Goudzwaard wil CDA rug toekeren 5Niet-vloeken zaak van fatsoen' Inwoners van Middelburg beschuldigd van doodslag Kritiek Rietkerk (VVD) uitlating Geertsema op Croes protesteert bij Van der Klaauw Vanwege standpunt over kernwapens Klachten over gifschip krijgen weinig aandacht Jongen komt om bij in brand steken jeugdsoos BINNENLAND PAGINA 7 Actie tegen ondemocratische houding van Bond tegen het Vloeken LEIDEN - De eind vorig jaar ge starte actie om het geven van subsidie aan de Bond tegen het Vloeken te staken heeft veel stof doen opwaaien in verscheidene gemeenteraden. De Bond tegen het Vloeken is be kend geworden door slagzinnen als: "Spreek vrijmoedig over God maar misbruik nooit zijn naam" en "God hoort u: vloek niet". Alle gemeenteraden en provinciale staten, die de Bond tegen het Vloeken subsidiëren, kregen een brief ondertekend door 177 volksvertegenwoordigers, o.a. het Alphense gemeenteraadslid A. van Geest. De briefschrijvers vragen om stopzetting van de subsidie. Zij baseren hun actie tegen de bewuste Bond o.m. op een toespraak van ds. Snoei op de jaarvergadering van de Bond te gen het Vloeken in juni 1978 in Nijkerk. Uit deze toespraak bleek, dat ds. Snoei het met de democratische waarden uit onze samenleving niet zo nauw neemt. Hij waar schuwde in zijn rede voor de dreiging van een zogenaamde derde weg. Deze derde weg houdt in een maatschappij, die berust op veelvormigheid. Mensen met verschillende levensovertuigin gen leven naast elkaar en respec teren elkaar. "Deze derde weg wordt ons opgedrongen door het democratisch vaak humanis tisch denken van onze tijd, dat ons voorhoudt, dat ieder even veel recht heeft, dat ieder op ei gen wijze tot zijn recht moet ko men en dat ieder vrij dient te zijn in zijn of haar overtuiging", aldus Snoei, predikant-direkteur van de Hervormde Bond voor In wendige Zending op Gerefor meerde Grondslag. De Bond heeft nooit afstand geno men van deze uitspraken. De toe spraak is zelfs uitgegeven door de Bond en wordt toegezonden aan mensen die informatie vragen over de Bond tegen het Vloeken. Deze en andere uitspraken zijn de actievoerders in het verkeerde keelgat geschoten. De actie is een initiatief van drs. G. den Besten uit Noordbroek. Hij is gemeente raadslid voor de PvdA in Oost broek (Groningen) en actief lid van het Humanistisch Verbond. Dit Verbond schaart zich volledig achter de actie. In een vorig jaar door de Bond ge maakt overzicht van uitspraken door en over de Bond wordt nog herinnerd aan een toespraak die prof. dr. L. Scholten in 1957 hield bij het 40-jarig bestaan van de Bond. In deze toespraak komt tot uitdrukking dat de Bond niet streeft naar een regering die be rust op de wil der kiezers (een democratie), maar op Gods wet ten (een theocratie). Scholten zei toen n).: "Het Nederlandse volk dient te weten dat zijn overheid haar macht ontleent niet aan de wil des volks, maar aan God door wien de koningen regeren". "Het is werkelijk misselijk wat hier gebeurt. Het is in strijd met de waarheid. Zeer ten onrechte wordt er iets tegen ons onderno men", luidt de reactie van prof. dr. W.H. Velema uit Apeldoorn, landelijk voorzitter van de Bond tegen het Vloeken. "De uitspra ken van ds. Snoei zijn volkomen uit hun verband gerukt." De Bond heeft in een tegenactie alle gemeenteraden en staten die de brief van de 177 hebben ontvan gen een schrijven gestuurd, waarin zij de gewraakte rede van Snoei toelicht. Traditie De brief van de 177 heeft er in ver schillende gemeenteraden toe geleid dat men in ieder geval is gaan nadenken over een subsi die, die door de meeste gemeen ten traditiegetrouw wordt gege- In Hillegom stelden B W voor de subsidie aan de Bond te staken. Dit leidde tot een heftige discus sie, waarin de CD A-er Van de Kamp de hoofdrol speelde. Hij was tegen het voorstel van het College en wilde de subsidie voortzetten. "De Bond doet veel belangrijk werk", aldus Van de Kamp. Hij vond de zaak kenne lijk zo belangrijk, dat hij ver klaarde het geld alsnog uit eigen zak te betalen, indien de subsidie gestaakt werd. Uiteindelijk ver wierp de Hillegomse Raad het voorstel met 9 stemmen tegen en 8 voor, zodat Hillegom de Bond nog steeds financiert. Het CDA-kaderblad "Bestuursfo rum" van november '79 schrijft over de rede van ds. Snoei het volgende: "Naderhand heeft de spreker (ds. Snoei red.) aan het bestuur van de Bond (Bond tegen het Vloeken red.) meegedeeld, dat men in zijn woorden geen aanval op de democratie kan le zen, maar helaas is dat wel het geval". Volgens het CDA-blad hoeft dit echter geen reden te zijn om de subsidie te staken. Ook bij de begrotingsbehandelin gen in Leiden kwam de subsidie ter sprake en wel door een amen dement van een PSP-raadslid. Het amendement werd zonder tegenstemmen aangenomen en zodoende geeft Leiden nu geen subsidie meer aan de Bond. In Noordwijk stelde het PvdA- raadslid Voorham, dat de Bond een reserve zou hebben van meer dan twee ton. Volgens haar is het niet de bedoeling, dat subsidie gelden worden opgespaard. B W van Noordwijk antwoordden hierop, dat zij de Bond tegen het Vloeken om de financiële cijfers zouden vragen. In Alphen a/d Rijn en in Lisse wordt al jaren geen subsidie meer gegeven. Dit heeft echter een an dere oorzaak. Bij het behandelen van het algemene subsidiebeleid vonden de beide gemeenten het niet noodzakelijk om de Bond nog langer te steunen. Katwijk ziet voorlopig geen aanlei ding om geen geld meer te geven aan de Bond. "Wij doen dit al ja ren, traditiegetrouw en dat is een goede zaak", aldus de gemeente secretaris. In Woubrugge beslist de Raad pas 17 januari, het schrijven van de 177 bereikte de gemeente te laat, zodat het niet meer in de begro ting kon worden opgenomen. De provincie Zuid-Holland geeft sinds kort ook geen subsidie meer. Een voorstel van enkele Statenleden van PvdA, WD en D'66 daartoe werd onlangs aan genomen. De Statenleden waren allen ondertekenaars van de brief van de actievoerders. De ondertekenaars van de brief hebben verschillende achter gronden op politiek gebied en op het terrein van de levensovertui ging. "Godsdienstig/levensbe schouwelijk vormen de onderge tekenden al evenmin een een heid: onder hen bevinden zich christenen (uit diverse kerkge nootschappen), humanisten, alsmede personen die noch tot de eerste noch tot de tweede groep gerekend wensen te worden", al dus de briefschrijvers. Zij zeggen verder nog, dat het niet-vloeken een zaak is van fatsoen en van op voeding in het gezin. MARIJKE KOOL DEN HAAG (GPD) - De opsteller van het vorige verkie zingsprogramma van het CDA zal vrijwel zeker geen lid blijven van die partijDe antirevolutionaire professor Bob Goudzwaard verwijt de CDA-politici dat zij in het kern wapendebat de christelijke beginselen niet hebben na geleefd Goudzwaard heeft zich een week geleden al teruggetrokken uit de commissie die het nieuwe ver kiezingsprogramma voorbereidt Hij was daarvan lid namens de ARP, een van de partijen die in oktober moeten opgaan in het CDA. Goudzwaard heeft in het weekein de duidelijk gemaakt dat het CDA niet de partij wordt die hij graag had gezien. Hij wil een par tij waarin beginselen voorop staan. Hij verwijt de CDA-ka- merleden en ministers dat zij de beginselen ondergeschikt maken aan het haalbare. Eén van die be ginselen is voor Goudzwaard het De ontevredenheid van Goud zwaard richt zich niet alleen op de bewapeningspolitiek van het CDA. In het protestants-christe lijke dagblad Trouw keerde hij zich zaterdag ook tegen de „voortgaande welvaartsgroei, die een doel is geworden dat ons ter roriseert". De welvaartsgroei rechtvaardigt volgens Goud zwaard alle vormen van moderne techniek. „En juist daarom lopen we steeds meer in tal van problemen vast" „Alleen die po litiek" heeft toekomst, die als be- ginselpolitiek de strijd durft z te binden tegen deze afgoden doet vanuit verplichtende afwijzen van steeds verdergaan de modernisering van kernwa pens. „Het kernwapendebat van afgelopen december heeft voor mij duidelijk gemaakt dat het zo niet kan. Als het CDA zich niet corrigeert ga ik uit die partij", al dus Goudzwaard gisteren in een radio-interview. Volgens CDA-kamerlid Gualtherie Van Weezei zal het vertrek van Goudzwaard zeker gevolgen hebben voor de aanhang van de partij. Goudzwaard zelfheeft ge zegd dat zijn opvatting waar schijnlijk maar door een klein deel van de ARP gedeeld wordt Hij was het eens met AR-kamer- lid Schakel die beweerde dat de AR-kamerleden geen goede af spiegeling zijn van de samenstel ling van de AR-partij. (Negen van de dertien AR-kamerleden heb ben aanvankelijk tegen de mo dernisering van de kernwapens gestemd.) Schakel is er van overtuigd dat de fusie van KVP, ARP en CHU tot HOOGEVEEN (GPD)-WD-leider DEN HAAG de moderne samenleving, en dat Haag geprotesteerd tegen de Russische i het ambassadegebouw. Op het aanbellen Goudzwaard het CDA in oktober gewoon zal doorgaand Goudzwaard wil in plaats van de fusie een federatie van de drie partijen tot stand brengen. Daardoor zou de eigen inbreng van de verschillende vleugels beter gewaarborgd zijn. Goudzwaard meent dat de kamer fractie en de regering mede ver antwoordelijk zijn voor de mo dernisering van de kernwapens Kamerlid Gualtherie Van Weezei heeft Goudzwaard daarin nu ge lijk gegeven. In het kamerdebat van december is over de Neder landse verantwoordelijkheid grote onduidelijkheid blijven be staan. Rietkerk is het niet eens met de opvatting van de liberale voor man mr. Geertsema, dat er in de nabije toekomst een nieuwe libe rale partij zou moeten komen, waarin mensen uit PvdA, D'66 en WD een plaats zouden moeten kunnen vinden. Rietkerk be treurt dat Geertsema uitlatingen in die richting heeft gedaan. Rietkerk zei dat zaterdagavond op een WD-bijeenkomst in Hooge- veen. De WD-leider wijst op het mede door Geertsema opgestelde „Liberaal Manifest", waarin wordt gesproken over een con centratie van liberalen in ons land. De suggestie daarin, dat de WD zichzelf zou moeten ophef fen indien zo'n concentratie mo gelijk is, is natuurlijk wat anders dan wat Geertsema wil, zei Riet kerk. Een samenwerking met de PvdA zag hij niet zitten. Niet alleen vanwege de verschillen ten aan zien van vrede en veiligheid, UTRECHT (ANP) - De klachten van de werknemers die het gif schip Matthias 2 onderhouds beurten geven, zijn het gevolg van het blootstaan aan dampen van chemische stoffen die onver- brand in het schip zijn achter gebleven. Dat is de conclusie van de bedrijfs- ledengroep van de Industriebond FNV bij het havenbedrijf Vlaar- dingen-Oost (HVO) en de che miewinkel in Leiden, die een on derzoek hebben ingesteld naar de werkomstandigheden op het schip. De Matthias 2 is een afvalverbran dingsschip. Het verbrandt - al tien jaar lang - op open zee che misch afval dat vanwege gevaren voor mens en milieu niet op land mag worden geloosd of verwerkt. Bij het havenbedrijf Vlaardin- gen-Oost krijgt het schip twee maal per jaar een onderhouds beurt waarbij ook reparaties worden verricht. In hun rapport zeggen de onder zoekers, dat vrijwel alle werkne mers klagen over een enorme stank met als gevolg daarvan hoofdpijn, keelpijn, verlies van smaak, braakneigingen en dui zeligheid. Ook hun huid blijkt te worden aangetast. De haveninspectie heeft het schip weliswaar veilig verklaard voor mens en vuur. maar de onderzoe kers stellen, dat de deskundigen van de haveninspectie hebben volstaan met het meten van stof fen als benzeen en trichloore- theen, chemicaliën, die piet eens op de ladingslijst voorkwamen. De Industriebond FNV beschul digt in zijn blad 'Zin' de onder nemingsraad en de bedrijfslei ding van HVO, de havenar beidsinspectie en de bedrijfsge neeskundige dienst ervan, on voldoende aandacht te hebben geschonken aan de klachten van de werknemers. "Deze instanties hebben nauwelijks de moeite ge nomen om de omstandigheden waaronder moest worden ge werkt nauwkeurig te beoordelen op risico's voor de gezondheid, laat staan dat ze er iets aan heb ben gedaan". EMMELOORD (ANP) - De 18-jarige Max H. uit Emmeloord is gistermor gen omgekomen bij een brand die de jeugdsoos Klos in Emmeloord in as legde. Het slachtoffer had samen met een 21-jarige vriend, naar de politie later is gebleken, de soos in brand gestoken uit onvrede met het feit dat in het gebouw soft-drugs werden gebruikt. De jongens staken gisterochtend vroeg gordijnen en ander brandbaar materiaal in de soos aan. Het vuur verspreidde zich zo snel, dat Max zich niet meer in veiligheid kon bren gen. Rond de jaarwisseling waren er bij de soos schermutselingen geweest tussen bezoekers en anderen in verband met soft-drugs. maar ook om de dominerende rol die de PvdA aan de overheid in onze samenleving wil toeken- Rietkerk zei te betwijfelen of een looningreep door de overheid wel zinvol is. „Het loonbeleid is een zaak die in eerste instantie door werkgevers en werknemers moet worden opgelost. Als dat niet lukt, kan de overheid maatrege len nemen. Maar alleen als zij dan ook zelf bereid is haar uitgaven te matigen. Een looningreep zal deel moeten uitmaken van een „nationale matigingsronde", zei Rietkerk. De WD-leider haalde in zijn rede ook nog uit naar de Sowjet-Unie vanwege de inval in Afghanistan. Hij zei „verontwaardigd te zijn over deze brutale ingreep in het bestuur van een onafhankelijke staat". Rietkerk zei dat tegen maatregelen nodig zijn, waarbij hij een boycot van de Olympische Spelen suggereerde. Het Sowjet-optreden toont aan dat het nodig is een sterk defensie apparaat in stand te houden om de Sowjet-Unie af te schrikken „en ondubbelzinnig duidelijk te maken dat wij onze democratie en vrijheid wensen te verdedi gen". Rotterdammer bekent schuld fatale brand ROTTERDAM (ANP) - De Rot terdamse recherche heeft gis teren een man aangehouden die later heeft bekend de brand in een huis aan de Oleanderstraat in Rotterdam- Zuid, waarbij in de nacht van 1 op 2 januari elf mensen om het leven kwamen, te hebben veroorzaakt. Na langdurige verhoren verklaarde de 57-ju- rige meubelmaker J. F. uit de Maasstad dat hij "uit balorig heid" een brandende sigaret- tepeuk door het kapotte raam van de benedenverdieping van het huis naar binnen had gegooid. De peuk kwam op een matras terecht. De politie is ervan overtuigd dat deze si- garettepeuk de fatale brand heeft veroorzaakt. Een onder zoek van het gerechtelijk na tuurwetenschappelijk labo ratorium in Rijswijk onder steunt deze mening. Het labo ratorium kwam tot de slot som dat de brand op de bene denverdieping moet zijn be gonnen. De meubelmaker werd door de politie aangehouden op grond van enkele getuigen verklaringen. Een aantal be woners van de Oleanderstraat had kort voor het uitbreken van de brand een man in de buurt van het pand gesigna leerd. MIDDELBURG (GPD) - Op be schuldiging van doodslag van de 38-jarige Marokkaan Ahmed Erra - in de nacht van oud op nieuw - heeft de Middelburgse politie za terdag twee inwoners van Mid delburg in verzekerde bewaring gesteld. Uit hun verklaringen heeft de politie in de nacht van vrijdag op zaterdag geconclu deerd dat zij het slachtoffer zoda nig hebben mishandeld dat dit zijn dood tot gevolg heeft ge had. Zo bleek dat beide verdachten het begin van het nieuwe jaar in een sfeer van dronkenschap met Erra hebben doorgebracht in de wo ning van een van hen. Volgens de afgelegde verklaringen struikel de het slachtoffer toen hij op een gegeven moment naar het toilet wilde. De Marokkaan viel en be gon te braken. Hierop zou hij op het hoofd zijn geslagen. Vervol genswilden beiden van hem af en zijn met hem aan het sjouwen geweest. De raadsman van een van de verdachten deelde mee dat zijn cliënt had verklaard dat zij slaags waren geraakt Volgens de raadsman had zijn invalide cliënt ontkend dat deze met een rolstoel over het hoofd van de Marokkaan had gereden. Hiervan was hij wel beschuldigd. Het gerechtelijk onderzoek van de patholoog-anatoom dr. J. Zel- denrust heeft uitgewezen dat Er ra door verstikking om het leven is gekomen.,Hy is gestikt in zijn braakselaldus de formulering van politiecommissaris Van Ooyen op een persconferen tie. Tot de problemen waarmee de sa menwerkende politieteams bij het onderzoek te maken kregen, behoorde dat de Marokkaan niet om het leven kon zijn gekomen op de plaats waar het half ontkle de lichaam rond zeven uur 's avonds nieuwjaarsdag werd ge vonden: in een betegelde brand gang in Middelburg. De sporen van zand en kalk die op het stof felijk overschot werden aange troffen, klopten niet met de om geving. Bij het buurtonderzoek stuitte de politie op een kruipruimte onder de woning van een van de ver dachten. Daar trof men zand en kalk van een zelfde samenstelling aan als op de kleding en het li chaam van het slachtoffer waren gesignaleerd. Evenals haren die overeenkwamen met zijn haar. Den De verklaringen van de verdachten maakten duidelijk dat Erra op de vroege morgen van nieuwjaars dag in die kruipruimte is „opge borgen" Volgens het hoofd van het recherchebijstandsteam hebben de verdachten verklaard dat dit is gebeurd nadat hun was gebleken dat Erra was overleden. Dr. Van Ooyen: „Ook als de ver dachten dat niet bekend zouden hebben, is aan de hand van de sporen in de kelder het bewijs te leveren dat het slachtoffer in de kelder is geweest" Toen - eerder op de vroege ochtend" van nieuwjaar - de verdachten besloten dat Erra weg moest, is een van de verdachten met hem ter ontnuchtering gaan rondrij den in de auto van de Marokkaan. De ander bleef thuis omdat hij invalide is en in een rolstoel zit. Toen na terugkeer het slachtoffer bleek te zijn overleden, is het in de kelder gedeponeerd. In het begin van de avond van nieuw jaarsdag is het nog steeds half ontklede lichaam van Erra in de brandgang gelegd. Enorme schade DEN HAAG (ANP) - Drie Hage naars hebben de afgelopen we ken door heel Den Haag voor minstens 30.000 gulden schade aangericht met het ingooien van ruiten van woningen en winkels De drie werden in de nacht van vrijdag op zaterdag aangehouden nadat zij een winkelruit ter waar de van 2.500 gulden met een trot toirtegel aan diggelen hadden gegooid. Na verder verhoor door de politie bekenden zij diezelfde avond nog bij zes woningen en twee andere winkels de ruiten kapot te hebben gegooid. Dat ge beurde na een bezoek aan een dancing. Later bekenden z(j in de afgelopen weken nog meer ste nen te hebben gegooid. WILLEMSTAD - „Grote tevreden heid" heerste zowel bij de Vene zolaanse regering als bij minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken) na het Nederlandse blik sembezoek aan de Venezolaanse hoofdstad Caracas. Tijdens de besprekingen is gebleken dat Venezuela de afgelopen maan den een zelfde soort politieke doctrine inzake het Caribisch ge bied heeft ontwikkeld als Ne derland. Ook over de toekomst van de Antillen waren Van der Klaauw en zijn Venezolaanse ambtsgenoot Zanbrano het vol ledig eens: de Antillen moet een politieke en economische een heid blijven vormen, ook na de op het programma staande onaf hankelijkheid. Prooi Dat laatste heeft nogal wat beroe ring gewekt bij de Arubaanse on- afhankelijkhcidspleiter Bettico Croes. Hij heeft Van der Klaauw per telex laten weten dat zijn uil- latingen indruisen tegen de rege ringsverklaring van het huidige Antilliaanse kabinet, waarin het onafhankelijkheidsstreven van Aruba wordt erkend, evenals zelfbeschikkingsrecht van de andere eilanden. Tevens wijst Croes erop dat in de Konink rijkswerkgroep (die de onafhan kelijkheid vorm moeten gege ven) nog alti'd wordt onderzocht in hoeverre een onafhankelijk Aruba toekomst zou hebben. Uitlatingen van Van der Klaauw dat Aruba alleen geen levensvat baarheid heeft en daarom een prooi voor Cuba zou zijn, hebben Croes dan ook zeer verontwaar digd. Minister Van der Klaauw toonde in Caracas volledige instemming met de nieuwe Venezolaanse di plomatie inzake het Caribisch gebied die de Venezolaanse mi nister van buitenlandse zaken José Zanbrano dubbelzinnig de naam „interventie zonder inter ventie" heeft meegegeven. Deze Venezolaanse doctrine gaat uit van een versneld verbreidende Cubaanse invloed in kleine (vaak jonge) Caribische staten. Volgens Zanbrano moet die Cubaanse in vloed een halt worden toegeroe pen omdat daardoor de democra tische ontwikkelingen in die sta- ten worden verstoord en de Cari ben het terrein dreigen te worden waar de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie hun geschillen gaan beslechten. Derde weg Zanbrano, die sinds vorig jaar maart in functie is, propageert een soort van derde weg, die niet ten dienste staat van het Ameri kaanse imperialisme maar evenmin het communisme mag worden. In mooie woorden heet het dat de Caribische staten de mogelijkheid moeten hebben om zich veilig te ontplooien en hun eigen ontwikkelingsmodel moe ten kunnen kiezen. Om niet ge troffen te worden door de „Cu baanse infectieziekte" (zoals ook de smaakmakers van de Neder landse buitenlandse politiek het noemen) moeten de Caribische staten worden geholpen bij het opbouwen van een „gezonde" sociaal-economische basis, „de enige defensie tegen het commu nisme", aldus Van de* Klaauw.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7