Carter vraagt Senaat uitstel debat SALT-2 Bezoek VN-seeretaris aan slachtoffers sjah -regime Distributie Cambodja stagneert Fotograaf terug uit Kabul Britse minister Carrington naar Pakistan Radioactief besmette algen in Frankrijk VRIJDAG 4 JANUARI 1980 WASHINGTON MOSKOU (GPD ANP) - Nadat reeds een groot aantal westerse landen was voor gegaan, heeft nu ook het Ameri kaans Olympisch Comité zich uitgesproken tegen een boycot van de Olympische Spelen in Moskou. De Amerikanen menen in tegenstelling tot hun regering - die een boycot van de Spelen overweegt uit protest tegen de Russische invasie in Afghanistan - dat de Olympische Spelen niet voor politieke doeleinden moe ten worden misbruikt. Dat heeft kolonel Miller, directeur van het Ameiikaans Olympisch Comité, gezegd in een reactie op de sug gestie in de NAVO-raad om de Olympische Spelen in Moskou te boycotten. Het Internationaal Olympisch Co mité, de Nederlandse regering, het Nederlands en Brits Olym pisch Comité hadden zich al eer der tegen een boycot van de Olympische Spelen verzet. Kolo nel Miller: "Er zijn naaf onze me ning andere mogelijkheden om buitenlandse politiek met be trekking tot de Russische invasie te bedrijven. De Olympische be weging heeft een bestaansrecht van meer dan 80 jaar en wordt juist gekenmerkt door interna tionale vriendschap onder de jeugd van de wereld". De nationale Olympische Comité's in West-Europa benadrukken, dat zij met betrekking tot de deelname aan de Olympische Spelen een eigen zelfstandigheid en een eigen verantwoordelijk heid hebben. Een lid van het Bel gisch Olympisch Comité: "Wij zijn een soevereine organisatie en kunnen buiten onze regering om deelnemen aan de Olympische Spelen". De voorzitter van het Brits Olympisch Comité, Sir De- nis Follows, meent dat de Engel sen alleen in het geval dat de re- Ignati Nowikov, voorzitter van het organisatiecomité voor de spelen van Moskou, heeft gisteren in een artikel in de Prawda gesteld dat elke aanval op de zomerspelen van 1980 tot mislukken is ge doemd. Nowikov, tevens een van de vice- premiers van de Sowjet-Unie schreef in de partijkrant dat vij anden van de spelen de kans aan grijpen leugens en laster over de Sowjet-Unie te verspreiden. "De spelen", schreef Nowikov, "doen reeds nu hun werk voor ontspan ning in de wereld en het behoud van de vrede. Maar", voegde hij er aan toe, "tegelijkertijd dient te worden opgemerkt dat er buiten de Sowjet-Unie niet alleen vrienden, maar ook tegenstan ders van de spelen zijn. Zij ge bruiken dit grote sportevene ment om de verstandhouding tussen de landen te verslechte ren. Maar hun streven is ge dwarsboomd door progressief denkenden over de hele wereld". NIEUW DELHI (GPD) - "De toestand in Kabul lijkt me vrij normaal. Het was weliswaar de eerste keer dat ik er was, maar het beeld op straat leek me rustig. Je zag er wel veel Russen, Russische vrachtau to's en Russische tanks, die reden overal door het cen trum. Maar voor de rest was er niet veel bijzonders te zien." Huub van Es zit inmiddels in een hotel in de Indiase hoofd stad Nieuw Delhi. Woensdag werd hij door de Afghaanse autoriteiten het land uitgewe zen. Zondag was hij met een groep journalisten op het vliegveld van Kabul geland, maar ze mochten het land niet in. Van Es weigerde echter te vertrekken en heeft toen huisarrest gekregen in hotel Intercontinental in Kabul. Van Es: "Veel heb ik dus niet kunnen zien, maar op een ge geven moment kon ik het ho tel uitglippen. Ik heb toen een uur of vijf door de stad gelo pen. Maar^Jiet was erg moei lijk om er te fotograferen. Zo als ik al zei, erg veel Russen op straat. Er waren trouwens helemaal veel mensen op straat". Volgens Huub van Es is er op het ogenblik één buitenland se journalist in Kabul. "Er zit er eentje. Maar dat weten ze niet. Die heeft zich goed ver stopt. Nee, echt niet, je hebt er als journalist geen schijn van kans om daar binnen te ko men. Van de vorige groep is het er één gelukt, een came raman van de Amerikaanse televisiemaatschappij CBS. Die had op zijn aanvrage ge zet, dat hij technicus was. En daar zijn ze ingetuind." "De man hebben ze een visum gegeven. Bijna een dag later kwamen ze er achter, dat hij een cameraman was. Hebben ze de hele stad doorzocht, waar hij was. Na uren hebben ze hem te pakken gekregen, maar toen was hij al in de ge legenheid geweest om te fil men en op en neer te gaan naar het vliegveld. Daar heeft hij bij een vliegtuig zijn film afgegeven en die is inmiddels al hoog en breed in Amerika (en in Nederland, red.) op de televisie geweest." (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON MOSKOU, LONDEN - De Ame rikaanse president Carter heeft de Senaat giste ren gevraagd het aanstaande debat over de goedkeuring van het SALT-2-verdrag - over de beperking van strategische wapens voor onbe paalde tijd uit te stellen. Carters verzoek is een directe reac tie op het Russische optreden in Afghanistan. Tevens werd gister avond bekend dat de Britse mi nister van buitenlandse zaken Carrington zal afreizen naar een aantal buurlanden van Afghanis tan, waaronder Pakistan. Hij doet dit als vertegenwoordiger van de westelijke geallieerden. Hoewel het zeer de vraag is of SALT-2, los van de Afghaanse crisis, zonder politieke kleer- Pakistan scheuren voor Carter door de Se naat kan worden geloodst, wordt De Britse minister ratificatie van het verdrag zowel in het Witte Huis als het Kremlin vitaal geacht voor verdere ont spanning tussen Oost en West. Het uitstel is de eerste concrete maatregel van de Amerikaanse regering, sinds Söwjet-troepen op 27 december in Afghanistan een pro-Russische staatsgreep mogelijk maakten. Gisteravond werd in Washington de afkondi ging van nog meer maatregelen verwacht. In Moskou reageerde het officiële Sowjet-persbureau Tass onmid dellijk met een summiere verkla ring dat Carter het verdrag had teruggetrokken wegens Russi sche „militaire hulp" aan het re gime in Kabul. Tass beklem toonde dat het verdrag „voor de VS even belangrijk is als voor de Sowjet-Unie", maar dat „de Amerikaanse regering en be paalde reactionaire kringen in de VS alles doen om een nieuwe be wapeningswedloop te starten en in feite al lang een excuus zoch ten om de ratificatie van SALT-2 te stagneren", aldus Tass. KAÈUL - Een Afghaanse functionaris wil een fotograaf tegenhouden een foto van het vliegveld van Kabul te maken. Alle journalisten en fotografen die Kabul trachten binnen te komen worden door de autoriteiten weer teruggestuurd. moslimlanden onderschat. De ambassadeur van de Sowjet- Unie in Londen werd donderdag opgeroepen door premier Marga ret Thatcher en had met haar én met Lord Carrington een onder houd van 40 minuten. Na afloop zei de ambassadeur dat het een „zeer gedetailleerde en zeer ern stige discussie" was geweest Groot-Brittannië overweegt, in na volging van de VS, zijn ambassa deur in Moskou, Sir Curtis Keeble, voor overleg naar Lon den terug te roepen orn mede daardoor de Britse ontstemming over de Russische interventie te laten blijken. De Europese Gemeenschap heeft donderdag besloten haar voed selhulp aan Afghanistan voorlo pig te staken. Het gaat om de le vering van 3000 ton graan en 300 ton melkpoeder, met een geza menlijke waarde van 1,3 miljoen dollar (2,6 miljoen gulden). De Europese Commissie, het dage lijks bestuur van de Gemeen schap, liet weten dat het de ont wikkelingen in Afghanistan wil afwachten, alvorens de hulp te hervatten. buitenland zaken Lord Carrington zal binnenkort een bezoek brengen aan Pakistan, India en enkele an dere landen rondom Afghanis tan, om hun mening te peilen over de staatsgreep in Kabul. Zijn bezoek heeft kennelijk ten doel een basis te vinden voor door westerse landen te nemen maat regelen tegen de Sowjet- Unie. De reis van de Britse minister moet gezien worden in het kader van het gemeenschappelijk westers overleg dat gedurende de afgelo pen dagen in Londen heeft plaatsgevonden om een grootste gemene deler te vinden voor wes terse reacties op de Sowjet-inva- sie van Afghanistan. Hij zei in een verklaring, waarin hij de Russische actie erger noemde dan die in Tsjechoslowakije in 1968, dat het vooralsnog ondui delijk was of de afgezette en geëxecuteerde president Amin zich naar Moskou's maatstaven te zwak had opgesteld, of dat de TEHERAN (Reuter) - Secretaris- "Ik zal mijn best doen u genoeg- Saoedi-Arabië riep gisteren alle is lamitische landen op, de moslem- rebellen in Afghanistan te steu nen bij hun strijd tegen het Rode Leger. Prins Saoed al Feisal, de Saoedische minister van buiten landse zaken, verklaarde don derdag snelle besprekingen na te streven over concretisering van die steun. Naar in Pakistan ver luidt, krijgen de opstandelingen overigens ook op grote schaal steun van de restanten van het Afghaanse leger, die zich met grote aantallen bij hen aanslui ten. CHERBOURQ (DPA) - In de buurt van het Franse centrum voor de wederopwekking van nucleair afval in La Hague in het westen van Frankrijk zijn in een baai ra dio-actief besmette algen aange troffen. De omvang van een eventuele ra dio-actieve besmetting van het water kan pas na nauwkeuriger onderzoekingen worden vastge steld. Vermoed wordt dat de ge constateerde straling in de baai terug te voeren is op een defecte koelwaterleiding. De schade zou kunnen zijn veroor zaakt door de orkaanachtige winden van de laatste tijd. Algen zijn sterk jodiumhoudend en kunnen radio-activiteit opslaan. De maatschappij in Belgie die de kerncentrales beheert heeft gis teravond in een communiqué een bericht bevestigd dat op 18 de cember was verschenen in het dagblad 'La Cité'. Volgens dit be richt waren er scheurtjes opge treden in drukvaten van kerncen trales in Tihange in Wallonië en bij Antwerpen die in aanbouw zijn. In het communiqué staat dat de be trokken centrales niet vóór eind 1981 in bedrijf worden genomen en dat men daarom over alle tijd beschikt om te repareren wan neer dat nodig mocht blijken. Er heeft een ultrasone controle plaatsgehad en daaruit is geble ken dat de situatie gunstig af steekt in vergelijking met Frank rijk, dankzij aanvullende thermi- SCHEEPSBOTSING - Bij de monding van de rivier de Weser is vannacht het Argentijnse vracht schip "Buenos Aires II" in aanva ring gekomen met het Italiaanse schip "Dora Ritario". Naar een woordvoerder zei zijn de in totaal 44 bemanningsleden veilig aar. wal gebracht. Wel hebben enkele van hen lichte verwondingen op gelopen. De havenautoriteiten onderzoeken de oorzaak van de aanvaring tus sen de Argentijn, die 10.000 ton meet en de Italiaan van 3.000 ton. Er zal een nieuwe controle worden uitgevoerd naar aard en ontstaan van de scheurtjes, aldus het communiqué van het gezagsor gaan der Belgische kerncentra les. Russische regering zich i dere redenen bedreigd voelde. Ook liet hij de mogelijkheid open dat de Sowjet-Unie zich vergist had in de omvang van de onder nomen actie en aanvankelijk hoopte dat het binnen negen da gen bekeken zou zijn. Maar, zei Carrington, in dat geval hebben zij de reacties van de Afghaanse rebellen en van de omringende generaal Kurt Waldheim i V.N. die in Iran was om te pogen de scherpe kanten van het conflict tussen Iran en de V.S. weg te nemen, heeft gisteren in Teheran verklaard diep ontroerd en geschokt te zijn toen hij in een ziekenhuis geconfronteerd werd met honderden invaliden die de V.S. aansprakelijk stelden voor hun leed. doening te geven", aldus Wald heim die tien minuten lang ver bitterde kreten van verontwaar diging moest aanhoren. De inva liden zwaaiden met krukken en zelfs met kunstledematen en schreeuwden: "Weg met Carter, weg met de sjah". Toen het ein delijk stil werd, zei Waldheim diep ontroerd en geschokt te zijn door wat hij gezien had. "Ik heb GENÈVE (Reuter/AFP) - De dis tributie van de hulp voor de Cambodjaanse bevolking stag neert en als de voorraden zich in 'Kompong Som en Phnom Penh blijven opstapelen in plaats van daar naar toe te gaan zal het in ternationale comité van het Rode Kruis zich eind deze maand be raden over zijn deelneming in de hulpverlening. Deze valt uitslui tend onder de verantwoordelijk heid van dit comité en het VN- kinderhulpfonds Unicef, die ook voor de distributie zorgen. Vol gens een woordvoerder van het comité in Genève zijn de voed selleveranties —apt. •k Voedsel grens. Dezi het kamp zal worden gehuisv De voorraden die door het Rode Kruisen Unicef naarCambodjazelf zijn gestuurd.bhiv dat de^e hulporganisaties overwegen de bevoorrading terug te schroeven. edicijnen liggen hoog opgestapeld in dit vluchtelingenkamp bil de Cambodiaanse oorraden zullen worden uitgedeeld aaneen aantal Cambodjaanse vluchtelingendat dezer dagen in 'i echter liggen .Vandaar delijk stopgezet om technische redenen, maar is geen beleidsbe slissing genomen om het hele hulpverleningsprogramma te la ten schieten. Cambodja tij- De woordvoerder van Unicef in Genève, Robert Faberge, ver klaarde gisteren volgens andere bron, dat de hulpverlening van Unicef en Rode Kruis niet zal worden opgeschort, maar dat de aanvoer van hulpgoederen wel zal moeten worden afgeremd, daar de opslagruimte van beide organisaties onvoldoende is en uitpuilt. De Rode-Kruiswoord voerder in Genève zei nog, dat het wereldvoedselprogramma, een VN-organisatie. die in Rome is gevestigd, het tempo van zijn le veranties had verlaagd. Maar dit was eerder een technische dan politieke kwestie, zo zei hij. Het wereldvoedselprogramma had woensdag noodvoedselhulple- veranties aan Cambodja opge schort, daar reeds geleverde goe deren daar niet waren gedistri bueerd. Een woordvoerder van Unicef herriep gisteren een eer dere verklaring, dat de organisa tie de Cambodjaanse leider Heng Samrin via een telegram had ver zocht voor een snellere distribu tie van voedsel en medicijnen te zorgen. Vertegenwoordigers van Unicef en Rode Kruis blijven volgens hem bij de autoriteiten in Phnom Penh wel aandringen op oplossing van het probleem, dat ertoe leidt dat de aangevoerde goederen blijven liggen, zo zei hij. "1 nu gezien wat het Iraanse volk onder het vorige bewind geleden heeft, aldus de secretaris-gene raal van de V.N. Ik zal deze bood schap van lijden en deze grieven aan de V.N. en daarmee aan de hele wereldgemeenschap voor leggen. We zullen ongetwijfeld doen wat in ons vermogen is om ervoor te zorgen dat dit soort lij den zich niet meer zal voordoen. We zullen deze schending van de mensenrechten onderzoeken met alle middelen die ons ter be schikking staan". Voordat Waldheim met de invali den werd geconfronteerd, was hij per helikopter naar een kerkhof in zuid-Teheran gevlogen waar rond 3.000 tijdens de revolutie omgekomen mensen liggen be graven. Waldheim kon wel het graf bereiken van de vermoorde ajatollah Machmoed Taleghani, maar geen andere graven bezoe ken. Dit werd hem belet door zo'n 2.000 betogers die anti-Ameri kaanse leuzen schreeuwden. Minister Gotbzadeh van buiten landse zaken van Iran vindt dat ajatollah Chomeini "geen contact heeft" met de politieke werke lijkheid, en dat hij zich niet be wust is van de consequenties van de Iraanse crisis, zo meent de Amerikaanse televisiezender "CBS". In een gisteren uitgezonden repor tage zei de correspondent van "CBS" in Iran dat de minister te gen bezoekers gezegd heeft dat hijzelf geen gezag heeft over de islamitische studenten die al on geveer twee maanden rond 50 Amerikanen gegijzeld houden in de ambassade in Teheran. De imam (Chomeini) heeft hen, vol gens Gotbzadeh, totaal niet in de hand. De leider van de islamitische revo lutie en feitelijke machthebber in Iran sinds de vlucht van de sjah begrijpt, zo legde "CBS" de Iraanse minister van buitenland se zaken verder in de mond, "de diepgaande invloed niet die de crisis heeft op de hoe langer hoe kwetsbaarder wordende positie van Iran in de wereld en hij (Chomeini) heeft geen begrip voor het ongeduld van het Ame rikaanse volk". WASHINGTON- President Carter heeft de Amerikaanse Senaat gistermiddag formeel verzocht het SALT-2-verdrag met de Sowjet-Unie voor onbepaalde tijd terzijde te leggen. De deten te (ontspanning) is dood en voor een nieuwe bewapeningswed loop worden de startblokken klaar gezet, zeggen politiek*1 waarnemers in de Amerikaanse hoofdstad. De VS willen Pakis tan meer wapens gaan leveren en zouden ook bijstand willen verschaffen aan vanuit Pakistan tegen het bewind in Kabul ope rerende verzetsgroepen. Volgens een Amerikaanse kenner van Afghanistan zouden de Rus sen enkele honderdduizenden militairen moeten inzetten om het land volledig te kunnen con troleren. Diplomatieke waar nemers zeggen dan ook dat Af ghanistan dreigt het „Vietnam van de Sowjet-Unie" te wor den. Een uitstel voor langere tijd van de ratificatie van het SALT- verdrag, dat nu zeker niet voor de verkiezingen meer tot leven zal worden gewekt, heeft conse quenties voor de Amerikaanse bewapening. En het kan ook ge volgen hebben voor de houding van twee Europese bondgeno ten, Nederland en België, tegen over de modernisering van de kernwapens voor de middellan ge afstand, omdat van enige voorbereiding tot onderhande lingen met de Sowjet-Unie over wederzijdse ontwapening op dit gebied nu vooralsnog geen sprake meer kan zijn. Vooruit gang in die richting heeft pre mier Van Agt bestempeld als doorslaggevend voor een beslis sing over twee jaar of Nederland toch aan het moderniserings programma kan deelnemen. De Verenigde Staten zelf zullen zich wederom moeten buigen over hun plannen voor de stra tegische bewapening, want de nieuwe en mobiele MX-raketten die Amerika wil gaan bouwen, hebben alleen maar zin als be scherming binnen het raam van het nu achterin de ijskast ge schoven SALT-2-verdrag. De Russen behoeven aan hun be staande of nog te bouwen land- raketten maar enkele kernkop pen meer toe te voegen om het gehele MX-systeem, met zijn op treinen langs lanceerplaatsen rondrijdende raketten, van zijn betekenis te ontdoen. Met ande re woorden: zonder de beper kingen op het aantal kernkop pen van SALT-2 hebben de VS meer nodig dan de MX. Het uitstel waartoe Carter heeft besloten, maakt dan in de prak tijk niet veel uit omdat het ver drag toch nauwelijks een kans had, zelfs voor Afghanistan, maar na Iran. En dit is een kil feit dat de Russen bij hun plan ning in overweging hebben ge nomen. De Sowjet-Unie kan nu het verdrag definitief torpede ren door een van de voorzienin gen van SALT-1 (die officieel vervielen bij de tekening van SALT-2, maar nog werden ge respecteerd) te schenden of een van de ontwerp-afspraken uit SALT-2 niet na te komen. Vooralsnog maken de Russen zich over het afbreken van de leve ring van 17,5 miljoen ton graan die zij in de VS hebben gekocht, geen zorgen. Geen leverantie be tekent dat de prijzen voor dat graan in elkaar storten, en met voorverkiezingen in lowa op komst, wil Carter zo'n besluit nu niet nemen. Echter, de Ameri kaanse vakbond van havenar beiders overweegt een boycot tegen het laden van Russische schepen, zoals de dokwerkers ook al lang weigeren schepen voor Iran af te handelen. Zo'n niet officieel embargo kan het Witte Huis niet onwelgevallig zijn, omdat het dan geen ver antwoordelijkheid draagt, for meel althans niet. Het vooruitzicht van een nieuwe wapenwedloop op nuclenair- strategisch terrein is echter alarmerend, en niet alleen van wege de naar schatting 200 mil jard dollar die zowel de VS als Rusland voor nieuwe wapens op tafel zouden moeten leggen. Detanie, zo oiijkt, is een begrip uit de verstreken decade, dat voor het zojuist aangebroken tiental jaren vermoedelijk nauwelijks nog betekenis kan hebben, zelfs al kon ook in de jaren '70 al de vraag worden gesteld hoe deten te viel te rijmen met een onge kende expansie van de Russin sche bewapening. Amerika ge geven de staat van zijn bewape ning teigenover de Sowjet-Unie, heeft bij alle ferme taal over zijn ontstemming Moskou nog niet veel meer dan een tandeloos mondje getoond. Politiek Ame rika en de Amerikaanse burger vinden dat in toenemende mate frustrerend.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9