Sportvelden „Adegeest" vermaard om afkeuringen [eidse agenda Hondenkennel past niet in Oegstgeester tuinb Spoedig gesprek over sportnota Botulisme viel mee BOLLENTEELT TAST WEIDEGROND AAN Twintig woningen nodig voor jeugd 'Wél Wassenaarse huizen voor bootvluchtelingen UUNUUHLIAli lU JANUAH11« DEN HAAG/OEGSTGEEST - Er heerst nog steeds onenigheid over de mogelijke verhuizing van de hondenkennel van de familie Mackenzie uit Oegstgeest van de Oranjelaan naar een plek van de Valkenburgerweg die langs de Rijn en het zogenaamde buiten gebied is gelegen. Het bestem mingsplan "Rijnfront" waarin de nieuwe kennel was opgenomen, werd aanvankelijk goedgekeurd door zowel de gemeenteraad van Oegstgeest als door Gedeputeer de Staten. (Het dagelijks bestuur van de provincie). Nu wordt er echter bezwaar ge maakt door de heer Heemskerk en door het landbouwschap van Zuid-Holland. Zij achten de ver huizing naar de Valkenburger- weg ontoelaatbaar omdat ze het bedoelde gebied buiten de be bouwde kom beschouwen als een tuinbouwgebied bij uitstek waar een hondenkennel beslist niet in past. Beide verdedigden hun bezwaar schriften gisteren tijdens een zit ting van de commissie ruimtelij ke ordening van Gedeputeerde Staten, waar nog bezwaren tegen onderdelen van het plan konden worden ingebracht. "Het gebied iangs de Oude Rijn heeft een ty pisch agrarische functie. De ar gumenten van Gedeputeerde Staten dat een kennel daar kan worden ingepast vinden wij ronduit voorbarig. Trouwens, beloofd is, dat de kennel zodanig zal worden aangepast dat er geen overlast wordt veroorzaakt. Dat kan toch gebeuren wanneer de kennel gewoon binnen de be bouwde kom blijft. Wij zien de noodzaak van een verhuizing dan helemaal niet in. Daar komt nog bij dat de heer Mackenzie de kennel helemaal niet nodig heeft als broodwinning, daar hij van beroep vrouwenarts is. Hoe het ook zij, wij vinden dit een princi pezaak. Wij zullen ons tegen de verhuizing verzetten door verder in beroep te gaan, desnoods bij de Kroon. Een woordvoerder van Mackenzie vond deze uitspraken rijkelijk overdreven. "Wij hebben het hier niet over de plaatsing van den dynamietfabriek maar over een doodgewone hondenkennel. Ik kan niet begrijpen waarom die niet in het bedoelde gebied kan worden ondergebracht. Het is daar volgens mij totaal onge schikt voor de tuinbouw en bo vendien zal niemand er last heb ben van honden. De honden waar het hier om gaat zijn van een ras dat niet blaft en ze zijn voor de familie Mackenzie niet zozeer een broodwinning alswel een tot be roep uitgegroeide hobby. Me vrouw Mackenzie heeft er al zo'n 25 jaar een volledige dagtaak aan. Daarnaast wil ik u er wel even aan herinneren dat de familie al con cessies heeft gedaan. Op de bouwtekening is het aantal hon denhokken tot twintig beperkt en verder zijn ze als binnenhok ken ontworpen. Daarom zijn de plannen ook goedgekeurd." Mevrouw Mackenzie legde vervol gens uit dat de verhuizing drin gend nodig is: "We zitten nu met zeven honden in huis. Het huis is daar groot genoeg voor maar wanneer één van de teven loops is, kan ik die niet alleen laten bij de reuen. Er moet altijd een op pas zijn en dan nog krabben de beesten het behang van de muren om maar bij elkaar te kunnen komen. We zijn al zes jaar bezig om een geschiktere ruimte te krijgen en de gemeente heeft nu het gebied bij de Valkenburger- weg aangewezen." De commissie zal advies uit bren gen aan het college van Gedepu teerde Staten. Dit orgaan zal dan een nieuwe beslissing nemen naar aanleiding van de bezwaar schriften. Het buitengebied langs de Rijn waar de hondenkennel is gepland. Tegenstanders: "Geen overlast". Voorstan ders: "Het is een hondenras dat niet blaft". VOORSCHOTEN - Over de ge meentelijke sportaccommoda ties en subsidiëring van de jeugd- sport is onlangs een rapport ver schenen van de werkgroep „Ta rieven". De commissie welzijn en onderwijs van Voorschoten wil dit rapport nu zo spoedig moge lijk gaan bespreken. Wethouder Marselis meende dat dit vrij snel kan gebeuren in de commissie voor sport en recrea tie, maar voegde er wel aan' toe dat de gemeenteraad rekening moet houden met de verenigin gen zelf. Geen ervan is namelijk bereid om zonder verweer een hogere huurprijs te gaan betalen. Er zal daarom een behoorlijke tijd van overleg nodig zijn. De commissie vindt dat het rapport bekend moet worden gemaakt aan alle verenigingen, omdat zij alle spoedig te maken krijgen met dit plan, dat onder andere de sub sidieregelingen gaat vaststellen. Gezien de terugloop van het leer lingenaantal bij alle scholen van Voorschoten wordt een goede planning dringend noodzakelijk, geacht. Daarom wordt de scho lennota, die thans ter bespreking bij het college van burgemeestei' en wethouders ligt, beschouwd als een totaalplan voor alle scho len en als een handleiding voor de toekomst. Wethouder Marselis wil nog geen antwoord geven op de vraag of het nieuwe zwembad al dan niet geschikt is voor gehandicapten. Burgemeester en wethouders heb ben deze zaak wel besproken maar nog geen oordeel kunnen vormen. De moeilijkheid is dat de verhoging van de watertempera tuur tijdrovend en energie-ver slindend is. Thans is in het in- structiebad 1 uur per week gere serveerd voor de gehandicapten. In de commissie werd gevraagd of er dan geen mogelijkheid is om gehandicapten naar een ander zwembad te vervoeren dat wel voor hen geschikt is. ZOETERWOUDE - Het is deze zo mer erg meegevallen met het bo tulisme, een ziekte waaraan ge durende de zomermaanden vele watervogels ten prooi kunnen vallen. Evenals in de jaren 1977 en 1978 is ook dit jaar een ambtenaar van de gemeente Zoeterwoude belast geweest met het opsporen van botulisme. Dit ondanks het feit, dat botulisme in 1978 praktisch niet voorkwam. De voornaamste reden waarom bo tulisme dit jaar vrijwel niet voor kwam, ligt in het slechte weer. De voor het ontstaan van botulisme kritische watertemperatuur van 20 graden celsius werd maar spo radisch bereikt. In totaal werden gedurende de af gelopen zomer tien kadavers voor onderzoek naar het Centraal Diergeneeskundig Instituut in Rotterdam gezonden, te weten zes vissen en vier vogels. Zeven kadavers vertoonden een nega tieve uitslag en drie een positieve. Van de drie positieve kon er van één worden vastgesteld dat het' aan botulisme is gestorven en niet na zijn dood paè besmet met de ziekte. Opvallend was dat alle positief beoordeelde dieren afkomstig waren uit het gedeelte van de Meerburgwetering tussen de Oude Rijn en de spoorbrug van de spoorlijn Leiden-Alphen aan den Rijn. Alleen in dit gebied was dus sprake van een lichte vorm van botulisme. Kleigro?id neemt nauwelijks water op VOORSCHOTEN - De sportvelden van "Ade geest" in Voorschoten be ginnen vermaardheid te krijgen vanwege de vele veldafkeuringen. Zowel de hockeyvereniging als de voetbalvereniging .Randstad Sport zien re gelmatig de velden afge keurd, terwijl elders in Voorschoten en omgeving wel buitensport kan wor den bedreven. Het 1ste zondagelftal van Randstad Sport heeft tot nu toe een achter stand van twee wedstrijden, waardoor in de 4de klas van de KNVB de ranglijst een onover zichtelijk beeld geeft en de com petitieleider voor de moeilijke opgave staqt om inhaalwedstrij den vast tejstellen. De laatste weken waren de velden in het "Burgemeester Van der Hoevenpark", waar o.a. SVLV speelt, wel steeds bespeelbaar, maar het nieuwste complex "Adegeest" was toen al drassig en op sommige plaatsen, zowel op het hockey- als het voetbalge deelte, stonden zelfs plassen. Drassig Thans is het sportveldencomplex "Adegeest" na de vele regens een drassig geheel en er zal een lang durige periode voor nodig zijn om de velden weer goed bespeel baar te krijgen. Direkteur G. Buijs van de gemeen telijke plantsoenendienst en ver antwoordelijk voor het onder houd beziet het allemaal heel nuchter: "Het sportcomplex Burgemeester Van der Hoeven- park ligt op zandgrond. Daardoor kan het hemelwater snel weg vloeien en ook wordt het opge nomen. Het sportveldencomplex "Adegeest" is gelegen op klei grond. Die grond neemt weinig water op. Dat is gewoon een reali teit. Het noodveld dat ligt op het tracé van Rijksweg 11 is veel lan ger bespeelbaar omdat dit ook op zandgrond ligt". De bemaling bij de .sportvelden is optimaal en volgens een bodem- deskundige zullen de sportvel den op "Adegeest" altijd moeilijk bespeelbaar blijven omdat de aanleg te goedkoop is geweest. Op de kleilaag is een laagje zand gestort en daarop is de grasmat gelegd. Kostbaarder Beter, maar ook veel kostbaarder was de aanleg geweest indien eerst de kleilaag was weggehaald tot een behoorlijke diepte en de klei vervangen was door zand Met een goede bemaling waren de velden dan optimaal bespeel baar geworden. Inmiddels voelt de meerderheid van de gemeenteraad weinig voor d,e aanleg van een kunstgrasveld omdat de aanleg daarvan onge veer 2 miljoen gulden gaat kos ten. Een onderzoek naar de kos ten van het weghalen van de klei en vervangen door zandgrond kan waarschijnlijk in vergelij king met een kunstgrasveld voordeliger uitvallen met het voordeel dat alle velden beter be speelbaar worden. WASSENAAR - Er moeten in Wassenaar twintig speciale huizen voor jongeren komen. Dit is de mening van de Wassenaarse Raad voor Jeugd en Jongeren, die zich gisteravond in het gemeente huis bezighield met de ontwerp-woningbouwnota die enige tijd geleden door burgemeester en wethouders werd gepubliceerd. De WRJJ vond dat er in de nota wat meer aandacht had moeten worden besteed aan de huisvestingsproblemen van jongeren. Jongeren hebben volgens de Raad namelijk een veel grotere woningnood dan oudere en in meer van oudsher gangbare om standigheden wonende mensen. In de huidige omstandigheden worden vele jongeren gedwongen buiten de gemeente te gaan wonen. Dat dit een groot sociaal probleem is, komt in de nota niet naar voren. Een belangrijke leeftijdsgroep raakt ondervertegenwoordigd in Wassenaar. Dit heeft gevolgen voor bijvoorbeeld het onderwijs en het vereni gingsleven. Sociale banden worden verbroken of aan de steeds sterke behoefte aan zelfstandigheid wordt niet voldaan. De spanningen lopen soms zo hoog op dat van huis weglopen en een vlucht in drank of drugs het resultaat kunnen zijn. De Raad vindt dat alleen al voor deze schrijnende gevallen een aantal zeer goedkope wooneenheden moet worden gebouwd. Deze wooneenheden zouden niet meer dan 150 gulden per maand mogen-kosten en zijn bedoeld als een doorgangshuis. Als men na enkele jaren wat meer verdient, een relatie aangaat of sociale problemen zijn opgelost, gaat men er weer uit. WASSENAAR - Er moeten wel 3 woningen beschikbaar worden gesteld voor Vietnamese bootvluchtelingen in Wassenaar. Dit is de mening van de sie maatschappelijke ningen in Wassenaar, die gister avond vergaderde. Deze opstelling druist in tegen de houding van burgemeester en wethouders van Wassenaar die eerder op een verzoek van de stichting Hulpverlening Zuid- oost-Azië afwijzend hebben ge reageerd. B en W vinden het niet verant woord, gezien het grote aantal woningzoekenden in Wassenaar (1400), om woningen beschikbaar te stellen voor Vietnamese vluch telingen. De leden van de commissie ston den gisteravond wel positief te genover de gedachte om althans enkele gezinnen hulp te bieden. De commissie wil desnoods en kele woningen uit de sociale sec tor vrijmaken voor vluchtelin gengezinnen. Wethouder Van der Klaauw ver klaarde waarom hij tot nu toe een afwijzend standpunt had inge nomen. het gemeentebestuur draagt in de eerste plaats verant woordelijkheid voor het bijzon der grote aantal eigen ingezete nen dat op woonruimte wacht. Hij was echter bereid een voorstel aan de raad om toch enkele wo ningen beschikbaar te stellen te verdedigen als hij zal mogen re kenen op de steun van de ver schillende fracties. De kleine fracties (Werkend Wassenaar, D'66 en PvdA) zeiden die steun toe. In de CDA-fractie wordt over deze kwestie verschillend ge dacht zo zei de christen-demo craat Verberne. De VVD-leden van de commissie vertrouwden er op dat hun fractiegenoten een dergelijk voorstel zeker zullen willen steunen gezien het feit dat VVD-er De Korte de hulp aan bootvluchtelingen in de raad heeft aangekaart. Over het aantal woningen werd geen definitieve uitspraak ge daan. Gedacht wordt aan 3 tot 5. Maar eerst zal bij de omliggende gemeenten worden gevraagd hoeveel woningen daar worden toegezegd. Wassenaar zal zich bij die tendens aansluiten. WASSENAAR/DEN HAAG - De gemeente Wassenóar is het niet eens met de plannen van Nobels Beheer Maatschappij uit Noord- wijkerhout om eer) groot stuk grasland van ongeveer 20 hectare om te vormen in bollenland. Vol gens de gemeente Wassenaar heeft het stuk weidegrond gele gen aan de Kokshoornlaan/Kat- wijkseweg "landschappelijke waarde". Een gebruik van deze grond anders dan als weiland, zou betekenen dat het karakter van het landschap hierdoor in ernstige mate zou worden aange tast. Dit kwam gisteren naar voren tij dens de behandeling van het be zwaarschrift, dat de gemeente Wassenaar heeft ingediend bij Gedeputeerde Staten (dagelijks bestuur van de provincie) tegen het voorstel van de firma uit Noord wij kerhout. Het weidege bied is volgens de gemeente ge legen in een zogenaamde "strandvlakte", een laag gelegen stuk achter de duinen. Dergelijke gebieden zouden van oudsher als weidegrond worden gebruikt. Dit in tegenstelling tot de "strandwallen", de tussenlig gende hogere stukken die voor de bollenteelt worden gebruikt. De omvorming van een stuk strandvlakte in bollenland bete kent volgens de gemeente Was senaar dat de afwisseling in het landschap wordt verbroken. Nobels Beheer Maatschappij wil de structuur van de grond geschikt maken voor bollenteelt door het gebiecl vijf tot zeven meter diep om te spitten, zodat het onderlig gende zand bovenkomt. De grond zal hierbij niet worden op gehoogd. Daarna wil de maat- "Meeting 9" Het Nederlandse Jazzorkest "Mee ting 9", een pas geformeerde bigband van de saxofonist Gijs Hendriks, zal als primeur van de tournee door Nederland zater dag optreden in het "Wapen van Voorschoten" in Voorschoten. Aanvang 21.00 uur. Winterbal De Leiderdon>se carnavalvereni ging "De Rijnschuimers" zal za terdag een winterbal organise ren in het "Zijlkwartiercen- trum" aan de Van der Marck- straat in Leiderdorp. Op het bal zal de prins aanwezig zijn als mede De Lenco's. Aanvang 21.00 uur, maar de zaal gaat al om 20.30 uur open. "Onderhoud tuinen" Onder leiding van de heer W.Th. Westgeest, chef van de afdeling Groenvoorziening van de Was senaarse technische diensten, zal in de maanden februari en maart van dit jaar een cursus "onderhoud van kleine tuinen" worden georganiseerd door de plaatselijke afdeling van de Ko ninklijke Maatschappij Tuin bouw en Plantkunde. Het wordt een cursus van vier avonden, op respectievelijk 11 en 18 februari en op 3 en 10 maart, steeds om 20.00 uur. Na de vier curcus- avonden volgt nog een prak tijkles op een nog nader te bepa len zaterdagochtend. Aanmel den bij mevrouw Westgeest, te lefoon 14259. Volksdansen In het Deylercentrum, het cen trum van de wijkgemeenschap "Groot Deyleroord, in Wasse naar zal op dinsdag 15 januari om 10.30 uur een demonstratie volksdansen voor ouderen wor den georganiseerd. Een groepje dames en heren zal laten zien welke mogelijkheden deze vorm van ontspanning biedt. Jenaplan De R.K. Jenaplanschool "De Kring aan de Rembrandt van Rijnlaan 26 in Oegstgeest houdt van avond vanaf 20,15 een informa tie-avond over het Jenaplan on derwijs. Er zal onder andere een film worden vertoond. schappij een gedeelte van het ge bied verhuren of verkopen. Een ander gedeelte is men van plan te gebruiken als proefveld voor de bollenmachines, die de firma in ontwikkeling heeft. De commissie van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland die het bezwaarschrift van de gemeente Wassenaar behandelde, was van mening dat de gemeente, als zij zoveel belang hecht aan de maat schappelijke waarde van dit wei deland, dit ook als zodanig in haar bestemmingsplan had moe ten benadrukken. Dit is door de gemeente Wassenaar niet ge daan. Het stuk grond, is wel als weideland in een streekplan op genomen. De commissie van de Gedeputeer de Staten zal binnenkort aan de beide betrokken partijen laten weten, wie door haar in het gelijk wordt gesteld. ZOETERWpUDE - Het Vrou wenpraathuis in Zoeterwoude houdt donderdag 17 januari open huis en niet vanochtend zoals eergisteren abusievelijk werd vermeld. Aanvang 9.30 uur in de "Blokhut" achter het gemeente huis. Donderdag Leiden Nieuwe Rijn - werkgroep homofilie, open caféavond, 21 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidseweg 33, Voorschoten, spreekuur, voor invali den, 19-20 uur, tel: 01717-3309. Architektenwinkel - Hooglandsekerk- gracht-32, vrij advies, 19.30-21.30 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 19, vrij advies, 20-21 uur. Breehuys - ingang Schoolsteeg, werklo zen adviescentrum, vrij van 14-16 uur. Volkshuis - Haarlemmerstraat 73b, open middag 14-16 uur. Werkgroep dienstweigeren - Troef, Noordeinde 2a, 20-21.30 uur. Femke - ontmoetingscentrum voor vrouwen, 10-12.30 uur. Zoeterwoude - open huis van het vrou wen praathuis in "De Blokhut" achter het gemeentehuis, 9.30 uur. Oegstgeest - cie verkeer, 20 uur, ge meentehuis Voorschoten - 20 uur, cie openbare wer ken, gemeentehuis. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 4-11 jan. door Apo- k, Raper'- Voorsch tel: 2525. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel- ten zuiden van de Rijn 134604, tel. ten zuiden van de Rijn, 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude Rd. -Gezond heidscentrum, Berkenkade, Leider- dorprtelM 10131., spreekuur, ma t/m do Oegstgeest - interkruis, Ltftweg 7, tel: 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel: 4641. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor Witte Singel 1 2311 BG Leiden. Postbus 54, 2300 AB, Leiden. Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgelden uitslui tend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 46,30 Kwartaalabonnement Per post f64,15 Jaarabonnement f 173,70 J aarabonnement Per post f 245,10 Losse nummers f 0,65 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2