Albeda: loonpauze van drie tot vier maanden Industrialisering oorzaak zuivelonrust Minister dreigt weer met maatregelen Energiebesparing ludiek aangepakt Afspraak over herwaardering functies grote knelpunt VRIJDAG 4 JANUARI 1980 DEN HAAG (GPD) - Minister Albeda wil dat werkgevers en vakbeweging een loonpauze van drie tot vier maanden in acht nemen. Blijkt vol gende week dat zowel de vakbeweging als de werkgevers daar niet aan willen, dan overweegt hij een loonmaatregel. De minister van sociale zaken meent dat vooral door de sterke verhoging van de olieprijzen er geen enkele ruimte meer is om de lonen voor dit jaar te verhogen. De grootste vakcentrale FNV ver langt naast toeslag voor vuil en zwaar werk een werkelijke loonsverbetering van 2 procent; het CNV vindt 1 procent vol doende. Kort voor de jaarwisse ling heeft de minister vakbewe ging en werkgevers gevraagd niet eerder te gaan onderhandelen over het arbeidsvoorwaarden beleid voor dit jaar dan na het ge sprek met de regering dat op 10 januari moet plaatsvinden. Minister Albeda heeft zijn dreige menten geuit in de Vakbonds krant. het orgaan van de FNV. Al eerder heeft de minister gedreigd met het nemen van ingrijpende maatregelen. In eerste instantie meende Albeda dat de koopkracht gehandhaafd kon blijven door een loonsverbe tering van niet meer dan een half procent. Toen ook hem bleek dat dit te weinig zou zijn, stelde hij het parlement voor voor de laag ste inkomens tot en met een in komen 32.000 modaal de loon belasting te verlagen. De FNV liet echter al weten dat ook deze maatregel van de minister niet voldoende zou zijn. Kort nadat de OPEC-landen de olieprijzen fors verhoogden, zei minister Andriessen van finan ciën al dat het kabinet niet meer in staat zou zijn de koopkracht te handhaven. Albeda dreigt opnieuw met maat regelen in de sfeer van de sociale premies en met het intrekken van het wetsvoorstel dat de belas tingverlaging moet regelen als de vakbeweging de eisen niet ma tigt. Ook ligt nog op tafel een voorstel van D'66 om de gestegen prijzen voor energie uit de prijs compensatie te schrappen. Het nu gedane dreigement aan het adres van de vakbeweging, met een loonmaatregel te komen als de vakbeweging niet vrijwillig een loonpauze in acht neemt, komt kort voordat zowel FNV als CNV maandag de standpunten zullen gaan bepalen waarmee ze het overleg met kabinet en werk gevers zullen ingaan. Als het tot een loonpauze mocht komen, dan vindt Albeda het niet onredelijk als in sterke bedrijfs takken en in ondernemingen waar nog wel ruimte voor loons verhoging zoü zijn geweest, de nadruk te leggen op arbeidstijd verkorting. Ambtenaren Pe ambtenaren, die dit jaar op nieuw 0,3 tot 0,7 procent korting op de trendverhoging moeten ondergaan, krijgen volgens Al beda een meevallertje, in de vorm van premievoordeel voor de ziek tekostenverzekering. Verder zullen de ontwikkelingen op het gebied van vuil en onaangenaam werk in het bedrijfsleven ook bij de ambtenaren doorwerken. Premier Van Agt sprak gisteren na afloop van het wekelijks kabi- netberaad nog niet over de door Albeda genoemde loonpauze. Hij zei dat het kabinet volgende week in het loonoverleg met werkgevers en werknemers geen afgerond beleidsvoornemen op tafel zal leggen. Het gesprek op 10 januari krijgt een open karakter en wordt door het kabinet zeker niet gezien „als een hoorzitting voor de formaliteit". De minister president voegde eraan toe dat het kabinet het overleg overigens ook niet zonder enig standpunt ingaat. „We gaan er niet met on beschreven bladen zitten". Volgende week zal ook nog voor overleg plaatsvinden tussen het kabinet en de fractieleiders van de regeringspartijen. Lubbers (CDA) en Rietkerk (WD). Ten slotte komt het kabinet volgende week woensdag, 9 januari, nog een keer voltallig bijeen om het mandaat voor het overleg vast te stellen. hypotheekrente 2 jan. A.B.N. Amrobank Bouwfonds Ned. Gem. Centraal Beheer Ennia Leidsche Spaarbank Levensverz. aangesl. by N.V.L. Nationale Nederlanden Rabobank Leiden RPS. Westland Utrecht standaard 1 jaar 5jaar variabel 5 jaar 2 jaar 5 jaar 30 jaar 10 jaar 10 jaar 5 jaar 5/10 jaar 5 jaar 10 jaar variabel 5 jaar 5/10 jaar rentepercentages zonder Gem. garantie 10,25 10,0 10,0 10,0 werke- Opgave werke lijk bank 10,85 10.58 10,44 10,44 10,27 10,17 10,41 10,17 10,17 10.44 10,38 10,25 10,25 10,25 10,25 10,85 10.85 10,71 10,71 10,27 10,17 10,41 10,17 Publikatie verzorgd door 'Vereniging Eigen Huis' te Amersfoort. ZWOLLE (ANP) - De elektriciteitsmaatschappijen gaan hun voorlichting over energiebesparing anders aanpakken. Dit houdt in dat ze afstappen van de alarmerende mededelingen over een nieuwe energiecrisis, aan gezien het effect van deze vijf-voor-twaalf-theorie onvoldoende meer "Je kunt de verbruikers niet jaren achtereen voorhouden dat er een nieu we crisis komt als ze daar weinig van merken. Men gelooft dan niet meer zo in de noodzaak stroom te sparen", zo zegt chef-voorlichter A. van den Boogaard van de elektriciteitsmaatschappij IJsselcentrale. Bij de nieuwe voorlichtingscampagne zal het accent komen te liggen op het financiële voordeel dat het zuiniger omspringen met de duurder wordende elektriciteit biedt. Om zo veel mogelijk Nederlanders te be reiken, zal de aanpak van de actie een ludiek karakter krijgen. In dit kader past naar de mening van de elektriciteitsmaatschappijen onder meer een grootscheepse advertentiecampagne en een stroom- spaar-spel dat de TROS via de televisie gaat uitzenden. Bekende Ne derlanders zullen in die uitzendingen het goede voorbeeld geven waar het de besparing van stroom betreft. Staalstaking LONDEN (Reuter) - De leider van de grootste vakbond van werk nemers in de Britse staalindus trie heeft een aanbod aan de werkgevers gedaan, waardoor de nu twee dagen oude staking spoedig voorbij zou kunnen zijn. Algemeen secretaris Bill Sirs zei op een persconferentie dat zijn bond ernstig zou overwegen de staking te beëindigen als de genationali seerde Britse staalmaatschappij (BSC) de helft van de door haar toegezegde toeslag als voorschot wil betalen. KATWIJK AAN DEN RIJN. groente veiling: Andijvie 0,18-0,27 per kg, boe- rekool 0.45-0.74 per kg, was peen AI 12.40-16,50. All 8.30-13,80, BI 11.-18.50, Bil 3,60-10.10, Cl 9.10-11,90. CII 6.30 per kist. aanvoer waspeen 184.500 ton. breekpeen 6,30-7,30 per kist, prei A 0,55 per kg, uien 0.38-0.50 per kist, krul peter selie 0,30-0,36 per bos. UTRECHT (GPD) - „De werkgevers bieden zélf de zuivel aan als speerpunt voor FNV-acties. Het is hun eigen schuld als we straks niet een cao voor de hele bedrijfstak kunnen afsluiten, maar met de afzonderlijke bedrijven moeten praten". Zij vertrokken drie uur later dan normaal. Gisteren volgden hun Rotterdamse collega's dit voorbeeld. Het is onrustig in de zuivelindustrie (22.000 werknemers), en be stuurder W. Winter van de Voe dingsbond FNV laat weinig ruimte voor discussie over, als hij een schuldige voor die onrust moet aanwijzen. „De werkgevers willen zich niet houden aan al lang gemaakte afspraken, en daar zit de pijn". Chauffeurs van de CMC-Melkunie WEERRAPPORTEN 1 van hedenmorgen 7 uur Amsterdam De Bilt Deelen Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen in Amsterdam reden woensdag drie uur te laat uit, zodat veel winkels in Amsterdam, Noord- Holland en gebieden in het oos ten en noorden van ons land te laat werden bevoorraad. Gisteren breidde die actie zich uit: toen stapten ook de Rotterdamse chauffeurs later dan normaal in hun vrachtwagens, en lag de melk in Zuid- en Zuidwest-Ne derland te laat in de winkels. Deze eerste actie voor loonsverbe tering in het nog zo jonge jaar is het directe gevolg van afspraken om de loonstructuur in de zuivel te herzien, die al vorig jaar maart werden gemaakt, toen werd ge praat over de cao voor 1979. Her ziening was duidelijk nodig, om dat het systeem van functiewaar dering zoals dat nu nog wordt ge hanteerd, al tien jaar oud is. Veranderd En in dat decennium is veel veran derd. De zuivelindustrie groeide snel vanuit de ambachtelijke sfeer naar een procesindustrie, met alle wijzigingen van dien. Hier werd het werk onaangena mer, daar moest meer verant woordelijkheid worden geno men. De beloning hield daarmee echter geen gelijke tred. De gevolgen waren voorspelbaar vooral voor het zware en onaan gename werk werd het steeds moeilijker personeel te vinden. Vakbondsman Winter weet daar een aardig voorbeeld van: „In de fabriek van DMV Campina in Veghel werken nu al sinds jaren 800 man in een drieploegendienst van 48 uur per week". „Omdat ze langer werken, krijgen ze natuurlijk meer betaald. En op dat salaris hebben de mensen hun bestedingspatroon geba seerd. Aan de andere kant men is tot die 48 uur overgegaan, omdat er niet voldoende mensen te krij gen waren. Nieuwe mensen zijn weer moeilijk te krijgen, omdat maar weinigen bereid zullen zijn 48 uur per week te werken. En zo zitje in een vicieuze cirkel", aldus Winter. Nu moge het voorbeeld bij het Veghelse bedrijf wat extreem zijn, ook elders zagen werkgevers in de zuivelindustrie zich ge plaatst voor een krappe of ontoe reikende arbeidsmarkt. Volgens de aloude wetten van vraag en aanbod werd er dan maar iets in de salarissfeer gedaan. £Ck410Winter geeft desgevraagd een paar voorbeelden: „De men sen die in de koelcel werkten bij CMC-Melkunie, hoefden maar te dreigen niet meer over te werken of ze kregen er, buiten de cao om, ruim 30 gulden bij. Toen dat be kend werd bij personeel in koel cellen van andere vestigingen van CMC-Melkunie, kreeg men ook daar dat extra bedrag". „Een ander voorbeeld biedt CCF in Leeuwarden, waar de toeslag voor ploegendienst, ook buiten de cao om, van 17,7 naar 19,9 pio- cent ging per 1 oktober 1979. Wildgroei Bij de cao-besprekingen begin vo rig jaar werd overeengekomen dat zou worden geprobeerd een einde te maken aan dit soort wildgroei. De extra beloningen voor zwaar en onaangenaam werk zouden in de cao terecht komen. Er werd een studiegroep in het leven geroepen die de zwaarte van de verschillende functies in de zuivelindustrie moest taxeren, en nieuwe func ties op een rechtvaardige manier moest indelen. Het onderzoek van deze studie groep is nog steeds niet afgerond. Eind vorig jaar nam het gemor onder de mensen die meenden meer te moeten verdienen dan ze doen, steeds krachtiger. Ze wa ren bang dat het onderzoek naar hun functieclassificatie te lang zou duren, en wilden een voor schot. Waar de stakende chaifrfeurs en andere werknemers in de zuivel in feite bang voor zijn, is dat het kabinet binnenkort komt met een loonmaatregel. De signalen die mensen als Van Agt en Albe da in dezen hebben gezonden, zijn bepaald niet onopgemerkt gebleven. Zou zo'n loonmaatregel komen, dan zouden de zuivelwerkgevers kunnen zeggen: „Sorry mannen, we vinden ook dat jullie meer moeten verdienen, maar we mo gen het nou eenmaal niet". Van daar de roep om een voorschot op de nieuwe functie-indeling per 1 januari 1980. Nu leek het er eind december vorig jaar op, dat zo'n voorschot wel zou komen. De werkgevers vroe gen om een spoedoverleg, na wat gedreig van verschillende groe pen zuivelwerknemers. Winter „Dat overleg was op 28 decem ber, en dus moesten er allerlei mensen terugkomen van vakan tie. Ik heb nog gezegd: u reali seert zich toch dat u met uw ver zoek verwachtingen wekt, en dat u met een bod moet komen?" Er kwam wel iets van werkgevers zijde: men bleek bereid aan het personeel in de koelcellen 40 cent extra per uur te geven. Verder was men het met de bonden eens, dat de ploegentoeslag wel om hoog zou moeten, maar daartoe wilden de werkgevers geen voor schot geven. Te weinig Winter: „Wij zeiden: dat is te wei nig. U kunt niet minder geven dan wat er bij individuele bedrij ven toch al betaald wordt". Het voorstel van de bonden kwam neer op, naast de 40 cent per uur voor alle zuivelwerknemers, een bedrag van 40 gulden per week extra als voorschot op de nieuwe functie-indeling. De werkgevers zeiden „neen" en het eerste loon- conflict van het jaar was een feit. De vlam sloeg in de pan bij de chauffeurs van CMC-Melkunie. Winter „En dat is terecht. Deze chauffeurs hebben in de loop der jaren aantoonbaar zwaarder en verantwoordelijker werk gekre gen, en zouden, om het in cao termen te houden, van functie groep 4 naar functiegroep 5 moe ten". Een voorstel tot deze verandering wordt inmiddels bestudeerd. Onder de druk van de prikacties bleek het wel mogelijk, de func tieclassificatie van de chauffeurs met voorrang te onderzoeken. Voor dinsdag moet dat onder zoek rond zijn. De verwachting lijkt gerechtvaardigd dat de chauffeurs hun functiegroep 5 wel zullen krijgen. En dan? Is dan de angel uit de ac ties? Winter: „Nee, want andere groepen werknemers in de zui velindustrie wachten ook op hun nieuwe indeling. Het is gewoon zaak dat de onderzoekcommissie snel met resultaten komt. En vol gens mij zit dat er nu ook wel in. Ik heb het idee we in februari met de werkgevers kunnen pra ten". De vraag komt op of de situatie in de zuivel niet sprekend lijkt op het conflict dat de vleeswarenin- dustrie vorig jaar trof. Ook daar betaalden individuele werkge vers voor zwaar en onaangenaam werk al allerlei toeslagen. Na sta kingsacties werden dit soort toe slagen uiteindelijk in de cao op genomen. Nasleep Maar het conflict in de vleeswa- renindustrie zou een nasleep krijgen. Het werkte als een soort katalysator, en ook elders ont stond onrust - niet in het minst in de Rotterdamse haven. Winter ziet wel overeenkomsten tussen zuivel- en vleeswarenindustrie. maar acht de situatie in de zuivel toch fundamenteel anders. „Vergeet niet dat het ons gaat om het afronden van een cao voor 1979. Op 1 april moet er een nieu we cao. voor I960, zQn Wat dc werkgevers kennelijk willen, is pas dan de nieuwe belonings structuur te laten ingaan en dat is - afgezien van het risico van een looningreep - nu eenmaal niet de afspraak". I i -l i l regen 0 -0 regen 3 1 11 regen 1-15 half bew. 5 4 12 zwaar bew. 14 4 05 onbew. 14 3 0 motsneeuw -2 -10 01 zwaar bew. 6 3 0 regen 1-19 sneeuw 1 -5 02 sneeuw 3 -2 1 -3 -10 4 -3 -10 5 -2 -16 0 onbew. - -3 half bew. 17 - onbew. 13 0 onbew. -3 -11 :waar bew. 10 1 onbew. -8 -18 motregen 2 0 half bew. 7 -4 onbew. 6 -1 sneeuw -5 -7 licht bew. 0 -5 220,00e 220,00 113.50 114.40 Land ré Gl. «HVAÏ.*m 63,20 63,00 25.90 25.40 OGEM Hold. 3810,00 3730,00e 15,30 23,20 '10.00 >6^80 850,00e 876,00 130,00a 130.00 BELEGGINGS INSTITUTEN Fedelty K. - 26.00 Investors M. - 14.8O oloo 23J» AMSTERDAM (ANP) - De rust op Madison F. - het Damrak leek vandaag enigs- Mass/chü? Ï9.30 19 20 zms te zijn teruggekeerd na de oppenhrimer - io,80 massale koersverliezen van don- Technoioey 17.40 17.30 derdag. Bij hervatting van de u„™ cT-j handel was er sprake van een licht verdeelde stemming Na de opening hadden verschillende actieve fondsen zelfs de nnging Goud: 38710/39410 Zilver 2162/2514,50 licht aan te trekken, maar voors- Vorige 33750/34450 Vorige 2145/2497,54 hands was er geen sprake vaneen GOUD EN ZILVER BUITENLANDS GELD duidelijk herstel. Kon. Olie begon een gulden lager op 145.10, maar Unilever trok 90 cent aan op 114.40, Hoogovens was een dubbeltje lager op 21.30. Philips ging 20 cent om hoog naar 20 40, terwijl Akzo onveranderd 22.60 noteerde. KLM werd een halve gulden duurder op 7c De staatsfondsen markt was op nieuw ruim prijshoudend.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 17