„Je kunt je pijp niet genoeg in de gaten houden" Kinderen kennis laten maken met de natuur DONDERDAG 10 JANUARI 1980 PAGINA 17 door Sjak Jansen Met afgrijzen denkt toebackzuiger Tjibbe J. E. de Groot terug aan die belangrijke pijprookwedstrijd in de Westduitse stad Bremen. On gelooflijk wat de 68-jarige Alphenaar aan die wedstrijd een lelijke pijp heeft gerookt. Een regelrecht debacle werd het. Dat terwijl Tjibbe de Groot boordevol zelfvertrouwen - en van zijn eigen dure centen uiteraard - naar Bremen was afgereisd. Met een tronie van 'mij kan niks gebeu ren' meldde hij zich in die loeigrote zaal present en nam z'n plaatsbewijs in ontvangst. 'Tisch 1, Platz 3' stond erop. Kort en bondig dus, maar datzelfde plaatsbewijs zou hem wel noodlottig worden. Tjibbe de Groot (68) kwam dus op de eerste rij te zitten. Pal voor een heel leger fotogra fen, op wie hij aanvankelijk totaal geen acht sloeg. Totdat het sein werd gegeven om en masse de vlam in de pijp te steken. Toen móést hij wel. Men begon immers als beze tenen te fotograferen. Met flits! „Moet jij proberen een pijp aan te houden, terwijl je de ene flits na de andere in je gezicht krijgt", zegt De Groot bitter. „Moet jij onder die omstan digheden op je pijp geconcen treerd zien te blijven. Nou, dat bestaat niet." Smoor in Niet zo verwonderlijk dus dat De Groot al na welgeteld ze ventien minuten z'n pijp aan Maarten moest geven. En lo gisch dat de gepensioneerde hovenier flink de smoor in had, want temidden van Eu ropa's beste toebackzuigers ging hij af als een gieter. Door dat geflits voor z'n neus ein digde hij als 302de. Nog een hele prestatie vergele ken bij die branieschoppende Zwitser uit Oberwallis, die reeds na twee seconden met het schaamrood op de kaken en een gedoofde pijp op z'n waldhoorn de aftocht kon blazen. Iets dat volgens Tjib- be de Groot desondanks niks afdoet aan het feit dat het ver reweg z'n 'rotste optreden' Tegenover dat ene dieptepunt staan echter even zo goed driedubbel zoveel hoogte punten. Want neem nou die twee keer dat de Alphenaar Nederlands kampioen werd. Of die keer dat hij liefst 78 mi nuten en 59 seconden achter een - Tjibbes absolute record - aan z'n pijp trok. Dergelijke mijlpalen vergeet je uiteraard niet gauw. Tjibbe de „Het is ook grotendeels een kwestie van geluk Groot beaamt dat. „Wie re kent er nou op datje op zo'n leeftijd nog Nederlands kam pioen wordt? Maar het is ook grotendeels een kwestie van geluk. Een kwestie van tien den van seconden vaak, evenals schaatsenrijden." Vandaar dat je volgens De Groot zo zuinig mogelijk moet roken. Vreselijk zuinig als het kan. En niet praten, want ook dat kost seconden. „Je pijp in de gaten houden, kun je niet genoeg doen. Wanneer je even op of om kijkt, is-ie uit, wat ik je brom." Tjibbe de Groot spreekt uit er varing. Hij draait dan ook al weer heel wat jaartjes mee in het internationale pijprook- Er gaat geen doordeweekse dag voorbij, of ik ben in de stad en regio wel op zoek naar mensen en dingen voor deze rubriek. Tips en wensen voor Publiek' kunt u 's middags tussen één en twee uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215. Schrijven mag natuurlijk ook. De drie stadia van Tjibbes pijproken. Eerst stoppen (foto boven), de vlam er in (foto rechtsboven) en dan maar genieten (foto rechts). Soms duurt dat maar zeventien minuten, zoals bij die wedstrijd in Bremen en soms 78 minuten en 59 seconden en dat is Tjibbes record. Kwestie van pijp in de gaten houden. "Wanneer je even op of om kijkt is-ie uit, wat ik je brom". dens een wedstrijd in Londen pardoes tot uitdrukking bracht door de inhoud van Misselijk KSSbloemd °P ta' Zoals het verhaal van die toe backzuiger - z'n nationaliteit wil de Alphenaar even niet te binnen schieten - die de ge woonte had na twee uur van zuinig zuigen prompt niet goed te worden en zulks tij- Even smakelijk verhaalt De Groot over het merkwaardige gegeven, dat hij thuis de grootste moeite heeft een langdurige pijp te roken. „In huis raakt-ie om de haverklap uit. Vraag het mijn vrouw maar." Deze gebaart hevig van ja. Maar thuis rookt Tjib be dan ook nooit zo geconcen treerd als op wedstrijden. Goochelen Op wedstrijden rookt De Groot dus een stevig partijtje mee. Toch zegt hij het nooit zo ver te zullen schoppen als de Ita liaan Vecchi uit Modena. Vecchi is de absolute wereld kampioen. Rookt zonder moeite een pijp van vier uur. „Die zit zo te goochelen met z'n pijp", zegt De Groot. „Daar kan geen mens tegen op. Maar diezelfde Vecchi zit ook, in strijd met de regels, te rot zooien. Hoe die het 'm echter flikt? Joost mag het weten. We hebben d'r allemaal al bo venop gestaan, maar dat is gewoonweg niet te volgen. Klaar uit!" Tjibbe de Groot rookt stevig partijtje mee Stichting School in Bos en Landschap brengt natuurwerkboek uit (Van onze correspondent) ARNHEM - „Oprotten. We hebben het druk". Met deze niets aan duidelijkheid te wensen overlatende woorden stuurde een Ciske de Rat-achtig jochie de begeleiders van het toenmalige project School in Bos weg. Een betere aanbeveling konden de initiatiefnemers zich overigens niet wensen, wan met deze ontboezeming bleek tevens het schuchter opgezette project een schot in de roos te zijn. Hoewel de Amsterdamse Jordaan en De Pijp-schoolkinderen die aan het eerste project deelnamen, geen knolbegonia van een dahlia konden onderscheiden en alle vogeltjes uitscholden voor een sijsje, was de levensvatbaarheid van het initiatief onomstotelijk vastgesteld. Inmiddels hebben enkele duizen den scholieren kennis kunnen maken met de projecten zoals die gestalte hebben gekregen dank zij het doorzettingsvermogen van de werkgroep School in Bos en Landschap. Toen de toenmalige werkgroep School in Bos in 1972 op zoek ging naar schoolkinderen om ze op experimentele basis kennis te laten maken met de natuur, werd tegelijk aan de Amsterdamse jeugd gedacht. Er werd vanuit gegaan, dat wanneer het project met deelneming van die hartje- stad-kinderen zou lukken, het verdere succes er tevens van zou zijn verzekerd. De keuze viel op een school in De Pijp en in de Jordaan. Toen de Amsterdamse wethouder van onderwijs om toestemming voor de projectweek werd benaderd, reageerde hij met: „Komt u ook mijn bleekneusjes helpen". Een weinig hoopvol begin, maar des alniettemin werden de Amster dammertjes de eerste uitverko- werd toen een actie begonnen om die verwoeste bossen weer zo snel mogelijk aan te planten. Daarbij werden schoolkinderen in gezet en al heel gauw bleek, dat die kinderen er bijzonder door werden gemotiveerd. De milieu bewustheid werd aangewakkerd en alom ontstond een verregaan de interesse voor de natuur. Zo kwamen in Duitsland als uit vloeisel ervan ook de zogenaam de Jugendwaldheime tot stand. Die werden in 1965 'ontdekt' door een bezield man Bert Schut, des tijds werkzaam bij de Heidemij. Een ontdekking, die hem lang bezighield en die hij in Nederland onder de aandacht van gelijk- geïnteresseerden bracht.. -Daarop stak een aantal enthousiastelin gen vanuit diverse disciplines in ons land de hoofden bijeen. Van Kruijssen: „Resultaat hiervan was het opstellen van een - naar goed Nederlands gebruik - nota, die werd voorgelegd aan CRM. Daar bleef dat rapport simpelweg liggen zonder er ook maar één reactie op te vernemen. Daarom is in 1972 maar op goed geluk be gonnen met het project School en Bos". Blij makend „Nu draaien we met honderden kinderen - alleen vijfde- en zes- deklassertjes - per jaar", vertelt secretaris J. A. van Kruijssen van de stichting School in Bos en Landschap en tevens stafmede werker van de Vereniging Ko ninklijke Nederlandsche Heide maatschappij. De oorsprong van School in Bos en Landschap is nogal ingewikkeld. Direct na de Tweede Wereldoorlog werden in Duitsland langs de grenzen met Nederland, België en Frankrijk enorme wouden gekapt. Dat hield verband met herstelbeta lingen. Dat kappen van die wou den maakte enorme indruk op Duitse burgers, ohderwijsmen- sen en bosbouwers. Vanuit de burgerij en de onderwijswereld Dat begin had plaats in het met veel natuur gezegende Apeldoorn. Inderdaad, met die Amsterdamse Jantjes Beton. Het waren gewel dige donderstenen. De eerste avond zat bijvoorbeeld de pap al tegen het plafond van de jeugd herberg, waar ze tijdelijk verble ven. Maar wat veel belangrijker was: De kinderen maakten zich een blijmakende kennis eigen te midden van de natuur. Van die eerste werkweek in Apel doorn in 1972 waaraan negentig kinderen deelnamen, is het" pro ject tot 1900 deelnemers, ver deeld over 34 werkweken, uitge groeid in 1979. Het werk is in middels ook 'uitgewaaierd' over geheel Nerland. Op vijftien ver schillende punten kriskras in het land worden de werkweken mo menteel gehouden. Een en ander De Stichting School in Bos en Landschap, waarvan het se cretariaat in Arnhem is on dergebracht, heeft eind vo rig jaar een natuurwerkboek ten doop gehouden. Dat werd in een oplage van honderd duizend exemplaren ter be schikking gesteld aan leer lingen uit de hoogste klassen van het basisonderwijs. Dit honderd bladzijden tellen de en rijk geïllustreerde ,,doe-boek" bevat tal van ideeën en opdrachten voor het ontdekkend leren en le rend ontdekken van de vele relaties, die er bestaan tus sen de mens en zijn natuur lijke omgeving. Deze reportage is een nadere kennismaking met de stich ting en met de activiteiten, die zijn en nog worden ont wikkeld om het kind meer bekend te maken met alles wat bloeit en groeit. Zo'n zeven jaar geleden wer den de eerste kinderen ont vangen om een weekje in de natuur rond te dolen. Een moeizame start was dat. Maar inmiddels worden per jaar honderden scholieren - allen vijfde- en zesdeklassers van basisscholen - ontvan gen om ze bij te brengen, dat de natuur er niet alleen is om te worden vernield- kon mogelijk worden, nadat het ministerie van CRM na eerst de kat enkele jaren uitgebreid uit de boom te hebben gekeken, in 1975 tot subsidiëring overging. Maar er zijn in de loop der jaren meer geldschieters gevonden. Was de Heidemij vanaf het begin ook financieel ondersteunend present; thans worden ook gein ontvangen van het Instituut voor Natuurbeschermingseducatie (INV), van het Nationaal Jeugd Fonds, alsmede van de Aktie Na tuur. Mechanisatie De stichting richt haar activiteiten niet alleen op stadse kinderen, die nogal eens menen, dat de melk van de fabriek komt in plaats van de koe, maar ook op kinderen uit niet verstedelijkte gebieden. Een oud ideaal van de stichting wordt binnenkort werkelijkheid. Een vriendelijk aanbod van de gemeente Apeldoorn vormt daarvan de basis. Apeldoorn Een groepje kinderen dat deelneemt aan de activiteiten van de Stichting School in Bos en Landschap. heeft de stichting het landgoed De Woudhuizen en de daarop staande villa Het Woldhuis na melijk beschikbaar gesteld en daarmee ziet de stichting een wensdroom - het bezit van een eigen buitencentrum - thans verwezenlijkt. Het opknappen van de villa wordt bekostigd uit gelden, die be schikbaar zijn gekomen via de ac tie Geef om de Natuur van het Wereldnatuurfonds. De inrich ting van Het Woldhuis wordt me de mogelijk gemaakt door een uitkering van het Prins Bern- hardfonds. Het landgoed De Woudhuizen 350 hectare - wordt onderhouden door de af deling Landelijke Eigendommen van de gemeente Apeldoorn. In maart wordt Het Woldhuis in ge bruik genomen. Dat betekent 64 permanente bedjes erbij", verhaalt secretaris Van Kruijssen enthousiast. „We gaan van een gemiddelde bezetting van vijftig bedden uit en dat ge durende veertig weken per jaar. Daarmee komt het aantal deel nemers met ingang van het vol- gend jaar wel op het dubbele van ties, die de natuur vei vult, wordt dit jaar terecht". Een niet onaan niet nagedacht. Maar> :e zitten wel zienlijk succes van de stichting. constant met hun ge* dachten bij die alleen maar gelukkig is te hun werk in hun fabi iek. maken door zoveel mogelijk Van Kruijssen: „En dal terwijl de scholieren op onderwijsverant- massa niet in de gate 11 heelt, dat woorde wijze kennis te laten ma in een fabriek nog noa ken met moedertje natuur. eten is gemaakt Mm de natuur wordt door de mens r laar de keel Want de mensen zijn in de loop der gegrepen en dat kan die natuur jaren heel erg van de natuur ver wijderd. Ze denken over een bos Daarom hopen we, dai l dit bij de '1 in de trant van: liet is wel leuk kinderen door wil dr ingen. Eer om naar te kijken en bij warme kind kan je nog wat leien. Dat dagen geeft het ook nog scha heeft de ervaring inn duw. Maar over alle andere func uitgewezen".

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 17