Reisverkeersbalans: groter tekort dan verleden jaar Economie Iran ernstig in de problemen Teelt van zeevis in Nederland mogelijk PAGINA 20 MAANDAG 7 JANUARI 1980 DEN HAAG (ANP) - Het te kort op de reisverkeers- balans bedroeg vorig jaar ongeveer 5.3 miljard gul den. In 1978 was dat te kort 4.6 miljard gulden. De reisverkeersbalans toont wat Nederlanders in een jaar in het buiten land uitgeven en aan de andere zijde wat buiten landers in een jaar in Ne derland hebben besteed. Hoewel het tekort nog steeds groeit, is die groei de laatste jaren minder snel. In 1978 was het ne gatieve saldo nog 1.3 miljard meer dan in het jaar daarvoor, het afgelopen jaar was de stijging al minder. landse bestedingen in ons land vorig jaar met 3 procent zijn toe genomen tegen een achteruit gang in 1978 met 5 en in 1977 met 9 procent. Dit verklaarde dr. M. C Tideman, adviseur voor horeca en toerisme en docent aan de Ho gere Hotelschool in Schevenin- Niet het slechte schommelingen van de dollar en het Britse pond zijn van invloed geweest op het buitenlands be zoek aan Nederland, maar wel de achteruitgang van het zakelijk bezoek aan ons land dat ook in de bezoekcijfers wordt opgenomen. Het in ons land bestede geld is voor 60 procent afkomstig uit het toerisme en voor de rest uit zake lijk bezoek. Aan dit laatste punt moet volgens dr. Tideman meer aandacht worden besteed. De oorzaak van het afnemend zake lijk bezoek moet worden gezocht in de afnemende groei van de we reldhandel. Voor dit jaar wordt een groei van de wereldhandel met 2 procent ver wacht. Vorig jaar was die groei nog 7 procent en in de jaren daar voor gemiddeld 10 procent. "De invloed van het zakelijk verkeer op onze reisverkeersbalans wordt wel eens onderschat al dus dr. Tideman. Gewenning slecht gaat komt wellicht ook, omdat de gewenning aan de bui tenlandse vakantie zo groot is geworden dat men hiermee wil doorgaan, hoewel de lagere in komensgroepen het iets zuiniger aan zullen moeten doen. Bekijkt men het buitenlandse be zoek aan ons land, dan valt op dat de gemiddelde bestedingen per dag achteruit gaan, maar dat dit met de gemiddelde verblijfsduur niet het geval is. De verbetering die dr. Tideman verwacht bedraagt op het punt van de bestedingen ongeveer drie miljard gulden. Jaren achtereen schommelde dat bedrag tussen de 2.7 en 2.8 miljard gulden. Bij dit alles wees dr. Tideman erop dat Nederland in vergewujking met andere landen er niet zo on gunstig voor staat, dankzij de in ons land relatief geringe inflatie. "Het bewaken van het prijspeil zal zeer belangrijk blijven", zo waarschuwde hij. Hieraan heeft de horeca een waar devolle bijdrage geleverd. Uit de cijfers blijkt dat het gemiddelde Nederlandse horecapakket jaren op hetzelfde niveau is gebleven. "Een compliment voor de horeca, maar men moet bedenken dat het dienstbetoon moeilijker wordt naarmate prijsverhogingen no dig worden", aldus Tideman. SCHELLINKHOUT - Het leven gaat verder, ook zonder een elektrische friteuseEn Jan en Anka Oonk uit het West- J'riese Schellinkhout hebben gemerkt dat het leven net zo prettig kan zijn zonder het energieverslindend apparaat Hetzelfde geldt voor de mixer, de elektrisch aangedreven klok, de haardroger, de ijskast en het elektrisch fornuis Dat spid is derhalve eveneens uit hun mooie huis verwij derd Jan en Anka hebben het afgelopen jaar radicale veranderingen in hun leefwijze en die van hun twee zoontjes aangebracht. Ze werden energie-bewust en niet zo'n klein beetje ook. Inmiddels heeft de familie voor ongeveer 20.000 gul den geinvesteerd in energiebe sparende maatregelen. Het stel hoopt eens de burgemeester van het ongecompliceerde IJssel- meerdorp te kunnen vragen de elektriciteit af te snijden om op die manier plechtig te laten zien tot hoever ze zijn gegaan. Bij die gelegenheid zal de burgemeester ongetwijfeld spreken over „een voorbeeld voor ons allen". Dat is dan ook precies wat de Oonks willen zijn. Eind vorig jaar lachten Jan en Anka zich een kriek. De zware storm liet de windmolen op het dak van hun huis zoveel stroom opwek ken, dat de accu's overvol raak ten. De rem moest op de propel ler. Tegelijkertijd joegen de OPEC-landen de prijs van de olie omhoog. Jan dacht: „Hoe hoger de olieprijs, des te meer geld wij besparen" Dat kan een lekker gevoel geven. Even daarna trof Anka de oliereke ning op de deurmat 931 gulden. Vorig jaar was dat 2800 gulden. Maar, eerlijk is eerlijk, toen was de winter al voorbij. Toch ver wachten ze dit jaar veel goedko per uit te zijn. Wat de kosten van elektriciteit betreft, is het bewijs geleverd. Vroeger moest elke twee maanden een bedrag vah ongeveer 160 gulden worden overgemaakt op de giro-rekening van het Provinciaal Elektriciteits Bedrijf Noord-Holland. De laat- WEERRAPPORTEN 1 van hedenmorgen 7 uur E &E cTS Amsterdam zwaar bew. 7 3 8 De Bilt geheel bew. 6 1 6 Deelen geheel bew. 6 4 10 Eelde mist 6 -1 0.4 Eindhoven geheel bew. 6 4 4 Den Helder mist 7 2 0.3 Rotterdam geheel bew. 7 2 6 Vlissingen Zd. Limbi Aberdeen Athene doorspoelen met water uit de re genput dat via een ingenieus sys teem in de stortbak terecht komt. Anka: „Het is natuurlijk gek dat er met veel energie water wordt gezuiverd om door het toilet te worden gespoeld" Anka en Jan zouden graag in con tact willen komen met andere be- spaarders, teneinde hun voor raad ideeën op peil te houden. De twee zeggen de indruk te hebben dat veel mensen op de een of an dere manier met energiebespa ring bezig zijn, maar geloven dat weinigen het net zo radicaal doen als zij. Jan zegt te hebben uitgerekend dat het gezin over acht jaar ongeveer 26.000 gulden heeft bespaard. Hij haalt het geld er dus wel uit, een geruststellende gedachte. Anka hoopt dat dit de mensen aan het denken zet. Dat ze moeite gaan doen om hun afhankelijkheid van het gas- en lichtbedrijf te verminderen. Het beleid van de overheid deugt niet, vinden Jan en Anka. „Men mikt op grootschaligheid. Lokaal is er veel meer te doen. Ze moeten niet met een project het hele energieprobleem willen oplos sen. Dat kan niet" .Anka, kwaad: „Aan de ene kant loopt Van Agt te roepen over energiebesparing. Maar anderzijds verbiedt hij de consumptie bevorderende STER niet en laat hij de straatverlich ting volop branden. Er is geen eenduidig beleid". Dan: „De maatschappij moet terug naar kleinschaligheid. WEERT SCHENK ste keer kreeg Anka „18 Gld, OOct" op het giro-blauw. De helft van het bedrag waren vastrecht- kosten. Dat is andere koek. Hun aan de fraaie dorpsweg vrij staande woning is niet aangeslo ten op het aardgasnet. Vanwege plaatselijke moeilijkheden be reikte het aardgas Schellinkhout vrij laat. De familie Oonks stookt de centrale verwarming daarom met olie. De energiebesparing is natuurlijk ook het gevolg van een reeds aanwezige mentaliteit, laat Anka weten. „We proberen altijd al be wust te leven. Dan is het niet moeilijk om de moeite van het energie besparen'op te brengen" Het eerste wat de familie Oonk dit vooijaar deed was het afzwe ren van de consumptie van vette karbonades, dikke biefstukken en sappige runderlapjes. Volgens Jan en Anka kost de vleespro- duktie veelte veel energie. „Denk eens aan de wijze waarop bijvoer wordt gemaakt, en besproei ingsmiddelen!" Het volgende dat werd aangepakt was de isolering van het onder komen. Jan doet dat allemaal zelf, omdat het anders te veel geld kost. Hij is nog niet helemaal klaar. „Het isoleren kost veel tijd, het is de grootste hap", zegt hij, „maar het kost het minste geld en het levert het meeste rendement op. Ik denk dat het een dertig procent van ons energieverbruik bespaart" Een paar maanden geleden kocht de familie een Amerikaanse windmolen. Het aan de voorkant van hun woning nauwelijks zichtbare apparaat, levert voor lopig alleen nog maar stroom voor de bovenverdieping. Dat is een proef. Jan heeft in de slaap kamers alle elektriciteitsleidin gen veranderd. Alles is daar nu twaalf volt. Hij maakte gebruik van scheepsarmatur en. Jan en Anka vinden het jammer dat de windmolen niet voldoende stroom levert voor de elektrische installatie van de centrale ver warming. Het is duidelijk dat we hier met een familie te maken hebben die niet van half werk houdt. Ze zitten nog boordevol andere energie besparende plannen. Zo worden er binnenkort zonnecollectoren afgeleverd die het water in de elektrische boiler gaan verwar men. De wasmachine is het enige luxe-middel die in huis blijft en een voltage van 220 Volt nodig heeft, want de televisie en de ra dio schakelen binnen niet al te lange tijd ook over op zwak stroom. De zonnecollectoren gaan echter eveneens het water van de automaat verwarmen. Dat is enorm besparend, want het warmte-element van de wasma chine verbruikt de meeste stroom, aldus Jan. Regenput DEN HAAG (ANP) - Het op com merciële basis kweken van zeevis in Nederland kan voor diverse vissoorten (Atlantische zalm, re genboogforel, aal en tong) aan trekkelijk zijn. De kweek zou moeten plaatsvinden in drijven de kooien in - al dan niet ver warmd - zeewater in de monden van bijvoorbeeld de Zeeuwse stromen, de Waddenzee en de Eems. Dit staat in het rapport "Mogelijk heden van commerciële kweek van zeevis in Nederland dat in opdracht van de Stichting van de Nederlandse visserij is samenge steld. Het rapport is vrijdag aan geboden door oud-premier De Jong aan de minister van land bouw en visserij, Fons van dei- Stee. De minister noemde het rapport "de moeite waard om verder uitgewerkt te worden. Kennis en ervaring in de zeevisteelt staan, vooral in West-Europa, nog in de kinderschoenen. De laatste jaren komen in andere westeuro- pese landen in toenemende mate commerciële kweekprojecten tot stand, waarbij met name de kweek van zalmachtigen zich krachtig ontwikkelt. De stichting van de Nederlandse Visserij wilde, gezien de dreigen de schaarste aan enkele vissoor ten in Nederland, de mogelijkhe den voor zeevisteelt onderzoe ken. In het rapport wordt ge concludeerd dat de kwekerij in zee van zalm, forel, aal en tong kan uitgroeien tot een produktie van 4000 ton per jaar. Daarmee zijn direct 100 tot 150 arbeids plaatsen, en in totaal zo'n 500 ar beidsplaatsen, gemoeid, zo ver wachten de opstellers van het rapport. Staalarbeiders wijzen bod werkgevers af LONDEN (Reuter) - De werk gevers in de Britse staalin dustrie hebben vrijdag een extra loonsverhoging voor gesteld om zo te komen tot een beëindiging van de na tionale staking in de gena tionaliseerde bedrijfstak. Bood de directie van het Britse staalbedrijf (BSC) eerst een loonverhoging van 6 pet, nu wil zij 8 pet geven. In een eer ste reactie verklaarde de lei der van de bond van Britse staalwerknemers, Bill Sirs, dat het bod niet ver genoeg gaat. Wel verklaarde Sirs zich bereid het voorstel van daag in het bestuur van zijn bond te bespreken. TEHERAN (ANP) - Ongeveer een jaar na de islamitische revolutie heeft de economie van Iran nog steeds te kampen met tekorten aan grond stoffen, leidinggevend personeel en kapitaal. LONDEN (AP) - Een enorme menigte klanten verdringt zich op de servies-afdeling van Harrods, het bekende warenhuisin Londen, waar zaterdag de uitverkoop begon De aard en de omvang van deze problemen worden duidelijk uit een onlangs vrijgegeven rapport van de Iraanse regering over de economische situatie in Saveh, een tachtig kilometer ten zuid westen van Teheran gelegen middelgrote industriestad. Van de 15 ondernemingen waar mee de regeringsstudie zich be zighield, stonden er acht volledig stil. De overige 7 werkten ver be neden hun produktiecapaciteit en hadden te maken met ernstige moeilijkheden. Ten tijde van de studie werkten er in een fabriek voor de produktie van metalen veren slechts 6 mensen, terwijl er ai principe plaats is voor 300 ar beiders. Van een verffabriek in Saveh zegt het rapport dat het uelangrijkste probleem, afgezien van het feit dat de machines zijn uitgebrand, bestaat uit een tekort aan grondstoffen. Om bepaalde politieke redenen worden geen grondstoffen meer afgeleverd, zo zegt het rapport, zonder overi gens aan te geven welke deze re denen zijn. Het stokken van de leveranties van grondstoffen en het chronische gebrek aan kapitaal zijn niet de enige factoren die een herleving ran de particuliere sector van de Iraanse economie in de weg staan. Ook de politieke onzeker- leid en de arbeidsonrust spelen een belangrijke rol. Een Iraanse ondernemer verklaarde dat zijn abriek voor de produktie van elektrische uitrusting tot drie maanden na de revolutie goed lad gedraaid. Volgens zijn zeg gen ging het echter mis toen hij werd gedwongen de fabriek over te dragen aan een groep arbeiders die zich het "islamitische genoot schap" noemde en die werd ge steund door een plaatselijke mullah (een religieuze leraar). De berichten over de gevolgen van de overneming van fabrieken door arbeiders zijn echter tegen strijdig. In een de Islamitische geestelijkheid goedgezind dagblad verklaarde een mullah onlangs juist dat de produktivi- teit na overneming door arbei ders sterk was toegenomen. Aan de anders kant liet een door d.e staat aangestelde fabrieksdirec teur in de krant "Bamdad" weten dezelfde problemen te hebben als de particuliere or namelijk een tekort aan grond stoffen, veel bureaucratie en on voldoende investeringen. Niet alle sectoren van de Iraanse economie hebben met proble men te kampen. De olie-indus trie, die van levensbelang is voor het land, schijnt betrekkelijk soepel te draaien. De leveranties van onderdelen en de onder houdswerkzaamheden verlopen bevredigend, zo zegt men in de olie-industrie. Andere projecten, zoals de bouw van elektrische centrales, worden met steun van de regering voortgezet. Een aan tal buitenlandse ondernemingen heeft laten weten een redelijk produktieniveau en een bevredi gende afzet te kunnen handha ven en winst te maken. De schattingen van Iraanse eco nomen van het aantal werklozen in het land liggen tussen 2,5 mil joen en vier miljoen. Deze situatie verontrust de regering dermate dat zij de gouverneurs van de provincies naar Teheran heeft ontboden voor een bijzondere conferentie over de werkloosheid later deze maand. Op de korte termijn zijn de vooruit zichten voor de Iraanse economie somber. De reorganisatie van het bankwezen zal de situatie nog onoverzichtelijker maken en nieuwe investeringen vallen pas te verwachten wanneer er meer zekerheid bestaat over het moge lijke rendement. GOUDPRIJS 675 DOLLAR HONG KONG (Reuter) - De goudprijs steeg vandaag op de markt van Hong Kong tot de recordprijs van 675 dollar per ounce, aldus deelden verkopers mee. Het vorige wereldrecord werd met 658 dollar afgelopen donderdag in Hong Kong ge vestigd. Zaterdag was geslo ten met een koers van 630 in de kroonkolonie en met 615 in New York op vrijdag. 1315.00e 1320,00 1250.00 1250,00 Land re Gl. 283,00 281.00 660.00 658.00 2110.00 2100.00 40.50 -10.00 296.30 295.10 201,00c 206.00 220.00 220.00 4700,00 4700.00 638.00 638.00 120.00 122.50 187.00 187.00 760.00 780.00 126.00 149.00 82l00 BELEGGINGS INSTITUTEN 159,00 158.0 106,00 51.20 90,00 135,00 Unifonds Chemical F Col. Growtl Dr. vfus F. 26.00 18^00 23.00 17,40 12.00 GOUD EN ZILVER Cu..dp..j>: 35'.30 36431 BUITENLANDS GELD 119.00 36/75 33.75 15.27 AMSTERDAM - De Amsterdamse effectenbeurs begon deze week met een verdeelde stemming. De handel bleef aan de matige kant. De scheepvaartsector had het meteen al moeilijk. Zonder dui delijke reden moest Van Omme ren rond het middaguur maar liefst 9.30 prijsgeven op 218. KNSM verloor 3 op 97 en Nedlloyd 2.50 op 71. De inter nationals gaven een goed prijs houdende stemming te zien. De dollar was stabiel, terwijl Wall Street afgelopen vrijdag iets ho ger sloot. Unilever boekte de grootste winst en wel 80 cent op 115.50. Kon. Olie werd 60 cent duurder op 145.90. Philips en Akzo stegen beide een dubbeltje op resp. 20.70 en 23.20. De rest van de internationale waarden noteerden onveranderd. Heineken daalde 1.20 op 67.60. Deli daarentegen kon 1.50 stij gen op 87.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 20