'Cuba als realiteit accepteren PSYCHIATER WIL EXPERIMENTEN Politie ontkent schuld aan ernstige brand Ook CARA-patiënten kunnen naar de zon Van der Klaauw in Venezuela: Vrachtwagen rijdt huis binnen Meer vreemdelingen geweigerd Protesten tegen mogelijke behandeling depressieve patiënten DEN HAAG - Van alle patiën ten die lijden aan depressies en daarvoor worden behan deld door psychiaters in of buiten klinieken, reageert na kortere of langere tijd 60 pro cent heel goed op psychothe rapie in combinatie met de groep medicamenten die men antidepressiva noemt. Er blijft echter altijd een bekla genswaardige groep van 40 procent over, die eigenlijk nergens op reageert. Vaak gaat hun depressie gepaard met tal van lichamelijke klachten, zoals slapeloosheid, gebrek aan eetlust met daar bij sterke gewichtsverminde ring en grote moeite met de ontlasting. Voor deze groep, die tot op he den in de hoek 'onbehandel baar' terecht komt, wil psy chiater W. Nolen, verbonden aan de psychiatrische inrich ting Bloemendaal in Den Haag, een experimenteel on derzoek beginnen in twee aaneensluitende fases van respectievelijk twee en vier weken. Het experiment ge beurt overigens alleen als de patiënt zelf hierin toestemt. Er zijn volgens dr. Nolen al lerlei waarborgen voor de deelnemende patiënten en volledige openheid. Het hele project is volgens hem bo vendien met voldoende ethi sche normen omkleed. Omdat lichamelijke klachten van de groep onbehandelba- ren allemaal wijzen op biolo gische factoren, is de eerste fase na de opname van de pa tient een uitgebreid lichame lijk onderzoek met daarbij ui teraard een onderzoek van bloed en urine in het labora torium. Na die periode heeft dr. Nolen de keuze uit zes mogelijkheden. De eerste is een antidepressi vum dat werkt op noradrena line, een normaal en al hon derden jaren bekend stofwis- selingsprodukt in het mense lijk lichaam. De tweede mo gelijkheid is het toedienen van een antidepressivum dat werkt op de serotonine, een produkt dat normaal in het menselijk bloed wordt ge vonden. Beide natuurlijke hormonen kunnen gesynthe tiseerd worden, een goed hulpmiddel voor wie deze stoffen van nature te weinig aanmaken of ze zelfs in het ei- een lichaam afbreken. Derde mogelijkheid is het toe dienen van tryptophaan, een aminozuur dat voorkomt in alle eiwitten. Vierde moge lijkheid is het toedienen van zogenaamde mao-remmers, medicamenten die de afbraak van noradrenaline en seroto nine kan tegengaan. Dit mid del stamt uit de beginjaren '50 en heeft indertijd nogal wat deining doen ontstaan, toen er een paar ongelukken mee zijn gebeurd. Het bleek na melijk dat het sterk bloed- drukverhogend werkt. Het middel werd in Nederland meteen geschuwd en kort daarop door de importeur uit de handel genomen. Verbo den werd het echter niet en wie het meende nodig te heb ben uit professionele over wegingen, kon het bij de fa brikant bestellen. In het buitenland wordt van de mao-remmers nog steeds vol op gebruik gemaakt, zeker nadat uit onderzoek is geble ken wat nu toch eigenlijk leidde tot die onacceptabele bloeddrukverhoging. Door een simpel dieet voor te schrijven, waaruit bepaalde voedings- en genotmiddelen worden geweerd, is men van een schadelijk bijeffect van de mao-remmers nu definitief af. Vijfde biochemische mogelijk heid is het toedienen van li thium, een sporenelement, tevens vervanger van natrium en onmisbaar voor de zout- en waterhuishouding in ons li chaam. Helpen deze vijf chemische middelen niet, dan rest dr. Nolen nog één ding: de slaap- deprivatie ofte wel het ont houden van nachtrust aan de depressieve patiënt - een me thode waar soms goede resul taten uit voortkomen. Wat is nu het doel van dit expe riment? „Ik hoop een ver band te vinden tussen het la boratoriumonderzoek en het effect op één van de behan delingsvormen", zegt dr. No len. „Het is een biologische verfijning van de diagnose, die kan leiden tot een meer gerichte behandeling van die befaamde 40 procent depres sieven, waarbij dan tevens de opnameduur sterk beperkt kan worden en waarbij de pa tiënt sneller uit zijn depressie gehaald kan worden". Inmiddels is er ook kritiek ge komen op de plannen van dr. Nolen, o.a. van de actiegroep 'Stop de biologische psychia trie', van Release uit Den Haag, van de Gekkenkrant en van de stichting Pandora. Om te beginnen maken zij bezwa ren tegen het gebruik van sommige antidepressiva om dat ze nog niet geregistreerd staan. In de tweede plaats zet men een groot vraagteken achter het vrijwillig deelne men van psychiatrische pa tiënten die in grote geestelij ke nood verkeren, aan een dergelijk experiment. Ook zit men enigszins met de verklaring van de mensen rechten, opgesteld in Helsin ki, die bescherming biedt aan de integriteit van het mense lijk lichaam. En in de vierde plaats vinden de protesteren den de ontwikkeling van de biopsychiatrie te veel in de puur medische hoek terecht komen, terwijl nog lang niet is aangetoond dat het bioche misch disfunctioneren van het menselijk lichaam een puur medisch-chemische zaak is: dat kan ook een totaal andere, bijvoorbeeld een so ciale achtergrond heb ben. (Van c correspondent Rob Sprenkels) CARACAS - Minister van buitenlandse zaken José Zambrano van Venezuela heeft tegenover minister Van der Klaauw zijn bezorgdheid geuit over de toenemende Cubaanse invloed in het Caraibische gebied. De Neder landse minister noemde Cuba echter „een realiteit, die moet worden aanvaard". De Venezolaanse minister deed zijn uitlating tijdens zijn eerste onderhoud met Van der Klaauw die een bezoek van drie dagen aan de Venezolaanse hoofdstad Caracas brengt, met als be langrijkste punt op de agenda de relatie tussen Venezue la en de Nederlandse Antillen. Curagao, Bonaire èn Aruba liggen vlak voor de Venezolaanse kust en bezitten daardoor een strate gische positie. Er heerst in Vene zuela enige ongerustheid over de weg die de Antillen zullen inslaan als zij eenmaal onafhankelijk zijn geworden. Minister Van der Klaauw verzekerde zijn Venezo laanse collega ervan dat het Ne derlandse beleid erop gericht is de democratie op de Antillen Vei lig te stellen. Als middelen daar toe noemde hij een gezonde so ciale en economische ontwikke ling. De ongerustheid van Venezuela over de Cubaanse activiteiten in het Caraibische gebied is sterk toegenomen na het recente inci dent bij de Venezolaanse ambas sade in Havanna, toen Cubaanse wachten meedogenloos schoten op Cubanen die in de Venezo laanse ambassade politiek asiel wilden aanvragen. Volgens de Venezolaanse autoriteiten wijst dat erop dat Cuba slechts vrien den of vijanden kent en een mid denweg (die de Venezolanen ver kiezen) afwijst: de Venezolanen vrezen daarom dat Cuba van plan is een socialistisch blok in het Ca raibische gebied te stichten. Daarbij wordt gewezen op de toenemende invloed die Cuba in de Jamaicaanse politiek heeft gekregen middels het zenden van artsen en docenten en op de hulp aan de nieuwe regimes in Domi nica en Grenada. In zijn volgende gesprekken met Venezolaanse regeringsfunctio narissen zal Van der Klaauw vooral spreken over de interna tionale energieproblemen. Het is vrijwel uitgesloten dat Van der Klaauw tijdens die gesprekken zal proberen olie van Venezuela te kopen. De 2,3 miljoen vaten olie, die Venezuela dagelijks pro duceert, zijn immers al allemaal verhandeld en de Venezolaanse autoriteiten verwachten de ko mende jaren moeilijkheden om hun produktie op peil te kunnen houden. DEN HAAG (GPD) - Uit een onder- zoek van deskundigen uit de reiswereld is gebleken dat er voor zogenoemde CARA-patiënten (lijders aan astma, bronchitis, longemfyseem e.d.) mogelijkhe den bestaan ongehinderd mot vakantie naar het buitenland te gaan. Die mogelijkheden zijn ech ter wel beperkt en men dient zich van tevoren goed op de hoogte te stellen. UTRECHT - Een demonstrant wordt verwijderd van de nieuwjaarsre ceptie van de gemeente Utrecht die gisteren werd gehouden. Ongeveer veertig actievoerders deelden in de receptiezaal stencils rond waarin zij ageerden legen de ruimtenood op het gebied van cultuurbeoefe ning. Terwijl er nog een rij van ongeveer honderd mensen stond te wachten om burgemeester Vonhoff de hand te schudden wierpeen van de actievoerders plotseling een laait m het gezicht van Vonhoff. De demonstranten werden daarop door de politie met horde hand uit de receptiezaal verwijderd De burgemeester bleef gewoon handen schudden, zij het met een besmeurd gezicht en een vuil pak. Zij kunnen niet tegen bepaalde stoffen, die onder andere voor komen in en op bepaalde soorten vloerbedekking, gordijnen, ma trassen, dekens, hoofdkussens en lakens. Om geen last te krijgen is het dus nodig het contact met de ze stoffen te beperken of te ver mijden. Daarom moet het vakan tieverblijf aan bepaalde voor waarden voldoen. Dit betekent in de praktijk dat on geveer 700.000 Nederlanders (de overige patiënten zijn of te ern stig ziek om op reis te kunnen of zodanig licht gehandicapt dat zij het risico wel zonder voorinfor matie aandurven) alleen dan op vakantie kunnen gaan indien zij van tevoren weten dat zij in de slaapkamer van hun verblijf voor hen geschikte stoffering en bed- degeoed zullen aantreffen. Op verzoek van de reisagenten heeft een kritisch team van erva ren onderzoekers in de landen van het Middellandse- en Zwarte Zeegebied gegevens verzameld over de vlicgvakantieverblijven voor Nederlandse toeristen in 1980. Zo'n onderzoek wordt elk jaar gehouden, maar nieuw is dat het nu werd uitgebreid met na speuringen op verzoek van het ROTTERDAM (GPD) - Het elfde slachtoffer van de brand die in de nacht van dinsdag op woensdag een oud pand in Rotterdam in as legde, is gistermiddag geborgen. Het is het achtjarige neefje M. Kencwiel, uit Amsterdam loge rend bij de familie Oosterwolde. De Rotterdamse politie ontkent in alle toonaarden dat door een te slap optreden tegen de man die op de begane grond woonde de politie mede schuldig zou zijn aan de felle brand die aan elf mensen het leven kostte. Buurt bewoners verwijten de politie en andere gemeente-instanties dat zij vaak gewaarschuwd zouden zijn voor een ramp als deze, maar dat niemand zich bijzonder voor het geval inspande. Buurman Van der Laar, die zich met zijn schoonzoon bijzonder actief toonde bij het redden van vier mensen uit het brandende pand, verklaarde woensdagoch tend dat "de politiearts, die een duidelijk gestoorde man ziin zeggers AR MOERDIJK (ANP) - Dooreen te hoge snelheid bij het verlaten van Rijksweg A-l 7 bij de afslag Moerdijk verloor een chauffeur de macht over het stuur en reed met zijn vrachtwagen bij de familie Lodders aan de Steenweg het huis binnen. Huis en auto zijn grotendeels vernield. Het duurde twee en een half uur voordat de bijrijder uit zijn benarde positie kon worden bevrijd en in totaal vijf uur voordat de wagen uit de gevel kon worden gelrokkeiy.De chauffeur kwam met de schrik vrij. In totaal werden bijna 2000 ac commodaties onderzocht in elf landen. Spanje kwam nog het gunstigst uit de bus: daar bleken van de 880 vakantieverblijven die voorkomen in de vliegprogram- ma's van de Nederlandse tour operators 32 geschikt te zijn voor CARA-patiënten. In Frankrijk waren er twee van de 62 onder zochte geschikt, in Griekenland drie van de 210, in Italië vijf van de 157, in Malta één van de 26. Geheel negatief kwamen uit het onderzoek de landen Bulgarije, Joegoslavië, Marokko, Portugal en Tunesië. Wie wil weten of vakantieverblijven in dit opzicht geschikt zijn, maar ook met het oog op kwesties als ligging aan een drukke verkeersweg, het lo pen van trappen en dergelijke kan dat nu bij de reisbureaus vra gen, waarna gegevens ter inzage worden gegeven. Op na clebat over kernwapens DEN HAAG (GPD) - Tot deze week hebben enkele tientallen leden van de ARP hun lidmaatschap opgezegd naar aanleiding van de houding van de AR-politici in de Tweede-Kamerdebatten over de kernbewapening, in december. Van een massaal bedanken is ech ter geen sprake. Dat deelde secre taris drs.C. Bremmervande ARP gisteren mee in een verklaring. In eerdere publicaties is gemeld dat de AR tot zelfs 1500 leden verlo ren zou hebben vanwege de steun van de zogenaamde AR-"dissi- denten" uit de CDA-fractie, aan de motie-Stemerdink, in de eer ste week van december. Deze be richten zijn volgens Bremmer volstrekt onjuist Zigeuners kwaad over rede van commissaris AMSTERDAM (ANP) - De zigeu nerkoning Koka Petaio heeft zijn verontwaardiging uitgesproken over de wijze waarop hoofd commissaris Sanders van de Am sterdamse politie zich gisteren in zijn nieuwjaarsrede over buiten landers heeft uitgelaten. Petaio, die zegt te spreken namens de gehele zigeunergemeenschap in Nederland, beschuldigt San ders van "racistische opvattin gen" en het "aanwakkeren van vreemdelingenhaat*. Hij heeft zijn grieven in een telegram aan de hoofdcommissaris kenbaar gemaakt. Ook is hij van plan over de rede contact op te nemen met enkele Tweede-Kamerleden. Sanders zei in zijn rede onder meer dat de illegale vreemdelingen als een loden last op het politie-ap- paraat drukken. "Ik doel hier", zo voegde hij hieraan toe, "op de grote aantallen illegalen die met uiterst duistere bedoelingen in Amsterdam rondhangen, die de grond in eigen land vaak te warm onder de voeten is geworden en die bezig zijn de naam van onze stad in diskrediet te brengen. Ik verklap ook geen geheim als ik zeg dat de politie op dit punt vrij machteloos is. Amsterdam en ook zijn politie zijn niet ingesteld op grote groepen zich misdra gende vreemdelingen". "Door deze generalisaties wordt het klimaat voor vreemdelingen cr alleen maar onleefbaarder op", aldus Petaio die van mening is dat uitlatingen van Sanders her inneringen oproepen aan het fas cisme van de jaren dertig. "Hij doet het voorkomen of alleen bui tenlanders verantwoordelijk zijn voor de criminaliteit in Amster dam. Laat hij eerst maar eens binnen zijn eigen korps kijken". gang laat gaan, schuldig is aan de brand". Politievoorlichter H. van Wanum ziet dat echter anders. Hij ver klaarde gistermiddag dat het korps niets te verwijten valt en dat men gedaan heeft wat men kon. "De bewoner van de bene denverdieping was inderdaad een wat zonderling man. Ge waarschuwd door de buren, is de rayonagent inderdaad enkele malen bij de man thuis geweest om over de situatie te praten. Door tussenkomst van de politie is de man fysiek gekeurd bij de Gemeentelijke Geneeskundige Dienst. Verder kunnen wij als politie echter niet gaan, totdat de man werkelijk gevaarlijke din gen doet of zich schuldig maakt aan strafbare handelingen. Terwijl gistermiddag rond één uur het laatste slachtoffertje werd geborgen, waren rechercheurs van het gerechtelijk laborato rium druk doende de feitelijke directe aanleiding van de brand te ontdekken. Terzijde gestaan door deskundigen van de brand weer, groeven zij balk na balk weg, terwijl de buitenkant met grote platen voor het publiek was afgesloten zodat de speurtocht ongestoord kon worden verricht. Enkele tientallen buurtbewoners stonden verslagen bij de puinho pen toen het laatste slachtoffertje naar buiten werd gedragen. Een woordvoerder van de Bewo nersorganisatie Bloemhof, de wijk waarin de getroffen Olean derstraat ligt, vertelde dat zijn or ganisatie een aantal vragen heeft dat binnenkort in een vergade ring met de betrokken autoritei ten zal moeten worden beant woord. Kernvraag daarbij blijft natuurlijk de kwestie of de brand voorkomen had kunnen worden. Werd de politie werkelijk vaak gewaarschuwd voor de zich toen al aankondigende ramp? Verder kon de hoogwerker van de brandweer pas na het rammen van een verkeerd geparkeerd staande auto de Oleanderstraat bereiken. Kan daar nu niet eens extra tegen worden opgetreden, zodat brandweer en ziekenauto de plaats des onheils voortaan snel kunnen bereiken? En hoe staat het met de vele pensions voor buitenlandse gastarbeiders? Hebben die wel een soort bran- duitgang, of behoren deze men senpakhuizen met brandtrappen uitgerust te worden? De commandant van de Rotter damse brandweer, B. Vossenaan "Momenteel zijn we druk bezig met de boel op te ruimen, maar over de definitieve oorzaak valt nog niets te voorspellen. De be woner van de benedenverdieping kan wel met een brandende siga ret in slaap zijn gevallen, maar nogmaals het blijft gissen. Wel weten we met zekerheid dat de brand op de benedenverdieping is ontstaan en buitenlangs naar de eerste verdieping is overge slagen, waarna het hele pand vlam vatte", aldus de heer Vosse- Man dood door verstikking MIDDELBURG (ANP) - De 38-ja- rige man, wiens lijk dinsdag avond achter de Middelburgse Volkerakstraat werd gevonden, is door verstikking om het leven gekomen. Dit heeft sectie uitge- Op het lichaam van de man werden verschillende verwondingen aangetroffen. Ze waren echter niet dodelijk, aldus een woord voerder van de politie van Mid delburg. Of de man is vermoord kon hij nog niet zeggen. De man was gedeeltelijk ontkleed. Zijn colbertyuge en zijn broek ziin verdwenen. Stappen hij VS DEN HAAG (ANP) - Het Neder- landse socialistische lid van het Europees Parlement, Ien van den Heuvel, heeft aan de raad van de EG, de ministers van de negen lidstaten, gevraagd stappen te ondernemen by de Amerikaanse regering in verband met de be slissing van deze regering om geen inreisvisum meer te ver strekken aan homoseksuele bui tenlanders. Mevrouw Van den Heuvel noemt deze beslissing een ernstige schending van de mensenrechten. ZEVENAAR (ANP) - De mare chaussee aan Nederlands belang rijkste grensovergang Bergh-au- toweg heeft vorig jaar ruim der tienduizend buitenlanders de toegang tot ons land ontzegd. Dat is vijftienhonderd meer dan in 1978. De geweigerde vreemde lingen - vooral Duitsers en ook wel Turken-hadden in lln mflfltf gevallen geen geldige papieren of te weinig geld op zak. Een en an der blykt uit het jaaroverzicht van de marechaussee in Zeve- Circa 23,5 miljoen personen pas seerden in 1979 Bergh-autoweg in ruim zes miljoen personenau to's. In 1978 telde de marechaus see 800 000 grenspassanten meer Kapitein G. Nijboer van de mare- chausse wijt deze daling vooral aan de strenge wintermaanden januari, februari en muit L)« topmaand vorig jaar voor Bergh- autoweg was juli met ruim vier miljoen passanten. Het aantal vrachtauto's, dat de grens in 1979 via rijksweg 12 pa.-scei d' WU t half mihoen. Ruim elfhonderd mensen werden aan Bergh-autoweg in 1979 gear resteerd vanwege nog uit te zitten gevangenisstraffen en dergelijke. Dat aantal bedroeg in 1978 bijna 750. De marechaussee van Bergh- autoweg verstrekte vorig jaar verder ruim 3600 toeristenkaar- ten. De prijs van een aan de grens uitgereikte toenstenkaart is ove rigens met ingang van 1 januari 1980 verhoogd van 25 tot 35 gul den.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7