Pernix nu bij micro favorieten Leython dient Donar genadeslag toe: 3-2 Zaalhandballers Saturnus versterken positie aan kop Dames van Be Fair houden zich staande MAANDAG 7 JANUARI 1980 Om volleybalbeker LEIDEN - ln de volleybalcompeti- tie werd slechts een bescheiden inhaal programma gespeeld. Het accent lag geheel op de beker strijd, waarin het merendeel van de Leidse vertegenwoordigers tot winst kwam. De' meeste belangstelling ging uit naar het treffen tussen de twee aartsrivalen Leython en Donar. In de goed gevulde sporthal Op Dreef waren alle ingrediënten aanwezig voor een boeiende strijd. Het talrijke publiek zorgde al in de beginfase voor veel sfeer. Vanaf het allereerste begin nam Leython het initiatief met en thousiasme als wapen. Veel be weging en goed blokkeren vorm den in die fase het sterkste deel van de ploeg. Donar daarentegen keek eigenlijk alleen maar toe hoe Leython het spel maakte en de eerste set binnenhaalde met 15-9. Leython ging door; kwam op 4-1 in de volgende set voordat Donar z'n ritme kon bepalen. Daarna was het een hele tijd mis met Leython. De snelle Donar- pass gaf de spelverdelers - met name Ron Groen - alle gelegen heid de mooiste set-ups te geven die vaak te snel voor het Ley- thonblok waren. Donar liep der halve uit naar 6-13, voordat een wissel bij Leython - Erwin Berg- s.ma kwam in dé ploeg - de bakens weer verzette. Leython kwam helemaal terug, zelfs tot set- point; 14-13. Toen brachten een paar zwakke passes en een ver keerd uitgevallen wissel de zege toch bij Donar: 14-16. In de derde set volgde een zelfde beeld. Do nar dat uitliep tot 5-14 maar een wilskrachtig Leython zag terug komen tot 11-14; Donar maakte- de set toch uit: 11-15. Dit had blijkbaar veel energie gevergd, want daarna beheerste de Ley- thon-aanval het beeld, met een naar grote hoogte groeiende Chris Verwoert, die letterlijk al les kon. Donar mdest terug en verloor de vierde set dik: 15-7 Ook in de vijfde set bleek Ley thon genoeg adem over te hebben om Donar de genadeslag te ge ven: 15-9. Invaller Roel van Rooyen speelde bij Leython een goede partij. LUSV had een gemakkelijke dag. Tegenstander Verburch was kennelijk met het tweede garni tuur gekomen, want de studen ten konden zich zelfs permitteren een set kado te doen. LUSV be reikte de volgende ronde via de cijfers: 15-6, 15-7, 8-15 en 15-8. Orion trof in AV'40 ook al een niet te zware tegenstander. Mede daardoor waren de Hazerswoud- se heren niet optimaal geconcen treerd. Daar ook het blok te wen sen over liet, konden de een klas se lagerspelende Delftenaren aardig bij blijven. Orion won ech- ALPHEN AAN DEN RIJN - De volleybal-molen stond in het te ken van de bekercompetitie. Be Fair I (d) hield zich op nationaal niveau staande door van VSC te winnen: 3-2. VS.TS I (h) versloeg Jodan Boys: 3-1. DACI (h) liet de zege aan RW. Be Fair I (d) revancheerde zich voor de eerder dit seizoen geleden ne derlaag tegen VSC. Het was een nipte overwinning, waaraan, na de eerste sets nauwelijks meer werd gedacht. VSC startte met goed opgezette aanvallen en har de smashes, terwijl de Waddinx- veense dames doelloos rond dwaalden, zoekend naar de juiste stop. Pas toen de ploeg al tegen een 5-15, 6-15 achterstand op keek, was Be Fair in staat iets te rug te doen. Er werd hard ge- pass verliep oeter en de preciezer aangespeelde Mar griet Croes en Cockie Smits trof fen vaker doel. De derde set werd met 15-10 gepakt en de vierde set moest het minder accuraat spe lende Rijswijkse team eveneens inleveren: 15-8. Toch bleef de verraderlijke opslag van Marga van Rijssel angst in boezemen. In de spannende eindfase liet de service van VSC het echter af we ten, waardoor Be Fair, gesteund door een wat levehdiger publiek zich kon plaatsen voor de vol gende ronde: 16-14. District Zuid-Holland VSTS I (h) was in een slechte wed strijd, waarin het aantal blessures opviel, de meerdere van Jodan Boys. Na de eerste set, waarin een 12-2 voorsprong verspeeld werd, drukte de ploeg door: 3-1. Be Fair I (h) verpletterde eersteklasser SKC: 3-0 DAC I (h) achtte de competitie belangrijker en leed zonder Wilfred Boerefijn en Har dy Smit een nederlaag op RVV De juiste instelling ontbrak: 3-0 Eerste klasse Be Fair II en III (d) stonden tegen- over elkaar. Het geroutineerde dames III ondervond weinig te genstand van het tweede,.dat ver scheidene speelsters miste: 1-3 Be Fair II (h) deelde de punten met Jodan Boys: 2-2. HANS KOELMAN ter wel: 6-15, 15-3, 15-9 en 15-11. WVC leverde een uitstekende prestatie door het gerenommeer de Delftse Punch te bedwingen. Na twee sets (9-15 en 13-15) stond WVC weliswaar met 0-2 achter, maar toen de verdediging beter ging draaien en ook de conditie een woordje ging meespreken, bleek WVC toch nog vrij gemak kelijk te gaan zegevieren, want na een "mental-talk" van coach Kleingeld werd Punch de vol gende drie sets ingepakt: 15-12, 15-8 en nogeens 15-8. SKC zelf eerste klasser - kon het in de promotieklasse uitkomende Be Fair natuurlijk niet bedreigen. Ten eerste miste de ploeg twee basisspelers en ten tweede was de Waddinxveense ploeg te ge routineerd: 6-15,13-15 en 7-15. Bij de dames kwam Leython voor de beker uit tegen het Utrechtse SOS/DPC. Leython had pas óp het laatste moment de ploeg vol tallig, daar diverse dames pas laat terug kwamen van wintersport. Desondanks pakte het tegen SOS fors uit. Slechts aan de laconieke houding in de derde set was het te danken dat SOS nog iéts kon te rug doen. Voor het overige kwam de 3-0 zege niet' in gevaar. Set standen: 15-9, 15-11 en 16-14. Orion kwam een ronde verder via een moeizame overwinning op Aarlanderveen. Vooral de aanval kreeg te weinig gelegenheid om zich uit te leven. Schuldig hier aan was het zwakke spelverdelen van de Orion set-up's. In de vijfde set had de ploeg alle geluk dat de scheidsrechter bij een 13-13 stand een dubieuze bal aan Orion gaf want daardoor werd het 15-13. Setstanden: 15-4, 9-15, 8-15, 15-8 en 15-13. DAC speelde uit tegen GGV niet briljant, maar het klas se verschil was te groot. GGV Leython-speler Chris Verwoert heeft zojuist gesmasht. Ron Groen en Adriaan Timmer proberen het leder te blokken. trok zich goéd op aan deze tegen stander, maar kon ondanks goed spel van Josee v. Leeuwen en Jolanda Fraaitol niet tot winsl komen: 3-15,10-15 en 7-15. LUSV begon niet erg gemotiveerd aan de strijd tegen WVC. Vandaar dat de Warmondse dames de eerste set vrij gemakkelijk naar zich toe konden halen: 15-7. Daarna ging LUSV uit een ander vaatje tap pen en met Sandra Smit als spil werd WVC weggeveegd: 1-15. 9-15 en 1-15. S'70 was gehandi capt door het ontbreken van twee speelsters. Desondanks wist het een moeizame, doch verdiende 3-0 zege te boeken op het Goudse Weidevogels. (15-13, 15-12 en 15-11). Voor de competitie bij de heren speelden LUSV 2 tegen Leython 2 eert inhaalwedstrijd. Leython haalde na een 14-11 achterstand door beheerst spel de eerste set binnen, ging toen goed door met een sterke aanval naar 9-15 in de tweede set. Daarna verstoorde een wissel het ritme (15-12) en ging ook de laatste set naai LUSV: 15-7, dat de zwakke Ley- thon-pass goed afstrafte: 2-2. Bij de dames wist koploper Ley thon 4, Orion 2 finaal van het veld te spelen. DeN geroutineerde Ley- thon-ploeg had geën enkele moeite met het doorzichtige Orion spèlletje en won zoals hel wilde: 8-15, 4-15 en 12-15. GER RENES Kees van Vliet (TOP) en Peter Kuipers van Pernix vechten een duel om de-bal uit. Na zege op TOP LEIDEN - De zaalhandballers van Saturnus hebben op de inhaaldag hun koppositie in de afdelings ëerste klasse versterkt via een eclatante 19-12 zege op naaste concurrent Wings. Zondag wacht de Leidenaars nog een zwaar duel tegen de nummer drie in deze klasse, het Haagse Hermes 2. Gelet op het gisteren vertoonde spel mag deze wed strijd met gepast vertrouwen te gemoet worden gezien. Wint Sa turnus ook van Hermes, dan kan de titel de Leidse formatie bijna niet meer ontgaan. Saturnus speelde vooral in de eer ste helft een gave partij. Zowel in offensief als defensief opzicht voerden Sander Lagendijk en z'n mannen de boventoon. Het door trainer/coach Frank Bonte uitge stippelde tactische concept, dat was gebaseerd op het uitschake len van de Haagse cirkelspelers en de middenopbouwer, werd door de Leidse spelers nauwge zet uitgevoerd. Wings kwam dan ook vrijwel niet tot reguliere tref fers. Van de uiteindelijke twaalf Haagse doelpunten werden er zes vanuit een strafworp gescoord. Na het openingsdoelpunt van An ton Klok drukte Saturnus via de tussenstanden 3-1,7-3 en 9-5 door naar een geenszins geflatteerde 12-6 ruststand. Na de veldwisse- ling trachtte Wings door middel van een stevige doch faire aanpak de bakens te verzetten, maar Sa turnus liet zich niet verrassen. Hoewel het heilige vuur er by de Leidenaars een beetje uit was, werd het spel nog steeds door Sa turnus gemaakt. Het verschil tus sen beide ploegen werd nooit kleiner dan vijf doelpunten. Het toch wel gedesillusioneerde Wings werd uiteindelijk met 19-12 afgetroefd. Arbiter Niesten floot een vrijwel foutloze wed strijd. Voor de Leidse doelpunten zorgden: Peter Waalwijk (5x), An ton Klok (4x), Henk Verwey (4x), Wim van Leeuwen (3x), Hans Blansjaar, Sander Lagendijk en Benno Nieuwenhuysen. In dezelfde klasse kwam HW'70 in i iel duel tegen het derde team van Hellas niet verder dan een enigs zins teleurstellende 19-19 pun- tendeling. Teleurstellend omdat de Voorschotenaren alle kans hebben gehad hun eerste compe titiezege te behalen. Bij een 11-15 voorsprong en met nog zo'n tien minuten voor de boeg ging HW'70 echter onnodig in de fout. In plaats van op zeker te spelen ging de Voorschotense formatie de zaak forceren, met als gevolg dat er veel balverlies werd geleden. Hellas profiteerde daar dankbaar van en kwam vanuit ogenschijnlijk verloren positie terug tot 17-19, om in de laatste LEIDEN - In de microkorf- balcompetitie leden de twee Leidse hoofdmach ten Fides Pacta en De Da naïden een verdiende ne derlaag. Fides Pacta verloor van DKOD met 16-18, terwijl De Danaïden tegen DTV met 9-16 het loodje legde De streekderby Pernix-TOP ein digde in een belangrijke over winning voor Pernix. De Leidse ploeg heeft zodoende nog uitste kende papieren in het bezit voor de eerste plaats in de eerste klas- Fides Pacta-DKOD 16-18 (9-7). Fi des Pacta ontketende tegen DKOD een schitterende ope ningsoffensief. Binnen tien mi nuten had de Leidse ploeg een 7-2 voorsprong ^opgebouwd, waarop de Heelsumse ploeg geen ant woord had. Fides Pacta bezat echter niet de lef om de wedstrijd definitief te beslissen. De thuis ploeg gaf de aanvallers van DKOD te veel ruimte en aanval lend durfde of kon Fides Pacta niet tot attraktieve akties-komen DKOD kon dat wel en onder aan voering van de zeer egoïstisch spelende Ben Crüm brokkelde de Leidse voorsprong af tot 7-6. Diófe" Onderwater en Nico Pikaar zorg den er wel voor dat de marge tot aan de rust tot twee punten be perkt bleef (9-7), maar toen was wél al duidelijk dat Fides Pacta in de tweede helft het moeilijker zou krijgen. Tot aan de 11de mi nuut bleef Fides op gelijke hoog te (11-11), maar het gat dat toen door DKOD werd geslagen (11-14) kon niet meer worden ge dicht. Mede doordat het spel van Fides Pacta erg éénzijdig was. De aanvallers zagen alleen maar kans van afstand te schieten en waren niét in staat ook maar één poging te ondernemen op een doorloop, terwijl de verdedi gingswijze van DKOD bepaald niet vlekkeloos acteerde. In de slotfase kwam Fides Pacta nog terug van 14-18 op 16-18. Doel punten: Diet Rijsbergen (3x), Wim Piket (2x), Dick Onderwater (3x), Ronald v.d. Velde (4x), Jac queline Velthuysen (2x), Nico Pikaar (2x). De Danaïden-DTV 9-16 (4-9). Vanaf de eerste minuut van de tweede helft tot aan de 19de minuut heeft De Danaïden mogelijkheden ge had DTV ondanks diens grote voorsprong bij de rust (4-9) te ver slaan. De Danaïden kende toen een periode van erg veel vecht lust. Hennie Devilee zette in de 2de minuut van de tweede helft minuten met een numerieke meerderheid (Ton Schönwetter moest de slotfase vanaf het straf- bankje meemaken) zelfs naast HW'70 te komen, 19-19. In de afdelings tweede klasse ken de MSV weinig problemen met de reserves van Wings. Na een nog acceptabele 9-6 ruststand werden de Hagenaars in de twee de rondgang volkomen over speeld en uiteindelijk met een 20-10 verlies geconfronteerd. Ook de Noordwijkse dames kwa men tot winst. In eigen huis werd het een verdiende 9-6 zege op het derde team van SOS. het Danaïden-offensief in, terwijl Cees Christiaanse met een door loop de marge nog meer ver kleinde. Twee uit de mand tol lende schoten van Trudy Nap en een gemiste doorloop van Bea Schrëma werden uiteindelijk toch gevolgd door een doelpunt uit een strafworp van Cees Chris tiaanse. Ondanks een al veertien minuten durend offensief bleef De Danaïden zonder terugname doorgaan. Maar de zo broodnodi ge produktie bleef achterwege Het offensief van De Danaïden zakte dan ook als pudding in el kaar toen DTV in de 19de en 20ste minuut de stand naar 7-11 schoot In de eerste helft kwam De Da naïden op een achterstand van 2-8 mede doordat de Leidse da mes te veel op afstand bleven verdedigen. De Amsterdamse speelsters hadden dan ook een belangrijk aandeel in dé produk tie. De wedstrijd eindigde ten slotte in 9-16, doordat DTV een geheel ontredderd De Danaïden tegenover zich vond. Doelpun ten: Cees Christiaanse (5x), Hen nie Devilee (2x), Bea Schrama (2x). Pernix-TOP 10-8 (7-6). Pernix- coach Flip v. d. Kooy durfde aan het begin van het microseizoen het woord "eerste plaats" niet in de mond te nemen. Door de overwinning van zijn ploeg zal hij nu toch tot de conclusie moeten zijn gekomen dat alle mogelijk- Zonder de geblesseerde basisspe lers André Prins, Kees Vogels en John Akerboom kon Olympia het niet bolwerken tegen het op volle oorlogssterkte aangetreden VE- LO uit Wateringen. Na een reeds duidelijke 4-11 ruststand werd het een ruime 12-26 nederlaag voor de Wassenaarse heren. Bob by Busser nam het merendeel van de Olympia-doelpunten voor z'n rekening. MMO verstevigde in de afdelings derde klasse dé koppositie, door in het streekduel tegen OASE met 10-21 te zegevieren. Bij rust keek OASE nog tegen een rede lijke 4-7 achterstand aan. Hans heden op een kampioenschap aanwezig zijn: slechts één punt achterstand op Excelsior, na het omzeilen van de lastigste klip: TOP. Pernix heeft tegen TOP ge durende de gehele wedstrijd het initiatief gehad. Alice Tieleman opende in de derde minuut, ter wijl Kees Brokaar Pernix naar 2-0. schoot. Het antwoord van TOP bleef niet achterwege maar de aanvallen van de Leidse ploeg waren langduriger én bezaten meer inhoud. De wedstrijd bleef voor het publiek aantrekkelijk doordat beide ploegen niet alleen het afstandsschot óls wapen han teerden maar ook de doorloop. Via 3-3 en 4-4 bouwde Pernix een 6-4 voorsprong óp die bij rust door TOP tot 7-6 was geredu ceerd. Direkt na rust zorgden Kees v. d. Kraan en Liesbeth Brokaar voor de nodige rust in de Pernix-ploeg (9-6). Pas in de 18de minuut had TOP een antwoord, maar dat was niet voldoende. Na de strafworpvan Kees v. d. Kraan (10-8) hadden" de Sasse'nheimers geen mogelijkheden meer om de score te wijzigen. Voor Pernix scoorden: Kees Brokaar (3x)„. Kees v. d. Kraan (3x), Alice Tie leman (2x), Janko Breedveld en Liesbeth Brokaar. Vöor TOP: Kees van Vliet, Hans Oudshoorn (2x), Jan Willem Simmelinck (3x), Ilse Molenaar en Annemiek König, Elstgeest was bij de Hoogmadese ploeg met acht treffers topscorer. Gerard Elstgeest kwam ondanks een consequent doorgevoerde persoonlijke dekking toch nog zeven maal tot scoren. De overige Hoogmadese doelpunten kwa men op naam van: John van der Meer (2x), Cor de Jong (2x), Joop Vol water en Dick Elstgeest. Voor OASE scoorden: Jos Stigter (5x), Kees Wassenaar (2x), Kees Hal vemaan, Peter Gordijn en Wim de Haas. HVS had het knap moeilijk tegen de veteranen (vijfde team) van Hermes. Pas in de slotfase kon den de Stompwijkse heren, zich definitief losspelen van hun tra gere, maar geroutineerdere te genstanders, 13-15. Bij rust had HVS een 6-9 voorsprong. De heren van Foreholte werden door het derde team van Satur nus met 32-11 overklast. Bij rust keken de Voorhouters al tegen een duidelijke 18-8 achterstand aan. De treffers van Foreholte werden gescoord door Jacques Romson (6x), Eric Turenhout (4x) en Fred van Kesteren. De dames van Rijnsoever tenslotte leden een 9-8 nederlaag tegen het vierde team van OASE. Ondanks het verlies kan doelverdedigster - Rina Varkevisser op een geslaagd debuut terugzien. Voor de Kat- wijkse treffers tekenden: Fia Blok (3x), Coby Boting (2x), Ma rijke van de Koppel, Conny van der Poort en Corrie Heus. In de Eerste Klasse B boekte Zui derkwartier een belangrijke overwinning op Kwiek 14-10. Met twee invallers voor Eric van Lun- teren en Joep van Dam (zij wer den vervangen door Dirk Derk- sen en Rob de Hertogh) bezaten de geelblauwen gedurende de gehele wedstrijd een voorsprong, die nooit werkelijk in gevaar is gekomen. Voor Zuiderkwartier scoorden: Toós van Dam (3x), Dirk Derksen (2x), Dirk Jan de Kreek (5x)s Rob de Hertogh (2x), Bettie Stoute en Jeanet- van Waarden. De Algemene kwam tegen koplo per Ready in de slotfase zuiver heid te kort om de zege naar zich toe te trekken. In de laatste aan valsgolfbij de stand 7-7 misten de Leidenaars een doorloop en een strafworp. Bert. Molloy die één maal scoorde, behoorde bij De Algemene tot de uitblinkers Voor de Leidse ploeg scoorden: Ruud van Vliet (2x), Wim van Vliet, Martin Filippo (2x), Sanny Rusman en Bert Molloy. Eind stand 7-7. DKC-Fiks 14-7 (7-5). Ondanks de groot uitgevallen nederlaag speelde Fiks in Delft een goede partij. Fiks kwam zélfs'in het be gin op een 1-4 voorsprong maar bij rust waren de rollen al omge draaid (7-5). Nog éénmaal kwam Fiks dichtbij (7-6), maar het in de tweede helft zeer sterk spelende DKC kende toen geen genade meer 14-7. Doelpunten: Robert v d. Kraan (5x), Aad Knetscl) en Agda Nonhebel. De wedstrijd Merwede-Ons Eiland eindigde in een" stand 3-3. Coach Piet Weerheim had slechts één woord nodig öm.de wedstrijd te karakteriseren: slecht. Doelpun ten: Jan van Kalkeren, Huib Has- selbcieJi.énNan Degënaars. Velocitas-All Ready 8-5 (1-1). Een zeer slechte eerste helft werd ge volgd door een uitstekende tweede rondgahg. Door doelpun ten van Rien van Poelgeest, Marjolein Verbeek en Henk Schutte kwamen de Leiderdor pers op een riante 4-1 voorsprong. Via 6-2 en 7-3 werd tenslotte de eindstand, bepaald op 8-5 in het voordeel van Velocitas. De overi ge doelpuntenmakers waren: Aart Duiser (2x), lbo Schutte (2x) en Rien van Poelgeest. Fluks is door de nederlaag op Ven tura Sport in de onderste regio nen van de derde klasse gearri veerd. De Noordwijkers verloren met 5-8. Alphen Tempo blijft na een vrijwel onbe zorgde overwinning een van de grootste favorieten voor de titel in de microcompetitie. De Al- phense korfbalploeg nekte hal verwege de tweede helft Madjoe, zonder titelaspiraties maar nau welijks terrein prijsgevend, en liet de bezoekers via 7-7 kansloos' 11-8. Twee korte tussensprints op het moment dat Madjoe zich bij een 7-5 stand terug in de race vocht bespaarden Tempo serieuze moeilijkheden. Die had de forma tie van coach Bas Hardam eigen lijk nog niet gehad, ondanks dat Madjoe de Alphense ploeg nau welijks in kracht ontliep. Met snel, goed combinerend aanvals- spel bleef Tempo van begin af aan aan de positieve kant van de sco re. Ook in de afwerking kende men geen problemen.. De 6-3 voorsprong kort voor rust bleek echter niet beslissend. Nog daar voor kwam Madjoe goed terug (6-5) en Tempo was er ook nog niet toen direct na de pauze de marge opnieuw werd verruimd: 7-5. Toen het 7-7 werd bleef Tempo zichzelf de baas. Door onder meer twee afstandsschoten kwam toen de eindoverwinning in zicht: 11-7. Een laatste inspanning van de bezoekers bleek niet toerei kend (11-8). Scores Tempo: Tom de Vries (4x), Elisabeth van Urk (2x), Bert Jan van Weeren (2x), Erica Hardam, Cora Stappers en Floor Lindhout (lx). GERT GRESSIE

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 16