LEIDSCH DAGBLAD Beperking van graanuitvoer naar Sowjet-Unie Modale inkomenstrekker zal ook achteruitgaan vandaag Medewerker zedenpolitie na ontucht voor rechter DENKSPORT VOOR GEHANDICAPTENSPORT W Iraanse studenten moeten YS verlaten ,,De Twee Sleutels" ZATERDAG 5 JANUARI 1980 OPGERICHT 1 MAART 1860 36055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZUTPHEN (GPD) - Tegen een voormalig maatschappelijk wer ker van de Apeldoornse zeden- en kinderpolitie is gistermiddag voor de Zutphense rechtbank een voorwaardelijke gevangenis straf geëist voor het plegen van ontucht met minderjarigen. De 30-jarige maatschappelijk werker werd begin vorig jaar toegevoegd aan de Apeldoornse politie. Hij zou in zes maanden tijd met zes verschillende jongens, in leeftijd variërend van 9 tot 14 jaar, „vieze spelletjes" hebben gespeeld. De ontucht bestond uit het betas ten van geslachtsdelen tot spel letjes strippoker en andere op hetzelfde principe gebaseerde vermakelijkheden. De Apel doornse maatschappelijk werker kwam, zo bleek tijdens de zitting, met deze jongens in contact om dat het speelkameraadjes waren van een 14-jarige jongen die bij hem woonde. Verschillende van deze jongens kregen al met de politie te maken voor inbraakjes en andere zaakjes. De Apeldoorner staat niet alleen ontslag, maar ook strafvervol ging te wachten. Officier van jus titie mr. L. R. Montijn meende dat de verdachte ongetwijfeld goede capaciteiten had in zijn werk, maar wees erop dat de aantrek king op hem van jonge jongens had geleid tot ontoelaatbare han delingen. De officier vond het ernstig dat het hier ging om een functionaris die werkte voor de politie. Volgens mr. Montijn zou gevangenisstraf juist zijn, maar gezien de omstandigheden stelde hü een voorwaardelijke gevan genisstraf van drie maanden met een proeftijd van drie jaar De raadsman vond het een trieste zaak, die niet goedgekeurd kan worden. Hij bracht wel verzach tende omstandigheden" naar vo ren en vond daarbij steun in het psychiatrisch rapport, dat voor deze zaak opgesteld is. Daarin werd onder meer vermeld daf het gedrag voortgekomen is uit een niet verwerkt jeugdtrauma. De verdachte zou op jeugdige leef tijd zelf ook misbruikt zijn. Ver der werd in het psychiatrisch rapport vermeld dat het om een niet direct pedofiele afwijking zou gaan. De man had zich „kind met de kinderen" gevoeld en zou op vrij onschuldige wijze te werk zijn gegaan. De gevolgen bij de slachtoffertjes zouden achteraf dan ook meegevallen zijn. De rechtbank doet over twee weken uitspraak. Citroen als krachtbron LONDEN (Reuter) - Een Britse amateur-uitvinder die mee doet aan het zoeken naar an dere vormen van energie, heeft een alternatief gevon den: een citroen. De 55-jarige horlogemaker An thony Ashill uit Kiddermin ster dreef een draaiend reclamebord in zijn winkel aan door het te "pluggen" met een citroen. Hij beweert dat de "batterij" vijf maan den werkte. "Je steekt een stuk zink in het ene en een stuk koper in het andere einde van de citroen en verbindt de einden. Dan gaat-ie werken", zei Ashill tegen verslaggevers. Deskundigen van de Chloride Group in Manchester die zelf op zoek zijn naar nieuwe soorten batterijen zetten een domper op Ashills uitvin ding. Ze berekenden dat er 10 miljoen citroenen voor no dig zullen zijn om één televi sie-ontvanger te voeden en de hele jaarlijkse zuid vruchtopbrengst van Israël - anderhalf miljoen ton - voor het voeden van drie kleine elektrische voertuigen. 32 PAGINA'S I De vette jaren zijn voorlopig voorbij, meent de Groningse hoogleraar Floor Hartog. Een nieuwe columnist. Pagina 23 I Frankrijk ontkent ura- niumverkoop aan Pakistan en Libië. 0 Hockey-team start met zege op Groot-Brittannië. Pagina 11 1 Het taalgebruik van ambte naren is vaak nog om te hui len. Te lange zinnen, te moei lijke woorden. Ruim twintig "taalbijschavers" proberen de ambtenaar tot inkeer te brengen. Pagina 17 I Het Dali-festival in Parijs. Pagina 21 I Carter en Kennedy binden de strijd met elkaar aan. Pagina 23 I Hij is 74 jaar maar kan er nog steeds geen genoeg van krij gen. De Sassenheimse schoenmaker Hüsken gaat stug door. Pagina 25 Carter wil nog geen boycot Olympische Spelen (Van onze correspondent Henk Kolb) WASHINGTON - „Agressie zonder tegenstand wordt een besmettelijke ziekte". Onder dit mot to heeft de Amerikaanse president Carter gis teravond zeer scherpe maatregelen tegen de Sowjet-Unie aangekondigd als vergelding voor de inval in Afghanistan. LONDEN - Alle voorwerpen die de 21-jarige goudsmid Jason Shore uit Londen hier voor zich heeft liggen zullen worden omgesmolten tot goudsta ven. De afgelopen dagen zijn allerlei gouden voorwerpen gebracht: van horlogekettingen tot trouwringen. Overigens is de goudprijs gisteren behoorlijk gedaald na de spectaculaire stijging van afgelopen donderdag. Het edelmetaal kwam gisteren op de Londense beurs weer onder de 600 dollar grens. Voor een ounce goud (31,1 gram) moest 596 dollar worden betaald, 34 dollar minder dan de dag daarvoor. Hij voegde er de waarschuwing aan toe dat voortgezette Russische agressie tot meer Amerikaanse tegenactie zal leiden, zoals een boycot van de Olympische Spe len in Moskou. De VS zullen Rusland niet meer graan leveren dan de acht miljoen ton per jaar waartoe zij zich bij overeenkomst hebben verplicht. De Sowjets mochten dit jaar 25 miljoen ton kopen. Voor 21,6 miljoen ton waren reeds over eenkomsten gesloten. Van dat to taal was aan het eind van 1979 pas 6,7 miljoen ton verscheept. Volgens nieuwste cijfers Planbureau DEN HAAG (ANP/GPD) - Onze economie staat er nog slechter voor dan al eerder was voorspeld. De regering zal niet meer kunnen garanderen dat de koopkracht van de inkomens tot 32.000 gulden ("modaal") dit jaar wordt ge handhaafd. Volgens de nieuwste cijfers van hel Centraal Planbureau die gister avond zijn bekendgemaakt blijkt dat ook die inkomens "op de minlijn"'terecht komen. Men zal dus minder kunnen kopen van zijn geld van vorig jaar. Minister Albeda heeft gisteren vakbewe ging en werkgevers dan ook ge vraagd om nog meer adempauze in de loononderhandelingen. Gaan werkgevers en vakbeweging niet akkoord met Albeda's wens voor een "adempauze", dan zal hij een "loonpauze" afkondigen. Een dergelijke, op de loonwet gebaseerde "bevriezing" kan maximaal voor een jaar worden afgedwongen. Op 1 december vorig jaar mislukte het overleg tussen betrokken partijen. Daarna werden de forse olieprijsverhogingen afgekon digd, die Albeda ertoe brachten op 20 december opnieuw te gaan overleggen. Toen vroeg hij een "adempauze" tot 10 januari, me de gezien de zeer voorlopige ra mingen over de economische ontwikkelingen voor 1980. Het Planbureau heeft die ramingen nu nader ingevuld. Het Planbureau is uitgegaan van de reeds aangenomen, loonstijging van een half procent voor alle contracten. Dan komt het tot een totale loonstijging van 7.5 tot 8 procent (eerdere raming 7.5). Voor 1980 is gerekend met 25 pro cent hogere olieprijzen dan in september 1979 (bij de begroting) werd aangenomen. De olieprijs stijging van 1979 op 1980 komt dan in totaal op 50 procent uit.'Bij deze loonstijging wordt de prijs stijging in 1980 op 6.5 procent ge raamd (eerdere raming 6), aan zienlijk meer dan de 4.5 tot 5 pro cent van 1979. In de 6.5 procent voor 1980 zit 1.1 procent als ge volg van de energieprijsverho gingen. De inflatie wordt nu ge raamd om ruim 8 procent. Maar, zegt het CPB, die geraamde prijsstijging is nog aan de lage kant. Dat is dan een gevolg van het feit dat de consumptie aan merkelijk minder zal stijgen (0.5 procent in plaats van de verwach te 2 procent). Dit betekent dat in 1980 de bedrijfswinsten nog meer zullen teruglopen dan eerder verondersteld. Deze negatieve tendens blijkt ook uit het nu voorziende recordaandeel van de lonen (94 procent) in het natio naal inkomen (het totaal dat we met z'n allen verdienen), dat ove rigens niet stijgt. Op grond van deze gegevens zullen in het gunstigste geval de mini mumlonen gelijk blijven, dan wel iets (0.5 tot 1 procent) dalen. De werknemers met een modaal in komen (ongeveer 32.000) gaan er in elk geval op achteruit (0.5 tot 1 procent). Alle inkomenstrek kers boven de 32 duizend gulden zien hun koopkrachh met 2 tot 3 procent verminderen. Werkloosheid 225.000 man komen (verwachting was 210.000). Het tekort op de be talingsbalans (die aangeeft wat we aan het buitenland betalen ec ervan krijgen) wordt in 1980 ho ger, wellicht twee tot drie miljard gulden, tegen anderhalf miljard in 1979. De export zal dit jaar niet stijgen, terwijl 4 procent was ge raamd. Ook de invoer blijft op het' peil van 1979. De produktiegroei in de bedrijven wordt slechts 0.5 procent, terwijl 2.5 procent was verwacht. Nu de vooruitzichten voor 1980 zo slecht zijn, is het volgens minister Albeda "meer dan ooit gewenst en noodzakelijk het matigings- beleid te verstrakken". Zelfs bij een gematigde loonontwikkeling zullen aanzienlijke bezuinigin gen onvermijdelijk zijn. De vakcentrales FNV en CNV wil len vooral weten, waarvoor de re gering de voorgestelde adem pauze wil gebruiken en welk be- .leid zij gaan voeren om aan de moeilijkheden het hoofd te bie den. Ze zijn het ermee eens dat de zaken er zeer ongunstig voor staan. "We hebben met een ern stige situatie te doen", zei loon- deskundige F. Drabbe van de FNV gisteravond, terwijl CNV- voorzitter H. van der Meulen het naar aanleiding van de nieuwe prognoses over "doffe cijfers" had. Puzzelaktie „Klavertje Vier" Doe mee - Elk weekend in deze krant Opklaringen Enkele opklaringen afgewisseld door een bui maar in het binnenland eerst nog mist. Middagtemperatuur onge veer 5 graden. Matige zuidwestenwind, windkracht 4, aan de kust krachtig, windkracht 6, vanavond draaiend naar west tot noordwest. Weersvooruitzichten voor zondag: veel bewolking en nu en dan neerslag. Tem peraturen tussen 1 en 5 graden. 6 januari Zon op: 8.47 uur; onder: 16.41 uur, maan op: 21.20 uur; onder: 10.50 uur. Hoogwater te Katwijk om 5.41 en 17.49 uur, laagwater om 1.34 en 13.5.' uur. 7 januari Zon op: 8.46 uur; onder: 16.43 uur, maan op 2224 uur; onder: 11.15 uur. Hoogwater om 6.24 en 18.27 uur, laag water om 2.12 en 14.33 uur. Hollands-Indisch Cafetaria Herenstraat 29, Leiden Geopend op: di. t/m vrijdag van 12.00-24.00 uur zaterdags zondags van 12.00-19.30 uur van 14.30-23.30 uur WASHINGTON (DPA)-Als gevolg van een onderzoek dat president Carter heeft gelast naar aanlei ding van de gijzelingsactie in Te heran, moeten meer dan 15.000 Iraanse studenten de Verenigde Staten verlaten. Van de 56.588 studenten die zich vrijwillig binnen de gestelde termijn bij de Amerikaanse im migratiedienst hebben gemeld, bleken er 6.784 ander werk te doen dan waarvoor zij hun visum hadden gekregen. Zij zullen worden uitgewezen. In de meeste gevallen kunnen zij echter nog bij de rechterlijke macht tegen deze maatregel in beroep gaan. Verder zijn de autoriteiten in de ge hele VS op zoek naar de ongeveer 9.000 Iraanse studenten die zich niet hebben gemeld en die op die grond kunnen worden uitgewe zen. Tot dusver zijn volgens de officiële gegevens slechts 12 stu denten werkelijk het land uitge zet, terwijl 55 vrijwillig zijn ver trokken. shoarma kabab nasi-bami gado-gado babi-pangang Voor onder andere: laki's Indische worst loempia's sjaslicks Indische saté's De verkoop van technologische en strategische goederen wordt met onmiddellijke ingang ge staakt. Daaronder vallen ook de computers die de VS slechts met de grootste aarzeling wilden leve ren, omdat zij ook voor militaire doeleinden geschikt te maken zijn. Ruslands visserij-rechten binnen de Amerikaanse 200 mjjlsgrens worden beperkt. De Russen mo- gensnog maar 75.000 ton vangen - de 350.000 die op hun toewijzing worden geschrapt vertegen woordig en een waarde van 55 tot 60 mihoen dollar. De vis komt voornamelijk uit de wateren voor New England, de Golf van Alaska en de Beringzee. De opening van nieuwe consula ten (die voor New York en Kiew op het programma stond) wordt uitgesteld. In Washington wordt er rekening mee gehouden dat de VS in een volgende fase de Rus sen zullen verzoeken hun ambas- sadastaf in Washington te kort wieken en zelf hun personeel in Moskou zullen verminderen. Pakistan krijgt militaire hulp, voedsel en andere bijstand, ande re landen in het bedreigde gebied kunnen daarop ook rekenen. Een variëteit van economipche en culturele contacten wordt ge staakt. Misoogst Carter verklaarde dat het stilleggen of beperken van uitvoer naar de Sowjet-Unie plaats heeft in sa menspraak met Amerika's bond genoten. Overleg met andere be langrijke graanproducenten heeft hem het vertrouwen ge schonken, dat zij de Sowjet-Unie niet het graan zullen leveren dat de VS niet zullen leveren. De Russen hebben een misoogst ge had. Het Amerikaanse graan was voornamelijk bestemd als vee voer. Het betekent dat de Russi sche bevolking straks minder vlees te eten zal krijgen. Het vrijwël staken van de graan- export naar de Sowjet-Unie be tekent dat de Amerikaanse rege ring de boeren compensatie moet geven: het aanleggen van een graanreserve, hogere premies voor opslag en verhoging van hel prijsniveau waarboven de boeien hun staatsleningen moeten gaan aflossen, gaan de Amerikaanse belastingbetaler in de jaren 1980 en 1981 zo n drie miljard dollar kosten. Meer dan tevoren zal uit graan alcohol worden gestookt, die gemengd met benzine, als brandstof voor auto's kan den gebruikt. EG wil stop voedselhulp Afghanistan BRUSSEL (AP) - Het is zeer waar schijnlijk dat de Europese Ge meenschap hqt voedselhulppro gramma aan Afghanistan zal stopzetten, zo is op het hoofd kwartier van de Gemeenschap in Brussel bekend gemaakt. Eerder was onthuld dat dit pro gramma, waarmee een bedrag van 2.6 miljoen gulden is ge moeid, al was stopgezet. Een woordvoerder deelde mee dat een officieel besluit hierover nog niet was genomen maar dat het volgende week woensdag tijdens een vergadering van de organisa tie ter sprake zal komen. Uit andere bron werd vernomen dat het zo goed als zeker is dat het hulpprogramma aan Afghanisa- tan, dat loopt tot begin 1980, zal worden stopgezet aangezien "de Gemeenschap geen toezicht meer kan houden op de voedsel distributie met het oog op de re cente ontwikkelingen in het land". De voedselhulp omvat onder ande re 3000 ton graan en 3000 ton poe- dermelk. "Ambassadeur moet worden teruggeroepen" DEN HAAG (ANP) - Het CDA-ka- merlid Jan Nico Scholten heeft minister Van der Klaauw (bui tenlandse zaken) gevraagd de Nederlandse ambassadeur uit Moskou voor consultatie naar Den Haag terug te roepen. In schriftelijke vragen zegt het ka merlid dat de regering de Russi sche agressie jegens Afghanistan in internationale organen aan de orde moet stellen om te kunnen komen tot een gecoördineerde actie jegens Rusland. Het kamer lid zegt te denken aan overleg in Europees verband, in de NAVO en in de Verenigde Na'ties. Leidsch Dagblad Oean krant bworgd? Bal dan Maandag t/m vrijdag van 10 00-19 30 uur. Zaterdags van 16 00-18 00 uur Uitsluitend tel. 071-211515. 210221 of 144941.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 1