[Le/cfee agenda Filiaal bibliotheek Zoeterwoude-dorp binnenkort geopend 13 Van Wijck verlaat groenvoorziening in Leiderdorp ML "Het is gunstig dat de interesse alleen maar groter is geworden" Behuizing boek en-uitleen steeds beter Buit slechts hort in handen juwelenrovers Extra leermiddelen voor buitenlandse kinderen hard nodig SPORTLIEDEN ONTVANGEN HERINNERINGSTEGELS Tentoonstelling postduiven H7T1 VRIJDAG 4 JANUARI 1980 LEIDERDORP - "Ik heb me altijd ontzettend in mijn vak verdiept. Ik wilde al tijd alles over planten, bomen en bloemen weten, wat er maar over te lezen viel. Vele weekeinden heb ik besteed om plantenna men in mijn hoofd te pom pen. Wat ik nu allemaal weet, heb ik door zelfstudie geleerd". Aan het woord is Johannes van Wijck, die vandaag afscheid heeft genomen van de gemeente Lei derdorp als chef van de afdeling groenvoorziening. Ondanks het vele werk voor zijn vak zal Van Wijck zich ook na zijn terugtre den blijven verdiepen in onder delen van zijn vakgebied. Heemtuin Johannes van Wijck geniet niet al leen door zijn werk bekendheid in Leiderdorp. Hij houdt zich ook elk jaar bezig met de plaatselijke tuinenkeuring en verder bezoekt hij nog jaarlijks vóór de boom- plantdag de lagere scholen om toelichtingen te geven. Daarnaast voorzag hij meer dan eens diase ries over de Heemtuinbegroeiing van commentaar. Opvallend daarbij was het gebruik van tientallen plantennamen, een teken dat hij de Heemtuin op zijn duimpje kende. Van Wijck heeft dan ook de hele ontwikkeling van de tuin meegemaakt. "De Heemtuin is in 1970 tot ont wikkeling gekomen. De gedachte die er achter zat was vooral voor die tijd vrij uniek. Er mochten namelijk planten in staan die veelal worden betiteld als on kruid. Het was in die tijd zo dat je op cursussen of in kwekerijen duidelijk kreeg gemaakt dat on kruid te vuur en te zwaard moest worden bestreden. Onkruid was des duivels: het moest plat omdat het niet spectaculair was of niet productief genoeg. Dat sloot ge heel aan bij de ontwikkeling van grote velden voor de boeren en de tuinders". "Voor die velden zijn vele bossen vernietigd en is ook de wilde na tuur teruggedrongen. Op zich is dat geen schande. Nederland was dan tóch maar de grootste groen- tentuin van Europa. Maar men vergat dat de mooiste inheemse beplanting er niet meer was". Van Wijck heeft in zijn leerperiode alleen maar de Verkade-albums kunnen gebruiken om de sa- menlevingsgroepen van ver schillende planten te bestuderen. "Natuurlijk zijn er veel boeken over planten geschreven, maar die constateren alleen maar. Het is nog allemaal te wetenschappe lijk. In de praktijk bijvoorbeeld, met het onderhoud van het park, de berm of het plantsoenbeheer heb je met heel andere dingen te maken, dan met alleen het her kennen van de planten". Geen protserigheid Van Wijck kwam als 15-jarige bij een plantenkwekerij in Zoeter woude terecht. "Als leerling mocht je om zeven uur beginnen, tot 's avonds zeven uur en je ver diende 1,50 per week". "De grondvoorbereiding voor het planten moest nog met de hand gebeuren. Door al het werken met verschillende planten heb ik in die tijd ook behoorlijke soor tenkennis overgehouden". "Het is geen protserigheid v ik een Latijnse of Griekse bena ming geef om de plantensoort te beschrijven. HET zijn gewoon de wereldtalen onder de vakmensen in de plantenwereld. In de plan- tenhandel en in de vakliteratuur is het geven van dergelijke bota nische namen onontbeerlijk: je weet allemaal waar je het over hebt". Heeft Van Wijck de laatste jaren een verschuiving gemerkt in de interesse van het publiek? "Zo'n tien jaar alweer geef ik voordat de boomplantdag begint lesjes aan alle hoogste klassen van de zes tien lagere scholen uit de regio. Dat vertel ik wat over de bomen, hoe ze groeien en zo. Ik nam vroeger altijd een boomschijf mee om de jaarringen te laten zien. Zelfs de onderwijzer stond dan met zijn oren te klapperen als hij dat hoorde. Tegenwoordig hoef ik zo'n schijf echt niet meer mee te nemen. De jongeren heb ben dat allemaal al gehad. De in teresse is alleen maar groter ge worden. En dat is een hele goede ontwikkeling", aldus de oud chef-groenvoorziening. ROEL ZAADNOORDIJK ZELFMOORD - Axel Springer ju nior, de oudste zoon van de grootste uitgever van West- Duitsland, heeft gisteren in Hamburg zelfmoord gepleegd. De 38-jarige Springer die onder het pseudoniem Sven Simon een carrière als journalist en foto graafhad opgebouwd, werd dood aangetroffen in een park dichtbij zijn woning, zo deelde de Ham- burgse politie mee. Een pistool lag naast het slachtoffer. Volgens een verklaring van het Springerconcern leed Springer junior na een ziekte aan depres sies. Van Wijck: "De interesse voor de plantenwereld is alleen maar groter geworden. En dat is een heel goede ontwikkeling" ZOETERWOUDE - Het lijkt erop dat het met de huisves ting van de Zoeterwoudse bibliotheken de goede kant op gaat. Werd in 1978 een nieuwe behuizing gevonden voor het filiaal in Zoeterwoude Hoge Rijndijk, nu kan ook het filiaal in Dorp zijn intrek gaan nemen in een moderner onderkomen. Vrijwilligers Dat onderkomen bestaat uit het voormalige speel- werklokaal van de kleuterschool "De Hum melhof" aan de Noordbuurtse- weg. Voor Kerstmis werd daar al begonnen met het opknappen van het lokaal, zodat wordt ver wacht dat de bibliotheek in fe bruari kan verhuizen. "En dat is hoog nodig ook", zegt de heer Spaas, bestuurslid van de stich ting die de belangen van de bibliotheek behartigt. "We zitten nu in een garage die al lereerst veel te klein is en ten tweede verstoken is van elk sani tair. Er is hier niet eens een toilet en de openingstijden kunnen daarom nooit lang zijn. Boven dien is de verwarming zodanig dat het pas warm wordt tegen de tijd dat de bibliotheek weer wordt gesloten". Gezellig In het nieuwe onderkomen zal niemand daar meer last van heb ben. Het lokaaltje is namelijk voorzien van centrale verwar ming en de ruimte is aanzienlijk groter. Er is plaats voor een keu kentje en gelegenheid tot het op slaan van meer boeken. De heer Spaas: "We kunnen het hier ook gezellig maken met planten. In de garage aan de Noord buurtse weg bleef geen plant in leven omdat het er zo koud en donker was". Spaas verwacht in het nieuwe ge bouw een aanzienlijk grotere be langstelling. "De bibliotheek ge niet nu al veel meer bezoekers dan een aantal jaren geleden. Vooral de jeugd weet de weg naar de boeken steeds beter te vinden. We krijgen nu echter ook meer boeken, want de Verenigde Pro vinciale Bibliotheek Centrale (VPBC) heeft een wisselcollectie van 5000 boeken beschikbaar ge steld, zodat het totale boekenbe stand nu op 7500 komt. De cen trale heeft ook geholpen met de besprekingen voor 1 onderkomen". Subsidie Zo worden de mogelijkheden van de bibliotheek steeds verder uit gebreid. Maar zal zij ook gaan voldoen aan de bibliotheekwet die de minister van CRM in 1976 in werking stelde? De toenmalige minister stelde toen namelijk een aantal normen vast omtrent de huisvesting, het boekenbezit en het personeelsbestand. Wordt aan deze normen voldaan, dan kan er een rijkssubsidie worden verkregen. Spaas zegt hierover: "Wij kunnen voorlopig nog niet aan die wette lijke eisen voldoen. Die zijn voor ons veel te hoog. We zullen het voorlopig dan ook nog met de gemeentelijke subsidie moeten redden. We krijgen van de ge meente een bedrag dat in ver houding staat met het aantal boeken dat in ons bezit is. Verder een bedrag voor aanvulling en voor onderhoud en exploitatie van hef gebouw. Wanneer het be zoekersaantal echter sterk zal stijgen, is er een kans dat we in een nog groter gebouw kunnen Voorlopig is er van een professio nele inbreng nog geen sprake. In de bibliotheek aan de Noord- buurtseweg werken uitsluitend vrijwilligers. "Zij doen hun werk uitstekend", zegt Spaas. "Zelfs tijdens de zomervakantie werd tijd vrijgemaakt voor de biblio theek". Dat enthousiasme is ook aanwezig bij de medewerkers van de bibliotheek aan de Hoge Rijndijk in Zoeterwoude. Mevrouw De Winter, secretaresse van het fi liaal aldaar: "We werken hier met negen vrijwilligers, acht vrouwen en één man, en dat gaat zo lekker dat we in totaal geen behoefte hebben aan beroeps". Het filiaal in Zoeterwoude Hoge Rijndijk heeft in 1978 de be schikking gekregen over een ge deelte van het gebouw "De Een denkooi" en dat was een hele vooruitgang in verhouding met het vorige onderkomen. Voor heen was het filiaal namelijk ge huisvest in een zaaltje boven het gymnastieklokaal bij de Goede Herder. Mevrouw De Winter: "Toen we verhuisden naar "De Eenden- Vrijdag Stadhuis - 20 uur, nieuwjaarsreceptie gemeente Leiden. Met om 20.30 en 21.30 uur vertoning van de film: "Leids Leven 1979". 't Parlement - Nieuwe Rijn 52, club voor alleenstaanden, 20.30 uur. Nieuwe Rijn 20a - NVSH-trefcentrum, open weekendcafé, 21.30 uur. Oegstgeest - nieuwjaarsreceptie in de hal van de Floraschool, van 20 - 22 uur. Zaterdag Leiden Antonius clubhuis - Lange Mare 43, 21 uur, nieuwjaarsbal van de carnavalsver eniging "De Hutspotten". Stadsgehoorzaal - optreden van "Ome Willem", m.m.v. "Neef' en "Buurman", tel", 18 i 't Parlement - Nieuwe Rijn 52, wandel tocht, start tussen 9 en 14.30 uur. Sanders - Levendaal/hoek Korevaar- straat, antiekmarkt, 9.30-17 uur. Warmond - postduivententoonstelling in het Trefpunt aan de Herenweg vanaf 14 uur. Zondag Leiden Restaurant Hans Menken - Boshuizer- kade, "Jazz on Sunday", 14.30 uur. Middelweg 19c - kindervoorstelling Leids Poppentheater, 14.30 uur. Volkshuis - Haarlemmerstraat 73b, Femke, ontmoetingscentrum voor vrouwen, 13-16 uur. Maandag Stadhuis - gemeenteraad, 19 uur. Ontmoetinsgcentrum, hoek Boshuizer- laan, bejaardensoos Zuid-west, 14.30 Voorschoten - kerstboomverbranding aan de Kon. Marinelaan om 19 uur. Wassenaar - demonstratie boekbinden in het Ambachtshuis, aan de Van Zuilen van Neijeveltweg, 21 uur. x De Eendenkooi in beslag neemt. Mevrouw De Winter: "We zijn heel tevreden Artsen kooi" zijn we eigenlijk helemaal opnieuw begonnen. Er is een nieuw kaartsysteem gekomen en het aantal leden groeide zeer snel. Op het moment zijn het er dan ook al 750. Voor hen hebben we zo'n 5000 boeken beschikbaar die voor een deel afkomstig zijn van de VPBC". "Onder de huidige omstandighe den kunnen we bij lange na niet voldoen aan de wettelijke biblio- theekeisen, maar dat is ook nooit onze bedoeling geweest. We zijn indertijd uit liefhebberij begon nen met het uitlenen van boeken omdat ze er anders toch maar stonden zonder dat er iets mee werd gedaan. Waarom zouden we het nu allemaal ineens zo profes sioneel willen doen? We komen toe met de gemeentelijke subsi die en zijn met het reilen en zeilen zoals het nu gebeurt heel tevre den". CONNY SMITS WADDINXVEEN - De winterse omstandigheden zorgden er donderdagochtend vroeg voor, dat brute juwelenrovers zich maar korte tijd mochten verheu gen in het bezit van een juwelen schat van tussen de tien- en twin tigduizend gulden. De rovers, die al kort na de overval op de juwelierszaak van Spruij- tenburg in de Waddinxveense Wilhelminalaan door de politie op de hielen werden gezeten, raakten nabij Benthuizen met hun auto van de weg. Met ach terlating van de buit slaagden de overvallers, drie tot vijf man er in om in mist en duisternis te ver dwijnen. Rond vijf uur werd de juweliers zaak van Spruijtenburg in Wad- dinxveen geramd met een gesto len BMW. Uit deze auto en een gereedstaande andere, gestolen BMW, sprongen drie tot vijf overvallers, die in de ge kraakte winkel een aantal tableaus met sieraden bij elkaar graaiden. Haast was geboden, want de alarminstallatie van de juwelier bracht onmiddellijk de rijkspolitie in het geweer. Die zag de rovers nog vluchten, maar de zware vluchtauto bleek voor de lichtere politiewagen niet bij te houden. Mist, duisternis en gladheid maak ten echter ook vrij spoedig een eind aan de dolle vlucht van de rovers. Nabij Benthuizen vloog de auto van de weg. De zich ach tervolgd wetende dieven sloegen spoorslags op de vlucht. In de kofferbak van de auto trof de po litie de buit van de roof aan. Van de rovers ontbrak gisteravond echter nog elk spoor. e weekenddienst-regeling loopt zater dag van 00.00-24.00 uur en zondag van 00.00-24.00 uur. Wijk 1 (Boerhavedistrct, Stationskwartier, Binnenstad-noord, Groenoord, Noorderkwartier, De Kooi, Merenwijk, Leiderdorp-noord; d.i. ten N.W. van de Laan van Ouderzorg en Vossiuslaan), za, A. Rus, Middelste gracht 131, tel 146215. Zo, P. Dersjant, Hooigracht 61, tel: 123752. Wijk 2 (Vree^ wijk. Binnenstad-zuid, Tuinstadwijk, Professorenwijk, Burgemeesterswijk, Rijndijkbuurt, De Waard, Meerburg, Leiderdorp-zuid; d.i. ten Z.O. van de Laan van Ouderzorg en Vosiuslaan), za, W. de Bruyne, de L. de Kanterstraat 32, teL.126866. Zo, J. de Bruyne, Kernstraat 11, teL- 141225. Wijk 3 (Morsdistrict, Zuidwest, Haagwegkwartier, Crone- stein), za H. Engel, de M. van Streefkerk straat 53, teL 121334. Zo, A. Boer, Ken- nedylaan 46, teL 310420. Voor de praktijk van Y. Groeneveld, R. van Leeuwen, H. Meijer, J. Reinders, P. Tan en J. Verhage neemt waar van vrij dag 00.00 uur tot zondag 24.00 uur. R. van Leeuwen, Hooigracht 48a, tel: 133834: spreekuur za en zo van 12-12.30 uur. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 4-11 jan. door Apo theek Kok, Rapenburg 9, teL 124807, Apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, teL 2525. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, teL ten zuiden van de Rijn 134604, tel. ten zuiden van de Rijn, 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude Rd. -Gezond heidscentrum, Berkènkade, Leider dorp, teL 410131., spreekuur, ma t/m do van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, teL 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel: 4641. Dierenartsen Leiden - regeling dierenartsen Muur- ling/Roest/Helden G- Roest, Haaghuis- hof 5, Leiderdorp. Regeling dierenartsen Krol en Vestjens: J. Vestjens, Rijn en Schiekade 23, teL 144323. i de NoordbuurtsewegIn dit WARMOND - De eerste herinne ringstegels van de gemeente Warmond zijn gisteren uitgereikt aan enige bekende sportmensen uit het dorp. Het gemeentebe stuur overhandigde de tegels tij dens de nieuwjaarsreceptie die voor het eerst in het nieuwe ge meentehuis werd gehouden. De tegels, in de kleuren geel-wit en blauw met daarop het gemeen tewapen, zijn speciaal voor dit doel vervaardigd in de alom be kende Makkumse tegelbakkerij. Zij werden uitgereikt aan de da mes B.F. Oskam en A.E. Bunts- ma (Nederlands kampioen atle tiek) en de heren J.E. en S.S. Vollebregt, deelnemers aan de vorige en ook de aanstaande Olympische Spelen op het on derdeel zeilen (flying dutch- manklasse), C. van Grieken van wege zijn wereldkampioenschap solo-zeilen en aan G.A. Bakker, deelnemer aan de vorige Olympi sche Spelen op het onderdeel so ling-zeilen. De heer G.B.J. te Wiel tenslotte kreeg de herinneringstegel in verband met zijn 60-jarig lid maatschap van de Warmondse muziek- en toneelvereniging St. Matthias, afdeling harmonie. Op de foto de sportlieden die ringstegel ontvingen. de gemeente Warmond een herinne- LEIDERDORP - Voor buitenland se kinderen op de Leiderdorpse scholen zal het gemeentebestuur dringend noodzakelijk geachte leermiddelen aanschaffen. Hier voor is een bedrag van 4500 gul den nodig. De betrokken leerkrachten hebben onlangs een lijst van wensen voor deze leermiddelen opgesteld en de onderwijscommissie uit de gemeenteraad besloot gister avond om burgemeester en wet houders te adviseren deze leer middelen aan te schaffen. Het bedrag dat aan de scholen wordt vergoedt voor iedere leer ling, is voor 1980 voorlopig vast gesteld op 348 gulden. In maart zal het definitieve bedrag worden vastgesteld. Gisteravond bleek dit niet mogelijk, omdat er nog diverse gegevens ontbraken. Het klimrek dat op de speelplaats van de kleuterschool "De Hob- bit" staat, is aan vervanging toe. Volgens gemeentewerken is deze vervanging te wijten aan de slechte bouw van het rek dat pas vijfjaar oud is. Besloten werd een beter rek te plaatsen. De kosten hiervan bedragen ruim 2400 gul den. Ook de kleuterscholen De Vogelweid en De Regenboog, die nog geen klimrek hebben, zullen een (goed) klimrek krijgen. WARMOND - De postduiven-ver eniging Warmond houdt zaterdag 5 januari een postduiven-ten toonstelling in het Trefpunt aan de Herenweg in Warmond. De duiven worden gekeurd door de heer Handgraaf. De zaal is vanaf twee uur 's middags geopend, 's Avonds om acht uur is er een bonnenverkoop van de kampioenen van de Bollen streek. LEIOSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoon Witte Singel 1 2311 BG Leiden. Postbus 54, 2300 AB, Leiden. Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgelden uitslui tend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 46,30 Kwartaalabonnement Per post f 64,15 Jaarabonnement f 173,70 J aarabonnement per post f 245,10 Losse nummers f 0,65 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2