Leiden veegt na rust STARS van het BOUWMAN ZONDEBOK HOCKEYPLOEG Chris Plaat maakt bevredigend debuut Kostbare fout jury Lions mogen in Z-Afrika rugbyen MAANDAG 7 JANUARI 1980 SPORT SPORT PAGINA 13 SPORT LEIDEN - Het is maar goed dat ook een basket balwedstrijd uit twee helften bestaat. Blijft er tenminste ruimte over voor de twee ploegen, in dit geval Parker Leiden en STARS Haarlem, om een wanprestatie in het eerste part geleverd te laten volgen door een veel betere tweede rond gang waardoor het geheel uiteindelijk nog enig cachet krijgt. Het was jammer dat alleen Leiden in de rust tot bezinning kwam. Maar het was in elk geval iets, want de veegpartij die Haarlem vervolgens ten deel viel deed ten eerste het thuispubliek van Lei den veel genoegen, maar bezorg de ten tweede coach Janbroers en de zijnen rooie oortjes van schaamte. Als kandidaat voor een play-off plaats met 115-82 verlie zen moet ronduit als een afgang bestempeld worden. Zeker als je thuis de marge beperkt weet te houden tot één punt. Wat er aan de hand was bij STARS is niet duidelijk, feit was dat de ploeg totaal geen inspiratie en motivatie leek te hebben. Het best werd dat wel getypeerd door de Amerikaan Wayne Armstrong. Anders een toonbeeld van inzet en vertrouwen maakte deze steunpilaar van Haarlem onder de borden er gisteren in de goed bezette Vijf Meihal 'geen hout' van. Het leek wel of hij valium geslikt had, zó traag en ongeïnte resseerd bewoog hij zich over het veld. Armstrong was 'goed' voor twee punten en verbleef voor straf dertig minuten op de bank. De rebound was so wie so voor Leiden. Armstrong bakte er dus niks van, maar ook Tony Parker, sterspeler van de Haarlemse formatie, was geen schim van wat hij zijn kan In een poging een en ander te ca moufleren produceerde hij de meest merkwaardige toverbal len, verloor hij hoe langer hoe meer de controle over de bal en stonden uiteindelijk zijn team genoten met grote ogen van ver bazing naar zijn merkwaardige capriolen te kijken. In de eerste helft ging het nog wel (20 punten), maar na de pauze klapte de man die in Haarlem destijds zo had geëxceleerd volledig dicht: twee punten en voor straf tien minuten op de bank. Dat dit uitermate zwak spelende STARS nog twintig minuten mocht meedoen had het uitslui- SAN FRANCISCO (Rtr/SID/DPA) - De Noorse atlete Grete Waitz is tijdens wedstrijden in San Fran cisco een wereldrecord onthou den door een fout van de jury. Bij een wedstrijd over 3000 meter liet men de onderwijzeres uit Oslo een ronde te lang doorlopen, waardoor zij na 3145 meter uit kwam op een tijd van 9 minuten en 15,1 seconden. Grete Waitz protesteerde, waarna de jury ontdekte dat zij een ronde te veel had gelopen. Na beraad werd haar tijd over de drie kilo meter op 8 minuten 51,0 secon den bepaald. Het officiële in- door-wereldrecord over deze af stand staat sinds 1978 op 8 minu ten en 57,6 seconden. Bij indoorwedstrijden in Long Beach werden drie officieuze we reldrecords verbeterd. De Ame rikaanse atleet Houston McTear overtrof zichzelf tot tweemaal toe op de 60 meter sprint. In de series maakte hij een tijd van 6,53 se conden en in de finale ging hij nog harder: 6,38 seconden. Het record staat op 6,54 seconden. Op hetzelfde nummer bij de dames werd ook een officieus wereldre cord gebroken. De Amerikaanse Evelyn Ashford won in 7,04 se conden. De Ootduitse Marlies Gohr heeft met 7,12 het record op de 60 meter in handen. Het hoogspringen werd met een sprong van 2,27 meter door de Amerikaan Franklin Jacobs ge wonnen. Tweede werd Dwight Stones. Hij kwam tot 2,24 meter tend en alleen te danken den, dat weliswaar hoopvol be gon met knallende dunks van Giddings en Bruinsma, maar zich toch snel liet meesleuren ondermaats niveau. Een paar se conden voor tijd gaf Mitchell Plaat aan hoe het ook kon. Een schitterende assist over het hele veld bereikte Jim Woudstra die fraai dunkend afrondde. Het te ken was gegeven. Een furieuze start van Leiden wiste binnen een mum van tijd de 48-38 (rust) stand van het scorebord. Na twee minuten al stond het 60-42 en wist Haarlem zich compleet kansloos. Maar de ploeg van Hennie Blom maakte zich er niet langer meer met een Jantje van Leiden vanaf. Zijn kans volledig benuttend werkte Harry Kip aan een persoonlijke revival, zijn uit stekende optreden larderend met knappe 'aangevers', scores en blocks. Giddings was ongrijp baar voor zijn tegenstanders, Bruinsma en Woudstra maakten het voor Tony Parker nog moei lijker dan hij het al had en afwis selend Plaat en Leijsner hielden het tempo hoog. Bij 86-56 mocht Giddings er al uit voor applaus en zette Blom ook de rest van zijn bank in. Dat betekende gejuich van het publiek, want voor het eerst mocht Chris Plaat in een thuis duel zijn opwachting maken. Krediet zat voor de jongere broer van publiekslieveling Mitchell Plaat, want balbezit alleen al le verde ondersteuning op. Zijn dubbele score erg veel bijval. Al met al een bevredigend eerste op treden waarmee hij uiteraard zelf zeer content was. "Aardige men sen", mompelde hij dankbaar. De wedstrijd zelf was toen al lang gelopen. Verdedigen werd er niet mesr gedaan, iedereen had vrije doorgang, hetgeen de score nog even flink deed opjagen. Free lance basketbal, makkelijk weg te happen voor het trouwe le gioen, dat de nare smaak van de eerste helft hiermee kon weg spoelen. Leiden kan 'uitgerust' aan z'n Europa Cup avontuuur gaan beginnen. Scores Leiden - Bruinsma 24, Woudstra 22, Mitchell Plaat en Giddings 20, Kip 11, Kruidhof 8, Chris Plaat en Washington 4 en Cornelissens 2. Haarlem - Parker 22, Hagens 18, Wessels en Jansen 12. AD VAN KAAM DEN BOSCH - De bas ketballers van EBBC uit Den Bosch wonnen en verloren het afgelo pen weekeinde. Winst was er op het naar plaatsing voor de Play Offs hunkerende Donar (99-86) en verlies was er, omdat coach Ton Boot liet weten dat hij aan het einde van het bij de lands kampioen opstapt. To taal onverwacht kwam deze beslissing niet, want Boot, leraar li chamelijke opvoeding van beroep en wonend in het Noordhollandse Schoorl, stuitte dit sei zoen al op onoverbrug bare moeilijkheden bij zijn werkgever om vrij te krijgen voor de Eu ropacup-duels voor landskampioenen. EBBC vond daar echter een oplossing voor doordat Egon Steuer bereid was de Brabant se formatie in de uit wedstrijden voor de Europa-Cup te coa chen. Op de foto een rebound duel uit het duel tegen Donar. EBBC-speler James Lister springt beduidend hoger dan ex-Leiden speler Hans van Rooden (1) en Ren- zo Zwiers (m), terwijl ploeggenoot Rob van Essen bijna even hoog springt als Lister. LONDEN (ANP) - Het bestuur van de Britse rugbybond, waarin ver enigd de rugbybonden van En geland, Schotland, Wales en Noord-Ierland, heeft gisteren goedkeuring gegeven aan de tournee van het Britse Lionsteam door Zuid-Afrika, later dit jaar. Het was een formele beslissing, nadat de Engelse rugbybond twee dagen eerder voor de tour nee stemde en de overige drie landen eveneens akkoord gin- Het overkoepelende orgaan van de Britse rugbybond heeft derhalve het advies van Hector Monro, de minister voor sportzaken, naast zich neergelegd. Monro pleitte bij de Britse rugbybond voor afzeg ging van de Lionstournee door Zuid-Afrika, vanwege de ver strekkende gevolgen. De Afri kaanse landen spraken vorige maand in Yaounde al hun veto uit over de Britse rugbycontactcn met Zuid-Afrika. In oktober speelde het Zuidafrikaanse rug- byteam Barbarians verscheidene wedstrijden op het Britse conti nent. De Afrikaanse landen wil len dat Groot-Brittannie wordt uitgesloten van de Olympische Spelen. De Britse beslissing werd in Jo hannesburg met gejuich ontvan gen. "Dit was het beste nieuws van de laatste tien jaar", zei Dame Graven, de voorzitter van de Zuidafrikaanse rugbybond. "Dit geeft nieuw leven aan de Zuid afrikaanse sport, niet alleen aan het rugby" De Britse sportminister Monro was diep teleurgesteld. "Internatio naal zal er veel verdriet zijn over deze goedkeuring", verklaarde hij. Sir Dennis Follows, voorzit ter van het Britse Olympisch Comité, deelde die mening. Het besluit van de Engelse rugby bond heeft bij andere Britse sportorganisaties een zekere angst doen ontstaan. De meeste - en zeker de bonden van de Olym pische sporten - menen dat al het mogelijke moet worden gedaan om de rugbyers van hun plan af te brengen. Men vreest dat als de reis doorgaat zwart Afrika zal aandringen op uitsluiting van Groot-Brittannië voor de spelen van Moskou. Dennis Follows, voorzitter van het Britse Olympische Comité ver telde: "Wij zullen alles doen om te verhinderen dat de rugbyers naar Zuid-Afrika gaan. Voor Groot- Brittannië is het van meer belang dat een groot aantal sportmensen kan deelnemen aan de spelen van Moskou dan dat een handvol rugbyers wedstrijden speelt in Zuid-Afrika" Na nederlaag tegen West Duitsland: 6-4 KARACHI (GPD) - Spijkerhard sprak bondscoach Wim van Heuraen: „Ja, kijk eens, als Roderik Bouwman alle kansen benut die hij krijgt, verliezen we niet met 6-4 van West-Duitsland. Dan komen we niet met 2-0 voor, maar met 4-0 en dan zie ik die lui toch niet meer terugkomen" Het huilen stond de 22-jarige Rot terdamse student nader dan het lachen toen hij die woorden ver nam. De totale schuldenlast van de nederlaag tegen aartsrivaal en Europees kampioen West- Duitsland werd op zijn schouders afgewenteld, maar diverse ploeggenoten schoten hem on middellijk te hulp, hoewel de te leurstelling van alle gezichten droop. De nederlaag houdt in dat de ge plande finale tegen Pakistan van het programma van de Cham pions Trophy kan worden ge schrapt, want dat de gastheren struikelen, is nauwelijks aanne melijk. Het speelschema is zo op gesteld dat Pakistan vrijdag re vanche kan nemen op Holland en dat moet dan gebeuren in de laat ste wedstrijd van het toer- Voorlopig is de rol van Oranje ge devalueerd tot het toezien hoe Westduitsers en Australiërs het. doen. De Nederlandse spelers deden dat zaterdag wat al te na drukkelijk tijdens de wedstrijd tegen de oosterburen. Wim van Heumen had er twee uur voor de wedstrijd nog op gewezen: ,,Let op, want zij nemen vrije slagen razendsnel en voordat je het weet, ben je geklopt". Die woor den waren verloren gegaan, om dat Ties Kruize na drie minuten een strafbal langs Klaus Lud- widczak pushte en Paul Litjens vijf minuten later de eerste de beste strafcorner omzette in een doelpunt. Waarna de periode aanbrak waarop Van Heumen doelde. Hij had Wouter Leefers van de centrale middenpositie gehaald en op rechts gezet om vleugelspits Ro derik Bouwman te lanceren. Die vlieger ging wonderwel op. Eek- hart Schmidt werd weggelopen, maar Bouwmans schoten misten zuiverheid en na de rust, toen West-Duitsland inmiddels via twee snelle vrije slagen op Wolf gang Stroedter en een goal van Felix Krull naar 2-3 was gesneld, miste Bouwman inderdaad sim pele kansen. Zeer terecht wees de vaderlandse topscorer op andere facetten. „Ik heb mogelijkheden gehad om te scoren, maar als ik zie dat er in de defensie fouten worden gemaakt en onze middenvelders hun te genstanders laten lopen, dan vraag ik me af waarom alle schuld op mij moet worden geschoven. We scoren viermaal, maar krijgen er wel zes tegen. Rijkelijk veel, naar mijn idee". Zeker als we zien dat Van Heumen een geroutineerd blok achterin heeft geposteerd. Maarten Sik- king (121), Paul Litjens (130) en André Bolhuis (114) zijn goed voor een totaal van 365 i nterlands en dan mag je verwachten dat ze weten welke trucs de Westduit sers in huis hebben. Tweemaal verkeken ze zich op een snel ge nomen vrije slag op de meege komen voorstopper Stroedter en eenmaal kegelden Sikking en Bolhuis op elkaar, waardoor Fe lix Krull op een leeg doel mocht mikken. Aanvoerder Ron Steens: „We spe len zo vaak tegen die gasten dat we daar niet meer in mogen trap pen. Toch gebeurt het steeds weer. Ik weet niet wat ons be zielt". Toch is het vrij simpel. Op 17 juni 1978 walste Oranje in Bonn over de Westduitsers heen (5-2), om de dag daarop in Venlo te moeten constateren dat er niets ontbreekt aan de Duitse mentali teit als het op knokken aankomt. Coach Klaus Kleiter had aan voerder Michael Peter verboden naar de bruiloft van „afzwaaier" r Oranje probeert de Westduitse verdediging te doorboren. De aanvalspoging mislukt. Werner Kaessmann te gaan. Pe ter ging toch en kon in Venlo toe zien. Stefan Bloecher, die Jong Oranje een dag eerder de das om had gedaan, rook zijn kans en gloreerde in De Kraal, waar Oranje een 2-2 kon wegsle pen. Maar recenter nog is de 4-1-voor sprong die op het vierlanden- toernooi in Brussel werd bereikt. Met kunst- en vliegwerk kon een Duitse zege worden voorkomen, maar de 4-4 had het zelfvertrou wen danig aangetast, hoewel een paar maanden geleden op het Wassenaarse kunstgras vanuit schier hopeloze positie (2-5) was teruggevochten tot 5-5. Toen het zaterdag op het tragere astroturf van Karachi via sublie me acties tot 2-0 was gekomen, sloop de nonchalance weer bin nen, verslapte de aandacht en toen Bloecher in de eerste mi nuut na rust toesloeg, kreeg ook het zelfvertrouwen dat Van Heumen zijn spelers in de rust had aangepraat, een geweldige deuk. Na zijn aanval op Bouw man. loofde de coach de West duitsers: „Zij temporiseerden het spel perfect. Traag in de opbouw, maar flitsend als de aanval werd gekozen. Subliem". Dat zeker, maar zij konden dat me de doordat Ties Kruize, Wout Leefers en Ewout van Asbeck hun directe tegenstanders lieten staan. Omdat spits Ron Steens „scherp" moest blijven staan, kon ook Caninenberg ongehin derd zijn aanval ondersteunen, want dankzij een veel grotere in zet, compenseerden Krull, Dopp en Seifert zijn absentie in de af- Nederland werd er een beetje tu reluurs van, hoewel de offensieve opstelling goed was voor treffers. Bouwman faalde inderdaad op de beslissende momenten, waar op de score gemakkelijk gelijk getrokken had kunnen worden. Doelman Ludwidszak maakte echter duidelijk dat hij geen na deel heeft ondervonden van zijn afscheid. Sedert het Europees kampioenschap (september 1978 Hannover) deed hij slechts aan clubhockey, maar aangezien Ba- semir en Schweiss niet voldeden, deed Kleiter niet tevergeefs een beroep op hem. Hij stond Bouw mans succes in de weg en Stroed ter maakte Sikking en lijnstopper Bolhuis tweemaal achtereen duidelijk dat hij strafcorners ook haarzuiver kan plaatsen. Bolhuis: ,,Ze gingen precies tussen de voet van Maarten en mijn stick door. Dan moet je op de back hand gaan verdedigen en dat is bijna niet te doen". Oranje kon zich slechts troosten het mooiste doelpunt van de wedstrijd te hebben gemaakt. Een waarlijk schitterende combinatie tussen Tim Steens, Roderik Bouwman en Ron Steens tikte Tom van t Hek subliem in, maar zei hij: „In de eerste helft lob ik een bal over die keeper heen tegen de lat, waarna Leefers vanaf een meter op de paal schiet. Ik scoor ook nog 4-6, maar daar heb je allemaal niets aan. We hebben ons weer laten pakken. Ik word er dood ziek van" Hans Kruize, die zich gewonnen moest geven aan twee levensgro te blaren, voelde zich al niet an ders, maar broer Ties meende: „Het is te gek als we Bouwman de schuld geven. Er zijn fouten ge maakt. door iedereen. Het lijkt wel of we Bouwman uit de ploeg willen hebben. Op deze manier maak je hem stuk. Dat heeft geen enkele zin, want tegen India, Au stralië, Spanje en Pakistan heb je hem hard nodig. Als je hem juist nu het vertrouwen geelt, zijn we een stuk verder" Scoreverloop: 3e min. Ties Kruize (strafbal) 1-0; 8. Paul Litjens (strafcorner) 2-0; 9. Wolfgang Stroedter 2-1; 24. Felix Krull 2-2; 34. Stroedter 2-3; 36. Stefan Bloe cher 2-4; 44. Litjens (strafcorner) 3-4; 48. en 59. Stroedter (strafcor ners) 3-5 en 3-6; 62. Tom van t Hek 4-6. Opstelling: Sikking, Litjens. Tim Steens, Bolhuis en Hans Kruize (36. Cees Jan Diepeveen), Leef- sVan Asbaëk (56 Den Hartog) en Ties Kruize, Bouwman, Ron Steens en Van 't Hek. WIELRENNEN - In De Zilk werd gisteren een veldrit gehouden. De uitslag is: 1, Ad Goossen (Lei den) 20 km in 50 min. 20 sec; 2. Cor Kooloos (Noordwijkerhout) op 22 sec.; 3. Bas Langeveld (Lis- se) op 1 min. 3 sec.; 4. Jan van Dijk (Lisse) op 1 min. 50 sec.; 5. Henk van der Maat (Leiden) op 2 min. 1 Hockeylanden tonen scoringsdrift KARACHI (GPD) - Onder de staalblauwe hemel van Ka rachi regent het doelpunten. Een ontwikkeling die tot stand komt doordat de zeven hockeyende toplanden op het toernooi om de Cham pions Trophy op het egale kunstgras ongestoord hun scoringsdrift kunnen bot vieren. In de tien tot nu toe gespeelde wedstrijden wer den 66 goals geproduceerd; een half. Zondag, op de rustdag van Ne derland, vijzelden West- Duitsland en Groot-Brittan nie het gemiddelde lekker op. Met 7-5 bleven de Duit sers aan de positieve kant van de score en aangezien Pakistan zijn suprematie nog eens benadrukte door Olympisch finalist Australië met 7-1 onder de voet te lo pen, is het duidelijk dat de komst van de kunstgrasmat- ten het hockey een ander ge zicht gaat raven. India, eens het onoverwinne lijke land, boekte zijn laatste succes op de Olympische Spelen in Münehen Nn kan het niet meer winnen van Spanje, dat zich de volle winst door een arbitrale dwaling door de neus zag ge boord: 2-2. DE STANI) Pakistan 3-6 (19-3) West-Duitsland 3-6 15—lOi Australië 3-3 (7-1 li Nederland 2-2 (£-7) India 3-2 I&-12) Spanje 3-1 <4—11 Groot-Brittannie 3-0(7-14)

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13