GESLAAGDE OPERATIE PHILIDOR Biljarttitel ontglipt Vet opnieuw Leidse kampioen bekert verder Manchester United wil Joegoslaaf Jovanovic Dammer \ermin op gedeelde eerste plaats Jos Bongers overtroeft gedoodverfd kampioen in NK 47-2 Wereldrecord Caufkins PAGINA 14 MAANDAG 7 JANUARI 1980 Schakers LSG: promotie naar hoofdklasse na zege voor het grijpen LEIDEN - Pessimisten die denken dat het eerste team van het Leid- se Philidor in de hoofdklasse van de landelijke schaakcompetitie op sterven na dood is, kunnen hun sombere voorspellingen be ter herzien. Want de Leidenaars zijn na de geslaagde operatie in de zaterdag gespeelde vijfde ron de tegen Charlois/Europoort lo pend patiënt af. Sterker nog, het Leidse tiental is springlevend. Alles lukte. En deden zich com- plicaties voor, dan waren die met de nodige trucs en schwindels weer snel verholpen. Vandaar ook, dat de rekening die Philidor de Rotterdammers presenteerde, maar liefst 7Vs-2Va bedroeg: vijf nederlagen en vijf remises. Joop Piket, de teamleider van de Leidenaars, was duidelijk in zijn nopjes: "Ik heb altijd geweten, dat we een goed tiental hebben. Dat is nu toch wel gebleken, want het heeft mijn prognose, een overwinning, geheel waarge maakt. Nu nog in de beide vol gende ronden VHS/Haarlem en het Amsterdamse MEMO pakken en we zijn veilig". Zowel VHS als MEMO blijven ook na deze ronde nog op nul staan. Rode lantaarndrager MEMO vond een furieus Eindhoven te genover zich. De ploeg uit de Lichtstad wilde doorstoten naar de kopgroep, hetgeen lukte. Alleen ex LSG- speler Van der Spek verloor van Bödicker. Voorts waren er nog drie remises, waaronder die aan de beide topborden (Dennis Dieks-Frans Kuijpers en An- driessen-Peter Scheeren), zodat Eindhoven met 2V2-7V2-won. VHS deed het tegen Philidor/ Leeuwarden ietsje beter dan MEMO tegen Eindhoven: een winstpartij van Lex Jongsma, behaald op Chris Baljon, en vijf remises: derhalve een 3V2-6V2 ze ge voor de Friezen. Philidor I/Leiden-Charlois/Euro- poort I: 7V2-2V2. Philidor begon zaterdag het gevecht tegen Charlois/Europoort met een vooruitgespeelde remisepartij van Menno Okkes op zak. Ad van den Berg tekende met een leven dige remise voor 1-1. Hierna be gon de Leidse zege gestalte te krijgen: Van Halderen won "ge woon" een kwaliteit en Van Maa- ren deed dat dunnetjes over door met listige zetjes een toren te ver overen: 3-1. Peter Gelpke kon echter niet winnen, want Vos- selman offerde een toren voor eeuwig schaak: remise. Het spel van Rinie Kuyf laat zich maar door één woord dekken: veegpar- tij en 4 V2-I Va. Piet Bakker won op de vijfde zet al een pion en bouw de dat gedegen uit naar winst, zo dat nu al de Leidse zege een feit was: 5V2-IV2. Peter Wakker volg de in zijn duel tegen De Wit de partij Karpov-Timman, gespeeld in Waddinxveen. Het daaruit ont- stande toreneindspel bood geen winstkansen: remise eri 6-2. Theo Piket belandde na de opening in een verloren positie. Iedereen dacht al aan een nederlaag, maar een geslaagde schwindel bete kende remise. Zijn broer Joop strafte een te overmoedig paar- doffer van Koevermans af: met een torenoffer bereikte hij een HMC I/Den Bosch-LSG I/Leiden: 3^/2-6 V2. Voor het eerste tiental van LSG/Leiden was het zater dag ondanks de regen een uiter mate zonnige dag: de Leidenaars zetten de barometer van koplo per HMC in Den Bosch overtui gend op "verlies" (3V2-6V2). zodat zij daardoor de nieuwe lijstaan voerders in klasse I B werden. Maar de toekomst werd nog zon niger, toen zij vernamen van de depressies boven hun concurren ten, het Haagse DD (4-6 verlies tegen V/Rotterdam II) en Den Haag I (een 4-6 nederlaag tegen Brunssum). Nico Bosman, de teamleider van LSG: "We staan nu prachtig. Ik tarals iDen Haag winnen, kunnen we ons verlies tegen DD permitteren". Het eerste halfje in Den Bosch werd aangedragen door Dirk Sikkel via herhaling van zetten. Taai doorvechtend zette Dobbelaar zijn slechte positie om in remise: 1-1. Joan Baart sloeg in een gelij ke stelling remise af. Een paar zetten later blunderde hij een lo per weg en kon opgeven. Met een gedegen winstpartij bracht Oei de beide ploegen weer op gelijke hoogte. Maar weer nam Den Bosch een voorsprong: Heems kerk speelde te onnauwkeurig en verloor. Het spel van Léon Konings is altijd weer spectaculair. Als een onver stoorbare tovenaar brengt hij de meest onwaarschijnlijke takti- sche hoogstandjes op het bord en blijft daarbij dan ook nog het bes te van het spel houden. Ook nu won hij op deze wijze eerst twee pionnen en toen de partij: 3-3. Toen liep LSG definitief weg. Kuij pers zette zijn opponent in tijd nood mat, terwijl Tolenaar in een wisselvallige partij toevallig ook won: 3-5. Erwich miste welis waar de winst, maar zijn remise bracht LSG definitief de zege. Vrijpionnen kunnen levensge vaarlijke monsters worden, zoals Wichers zijn tegenstander over duidelijk aantoonde; 3V2-6V2. Zo zonnig als de dag voor LSG I was, zo somber was deze door de reserves van LSG en Philidor. Beide teams zagen hun titelkan- sen als sneeuw voor de zon ver dwijnen: LSG II verloor met 5V2- 4V2 van Voorschoten I, terwijl Philidor II voor de tweede maal thuis met 2-8 werd vernederd, ditmaal door CVI/Utrecht II. Voorschoten I-LSG II: 5V^4V2. Thieme van Voorschoten noem de de zege van zijn ploeg ver diend: "Onze degradatiezorgen zijn wel minder geworden, maar veilig zijn we nog niet, want ook ASV won". Een hele andere kijk op de wed strijd gaf Jan Chaudron, de te- maleider van LSG II: "We heb ben pech gehad, want we hadden moeten winnen. Ossewaarde blunderde in betere stelling en ook Egberts overkwam iets der gelijks, zij het in gelijke stand. Brunia maakte een fout, toen zijn opponent Both in tijdnood was. Wel kreeg Erik Oosterom teveel omdat Sluiter blunderde". Titelhouder mat Het nieuwjaarsvuurwerk in de hoofdklasse werd niet ont stoken door Philidor/Leiden, maar door BSG/Bussum, dat landskampioen V/Rotterdam "mat" bombardeerde: 5V2-4V2 voor BSG. Bij de Rotterdammers speelde gastarbeider Leene weer zijn gebruikelijke remise tegen Bouwmeester. Leidenaar John van der Wiel scoorde in een "positionele Fransman" wel een punt voor zijn Rot terdamse werkgever. Daaren tegen verloren Euwe, Van Dop en de Belg Boey. Dat was op zich nog geen ramp, want Van der Vliet en Westerveld wonnen. Het drama voor Rot terdam speelde zich af aan het tiende bord, waar de Maas stedelingen een schaker uit het vierde tiental hadden op gesteld. Hij verloor zijn partij. De uitslagen: Bouwmeester (BSG)-Kenne (V/Rotterdam) V2-V2; Weyerstrass-Van der Wiel 0-1; Van der Lijn-Euwe 1-0; Slisser-Böhm V2-V2; C. v. d. Heyden-Van der Vliet 0-1; De Ruiter-Van Dop 1-0; Van der Hauw-Boey 1-0; A. v. d. Heyden-Kerkhoff V2-V2; Van der Poel-Westerveld 0-1; Te Winkel-Van Lieburg 1-0. Zaalvoetbal ALPHEN AAN DEN RIJN - In klasse 2B van de zaalvoetbal competitie is Hollandia via een 6-0 overwinning op Tommy's Stars opgerukt naar de tweede plaats. De formatie van Chris van Oostrom heeft uit acht wedstrij den tien punten behaald, twee minder dan koploper Houweling. Vandaag vindt in de Rijnstreek hal om 17.00 u. de rechtstreekse confrontatie tussen de beide ti- telpretendenten plaats. Hollandia's zege kwam tot stand in een treffen, waarbij voor rust de twee ploegen elkaar weinig ont liepen. De thuisploeg leidde hal verwege met 1-0. Na de hervat ting domineerden de Alphena- ren, hetgeen ook in de score tot uitdrukking kwam. Hans Ver kerk (2x), Frits Swart (2x), Wim de Jong en Wim van Ringelen- stein zorgden voor de 6-0 triomf. In klasse 2A kwam Prevoo door een 6-4 zege op Parlevliet op gelijke hoogte met het op de tweede plaats staande Amstel. De twee teams verzamelden elf punten uit acht wedstrijden, drie verlies- punten meer dan lijstaanvoerder Hoogkamer. Gedurende de ge hele wedstrijd hielden Prevoo en Parlevliet elkaar redelijk in evenwicht. Na een 3-3 ruststand en een 5-4 voorsprong voor de thuisspelende ploeg loodste Rini v. d. Boom zijn team in de aller laatste minuut uiteindelijk in de veilige haven: 6-4. Het betekende Van de Booms tweede treffer. De Kessel en Dick In klasse 3C eindigde het duel in de onderste regionen tussen Blom en Alphense Boys in een 4-3 overwinning voor de eerstge noemde formatie. Peter Reizen- voort (2x), Jos Wijfje en Piet van Leeuwen schoten raak voor de winnende ploeg. Voor de Boys vonden Co van Dam,' Robert Lintsen en Ralf de Praeter de juiste richting. In klasse 4E kwamen Alphia en Post Boys in een doelpuntrijk treffen remise overeen: 7-7. Alex Preussner was de produktiefste Alphiaan. Hij scoorde driemaal. Jan Martens (2x), Cas Wilbret en Siem van Roon tekenden voor de overige Alphia-doelpunten. De schutters bij het PTT-team waren Wim de Vries (2x), Wim Mens (2x), Adrie Krab, Jan IJkema en Leo Hendriks. In de strijd om de LVB-Beker be reikte Amstel als enige "Alphen se" ploeg de volgende ronde. De brigade van Martin Sassen be hoefde daarvoor niet eens te spelen, want het in de interregio nale klasse uitkomende Glasber gen kwam niet opdagen. In een sensationele wedstrijd moest Nehpla Muda het onderspit del ven tegen het gerenommeerde Koosjardin. De Leidenaars buit ten in de slotfase een numerieke meerderheid uit 4-5. Johan (3x) en Gerard Litaay scoorden voor de Alphenaren. De Graaf moest z'n meerdere erkennen in BC Faase: 3-7. Doelman Wim Visser valt tevergeefs uit.Al-phenaar Johan Litaay scoort de gelijkmaker voor Nephla Muda. Niettemin zou Koosjardin zegevieren. MANCHESTER (AFP) - Manches ter United verwacht vandaag de contractbesprekingen met de Joegoslavische international Ni kolai Jovanovic te zullen afron den. De club heeft al een over eenkomst bereikt met Rode Ster Belgrado, dat 300.000 pond, on geveer 1,4 miljoen gulden, voor zijn verdediger zal ontvangen. Jovanovic was zaterdag al naar Engeland gekomen en zag de be kerwedstrijd Tottenham Hot spur-Manchester United. Van daag zal hij medisch onderzocht worden, waarna het gesprek over zijn financiële verlangens kan beginnen. Brighton and Hove Albion, dat sinds de komst van Ray Clarke uit de staartgroep van de eerste divisie is geklommen, voert van daag besprekingen met de Oos tenrijker Herbert Prohaska van Austria. "Definitieve afspraken hebben wij nog niet", zei Mike Bamber, de directeur van de club. "Wij achten het echter mo gelijk dat de 24-jarige midden velder contacten met andere ver enigingen heeft en wij hebben ook interesse voor de internatio nal. Daarom willen wy weten wat zijn eisen zijn en welke transfer som zijn club verlangt". AUSTIN (Reuter) - Bij internatio nale dameszwemwedstrijden in Austin (Texas) heeft de Ameri kaanse zwemster Tracy Caulkins haar eigen wereldrecord op de 200 meter wisselslag verbeterd. Zij kwam op deze niet-Olympi- sche afstand tot een tijd van 2.13.69. Het oude record stond sinds de wereldkampioenschap pen 1978 in West Berlijn, waar Caulkins vijf titels veroverde, op 2.14.07. De Oostduitse Petra Schneider werd tweede in 2.16.83 en de Amerikaanse Janet Buchan der de in 2.20.39. De resultaten in Austin overtuig den de Amerikaanse bondscoach George Haines eens te meer van de grote Amerikaanse mogelijk heden bij de Olympische Spelen van Moskou. "We zullen daar niets aan het toeval overlaten", aldus Haipes. In Austin ontbraken enkele sterke zwemsters, zoals vlinderslagspe cialiste Mary T. Meagher. Zij werd uitstekend vervangen door de veelzijdige Caulkins. De ze ventienjarige studente aan de universiteit van Tennessee ver beterde niet alleen het wereldre cord op de 200 meter wisselslag, ZWOLLE (GPD) - Vanaf het begin van zijn loopbaan heeft Piet Vet als een vaak miskende belofte in de schaduw gestaan van de begaafde biljarter Hans Vultink. Jaren lang al is de Noordhollander een gedoemde verliezer, die nooit de aansluiting met de echte top leek te krijgen. Pas sinds het afgelopen seizoen dwong Vet de erkenning af, die hij op basis van een veelzijdige kennis in de kader- spelen verdient. Maar in de spelsoort waarin de routinier uit Berkhout alle nationale records aan flarden heeft ge speeld, beleefde hij in Zwolle opnieuw een schrijnende desillusie. ze had ook een groot aandeel in de Amerikaanse zege in de wis- selslagestafette op Oost-Duits- land en won voorts de 100 meter vlinderslag in 59.98. Daarin bleef zij de gerenommeerde Oostduit se Andrea Pollack (1.00.92) ruim Andersson leidt HASTINGS (Reuter) - Halverwege het schaaktoernooi van Hastings heeft de Zweedse grootmeester Ulf Andersson de leiding. Na acht ronden heeft hij 6.5 pnt. De Brit Jonathan Speelman is tweede met 6 pnt.; Anatoli Lein (Sow) en John Nunn G.-Br.) delen de der de plaats met 5.5 pnt. WIELRENNEN - Hennie Stam- snijder uit Enter heeft het afgelo pen weekeinde in Cadier en Keer een wielerveldrit over 24 kilome ter gewonnen. Stamsnijder, zo wel amateurkampioen op de weg als bij het veldrijden, legde het drassige en daardoor loodzware parkoers afin 1 uur 12 minuten en 30 seconden. De torenhoge favoriet voor de titel in het 47-2 werd in hét afgelopen weekeinde overtroefd door de jeugdige Jos Bongers. Met een veel minder indrukwekkend eindmoyenne weliswaar, maar zonder een verliespartij in dé fi naleronde, werd het talent uit Nijmegen de onverwachte kam pioen van deze afvalrace. Voor de tweede keer op rij speelde Piet Vet in dit 47-2 een moyenne record, maar weer kon hij die verbluffende rush niet opsieren met een kampioenschap. Vorig j aar verspeelde de specialist in dit kadertype zijn winstkansen door een stuntelige regelementswijzi ging van de biljartbond. In Zwolle liep de onfortuinlijke Vet zich stuk op een lange zegereeks van Jos Bongers. „Dat niéuwe record geeft mij min der voldoening dan een titel, want prettig is hét zeker niet om een kampioenschap op deze ma nier te verliezen", verbeet de ont goochelde Piet Vet zich na afloop van de beslissende duels. Het gemiddelde over zeven partijen (126.00) lag net iets hoger dan zijn vorige nationale record (123.50), maar Vet had zich toch een mooi ere afsluiting kunnen beden ken. Het wordt langzamerhand een tra ditie, dat de Nederlandse biljar telite in de kadertoernooien we- reldpréstaties levert. Gerepu teerde naties in deze sport kun nen de laatste jaren in collectieve kwaliteit niet meer duelleren met de Nederlandse kadristen. Maar vreemd genoeg wordt die pro gressie aap de top nog altijd niet omgezet in internationale suc cessen. Om dat te realiseren mist bijvoorbeeld Hans Vultink: in de nadagen van zijn carrière de koele mentaliteit van'een gebo- Veel meer valt er dan ook in de toe komst te verwachten van de nieuwe lichting, die in Zwolle bij het Nederlands kampioenschap 47-2 de onmiskenbare klasse weer eens heeft gedemonstreerd. De troeven liggen voor die jonge ren erg gunstig in alle kadersoor ten, want het is vrijwel zeker, dat de systemen die. Jos Bongers en Jan Arnouts hanteren op langere termijn nog meer rendement op gaan leveren. De perfectionist Bongers begint zich al in een snel tempo te ont- plooién als een kadrist van het allergrootste kaliber. Vooral dit seizoen heeft de Gelderlander de basiskennis die leermeester Schrauwen dicteert, vakkundig uitgebouwd en met zijn feilloze maatgevoel voerde hij ieder jaar zijn produktie in de hoge reeksen verder op. In Zwolle speelde Bongers qua moyenne geen al te sterk kampioenschap, maar hij kon in al zijn partijen wel toe slaan op de beslissende momen ten. Met die koele tactiek haalde Jos Bongers zaterdag in de eerste confrontatie tussen de toppers Piet Vet onderuit. In het specta culaire duel liep Bongers in de vierde beurt naar de finish en bleef Vet in de nabeurt steken op 372. Jan Arnouts, die met 349 uit ging tegen Havermans, stond toen nog op de leidersplaats, maar moest die hoogste klasse ring inleveren in de' volgende ronde tegen Piet Vet, die met een slotreeks van 367 naar een nipte winst (400-332) en een kansrijke positie glipte. Door de nederlagen zaterdag van Vet en Arnouts stapte Jos Bon gers als de grootste kanshebber de eindronde binnen. Alleen hij "stond nog ongeslagen en door winst tegen Arnouts was de Nij- megepaar toernooiwinaar op matchpunten. Voor de trai ningsmakkers van Papendal werd die finale aanvankelijk een ware martelgang. Toen Vet zijn duel met Havermans in twee beurten na een reeks van 333 had beëindigd, Was Arnouts definitief uitgesch'akéld. De Brabander kon vrijuit gaan spelen, maar hij wenste de nerveus géstartè Bon gers niet af te slachten. Piet Vet besefte toen al: „Voor mij blijft hier weer èen tweede plaats over, daar twijfel ik geen moment aan. Tegen deze situaties sta je machteloos".- Zijn voorspelling kwam uit. Arnouts gunde zijn opponent inderdaad een flinke aanloop. Hij scoorde zelf 234 ca ramboles in zes beurten, maar vervolgens tikte Bongers de par tij uit met 280. Vooral in die laatste serie bewees Jos Bongers nog-eens dat hij een groots winnaar was. Onder de spanning van die zinderende fi nale bleef de gave technicus ijzig kalm caramboleren. Eindstand (matchpunten, hoogste serie en alg. gemiddelde): 1. Jos Bongers (Nijmegen) 14 372 68.29 2. Piet Vet (Berkhout) .12 400 126.00 3. Jan Arnouts (Etten-Leur) .10 349 88.48 4. Louis Havermans (Zundert)8 217 56.85 5. Willy Steures (Nijmegen)6 221 55.88 6. Ben Velthuis (Oldenzaal)4 280 30.47 7. Jan Feeke (Castricum)2 104 16.88 8. Henk van de Kruysweg (Wezep)0 95 16.27 DORDRECHT - De Wassenaarse dammer Hans Vermin be zet een gedeelde eerste plaats in zijn groep in de halve finales van de strijd om het Nederlands, kampioenschap. Vermin won zaterdag van Vrolijk en speelde gisteren remi se tegen Clerc. Samen met Berepoot, Boulounois, Clerc en Bies gaat hij nu met drie punten aan de leiding. In de andere groep leidt Bastiaannet met vier punten voor Van der Kooy met drie punten. Op de derde plaats volgen Hooyberg, Van Haren, Van Tilborg, Morsink en Evert Bronstring met twee punten. Leidenaar Bronstring kwam tweemaal remise overeen. Eerst met Van Aalten en vervol gens met Van der Kooy. De eerste vier van de twee groepen in de halve finales, die zaterdag in Dordrecht begonnen, plaatsten zich voor het Nederlands kampioenschap dat op 30 maart begint. De huidige kampioen Hans Jansen, wereldkampioen Harm Wierma, Jannus van der Wal en Jan de Ruiter hebben zich op grond van hun prestaties in de titelstrijd van vorig jaar, direct geplaatst voor de eindronde. Leidse damstrijd De grote verrassing van de derde finale-ronde in de strijd om de Leidse damtitel was de nederlaag van Fase tegen Van Egmond. Via knap spél had Fase èen mooie stelling ver kregen, waarin hij een schijf voorstond. Terwijl'hij zelf nog in een goede afloop geloofde, ging hij echter door de vlag en Verloor. Burgerhout probeerde de strijd tegen Huisman zo overzich telijk mogelijk te houden en het resultaat was de door hem begeerde remise. De Frankrijker kon de verdediging van De Jonge niet door breken en kwam steeds minder te staan: remise. Bij de jeugd is Van der Tak ongeslagen kampioen geworden door in de laatste ronde Erwin Hamers te kloppen. Uitslagen: Finale: Van Egmond-Fase 0-2; Burghout-Huis man 1-1; De Jonge-De Frankrijker 1-1. Troostronde: Zwetsloot-Passchier 1-1; Van Duivenbode- Spierenburg 1-1; Dielbandhoesing-De Jong 1-1; Noort- Van Beelen 0-2. Standen Finale: Burgerhout 3-5; Huisman 3-4; Fase4-4; Van Egmond 2-2; De Jonge 3-2; De Frankrijker 3-2; Noordoven 2-1. Troostronde; Van Beelen 2-4; Passchier, Van Duivenbode 2-3; Klinkenberg 1-2; Zwetsloot 1-1; Spierenburg, De Jong, Dielbandhoesing 2-1; Van der Zwan, Noort 1-0.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 14