LEIDSCH DAGBLAD Verenigde Naties in spoedzitting bijeen mm kb/ot vandaag Drie doden bij schietpartijen op Corsica Einde zuivelactie spoedig verwacht Over A fghanistan Actie van homoseksuelen HUISARTSEN CONTRA APOTHEIHERS Laatste Nieuws Loonpauze van twee maanden □I □i Politie erg boos over kortingen toeslagen DONDERDAG 10 JANUARI 1980 OPGERICHT 1 MAART 1860 36059 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 26 PAGINA'5 De basketballers van Leiden gaven in de eerste confronta tie voor de Europese basket balbeker meteen al een over tuigend visitekaartje af. Te genstander BC Caen werd in de overvolle Vijf Meihal kansloos opgerold: 106-77. Eén van de inspirators van Leiden was Mitchell Plaat (foto), die voor 20 punten zorgde. PAGINA 13 Potje touwtrekken om in terview met sjah. PAGINA 5 DC-10 vliegtuigen ten on rechte aan grond gehouden. PAGINA 7 Pakistan al zeker van eind zege in hockevtoemooi. PAGINA 15 Tjibbe de Groot trekt lang durig aan pijp. PAGINA 17 Ford paraat achter de schermen. PAGINA 19 VNO vraagt ombuiging. PAGINA 23 WASHINGTON - De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties komt vandaag in spoedzit ting bijeen om de Russische inval in Afghanis tan te bespreken. De Veiligheidsraad heeft daar toe mef 12 stemmen vóór, één onthouding (van Zambia) en twee stemmen tegen (Sowjet-Unie en de DDR) besloten. Het debat in de Algemene Vergade ring zal niets nieuws opleveren, maar het betekent in elk geval een morele overwinning voor de overgrote meerderheid van lan den die zich in zeer stellige ter men tegen het Russische optre den heeft gekeerd. Een veroordeling van de Sowjet- Unie kan althans een waarschu wing zijn voor de toekomst en be tekent dat de landen van de Der de Wereld en de niet-gebonden landen zich in de komende tijd duchtig zullen moeten bezinnen op het patroon van hun interna tionale betrekkingen, die met name in de Verenigde Naties zeer duidelijk onder Sowjet-invloed hebben gestaan. Het wordt thans aangenomen dat een verzoek om sancties tegen Iran, dat de Verenigde Staten vandaag bij de Veiligheidsraad aanhangig willen maken, een Russisch veto zal ontmoeten. De Sowjet-ambassadeur, Oleg Tro- janoswki, verklaarde gisteren dat hij, hoe verwerpelijk het nemen van gegijzelden ook is, geen heil ziet in sancties. Te Washington verluidt dat ook deze kwestie vervolgens naar de Algemene Vergadering zal worden verwe- AJACCIO (Reuter/UPI) - Bij schietpartijen in de Corsi- caanse hoofdstad Ajaccio zijn vannacht drie doden en zes ernstig gewonden gevallen. zen, om daar tot niets te leiden, want de Algemene Vergadering kan geen sancties opleggen. De Verenigde Staten echter, zo werd gisteren meegedeeld, staan v gereed om zelf en in samenwer king met bondgenoten maatre gelen tegen Iran te nemen. In die maatregelen begint een maritie me blokkade steeds sterker te fi gureren. Desondanks zijn Carters adviseurs er, naar het heet, van overtuigd, dat de Verenigde Sta ten zich vooral erop moeten toe leggen aan de moslimwereld het gevaar van het Russische optre den in Afghanistan duidelijk te maken. De Amerikanen menen dat het aan tal Russische troepen in Afgha nistan zo groot is, dat zij voor een veel langer verblijf zijn bestemd dan in de officiële Russische en Afghaanse verklaring wordt voorgegeven. De Verenigde Staten breken zich het hoofd over de vraag of een vlootblokkade van Iran wellicht voor de Russen een voorwendsel zou kunnen zijn om Iran binnen te trekken. Mocht het Kremlin plannen hebben om op die ma nier een greep te doen naar de Perzische Golf, dan is het niet aannemelijk dat het Moskouse apparaat zal wachten tot de Ame rikanen zich in dat gebied heb ben versterkt. En zeer wezenlijk is ook de vrees dat India's nieuwe eerste minister Indira Ghandi, die pro-Russisch is en tegen Pa kistan, in Amerikaanse wapenle veranties aan Pakistan aanlei ding zal zien om tegen dat land ten strijde te trekken. SCHIPHOL-Een Amerikaanse toerist is duidelijk verbaasd als hij bij aankomst op Schiphol naar zijn seksuele geaardheid wordt gevraagd. Dat gebeurde vanmorgen door vier als politieagenten verklede Nederlandse homo seksuelen. Het viertal voerde op deze wijze actie tegen het Amerikaanse besluit om homoseksuelen uit de VS te Tien miljoen voor proef deeltijdbanen DEN HAAG (ANP) - Minister Al- beda van sociale zaken heeft voor 1980 tien miljoen gulden uitge trokken voor een experiment met deeltijdarbeid. Het experiment omvat een stimuleringspremie voor de werkgever die de deel tijdbaan schept en een overbrug gingspremie voor de werknemer die in inkomen terugvalt. Het experiment mikt op het krijgen van inzicht in de gevolgen van deeltijdarbeid in functies en be roepsgroepen waarin deze ar- beidsvorm niet gebruikelijk is, met name op hoger en middel baar niveau. Het experiment geldt in 1980 voor alsnog uitsluitend voor de gewes ten rond de arbeidsbureaus in Almelo, Breda, Gouda, Gronin gen, Maastricht en Nijmegen. Particuliere bedrijven en instel lingen die geen winst beogen komen in aanmerking. De over heid valt hier buiten. Het bedrijf krijgt 2.500 gulden voor elke deel tijdarbeidsplaats. De werknemer krijgt ten hoogste één jaar een af nemende overbruggingssubsi die: zestig procent van het ge derfde loon in het eerste halfjaar en dertig procent in het tweede halfjaar. Honderden leden van de oproerpo litie patrouilleerden vanochtend door de stad waar sinds gisteren een dertigtal ijveraars voor een autonoom Corsica in het hotel Fesch ongeveer 15 mensen in gij zeling houdt. De eerste schietpartij deed zich kort voor middernacht voor bij het hotel Fesch, waar medestan ders van de bezetters de veilig heidstroepen die een cordon om het gebouw hebben getrokken, met stenen en flessen bekogel- (Van één onzer verslaggevers) LEIDEN - Huisartsen uit Ter Aar, Alkemade en Nieuwkoop en collega's uit nog zeventien ande re plattelandsgemeenten in Ne derland zijn in het geweer geko men tegen de opmars van de apo thekers. Die opmars heeft inmid dels al geleid tot conflicten en ac ties, waarbij de patiënten meestal de kant van hun huisarts kiezen. Binnen de landelijke huisartsen- vereniging wordt op dit ogenblik de laatste hand gelegd aan een nota over "de gemeesmiddelen- voorziening ten plattelande". Daarmee willen de apotheekhou- dende huisartsen zich teweer stellen tegen het "binnendrin gen" van apothekers in gebieden waarin de huisartsen tot dusver de patiënten van geneesmidde len hebben voorzien. De artsen hebben het apotheekgedeelte van hun praktijk vaak nodig om het voor huisartsen gebruikelijke inkomen te halen. Er liggen op het ogenblik al meer dan 160 "claims" van apothekers die zich willen vestigen in plat telandsgebieden met achtddui- zend of meer inwoners. Ongeveer 1250 huisartsen (een kwart van het totaal aantal huisartsen), met in totaal bijna vier miljoen pa tiënten, hebben op dit moment in hun praktijk een apotheek van waaruit ze de geneesmiddelen voorziening verzorgen. Rustig vieer Veel bewolking en droog weer. Lichte vorst tot temperaturen om het vries punt. Matige noordoosten wind. (Opgemaakt om 11.15 uur) 11 januari Zon op: 8.44 uur; onder: 16.48 uur. Maan op: 1.34 uur; onder: 12.43 uur. Hoogwater te Katwijk om 8.59 en 21.32 uur, laagwater om 4.40 en 17.15 uur. kamsteeg den. Twee jongelui die zich onder de demonstranten bevonden, schoten met automatische pi stolen op de politie, waarbij politieman werd gedood en twee ernstig werden gewond. De da ders wisten te ontsnappen, aldus de politie. Korte tijd later openden veilig heidstroepen elders in de stad het vuur op twee auto's waai bestuurders niet bij een wegver sperring wilden stoppen. In het DEN HAAG (GPD) - Er komt met geval werd een vrouwelijke psycholoog doodgeschoten, ter wijl twee andere vrouwen in de auto wérden gewond. In het tweede incident werd de be stuurder gedood en een passagier gewond. Bij de nachtelijke demonstratie bij het bezette hotel liepen tientallen burgers en politiemannen lichte verwondingen op. Corsicaanse betogers die anti-Franse leuzen riepen, gooiden met stenen en flessen naar de oproerpolitie, die op haar beurt traangasgranaten afvuurde. De straten rondom het hotel waren vanochtend bezaaid met stenen en glas. De bisschop van Ajaccio, Jean Charles Thomas, burgemeester Charles d'Ornano en andere au toriteiten riepen de bevolking op tot kalmte. Ook pleitten zij voor onderhandelingen met de bele gerde nationalisten. (middellijke ingang plichte loonpauze van twee maanden. Dat heeft het kabinet vanmiddag besloten, nadat het overleg tussen werknemers, werkgevers en de regering over de loonontwikkeling was vast gelopen. Rond een uur vanmiddag bleek dat de partners het niet eens konden worden. Eerst werd nog een schorsing in het beraad afgekon digd, in de hoop dat men toch nog tot elkaar zou kunnen komen. Maar dat leverde niets meer op. Om half twee werd de beslissing van de regering bekendgemaakt. De loonpauze houdt in dat vanaf nu de lonen gedurende twee maan den niet zullen mogen worden verhoogd. In die twee maanden zullen regering, werkgevers en vakbeweging opnieuw gaan pro beren het eens te worden over een landelijke loonpolitiek. Kamsteeg biedt gewoon meer. Uit voorraad leverbaar Prijs: 1979 Golf diesel/sprinter Polo/Derby Passat, Extra/S Bestelwagen Audi 100 L5E/GL5E Audi 80 LS/GLS Komt u vrijblijvend even langs? Of bel ons voor taxatie. kamsteeg UTRECHT (GPD) - De kans is groot dat er snel een einde komt aan het melkconflict. Vanmiddag om 1 uur zouden werkgevers in de zuivel en de Voedingsbonden verder onderhandelen over het loonconflict, nadat de afgelopen nacht in een langdurige bijeenkomst in Utrecht de basis kon worden gelegd voor een oplossing van het conflict. Aanslag in Baskenland MADRID - De 47-jarige politie- commandant Jesus Velasco Zuazola is vanmorgen in Vitoria door een mitrailleursalvo ge dood. De politieman stond met zijn auto, waarmee hij zijn twee dochters naar school bracht, voor een stoplicht, toen hij van uit een taxi werd beschoten. Bij de aanslag bleven zijn dochters ongedeerd. Op de plaats van het misdrijf zijn tien kogelhulzen gevonden van het type „Para bellum 9 mm", de munitiesoort, die de radicale Baskische af scheidingsbeweging ETA-mili- tar gewoonlijk gebruikt. UTRECHT (ANP) - De plannen van minister Wiegel (binnen landse zaken) om drastisch te snijden in het stelsel van onre gelmatigheidstoeslagen van de politie-ambtenaren heeft bij de Nederlandse politiekorpsen een storm van verontwaardiging veroorzaakt. De gezamenlijke Nederlandse poli tiebonden, georganiseerd in de centrale van politie-organisaties, hebben op 25 januari in Breda een bijeenkomst belegd, waar de ongeveer 850 kaderleden van de aangesloten bonden zullen wor den geïnformeerd over de over- heidsplannen. Volgens bestuurder A.A. Westerla- ken van de algemeen christelijke politiefederatie dreigen zowel rijks- als gemeentepolitie-amb- tenaren door de plannen te wor den gekort in hun overwerkver goeding, onregelmatigheidstoe lage en verschuivingsvergoe ding. Volgens Westerlaken zijn de kortingen zo drastisch dat dit in sommige gevallen kan oplopen Leidsch Dagblad OHn krant basorgtfT Bat dan Maandag t/m vrijdag van 18.00-19.30 uur Zaterdags van 16.00-18.00 uur. Uitsluitend tel 071-211515. 210221 Of 144941 Bestuurder Koornstra van de Voe dingsbond FNV verklaarde van ochtend vroeg: „Er is een basis om er uit te komen, maar de situa tie is toch nog wel zeer moeizaam. De eis van de Voedingsbond is f 40 bruto per week erbij voor alle 22.000 werknemers in de zuivel. De werkgevers zouden in principe bereid zijn voorschotten te beta len en regelingen te treffen die verband houden met het werken onder onaangename omstan digheden. Over de hoogte van de voorschot ten is evenwel nog niet gespro ken; de werkgevers gingen hier over vanochtend in spoedover leg. De door de werkgevers voorgestel de voorschottenregeling zou met terugwerkende kracht moeten ingaan op 23 december 1979. FNV-Voedingsbondsbestuurder A. Winter. „Met deze datum her inneren werkgevers- en werk nemersorganisaties in de regering eraan dat de afspra ken al eerder zijn gemaakt en dus niet door een looningreep mogen worden getroffen". Opwaarderen Welke functies zullen worden op gewaardeerd en met hoeveel, is onderwerp van studie door een commissie, waarin loondeskun- digen van zowel werkgevers als bonden zitten. Een vooronder zoek wees dinsdag uit, dat de melkrijders van CMC-Melkunie geen verhoging te wachten staat. Daarop gingen deze chauffeurs -> 100 in getal - in staking, met als gevolg dat dinsdag noch woens dag melk werd afgeleverd op 2000 verkooppunten. Vanaf gis teren was met name in de grote supermarkten in het westen van het land al geen melk meer te krijgen. Kleine slijters konden bij CMC-Melkunie nog wel hun normale rantsoen melk bij de fa briek in Amsterdam halen. Het is te verwachten, dat de melk met ingang van vandaag een nog schaarser artikel zal worden. Ook andere regio's dan de Randstad kunnen met ingang van vandaag voor melk-problemen komen te staan. Bij het noordelijke zuivelconcern Domo (1600 werknemers) en bij Coberco in Arnhem Jopen van daag ultimata af. Blijven deze be drijven niet bereid een voorschot op de lopende functiehenndeling te geven, dan zal de Voedings bond FNV ook daar acties star ten. Morgen zijn dan de bedrijven Coberco-Eefde en Ormet-Almelo aan de beurt. Vleeswaren De Voedingsbond FNV heeft giste ren een 'tussencao' afgesloten die loopt tot 30 april van dit jaaf voor de ongeveer 22.000 werknemers in de vleeswarensector. Door de ze cao worden extra toeslagen voor vuil en onaangenaam werk vastgelegd, die anders door een eventuele loonmaatregel van de regering niet mogelijk zouden i Q Na 30 april gaat de Voedingsbond weer met de werkgevers om de tafel zitten om afspraken te ma ken voor de 'normale' cao voor de rest van 1980, aldus een woord voerder van de Voedingsbond FNV. Van der KlaauM': ambassadeur niet terugroepen SCHIPHOL (GPD) - Minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken) ziet geen heil in terugroepen van de Nederlandse ambassadeur in Moskou, als protest tegen de Sowjet-inval in Afghanistan. De minister verklaarde vanmorgen op Schiphol bij zijn vervroegde terugkeer van een reis door Mid- den-Amerika dat de Nederlandse regering in elk geval maatregelen zal moeten nemen tegen Iran en de Sowjet-Unie. ORIGINELE SPAANSE KUSSEN-DEUR één van de tientallen deuren in onze showroom nu 249,- tóch even kijken bij DE H0UTBAAN zelfbouwcentrum Zijldijk 22 - Leiderdorp tel. 071 -899311 op het terrein van de Verenigde Touwfabriek zaterdags geopend

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 1