LEIDSCH DAGBLAD Russisch veto m Veiligheidsraad Van der Klaauw overhaast terug In plaat sen geen tal van melkbezorging SERVICE INBONT. ij* Meubelfabriek ktf Oistervvijk Bejaarde dood na gevecht met inbrekers „Neen" tegen loonpauze BRUILOFT VERGETEN VANEGMOND BREESTRAAT BONTMODE toonaangevend in eiken Henk Nooren professional is zwendelzaak op het spoor DINSDAG 8 JANUARI 1980 OPGERICHT 1 MAART 1860 36057 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN SAS VAN GENT (ANP) - De rijkspolitie in Zeeland zoekt momenteel naar de twee in brekers die in de afgelopen nacht hebben gevochten met de 72-jarige F.A. Dellaert uit Sas van Gent en zijn echtge note. De bejaarde man kwam tijdens dit handgemeen om het leven. De twee inbrekers drongen ge wapend de woning van het echtpaar binnen. De heer Dellaert, die op het lawaai be neden in de woonkamer af kwam, raakte daarop in ge vecht met de inbrekers. Het is niet duidelijk wat de doods oorzaak is van het slacht offer. Zijn lichaam zou vandaag in het gerechtelijk laboratorium in Den Haag onderzocht wor den. Mevrouw Dellaert is nog zo overstuur dat ze niet ge hoord kon worden door de politie. De inbrekers namen in paniek de benen. In de woning wordt niets vermist. (Van WILLEMSTAD - Minister Van der Klaauw zal mor gen zijn verblijf op Cura cao onderbreken en te rugvliegen naar Neder land. Reden is de gespan nen diplomatieke situatie rond Afghanistan en Iran. Van der Klaauw onderbreekt zijn dienstreis omdat hij vrijdag de ministerraad wil meemaken. Verwacht wordt dat het kabinet zich dan zal beraden over de te nemen stappen nu het er naar uit ziet dat de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties het niet eens kan worden over verplichte sanc ties tegen de Sowjet-Unie en Iran. DEN HAAG (ANP) - De twee grootste vakcentrales van het land, FNV en CNV hebben zich gisteren uitgesproken tegen de door minister Albeda van sociale zaken voorgestelde adempauze in de loononderhandelingen. Op initiatief van de PvdA komen morgen de kamercommissies voor economische zaken, sociale zaken en financiën bijeen om de nieuwste voorspellingen van het Centraal Planbureau te bespre ken. (Zie verder pag. 15) AMSTERDAM (GPD) - In grote delen van ons land is vandaag geen melk bij de winkels bezorgd. Dat komt doordat de chauf feurs van de CMC-Melku- nie in Rotterdam en Am sterdam vanochtend het werk hebben neergelegd. Zij bezorgen anders melk op meer dan 2000 punten door het hele land. De chauffeurs zijn tot deze door de Voedingsbonden FNV gesteun de actie overgegaan, omdat de werkgevers niet bereid bleken hun functie hoger te waarderen. Bestuurder Winter van de Voe- Leidsch Dagblad Qhd krant bezorgd? Bal dan Maandag t/m vrijdag van 10.00-19 30 uur. Zaterdags van 16.00-18.00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515, 210221 Of 144941. Lichte vorst Veel bewolking en mogelijk met sneeuw. Minimumtemperaturen om streeks min 3 graden. Middagtempera- tuur om het vriespunt. Matige wind uit oost tot zuidoost. (Opgemaakt om 11.15 uur) 9 januari Zon op: 8.45 uur; onder: 16.45 uur Maan op uur; onder: 11.58 uur Hoogwater te Katwijk om 7.36 en 19.44 uur, laagwater om 3.17 en 15.40 uur. dingsbonden FNV: "Ze hadden 100 punten nodig om in een hoge re functiegroep terecht te komen, en ze haalden er 96, en dus ging het niet door. Het is te kinderach tig voor woorden." Vorige week al hielden de chauf feurs van dc CMC-Melkunie kleine acties. De Amsterdamse chauffeurs reden woensdag drie uur te laat uit, zodat veel winkels in Amsterdam, Noord-Holland en gebieden in het oosten en noorden van ons land te laat wer den bevoorraad. Vanaf donderdag deden ook de Rotterdamse chauffeurs aan deze vertragingsactie mee. Dat bete kende dat vanaf die dag de melk in zuid-en zuidwest-Nederland te laat in de winkels lag. De chauf feurs reden tot gisteren conse quent drie uur te laat uit, om daarmee spoed af te dwingen bij de begin vorig jaar al toegezegde herwaardering van hun functie. De voedingsbonden FNV stellen zich op het standpunt, dat de chauffeurs in de loop der jaren aantoonbaar zwaarder en ver- antwoordelijker werk hebben gekregen. In cao-termen gespro ken zou dat volgens dë chauf feurs en hun bond moeten in houden, dat de melkrijders van functiegroep 4 naar functiegroep 5 zouden moeten. Winter kon vanochtend nog niet zeggen hoe lang de stakingsactie zou duren. Het noordelijke zuivelconcern Domo (1400 werknemers) wil praten met de vakbonden over de eisen die zij in de zuivelsector stellen. Volgens een woordvoer ster van de Voedingsbonden FNV zal morgen op het Domo kantoor in het Drentse Beilen onderhandeld worden over de vakbondseisen. V1NKEVEEN (GPD) - In Vin- keueen is een wel zeer vergeet achtig paar in de echt ver bonden: want het bruidspaar Stolk dat daar voor de amb tenaar van de burgerlijke stand stond, had eigenlijk een maand geleden al moeten trouwen. Maar zowel bruid (32) als bruidegom (19) bleken zeven december volkomen vergeten dat ze die dag in het huwelijk zouden treden. „We hadden er geen van beiden ook maar een moment aan gedacht", aldus mevrouw Stolk, „pas 's avonds schoot het mijn man opeens te bin nen". Alles is dus alsnog goed gekomen. Maar dat gebeurde wel nadat de ambtenaar van de burgerlijke stand, die op 7 december een uur voor niets had staan wachten, een brief- op-poten had geschreven. Hij was boos. Waarop het bruids paar met een grote taart rich ting gemeentehuis toog en de nieuwe huwelijksdatum, 4 januariwerd vastge steld. De bruid: „Eerlijk, ik lag krom van de lach. Mijn man schaamde zich wezenloos en durfde niet naar het gemeen tehuis. Vorig jaar januari zijn we in ondertrouw gegaan en in september hebben we de datum vastgeprikt". naderd om druk uit te oefenen op de Sowjet-Unie om zijn troepen uit Afghanistan terug te trekken. De Verenigde Staten zelf hebben na de Russische invasie in Af ghanistan besloten de graanle- veranties aan de Sowjet-Unie te rug te brengen, de ratificering van SALT 2 uit te stellen en en kele andere diplomatieke maat regelen te nemen. Het is niet helemaal duidelijk wat voor maatregelen Nederland te gen de Sowjet-Unie zal kunnen nemen zonder dat de Verenigde Naties tot verplichte sancties overgaan. In ieder geval bestaat er de mogelijkheid.om de ambas sadeur terug te roepen en te drei gen met een boycot van de Olym pische Spelen, die dit jaar in Moskou worden gehouden. Ook president Carter heeft_ gedreigd, met een boycot van de Olympische Spelen. Als alle westerse landen dat dreigement vorm zouden ge ven, loopt de Sowjet-Unie de kans een belangrijk prestigever lies te lijden. Dat zou tevens be tekenen dat de miljoenen die zij geïnvesteerd hebben in het Olympisch evenement in de prullebak zijn gegooid. Minister Van der Klaauw wil on middellijk na het beraad in Den Haag rechtstreeks naar Mexico vliegen, waar hij zaterdag al wordt verwacht. (Van onze correspondent Henk Kolb) WASHINGTON - De Sowjet-Unie heeft in de Veiligheids raad een veto uitgesproken over een resolutie die on middellijke en onvoorwaardelijke terugtrekking eiste van de 'vreemde strijdkrachten' op Afghaans grondge bied. De Amerikaanse president Carter poogt inmiddels een wat hij noemde 'consortium' van landen te vormen die Pakis tan, dat plotseling een strijdmacht van 85.000 Russische soldaten aan zijn grens heeft staan, van moderne bewape ning moeten voorzien. Het 113de Russische veto in de Veiligheidsraad kreeg slechts steun van de ambassadeur van de NEW YORK - Met onbewogen gezicht heft o.mbassadeur Oleg Troja- nowski van de Sowjet-Unie zijn arm ten teken dat zijn land het veto Rolls-Royces tekort in Bahrein MANAMA (AFP) - In Bahrein aan de Perzische Golf waar zich in verhouding tot de be volking het grootste aantal Rolls-Royces ter wereld be vindt, dreigt de fabrikant van dit dure Britse merk dit jaar niet aan de vraag te kunnen voldoen. Naar de vertegenwoordiger in Manama vandaag meedeel de, zijn de laatste twee exemplaren die hij in voor raad had - een 'Silver Sha dow' van 115.000 en een 'Corniche' van 220.000 - verkocht. Per jaar bedraagt de omzet on geveer 20 stuks. Er rijden op het ogenblik 200 Rolls Roy- ces in Bahrein dat nauwe lijks 300.000 inwoners telt. Er zijn nog acht bestellingen geplaatst van het duurste model, de 'Camargue', die circa 280.000 per stuk kost. Rolls Royce produceert per jaar ongeveer 2.300 voertui gen, waarvan er 80 tot 100 naar de oliestaten aan de Perzische Golf gaan. Breestraat 173 - Leiden. Telefoon 071-12 3337 Deelnemer Stichting Bontwaarborg DDR, die zijn stemverklaring in het Russisch aflegde, maar ont moette dertien stemmen tegen. Geen der leden onthield zich van stemming. De Russische ambas sadeur Trojanowski had betoogd dat de terugtrekking van de Rus sische strijdkrachten het Af ghaanse volk juist zou beroven van de middelen om zijn vrijheid te verzekeren. De kwestie-Afghanistan gaat nu naar de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties. De in de Veiligheidsraad geblokkeerde resolutie zal daar zonder twijfel worden aangenomen. De Sowjet- Unie kan geen veto uitbrengen, maar anderzijds beschikt de Al gemene Vergadering ook niet over de middelen om naleving af te dwingen. Pakistan Carter heeft via de telefoon en mid dels afgezanten contact gehad met de Pakistaanse president Zia, als een eerste stap in de orga nisatie van een „consortium" van landen dat Pakistan aan betere bewapening moet helpen. Pakis tan heeft zich aarzelend betoond over het aanvaarden van Ameri kaanse hulp. Leverantie door een groep van landen zou veel poli tieke argwaan- bij Pakistan kun nen wegnemen. „Dit is geen bedreiging van India", zei Carter, de wapens moeten dienen om Pakistan in staat te stellen een invasie af te slaan en het land zo sterk te doen blijken, dat een invasie wordt voorko men. Als deelnemers in het con sortium noemde hij westelijke geïndustrialiseerde landen en na ties in het Midden-Oosten die het geld en de mogelijkheid hebben om een deel van de hulp te finan- Op de vraag of Carter werkelijk geloofde dat de Russen op weg zullen gaan naar de Perzische Golf, antwoordde Carter: „Nie mand weet wat zij van plan zijn, maar ik denk dat we op die even tualiteit voorbereid moeten zijn, en de beste manier om voorbe reidingen te treffen daartoe is het voorkomen er van". Hij waar schuwde onder meer dat de Ame rikanen er aan moeten worden gewend economische offers te brengen om Russische manoeu vres te beantwoorden. DEN HAAG (ANP) - Henk Nooren heeft zich buitenspel geplaatst voor de Spelen van Moskou. Ne derlands tooruiter heeft nu als professional getekend bij du Brabantse zakenman Van Opstal, Nooren heelt afgezien van de mo gelijkheid de overeenkomst pas na de Spelen te ondertekenen. Om twee redenen. Ten eerste zou hij daardoor veel inkomsten der ven, want Van Opstal zou pas na de ondertekening de betaling la ten beginnen. Ten tweede meent Nooren dat zijn paard Valmonte met zijn zes jaar nog te jong voor de Spelen is. N iet om op olympisch niveau iets te presteren, maar wel om voorbereidingsperiode maken. De voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Rijnland, de heer A.Koningsveld, heeft van daag in zijn nieuwjaarsrede gezegd dat de groei uit het Rijnlandse bedrijfsleven is. De gestage lichte verbetering van de resultaten is het afge lopen jaar tot stand geko men. Een en ander blijkt uit de eerste resultaten van de Enquete Regionale Bedrijfs ontwikkeling. PAGINA 4 Pastorale '43 als televisiese- PAGINA 5 Geen Europees overleg over I Oranje-selectie met sponsoring. PAGINA 9 i op de step naar Franse communisten in de pas met Moskou. PAGINA 13 Vakbond neemt bij Chrysler genoegen met minder loon. PAGINA 15 De twee grootste vakcentrales van het land, FNV en CNV hebben zich gisteravond beide uitgesproken te gen de door de regering voorgestel de adempauze in de loononderhan delingen. De reactie van de FNV zal de rege ring niet hebben verrast, maar dat ook het doorgaans loyalere CNV nee heeft gezegd moet het kabinet toch aan het denken zetten. Op zichzelf is het afwijzen van een adempauze door de vakbeweging niet zo'n verwonderlijke zaak. In het "bijna-akkoord" tussen werkgevers en werknemers van begin decem ber zat een werkelijke loonstijging van één procent. Het is toen niet doorgegaan omdat de FNV bleef vasthouden aan haar looneis van twee procent, maar een feit blijft dat de werkgevers toen hebben ingestemd met een loons verhoging van één procent. Van de vakbeweging (die zit met een ru moerige achterban die het matigen beu is) kan men na deze ontwikke ling eenvoudig niet verwachten dat zij nu plotseling instemt met een loonpauze. De sombere economische voor spellingen zijn niet voldoende om de vakbeweging tot inkeer te brengen. Daarvoor is méér nodig, bijvoor beeld een inspirerend regerings beleid. Als de regering wil dat de looneisen worden gematigd of liever ingeslikt, moet daar iets tegenover staan, bijvoorbeeld een vermo- gensaanwasdeling. Overmorgen gaat een regerings delegatie weer met werkgevers en werknemers om de tafel zitten. Het is te hopen dat er van regeringskant dan ook daadwerkelijk iets wordt aangeboden. Dat is beter dan drei gen met een loonmaatregel die door zowel vakbeweging als werkgevers wordt afgewezen. De huidige zeer sombere economi sche situatie vraagt een eensgezind beleid. De eerste aanzet daartoe kan de regering donderdag geven. ARNHEM (GPD) - De Arnhemse politie is een omvangrijke zwen- delaffaire in confectiekleding en ander textiel op het spoor, waar mee - zoals het zich thans laat aanzien - een miljoenenbedrag gemoeid is. Gisteren z(jn de eer ste vijf verdachten gearresteerd, meer arrestaties zullen volgen, onder wie belangrijke hoofdver dachten. Dc werkwijze van de bende komt in het kort neer op het door middel van een loze BV links en rechts bestellen van grote partijen tex tiel en na aflevering niet betalen: flessentrekkerij op grote schaal. Hoofdinspecteur Oldenhof van de Arnhemse recherche: „We heb ben duidelijk te maken met witte boordencriminaliteit. Er wordt wat aangerotzooid in de BV- sfeer. Jammer dat anderen de dupe worden van dit soort men sen". De politie heeft een team van negen rechercheurs (van meerdere politiekorpsen in Gel derland) op de zqak gezet. Men is voor een belangrijk deel afhan kelijk van de aangifte van gedu peerden, die pas na lange tijd, als er faillissementen dreigen, bang worden hun geld niet te zullen krijgen. Er zijn thans meer dan 50 aangiften van gedupeerden, verspreid over het hele land, bij de politie bin nengekomen. Er worden nog veel meer aangiften - mogelijk ook uit het buitenland - verwacht.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 1