Jan Peters voor drie weken uitgeschakeld Lotto en toto VERKIEZINGEN MOETEN CRISIS BEËINDIGEN Biljarters UVS alleen aan de kop Lake Placid: sneeuw komt niet uit de lucht vallen Philidor wil zich nu Veilig' stellen VRIJDAG 4 JANUARI 1980 SPORT PAGINA 13 LEIDEN - Met een 0-8 zege op Morspoort 1 heeft het eerste vier tal van UVS zich in de Leidse biljartcompetitie ontdaan van mede koploper Carambole 1. De Carambole kreeg namelijk met 2-6 klop van Between en liep daardoor een achterstand van zes punten tegen UVS op. Landzicht 1 gaf met 8-0 TOP geen enkele kans, met als gevolg dat deze ploeg nu net als de Carambole op een totaal van 49 uit 10 staat. Landzicht 2 viel verder terug vanwege een 6-2 nederlaag tegen Vriendschap 1. De uitslagen: Morspoort 1-UVS 1 0-8; Vriend schap 1-Landzicht 2 6-2; Caram bole 1-Between 1 2-6; Landzicht 1-TOP 1 8-0. De positie van de Carambole 2 in de tweede klasse is niet aangetast. Weliswaar remiseerde de lijst aanvoerder met Landzicht 3, maar nummer twee, De Heul 1 werd met 6-2 verslagen door 't Wachtje 1. Carambole 2 heeft nu 57 punten uit 11, De Heul 46, ter wijl TOP 2 en Between 2 er met 42 uit 10 nauwelijks meer slechter voorstaan dan de Heul. De uitsla gen: 't Wachtje 1-De Heul 1 6-2; Landzicht 3-Carambole 2 4-4; TOP 2-Between 2 2-6; Cleyn Duin 1-Landzicht 4 6-2. In de derde klasse doet Morskwar- tier 1 het wat rustiger aan. Tegen de Waag 1 werd het 4-4. De to taalscore van Morskwartier is hierdoor op 59 uit 11 gekomen. VOP 1 sloop met een 5-3 winst een puntje dichterbij en heeft nu 50 uit 10. De derde plaats is voor Between 3 dat 50 punten uit 11 duels heeft. De uitslagen: Ca rambole 3-VOP 1 3-5; Between 3-Spijkerbak 1 6-2; Gouden Leeuw 1-Landzicht 5 2-6; De Waag 1-Morskwartier 1 4—4; 't Zuid 2-DOB 1 7-1. In de overige klasses vielen de vol gende resultaten te noteren: Vierde klasse- DOB 2-TOP 3 4-4; DOS 1-De Waag 2 4-4. Vijfde klasse- Cleyn Duin 2-Spijkerbak 2 8-0; Landzicht 6-DOS 2 2-6; !t Wachtje 2-De Waag 3 4r-4. Zesde klasse- Wapen van V.2-Vriend- schap 3 6-2; DOS 3-G.Leeuw 2 2-6. Zevende klasse- De Waag 4- Cleyn Duin 3 4-4; TOP 5-DOS 4-4. Achtste klasse- De Heul 3- Between 4 6-2; TOP 6-TVL 2 6-2. Utrecht wint zaaltoernooi LEIDEN - De universitaire sport hal was gisteren de gehele dag plaats van handeling van een groot internationaal zaalvoetbal toernooi voor universitaire teams. Ploegen uit Duitsland, België en Nederland bonden met elkaar de strijd aan in dit door de Leidse studentenploeg van DVZ georganiseerde treffen. Via voor ronden plaatsten vier teams zich voor de halve finales. De ploeg van de R.U. Utrecht kwam uit eindelijk als winnaar uit de bus door het Leidse team van Ton Walenkamp met 6-3 te kloppen. De derde plaats ging naar het Leidse Fydra, dat het team van de Keulense universiteit'met 2-1 de baas bleef. Feyenoord oefent bij Blauiv Zwart8-1 WASSENAAR - Jan Peters zal zondag niet met Feyenoord kunnen meevoetballen in het bekerduel tegen FC Twen te. De spits van de Rotterdammers raakte woensdag tij dens de training zodanig aan een enkel geblesseerd, dat hij minimaal drie a vier weken is uitgeschakeld. Roger Albertsen op weg 7 i zijn twee treffers. Peters was gisteravond dan ook niet aanwezig in Wassenaar, waar Feyenoord een op het laatste moment geregelde oefenwed strijd tegen de zondag-twee deklasser Blauw Zwart speelde. Zonder Petur Petursson (ver kouden teruggekeerd van een vakantie od IJsland, maar zondag LAKE PLACID (ANP) - Lake Placid, waar over zes weken de winterspelen moeten beginnen, mist het belangrijkste voor een wintersportplaats: sneeuw. Het wil er namelijk maar geen winter worden. De eerste echte sneeuw laat nog steeds op zich wach ten. De bergen van het Whitefacegebergte staan bruin-groen om het plaatsje. Slechts hier en daar zijn er plekken wit te ontdekken, maar niets is misleidender dan dat, want waar enige sneeuw van betekenis ligt, is het niet aan de natuur te danken, maar aan de organisato ren, die met mankracht en machines sneeuw op de heuvels heb ben aangebracht. De afwezigheid van het witte wonder heeft de stemming in Lake Placid een beetje kribbig gemaakt. Bij de organisatoren, maar ook bij de Olympiërs uit de Verenigde Staten, die het voordeel van de komende 'thuiswedstrijden' geleidelijk tot een nadeel zien worden. Zij immers kunnen niet oefenen, terwijl andere wintersporters in eigen land zich op gepaste wijze kunnen voor bereiden. Uitzondering De skispringers vormen de belangrijkste uitzondering. De schan sen van zeventig en negentig meter en ook de landingsplaats zijn bedekt met een keurig pak, maar daar zit weinig natuur en wel veel werk aan. De skilopers zijn nog steeds niets meer dan toeris ten, die wat in het dorp en in de omgeving kunnen wandelen, maar niet kunnen trainen, ten minste niet op sneeuw. De Olympische wedstrijden langlauf zullen wel door kunnen gaan, al zal bij het uitblijven van sneeuw het parkoers natuurlijk moe ten worden aangepast. De natuur kan een helpende hand worden geboden, maar niet over het oorspronkelijk vastgelegde traject. De skilopers zullen in het noodgeval over zes weken gedwongen zijn hun afstanden af te leggen in een aantal rondjes over een ingekort parkoers. De alpine skiërs zijn nog niet met problemen geconfronteerd. Zij strijden vrijwel allemaal op dit moment in Europa, maar juist voor hen ligt de baan klaar. Dank zij menselijk werk, want geen vlok op de piste voor slalom en afdaling is uit de lucht komen vallen, dat wil zeggen niet uit de lucht boven Lake Placid. LONDEN - Tom Okker en Wotjek Fibak (samen op de foto boven) hebben gisteren ook hun tweede partij in het WCT-Masterstoernooi voor de dub belspelen gewonnen. Zij wonnen in Londen met 7-6, 3-6, 7-6, 7-6 van Mattram (Eng) en Nastase (Roe), die zich werkelijk onuitstaanbaar ge droeg. De 33-jarige Roemeen gedroeg zich zeer onsportief tegen zijn tegenstander en vooral de scheidsrechter, maar slaagde er niet in Okker en Fibak uit hun concentratie te halen. Hewitt en McMillan (Zaf).die eerder van Okker en Fibak verloren,versloe gen gisteren Fleming (VS) en Smid (TSJ) met 6-42-6, 6-4, 6-4. In de andere groep versloegen Gottfried en Ramirez de broers Gullikson. DEN HAAG - In de lotto en toto van week 52 vielen in totaal 35.647 prijzen. Lotto. Eerste prijs 1 winnaar, bruto 546.813,20; Tweede prijs 10 winnaars, elk bruto 15.623,20; Derde prijs 142 winnaars, elk bruto 1.650,30; Vierde prijs 7.249 winnaars, elk 43,10; Vijfde prijs 26.207 winnaars, elk 11,90. Tweede Driis elk bruto 1.433,30; Derde prijs 3.422 winnaars, elk 145,60. Jack pot bestemd voor week 2 16.951,30. Toto-gelijk; Eerste prijs geen winnaar; Tweede prijs r, bruto 2.402,30; Derde prijs 5, elk 119,30; Vierde prijs zeker van de partij) zegevierde de ploeg van trainer Jezek met 8-1. De een helft in de spits opererende Sjaak Troost (twee keer), Albert sen (twee keer). Wijnstekers, Not- ten, Van der Lem en Win Jansen namen de treffers voor hun reke ning. Leo van Hemert zorgde voor de tegengoal. De jeugdige Wassenaarse invaller scoorde na de pauze bij een stand van 5-0 in het voordeel van Feye noord, dat zich eigenlijk geen be ter oefenpartner had kunnen wensen. Blauw Zwart immers had niet alleen de moeite geno men om het veld in prima staat te brengen (de avond tevoren moest een oefenpartij tegen UVS nog worden afgelast), maar bleek ook binnen de lijnen zeer vriendelijk. Ook al kwam dit oefenduel niet be paald gelegen nu trainer Roel Timmer in Engeland vertoefde en er net was besloten tot verjon ging van het eerste team. Daar door moesten jeugdspelers als Chris Theil en Arie Nieuwpoort uitgerekend tegen Feyenoord hun debuut maken. Ze deden het overigens best aardig voor zo'n duizend toeschouwers, die een attractief partijtje zagen, onder leiding van Leidenaar Dick Sira met een paar kansjes voor Blauw Zwart. Chris Theil was daarbij niet erg gelukkig met zijn pogingen. Hij raakte eenmaal de paal naast Joop Hiele en werd later in vrije positie nog afgestopt door diens vervanger Van Engelen, die in de tweede helft het doel verdedigde. Voor het overige heerste Feye noord uiteraard, met een weer excellerende Wim Jansen op het middenveld, waarop aanvanke lijk ook Paul v. d. Blom zou op treden. De Leidse voetballer (er is geen sprake van dat hij met zijn broer Marcel wordt uitgeleend aan Willem II) moest echter ziek aan de kant blijven. r week 2 1.357,85. LEIDEN - Na vier van de negen te spelen ronden is het eerste team van het Leidse Philidor eigenlijk niet meer dan een lopend patient in de hoofd klasse van de landelijke schaakcompetitie De diagnose "genoeg kansen, maar geen punten" spreekt duidelijke taal. Volgens teamleider Joop Piket gaat morgenmiddag om één uur in de Adler-kantine tegen Charlois/Europoort zondermeer het mes erin. Of deze operatie succes zal hebben? Joop Piket: "Men houdt mij voor een onverbeterlijke optimist en dat ben ik ook wel. maar als ik de zaak nu als realist bekijk, dan zeg ik: we gaan morgen winnen en dat moet ook wel, want we zijn op papier "gewoon sterker" dan zij en bovendien zijn we nog niet veilig." Een gunstig teken is alvast de remise, die de Leidse tiende bordspeler Menno Okkes in een vooruitgespeelde partij behaalde tegen de kopman van de Rotterdammers, Coen Stehouwer. Laatstgenoemde had in het Siciliaans een nieuwtje, dat Okkes danig in het nauw bracht. In het heetst van de strijd zag Okkes een patcombinatie met een elegant da meoffer over het hoofd. Hierna belandde hij in een verloren positie, maar in tijdnood liet Stehouwer de partij in remise verzanden. Ondanks de reeks nederlagen staan de Leidenaars nog boven de rode streep, want de eerste tientallen van VHS/Haarlem en MEMO/Amster- dam zijn er nog erger aan toe. Zo slachtte landskampioen V/Rotterdam het Amsterdamse MEMO totaal af (81/*—1 '/a), hoewel de Rotterdammers ditmaal slechts één buitenlandse gastarbeider hadden opgesteld: de Engelse grootmeester Raymond Keene. Hij won zowaar voor het eerst een partij in de Nederlandse competite, maar men moet niet vragen hoe. De hulp van opponent Andriessen had hij daarbij hard nodig, want hij stond slechter. Andriessen vergalop peerde zich: hij gaf pardoes een paard weg. In alle partijen, die Keene tot nu toe voor Rotterdam heeft gespeeld, toonde hij weinig vechtlust, vandaar ook de ene remise na de andere. Voor MEMO won slechts Holscher van ex-Philidor/Leiden speler Wim Westerveld, terwijl Roe- mersma Stada remise afdwong. VHS/Haarlem heeft tegen Eindhoven kansen laten liggen. In een wissel vallige wedstrijd kwamen de Haarlemmers met 341.voor, maar raak ten toen de draad kwijt: 5*/a—4*/a voor Eindhoven. D/Watergraafsmeer nestelde zich naast V/Rotterdam door BSG met 7' i- 2'/2 te verslaan. De Bussummers, die daarvoor kampioenskandidaat E/VAS/ASC met 5,/2—4'/2 hadden verrast, kwamen nu niet verder dan vijf remises, waaronder die van Hans Bouwmeester tegen Kick Langeweg. E/VAS/ASC herstelde zich van de klap tegen ASG door Charlois Euro poort met 3ll2-6ll2 onder de duim te houden. Morgen zal koploper V;Rotterdam uiteraard geïnteresseerd toekijken, hoe E/VAS/ASC en D/Watergraafsmeer elkaar in hun onderlinge treffen afmaken. E/VAS/ASC kan bij verlies de titel wel gedag zeggen. (Van onze correspondent) Zondag moeten de 350 miljoen kiesgerechtigden in India een eind maken aan de politieke crisis, die het land al maanden teistert. Sinds de val van de regering-Desai (juli vorig jaar) is India onregeerbaar geworden. Geen enkele politieke leider is er in geslaagd een regering te vormen, die op voldoende steun kan rekenen in de 'Lok Sahba' (Lagerhuis). Een van de belangrijkste sleutelfiguren in dit nationale drama is de vrouw die India jarenlang in haar greep hield: ex-premier Indira Gand hi. De opiniepeilingen voorspellen weinig goeds. Volgens de onder zoekers zal de politieke oneven wichtigheid voortduren, omdat geen enkele partij er in zal slagen een duidelijke overwinning te behalen. De drie belangrijkste partijen in deze stembusslag zijn: de Congres-I van Indira Gandhi, de Janata-partij van Jagjivan Ham en de Lok Dal van Charan Singh. Bij de vorige verkiezingen in '77 behaalde déJanata-partij nog een spectaculaire overwinning. De Janata was een coalitiepartij samengesteld uit vijf ideologisch sterk verschillende groeperin gen, die de handen ineen hadden geslagen om Indira Gandhi te verslaan. India had een aantal woelige jaren achter de rug, waarin de populariteit van de ex- premier als 'de moeder van India' een gevoelige deuk had gekre gen. Indira Gandhi was er na haar her verkiezing in '71 als premier niet in geslaagd de tegenstellingen in het land te overbruggen. En na dat een dreigend proces wegens corruptie tijdens de verkiezingen haar positie behoorlijk had on dermijnd, kondigde zij de nood toestand af. De pers werd aan banden gelegd, politieke partijen verboden, de leiders verdwenen in de gevan genis, er werd op grote schaal ge dwongen sterilisatie toegepast en landhervormingen werden op straffe hand doorgevoerd. In 1977 dacht Indira Gandhi de si tuatie weer volkomen meester te zijn en ze schreef verkiezingen uit. Maar de praktijk pakte an ders uit. De oppositie slaagde er op verrassende wijze in Indira Gandhi buiten de politiek te plaatsen. Ze verloor zelfs haar parlementszetel. De Janata-partij, die bij de verkie zingen zo eensgezind naar buiten was getreden, wist die eenheid echter niet te bewaren. Kopstukken in de Janata-partij verweten premier Desai een te autoritair optreden. Zij stichttén de Janata's onder leiding van Charan Singh, die later werd om gedoopt in Lok Dal. Desai ver dween van het politieke toneel omdat hij volgens zijn eigen zeg gen „genoeg had van de vuile sfeer in de Indiase politiek" en Jagjivan Ram werd leider van de afgekalfde Janata-partij. In de weken die daarop volgden probeerden zowel Ram als Singh aan te tonen dat ze beschikten over een meerderheid in het par lement. En na veel politiek gehar rewar wees president Reddy uit eindelijk Singh aan als forma teur. Indira Gandhi steunde in eerste instantie het kandidaat schap van Singh, maar enkele uren voor de vertrouwenskwes tie in de 'Lok Sahba' verklaarde de Congres-I zich niet achter het kabinet van Singh te zullen stel len. De nieuwe premier diende zijn ontslag in en de politieke cri sis in India was compleet. De Congrespartij van mevrouw Gandhi leed bij de verkiezingen in '77 een gevoelige slag. Binnen de partij ontstond na het drama tische verlies (India werd vanaf de onafhankelijkheid in 1947 door de Congrespartij geregeerd) een machtsstrijd, die uitmondde in een splitsing. De ex-premier richtte haar eigen Indira-Congres op. Inmiddels waren tegen me vrouw Gandhi, haar zoon Sanjay en enkele politieke vrienden on derzoeken op gang gebracht naar hun onwettig gedrag tijdens de noodtoestand. Maar 19 maanden na haar val kwam Indira Gandhi in 1979 even strijdbaar als altijd terug in de Indiase politiek. Bij tussentijdse verkiezingen behaalde zij in de deelstaten Karnataka en Andhra Pradesj een onbetwiste overwin ning. Die verkiezingswinst is op twee manieren te verklaren: ten eerste had de bevolking in deze zuidelijke deelstaten nauwelijks iets gemerkt van de autoritaire maatregelen tijdens de noodtoe standen en ten tweede had Gandhi in deze gebieden nauwe lijks iets aan aantrekkingskracht verloren. Mevrouw Gandhi is de Congres-partij en de Congres partij is mevrouw Gandi.De afgelopen maanden heeft de ex- premier handig gebruik gemaakt van de onenigheid in de Janata- partij. En haar populariteit onder de bevolking is aanzienlijk geste gen. Velen lijken de excessen tij dens de noodtoestand te zijn ver geten. Nu de huidige situatie in India wordt gekenmerkt door een stijgende criminaliteit, infla tie en politieke instabiliteit, be gint de bevolking van India bet gevoel te krijgen (dat geldt even zeer voor de middenstand als voor de beter gesalarieerden) dat het nog niet zo slecht was onder Indira. Het verkiezingsprogramma van de Congres-I onderstreept dan ook de noodzaak van een stabiele re gering om vooruitgang te verze keren, en noemt Gandhi de enige leider die het land kan redden. Volgens de laatste opiniepeilin gen kan Indira Gandhi rekenen op 225 van het 542 zetels tellende parlement. Coalitieregering Zoals het er nu naar uitziet zal de Congres-I op de eerste plaats ein digen. gevolgd door respectieve lijk de Janata-partij en de Lok Dal. Indira Gandhi geniet de steun van de islamieten, christe nen, een deel der minderbedeel den en kastelozen en het meren deel van de Indiase huisvrouwen, die het zwaar hebben te verduren vanwege de prijsstijgingen. Jagjivan Ram is het idool van de bijna 100 miljoen allerarmsten in de Indiase samenleving. Hij komt zelf uit een schoenlappersgezin, dat in de Hindoe-hiërarchie kasteloos is. En Singh wordt ge zien als de leider van de rijke Noordindiase boeren en de groep van de lagere kasten. Maar ondanks een overwinning zal Indira Gandhi er niet in slagen een meerderheid te behalen, zo dat ze een bondgenoot zal moeten zoeken. Ironisch genoeg hebben zowel Ram als Singh zich her- haaldeijk tegen haar gekeerd. Ze hebben fel geprotesteerd tegen haar vermeende misdaden tij dens de noodtoestand die zij on der haar bewind afkondigde en rechtszaken tegen Indira en haar zoon Sanjay zijn op dit moment nog steeds gaande. Sirigh zette echter zijn overtuiging opzij toen hij met steun van de Congres-I premier Desai ten val kon brengen en zo een gooi naar het premierschap kon doen. Ook Ram zou zich inmiddels bereid hebben verklaard met Indira Gandhi samen te werken. En het lijkt erop dat hy de beste coalitie genoot zal zyn. Ram heeft al in verschillende functies in ver schillende kabinetten onder me vrouw Gandhi gewerkt Ondanks alle onduidelijkheid in het India van vandaag is een ding echter volkomen helder: Indira Gandhi slaat haar kansen hoog

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13