actief in i vrije tijd Rijnlands bedrijfs leven raakte in '79 voorsprong kwijt Pand grondig gerestaureerd Kantonrechter KvK haalt fel uit naar Leids gemeentebestuur KONINGSVELD: DUIDELIJK ECONOMISCH BELEID ONTBREEKT ENQUETE WIJST UIT: De Ruiter opent symposium „Wegmarkeringen in Leiden zeer slecht" Gemoedelijke s feer, bar interessant Hengelsport VOP '74 hield een viswedstrijd in de Ringvaart. De uitslag was: 1. R. v.d. Zeeuw 1700 gram(13stuks),2.H.v.d.Meij 2125 gram (12 stuks), 3. H. v. Houten 2055 gram (12 stuks), 4. GJ. Kokkedee 1400 gram (12 stuks), 5. A. v.d. Meij 1275 gram(6stuks),6.J.Noppe810 gram (5 stuks), 7. J. Kokkedee 730 gram (2 stuks) ,8 .A.Segijn 300 gram (2 stuks), 9. M. Kerk vliet 210 gram (2 stuks), 10. F Reijken 110 gram (1 stuks). Anjerfonds Het Anjerfonds Zuid-Holland heeft een bedrag van f 4250- toegekend aan het Leidse ope rette- en instrumentaal mu ziekgezelschap "Crescendo". De vereniging zal het geld be steden aan een piano en een elektronisch orgel. Ontmoetingen Vanavond begint in het Ge- sprekscentrum aan de Vrou- wenkerkkoorstraat 17 een se rie lezingen over de oorsprong van mens en kosmos. Op deze avond wordt een lezing ge houden door Balthus Neander onder de titel "Mijn ontmoe tingen met buitenaardsen" Hij gaat onder meer in op de geschiedenis van de aarde. Aanvang 20 uur en toegangs prijs f4 J50 Transcendente Medi tatie In het Museum voor Volkenkun de aan de Steenstraat 1 wordt vanavond een inleidende le zing gehouden over transcen dente meditatie en de effecten daarvan op de mens en de samenleving. De lezing begint om acht uur en de toegang is gratis. Rozekruisers In de maand januari belegt het Rozekruisers Genootschap twee openbare lezingavon den. Vanavond is de eerste over het onderwerp "Het pro ces: de Rozenkruisgang" op dinsdag 22 januari is het thema "De nieuwe zielewor- ding in de Gnosis". Beide le zingen worden gehouden in 't Parlement aan de Nieuwe Rijn 52 in Leiden en beginnen om 20 uur Engelse les Het clubhuis In de Vroolijcke Arke aan de Pieterskerkkoor- steeg 15 begint binnenkort met een serie Engelse cursus sen. De eerste avond is op 14 januari. Om 7 uur is er een cursus voor beginners, om 8 uur komen de half-gevorder- den aan bod en weer een uur later is er een cursus voor per sonen die nog weer wat verder zijn. De cursussen bestaan elk uit vijftien lessen. Voor nade re inlichtingen: tel. 071-123271 Nieuwjaarsinstuif De afdeling Leiden-Oegstgeest van de Nederlandse Vereni ging van Huivrouwen houdt op donderdagochtend vanaf tien uur een nieuwjaarsin- stuif in het Gemeentecentrum aan de Lijtweg in Oegstgeest. Tijdens de bijeenkomst zal het nieuwe voorjaarsprogramma worden toegelicht. Verder zullen er mededelingen wor den gedaan over de actie "Bouwen voor morgen" LEIDEN - De voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijn land, de heer A. Koningsveld, heeft vanmiddag in zijn nieuwjaarsrede fel uitgehaald naar het gemeentebestuur van Leiden. Volgens Koningsveld remt het ontbreken van een duidelijk positief gemotiveerd economisch beleid nieuwe initiatieven en activiteiten van het be drijfsleven af. "Nog steeds wprden nieuwkomers door een weinig anime rend vestigingsklimaat en door een ge brek aan centralisatie in de papierwinkel afgeschrikt", aldus de Kamer van Koop handel-voorzitter. Hij was verder weinig te spreken over het verkeersbeleid van de gemeente Leiden. De regionale functie van Leiden die gro tendeels wordt bepaald door de winkels in het centrum komt volgens hem steeds meer op de tocht te staan door de slechte bereikbaarheid van de binnenstad, ont staan door de reconstructiewerkzaam heden. Koningsveld deelde mee dat ook binnen de Kamer van Koophandel veel meer begrip bestaat voor de noodzaak van de reconstructiewerkzaamheden, maar zei zich niet aan de indruk te kunnen ont trekken dat ondanks intensief overleg, met het bedrijfsleven van de kant van de gemeente niet werkelijk alles wordt ge daan om de overlast voor bedrijfsleven en publiek tot het absoluut onvermijde lijke te beperken. Koningsveld verweet het gemeentebe stuur verder in haar verkeersbeleid niet consequent te zijn. Als het consequent zou streven naar een stad met minder verkeer dan zou men zich volgens de Kamer van Koophandel-voorzitter al lang onomwonden hebben moeten uit spreken voor een werkelijk soulaas bie dende omleidingsroute voor het door gaande verkeer van Kust- en Bollen streek naar het oosten (rijksweg 11), zou men met kracht moeten bevorderen dat een zogenaamde cityring als zodanig werkelijk zou kunnen functioneren en zou men bovendien meer haast moeten maken bij het tot stand komen van een drietal parkeergarages. Koningsveld noemde het onbegrijpelijk dat B en W van Leiden niet serieus hebben willen praten met de initiatiefnemers van een plan om te komen tot een parkeergarage onder het Galgewater. De Kamer van Koophandel - voorzitter sprak de hoop uit dat er de komende tijd toch nog wat aan deze zaken zou wprden gédaan zodat, zoals hij het uitdrukie, "er straks nog met trots gezegd kan worden Leiden Museumstad en dat niet anderen meewarig gaan spotten met: Leiden? een stadmuseum" Visserij Met de visserij in Katwijk blijft het slecht gaan. In 1979 blijkt geen enkel bedrijf meereen werkelijke winst te hebben gemaakt. In 1978 was het percentage winstgeven de bedrijven al teruggelopen tot acht. Uit de eerste enquête-resultaten blijkt verder nog dat het aantal arbeidsplaatsen in de industrie, afhankelijk van de branche, iets is afgenomen of in het gunstigste geval gelijk is gebleven. In de dienstverlenende sector is met uitzondering van de horeca spra ke van een lichte stijging van het aantal arbeidsplaatsen. De vraag naar personeel is het af gelopen jaar aanzienlijk gedaald. In 1978 zei 37 prodent van de on dervraagde bedrijven met perso neelsproblemen te zitten. Vorig jaar bleek dat 23 procent te zijn, dat is twee procent minder dan elders in het land. De grootste vraag is er naar personeel met een, vooral lagere, beroepsoplei ding. Wat dat betreft wijkt Rijn land niet af van het landelijke beeld. LEIDEN - Minister De Ruiter van justitie opent donderdag in het Groot Auditorium van de Leidse universiteit een symposium ter gelegenheid van de honderdste geboortedag van prof. mr. E. M. Meijers. Meijers was de grond legger van het Nieuw Burgerlijk Wetboek. Het symposium dat door de faculteit der rechtsge leerdheid wordt gehouden, gaat over de betekenis van prof. Meij ers voor de rechtswetenschap voor Nederland en andere Euro pese landen. Het gebeuren vindt plaats in resp. het Groot Auditorium en in de filmzaal van het Academiege bouw aan het Rapenburg. Er zal een zevental sprekers uit binnen- en buitenland in voordrachten aandacht schenken aan de ver schillende aspecten van het leven en werk van prof. Meijers. In het Juridisch Studiecentrum "Gravensteen" aan het Gerecht, is tijdens de twee dagen dat het symposium wordt gehouden, een Meijers-tentoonstelling inge richt. De tentoonstelling is don derdag van twaalf tot half zes en vrijdag van negen tot vijf uur ge opend. waarvan de voorzitter van de Kamer van Koophandel voor Rijnland, de heer A. Konings veld, vanmiddag tijdens zyn nieuwjaarstoespraak de eerste resultaten bekendmaakte. De ERBO-enquête wordt elk jaar door de Kamer van Koophandel georganiseerd. De landelijke re sultaten werden eind vorige maand bekendgemaakt. Twee jaar geleden kon de Kamer van Koophandelvoorzitter in zijn nieuwjaarstoespraak nog consta teren dat de ontwikkeling het jaar daarvoor een duidelijke vooruit gang te zien had gegeven. In ver gelijking met de landelijke cijfers was het Rijnland zelfs beter ge gaan dan in de rest van Neder land. In 1978 was deze voor sprong al in belangrijke mate te nietgedaan en in sommige ge vallen zelfs omgezet in een ach terstand. Deze lijn heeft zich in 1979 voortgezet. "Het Rijnlandse bedrijfsleven kan slechts met moeite in de pas met de rest van Nederland blijven en hier en daar gaat het zelfs slechter", aldus de heer Koningsveld. Omzet Wat betreft de ontwikkeling van de omzet meldt een kwart van de ondervraagde bedrijven een da ling, dat is zeven procent meer dan in 1978. Een toename van de omzet werd bij 28 procent van de ondervraagde bedrijven gecon stateerd. In 1978 lag dit percenta ge nog op 32. Toch ligt de omzet- toename over het afgelopen jaar nog twee procent hoger dan het landelijk cijfer. Met de winsten ging het by een deel van het Rijnlandse bedrijfsleven beter, maar bij een ander deel weer slechter. In 1978 bleef het Rijnlandse bedrijfsleven met zijn winst nog twee procent achter vergeleken met de rest van het Nederlandse bedrijfsleven. Uit de cijfers over 1979 blijkt dat Rijnland twee procent voor ligt. Daar staat echter tegenover dat het percentage van de bedrijven dat zijn winst zag dalen nu vier procent hoger ligt dan het lande lijk gemiddelde. De agrarische sector, de industrie en de detailhandel lopen wat ach ter vergeleken met de landelijke ontwikkeling. Voor de industrie in Rijnland is er echter wel het lichtpuntje dat het investerings- beeld er in deze regio wat gunsti ger uitziet dan de rest van het land. Ook de exportsituatie van de industrie steekt opvallend gunstig af bij de rest van Neder land. De groothandel in Rijnland ont- -| wikkelde zich vorig jaar, ondanks een teruggang, beter dan de groothandel in de rest van het land. De Hooigracht, een onderdeel van wat ooit de cityring werd genoemd en die in Leiden volgens voorzitter Koningsveld van de Kamer van Koophandel slecht functioneert. LEIDEN - Het gaat niet goed met het Rijnlandse bedrijfsleven. De groei is er uit, de gestage lichte verbetering van de resul taten van de laatste jaren is tot staan gekomen. De relatieve voorsprong die het Rijnlands bedrijfsle ven wist te boeken op de rest van het land, is gro tendeels verdwenen. Dit blijkt uit de Enquête Regionale Bedrijfs Ontwikkeling (ERBO) Noordeinde 35 in oude luister LEIDEN - Het Noordeinde is sinds kort een prachtig gerestaureerd pand rijk. Het betreft het huis op nummer 35. De restauratie van het pand is in handen geweest van architect en tevens eigenaar Bob van Beek. De verbouwing heeft alles bij elkaar ongeveer een jaar in beslag genomen Op enkele werkzaamheden binnenshuis na is het pand nu vrijwel klaar Zoals veel oude huizen heeft het pand door de eeuwen heen een bepaalde groei doorgemaakt. "Er is al sprake van een huis waaron der een poort loopt op die plek in een hypotheekacte uit 1426", ver telt Bob van Beek. "Uit die tijd is ook bekend dat het huis samen met nummer 37 één geheel vormde. In 1562 heeft de toen malige eigenaar het huis als hu welijksgeschenk aan zijn zoon gegeven. Het was toen een klein huis met twee verdiepingen dat in de archieven zelfs beschreven staat als "cameren" In die tijd droeg het huis de naam "Graeff Lodowijck", die weer op de voor gevel zal worden aangebracht. Omstreeks 1650 vormde het pand één bezit met nummer 33. De ei genaar was een timmerman die het huis ingrijpend heeft ver bouwd. Hij heeft er een etage aan toegevoegd en de prachtige en door de hoge treden bijzondere trapgevel aangebracht. Aan het rechterraam is nu nog te zien dat ook nummer 33 zo'n gevel bezat en dat de huizen samen één ge heel vormden. In de achttiende eeuw heeft men vervolgens de aanbouw gemaakt en het achter huis gebouwd. In de negentiende eeuw kreeg de aanbouw er een verdieping bij. Voor de restaura tie zijn we zoveel mogelijk uitge gaan van gegevens die bekend zijn over de situatie zoals die rond 1850 was" "De staat waarin we het pand aan troffen was verschrikkelijk slecht", aldus Bob van Beek. "Op de bouwmuren, enkele balklagen en wat spanten na moest prak tisch alles worden vernieuwd. We hebben het huis eigenlijk tot op de grond toe moeten afbreken. "Er is dan ook een bedrag van ongeveer een half miljoen mee gemoeid, waarvan een groot deel onder subsidieregelingen valt. "Bovendien,', zegt Bob van Beek, "is de wijze waarop we te werk zijn gegaan erg arbeidsintensief geweest". Bij de restauratie is zo veel mogelijk de structuur her steld, dat wil zeggen dat men heeft geprobeerd de oorspronke lijke indelingen te benaderen. Die kan men onder andere afle zen aan de verflagen op plafond en muren. De begane grond heeft zo weer twee ruimtes gekregen in plaats van die ene grote ruimte die er was vóór de verbouwing. Het trappenstelsel is in oude glo rie hersteld. De afmeting van de woonkamer op de eerste verdie ping (vijf bij zes meter) is dezelfde als in 1562. "We zijn daar trou wens op een grote tegenvaller ge stuit", vertelt Bob van Beek. "Er moest een twintig centimeter dikke muur worden doorgebro ken. Daardoor kwamen we in de woonkamer van de buren te recht. Dit kon gelukkig tot ieders tevredenheid opgelost worden" Bij de verbouwing is zoveel moge lijk gébruik gemaakt van aanwe zige nog bruikbare materialen. Zo werden voor- en achtergevel weer uit de oude afgebikte stenen opgebouwd. De oorspronkelijke zandstenen hanelcammen wer den opnieuw als decoratie in de voorgevel aangebracht. Bin nenshuis moest echter vrijwel alles vervangen worden. Wat hier bewaard kon blijven zijn de pla- fondbalken en de zeventiende- eeuwse tegels onder de schouw in de woonkamer op de eerste verdieping. De werkwijze is zeer zorgvuldig geweest, met veel aandacht voor details. "Ik vind het denken in de sfeer van een huis erg belang rijk", zegt Bob van Beek, "en de tails kunnen daar bepalend voor zijn. Het karakter van een huis moet je niet verloren laten gaan, je moet het juist benadrukken" LEIDEN - De wegmarkering ver keert in een groot gedeelte van Leiden in een zeer slechte toe stand. Op een aantal plaatsen in de stad zijn de verkeerstekens, die op het wegdek zijn aange bracht, haast niet meer te onder scheiden. Dit stelt de Werkgroep Verkeer van de PPR in een onlangs aan de gemeente Leiden gezonden brief. De werkgroep meent dat van het wegslijten van de wegmarkering vooral het langzaam verkeer het slachtoffer kan worden. Voet gangers hebben moeite met het vinden van het zebrapad, fietsers en bromfietsers komen in moei lijkheden vanwege verdwenen fietsstroken en voorsorteerba- De werkgroep raadt de gemeente Leiden aan op asfaltwegen een geplakte wegmarkering aan te brengen. Deze blijft veel beter zichtbaar dan dé' op de weg ge schilderde tekens. Op klinker wegen kunnen verkeersaanwij- zingen met behulp van witte klinkers worden aangebracht. LEIDEN - Bij een aanrijding gis termiddag op de Wassenaarse- weg in Leiden is een 16-jarige bromfietser uit Leiden gewond geraakt. Rond vijf uur wilde hij met zijn bromfiets de Wassenaar•- seweg oprijden maar werd ge schept door een personenauto die werd bestuurd door een 24-ja- rige inwoonster van Leiderdorp. De bromfietser brak bij het onge luk zijn linkersleutelbeen. Ver der liep hij een hersenschudding op en raakte zijn rechterbeen ge kneusd. Het slachtoffer is over gebracht naar het Academisch Ziekenhuis. De bromfiets werd door de aanrij ding totaal vernield. 99 Er heerste gisteren een gemoe delijke sfeer bij de Leidse kan tonrechter. Een aantal ver dachten bleek het pand aan het Rapenburg nog nooit van binnen te hebben gezien en de verrassing was groot. Zoals voor de man die, eenmaal voor het bankje staande, voor niets bleek te zijn gekomen. Zijn zaak was geseponeerd maar de brief met die mede deling was blijkbaar in de kerstpost blijven steken. "Oh, maar dat geeft niets, ik heb het toch erg leuk gevonden hier" zei hij terwijl hij opge wekt blikkend verdween. En ook de mevrouw uit Leider dorp, die kwam uitleggen waarom ze haar wagen ver keerd had neergezet (veertig graden koorts, meteen naar bed gegaan, uren later wak ker geschrokken) vond het hele 11 gebeureri rond verdachten, rechter en officier van justitie "bar interessant". Minder vriendelijk washytoe gegaan toen Leidenaar Van T. terwijl hij met zijn wagen stilstond in de Breestraat een politieagent onmoette. Hij werd gesommeerd om maar door te rijden. Van T. deed dat om een paar honderd meter verder weer stilte gaan staan want hij moest zijn vrouw op halen. Wederom werd hij be trapt en ditmaal met het ge volg dat hij zijn autopapieren die Van T. niet bij zich had, op het bureau moest laten zien. En daar ging het mis.Toen is die man een beetje kwaad ge worden geloof ik" verklaarde hij gisteren gedwee bij de kantonrechter. Nee, corri geerde rechter De Koning, de verdachte had tegen de ver baliserende agent gezegd: "Ik vind u maar een hufter", vandaar. De boete die de offi cier eiste, veertig gulden voor het stoppen en een evenhoog bedrag voor het niet hebben van rij- en kentekenbewijs vond de kantonrechter daar om nog aan de lage kant. Hij liet het er echter maar bij. "Ik kan het gewoon niet laten. Ik ivord er onweerstaanbaar naar toe getrokken". In die bewoordingen omschreef een auto niet niks is wilde de kan tonrechter nu verduidelijken door een voorwaardelijke ge vangenisstraf. Het argument van de schilder dat hij in een achterafstraatje reed en plot seling op het drukke Noord einde was terechtgekomen maaktenietuit:hij kreeg twee weken voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar plus 650 gulden boete. In slechts een enkel geval legt de kantonrechter een hogere Leidse schilder zijn drang om telkens achter het stuur van een auto plaats te nemen. En dat terwijl hij niet over het felbegeerde rose papiertje be schikt. Daarvoor was hij al tweemaal eerder naar het kantongerecht getogen om er telkens met vrij lage geldboe tes van af te komen. Dat het rijden zonder rijbewijs in een (daardoor ook onverzekerde) straf op dan de officier van justitie eist. Dat geval betrof gisteren een negentienjarige Leidenaar die een bekeuring had opgelopen omdat hij op de Breestraat door het rode voetgangerslicht was gelopen. "We moesten maar 's wat doen aan al die politieagentjes" had W. gezegd toen hij*werd geverbaliseerd. Eenmaal bij de kantonrechter beland bleek dat W. voornamelijk iets wil de doen aan al die auto's. De schikking van tien gulden had hij niet betaald; de eis van officier van justitie Van der Ham, groot vijftien gul den, vond hij helemaal bela chelijk "zolang er nog mensen worden doodgereden". Dus kondigde hij gewoon aan door te gaan en in plaats van de bekeuring te betalen een dag te gaan zitten. "Het is u kennelijk een principiële Zaak" zei rechter Oomen die vervolgens een boete van 51 gulden of twee dagen vervan gende hechtenis oplegde. Nog zo'n geval was gisteren au tomonteur Van V. die op de rijksweg enkele honderden meter lang op een afstand van slechts één meter van zijn voorganger had gereden. Ge let op zijn beroep werd hem in eerste instantie alleen een geldboete van 250 gulden op gelegd. Na wat gemor van de verdachte opperde De Koning dat in plaats van een boete een voorwaardelijke ontzeg ging óók mocht. "Ja, doet u dat maar" zei de monteur die wat ontgoocheld wegliep. MIEP DE GRAAFF

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 4