Provincies krijgen eigen bevoegdheid verkeer en vervoer WOONWARENHUIS Ook aanhangers Nkomo dreigen met actie Mr. Kan verlaat Raad van State Straks moet u de normale prijzen van de nieuwe Casba, maar eens rustig vergelijken met de Opruimingskoopjes van de anderen. Beter bewijs voor ons konstant superlage prijspeil is er immers niet!! Kom dus kiezen uit al het voordeel in meeneem- en^\ expo-meubelen, in uw totale Ledikant met fantastische alles-in één-ombouw. Een zéé van berg ruimte. Alles in blank-essen- Ruime 2+3-zitsbank met comfor tabele hoge rug. Uitgevoerd in brede rib-cord. IBurostoel in chroom en kunstleer. Op 5 wieltjes. Hoge Rijndijk 315, Zoeterwoude, tel. 071-899346. Natuurlijk geeft deze advertentie maar een minieme selectie van die enorm uitgebreide keus die we voor u hebben in alle soorten meubelen. En maar een beetje een indruk van ons spectacu lair lage prijsniveau. In meeneem-meubelen, in expo-meubelen, in keukens. Dus: als u komt ziet u het zélf. Oók hoe u door bijvoorbeeld zélf uw meubelen bij ons af te halen, kunt profiteren van onze basis prijzen. Al kunt u altijd kiezen voor onze volledige service. En ons vakkundige advies. Gratis. Net als de koffie. Welkom. En:donderdag koopavond CAHA Grenen eetkamerstoel." Gestoffeerd. niger energieverbruik zal de mi nister, in overleg met de EG- partners, nagaan of de accijns op brandstof kan worden verhoogd met gelijktijdige verlaging van de wegenbelasting. Harmonisatie van deze twee is noodzakelijk, om aantrekkelijke prijsverschil len tussen buurlanden te vermij den. Experimenten met zogenaamd prijsmechanisch rijden - een soort tolheffing voor het binnen rijden van de stadscentra, vooral tijdens de ochtendspits - wordt niet overwogen. Aan de andere kant wordt van carpooling - zo veel mogelijk mensen in zo wei nig mogelijk auto's - weinig ef fect verwacht voor de drukte op de weg in de spitsuren, maar juist wel voor de parkeerruimte bij de gebouwen waar die inzittenden werken. Daarom zullen in enkele grote ge meenten experimenten met car pooling worden genomen. De minister wil zoals doortrekking van de Haagse tram in Delft tot Delft-Zuid. Weliswaar „ont breekt" er dan nog 6 kilometer voor een koppeling van de Haag se tram met die van Rotterdam, maar voor deze suggestie voélt minister Tuijnman niets. Het zou een doublure worden met de zo veel snellere trein en de tram zou het onderspit delven, vreest hij. Evenmin voelt de minister iets voor een sneltram van Almere naar Hilversum, maar over een jaar of tien bekijken of een tramverbin ding tussen Den Haag en Leiden, eventueel door naar Noordwijk, opnieuw levensvatbaarheid heeft. Britten op hand van Muzorewa' DEN HAAG (GPD) - De re gering overweegt de pro vincies de bevoegdheid te geven zelf hun verkeers- en vervoerplannen op te stellen. Voorts denkt de regering aan ver ruiming van de taak van de pro vincies ten aanzien van het open baar vervoer. Daarbij wordt ge dacht aan eigen provinciale be slissingsbevoegdheden over de uitvoering van-alle regionale bus- en railvervoer. Aldus blijkt uit de beantwoording van 472 vragen die Tweede-Kamerleden hebben gesteld over het Structuursche ma Verkeer en Vervoer 1980 tot 1984, dat enkele maanden gele den in de openbaarheid is ge bracht. Opvallend is het, datvoor de beslis singsbevoegdheid over de uit voering van openbaarvervoer diensten van regionaal bus- en railvervoer geen onderscheid wordt gemaakt tussen de regio nale tram- en treinverbindingen. Dat lijkt volop ruimte te laten voor een overheersende provin ciale bevoegdheid ten aanzien van frequentie en instandhou ding van treinverbindingen die geheel binnen een provincie lig gen. In het algemeen, aldus de twee be windslieden van verkeer en wa terstaat, kan het beleid zoals neergelegd in het Structuur schema Verkeer en Vervoer als een sturend beleid worden ge zien, dat gericht is op verminde ring van de verplaatsingsafstan den, beperking van het autoge bruik en indien nodig het treffen van voorzieningen voor openbaar vervoer en langzaam verkeer. Het sturend karakter van het beleid vindt onder meer zijn neerslag in de grote stadsgewesten, waar al lerlei maatregelen ertoe moeten leiden dat de behoefte om zich per auto te verplaatsen vermin dert, zonder afbreuk te doen aan de verplaatsingsmógelijkheden in zijn totaal. Met het oog op zui Willebrands. Als eerste is giste ren kardinaal Willebrands naar Rome vertrokken voor de bij zondere synode, die maandag begint. Vóór zijn vertrek van Schiphol zei hij nog, de synode met spanning en enige bezorgd heid tegemoet te zien. Hij heeft vertrouwen dat er voor de Ne derlandse kerkprovincie iets goeds uit zal komen. De paus, zo verwacht hij, zal zich luisterend opstellen. De synode begint maandagmorgen om half tien met een eucharistie viering in een kapel van het Vati- caan met de paus als voorganger. De eerste werkvergadering is die dag om 5 uur 's middags. Het is de bedoeling dat de synode twee zit tingen per dag houdt, van 9 tot half 1 en van 5 tot 7 uur. Uitzonde ringen zijn mogelijk. De officiële talen zijn Nederlands en Frans. Wie andere talen spreekt, kan een tolk krijgen. Er staan drie persconferenties op het programma: vóór, tijdens en aan het eind van de synode. Beroepingswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Papendreeht (SM J. Smit Hilversum, te Dalfsen L. Flier Gendringen. Gereformeerde Kerken: beroepen te Groningen-Noord G. J. Jans Appingedam. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: bedankt voor Giessen- dam C. Bijl Groningen-Noord. Christelijke Gereformeerde Ker ken: beroepen te Veenendaal M. de Boer Emmeloord. Bedreiging. De Wereldraad van Kerken beschouwt het Russische optreden in Afghanistan als een stap in een ontwikkeling die een acute bedreiging voor de wereld vrede vormt met gevaar voor een atoomoorlog. "Het is overduide lijk dat een verdergaande we reldwijde wapenwedloop en vooral iedere interventie vroeg of laat leidt tot gewapende conflic ten met onvoorstelbare gevol gen" De Wereldraad roept in zijn verkla ring op tot een zorgvuldige analy se van negatieve gebeurtenissen in de wereldpolitiek, om voorba rige conclusies te vermijden die zélf een bedreiging van de we reldvrede kunnen worden. In Afghanistan zelf heeft de Werel- raad geen leden-kerken. Wel in Iran, Pakistan, India en de Sow- jet-Unie. Met deze leden zal de Wereldraad contact houden naar aanleiding van de Russische in val. Het uitvoerend comité van de Wereldraad zal op zijn volgende zitting, in februari, in Straatsburg aandacht aan de kwestie schen ken. Talenknobbel. Met het oog op zijn reis naar Brazilië in juli van dit jaar is de paus Portugees gaan leren. Een Braziliaanse pastoor geeft hem les. De lessen zullen de paris niet zo moeilijk vallen, berichtte het Romeinse dagblad "II Tempo". Om-te be ginnen keilde de paus de eerste beginselen van het Portugees al en bovendien heeft hij een talenk nobbel. SALISBURY (UP1) - De aanhan gers van Joshua Nkomo hebben evenals de vleugel van Robert Mugabe van het Patriottisch Front gedreigd hun guerrilla strijders uit de verzamelkampen te halen als de Britten niet on middellijk een halt toeroepen aan het optreden van de regerings militie. Zij beschuldigden de le den van die militie van veelvou dige bestandsschendingen in een over het hele land verspreide campagne van bedreigingen en intimidatie ten gunste van de af getreden premier bisschop Abel t Muzorewa ten koste van het Pa- triottisch Front. De woordvoerder van Nkomo, Wil lie Musarurwa, zei dat deze pa ramilitaire strijders met goed keuring van de Britse gouver neur, Lord Soames, de vrije teu gel werd gelaten. Hij beschuldig de de gouverneur ervan in het geheim te trachten Muzorewa een overwinning te verzekeren bij de verkiezingen voor de onaf hankelijkheid volgende maand. "Wij kunnen niet meedoen aan een verkiezing waarbij bij voor baat is gemanipuleerd". Mus-.ruiwa zei dat de gouverneur op de hoogte was gebracht van tal van incidenten waarbij militiele den betrokken waren die pro beerden zwarten op het platte land er toe te dwingen Muzorewa te steunen. Lord Soames had echter geen poging gedaan een onderzoek daarnaar in te stellen. De militieleden waren gebieden binnengetrokken die verlaten ^waren dóór de bijna 20.000 guer rillastrijders die zich bij de be standskampen gemeld hadden. Zij beletten de partij van Nkomo, de Zimbabwe Afrikaanse Volks unie (Zapu), politieke activiteit te voeren. Robert Mugabe had al eerder ge dreigd zich niet meer te zullen houden aan het broze bestand dat 12 dagen geleden inging, tenzij de Britse politiek tot begunstiging van Muzorewa gewijzigd werd. In een brief aan de Britse premier, Margaret Thatcher, beschuldigde hij Groot-Brittannië van zware schendingen van het Rhodesië- akkoord. Hij noemde de statione ring van Zuidafrikaanse troepen op Rhodesisch grondgebied een groot gevaar voor de komende parlementsverkiezingen. DEN HAAG (ANP) - Staatsraad mr. J.M. Kan is met ingang van 15 januari eervol ontslag verleend. Mr. Kan, die zaterdag 12 januari 75 jaar wordt begon zijn loopbaan bij de Rijksluchtvaartdienst en ging op 1 januari 1938 over naar het departement van binnen landse zaken. Op 1 juli 1954 volg de zijn benoeming tot secretaris generaal van dat ministerie, wel ke functie hij tot zijn benoeming tot lid van de Raad van State (op 1 oktober 1959) vervulde. Sinds 1 november 1976 fungeerde de heer Kan, broer van Wim Kan, als voorzitter van afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State. Zowel binnen als buiten de raad heeft mr. Kan op het terrein van de wetgeving veel werk verzet. Mr. Kan was lid van de staatscom missie Cals-Donner ter herzie ning van de grondwet. Voorts was hij lid van de Academische Raad, lid van de raad van toezicht van de n.v. Doa (dienstverlening overheidsadministratie), curator van de Telderssticfïting, redac teur van het Nederlands juris tenblad, voorzitter van de redac tie van bestuurswetenschappen, lid van de commissie interdepar tementale taakverdeling, voorzit ter van de commissie inzake de werk- en rusttijden van het vlie gend personeel. Thans is mr. Kan nog hoofdredacteur van de Ge meentestem. Van zijn hand ver schenen talrijke artikelen en pre adviezen op staats- en admini stratiefrechtelijk gebied. Nederlanders in Turkije gearresteerd ALEXANDROUPOLIS (Reuter) - Twee Amsterdammers, een 31-ja rige huisschilder en een 38-jarige huisvrouw zijn gisteren aan de Turks-Griekse grens door de douar e gearresteerd omdat z(j 9,9 kilo heroïne bij zich hadden. De marktwaarde bedraagt onge veer tien miljoen gulden. De he roïne was in geheime bergplaat^ sen in hun auto verborgen. De twee zullen vandaag voor de openbare aanklager moeten ver schijnen ter voorbereiding van een proces. Zij kunnen tot le venslang worden veroordeeld.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11