederlandse luchtvaartinspec tie (RLD) had het op dezelfde wij ze kunnen negeren als de Joego- slaven, maar legde de KLM en Martinair eveneens een onvoor waardelijk startverbod op. Pas dertien dagen later, op 19 juni. nadat op Europees niveau in Straatsburg en Zurich een nieuw inspectieschema was overeenge komen, mochten de Europese DC-1 O's opnieuw vliegen zodra de inspecties conform dat nieuwe schema waren uitgevoerd. De Amerikaanse DC-10's bleven nog tot 13 juli aan de grond. Schadeclaims Martinair (vier DC-10's) leed door het startverbod een verlies van 4,2 miljoen gulden. De KLM (elf stuks) zei het niet precies te kun nen becijferen. In een commen taar verklaarde Martinair-presi- dent Martin Schröder gisteren het niet onlogisch te vinden dat de RLD het startverbod van de Amerikanen had overgenomen, maar ook dat luchtvaartmaat schappijen over de hele wereld zich thans buigen over de vraag hoe groot de schadeclaim zal moeten worden die zij bij de FAA op tafel zullen leggen. „Het is immers duidelijk dat de FAA op zeer emotionele gronden tot het startverbod heeft besloten, zon der nog over de harde feiten te beschikken aldus Schroder. Het ongeluk gebeurde toen het vliegtuig zich losmaakte van de grond. Op dat moment brak de linkermotor af en sloeg door zijn eigen nog aanwezige stuwkracht over de vleugel heen alvorens omlaag te vallen. Door die bewe ging werd het hydraulische sys teem beschadigd, als gevolg voorste vleugelklep zich terugtrok en het vliegtuig asymmetrisch werd. Aangezien de vliegers wel de in formatie kregen dat „motor 1" had opgehoudep te functioneren maar niet dat hij was afgebroken, en evenmin te weten kregen dat de voorste vleugelklep links zich had ingetrokken, volgden zij de voorgeschreven procedure en namen gas terug om te zware of overbelasting van de twee andere motoren te vermijden. Het gevolg was evenwel dat het vliegtuig, waarvan de draagkracht op de linkervleugel was verminderd, een rol maakte, onbestuurbaar werd en omlaag dook. Militaire vliegers, in Nederland en de VS, hebben uit deze procedure vastgesteld dat hun niet snel, of helemaal niet, zo n ongeluk zou zijn overkomen. Hun voorschrif ten zijn dat zij bij een uitvallende motor de andere juist wel op volle kracht moeten laten stuwen, zo dat zij het vliegtuig „erdoorheen trekken," om later, in een minder kritieke fase van de vlucht, vast te stellen water precu a de hand Een van de aanbevelingen van de Amerikaanse raad voor de ver keersveiligheid, om een herha ling te voorkomen, gaat nu in de zelfde richting als in de militaire luchtvaart geldt. De andere van de in totaal acht aangevelingen zijn alle gericht op het onderhoud van alle verkeersvliegtuigtypen, hun motoren, de bevestiging van motoren aan de vleugels en voor al de controle daarop, in het bij zonder door functionarissen van de FAA. Er is geen aanbeveling om wijzigingen in het ontwerp van de DC-10 aan te brengen. In het overzicht van omstandighe den die hebben bijgedragen tot het ongeluk, somt de Raad voor de verkeersveiligheid wel op dat het ontwerp van de pyloon (het verbindingsstuk tussen motoren vleugel), alsook dat van de voor ste vleugelkleppen kwetsbaar is voor beschadiging tijdens het onderhoud. DEN HAAG (GPD) - Het kabinet komt met een aanvullen de begroting om bezuinigingen tot ongeveer drie miljard gulden door te voeren. De ministerraad is het echter nog oneens over de terreinen waar het extra geld vandaan moet komen. De sociale uitkeringen zullen de dans dit keer ontspringen. Aan deze zaak werd gisteravond een eerste gespreksronde gewijd. De voorlopige uitkomsten hier van zullen vandaag worden inge bracht in het overleg met de so ciale partners. Waarschijnlijk zal het kabinet morgen een besluit nemen over het pakket bezuini gingsmaatregelen. De ministers Albeda (sociale za ken), Van Aardenne (economi sche zaken) en Andriessen (fi nanciën) verschillen nog van me ning over de vraag waar de be zuinigingen dan wel moeten worden doorgevoerd. Zo voelt Albeda weinig voor een te grote aantasting van de koopkracht voor de laagste inkomens. Van Aardenne vreest een verdere aan tasting van de rendementen van het bedrijfsleven, terwijl An driessen het financieringstekort (het verschil tussen inkomsten en uitgaven van de staat) niet verder wil laten stijgen. ftet probleem wordt nog vergroot doordat deze drie terreinen ook nog eens nauw met elkaar samenhan gen. Een vermindering van de koopkracht veroorzaakt namelijk een achteruitgang van de particu- WESTKAPELLE (GPD)- Eén ding zal de 42-jarige Westkappelaar J. B. Steketee zijn leven lang niet meer doen: op het strand een fraai glimmend stukje steen op rapen. De strandwandeling die hij dinsdagmiddag even na half twee nabij het oorlogsmonument begon, eindigde door dat „steen tje" ongeveer een half uur later in het Vlissingse ziekenhuis. Oor zaak: het fraai glimmend voor werp bleek het restant van een fosforgranaat die in zijn broek door de wrijving tot ontbranding kwam en bij de heer Steketee voor flinke brandwonden zorgde aan handen, benen en voeten. De heer Steketee was dinsdagmid dag van zijn werk thuis gekomen en reed vergezeld van echtgenote en hond naar het strand om daar een wandeling te maken. In het Vlissingse ziekenhuis vertelt de nog duidelijk geschrokken heer Steketee: „Op een gegeven mo ment zag ik tussen wat andere stenen een mooi roze gekleurd steentje liggen. Omdat ik mij nogal voor dat soort zaken inte resseer raapte ik het op om mee naar huis te nemen. Even later stapte ik weer in de auto en reed naar huis terug. Nauwelijks uit de auto gestapt hoorde ik een plof en stond in lichterlaaie. Ik heb in een flits m'n broek nog kunnen uit trekken. Daarbij liep ik brand wonden aan mijn handen op. Vervolgens ben ik in het natte gras gaan liggen rollen. In de buurt was inmiddels een hele consternatie ontstaan. Er kwa men mensen met emmers water en direct ben ik in een busje naar het ziekenhuis gebracht. Toen ik daar binnenkwam rookte ik nog verschrikkelijk". Fosfor heeft de eigenschap bij on geveer 35 graden celsius tot ont branding te komen, waar het zich ook bevindt. liere bestedingen, met als gevolg een verslechtering van de positie van het bedrijfsleven. Daardoor zal de werkloosheid verder stijgen. Stabilisering van het financierings tekort brengt onder de huidige om standigheden met zich mee dat de overheidsbestedingen zullen ver minderen. Ook dat bedreigt de economische bedrijvigheid. De ministerraad zal hier een tus senweg moeten vinden. Naast een zekere bevriezing van de particu liere inkomens zal ook de overheid de buikriem moeten aanhalen. En kele miljarden zal zij op de rijksbe groting moeten bezuinigen, waar bij in eerste instantie kan worden gedacht aan het „opschorten" van enkele grote projecten. In een gesprek met de vaste kamer commissies van sociale zaken en financiën is gistermiddag niet dui delijk geworden welke maatrege len de regering van plan is te ne men. In elk geval zal zij vandaag de sociale partners enkele alternatie ven moeten voorleggen. Zowel de vakbonden als de werkgevers heb ben inmiddels al uitdrukkelijk la ten weten niets te voelen voor een loonpauze, indien daar geen verder beleid tegenover staat. Het kabinet komt zeker met een voorstel om de verhoging van de energieprijzen niet langer door te berekenen in de prijscompensatie. Een meerderheid van de Tweede Kamer sprak zich hiervoor eind vo rig jaar reeds uit. De werkgeversor ganisaties zullen met een dergelijk voorstel geen enkele moeite heb ben. De vakbeweging heeft in het verleden al laten weten er niets voor te voelen. AMSTERDAM Concertgebouw - do 10,20.15 uur, kleine zaal: Praags Kwartet. Vrij 11, grote zaal: 20.15 uur Concertgebouw orkest olv Nikolaus Har- noncourt. Za 12, grote zaal: 15 uur, Matinee op de vrije zaterdag. Radio Philharmonisch orkest, olv Hans Vonk. Za 12, grote zaal: 20.1.5 uur, Amsterdams Philharmonisch orkest, olv Anton Kers jes. Za 12, kleine zaal, 20.15 uur, Praags Kwartet. Zo 13, Spiegel zaal: NOS, "Für Elise", direkte radio uitzending. Kleine zaal: 14.15 uur. Concertgebouworkest, olv Nikolaus Harnoncourt. Grote zaal: 20.15 uur, Mark Lubotsky. Ma 14, kleine zaal: 20.15 uur, Mark Lubotsky, viool en Glen Wilson, clavecimbel. Di 15, grote zaal: 20.15 uur, Bella Davidovtich. Kleine zaal: 20.15 uur, Kurt Equiluz, tenor. Woe 16, kleine zaal: 12.30 uur, lunchconcert. Grote zaal: 19.45 uur, Christelijk Oratorium Groot Noord. Stadsschouwburg - do 10,20.15 uur, Het Nationale Ballet, "Romeo en Julia". Vrij 11 en za 12, 20.15 uur, Publiekstheater, "Lucifer". Zo 13. 14 uur. De Nederlandse Operastichting, "Jenufa". Ma 14, 20.15 uur. De Haagse Komedie, "Volpone". Woe 16,20.15 uur. Het Nationale Ballet, Wereldpremière van "Einlage". Carré - do 3 t/m woe 16, Het Amsterdams Volkstoneel met "Po- tasch en Perlemoer", 20.15 uur. Centrum Bellevue - di 8 t/m za 12, 20.30 uur, English Speaking Theatre Amsterdam. DEN HAAG Koninklijke Schouwburg - do 10 en vrij 11, 20.15 uur: "De kleine EyolfHaagse Komedie. Zo 13,20.15 uur, "VolponeDe Haagse Komedie. Ma 14, 20.15 uur, "Une Spectacle Feydeau", Gals Kar- sentij Herbert. Di 15,20.15 uur, "De Divan", met o.a. Cox Habbe- ma. Woe 16, 20.15 uur, première van De Divan". Appeltheater - 10, 11, 12, 15 en 16, 20.15 uur: "Op de bodem", de Appel. Circustheater - za 12 en ma 14, 20 uur, "Lucia di Lammermoor". Theater aan de Haven 10, 11, 12, 15 en 16, 20.30 uur,"Betalen? Nee!", Nieuwe Komedie. Diligentia-zo 13,14.30 uur, Arjan Blanken, tenor en Pietervander Staak, gitaar, "Should love be eternal..?", een actueel reci tal.Theater in de Steeg - vrij 11 en za 12,20.30 uur, "Nederland 3", cabaret uit de wind in de zon. Theater de Tobbe (Voorburg) - vrij 11, amateurs spelen theater en/of muziek, 20.30 uur. Za 12, 20.30 uur, "Jij ook, ol' ik alleen", cabaret door Henk Batenburg. Zo 13, 14.30 uur, "Mijnheer So leander van de bovenste plank", Popstudio Hindrik. Di 15, film: "Opname", Werktheater, 20.30 uur. LEIDEN LAK-theater - do 13, 20.15 uur, "Hello and Goodbye", English Speaking Theatre Amsterdam. Vrij 14,20.15 uur, "Mar en Sien op Kattegat 10". MADRID - Koningin Juliana heeft gisteren voor het eerst van haar leven voet op Spaanse bodem gezet. De koningin brengt een kort particulier bezoek aan haar dochter Irene die gisteren met haar man Carel Hugo en hun kinderen aanwezig was op het vliegveld van Madrid. Ondanks het informele karakter van het bezoek zal de koninginmet prins Bertihard die momenteel ook in Spanje vertoeft, ook een ontmoeting hebben met het Spaanse koninklijke paar. ADVERTENTIE DELDEN (GPD) - De dodelijke steekpartij op vrijdagavond 30 november in Delden, waarvan manifacturier Boomkamp (55) uit Borne het slachtoffer werd, is op gelost. De 32-jarige L. K„ die ille gaal verbleef in een zigeunerloca tie in Oldenzaal, heeft afgelopen maandag bekend de fatale mes steek te hebben toegebracht toen Boomkamp hem op heter daad betrapte bij een inbraak in zijn woning in Delden en hem wilde tegenhouden. Al eerder had de 21-jarige P. K. be kend bij de inbraak betrokken te zijn geweest. Hij wees L. K. aan als de man die had gestoken. De ze werd daarop op zaterdag 21 december in Oldenzaal aange houden maar bleef ondanks ster ke aanwijzingen dagenlang ont kennen. De politie zoekt nog steeds een derde man die bij de inbraak is gezien alsmede een jongen van 13 jaar die mogelijk op de uitkijk heeft gestaan. Men had gehoopt dit tweetal gisteren in Denemar ken te kunnen aanhouden, waar voor speciaal enkele leden van het recherchebijstandsteam naar dat land waren gereisd, maar dat is niet gelukt. Op vakantie met de trein. Je hoeft niet op de weg te letten. Je ziet nog 's wat. Je kunt je benen strekken, een loopje maken en je zit op je gemak. En Trans heeft verzorgde vakanties naar 101 bestemmingen in Europa. Haal de nieuwe gids bij ns-stations, anwb, rabobank of uw reisburo. Of bel 030-627844. Het reisburo van de Nederlandse Spoorwegen DURBAN (ANP/Reuter) - Heli kopters van de Zuidafrikaanse luchtmacht zouden gisteren klaar zijn gezet om 23 Nederland se en Deense zeelieden te redden die vastzitten aan boord van een vrachtschip dat in de straat van Mozambique aan de grond is ge lopen. Dit hebben scheepvaart functionarissen bekendgemaakt. De helikopters zullen echter moe ten tanken in Mozambique met welk land Zuid-Afrika geen di- Overvaller op de koffie ROTTERDAM (ANP) - Een onge veer 25-jarige man. die gisteroch tend een overval pleegde op een postagentschap aan de Staten- weg in Rotterdam werd daardoor de beheerder en zijn vrouw ont haald op koffie. Toen de met een ijsmuts en een zonnebril ver momde overvaller over de balie wilde springen, gooide het echt paar eensgezind een kop koffie naar zijn hoofd. In de daarop vol gende worsteling sloeg de vrouw van de beheerder de meteen mes gewapende overvaller mei een keukentrapje op het hoofd. Hier op nam de overvaller de benen. Hij heeft volgens de politie toch nog kans gezien honderd gulden uit de geldla te grissen. piomatieke betrekkingen onder houdt. Het Deenss vrachtschip Pep Ice met 14 bemanningsleden aan boord en geladen met 12 miljoen eieren liep dinsdag aan de grond bij het eiland Bassa Da India. Gis teren kwam daar een Grieks schip aan waarvan de naam van morgen nog niet bekend was dat een reddingsboot met negen Ne derlandse zeelieden naar het Deense schip stuurde. De red dingsboot zonk echter in de zwa re branding en de negen Neder landers werden aan boord geno men van het Deense schip Functionarissen van het Zuidafri kaanse ministerie van buiten landse zaken wilden niet zeggen of hun regering contact heeft op genomen met Mozambique om toestemming te verkrijgen voor het tanken van de helikopters. "Dergelijke beslissingen worden op kabinetsniveau genomen" al dus een functionaris. De 1.397 ton metende Pep Ice, die op weg was naar Durban, hep op een rif ongeveer 300 mijl ten zuidoosten van Beira. De Deense kapitein Jensen meldde over de radio dat het schip gevaar loopt te breken in de hoge golven en dat hij niet in staat was reddingsbo ten te laten zakken. Volgens de agenten van het schip in Durban is een sleepboot uit Mom bassa op weg naar de Pep Ice, maar die sleepboot zal naar wordt verwacht pas over drie da gen aankomen. ADVERTENTIE SKIËN... alleen voor I WINTERSPORTERS?: WELNEE! ski-uitrusting voordelig te huur (dus geen dure aanschaf!) voorbeeld!. .1 voorbeeld] 20 SKI- LESSEN (ma t/m vrijdag overdag) GRATIS SKI PAS (voor elke dag vrij skiën) CS?S03) 10^38 av ski-piste "l"DE MEERBERG" r Arnolduipark 10 li HOOFDDORP

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7