Directeur van museum voor Volkenkunde jubileert Ambulance-vervoerders verontrust over beroep van gemeente Leiden Paaltjes in Nieuwstraat bron van ergernis Nieuwjaars receptie in stadhuis 5ZEEEI Sportieve prestaties van Leidse korfbal- Wijkcentrum De Kooi in gebruik genomen jeugd ILe/efee agenda LEIDEN - De traditionele nieuwjaarsreceptie van het Leidse gemeentebestuur bracht gisteravond enkele honderden personen uit alle geledingen van de Leidse sa menleving bijeen. In een on gedwongen sfeer werden er in de burgerzaal, de koffieka mer, en de "wandelgangen" felecitaties en nieuwtjes uit gewisseld. Bovendien werd er door een flink aantal aanwezigen ge bruik gemaakt van de moge lijkheid om in de koffiekamer een dansje te maken op de muziek van de Old Black Horse Saloon Band. De grote trekpleister van de avond vormde de vertoning van een film over het Leidse leven vervaardigd door de film groep Tiem. De eerste voorstelling was er werkelijk geen plaatsje in de raadzaal meer onbezet zodat daarna nog een reprise werd gegeven. Burgemeester Vis hield aan het begin van de nieuwjaarsreceptie een korte toespraak waarin hij opmerk te dat er in Leiden signalen zijn, dat het herstel op gang komt, nadat Leiden vele jaren in last is geweest. LEIDEN - Het bericht dat de gemeente Leiden van plan is in beroep te gaan tegen de door Gedeputeerde Staten vastgestelde gemeenschappelijke regeling Centrale Post Leiden heeft de ambulancevervoerders ernstig veront rust. De vervoerders schrijven de gemeenteraad en aan GS de nu vastgestelde regeling te beschouwen als "een compromis, dat in principe werkbaar is". Ze doen dan ook een dringend beroep op de leden van de gemeenteraad om af te zien van een beroep bij de Kroon. Daarbij benadrukken de ambelan- cevervoerders dat de regeling voor geen van de partijen ideaal is. Ze vormt echter de neerslag van "een lange, moeizame strijd van eisen en belangen" waarin GS bemiddelaar heeft gespeeld. Punt is dat de gemeente Leiden de particuliere vervoerders wel stemrecht en vertegenwoordi ging in het bestuur willen geven, maar zelf een aantal stemmen wil in overeenstemming met het in wonersaantal. De vervoerders vinden het billijk dat nu noch zij noch de overige belanghebben den een vermeerdering van het aantal zetels hebben gekregen de gemeente Leiden dat ook niet krijgt. Anders zou het "even wicht" van de bestuurssamen stelling volledig worden ver- Trieste stoord. Nu hebben de belang hebbenden zeven tegen de ge meente Zestien stemmen. Ook begrijpen de vervoerders, bij monde van advocaat mr. M. Tee- kens jr., niet dat de gemeente be zwaar heeft tegen de kostenrege- ling. Zoals de regeling nu wordt moeten de regio-gemeenten de kosten voor een centrale post voor hun rekening nemen. In het door de gemeente voorgestelde plan zouden die kosten voor re kening komen van de vervoer ders. Sommige kosten zouden echter niet worden vergoed door de ziekenfondsen, zodat de ver voerders huiverig zijn om die "voor te schieten". Overigens stelden GS in de hoorzitting die vorig jaar september werd ge houden dat alle kosten door de ziekenfondsen en ziektekosten verzekeraars moeten worden be taald, zo voeren de vervoerders aan. mijlpaal BELFAST (AP) - In een vervallen huis in Belfast heeft de politie gisteravond het lijk aangetroffen van een man van 21 jaar, die was doodgeslagen. Hij was, voor zover officieel vast staat, het 2.000ste dodelijke slachtoffer van tien jaar bloed vergieten in de Britse provincie. De dode was zo verschrikkelijk ge slagen op hoofd en gelaat dat hij slechts aan zijn tatoëringen op borst en armen kon worden her kend. f LEIDEN - Ruim een jaar nadat wethouder Tesselaar het startschot voor de bouw gaf hebben de gebruikers het wijkcentrum in De Kooi be trokken. Gisteren verhuisden het Dienstencentrum en het Wijkcomité naar het gloed nieuwe onderkomen aan de Driftstraat. Vorige maand al trokken de clubhuizen "De Mirt" en "Honken" in het wijkcentrum. Op 2 februari zal de officiële opening zijn. De oplevering van het wijkcen trum in Noord, dat onderdak moet bieden aan de peuter speelzaal, het wijkopbouw- werk, de speel-o-theek, het buurt- en clubhuiswerk, de bejaarden- en jongerensoos en de bibliotheek laat nog even op zich wachten. Bou wer Beton bv begon wat later met de nieuwbouw die in Noord aan het Spoortje ver rijst. Bovendien wordt het centrum in Noord groter dan dat van de Kooi. De op pervlaktes bedragen respec tievelijk twaalfhonderd en achthonderd vierkante me ter. Aan de bouw van beide centra is jaren van plannen-maken vooraf gegaan. In het laatste stadium kwam de bouw in de knel door de afwijzing van minister Beelaerts van Blok land om één en ander via de gelden voor de stadvernieu- wing ("interim-saldo rege ling") mogelijk te maken. De minister speelde de zaak door naar zijn collega van CRM, Gardeniers. Zodoende kon den de wijkcentra met subsi die uit de pot opbouwwerk (zo'n 1,5 miljoen) van de grond komen, nadat via de in terim-saldo regeling al een miljoen op tafel was geko men. LEIDEN - Een gekrioel van jewelste .gisteren in de Leidse Gr oenoor dhal. Zo als dat al tien jaar lang in de kerstvakantie de ge woonte is deed deze im mense ruimte dienst als strijdperk voor maar liefst 560 korfballertjes. Met an dere woorden: In de Groenoordhal werd giste ren het jaarlijkse school- mikrokorfbaltoernooi ge houden. Het tweede lustrum van dit jaar lijkse toernooi leverde een record aantal deelnemers op en de weer gebruikelijke taferelen. Dolle vreugde bij een gewonnen partij, tranen bij verlies. Volop enthou siasme en bij vrijwel alle deelne mers en een bewonderenswaar dige inzet. Kortom: een zeer aar dig schouwspel. Bij de standaardteams was het een zeer spannende aangelegenheid. Na een boeiende en op technisch en tactisch niveau hoog staande finalepartij tegen de O.B.S. Me ren wijk kwam het eerste team van Het Carillon als winnaar uit de bus. Deze school mag zich dus een jaar lang de best korfballende school van Leiden noemen. Uitslagen: Kwartfinales: Rudolf Steiner- school - De Hoeksteen 0-5; Het Kompas - Apolloschool 1-1 (Apolloschool wint na het nemen van strafworpen); O.B.S. Meren- wijk - Zuiderparkschool 3-0; Het Carillon - Kon. Julianaschool 4-1. Halve finales: De Hoeksteen - O.B.S. Merenwijk 1-2; Apollo school - Het Carillon 1-3. Finale: O.B.S. Merenwijk - Het Ca rillon 3-4; Kleine finale (om derde en vierde plaats): De Hoeksteen - Apolloschool 2-0. Bij de reserveteams ging de hoog ste eer naar het tweede team van de Oranjeschool uit Katwijk dat in de finale O.B.S. Merenwijk 2 met 4-1 versloeg. De derde plaats was hier weggelegd voor de Apolloschool 2 dat in de kleine finale De Meerpaal 2 wist te ver slaan, zij het pas na het nemen van strafworpen. Vals duizendje in Leiderdorp LEIDERDORP - Bij een bank in Leiderdorp is eind vorige maand een vals bankbiljet van duizend gulden aangeboden. Volgens de Leiderdorpse politie is niet meer na te gaan door wie het valse biljet is aangeboden. De jeugd van De Kooi volop in de EIGENAAR AUTOBEDRIJF IN BEROEP BIJ DE KROON DEN HAAG/LEIDEN - De Kroon zal zich moeten verdiepen in de wenselijkheid van de anti-par- kcerpaaltjes die in de Leidse Nieuwstraat staan. De paaltjes zijn een uitvloeisel van het ver keerscirculatieplan voor de wijk Pancras-west (de wijk tussen De Burcht en.de Hooigracht). Dat plan werd al bij de invoering er van in 1977 door N.J. Blonk, di recteur van een autobedrijf in, en bewoner van de Nieuwstraat aangevochten en dat wordt het nu nog. Dat bleek gisteren in een zitting van de Raad van State in Den Haag, waar staatsraad Van Verschuer de wrevel van Blonk over het gemeentelijk beleid in Leiden op tal van punten aanhoorde. Blonk verfoeide de plaatsing van de in zijn ogen "afgrijselijk stenen pa len", die de bereikbaarheid van zijn benzinepompinstallatie in de Nieuwstraat "zeer aanzienlijk bemoeilijken". Ook hekelde de Leidse middenstander de situatie in de Hartesteeg, die volgens hem nu als "sluiproute" door auto's wordt gebruikt. Volgens Blonk hebben bewoners van de Hartes teeg de verkeersborden die daar stonden weggehaald, zonder dat de gemeente daar iets aan gedaan heeft. "Dat geeft oorzaak tot vechtpartijen", aldus de Nieuw- straatbewoner. Namens het gemeentebestuur van Leiden merkte ambtenaar Van Zonneveld op dat juist de situatie in de wijk op de marktdagen aanleiding is geweest tot het ma ken van het verkeerscirculatie plan in Pancras-west en tot het plaatsen van paaltjes in de Nieuwstraat. "De maatregelen blijken goed te voldoen. We ho ren totaal geen klachten meer over de bereikbaarheid. Het be drijf van Blonk is er ook op voor uitgegaan. De toestand zou pas chaotisch zijn geworden, als we niets hadden gedaan. Dan zou het bedrijf van Blonk helemaal niet meer bereikbaar zijn. LEIDEN - "Het kon minder", zei de jubilerende directeur van het museum voor Volkenkunde pro fessor dr. P.H. Pott, gistermiddag nadat hij van staatssecretaris Wallis de Vries van het ministerie van CRM de versierselen kreeg opgespeld die behoren bij het ridderschap in de orde van de Nederlandse leeuw. Professor Pott is 25 jaar directeur van dit museum aan de Steenstraat. De bewindsman noemde de jubile rende directeur een "man met vele initiatieven en van alle mark ten thuis. De staatssecretaris schetste daarna in het kort de vele werkzaamheden van profes sor Pott. Eerder had prof. Pott van zijn publiek een antieke speeldoos gekregen. Het ge schenk werd overhandigd door dr. H.J.M. Claessen, voorzitter Van de Vereniging van Vrienden van het Rijksmuseum voor Vol kenkunde. In zijn dankwoord zei prof. Pott dat er een grote toename van bezoe kers is te signaleren en de huidige tendens is "dat niet de ouders met hun kinderen naar het mu seum komen, maar dat het kind de ouders meebrengt. Ze horen op school over het museum én nemen daarna hun ouders mee hier naar toe". Verder kreeg prof. Pott van de stafmedewerkers van het mu seum een feestbundel. Volgens het feestcomité kwam op "zijn initiatief en onder zijn bezielende leiding een groot aantal tentoon stellingen tot stand, die in hoge mate hebben bijgedragen tot de sterk gegroeide publieke belang stelling voor het museum". Namens de Vereniging van Vrienden van het Rijksmuseum voor Vol kenkunde kreeg museumdirecteur Pott een antieke speeldoos aangeboden. het nieuwe wijkcentrum. Schaaktoernooi Voorschotense scholieren VOORSCHOTEN - Tijdens een schaaktoernooi tussen vier Voor schotense lagere scholen is het eerste viertal van de Noorderhof- school als winnaar uit de bus ge komen. Het team ontving hier voor een wisselbeker. Andere deelnemers waren afkom stig van de Schramaschool, Em- mausschool en Gevers Deynoot- school. Verder was er een onder linge strijd tussen een aantal jon geren die weliswaar de lagere schoolbanken al ontgroeid zijn, maar toch aan het toernooi van gisterochtend deelnamen. Van hen kwam de 15-jarige Antony Farnecki voor de wisselbeker in aanmerking. Mede dankzij het slagen van het schaaktoernooi van dit jaar, er waren 46 deelne mers, zal er volgend jaar weer een toernooi worden.georganiseerd. De Voorschotense jeugd in de slag tijdens het schoolschaaktoernooi. ZATERDAG 5 JANUARI 198A' Vragen over r zwembad VOORSCHOTEN - De WIE raadsleden Van der Kloes-Kana< steeg en Van Gogh hebben h<v college van B en W van Voorscht d ten vragen gesteld over de ongtb rustheid en onzekerheid die bio staat over de vraag of er bij dii bouw van het nieuwe zwemba s' "Het Wedde" voorzieningen zij w getroffen voor behandeling va v gehandicapten. n De beide raadsleden willen wete e of in de huidige opzet van hée nieuwe zwembad rekening is gen houden met de hydrotherapeuti v sche behandeling van gehand; o capten zoals dit thans ook in hé t huidige instructiezwemba< t plaats vindt. De raadsleden vraé gen verder of, indien geen reke r ning is gehouden met dergelijkN voorzieningen, het college voor v nemens is alsnog deze voorzie z ning aan te brengen. a 1 Zaterdag Leiden Antonius clubhuis - Lange Mare 43, 2 1 uur, nieuwjaarsbal van de carnavalsve 1 eniging "De Hutspotten". Stadsgehoorzaal - optreden van "Om Willem", m.m.v. "Neef' en "Buurman' 14 uur. Volkshuis - Haarlemmerstraat 73b, bi J eenkomst werkgemeenschap "De Ri tel", 18 uur. 't Parlement - Nieuwe Rijn 52, wande tocht, start tussen 9 en 14.30 uur. Sanders - Levendaal/hoek Korevaai straat, antiekmarkt, 9.30-17 uur. n Warmond - postduivententoonstellin in het Trefpunt aan de Herenweg vana 14 uur. Zondag Leiden Restaurant Hans Menken - Boshuizer kade, "Jazz on Sunday", 14.30 uur. Middelweg 19c - kindervoorstelling Leids Poppentheater, 14.30 uur. Volkshuis - Haarlemmerstraat 73b Femke, ontmoetingscentrum vooi n, 13-16 uur. Maandag Leiden Stadhuis - gemeenteraad, 19 uur. Ontmoetinsgcentrum, hoek Boshuizer" laan, bejaardensoos Zuid-west, 14.30 Voorschoten - kerstboomverbranding aan de Kon. Marinelaan om 19 uur. Wassenaar - demonstratie boekbinden in het Ambachtshuis, aan de Van Zuilen van Neijeveltweg, 21 uur. Artsen De weekenddienst-regeling loopt zater dag van 00.00-24.00 uur en zondag van 00.00-24.00 uur. Wijk 1 (Boerhavedistrct, Stationskwartier, Binnenstad-noord, Groenoord, Noorderkwartier, De Kooi, Merenwijk, Leiderdorp-noord; d.i. ten N.W. van de Laan van Ouderzorg en Vossiuslaan), za, A. Rus, Middelste- gracht 131, tel: 146215. Zo, P. Dersjant, Hooigracht 61, tel: 123752. Wijk 2 (Vree wijk. Binnenstad-zuid, Tuinstadwijk, Professorenwijk, Burgemeesterswijk, Rijndijkbuurt, De Waard, Meerburg, Leiderdorp-zuid; d.i. ten Z.O. van de Laan van Ouderzorg en Vosiuslaan), za, W. de Bruyne, de L. de Kanterstraat 32, tel:.126866. Zo, J. de Bruyne, Kernstraat- 11, tel: 141225. Wijk 3 (Morsdistrict, Zuidwest, Haagwegkwartier, Crone- stein), za H. Engel, de M. van Streefkerk- straat 53, tel: 121334. Zo, A. Boer, Ken- nedylaan 46, tel: 310420. Voor de praktijk van Y. Groeneveld, R. van Leeuwen, H. Meijer, J. Reinders, P. Tan en J. Verhage neemt waar van vrij-1 dag 00.00 uur tot zondag 24.00 uur R. van Leeuwen, Hochgracht 48a, tel: 133834: spreekuur za en zo van 12-12.30 uur. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt] waargenomen van 4-11 jan. door Apo theek Kok, Rapenburg 9, tel: 124807, Apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, tel 2525. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel: ten zuiden van de Rijn 134604, tel. ten zuiden van de Rijn, 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude Rd. -Gezond heidscentrum, Berkenkade, Leider dorp, tel: 410131., spreekuur, ma t/m do van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel: 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel: 4641. Dierenartsen Leiden - regeling dierenartsen Muur- ling/Roest/Helden G. Roest, Haaghuis- hof 5, Leiderdorp. Regeling dierenartsen Krol en Vestjens: J. Vestjens, Rijn en Schiekade 23, tel: 144323. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoon Witte Singel 1 2311 BG Leiden. Postbus 54, 2300 AB, Leiden. Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgelden uitslui tend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement Kwartaalabonnement Per post f 64,15 Jaarabonnement f 173,70 J aarabonnement Per post f 245,10 Losse nummers f 0,65 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2