Van der Duim prolongeert probleemloos schaatstitel Leeuwenhoek ziet vele kandidaten voor Winterspelen Uw beste voornemen voor1980: deToto winnen Voorlopig 36 landen voor Lake Placid ttCTM En pak ook uw kans in deToto-Gelijk.i Blok van all rounders MAANDAG 7 JANUARI 1980 SPORT SPORT DEN HAAG (GPD) - Het kostte Bram Leeuwenhoek heel wat minder moeite om zijn olym pische conclusies te trekken uit de twee lange dagen ver gende strijd om de nationale schaatstitels dan de be stuursleden en bondscoaches van de KNSB. De chef de mission van de olympische afvaardigingen somde in to taal liefst dertien namen op, van wie een achttal in feite nu verzekerd is van de Winter spelen, die over vijf weken in het Amerikaanse Lake Placid plaatsvinden. Indien Hilbert van der Duim, Lieuwe de Boer, Bert de Jong, Ria Visser, Sijtje van der Lende (het vijtal dat reeds op de voorlopige lijst stond) op dit moment door de KNSB worden voorgedragen bij het NOC zullen ze voor de Spelen worden aangewezen en het zelfde geldt in feite ook voor Piet Kleine, Yep Kramer en Haitske Valentijn. De vijf die al op de voorlopige kandidatenlijst voorkwamen hebben Leeuwenhoek al in de afgelopen maanden over tuigd van hun vormbevesti- ging, een voorwaarde die aan hun definitieve selectie was verbonden. „Ook Haitske Valentijn heeft dit blijk gegeven van een zeer goed niveau. Ik zou het volle dig verantwoord vinden als de KNSB haar op de voor dracht zet. Haar Nederlands kampioenschap laat ik hierbij buiten beschouwing. Ik zou evenmin moeite hebben met Piet Kleine en Yep Kramer", aldus Leeuwenhoek. Hij heeft de KNSB geadviseerd een tussentijdse voordracht te doen om de werkelijke kanshebbers niet langer in het onzekere te laten. De to tale Nederlandse schaats ploeg in Lake Placid belooft vrij omvangrijk te worden, hoewel er tot nu toe maar weinig internationale krachtmetingen zijn geweest die over het olympisch niveau van de gegadigden houvast bieden. Buiten het achttal dat dus reeds zeker is, staan er nog zes schaatsers hoog genoteerd bij Leeuwenhoek. Dat zijn Annie Borckink, Ina Steenbruggen, Harmannus Moek, Hans van Helden, Jan van de Roemer en Rolf Sibrandy, die na zijn sensationele tien kilometer in Den Haag aan de lijst is toe gevoegd. Van hen staat Ina Steenbruggen er het beste voor na een paar goede resul taten op de 3000 meter. De KNSB stond gisteravond voor de opgave allerlei con structies te bedenken om zo veel mogelijk van de coulante houding van Leeuwenhoek te profiteren door de potentiële deelnemers naar wedstrijden te zenden waar ze met snelle tijden hun uitzending kunnen afdwingen. Het trefcentrum wordt Davos waar in de twee de helft van deze maand de meeste afvallers van de kern ploegen en de niet-kern- ploegleden Moek en Sibran dy hun capaciteiten kunnen tonen. All-round-bondscoach Egbert Van 't Oever heeft voor zijn manschappen het volgende programma uitgestippeld: Van der Duim, Kramer, Klei ne en Van Helden (de eerste vier van de NK) rijden het Eu ropees kampioenschap op 19 en 20 januari in Trondheim. Hetzelfde kwartet komt ook bij de interland tegen Zwe den, het komende weekeinde in Sundsvall, in actie. Van 't Oever „Degenen die in Trondheim geen olympische ticket halen kunnen die ver volgens in Davos bereiken" Daar proberen dus in ieder geval Moek (1000 meter) en Sibrandy hun kans te grijpen, terwijl de uit de kernploeg gevallen Frits Schalij daar eveneens in duel gaat om een mogelijk startbewijs voor de 1000 en 1500 meter. Voor Wim Pol en Harm van de Pal, die tijdens de nationale titelstrijd ook de boot misten, is voor het verdere seizoen nog geen regeling getroffen. Jorrit Jorritsma heeft het langst vergaderd met de bondsoffi- cials. Hij moest van zijn plan een B-formatie naar Sunds vall te zenden afstappen om dat Leeuwenhoek duidelijk maakte de kandidaten vooral in een wedstrijd van enige allure aan het werk te willen zien. Om Moek een kans te geven en Valentijn niet op een LAKE PLACID (ANP) - Voor de winterspelen van Lake Placid hebben zich 36 landen aangemeld, evenveel als vier jaar geleden voor de winter spelen van Innsbruck. Het is overigens lang niet zekei dat er ook inderdaad 36 lan den zullen deelnemen. Tai wan bijvoorbeeld, dat zich al had aangemeld voor in. no vember door het IOC werd bepaald dat het land niet meer mocht uitkomen onder de naam republiek China, heeft in Lausanne een kort geding tegen het IOC aange- spannen. De zaak Taiwan- IOC dient op 8 januari en Taiwan eist daarin handha ving van de oude naam en toestemming dezelfde vlag en volkslied te gebruiken als bij vorige Olympische Spelen. WanneerTaiwan zijn zaak tegen het IOC zou winnen, betekent het dat de Eilandrepubliek onder de naam China zal mo gen uitkomen en dat heeft dan weer gevolgen voor het deelnemen van communis tisch China dat na 21 jaar af wezigheid weer tot het IOC is toegetreden op de conditie dat de naam China uitslui tend voor dit land gebruikt zou worden. zijspoor te zetten is na telefo nisch overleg piet de Zweed se bond besloten dat er in Sundsvall zes sprinters rij den, te weten de nu uit vijf man bestaande kernploeg (Van de Roemer, De Boer, De Jong, Ket en Valentijn) en Moek. De vijf kernploegrij ders strijden vervolgens in Davos om drie plaatsen voor de wereldkampioenschappen in West Allis (9 en 10 februa ri). Ook Moek, Uilkema en Govaert verschijnen in de Zwitserse wintersportplaats op het ijs, maar zij worden in een aparte ploeg ondergebracht waar voor nog een trainer aange wezen wordt. Bert de Jong, al geplaatst voor de 1000 meter, doet in Davos een poging zich ook voor de 1500 meter te kwalificeren. De minste problemen bij het uitstippen van de verdere se lectieprocedure had Ab Krook. Hij weet nu dat Haits ke Valentijn, Ria Visser en Sijtje van der Lende zeker zijn van de winterspelen. De overigen kunnen zich nog waarmaken tijdens de we reldkampioenschappen. het komende weekeinde in Ha- mar, waarvoor Ria Visser, Annie Borckink, Sijtje van der Lende en Sophie Westen broek zijn aangewezen. Ver der kan ook voor de dames Davos nog uitkomst bie den. Onzeker is op dit moment nog of er op de Zwitserse baan voldoende tegenstand van kaliber is om voor een goede vergelijking te zorgen. Krook weet alleen dat de Üostduitse dames er present zullen zijn. Leeuwenhoek heeft er overi gens al voor gewaarschuwd dat de wedstrijden in Davos met een korreltje zout beoor deeld dienen te worden om dat de doorgaans ideale om standigheden een vertekend beeld kunnen geven. „Davos moet niet als een schietschijf gezien worden", aldus de NOC-man. „Ik hecht vooral waarde aan een confrontatie met rijders die internationaal een naam hebben". Dit vormt echter geen beletsel voor een Nederlandse schaatsinvasie in Davos, want de onver wacht grote hoeveelheid na men van olympische kans hebbers die Leeuwenhoek gisteren prijs gaf hebben bij na alle Nederlanderdse top- rijders de illusie gegeven dat Lake Placid voor hen haal baar is. Kleine en Sibrandy doorbreken saai verloop NK-strijd op 10.000 meter Het "blok" van de all-rounders ziet er als volgt (resp. 500,1500,5000 en 10.000 m en puntentotaal, tussen haakjes klassering op de resp afstanden): 1. Hilbert v. d. Duim 41.17 (2) 2.03.07 (1) 7.34.24 (3) 15.14.20 (3) 173.327 2. Yep Kramer 42.05 (7) 2.03.61 (4) 7.30.22 (1) 15.15.17 (4) 174.033 3. Piet Kleine 42.68 (11) 2.03.91 (5) 7.30.35 (2) 15.09.68 (1) 174.502 4. Hans van Helden 42.16 (8) 2.03.15 (2) 7.38.66 (5) 15.28.94 (6) 175.473 5. Klaas Vriend 42.54 (10) 2.05.41 (8) 7.34.84 (4) 15.18.19 (5) 175.736 6. Joop Pasman 41.16 (1) 2.05.07 (7) 7.44.52 (8) 15.33.82 (8) 175.993 7. Frits Schalij 41.67 (4) 2.03.33 (3) 7.40.64 (6) 15.44.70 (9) 176.079 8. Wim Pol 41.83 (6) 2.04.19 (6) 7.45.72 (9) 15.45.69 (11) 177.082 9. Rolf Sibrandy 42.94 (12) 2.Ö7.33 (13) 7.46.63 (11) 15.13.51 (2) 177.721 10. Harm van de Pal 41.41 (3) 2.06.76 (9) 7.47.14 (12) 15.52.92 (12) 178.049 11. Co Giling 43.85 (15) 2.07.71 (15) 7.43.18 (7) 15.33.78 (7) 179.427 12. Andries Kasper 43.49 (14) 2.07.05 (10) 7.46.23 (10) 15.45.36 (10) 179.731 Kleine. De olympische kampioen van 1976 volbracht zijn meest fa voriete afstand zelfs sneller dan in welke wedstrijd ook in dit en het vorig seizoen. Sibrandy dook brutaal onder het schema van Kleine, bereikte zelfs een winst van ruim vijf seconden, maar hij bleek later toch iets te hoog te hebben gegrepen. Rolf Sibrandy was verantwoorde lijk voor de fraaiste rit van het weekeinde met Piet Kleine, on danks een betere tijd, als goede tweede. Voor bondscoach Egbert van 't Oever brak na die gerust stellende 10 km van Kleine toch nog een beetje de zon door. De nu 28-jarige Drent is de enige van zijn selectie die in de buurt van olympisch eremetaal lijkt te kunnen eindigen, Van der Duim mist tot op dit moment de echte specialisatie, als de meest veel zijdige, maar is wel de enige troef voor een hoge klassering in de in ternationale titeltoernooien. Verkoudheid Niettemin waren de verrichtingen van Van der Duim tot de 10 km enigszins aan de bleke kant. Hij beriep zich op een venijnige ver koudheid en slaapgebrek in de afgelopen week. Ook de weten schap dat de titel hem nauwelijks kon ontgaan zal een rol hebben gespeeld bij de mentale instelling van de kampioen, die zijn krach ten de komende weken nog hard nodig zal hebben. Op enige afstand van Van der Duim nestelde Yep Kramer zich even als hel vorig jaar op de tweede plaats. Hij reed een gaaf en dege lijk toernooi waarin zijn winnen de 5000 meter er bovenuit stak. Het drietal Van der Duim, Kramer, Kleine hield de kernploegvlag hoog. De rest ging het schip in. Schalij. Pol en Van de Pal zakten voor hun nationale examen, al was dat voor laatstgenoemd e niet zo ernstig gezien zijn jeugdi ge leeftijd. Schalij ondervond andermaal dat hij als klasse mentsrijder te kort schiet op d langere afstanden. Pol bevindt zich in en weinig hoopgevende positie en is de terugval na zijn opzienbarende EK in Deventer nog altijd niet te boven. De kernploegrijders moeten vanaf nu Hans van Helden weer in hun midden dulden. Van 't Oever had vooraf gezegd een „oude" rijder (zoals Van Helden dus) te zullen weren indien één van de jongeren vlak achter hem eindigde op een erkiesbare plaats voor de defini tieve selectie. De bondscoach had echter geen been om op te staan omdat achter de als vierde geëindigde Van Helden de kern ploeg-veteranen Vriend en Pas man Schalij, die Van 't Oever er graag bij had willen hebben, de pas af sneden. Van Helden reikte hoog in het klas sement dankzij een goede 1500 meter, nadat de vijf kilometer ten dele was mislukt door de misera bele weersomstandigheden waarvan vooral hij de dupe werd. De Fries, die aan de zijde van Jappie van Dijk. van een ge slaagde terugkeer kan spreken, heeft toch zijn olympische zinnen gezet op de 5000 meter en kan in Trondheim tijdens de Europese kampioenschappen zijn bedoe lingen meer gestalte geven. De rentree van Hans van Helden siert de onverzettelijkheid waarmee hy zijn sport bedrijft. DEN HAAG (GPD) - Erg lang had de nationale titelstrijd van de allrounders een monotoon verloop. Hilbert van der Duim koerste probleemloos af op prolongatie van zijn kampioenschap en de tijden die op de winderige baan in het Haagse Uithof-stadion tot stand kwamen zorgden al evenmin voor opschudding. Maar de tien kilometer maakte veel goed. Eerst dwong Van der Duim respect af met zijn 15.14,20, daarna zorgde Piet Kleine voor een zeer hoopgevende 15.09,68, maar het echte vuurwerk werd af gestoken door een buitenstaander Fout Voor Sibrandy was namelijk een slechtere tijd doorgegeven, iets langzamer dan die van Van der Duim. De fout was ontstaan doordat Sibrandy twee ronden voor het einde zijn tegenstander Harm van de Pal had ingehaald en de tijdwaarneming had dit over het hoofd gezien. Na vele minuten wachten kreeg Sibran dy toch de tijd waarop hij recht had (15.13,51 dus), waardoor hij met Van der Duim van plaats mocht wisselen. De Nederlandse kampioen stapte prompt weer van het podium af en hing Si brandy toen maar zelf de zilveren medaille om, waarna het brons op die afstancl Van der Duim ten deel viel. Van der Duim maakte het niet zo veel uit. voor Sibrandy beteken de de tweede plaats die hem bijna was ontgaan dat hij plotseling uitzicht heeft gekregen op de Winterspelen. De 24-jarige Am sterdammer behoorde ook tot de Piet Kleine Terwijl de meeste toeschouwers al waren vertrokken en de technici van de televisie de camera's aan het inpakken waren joeg Rolf Si brandy als een opgejaagd dier door het kille stadion. Op Piet Kleine's toptijd beet hij zijn tan den stuk. maar de 15.13,51 die hem uiteindelijk werd toegewe zen, was een geweldige surpri- Wat zich daarna afspeelde was min stens zo uitzonderlijk. Bij de hul diging werd Van der Duim naast winnaar Kleine boven het cijfer twee geplaatst, maar nadat deze de bijbehorende medaille om zijn nek had gehangen, raakte de ju rykamer in verwarring door een melding dat een vergissing zou zijn begaan bij het vaststellen van Sibrandy's tijd. 10-km-specialisten, van wie Co Giling in feite de aanvoerder was, maar in tegenstelling tot zijn col lega heeft Sibrandy zich wel goed geprepareerd op de nationale ti telstrijd. Hoewel ook hij de marathons niet schuwt (zelfs op de binnenbaan bij het short-track-racen staat Si brandy zijn mannetje) sprong Si brandy de afgelopen maanden spaarzaam met zijn krachten om. Hij hield zich op de achtergrond en sloeg op het beslissende mo ment toe. Gedurende driekwart van zijn race hing er een sensatie in de lucht omdat Sibrandy geen ontzag toonde voor dp scherpe tijd van

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11