getto van KGB zijn „Moskou zal tijdens Olympische Spelen Prijs voor natuurbeheer voor buurtschap De Haak Nieuw paviljoen Sint Bavo gaat voorlopig niet door Katwijkse melkhandelaar tevergeefs de boer op Russisch dissident spreekt in Alphen DONDERDAG 10 JANUARI 1980 LEIDÉN/REGIO PAGINA 21 Brief aan CDA- dissidenten D'66 Alkemade ROELOFARENDSVEEN - De afdeling Alkemade van D'66 heeft de dissidente CDA- kamerleden ter gelegenheid van de jaarwisseling veel moed en karakter toege wenst voor 1980. De Alkemadese democraten schrijven in hun brief aan de tien CDA-ers dat ze met ver slagenheid kennis namen van het optreden van de tien. "We hadden het gevoel, dat de morele standaard in de politiek weer veld aan het terugwinnen was. Het heeft niet zo mogen zijn". Volgens de democraten blijkt het in Nederland niet moge lijk te zijn om een naar eer en geweten ingenomen stand punt te handhaven. Gewezen wordt op John F. Kennedy, die wel naar eer en geweten ingenomen standpunten verdedigde los van partij politieke invloeden, bedrei gingen en eventuele gevol gen. "Zeker in een zaak als kern wapens lijkt het ons een taak van een zich christen noe mende volksvertegenwoor diging hierin haar geweten te volgen. Christen-zijn met de mond is gemakkelijk, het christen-zijn wordt bewézen door daden", aldus D'66 Al- kemade. NIEUWKOOP/DEN HAAG - "Een kern waar pit in zit". Dat predi kaat kreeg de "vereniging na tuurbeheer de Haak" (in het Nieuwkoopse dorp Noorden) gis termiddag in Den Haag toege kend. Het ging om een landelijke wedstrijd van de Koninklijke Nederlandsche Heide Maat schappij, uitgeschreven ter gele genheid van het 90-jarig bestaan, nu twee jaar geleden. Oorspronkelijk waren er zo'n 200 deelnemers, waarvan er uitein delijk 110 overbleven. Zij hebben meegedongen naar het predikaat "Een kern waar pit in zit", goed voor een geldprijs van 1000 gul den. Het ging om een "leefbaar heidswedstrijd" een soort com petitie voor heel Nederland. Doel: het laten bedenken en uit voeren van projecten ter verbete ring van de leefbaarheid van buurt of dorp door woon- en leef gemeenschappen (maximaal 4000 inwoners) De wedstrijd heeft een kleine twee jaar ge duurd. Hamvraag voor de 19 regionale ju ry's is de afgelopen maanden ge weest: Zijn de deelnemers er ten volle in geslaagd de opdracht die zij zichzelf hadden gesteld tot een goed einde te brengen? Wat De Haak betreft luidde het antwoord gistermiddag op het provincie huis in Den Haag volmondig "ja". Dat doel was "een eigen stem krijgen in het beheer van het na tuurgebied De Haak". Een "ge slaagd project" oordeelde de ju ry, al is het voor de bewoners een zaak van lange adem geweest. "Behalve het normale jaarlijkse beheer van het natuurterrein, dat onder andere rietsnijden en maaien omvat, heeft de vereni ging een beheersplan opgesteld dat nu dient als basis voor een vast te stellen beheersplan vol gens de natuurbeschermingswet. Eén van de eerste werkzaamhe den is het baggeren. Momenteel is dit in uitvoering. Ook dit is in belangrijke mate het werk van de bewoners", aldus gistermiddag professor mr. A. Kleijn, voorzitter van de hoofdjury. Hij merkte verder over het project van De Haak nog op: "De jury heeft het met haar beoordeling niet moeilijk gehad. Het natuur- beheerproject heeft geleid tot zelfwerkzaamheid en gemeen schapszin van de bevolking. De jury kent dan ook het predikaat zonder voorbehoud toe". Waarna de commissaris voor de koningin in Zuid-Holland mr. M. Vrolijk aan de voorzitter me vrouw A. H. Pols-Joustra van vereniging De Haak de bijbeho rende oorkonde overhandigde. De bijeenkomst in Den Haag werd door tal van gemeentebe stuurders bijgewoond, onder wie ook Nieuwkoops loco-burge meester mevrouw A. A. van der Most-De Ridder. Naast de vereniging De Haak kre gen gistermiddag nog zes andere Zuid-Hollandse groeperingen het predikaat "Een kern waar pit in zit" uitgereikt. Voor drie ande ren was er een aanmoedigings prijs. De werkgroep Knotwilgen Alblasserwaard kreeg een waar- deringsprijs van 500. Degenen die het predikaat "Een kern waar pit in zit" kregen toe gekend, kunnen nog meedingen naar een van de tien trofeeën voor zeer goede resultaten (tevens goed voor een geldprijs van 2500) of de trofee voor de beste landelijke prestatie met daaraan verbonden een geldprijs van 5000. De prijsuitreiking daarvan is op 1 maart in Utrecht. Mevrouw Pols-Joustra ontvangt uit handen van commissaris van de koningin mr. Vrolijk de bij de prijs behorende oorkonde. Studiecentrum antroposofen opgericht in Alphen ALPHEN AAN DEN RIJN - In Alphen aan den Rijn is een studiecentrum voor antropo sofie opgericht. De antroposofie is een door de filosoof Rudolf Steiner opge stelde wijsgerige wereldbe schouwing. Wat die be schouwing precies inhoudt, zal bij het begin van het stu diecentrum uit de doeken worden gedaan door W.F. Veltman, die op 4 en 25 fe bruari lezingen zal houden over het onderwerp "Wat is antroposofie". Die lezingen worden gehouden in de Goe de Herderkerk en beginnen om 20 uur. Het studiecentrum voor antro posofie wil iedereen de mo gelijkheid bieden kennis te maken met alle werkgebie den zoals die zijn ontstaan uit Rudolf Steiner's werk. Dat zijn onder meer pedagogie (de vrije school), de antroposofi sche geneeskunde en de bio- logisch-dynamische land- en tuinbouw. Omdat de doelstelling van het studiecentrum een breder terrein beslaat dan alleen het onderwijs, zal het los gaan functioneren van de vrije school. Wel zullen er nauwe banden blijven bestaan en zal er worden samengewerkt. Het studiecentrum wil naast le zingen ook cursussen organi seren en actief zijn bij het op zetten van lees- en studie groepjes. Het contactadres van het studiecentrum is: Lo- ni de Brabander, Lupinesin gel 608 in Alphen aan den Rijn, tel. 21371. De gemeente Katwijk blijft tot en met oktober van dit jaar subsidie geven op oudpapier. Elke kilo is goed voor 4 cent. Verenigingen en scholen hebben al 78 ton op gehaald. De vereniging DVS was koploper met 28 ton. Bij burgemeester en wethouders is een klacht binnengekomen over geluidsoverlast, die het spelen van een bandje in het oude wijk- gebouwtje in Hoornes veroor zaakt. De suggestie werd gedaan om een kruithuisje bij "De Krom" aan de band ter beschik king te stellen. TAFELTENNIS - Bettine Vriese- koop is als vierde geplaatst bij de open Engelse tafeltenniskam pioenschappen. Jill Hammersley voert de plaatsingslijst aan, bij de heren is dat Desmond Douglas. TENNIS - Betty Stöve is in de eer ste ronde van het tennistoernooi in Cmcinatti uitgeschakeld. De als vijfde geplaatste Dianne Fromholtz versloeg de Rotter damse in twee sets: 3-6, 1-6. DEN HAAG/NOORDWIJ- KERHOUT - De bouw van een paviljoen voor dertig psychia trische patiënten op het terrein van de stichting Centrum Sint Bavo in Noordwijkerhout gaat voorlopig niet door. De commissies van advies en bijstand voor de ziekenhuisvoorzieningen en voor de geestelijke volksgezondheid, onderdeel van de provinciale raad voor de volksgezondheid in Zuid-Holland, weigerden gisteren hun goedkeuring te geven aan het bouwplan. De leden van de commissies vinden dat de Bavo een totaalplan moet presenteren van gebouwen op het terrein die nog moe ten worden gerenoveerd of vervangen. Het Centrum Sint Bavo heett een aan vrage ingediend voor de bouw van een paviljoen voor dertig patiënten, die thans met dezelfde ziektebeelden op verschillende plaatsen op het terrein worden verpleegd. Aanvankelijk wa ren zij ondergebracht in het paviljoen Sint Jan, maar dat pand werd groten deels verwoest tijdens een brand in 1975. De wens van de commissies om een to taalplan te laten opstellen hangt samen met nieuwbouwplannen van de Bavo in Capelle aan de IJssel. Naar die nieuwe vestiging zal een groot aantal patiënten van de Bavo worden overge bracht. De commissies willen precies weten welke gebouwen straks moeten blijven staan en welke gebouwen kun nen worden afgebroken. Het nieuwe paviljoen zal, als de nieuw bouw in Capelle aan de IJssel gereed is (en dat zal naar de verwachting van de provinciale raad voor de volksgezond heid in Zuid-Holland nog wel even du ren), een andere bestemming krijgen. Centrum Sint Bavo zou na het gereed komen van de vestiging in Capelle het gebouw graag inrichten als behandel afdeling voor jeugdpsychiatrie. Over het eventueel vestigen van een speci fieke afdeling jeugdpsychiatrie moet de provinciale raad voor de volksge zondheid nog een standpunt innemen. De kosten van het nieuwe paviljoen wor den geschat op 2,5 miljoen gulden. Een groot deel van dat bedrag wordt gedekt door de verzekering. Bavo moet 800.000 gulden aantrekken op de kapi taalmarkt. Bij Centrum Sint Bavo in Noord wijker hout wordt de beslissing van de com missies van de provinciale raad be treurd. "Een totaalplan betekent voor ons dat we moeten gaan kiezen voor functies. In overleg met andere psy chiatrische instituten moet worden vastgesteld welke groepen patiënten in Noordwijkerhout blijven en welke naar Capelle aan de IJssel gaan", aldus directeur-econoom mr. J.C. Koenen van de Bavo, die vreest dat zo'n overleg lang gaat duren. "Voordat het psychiatrisch ziekenhuis in Capelle goed draait gaan zo'n vijftien jaar voorbij. In die tijd moet het be- handelklimaat in de Bavo goed blijven en moet niet een soort uitverkoop wor den gehouden. We hebben gewoon dringend behoefte aan een nieuw pa viljoen omdat de kwaliteit van de be handeling in gevaar dreigt te komen" zo zegt Koenen. De commissies van de provinciale raad zullen de bouwaanvraag opnieuw be kijken als een totaalplan is ingediend. ALPHEN AAN DEN RIJN - "Vóór de Olympische spe len zullen er in Moskou en omgeving zuiveringen worden gehouden, zodat er geen dissidenten over zullen blijven. Alle sportmensen, die met goede bedoelingen naar de Olympische Spelen zullen komen, zullen daar alleen een getto van de KGB vinden". Die voorspelling deed gisteravond de Russische dissident Kronid Lubarsky tijdens een spreek beurt in de Bron. Hij was daar op uitnodiging van de Alphense af deling van Amnesty Internatio nal in het kader van de actie die AI momenteel voert tegen de schending van de mensenrech ten in de Sowjet-Unie. Over belangstelling had de Russi sche dissident niet te klagen. In eerste instantie moest het vouw- gordijn worden geopend om in derhaast nog wat tafels en stoelen bij te kunnen schuiven voor de ongeveer 200 belangstellenden. Later werd zelfs verhuisd naar de grote kerkzaal om de beschik king te kunnen hebben over een geluidsinstallatie. Lubarsky schilderde de crisis waarin de Sowjet-Unie zich mo menteel bevindt. Economisch balanceert men volgens hem op de rand van de afgrond, terwijl alles dat zich politiek roert met een naar strafkampen of een psy chiatrische inrichting verdwijnt. Hij vertelde over een geval van een postbeambte die, uit ergernis dat hij niets in de loterij won, op de achterkant van een lot schreef "waarom bedriegt u de arbei dersklasse" en het lot vervolgens in de bus gedaan. Een jaar had de KGB nodig om uit te zoeken dat hjtf dat gedaan had. Resultaat vijf jaar strafkamp. "Daaraan kunt u wel afmeten met hoeveel verontwaardiging de au toriteiten reageren op mensen die politiek in opstand komen", vond Lubarsky, "maar ze blijven in op stand komen, en er komen er steeds meer. Niet alleen de academici die zich tegen het regime verzetten, ook minderheden die hun eigen cul tuur niet willen inruilen voor de "officiële" staatscultuur worden het slachtoffer van wreedheden. Een groep van 100.000 mensen werd gedeporteerd naar Kazach- stan (dat hoofdzakelijk uit woes tenij bestaat), meer dan de helft van de mensen kwam tijdens het transport om. Nieuwe methode Lubarsky vertelde dat er een nieu we methode is gevonden om van dissidenten af te komen: de KGB ensceneert misdaden. "In de Oe kraïne werden dissidenten, men sen tussen de 40 en 50 jaar die een rustig leven leidden, opgepakt wegens straatschenderij, ver krachting, gebruik van verdo vende middelen, verspreiding van geslachtsziekten en dergelij ke", aldus Lubarsky. Mevrouw Lubarsky schilderde het leven van het gezin van een dissi dent. Tien maanden verstrijken er normaal gesproken tussen ar restatie en berechting van de ar restant, tien maanden waarin niets bekend wordt gemaakt over zijn verblijfplaats of gezondheid. "Het is een schok die nauwelijks te beschrijven is", vond mevrouw Lubarsky, "en voor mij was het nog niet zo erg als voor anderen, omdat veel dissidente vrienden uit Moskou mij hielpen." Het vinden van een goede advocaat is volgens haar een "onwaar schijnlijke zware zaak", en het gebeurt ook meermalen dat een beklaagde zijn advocaat tijdens een proces wegstuurt. „Een ar beider uit de Oekraïne zei eens tijdens zyn proces: als een advo caat mij eerlijk verdedigt, ont slaan ze hem. Maar als hij toch in de positie van de aanklager blijft, waarom geven ze me dan niet gewoon twee aanklagers?". Lubarsky had echter "geluk". Dankzij een goede advocaat hoefde hij "maar vijfjaar naar een strafkamp, en heeft hij het straf kamp overleefd. Hij riep de aan wezigen op zich in te zetten voor de politieke gevangenen in de Sowjet-Unie. "Na de dood van Kroetsjov leek het alsof er een dooi inviel. Het is nu duidelijk dat de zaak heel anders is: de laatste jaren, en vooral de laatste maan den, is de druk van de regering op de dissidenten alleen maar toe- L1SSE- Een men ?l™°r"fr';„Dfrom 's h.et bel^n«- label voorziet. Die is onder rijk dat we hen vooral nu steu- tentoonstelling duurt nog tot morgen sorteermachine die bollen telt, in een soort kous stopt, die kous dichtmaakt sealt) en van een te zien op de mechanisatie-tentoonstelling in de Hobahohallen in Lisse. De STAKERS STEKEN STOKJE VOOR LEVERING MELK KATWIJK - Stakende chauf feurs van CMC-Melkunie hebben gistermiddag in Am sterdam verhinderd dat een Katwijkse melkhandelaar een tweede partij melk kreeg. Melkboer W. de Boer uit Kat wijk belde 's middags op dat hij nog wat van het "witte vocht" wilde hebben. Hem werd verteld dat hij er dan vlug bij moest zijn. Zijn zoons Wim en Kees gingen daarop richting Amsterdam waar het distributiecentrum van de Melkunie staat. Toen in het kantoortje van de bedrijfsleider de verzendbon werd klaargemaakt, staken twee stakers daar een stokje voor. Zij verscheurden de bon waarop de gebroeders De Boer met een lege wagen naar huis terugkeerden. 's Morgens waren zij al met een vrachtwagen, die anders voor het transport van wor telen wordt gebruikt, naar de hoofdstad gereden om daar een lading melk op te noot en D. de Boer. In totaal namen zij zo'n 2000 liter mee uit Amsterdam. Stormloop W. de Boer: "De jongens wer den op afroep geholpen. Er waren ongeveer 200 melk handelaren. Mijn zoons wa ren om half zeven op weg ge gaan en om twee uur waren zij pas terug. Kees en Wim de Boer namen niet alleen voor zichzelf flessen en pakken mee, maar ook voor de colle ga's H. Barnhoorn, A. Haas In de winkel van De Boer was gisteren, evenals in andere zaken die nog een voorraad hadden, sprake van een stormloop op melk. De Boer: "Er was zelfs een klant die tien flessen tegelijk wilde nemen, maar ik heb toen gezegd: neem er maar vier. Morgen heb ik weer ge noeg". Toen wist hij echter nog niet dat zijn tweede zen ding de mist was ingegaan. Behalve De Boer reed ook gis teren melkhandelaar J. Ver does uit Katwijk aan den Rijn naar het distributiecen trum om daar voor een twee tal zaken melk in te laden. Ook in zijn winkel was het drukker dan op andere da gen. Enkele zaken in Katwijk moesten gisteren "nee" ver kopen als er om melk werd gevraagd. Subsidie voor 5 mei-vieringen in Katwijk KATWIJK - De oranjeverenigin gen in Katwijk aan Zee en Kat wijk aan den Rijn kunnen reke nen op een bijdrage uit de ge meentekas voor het organiseren van bevrijdingsfeesten in mei. De raadscommissie voor cultuur en recreatie ging er deze week mee akkoord dat beide verenigingen in totaal ruim 57 mille subsidie krijgen. Het christelijk gemengd koor "Hallelujah" geeft op woensdag 16 januari een jubileum concert waarvan het tekort op bijna 10.000 gulden wordt geschat. Rijk, provincie en gemeente zou den dit moeten dekken. Er wordt van uitgegaan dat het rijk 3500 gulden betaalt en de provin cie 1000. Als de gemeenteraad ermee akkoord gaat krijgt Hal lelujah van Katwijk 5375 gulden.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 21