Quadrophenia: rockend drama roem Is Belmondo nu smeris of boef? Who- film eindelijk in Leiden lbl- '"'lllh.- 'i| r at af Coppola's Apocalypse Now nu ook in Leiden en Alphen ft', ''li, -ii r AF AT V AT Westduitse film deze maand in het Kijkhuis FILM We hadden er al niet meer op gerekend maar ein delijk, bijna twee en een halve maand na de officiële Nederlandse première, komt de uitste kende Who-film Quadrophenia naar de Sleutel stad. Een goed en muzikaal film-begin 1980 derhalve. Quadrophenia klinkt de pop-ken ners waarschijnlijk bekend in de oren. Terecht want het is de titel van de in 1973 door de Who ge schreven en uitgevoerde rock- musical die volgde op het grote succes van Tommy. De in ons land nauwelijks bekende (wat ook moeilijk anders kan wanneer je nog maar 32 jaar jong bent) regisseur Franc Roddam gebruikte deze rockmusical, ja ren later dus, voor het creëren van een, zoals hij het zelf zegt: "Op zichzelf staand drama en een film met een eigentijdse beteke nis". Roddam is in deze opzet uitstekend geslaagd hetgeen waarschijnlijk zijn doorbraak als regisseur zal betekenen. Ik kan me in elk geval nauwelijks voorstellen dat Rod dam straks weer in de anonimi teit verdwijnt en we hem in de categorie "eendagsvliegen" kun nen onderbrengen. Daarvoor heeft hij middels Quadrophenia te nadrukkelijk zijn klasse als re gisseur getoond. Deze film stijgt ver uit boven de grijze massa van muziekfilms waar we de laatste jaren te pas en te onpas op zijn vergast. Heel wat anders dan het mierzoete Satur day Night Fever en Grease en heel wat anders dan het chaoti sche Cha Cha bijvoorbeeld. Hoewel, muziekfilm. Franc Rod dam zei het al: "Een op zichzelf staand drama". Quadrophenia is niet zozeer een film rond de Who- muziek maar het is meer ander som. De handelingen in de film worden slechts geïllustreerd en aangevuld met de pakkende Who-muziek. Maar behalve via de muziek bestaat er nog een ander sterk verband tussen de film en de nu al 15 jaar met veel succes opererende En gelse roek-formatie The Who. De hoofdpersoon in Quadrophenia, Jimmy (zeer sterk vertolkt door de 21-jarige Phil Daniels), kan worden gezien als de verper soonlijking van de vier Who-mu- ln Jimmy zijn hun zeer sterk uit eenlopende karakters samenge smolten. De harde vechtersmen taliteit van Roger Daltrey en te vens de romantische inslag van John Entwistle. Verder zijn ook karaktertrekken van Peter Townshend, de zoeker, de onder zoeker en van (wijlen) Keith Moon, de wildebras, de man van de krankzinnige risico's, in de hoofdpersoon terug te vinden. Quadrophenia is de weergave van tien dagen uit het chaotische en rumoerige leven van de "The Mods". In parka's gehulde en penny-shoes dragende jongeren, gerekruteerd uit de rijen van kan toorbedienden en achtervolgd Quadrophenia; Lido 3; regisseur: Franc Roddam; hoofdrolspelers: Phil Daniels, Leslie Ash en Sting (12 jaar). iiiiimiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiii door syndromen van een onzeke re tijd (het begin van de jaren zes tig). Op hun "Mopeds", soort scooters (door hun ruige tegenhangers "The Rockers" smalend "opge voerde haardrogers" genoemd), spoeden "The Mods" zich avond aan avond naar rokerige kelders en dancings om daar hun jeugdi ge frustraties weg te dansen, te drinken en, met behulp van pep pillen, weg te slikken. Sensationeel hoogtepunt is een massale vechtpartij tussen "The Mods" en "The Rockers" in de keurige badplaats Brighton. In deze scène zien we Police-aan- voerder Sting de hem op het lijf geschreven rol van ruige vech tersbaas vertolken. De film eindigt met een dramatisch hoogtepunt. Een ontgoochelde Jimmy, teleurgesteld over zijn omgeving en het niet vervuld zien van zijn idealen, scheurt op zijn Moped langs de steile kust totdat hij door wanhoop gedre ven zijn "haardroger" richting afgrond stuurt. JAAP VISSER -,*V fkffa Jimmy (Phil Daniels) ontgoocheld en teleurgesteld op het strand van Brighton. Blijvers "Hair" - Hippie-musical, Lido 2, Leiden, Euro 4, Alphen. "Jungleboek" - Bekende tekenfilm, nu met Nederlandse tekst, Lido 2,Leiden. "Manhattan" - Imposant beeld van handel en wandel van New Yorks intellectuelen. Studio, Leiden. (middagvoorstelling). "De vier vuisten op safari" - Bud Spencer en Terence Hill, Luxor, Leiden, Euro 1 en 2, Alphen. (Op)nieuw "Ben Hur" - Klassiek epos, Leiden. "The Wanderers" - Jeugdbendes op pad, Euro 3, Alphen. Sexfilm "De hete meiden van de pornohoe- ve" - Rex, Leiden. Nachtfilms "Everything you always wanted to know about sex" - Camera, Leiden. "Breakout" - Luxor, Leiden. "Callgirl bv" - Rex, Leiden. "Game of death" - Euro 1 en 2,A1- "Levend verslonden" - Euro 3. Al- "Erotisch geweld" - Euro 4, Alphen. Den Haag "De vier vuisten op safari" - Apollo 1 (460340). al. "Race naar de schroothoop" - Apollo 2, al. "Het geheim van Bear Island"-Asta (463500), 12 jaar "Eens een dief altijd een dief' - Bij ou (461137), al. "Haastige spoed is zelden goed" - Calypso (463502), al. "De vier vuisten op safari" - Baby- Ion 1 (471656), al. "Monty Python's life of Brian" - Ba bylon 2, 12 jr. "The prisoner of Zenda" - Babylon 3. al "Rabbi Abraham in het wilde wes ten" - Camera (467200), al. "Apocalypse now" - Cineac 1 (630637), 16 jr. "Manhattan" - Cineac 2, al. "Escape from Alcatraz" - Cineac 3, 16 jr. "Jungle boek" - Corso (467200). al. "The Deerhunter" - Du Midi (855770), 12 jr. "Hair" - Euro (667066), al. "Apocalypse now" - Metropole 1 (456756), 16 jr. "Een pak slaag" - Metropole 2, al. "Manhattan" - Metropole 3. al. "Schiet niet op de tandarts" - Me tropole 4. al. "La Luna" - Metropole 5. 16 jr. "Jungleboek" - Odeon 1 (462400), al. "Rabbi Abraham in het wilde wes ten" - Odeon 2, al. "Kiss in attack of the phantoms" - Odeon 3, al. "Alien" - Odeon 3, 16 jr. "Dona Floor en haar twee mannen" - Odeon 4, 16 jr. "Het heetste hoertje gaat vrolijk verder" - Le Paris 1 (656402), 18 jr "Deleeuw brult om ser."-Le Paris2, 16 jr. "Intieme pornospelletjes" - Le Paris 3. 18 jr. "Airport 80" - Passage (460977), al. "Monty Python's life of Brian" - Studio 2000 (542288), 12 jr. "Courage fuyons - De Uitkijk (542288), 16 jr. Amsterdam "Monty Puthon's life of Brian" - Alfa 1 (278806), 12 jr. 'The prisoner of Zenda"-Alfa 2, al. "Manhattan" - Alhambra 1 (233192), al. "La Luna" - Alhambra 2, 16 jr. "De vier vuisten op safari" - Belle- vue Cinerama (234876), al. "Het geheim van Bear Island" - Ca lypso 1 (266227), 12 jr "Cha cha" - Calypso 2, al. "Race naar de schroothoop" - Ca lypso 3, 16 jr. Erections" -Centraal (248933), 18 jr. "Airport '80" - Cineac Damrak 1 (245648). al "Rabbi Abraham in het wilde wes ten" - Cineac Damrak 2, al. "Levend verslonden" - Cineac (243639), 16 jr.. "Prépare/, vos mouchoirs" - Cine- center (236615), 16 jr "Hair" - Cinecenter, al. "Last tango in Paris" - Cinecenter, 16 jr. "Mécanique" - Cinecenter, 16 jr. "Airport '80" -Cinema Internationa] (151243), 12 jr. "Jungleboek" - City 1 (234579), al. "Apocalypse now" - City 2. 16 jr. "Alien" - City 3. 16 jr "Kentucky Fried Movie" -City 4,16 jr. "Dona Flor en haar twee mannen" - City 5, 16 jr. "La Luna" - City 6, 16 jr. "Jungleboek" - City 7, al. "Dracula" - City 7, 16 jr "Het geheim van Bear Island" - Du Midi (723653), 12 jr. "Jungleboek" - Flora Disney (230469), al. "Opname" - Kriterion (231708). al. "Wie't eerst lacht gaat voor de byl" - Leidsepleintheater 6235909), al. "Rabbi Abraham in het wilde wes ten" - Noggerath (230655), al "Het dubbelleven van Julie" - Pan- sien (248933), 18 jr "Apocalypse now" - Rembrandt- pleintheater 1 (223542), 16 jr "Moonraker" Rembrandtplein- theater 2. 12 jr. "De vier vuisten op safari" - RiaKo (723488). al. "Une histoire simple" - Rivoli (723488), 16 jr. "Escape from Alcatraz" - Roxy (232809), 16 jr. "Providence"-Studio K (231708), 16 jr- "Messidor" - The Movies (245790), 16 jr. "L'Ingorgo" - The Movies, 16 jr. "'n Moordbandiet" - Tuschinski 1 (262633), al "Manhattan" - Tuschinski 2, al. "Een pak slaag" Tuschinski 3, al. "Die Ehe der Maria Braun" - Tu schinski 4, 16 jr "Movie movie" - Tuschinski 5, 16 jr "Courage fbyons" - De Uitkijk (237460), 16 jr. •k Na het bombardement op het Viet-Congdorp vermaakt luitenant-kolonel Kilgore (Robert Duvall) op zijn gitaar kapitein Willard( Martin Sheen) en de op de achtergrond meeluisterende Chief (Albert Hall) f- Ruim twee maanden nadat de film z'n Nederlandse première be- Apocalypse Now; regie: Francis Coppola; hoofd rollen; Martin Sheen, Mar lon Brando en Robert Du vall; theaters: Lido 1, Lei den en Euro 4, Alphen; 16 jaar. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIEIIIUIllI leefde in Amsterdam, heeft Apo calypse Now nu (eindelijk) ook Leiden en Alphen bereikt. Omdat destijds al een recensie aan Cop pola's monumentale werstuk is gewijd, volstaan we nu met foto en een verhaaltje over de inhoud. Zoals bekend is de Vietnamese oorlog het thema in Apocalypse Now. Aan de hand van Joseph Conrads Heart of darkness schetst Coppola wat er met men sen gebeurt die in een oorlog ver zeild raken. Het verval van nor men en de vervagende scheids lijn tussen Goed en Kwaad. Hoofdrolspeler Martin Sheen krijgt de opdracht kolonel Kurtz uit de weg te ruimen. Kilgore heeft het Amerikaanse leger de rug toege keerd en in de jungle een eigen legertje gesticht. Op zijn bootreis krijgt Willard (Sheen) onder meer te maken met Kolonel Kilgore die voor hem de weg moet vrij maken door een door de Viet Cong be heerst dorp plat te bombarderen. Hij gebruikt daarbij onder de he likopters gemonteerde luidspre kers waaruit Die Walküre van Wagner schalt. Het levert één van de beste scènes op. Willard komt uiteindelijk bij Kurtz' vesting aan, maar is door alles wat hij gedurende de bootreis over hem heeft gelezen, gaan twijfelen aan de juistheid van zijn missie. Amusante moordbandiet Flic ou voyou? oftewel smeris of boef? Dat kan men zich afvragen als Jean-Paul Belmondo in zijn nieuwste film van allebei wat weg heeft. Het is toch heel misdadig om zo maar bij iemand naar binnen te rijden en de salontafel met por selein te vernielen. Of is het een bewijs van goed burgerschap om iemand te ontvoeren en hem in zijn blootje op een druk plein achter te laten? En een "gelegen heid" met benzine overgieten en in brand steken is niet bepaald een politiële actie te noemen. Toch is Belmondo een functionaris van die sterke arm. Maar al zijn zijn methoden niet geheel en al volgens het politieboekje, doel treffend zijn ze wel. Gangsterbendes worden volledig opgerold, corrupte politieman nen worden doeltreffend uit de weg geruimd. En Belmondo speelt het zo geraffineerd dat hij er part noch deel aan lijkt te heb ben. Integendeel: zijn hoogste chef houdt hem de hand boven het hoofd, mits hij niet al te ver gaat. En een beeldschone, welge stelde dame biedt hem onderdak en andere gerieflijkheden, wan neer hij zijn actie uitvoert. Dat een en ander al en toe wat in gewikkeld en duister lijkt kan derhalve niet uitblijven. Niette min biedt "Een moordbandiet", zoals de Nederlandse vertaling luidt, genoeg grappen en verma kelijke scènes om de aandacht niet écht te laten verslappen. Belmondo is nog steeds het best op dreef in zo'n half-bandieten- rol. Al speelt hem de leeftijd ken nelijk parten, want het échte stuntwerk, zoals we daf van hem zijn gewend, komt in deze film niet voor. Overigens is een en ander er wel met de haren bijgesleept. De scè nes met de knappe dame (Marie Laforét) lijken slechts bedoeld om een paar mooie plaatjes te schieten. Voor de loop van het ft', mil, 'l|||||k H "Flic ou voyou"; hoofdrol len: Jean-Paul Belmon- do en Marie Laforét; Trianon, Leiden, alle leeftijden. IIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIilUlll verhaal zijn ze geenszins van be lang. De "moordbandiet" is derhalve een amusante film, waar hier en daar wat aan hapert. Echt boeiend is hij niet, maar voor een koude middag nog best te genieten. ANNEMIEK RUYGROK LEIDEN - Produkten van vertegenwoordigers van de nieuwe Duitse ci nema worden in de maand januari in het Kijkhuis aan de Vrouwenkerk- koorstraat vertoond. Hoewel de jonge Duitse regisseurs weinig commerciële films maken, trekken ze een groot publiek. Het programma in het Kijkhuis ziet er als volgt uit maandag 7 januari; 'Auch Zwerge haben klein angefangen" van Werner Herzog. De vervreemding van het individu wordt op typische Herzog-wijze in beeld gebracht. "Angst essen Seele aufvan Rainer Werner Fassbinder wordt op 10 januari vertoond. Van Reinard Hauff is 'Messer im Kopf' op maandag 14 januari te zien. "Die verlorene Ehre der Katharina Blum" van Volker Schlondorf is geba seerd op de gelijknamige novelle van Heinrich Böll. De film behandelt de macht van de sensatiepers (donderdag 17 januari). Van Peter Handke is "Die linkshandige Frau" op maandag 21 januari te bewonderen en wederom van Fassbinder wordt "Effi Briest" op 24 januari vertoond. "Die Ehe der Maria Braun" is nog maar net weg uit een van de Leidse bioscooptheaters. Wie deze uitstekende Fassbinder heeft gemist, krijgt een herkansing in het Kijkhuis op 28 januari. "Im Lauf der Zeit" van Wim Wenders besluit op 31 januari deze cyclus. Van alle films, behalve van Effi Briest en lm Lauf der Zeit, zijn twee voorstellingen. Om 8 uur en kwart over tien. Naast de Duitse cinema worden op respectievelijk 11 en 18 januari nog voorstellingen gegeven van "Opname", de derde film van de toneel groep Werkteater en van 'Les petites Fugugues". De eerste film laat zien hoe iemand in het ziekenhuis te horen krijgt dat hij binnenkort zal sterven. an de Zwiterse regisseur Yves Yersin is een tragi- r de vrijheid die een oude boerenknecht door zijn "Les petites Fugues" komisch verhaal ov aow verwerft. De voorstellingen var deze films zijn om 8.00 en 11.00 t Waren de weken rond kerst en Nieuwjaar rijk gevuld met films op de tv, de eerste weck in 1980 is zeer karig wat speel films betreft. Beginnen we bij de zondag. De VPRO heelt een hele avond ingeruimd voor één van de interssantste figuren uit de filmgeschiede nis, Erich von Stroheim. Na een documentaire over Von Stroheim, wordt Foolish Wi ves vertoond. In deze stomme film speelt Von Stroheim zelf de nep-graaf Karamzin, die met zijn twee nep-nichten Olga en Vera Monte Carlo on veilig maakt. Het tweede Belgische net be gint een cyclus rond Alfred Hitchcock ep begint die na een inleiding van een hall uur met Shadow of a doubt. Jo seph Cotten en Teresa Wright spelen in deze uit 1943 stam mende produktie de hoofd rollen. Een dag later kan Duitsland 3 worden ingeschakeld, waar een andere befaamde regis seur aan bod komt: Federico Fellini. Ook van hem wordt een heel oude film vertoond, Luci del varieta, die gaat over een rondreizende theater groep. Wie zich vermaakt heeft met Gene Saks' Cactus Flower (laatst op de Nederlandse tv) kan vrijdag de kabel op Bel gië 1 richten. Jack Lemmon en Walter Matthau zijn The Odd Couple in de gelijknami ge film. Wie geen zin in lachen heeft kan op het eerste Duitse net kijken naar Conrack van Martin Ritt, waarin Jon Voight als onderwijzer pro beert verwaarloosde en niets wetende kinderen wat bioj te brengen. Het programma: ZATERDAG: Manege frei; 14.45 uur; Dtsl. 1 (regie: Pierre Billon). Tom Sawyer; 16.00 uur; Bel. 1 (regie: Dun Taylor met Johnny Whittaker). Ap- partment of Peggy; 20.15 uur; Dtsl. 2 (regie: George Seaton met William Holden). Win ning; 21.00 uur; Dtsl. 3 (regie: James Goldstone met Paul Newman). Against all flags; 22.05 uur; Dtsl. 1 (regie: Geor ge Sherman met Anthony Quinn). ZONDAG: II compagno Don Camillo; 15.15 uur; Dtsl. 2 (regie: Luigi Comencini met Fernandel). Foolish Wives; 21.55 uur: Ned. 2. MAANDAG: Büek; 23.00 uur; Dtsl. 1 (regie: Reszo Szoreny met Istvan Bujtor). DINSDAG: Le crabe tambour; 21.30 uur; Bel. 2 (regie: Pierre Schoendoerffer met Jean Ro- chefort en Aurore Clement). Vier korte films; 22.00 uur; Dtsl. 2. WOENSDAG: Shadow of a doubt; 20.45 uur; Bel. 2. The uninvited; 22 05 uur; Dtsl. 3 (regie: Lewis Allen met Ray Milland). DONDERDAG: Luci del varie ta; 20.15 uur; Dtsl. 3. VRIJDAG The odd couple; 20.15 uur; Bel. 1 La ultima Cena (tweede deel); 21.55 uur, Ned. 1Man of the west; 32.15 uur; Dtsl. 2 (regie: Anthony Mann met Gary Cooper).

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 19