Nerveus Leiden overschat Caen Noorwegen wint schaatsstrijd Post blijft strijden tegen luie vedetten EBBC simpel naar winst Zwakke Fransen blijftveegpartijbespaard: 106- 77 Wereldrecord Heiden wordt niet erkend DONDERDAG 10 JANUARI 1980 PAGINA 13 -Nationaal basketbalkampioen EBBC/«Den Bosch heeft woensdagavond precfes dat gedaan wat nodig was om enigszins in de race te blijven in het Europacup-1-toernooi: winnen in eigen hal. Het ont stellend zwakke Partizan Belgrado werd zeer simpel verslagen (91-65) door een Bossche ploeg, die ver onder haar kunnen speelde. Partizan werd vorig seizoen kampioen van Joegoslavië maar verloor onder andere spelverdeler Kicanovic, star tende guard in de nationale ploeg. Alleen Drazan Dalipa- gic geniet enige faam in het huidige team, de rest staat aan het begin van een loopbaan. Daarom gaf het surplus aan routine bij Den Bosch de doorslag. Alleen in de eerste minuten heeft Den Bosch even achter gestaan. Door een slecht schot (1 op 5) kon Partizan uitlopen naar 2-6, maar na een time-out van coach Ton Boot trok Den Bosch de zaak snel recht. Razendsnel bleek de onmacht van de voormalige v Vrij i l spe >1 „Werkschuwheid" wordt bestraft in Rotterdam SCHIEDAM - Peter Post blijft zoeken naar nieuwtjes om het Rotterdamse zesdaagse circus van verfrissende elementen te voorzien. De voormalige Amstelveense zesdaagse- keizer, die voor de achtste maal als wedstrijdleider van het tienjarige Maasstedelijke wielerspektakel zal optreden, heeft andermaal maatregelen aangekondigd om het koersbeeld te verlevendigen. Joegoslavische kampioen, die nu hopeloos onderaan staat in de nationale competi tie. Dalipagic deed zijn werk, maar kreeg geen enkele steun, waardoor de wedstrijd eigenlijk bij de rust al ge speeld was: 39-24. Het was duidelijk een tegen valler voor de 1400 toeschou wers in de Vinkenkamp, dat er geen sprake was van een echte wedstrijd. Een conclu sie kan echter wel zijn, dat de komende wedstrijden onge twijfeld beter worden, want Partizan is zonder meer de zwakste ploeg van het zestal. In de tweede helft bleef het ver schil lang rond de 15 punten hangen. Plotseling kwam Den Bosch over het dode punt heen. Nadat de zeer strenge arbiters Mainini en Heath het huisorkest het zwijgen hadden opgelegd, ging het publiek zich vocaal weren en in een orkaan van lawaai sprong Den Bosch weg. Tussen de vijfde en vijf tiende minuut was de score 24-2. Ontredderd hees Parti zan toen definitief de witte vlag en kon Den Bosch de eerste zege bijschrijven: 91-65. Voor dat toch nog royale ver schil was in de tweede helft met name Kees Akerboom verantwoordelijk. Zijn kanon stond op scherp en hij voegde 21 punten toe aan zijn 6 van de eerste 20 minuten. Scores Den Bosch: Kropman 6, Dekker 6, Cramer 4, Faber 10, Akerboom 27, Van Essen 7, Kirkland 14 en Lister 17. Topscorers Partizan: Dalipagic 21 en Maric 16. Waar hij, redenerend vanuit zijn vi sie „het publiek wil strijd zien; geen fietsende krantelezers" in 1973 al een rigoureuze ingreep toepaste op het traditionele pro gramma door een accentverleg ging van de koersen naar de avonduren, daar zette hij zijn strijd tegen luie zesdaagse vedet ten omverminderd voort. „Gekoerst moet er worden, daar gaat het om", is zijn even simpele als realistische kijk op het wie- lergebeuren. Vandaar ook, dat hij gisteren met het oog op de don derdag 17 januari startende zes daagse, in het Schiedamse Novo- tel al fijntjes meedeelde dat on nodig afstappen, kortom alle vormen van werkschuwheid op strafrondes zal komen te staan. „Wie het ook is, is het, ik ken geen pardon", klonk het strijdvaar dig. Bovendien introduceerde Post als nieuwtje, dat tijdens de dernyra- ce op de laatste avond verloren gegane ronden kunnen worden teruggepakt. Tot dusverre was het gebruikelijk dat alleen de puntentelling van de dernyraces meetelde voor het totaalklasse ment. „Door deze programma wijziging", suggereerde Post, „kan de spanning alleen maar verhoogd worden". „Want", be toogde hij, „neem nu zo'n jongen als Martin Venix. Die is wereld kampioen geworden bij de stayers. Die was, althans zo heet te het, bij voorgaande gelegehe- den steeds gekoppeld aan een zwakke ploeggenoot. Nou, ik vind dat die jongen prestaties heeft geleverd, vandaar dat hij nu met Roman Hermann mag rijden. En die is inmiddels tot de top doorgedrongen. Stel dus, dat dit koppel in de voorgaande dagen niet al te veel op de rest verliest, dan heeft Venix in die derny- koers de kans zich bij de top te rijden. En dat zou mooi zijn, want in voorgaande jaren werd je steeds met dezelfde kanshebbers geconfronteerd". Elk koppel mag voor zich bepalen welke renner aan die finale der- nywedstrijd meedoet. Alleen de laatste vier equipes van de der tien participerende wielerduo's zijn uitgesloten van deelname. „Dit in verband ook met de vei ligheid", aldus Post, „want de baan laat het niet toe om meer dan negen koppels in te zetten. De vier koppels die niet mee mo gen doen, krijgen overigens het zelfde aantal verliezersronden toebedeeld als de laatst aanko mende renner in die dernykoers. Dit om te voorkomen, dat een vent die de hele tijd op z'n gemak in de kantine heeft gezeten, daar door opeens een minder aantal verliezersronden achter zijn naam zou hebben". De tiende Rotterdamse zesdaagse is, waar het om het deelnemers veld gaat, sterk vernederlandst. Niet minder dan vijf Nederlandse koppels zullen volgende week donderdag in de blauwe trein stappen. „En dat is een uniek feit", wist Post gisteren te vertel len. Dit deelnemersveld geeft mooi aan dat de Nederlandse wielrennerij momenteel in volle bloeistaat". G. VAN PUTTEN LEIDEN - Het gebeurt slechts zelden dat een Europa Cup-duel het predi kaat "fraai" meekrijgt. Veel vaker moet "spanning" het gebrek aan bas ketbal van allure compenseren. Gisteren in de Vijf Meihal was het alle maal nog veel erger. Parker Leidens' eerste optreden op Europees niveau tegen BC Caen uit Frankrijk moest zelfs deze beide facetten die een wedstrijd interessant kunnen maken, ontberen. Het werd een zouteloze vertoning die door Leiden moeiteloos met 106-77 werd gewonnen. Reden tot tevredenheid bij de Lei- denaars, dat zeker. Straks, wan neer de balans van de halve fina le-poule in de strijd om de Europa Cup II moet worden opgemaakt, tellen alleen de kille cijfers en die spreken in dit geval koele taal. Vorig jaar nog werd Leiden de toegang tot de finale-poule van het "grote gebeuren" ontzegd omdat men drié punten tekort kwam, dus winnen met grote cij fers staat voorop, ongeacht de manier waarop een zege tot stónd komt. Maar toch, samen met de ruim tweeduizend toeschouwers ook Han Wallaart niet echt blij. De assistent-coach van Leiden toonde zich meteen na afloop te leurgesteld in de prestaties van zijn spelers. "Het moet te maken hebben met overc. ncentratie", zei'hij, "anders is het niet te ver klaren. Dit Caen was toch een ploeg om af te drogen. Ze hadden slechts één speler, Bob Miller, die echt kon ballen. Voor het overige stelt het weinig voor. Maar wij konden niet loskomen, behou dens dan die drie minuten voor rust. De druk was voor de mees ten te groot, denk ik. Als we meer ontspannen hadden gespeeld zou het een veegpartij geworden zijn". Terechte conclusies, want inder daad, Caen zou het in de vader landse eredivisie moeilijk heb ben en Leiden was zichzelf niet, anders zouden deze Fransen met minstens vijftig punten verschil geklopt zijn. Het ploegje van coach Jean Galle, dat zich met veel moeite voor de halve finale geplaatst had, telt slechts vijf spelers (er werd driemaal gewis seld van wie er één, Miller dus, echt goed is, een ander (Ri ley) redelijk speelt, en de rest maar nauwelijks mee kan komen. Zóne is de enige verdediging die men kent, aanvallend wordt er traag gespeeld en van creativiteit is daarbij weinig sprake. Toch geen walk-over, alleen omdat Leiden veel te nerveus handelde, de tegenstander én het toernooi overschattend. Snelheid Slechts drie minuten toonden de blauwhemden hun ware gezicht. Drie minuten voor de pauze gooide de ploeg van Hennie Blom plotseling alle schroom van zich af. Met "schaak-basketbal" had men daarvoor tien punten af stand genomen, maar toen het geijkte wapen der snelheid in de strijd werd gegooid bleek pas hoe gemakkelijk een ploeg als Caen Scores Leiden: Kruidhof 25, Bruinsma 24, Plaat 20, Woudstra 19, Giddings 12, Washington 4 en Kip 2 pun ten. Cean BC: Miller 32, Riley 17, Dobbels 14, N'Diaye 8, Chris tian 4 en Djibirie 2 punten. Schotpercentage Leiden: 57%. Balverlies: 17 (6-11). op te rollen was. Verbluft keken de Fransen toe hoe binnen een mum van tijd de achterstand ver dubbeld werd. Plaat strooide met schitterende passes, Bruinsma, Kruidhof en Giddings werkten fraai af. De brede Riley werd door Woudstra volledig overtroefd. Alleen Miller gaf niet op. Bang Vreemd genoeg kreeg deze fraaie fase geen vervolg. Meteen na rust zakte Leiden weer terug. De ploeg leek bang, miste overtui ging. Maar waarvoor? Caen, toch al zwak, liep in de tweede helft vanwege conditiiegebrek vlot op zijn achterste benen, maar des ondanks prikte Leiden de ballon niet door. Men probeerde het al lemaal veel te zorgvuldig te doen, terwijl het simpele, het eenvou dige, gewoon geboden was. "Overconcentratie" herhaalde Wallaart nog eens, en dat zal het wel geweest zijn. Best mogelijk dat, nu de spits er vanaf is, het uit alsnog tot een veegpartij zal ko men. Al dient het zelfvertrouwen van Leiden toch heel snel redelij ke proporties aan te nemen. De uitwedstrijden tegen Panathi- naikos en Cantu staan voor de deur. Sid Bruinsma gaat omhoog i dunk. De actie zal uitlopen op een AD VAN KAAM technische fout voor de Leidenaar die aan de ring gaat hangen Zesdaagse kost ruiin één miljoen gulden SCHIEDAM - Dertien koppels zul len donderdag 17 januari om 19.00 uur van start gaan voor de Rotterdamse wielerzesdaagse, die eindigt op dinsdagavond 22 januari. De koppels zijn: Martin Venix-Roman HermannGerben Karstens-Roy Schuiten; Gerrie Knetemann-Wilfried Peffgen; René Pijnert-Jan Raas; Patrick Sercu-Albert Fritz; Danny Clark- Don Allan; Willy Debosscher-Wil- fried Wesemael; Gerrie van Ger- xven-Martin Rietveld; Joop Zoe- temelk-Udo Hempel; Michael Vaarten-Stan Tourné; Herman Ponsteen-Martin Havik; Leo van Vliet-Horst Schutz; Aad van den Hoek-Cees Priem. Gezien de sterkte van het deelne mersveld is het totale kostenbe- drag begroot op een bedrag van meer dan een miljoen gulden. „Gelukkig staan de sponsors ga rant voor een derde van dat be drag", aldus Peter Post.Anders zouden we niet aan de organisa tie van een dergelijk evenement hoeven te denken. Een gemiddeld kaartje zou dan vijftig gulden kosten. Nu is dat 25 gulcLen met uitzondering dan van maandag en dinsdagavond, dan wordt der tig gulden gevraagd. Waarom die kosten zo hoog oplo pen? Van rennerszijde worden behoorlijke bedragen gevraagd, dat weten we toch. Joop Zoete melk komt echt niet voor niks naar Rotterdam. Voor hoeveel? Daar laat ik mij niet over uit. Ik noem zelfs geen percentage van het begrotingsbedrag, dat be stemd is voor de startgelden en premies van de renners. Want dan kan ik net zo goed alles over de contracten vertellen. En dat doe ik niet". Voorverkoop loopt goed SCHIEDAM - Er zijn nog voldoen de kaarten verkrijgbaar voor de Rotterdamse zesdaagse. „Wy hebben voor elke avond nog kaarten in voorraad", aldus Ahoy-PR-man Harm Scheep bouwer. „De voorverkoop loopt goed. We verwachten op basis daarvan, dat we opnieuw de 50.000 bezoekers zullen ha len". De zesdaagse telt zeven sessies: op donderdag 17 januari van 19.00 tot 02.00 uur; vrijdag 18 januari van 19.00 uur tot 03.00 uur; zater dag 19 januari van 14.00 uur tot 17.00 uur en van 19.00 uur tot 03.00 uur; zondag 20 januari van 14.00 tot 18.00 uur; maandag 21 janauri van 19.00 tot 02.00 uur en dinsdag 22 januari van 18.00 tot 20.00 uur. In het voorprogramma starten elke avond dertien amateurkoppels die deelnemen aan de amateur- zesdaagse. OSLO - Noorwegen heeft de drie- landenwedstrijd schaatsen in Oslo gewonnen. De sprinters en allrounders* verzamelden 155.5 punten. De Sowjet-Unie werd tweede met 109.5 punten en de VS eindigden op de derde plaats met 95 punten. Bij de all-rouders stak Erik Heiden met kop en schouders boven de andere deelnemers uit. Hij won alle vier de afstanden. Na zijn overwinningen op de 500 en de 3000 meter van dinsdag, zege vierde de Amerikaan gisteren in het Bisletstadion ook op de 1500 en de 5000 meter. De 1500 meter voltooide hij in 1 minuut 59.85 sec, ver voor de Noor Stensh- jemmet, die met anderhalve se conde achterstand de tweede plaats innam (2.01.12). De eerste Rus, Joeri Kondakov, kwam pas op de vijfde plaats in 2.03.35. De winnende tijd van Heiden op de 5000 meter was 7.21.40. Hij werd gevolgd door drie Noren: Tveter (7.21.96), Kaarud (7.25.29) en Storholt (7.26.52). Ogloblin was de beste Rus met een zesde plaats in 7.28.82. Bij-de sprinters won de Noor Rön- ning evenals een dag eerder de 500 meter. Zijn tijd was 38.96 sec. Op de duizend meter moest Rön- ning zijn landgenoot Andersen voor laten gaan (1.19.01 om 1.19.49). Op de tweede dag van de interna tionale schaatswedstrijden om de driebanentrofee in Innsbruck, won de Canadees Boucher de 1500 meter voor allrouders in 2.00.23. De Japanner Kawahara bleef als enige in de buurt van die tijd met 2.01.46. Een andere Ja panner, Shimizu, triomfeerde op de 10.000 meter, gevolgd door zijn landgenoot Yamamoto. De tijden waren: 15.22.69 en 15.24.21. Bij de dames won de Oostduitse Rothenburger de 1000 meter in 1.28.14. Zij had dinsdag ook al de 500 meter op haar naam gebracht. De 3000 meter werd gewonnen door de Noorse Lilïehagen, die dinsdag de 1500 meter winnend had besloten. Gisteren maakte ze een tijd van 4.58.45. Van de Nederlandse dames krijgen niet alleen ALLEEN Ina Steen- bruggen en Joke van Rijssel op 25, 26 en 27 januari de kans zich waar te maken voor de Olympi sche Winterspelen. Ook Ineke Kooiman, zal op die dagen in Da- vos ryden. De b-kampioene van 1979, die ook de marathontitel veroverde, eindigde tijdens het NK op de derde plaats op de 3000 meter, een prestatie waarmee ze haar herkansing verdiende. De Russische damesploeg voor het wereldkampioenschap schaat senrijden (zaterdag en zondag in Hamar) is: Natalie Koerova (17), Natalia Petroesova (24), Galina Stepanskaja (30) en Valentina Lalenkova (22). DAVOS (ANP) - De tijd van 1 minuut en 14.37 seconden, die Eric Heiden enkele weken geleden in West Allis reed, zal niet als wereldrecord op de 1000 meter erkend worden. De wedstrijd in West Allis was niet officieel bij de interna tionale schaatsunie (ISU) gemeld. Volgens de secretaris-generaal van de ISU, Beat Haeslér, zullen om dezelfde reden ook de wereldrecords van de Russin Svetlana Katsjoek (3000 m in 4.27.02) en Tatjana Tarasova (sprintvierkamp met 165,500 punten) niet er kend worden. De wedstrijden waar de Russinnen hun prestaties leverden werden op de Medeobaan in Alma Ata gehouden. 6

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13