GEEN VIERDE MACHT Alleen krachtigen blijven overeind Niet aan te raden om laatste spaarcentjes in goud om te zetten Overvaller spoorloos VRIJDAG 4 JANUARI 1980 LEIDEN Ambtenaren in de frontlinie zijn niet te benijden LEIDEN - "Die ambtenaren lullen maar wat en de bewoners in de wijken hebben toch niks te ver tellen". Een rokerig zaaltje in de Leidse wijk Pancras-oost waar ambtenaren van de gemeente voorlichting moeten geven over het ontwerp-bestemmingsplan dat is gemaakt voor deze binnen- stadswijk. Achter de tafeltjes in de zaal zitten eigenaren van be drijven in Pancras-oost. De sfeer is broeierig. Voorzitter Eggen- kamp probeert rustig te beginnen maar "hij blijft een ambtenaar die de kluit belazert". Al gauw spoelt een golf van kritiek over de hoof den van de gemeentedienaren heen. Een waar spervuur van verwijten, frustraties en mach teloosheid. Het is een duidelijke zaak: ambte naren die de buurt in moeten worden pas echt geconfronteerd met de problemen rond de stads vernieuwing, de buurt die wordt ontwricht, de mensen die er aan kapot gaan. Die ambtenaren zijn niet te benijden. Vaak moeten zij heel wat incasseren waar ze in wezen niet verantwoordelijk voor zijn. Abel de Jong, vijf jaar als extern-deskundige betrok ken bij de stadsvernieuwing in Leiden, zegt daarover "Ik heb vrij veel ambtenaren overspan nen zien worden. Alleen de meest stabiele figuren is het gegeven overeind te blijven in het spanningsveld met aan de ene kant hun conservatieve chefs, een politiek uiterst gevoelige wethouder, kritische collega's en aan de andere kant de mondelin ge agressie van buurtbewoners, de achterdochtige middenstan ders en de soms betweterige wel zijnswerkers". Ambtenaren die zitting hebben in een projectgroep verkeren even eens in een moeilijke positie. Zij dienen in twee richtingen ver antwoording af te leggen, aan de leden van de projectgroep en aan hun directe chefs. De bewoners in de buurten zouden het ambte lijk apparaat daarom ervaren als sterk verdeeld en weinig geneigd tot goede samenwerking met de bewoners. Ambtenaren zouden slechts in zeer geringe mate openstaan voor bewonersin vloed. Hoewel de gemeenteraad is geko zen om deze stad te besturen worden met name topambtena ren, naast het college van burge meester en wethouders steeds vaker naar voren gehaald als de gene die een sterk stempel druk ken op het beleid. De rol die amb tenaren spelen op het gebied van de stadsvernieuwing is hoe dan Ambtenaren achter de tekentafel: hoe groot is hun macht? ook geen onbelangrijke, want met onwillige honden is het nog steeds slecht hazen vangen. Nog maar twee jaar geleden klaagde wethouder Waal dat het ambte narenapparaat tegenwerkt. "Dan laten ze zaken in hun la liggen, of ze geven instructies aan hun ambtenaren die anders zijn". Welke ambtenaren bedoelt Waal? "Ambtenaren die meer verdie nen dan ik". Vorige maand presenteerde een PvdA-werkgroepje, waaronder wethouder Waal, een rapport waarin wordt erkend dat er ten aanzien van het beheersen van het ambtelijk apparaat nog steeds problemen zijn. "De bur ger zou beter ondersteund moe ten worden en daarnaast moeten spelregels worden opgesteld die meer duidelijk moeten verstrek ken over de positie van ambtena ren in projectgroepen", aldus de PvdA. Abel de Jong in een interview: "Het is natuurlijk een verouderde op vatting, maar ik heb te vaak en te lang de ambtenaar beschouwd als dienaar van gemeente en ge meenschap. Maar dat ligt anders. Het zijn mensen net als iedereen, bezield met ambities. Er is echter wel een groot verschil tussen een ambtenaar en een kantoorklerk. Een opdringend ambtenaar zit veel dichter bij de directe macht suitoefening. Als ze eenmaal ge roken hebben hoe het werkt, hoe je via zogenaamd redelijk overleg of met een paar doordachte ad viesnota's de wereld naar je hand kunt zetten, wordt het een boeiend spel datje zorgenvrij kan spelen vanuit je riante trakte ment, je goede oudedagsvoor zieningen en je onberispelijke eengezinshuis. Echte persoonlij ke inzet voor mensen die die inzet hard nodig hebben is een zeld zaam verschijnsel", aldus De Jong. Ook bij de banken zijn de ge volgen van de sterk stijgende goudprijzen goed merkbaar. Er is sprake van een duidelijke verschuiving in beleggingen. De beleggingen in goud nemen een grote vlucht. Een perso neelslid van de ABN-vestiging in Leiden poseert hier met een gedeelte van de snel slinkende goudvoorraad. Chef stadsontwikkeling Logtenberg: LEIDEN - "Wat Abel de Jong zegt steekt mij wel", bekent M. A. Logtenberg. "Ik vind het niet terecht dat hij zo cynisch is". Logtenberg is chef van de afdeling Stadsontwikkeling, Verkeer en Grondzaken (SVG) en tevens adjunctdirecteur ruimtelijke ordening van de Dienst Gemeente werken. "Ik wil niet hebben dat wij het ima go krijgen van kerels die maar doen", zegt hij heel beslist. "Onze intentie is volkomen eerlijk, en ik heb een team dat ontzettend hard werkt. Ik wil niet dat zij een vier de macht vormen". Hij ontkent ten stelligste dat er ambtenaren zijn die het beleid bepalen en wil kwijt dat hij Waal een goeie wet houder vindt. En: "Ik heb liever een sterke dan een zwakke wet houder". Volgens de heer Eggenkamp, me dewerker van de secretarie-af deling Stadsontwikkeling, Ver keer en Grondzaken, staat het buiten kijf dat ambtenaren een vierde macht yormen. "Maar", vult hij aan: "hoe sterker de polir tiek is hoe minder invloed amb tenaren hebben. Waal is een ster ke wethouder die duidelijke be- leidslijnnen heeft uitgezet. Als je als ambtenaren binnen die be- leidslijnnen werkt heb je enorm veel invloed. Dat is echt geen ramp, zolang initiatieven van ambtenaren binnen dat uitge stippelde beleid liggen", aldus Eggenkamp. Anders is het wanneer ambtenaren beslissingsvrijheid hebben dan wel proberen het beleid te bein- vloeden. Zo is de, door de heer Logtenberg, in 1978 uitgebrachte woningbouwnota wel uitgelegd als "een tendentieuze poging het eerder uitgestippelde beleid te beinvloeden". In deze nota werd geconcludeerd dat in 1982 met de bouw in één van de grote bouw plaatsen in Leiden (lees de Ste- venshofpolder) moest worden begonnen om een daling in de woningbouw te vermijden. Een jaar daarvoor had de gemeente raad er voor gekozen dat voor rang moest worden gegeven aan het bebouwen van open gaten in de binnenstad. Sommige zien in het verschijnnen van de nota Logtenberg een weigering van de ambtelijke top om de voorkeur van de raad uit te voeren. Ook zou de nota, gepresenteerd op het moment dat het gemeentebe stuur zelf nog geen standpunt had ingenomen over de terug vallende woningbouw, wijzen op een poging om het beleid te bein vloeden. Logtenberg zelf (de man die de Me- renwijk "bouwde") wijst die op zet krachtig van de hand: "Mijn eerste taak is om woningen te bouwen voor de mensen die een huis nodig hebben. Als we achter lopen met de woningbouw acht ik het mijn taak het college van B en W daar op te wijzen". Hij ont kent dat hij liever de Stevenshof zou aanpakken: "Dat is niet zo spectaculair als de binnenstad overeind houden. Een stad zon der hart is niks. Ik hang erg aan de stadsvernieuwing. In '71 was ik al voorzitter van de werkgroep Haver en Gortbuurt. Toen, na de komst van Waal, in 1974 de na druk op de binnenstad kwam te liggen vond ik dat alleen maar fijn" Logtenberg: "Wij zijn geen kerels die LEIDEN breekt en /A"1 fk. jaar geleden verscheen en waar in het bestuur van deze stad zijn nood klaagde over de nijpende problemen waarmee Leiden heeft te maken. Leiden was schrikbarend in verval. Tien jaar later is "Leiden in her stel" het motto van het Leids gemeentebstuur. Pogingen om het proces van aftakeling te stuiten lopen als een rode draad door de stad heen. Over het weer leefbaar maken van de Leidse binnenstad gaat een serie arti kelen die wekelijks in deze krant verschijnen. Eggenkamp: "De doorsnee-amb tenaar zit echt niet te kijken van: hoe kan ik die bewoners nou eens pakken. Ik heb niet het gevoel dat de mensen gemanipuleerd wor den, dat is een overschatting van de situatie. Naar mijn gevoel sta ik er zoveel mogelijk voor open brok idealisme achter. Dat moet wel, want als je er niet achter staat wat in de stad gebeurt dan ga je er onder door". Eggenkamp ver klaarde zich in een vorig artikel al voorstander van projectgroepen waarin ambtenaren en bewoners evenveel te vertellen hebben over de plannen voor de buurten. "Niet alle (top)ambtenaren zullen daar voorstander van zijn omdat hun handelingsvrijheid daardoor wordt beperkt". Eggenkamp, ge confronteerd met de praktijk van de stadsvernieuwing, meent daarentegen dat projectorganisa tie onontbeerlijk is voor een goed verloop van de inspraak. Logtenberg: "Ik ben er van over tuigd dat we ook collega's heb ben die weinig open staan voor bewonersinvloed. Maar dat zijn niet de mensen die op pad wor den gestuurd". Hij zelf toont zich niet afkerig van projectgroepen maar maakt een duidelijk voor behoud ten aanzien van het in de hand houden van de stadsver nieuwing. "We moeten er voor oppassen dat we het kind niet met het badwater weggooien. Waar ik me het meest zorgen over maak is het tekort aan uitvoe ringsambtenaren. We hebben geld en we hebben plannen maar ik vrees dat er niet genoeg men sen zullen zijn om de plannen uit te voeren. Mijn angst is dat het geld dat we, van Beelaerts van Blokland voor de stadsvernieu wing krijgen, straks door Wiegel weer wordt ingepikt en zal terug vloeien naar de staatskas. Ik ben momenteel bezig een rapport op te stellen om tien man extra inge zet te krijgen op de meest kritieke punten anders loopt het fout. Daarom moet de hele aanpak zo vlot mogelijk blijven verlopen, zonder dat de inspraak daardoor in gevaar komt. Dat zal één van de grootste opgaven zijn waarvoor we in 1980 staan. JAN RIJSDAM "Met juwelier Van Kampenhout spreekt u. U wilt een verhaal tje schrijven over de gevolgen van de enorm snel stijgende goudprijzen voor banken en juwelierszakenJa. wat een toestand hè? We zijn op het ogenblik hard bezig om onze gouden artikelen te prijzen. We zitten nu op de koers van vanochtend, 31.000 gulden per kilo. Wat zegt u? Is het nu al 38.000 gulden per kilo? Nou da's dan mooi. Dan kunnen we de boel weer gaan herprij- Het is bekend. De goudprijzen vliegen met een duizeling wekkende vaart omhoog. De zilverpnjzen in iets mindere mate. Gistermiddag was de goudprijs 38.000 gulden per kilo, enkele uren later 38,700. Op dit moment zal de prijs wel weer beduidend hoger liggen. Kortomer is een enorme vraag naar goud. Als oorzaak wordt genoemd de onzekere politie ke situatie in Iran en Afgha nistan. De heer W. van den Brink, hoofd van de effecten- adviesdienst van de ABN- vestiging in Leiden spreekt zelfs van "goudkoorts"Het is een volstrekt krankzinnige situatie. Niet reëel meer", zo meldt hij. De heer Van den Brink vervolgt: "Het is op dit moment gewoon onmogelijk om contact te krijgen met de goud-afdeling van ons hoofdkantoor in Am sterdam. De telefoon staat daar werkelijk roodgloeiend. Ook bij ons zijn de gevolgen van de goudkoorts merkbaar. Er is een grotere vraag naar gouden munten dan normaal. Er is duidelijk sprake van een verplaatsing in beleggingen. De beleggingen in goud ne men een grote vlucht". Is het dan echt zo lucratief om op dit moment geld in goud om te zetten. De hele zaak kan straks toch zo in elkaar stor ten? De heer Van den Brink "Wanneer je een miljoen bezit dan kun je natuurlijk wel een bepaald risico nemen. Maar ik raad de mensen niet aan om hun laatste spaarcentjes in goud om te zetten". Ook bij de Nederlandsche Mid- denstandsbank is de vraag naar goud duidelijk toege nomen. "Het gaat uiteraard voornamelijk om de zoge naamde papierhandel m goud maar wanneer iemand echt goud wil kan hij dat via ons krijgen. Of wij goud in voorraad hebben? Eh, hel spijt me maar dat mag ik niet zeggen", aldus een woord voerder van de NMB-vesti- ging in Leiden. Uit de inleiding is al gebleken dat de juweliers de zaken nauwelijks kunnen bijhou den. En dat terwijl de meesten juist druk aan het inventari seren zijn. De eigenaar van de "Goudsmidse": "Ik durf geen partij gouden voorwerpen meer in te kopen. Waarom niet? Durft u me op een briefje te geven dat die prijzen zo sterk blijven stijgen? Nee toch?" Bij Begeer Van Kempen en Vos is sprake van een duidelijk toenemende vraag naar zwaardere gouden en ook zil veren voorwerpen. Massieve sieraden vooral. Hetzelfde verschijnsel doet zich bij Kampenhout voor. Maar vol gens deze juwelier is de mode daar in de eerste plaats debet aan en niet zozeer de sterk stijgende goudprijzen De tandartsen, hoe staat het daarmeeDie hebben nogal wat goud en vooral zilver no dig (bruggen en vullingen). De tandarts J.h. Goudsmit (hoe toepasselijk in dit ver band) meldt heel laconiek: "Oh, die verhoogde prijzen worden gewoon in de tarieven doorberekend. Ik heb zelf dan wel geen fondspatiënten maar ik heb begrepen dat de Ziekenfondsraad daar al mee akkoord is gegaan. Maar het valt best mee hoor die tariefs verhogingen'. Dat scheelt mis schien maar een procent of LEIDEN - De Leidse politie is nog geen stap verder gekomen met het oplossen van de overval die gisteren werd gepleegd op een fi liaal van de Leidse Spaarbank aan de De Sitterlaan. Wel be schikt de politie over een signa lement. De dader is ongeveer 20 jaar, 180 lang. Hij heeft blond kroeshaar en een "gaaf gelaat". Hij was gekleed in een oude blauwe spijkerbroek, een grijs bruine trui met een bruim motief. De overvaller liep gisterochtend bij de opening van liet kantoör gelijk met de filiaalhouder mee naar binnen en ging direct door naar de kas. Hij zei tegen de filiaal- houden "Geld, geen geintjes, vullen" en gaf een linnen tasje. De filiaalhouder gaf geen gevolg aan het bevel van de overvaller, zodat deze zelf een graai deed en er met achtduizend gulden van door ging. Motorfiets gestolen LEIDEN - Uit een schuurtje aan de Van Baerlestraat is in de nacht van woensdag op donderdag een motorfiets ontvreemd. De dader kwam binnen door de deur open te breken. Waarde van de motor fiets: 400 gulden. Jazz on Sunday Zondag 6 januari treedt het kwintet van trompettist Bert Jagel op bij Jazz on sunday in het zwembadrestaurant aan de Boshuizerlaan. Deze jazz-mid- dag gekoppeld aan een nieuw jaarsreceptie, begint om kwart voor drie 's middags. De groep speelt in hoofdzaak .main- stream-jazz. De bezetting van het Blue Train Jazztet is als volgt: Nico Hiep op bas, aan het slagwerk Lex Loot, op piano Hans Heinhuis, op tenorsaxo foon Henk Vincenten en Bert Jagel naast trompet ook op flü- gelhorn. Aanvang 14.45 uur. Nieuwjaarsbal I De Leidse carnavalsvereniging "De Hutspotten" houdt mor genavond het traditionele nieuwjaarsbal in de residentie aan de Lange Mare. Het festijn zal worden opgeluisterd door het bekende Loosdrecht Kwartet en het dansorkest 'Big Band". Een andere traditie is dat tij dens het Nieuwjaarsbal ook de Jaarorde van de Hutspotten" wordt uitgereikt aan een per soon of vereniging die zich in 1979 op een of anderwe wijze verdienstelijk heeft gemaakt voor Leiden, dan wel een be paalde prestatie heeft geleverd. De orde zal worden uitgereikt door Prins Theo de Eerste. Het Nieuwjaarsbal begint om 21 uur. Nieuwjaarsbal II valsvereniging „De Merepinters" houden vanavond al het nieuwjaarsbal. Dat ge beurt in de aula van de school aan het Valkenpad. Aan het nieuwjaarsbal werken mee het duo The Whitebreads en de boe- renblaaskapel „De Dorst t)vle- gels". Het feest begint om 2030 Ome Willem Morgenmiddag is de bekende televisiefiguur Ome Willem sa men met zijn "neef' en "buur man" te zien in de Leidse Stads gehoorzaal. Het moet een kolde riek en gezellig feest worden waarbij meisjes en jongens met bekende liedjes mee mogen zin gen. De voorstelling begint om twee uur en de toegangsprijs bedraagt vijf gulden. De Ratel De Leidse werkgemeenschap "De Ratel" houdt morgen een nieuwjaarsbijeenkomst in de grote zaal van het Leidse Volks- huis.Het is de eerste activiteit in het kader van het 30-jarig ju bileum. De bijeenkomst wordt muzikaal omlijst door een aan tal musici onder leiding van de heer J. Trouwee. Bovendien wordt er een gezamenlijke broodmaaltijd gebruikt. Het arondprugr meldt onder meer het optreden van Thomasvaer en Pieternel meteen terugblik op 1979 en een jubileumloterij' en jubileun quiz. De bijeenkomst begint oi zes uur 's middags. Wandeltocht De wandelsportvereniging "Zuid-West" organiseert mor gen een wandeltocht over 5, 10, 15 en 20 kilometer. Startpunt is 't Parlement aan de Nieuwe Rijn 52. Er kan worden gestart tussen 9 en 1430 uur. Iedere deelnemer die de toch t volbreng t krijgt een fraaie herinnering.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3