Polak: 'Je zou meer willen en sneller' Ford paraat achter de schermen Mcsansizm Amerika gaat kiezen HP deTijd (3 en slot) EISEVIERS DONDERDAG 10 JANUARI 1980 PAGINA 19 Ronald Reagan. Amsterdams burgemeester Wim Polak AMSTERDAM - In 1980 zullen honderden histori sche schepen de Amster damse haven binnenzeilen voor de manifestatie „Sail". Treinreizigers zul len bij het Centraal Station eindelijk op de metro kunnen overstappen of koffie kunnen drinken in het weer opgebouwde Noord-Zuidhollandse kof fiehuis. Grote projecten komen dit jaar ge reed: de Nieuwe Kerk op de Dam, het Belgisch Cultureel Centrum en het Leidseplein, terwijl dit jaar ook de eerste paal zal worden ge slagen voor het nieuwe muziek theater annex stadhuis van Am sterdam. Maar de hoofdstad heeft dit jaar ook te maken met bijna onoplos bare problemen als woningnood, verkeersstagnaties, verslaafden, criminaliteit en een moeilijke verhouding tussen politie en be volking. Burgemeester Polak zegt vermoeid: „Soms word je ongeduldig, je zou meer willen en sneller. De ene dag voel je je op gewekter dan de andere. Maar ze hebben geen burgemeester ge vraagd die geen fouten mag heb ben, dus die hebben ze ook niet gekregen". Dieptepunt „Ik heb de indruk dat we wat de woningnood betreft door het dieptepunt heen zijn gegaan. De woningbouwproduktie in Am sterdam is beter, maar we zijn aan onze limiet. Er is geen grond meer over. We zullen met de stadsvernieuwing voorlopig nog op de woningbouw in de regio van Amsterdam moeten rekenen. Zelfs als je de stadsvernieuwing aan de gang houdt, heb je die overloop nodig". - Binnenkort zal de Amsterdamse politie in actie moeten komen te gen groepen krakers. Ja, er zijn veel woningen in de stad gekraakt waar we niets aan doen. Maar er zijn twee gevallen waar ontruiming moet plaatsvinden", zegt burgemeester Wim Polak. „Het eerste betreft het gebouw van de Technische Unie aan de Keizersgracht, waarover het ge rechtshof uitspraak heeft gedaan. Ik heb daar niets over te zeggen. Een burgemeester kan een uit spraak van een rechter niet toet- - Maar de wijze waarop de politie zal optreden, heeft u wel in de hand. Polak: „De manier waarop wordt door de tegenpartij bepaald. Wij zijn niet van plan enig geweld te gebruiken. Maar als men een schip met puin en bussen verf het huis binnenbrengt, moet je daarmee rekening houden. Het tweede ontruimingsgeval betreft normale distributiewoningen in de Van Woenselaarstraat. Door die te kraken, zijn tienduizenden woningzoekenden gepasseerd. Willen wij ons distributiebeleid enigszins geloofwaardig houden, dan kun je daar niet in berusten. Dit is toch een van de grote problemen van 1980" Museumstad Over de verkeersproblemen in Am sterdam zegt de burgemeester. „Kijk eens, ik zeg altijd in een li terfles kan maar één liter water. In de Amsterdamse binnenstad kunnen we maar een beperkte hoeveelheid auto's hebben. De gemeente kan geen wonderen doen. Dus wat doe je dan. Je pro- De weekbladen doen het ook deze week nog eventjes rustig aan. De Russische inval in Afghanistan mag dan, zoals Vrij Nederland zegt, een geschenk zijn voor Jimmy Carter, het lijkt tevens een geschenk voor de opiniebla den die - terecht - allemaal zeer veel ruimte aan deze zaak beste den. De distributie van Hervormd Ne derland levert dit nieuwe jaar wat problemen op. Het blad was gis teren net als vorige week nog niet bij de kiosken verkrijgbaar en kan dus helaas niet worden be sproken. MAGAZINE 'Sowjet-wals over Afghanistan" staat in grote letters op de vuur rode omslag van Elseviers Maga zine. In een commentaar pleit D.M. van Rosmalen voor andere middelen dan alleen maar eco nomische en morele druk: steun aan de vrijheidsstrijd van de Af ghaanse moslims, bewapening van Pakistan in samenwerking met China, een politiek bondge nootschap van niet gebonden en westerse landen in de bedreigde regio's en een entente cordiale tussen de Verenigde Staten, Ja pan en China met duidelijke poli tieke en militaire afspraken. beert het openbaar vervoer te be vorderen. Het lijkt immers rede lijker datje de trams met een paar honderd passagiers vrijbaan geeft ten koste van een paar au to's met hooguit vijf perso- Het aantal opbrekingen in de bin nenstad is eind vorig jaar dras tisch teruggebracht. „Die werk zaamheden zijn bekeken op het aspect bereikbaarheid en nood zakelijkheid. Ze hangen samen met de aanleg va., de binnenring rond het centrum en de vernieu wing van de riool- en gasleidin gen langs de grachten. Als die zaak stuk is, kun je het niet gaan uitstellen". „Een autovrije binnenstad. Je kunt van Amsterdam natuurlijk een museumstad maken, zoals in Ve netië is gebeurd, maar men moet eens gaan kijken naar de stin kende mesthopen die er rond het centrum van Venetië zijn ont staan. Zo lang in Amsterdam een economisch en zakelijk centrum bestaat, kun je het verkeer niet uitsluiten. De omzet die in de winkels en warenhuizen rond De Dam wordt behaald, betekent ook dat er een enorme aanvoer van produkten nodig is. Die kun je niet per tram of per trekschuit afhandelen". Buitenlanders De zogenaamde etnische minder heden in Amsterdam, zowel de 60.000 legalen als de illegalen, vormen een groot probleem. In tegenstelling tot de Amsterdam se hoofdcommissaris van politie, Sanders, die de grote aantallen illegalen in een recente toespraak allemaal in de criminele hoek plaatste, zegt Polak genuan ceerd: „Bij de illegalen heb je Sig. W. Wolf is niet optimistisch over de toekomst van Suriname. De helft van de gehele bevolking zal eind dit jaar in Nederland zit ten. "Grote verbittering en apa thie zijn de kenmerken van wat er van Suriname nog is overgeble ven", schrijft hij. Dominee Abma van de SGP werd door Alice Oppenheim opge zocht. "Als mijn woorden strie men is het niet de bedoeling om pijn te doen, maar om als het wa re te winnen in geestelijke zin", vertrouwt hij haar toe. Michel van der Plas recenseert de recensies van de oudejaarsconfe rence van Wim Kan. Hij is het niet eens met de critici die schreven dat Kan vreselijk goed was, want er waren best wel wat vraagte kens. Aan de andere kant is hij het ook niet eens met de mensen die schreven dat Kan milder en bezadiger is geworden. Hiermee wordt volgens Van der Plas een betreurenswaardige tendens be vestigd die al geruime tijd de Ne derlandse kunstkritiek in de breedste zin karakteriseert. Hofland en Brugsma hebben het in de Haagse Post beide over de kwestie Afghanistan. Brugsma waarschuwt dat het "blijvend Door Roelie Meijer ontzettend veel arme mensen die hier gewoon werk proberen te vinden. Maar je hebt ook een groep van echt misdadige ele menten. Door de gebeurtenissen in Libanon bijvoorbeeld heb je een stukje onderwereld uit Liba non hierheen gekregen. Op dat soort illegalen maken we jacht, maar niet op de andere niet-gere- gistreerde buitenlanders. We hebben daar geen mensen voor en ook als we die wel hadden zouden we ze niet kunnen ber gen. Het huidige justitionele vreemdelingenbeleid is niet in gesteld op opvang en verwijde ring van zoveel mensen". Twintig procent van alle kinderen die in Amsterdam geboren wor den, hebben ouders die elders zijn opgevoed. Bij de buitenland se werknemers komen nu de conflicten van de tweede genera tie volop bovendrijven. Over de Surinaamse inwoners van de hoofdstad, voor een belangrijk deel grote en gebroken gezinnen, zegt burgemeester Polak: „Er komen er nog elke maand mas sa's bij. Ik denk dat Amsterdam, Den Haag en Rotterdam wat dit betreft een onevenredig zware last dragen". Criminaliteit „Na alle narigheden rond chro nisch verslaafde jongeren van vo rig jaar zijn we nu in wat rustiger vaarwater gekomen. Zij het niet zonder problemen". „In tegen stelling tot wat iedereen heeft voorspeld, zijn we nu zo ver dat door de wc spoelen van wapenbe heersing en dentente-pogingen diefstal uit eigen portemonnee be tekent". Hofland heeft het over de veel gehoorde veronderstelling dat Afghanistan het Vietnam van de Russen wordt, iets waarop in het Westen volgens hem hier en daar hoopvol wordt gespecu leerd. "Leedvermaak en revan- chisme zijn niet de beste inspira tiebronnen voor een buitenlandse politiek want ze leiden tot be wustzijnsvernauwing en verdoe zelen essentiële delen van de wer kelijkheid", aldus Hofland. Ischa Meijer sprak met de geleerde broer van Gerard, Karei van het Reve en met mensen die hem goed kennen. Gerard zelf wilde geen interview maar volstaat met een schitterende Reviaanse schriftelijke verklaring over zijn broer. Niet Van het Reve, maar Cornelis Verhoeven kreeg dit jaar de P.C. Hooftprijs. Karei van het Reve hierover "Het is toch ook een distinctie om bekend te zijn we aan een volgende fase begin nen te denken. De methadonbus ondervond in het begin ook al leen maar tegenstand. Ik heb de indruk dat het aantal verslaafden niet toeneemt. Maar er is een ver schuiving. Nu is de cocaïne weer in opmars vanuit Zuid-Ameri- ka". De politie doet volgens Polak over het algemeen gesproken goed werk. Naar aanleiding van de bankoverval, waarbij de politie in december j.l. twee overvallers doodschoot, zegt de burgemees- ten „Ik heb massa's brieven ge had waarin op emotionele manier de kant van de politie wordt ge kozen. Het waren wat je noemt opmerkelijke reacties. Ik wil daar alleen maar mee zeggen dat de ook gehoorde kritiek niet repre sentatief is voor de gehele bevol king. In mijn toespraak tot de Amsterdamse politie heb ik ge wezen op de juistheid van een democratische controle op de politietaak. Problemen moeten besproken kunnen worden, Ik heb ook gezegd dat politie-optre- den op zichzelf maatschappelijke problemen niet oplost, althans wat de diepere oorzaken betreft. Daarvoor zijn andere middelen nodig". Burgemeester Wim Polak ergert zich over veel misvattingen over Amsterdam. Hij zegt: „Het is vol strekte onzin om te denken datje niet veilig in Amsterdam kunt rondlopen. Amsterdam is niet gevaarlijker dan andere grote steden. Maar mensen moeten na tuurlijk geen kostbaarheden in hun auto laten slingeren en geen grote bedragen in hun tas mee dragen. Er is wel onvrede en on rust in de stad en dat is een naar gevoel, maar onleefbaar, nee, dat is niet waar". als de man die die prijs niet ge kregen heeft". Ton van Dijk dook in de wereld van de Frietsticks, Chipito's Ring- lings, Pretletters, Knutselknab- bels, OeiOei, Mamamia's, Lache bekjes. Kortom eindelijk weer eens een verhaal over die gewo ne, vertrouwde chips. Hij be schrijft hoe de Pindarinda de grootste flop uit de Nederlandse snack-historie werd. De Tijd is voor een groot deel ge wijd aan de bisschoppen-synode die volgend week in Rome be gint. Het blad heeft zelfs de com plete agenda afgedrukt. Bisschop Bluyssen van Den Bosch schrijft geen wonderen van de synode te verwachten. "Van de ene kant ben ik, eerlijk gezegd, huiverig gestemd Van de andere kant WASHINGTON - In Republi keinse kringen koestert men weinig illusies: de kansen zijn gering dat een van de kandi daten uit de partij die een joli ge olifant als symbool heeft gekozen, zich in het Witte Huis zal kunnen vestigen, per medio januari 1981. Meer dan het spektakel van het Witte Huis zal de uitslag van andere verkiezingen, voor Senaat en Huis van Afgevaardigden bij voorbeeld, of voor gouver neursposten van staten, het succes bepalen van de partij, die zich sedert Nixon voor namelijk heeft doen kennen door retoriek. Zulke begrippen als conserva tief en liberaal, rechts en links, vormen geen watervast kenmerk voor de politieke partijen in de VS. Het gevolg is dan ook de opmars van de mannen van het midden, de compromis-artiesten van wie geen wezenlijke vernieuwing kan worden verwacht en die zich uitstekend op hun ge mak voelen in de smalle mar ges die in de Amerikaanse politiek voor werkelijke be leidsveranderingen beschik baar zijn. Ze zijn gehoorzaam aan traditie, lopen altijd net jes op het trottoir en nimmer op het gazon als dat niet mag. Keurige mannen voor een volk zonder wezenlijke poli tieke structuur, dat „politiek" kent als toepassing van macht en de grenzen van het vrije ondernemerschap in die rich ting profijtelijk heeft ver legd. Acteur Een welgestelde zeventigjarige, die als middelmatig acteur in middelmatige fïlms-met-mo- raal enige naam maakte en vervolgens gouverneur werd van de staat Californië, voert het tien man sterke Republi keinse peloton aan: Ronald Reagan. Zijn geverfde haar ten spijt een begenadigd spreker, wiens sentimenten voorschrijven dat „goed zijn" het gebruik van geweld niet bij voorbaat uitsluit, zoals de boodschap van zijn films al verkondigde in het zwart-wit dat hem nimmer meer heeft verlaten. Dan is er John Connally, voor malig Democratisch gouver neur van Texas, voormalig Meningen op deze pagina zijn voor rekening van de auteurs. word ik gedreven door vertrou wen. In elk geval zie ik een syno de, ook deze synode als een hoop- vpl kerkgebeu ren waar mensen in geloof bijeen komen om in en door hun inspanningen de Geest Gods tot zijn recht te laten komen. Inde gegeven situatie zal de synode zich als zodanig waar moeten maken!" Kees Boonman sprak met Jan van Eldik, de verguisde bestuurder van de Vervoersbond FNV, die tijdens de havenstaking van vo rig jaar september een grote rol speelde. De havenstakers verwe ten hem niet genoeg voor hun belangen op te komen. Van El- dik: "Het is natuurlijk het meest simpele om de eisen van stakers over te nemen. Maar dat is korte termijn politiek. De haven moet ook na '79 draaien". Toch hebben de stakers wel iets be reikt, want de Vervoersbond kan nu wat zelfstandiger opereren binnen de FNV. Van Eldik zegt dan ook nu: "Als simpele be- Republikeins minister onder Nixon, voormalig beschul digde in een schandaal rond melkleveranties maar vrijge sproken. Een man van Texas, waar alles groot is, luidruch tig en baatzuchtig. Toen hij over zijn verleden in de be klaagdenbank werd onder vraagd antwoordde hij (ter sluiks verwijzend naar Ken nedy): „Ik ben vrijgesproken. En ik heb niemand om het le ven gebracht". Connally heeft meer geld voor zijn verkiezingscampagne in gezameld dan welke kandi daat ook (bijna 8 miljoen dol lar) en hij heeft federale fond sen geweigerd om het daar te kunnen uitgeven waar hij het nodig acht. De overheid ver schaft de kandidaten even veel geld als zij uit bijdragen van maximaal 1000 dollar per gever, bijeen kunnen bren gen, maar stelt wel voorwaar den aan de besteding. Ouderwets Volgens Connally is hij de enige Republikein die Ronald Rea gan van de nominatie kan af houden en de heren slaan el kaar dan ook navenant om de oren met ouderwetse uit spraken over de klappen die de VS in het buitenland zou den moeten uitdelen, welke aan de politieke realiteit van het moment geheel voorbij gaan. Op 8 maart wil Connally Reagan in Zuid-Carolina van de mat vegen. Een andere kandidaat: Howard Baker, de constructieve lei der van de Republikeinse se naatsfractie, een van degenen die niet alleen financieel in moeilijkheden is en organisa torisch te kort schiet, maar ook een politicus, die bij her haling Carter heeft gesteund (zoals bijv. bij de stemming over de ondertekening van het Panama-verdrag) wan neer het politiek landsbelang dat eiste. Hij is onder de ge matigden een beter alterna tief voor Reagan dan Con nally, maar zijn invloed mani festeert zich vooral in Was hington. Vervolgens George Bush, een zeer talentvol man: ex-direc- teur van de CIA, ex-ambassa- stuurder zeg ik op dit moment: donder maar op met dat strakke keurslijf want dat levert weinig op". Precies dezelfde kreten dus die enkele maanden geleden ook nog op het Afrikaanderplein wa ren te horen. I/Tl VRU NEDERLAND De voorpagina van Vrij Nederland is geheel gevuld met Afghanis tan. Een groot deel van die pagina wordt in beslag genomen door een tekening waarop staat aan gegeven hoe de militaire krachtsverhoudingen in de Ara bische Zee en de Indiase Oceaan liggen. Aardig om te lezen is een verhaal over de werkwijze van de PvdA- fractie in de Tweede Kamer. VN verslaggever Max van Weezei mocht de wekelijkse fractiever gadering van de grootste politie ke partij bijwonen en sprak daar naast met een aantal PvdA ka merleden. Er heerst een grote matheid binnen de fractie. En daarnaast is er nog de grote kloof tussen de spraakmakers van de partij en de mensen uit de regio die nauwelijks aan bod komen. "Je hebt de belangrijke fractiele den, de hogere klasse. Wij zijn de mindere goden", zegt Kamerlid deur bij de VN, die de groep van betrekkelijk kanslozen overtuigend aanvoert. In die achterhoede bevinden zich de scherpzinnige senator Robert Dole (die met Ford als presi dent in 1976 vice-president had kunnen worden), een hakbijl van de oude soort, de conservatieve Philip Crane, lid van het Huis van Af gevaardigden die al sedert augustus 1978 bezig is zich zelf aan te prijzen, en zijn col lega John Anderson, een ge matigd man met heldere doch controversiële gedachten over in Amerikaanse ogen ra dicale middelen ter oplossing van zo'n probleem als het benzineverbruik. Hij wil de belasting op de brandstof verhogen. In de VS is dat zoiets als vloeken in de kerk. Afronding Ter afronding: senator Larry Pressler, die vooral de aan dacht trekt vanwege zijn be trekkelijke jeugd (37), de tra gische idealist Harold Stas- sen (72) en een zakenman uit Californië, Bepjamin Fer nandez, wiens naam vermoe delijk nimmer meer in een relaas over Amerikaanse poli tiek zal opduiken, tenzij hij na zich in brand te hebben ge stoken van de Golden Gate- brug in San Fransisco springt. In de coulissen dan nog Gerald Ford, voor het ge val de Republikeinen geen kandidaat met een duidelijke meerderheid kunnen produ- Maar het zijn de Amerikanen die moeten kiezen en betalen, zonder zich in hun parochiële betrokkenheid zeer bewust te zijn van het feit dat zij niet al leen het staatshoofd van de Verenigde Staten aanwijzen, maar ook de leider van het zo genoemde Vrije Westen. Te meer omdat van de 75 miljoen mensen die sedert 1960 de stemgerechtigde leeftijd hebben bereikt tweederde zich niet als stemmer heeft la ten registreren, zijn het vooral de kiezers van middelbare leeftijd die de uitslag bepalen vooralsnog. Vijftig miljoen stemmen evenwel kunnen een enorm verschil ma ken. Voorspellingen zijn daarom vooralsnog zinloos, maar toch boeiend. Carter ligt voorlopig het best in de race, bij gebrek aan beter. Wijnie Jabaaij die met deze uit spraak waarschijnlijk haar de buut in de landelijke pers maakt. Joop den Uyl klaagt over het ge brek aan deskundigheid binnen de fractie: "We barsten van de ge neralisten. De vlotte praters stromen wel door naar de fractie. Je komt niet meer op de lijst als je geen praatje over je hebt". Tamar verbreekt haar stilzwijgen over de Weinreb-zaak. Drie jaar geleden kwam het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie met het 1683 pagina's tellend rapport dat vernietigend voor Weinreb (en dus ook al zijn medestanders) was. Tamar liet toen weten dat zij niet zo snel kan oordelen maar na bestudering op de zaak terug zou komen. Haar lang verwachte reactie is een anti-climax. Tamar zegt zich volledig achter het boek van Aad Nuis te scharen dat eind vorig jaar over de Weinreb zaak verscheen. Op de achterpagina van Vrij Ne derland is tenslotte nog te lezen dat alle afscheidsrecepties en di ners die de Utrechtse commissa ris van de Koningin, professor Verdam deze maand houdt, de provincie 50 duizend gulden kos ten. Volgens de voorlichtings dienst van de provincie heeft niemand daarop commentaar gegeven. Dat zal dan over een paar dagen wel anders zijn. MARK KRANENBURG

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 19