Gevaar voor nieuwe sluipwegen is groot eidse agenda Problemen rond huizenbelasting MINICONTAINERS IN PLAATS VAN VUILNISZAKKEN IN OEGSTGEEST? -WÈEXEEEESEEÈ- Gemeente wijst bezwaren Wasscnaarders af WOENSDAG 9 JANUARI 1980 WASSENAAR - Een aantal Wasse- naarders, woonachtig aan de doorgaande Oost-Westroute, is verbolgen over het feit, dat de gemeente de bezwaarschriften die zij hebben ingediend tegen de aanslag voor onroerend-goed- belasting, heeft afgewezen. Door meer dan honderd Wassenaar- ders is een bezwaarschrift inge diend. omdat zij vinden dat bij deze aanslag onvoldoende reke ning is gehouden met de ver keersoverlast, die zij ondervin den. Bij de vaststelling van de onroe- rend-goedbelasting worden in Wassenaar de woningen inge deeld in groepen. Hierbij wordt gelet op een aantal factoren. Eén daarvan is de ligging van de wo ning, waarbij ook de verkeers overlast meetelt. Een deel van de bewoners van ae Lange Kerk- dam, de van Oldenbarneveldweg en de Van Zuylen van Nijevelt- straat meent dat hun aanslag te hoog is uitgevallen. Door deze straten loopt een drukke ver keersverbinding. T.N.O.-onderzoek Volgens Bert Schade, één van de bewoners, heeft de gemeente toegezegd te zullen wachten met het nemen van een beslissing over de bezwaarschriften, totdat de uitslag van een door T.N.O. in te stellen onderzoek bekend is. T.N.O. zou moeten nagaan in hoeverre de klachten van de be woners over de door het verkeer veroorzaakte overlast terecht zijn. "Die bezwaarschriften zijn ten dele ingediend om zand in het ambte lijk apparaat te strooien", stelt Schade". Een dergelijke hoe veelheid bezwaarschriften levert veel werk op voor de gemeente. We hoopten ze op deze wijze te kunnen wakker schudden". Hij verwijt de gemeente slecht be stuur omdat ze niet op het T.N.O.-onderzoek hebben ge wacht met het doen van een uit spraak over de bezwaarschriften. De gemeente verklaart bij monde van voorlichter Zonneveld dat de bezwaarschriften binnen een be paalde termijn beantwoord moe ten worden en dat er onvoldoen de tijd was om op een onderzoek te wachten. "Bovendien", zo voegt de gemeentevoorlichter toe, "is er bij mijn weten nog geen opdracht gegeven aan T.N.O. om een onderzoek uit te voeren. De gemeente wil daarvoor eerst de nieuwe wet afwachten, die op het gebied van verkeersoverlast in voorbereiding is". Zonneveld stelt dat de gemeente de bezwaarschriften heeft afgewe zen, omdat de liggingsfactor niet zo doorslaggevend is bij de vast stelling van de hoogte van de on- roerend-goedbelasting. "De wo ningen aan de doorgaande ver- keersroute zijn al lager aangesla gen dan vergelijkbare woningen in een ander gedeelte van Wasse naar. Als de belastingaanslag nog verder verlaagd zou worden, zouden de verhoudingen worden scheefgetrokken en zou je ook de tarieven voor andere straten moeten veranderen", stelt Zon neveld. "Bovendien wil de ge meente ook het rapport van de vereniging "Vrienden van Was senaar" afwachten, die in de loop van volgende week een rapport over de verkeerssituatie in Was senaar zal uitbrengen" Geen antwoord De heer Schade wil van deze te genwerpingen niets weten. "Ik heb aan de gemeente gevraagd in welke wetsartikelen te vinden is dat je binnen een bepaalde ter mijn moet antwoorden op een bezwaarschrift. Ze konden me daarop geen antwoord geven. De gemeente wil zich er zo op een gemakkelijke manier vanaf ma ken. We hebben als bewoners aan de gemeente gevraagd om ons toe te zeggen dat als het onderzoek van T.N.O. inderdaad aantoont dat in onze straten sprake is van verkeersoverlast, dat we dan het teveel betaalde alsnog terugkrij gen. Ook deze toezegging wilde de gemeente ons niet doen. Als een bezwaarschrift wordt afge wezen kun je hiertegen binnen twee maanden beroep aanteke nen bij de Belastingkamer van het Gerechtshof. Dat zal vermoe delijk onze volgende stap wor den. Als dat ook niet helpt", voegt de ontstemde Schade toe, "zien wé ons als bewoners genood zaakt om op een andere manier voor onze belangen op te ko men" ARIEJAN KORTEWEG OEGSTGEEST Wellicht dat in de nabije toekomst in Oegstgeest de bekende plas tic zakken voor huisvuil door mini-containers worden ver vangen. Uit een studie over het ophalen van huisvuil dat door het Oegstgeester bedrijf gemeentewerken is ingesteld blijkt dat plastic-vuilniszak ken bijzonder schadelijk voor het milieu zijn. "Het kost energie om ze te ma ken en het kost energie om ze daarna in de Ov-en van de vuil verbranding weer t vernieti gen," zo stelt het rapport over deze zaak. Bovendien worden de zakken regelmatig door honden en katten kapotge- scheurd wat een verhoging van het zogenaamde zwerf vuil (op straat en in plantsoe nen) tot gevolg heeft. Uit medische onderzoeken is bovendien gebleken dat het werk van de vuilnisophalers zeer zwaar is. Velen moeten dan ook al jong minder zwaar werk gaan doen omdat het li chamelijk niet langer verant woord is met het vuil ophalen door te gaan. Dit komt vooral omdat de zakken vaak zeer zwaar zijn. Het werk is in veel gevallen zo'n ernstige aantas ting van de gezondheid van vuilophalers dat uit ervarin gen overal in Nederland op gedaan blijkt dat velen al be trekkelijk jong helemaal uit het arbeidsproces moeten verdwijnen. i-containers verlichten het werk van de vuilophalers De omdat deze kunststof vakken door mechanische armen aan de vuilnisauto worden opge tild en leeggeschud. De bak ken hebben een inhoud van 240 liter en zijn al met succes invevoerd of worden uitge probeerd in ondermeer Amersfoort, Zwolle, Waal wijk en Heemstede. Voor flatwoningen is het systeem echter ongeschikt omdat het vervoer van de containers door de bewoners naar het trottoir te zwaar is. Dat komt vooral omdat de waarschijn lijke stallingsplaats van de vuilbewaarders in de kelder, het transport naar boven on doenlijk maakt. Hier zullen dus voorlopig de zakken in gebruik blijven. Het bedrijf dat de mini-contai ners en de bijbehorende ap paratuur levert heeft de ge meente Oegstgeest inmiddels een aanbod gedaan een half jaar met het moderne systeem proef te draaien. Als de ge meenteraad met die proef neming zou instemmen zal al in oktober met de plaatsing van de containers kunnen worden begonnen. Overigens zal definitieve invoe ring van het systeem het op halen van het huisvuil duur der maken en wel met ruim 31 gulden per jaar. De besparing uit het niet meer hoeven ko pen van plastic zakken zal worden teniet gedaan door de schoonmaakkosten van de containers. Kleine bedrijfjes blijken zich al met deze werk zaamheden bezig te houden. Woensdag Leiden Nieuwe Rijn 20a - vrouwencafé, 21 uur. K&O - Oude Vest, kapelconcert. Sara Strümpler en Henk Vos, 20.15 uur. Troef - Noordeinde 2a, gesprekgroep Warmond - cie financiën en economi sche zaken, gemeentehuis, 20 uur. Oegstgeest - cie onderwijs, 20 uur, En- degeesterstraatweg 4. Voorschoten - 20 uur, openbare verga dering, VVD-fractie. Voorschoten - cie welzijn, 20 uur. i het hele verkeersplan. Er i Verkeersplan Oegstgeest lost niet alleen problemen op... OEGSTGEEST - Voor de belangrijkste noord-zuid verbin ding in het hart van Oegstgeest, de Terweeweg, is nog geen veilige verkeersoplossing gevonden. De leden van de raadscommissie voor verkeer in Oegstgeest waren vo rige maand, tijdens hun laatste vergadering van mening dat een oplossing voor deze smalle en drukke weg voor rang moet krijgen. De commissieleden gingen toen ook nog een stapje verder en ko zen op die vergadering voor plan twee van de door een adviesbu reau opgestelde drie verkeers plannen voor geheel Oegstgeest. Plan nummer één is het minst rigö- reiis, plan nummer twee gaat iets verder en plan nummer drie gaat het verst in het terugdringen van autoverkeer uit de woongebie den naar de randwegen van Oegstgeest. drie zelfs direct au toverkeer tussen de verschillen de woonwijken onmogelijk. Au to's moeten dan gebruik maken van de grote wegen om Oegst geest heen om op die manier van de woonwijken echt autoluwe gebieden te maken. Maar vooralsnog wilde de ver- keerscommissie niet zo ver gaan en koos voor het minder ingrij pende plan nummer twee, in ambtelijke taal "alternatief twee" genoemd. Dit plan is er vooral op gericht het sluipverkeer van doorgaande automobilisten uit Autoluw Zo maakt het meest vergaande plan De nu nog rustige Papaverlaan achter de Lange Voort: mogelijk een toekomstige sluiproute. de woonwijken van het rustige villadorp te weren. Momenteel hebben vooral de Marelaan Oranjelaan, maar ook de Kempe- naerstraat en de Lange Voort vooral tijdens de spitsuren veel last van dit "kruip-door-sluip- door"-verkeer. Het zijn onder meer die straten, die worden afgesloten als dit plan eenmaal door de gemeenteraad is aangenomen. De Kempenaer- straat wordt niet echt afgesloten, maar vanaf het midden in twee tegenovergestelde richtingen éénrichtingstraat zodat men er van de uiteinden niet meer in kan rijden. De Kempenaerstraat kan dan alleen nog halverwege naar links en naar rechts binnen wor den gereden vanaf de Terwee weg. Nieuwe problemen Maar nu lost het verkeersplan niet Deze maand (28 januari) wordt in Oegstgeest het verkeersplan door middel van een hoorzitting aan het publiek ter beoordeling voorge legd. Na veel bestuurlijk vooroverleg komt het verkeersplan steeds meer in de openbaarheid waar een uitgebreide behandeling wacht. Zo zal het plan waarschijnlijk morgenavond al weer ter sprake komen op de vergadering van de verkeerscommissie die evenals de andere gemeentelijke commissies voor het publiek toegankelijk is. De com missie vergadert in de trouwzaal van het tijdelijk onderkomen van de gemeente aan de Endegeesterschtraatweg 4. In een later stadium zal de gemeenteraad van Oegstgeest de uiteindelij ke beslissing moeten nemen over deze voor de gemeente toch wel ingrijpende maatregelen. Om een beetje helderheid in de "ambtelijke" woordenbrij te verschaffen heeft Hans Sonders zich vooraf nog eens verdiept in de ingewikkelde materie. Hij zet de belangrijkste punten hierbij nog eens op een rijtje. alleen problemen op, het schent ook nieuwe. Want niet alleen be staat het probleem Terweeweg nog steeds, het gevaar van nieu we sluipwegen is ook nog groot. Want na afsluiten van Irislaan en Lange Voort bij het winkelcen trum, kunnen de Korenbloem laan, de Papaverlaan en de Flo ralaan wel eens overbelast raken. En als de afsluiting van de Mare laan niet genoeg blijkt om alle oost-west sluipverkeer hier in te dammen, kan ook nog wel afslui- ;n suggestiestrook of een echt fietspad aanleggen zal een keuze worden ting van het Burgemeester van Griethuysenplein nodig zijn. Dit laatste wordt in het vérkeersplan nummer twee zelfs als mogelijk noodzakelijk al voorzien. Ook is het maar de vraag of na al deze maatregelen de Kennedylaan als doorgaande randweg niet veel te druk voor fietsers wordt. Er moet nog over gepraat worden of sug gestiestroken voor fietsers daar dan veilig genoeg zullen zijn of dat er vnjliggende fietspaden moeten komen. Deze laatste oplossing kost dan wel een stukje groen van de groen strook langs het Oegstgeester kanaal én veel geld. Het finan- ciéle aspect geldt trouwens ook voor alle andere maatregelen die uit het aannemen van verkeers plan twee zullen voortvloeien. Het is daarom nu nog onzeker in welke tijd het een en ander zal kunnen worden gerealiseerd. HANS SONDERS Donderdag Leiden Nieuwe Rijn - werkgroep homofilie, open caféavond, 21 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidseweg 33, Voorschoten, spreekuur, voor invali den, 19-20 uur, tel: 01717-3309. Architektenwinkel - Hooglandsekerk- gracht 32. vrij advies, 19.30-21.30 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 19, vrij advies, 20-21 uur. Breehuys - ingang Schoolsteeg, werklo zen adviescentrum, vrij van 14-16 uur. Volkshuis - Haarlemmerstraat 73 b, open middag 14-16 uur. Werkgroep dienstweigeren - Troef, Noordeinde 2a, 20-21.30 uur. Femke - ontmoetingscentrum voor vrouwen. 10-12.30 uur. Zoeterwoude - open huis van het vrou wen praathuis in "De Blokhut" achter het gemeentehuis, 9.30 uur. Oegstgeest - cie verkeer, 20 uur, ge meentehuis Voorschoten - 20 uur, cie openbare wer ken, gemeentehuis. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 4-11 jan. door Apo- k, Rape Voorscl tel 2525. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel: ten zuiden van de Rijn 134604, tel. ten zuiden van de Rijn, 121753. Leiderdorp/Zoetenvoude Rd. -Gezond heidscentrum. Berkenkade, Leider dorp, tel: 410131., spreekuur, ma t/m do van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel: 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel: 4641. i. RM.I '%JÊ.mrnvl LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor Witte Singel 1, 2311 BG Leiden Postbus 54, 2300 AB, Leiden. Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgelden uitslui tend giro 28884. Telefoon 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Redactie randgemeenten: Tel: 071-144941 toestel 219. Privé: Conny Smits Bachstraat 25 Leiden. Tel: 071-763320. Charles Lennartz, Maredijk 33a, 2316 VS Leiden. Tel.: 071-133202. Correspondenten: Roel Zaadnoordijk. Tel: 071-121481. Oegstgeest: Hans Sonders 071-155854. Voorschotel 071-769935. Warmond: 01711-11266 Wassenaar: 01751-13387 Zoeterwoude: Ronald Stevens 071-890847 Kwartaalabonnement 46,30 Kwartaalabonnement per postj 64.15 Jaarabonnementj 173,70 Per postƒ245,10 Losse nummers0.65 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten. Joop Peters Kees Prins Piet Zonneveld,

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2