Piet Yet bezet toppositie in biljartstrijd NK 47-2 Zijl/LGB en AZC in internationale toernooien Herwaardering levert Vriesekoop plaats in Top Twaalf op Tim Steens is niet optimistisch VRIJDAG 4 JANUARI 1980 Andere sponsor voor Ajacieden ZEIST (GPD) - Nieuwe sponsorpe rikelen bedreigen het Neder lands elftal, nu Krol, Tahamata en Ling hebben besloten reclame te gaan voeren voor Puma. Het drie tal Ajacieden tekende vandaag een contract voor genoemde voetbalschoenenfabrikant, met welk besluit de overeenkomst die de KNVB eerder afsloot met Adidas, op de tocht komt te staan. De afspraak tussen KNVB en Adidas luidde, dat deze firma het alleenrecht zou krijgen om met de voltallige Oranje-groep recla me te maken. Drie Leidenaars in ploeg Kikvorsen DEN HAAG (ANP) - In het week einde van 11, 12 en 13 januari worden er in Nederland twee gro te waterpolotoernooien gespeeld. In Amersfoort is dan het traditio nele Van Haselentoernooi, terwijl Zian Vitesse tegelijkertijd in Den Haag eveneens een internatio naal toernooi organiseert. In Amersfoort nemen deel een AZPC-combinatie, landskam pioen AZC, Europacupdeelne mer C. N. Barcelona, S. V. Duis burg 98, Rote Erde Hamm en een ploeg van de Kikvorsen. Hiervoor zijn uitgenodigd: Wouter van der Horst (HZC De Robben), Harm Jager (De Vuursche), Rob Lagrand (Nereus), Arco Verboom (AZC), John van den Bosch (Zian/Vit), Ton Schoeman (VZC Ritm), Martin Vreeburg (de Zijl LGB), Ronald van Noort (VZC Ritm), Erwin van Noort (VZC Ritm), Jan Lassooy (Het IJ), Ro nald Hermsen (HZC De Robben), Robert N.onnekes (ZV Rotter dam), en Henk Harteveld (De Zijl/LGB). De wedstrijden beginnen vrijdag om 18.00 uur, zaterdagmorgen om 9.00 uur, zaterdagavond om 19.00 uur, zondagmorgen om 8 uur en zondagmiddag om 14.00 Den Haag De deelnemers aan het internatio nale toernooi in Den Haag zijn de huidige koploper in de eredivisie Zian/Vitesse, Würzburg 05, de Zweedse kampioen GKK Göte- borg, R. N. Fiorentina en de Zijl/ LGB. De wedstrijden beginnen vrijdag 11 januari om 19.00 uur in de Water- thor en worden zaterdag en zon dag voortgezet in de Morgen stond. De aanvangstijden: Zaterdag 14.30 uur en 19.30 uur. Zondag 13.30 uur en 18.00 uur. i het lijstje van de HAZERSWOUDE - Nu inmiddels bekend is gewor den dat Bettine Vriesekoop, Nederlands toptafel- tennister numero één, toch mag deelnemen aan de Europese Top Twaalf zal zij samen met haar ploeg Avanti met beduidend meer zelfvertrouwen uitkij ken naar de ontmoeting met Vitkovice. Dat betreft een wedstrijd voor de kwartfinale van de strijd om de Europa Cup II, een duel dat zondag in Tsjechoslowakije gespeeld wordt. Pas gistren liet de Europese Bond weten dat er een her waardering voor de Top Twaalf, het jaarlijkse toernooi der sterk- sten, tot stand was gekomen. Bettine Vriesekoop vond alsnog haar naam daarin terug. Aanvankelijk was de Europese jeugdkampioene niet geplaatst. De Avanti-speelster was de dupe geworden van een fout van de NTTB (Nederlandse Tafeltennis Bond) die haar niet had inge schreven voor de open kampioenschappen van Hongarije, Scan dinavië en Frankrijk, toernooien die sterk bezet zijn en waar punten vallen te verdienen voor die Top Twaalf-kwalificatie. "Als ik die toernooien had gespeeld zou ik zeker in eerste instantie mee hebben mogen doen. Bij die kampioenschappen win ik al tijd wel een paar partijtjes en dat zou punten hebben opgele verd", aldus de Hazerswoudse. Begin februari komen de twaalf besten in München bijeen. Een belangrijke test-case voor de Europese kampioenschappen die in april in het Zwitserse Bern worden gehouden. Compensatie Het gemis aan internationale contacten zal Bettine Vriesekoop in elk geval compenseren door de open toernooien van Engeland, Wales en West-Duitsland te bezoeken. Die contacten zijn voor haar zeer noodzakelijk omdat de veelvoudig winnares van de Limburg Coupe én de nationale titel in eigen land op eenzame hoogte staat en dus niets meer te leren heeft. Daarom ook is het zo belangrijk dat zij nu toch, ten koste van de Russin Bakschuova mag deelnemen aan die Top Twaalf. Vriesekoop treft het wat dat betreft dat haar club* Avanti dus ook nog in de slag is in de strijd om de Europa Cup 2. Na een "bye" en winst op het zwakke Oostenrijkse Tyrolia Schwecht heeft Avanti de kwartfinales bereikt en ontmoet daarin, evenals vorig jaar, een Tsjechische tegenstander. In de industriestad Ostrava is Vitkovi ce zondag gastvrouwe voor de Hazerwoudse club, die daarmee een sterke opponent heeft getroffen. De Tsjechische dames haalden de laatste acht door achtereenvol gens Olympia Ljubljana (Joegoslavië) en The Charlies Wenauine (België) te verslaan. De Belgischen werden in een mum van tijd van de tafels geveegd: 5-0. Voor zowel Avanti als Vitkovice wordt het de eerste serieuze krachtproef van deze Europa-cup-jaar gang. Niet leuk Bettine Vriesekoop: "Je treft ook wel eens zwakke ploegen en het is eigenlijk helemaal niet leuk om daar tegen te spelen. Maar Vitko vice is een sterk team. Toch geloof ik dat we een redelijke kans hebben om de halve finale te halen." Vorig jaar leverde Avanti z'n beste prestatie in de Europa Cup, waaraan voor het vierde achtereenvolgende jaar wordt meege daan. Ten koste van een 5-2 overwinning op Spartak in Praag stapte Avanti toen verrassend de halve eindstrijd binnen, waarna het met 5-4 ten onder ging tegen de latere Cup-winnaar WRW Kleve. "Een vergelijking met Spartak kun je niet maken," vindt Bettine Vriesekoop. "De meisjes die daarin speelden waren wel ex-ve detten, maar uitgebloeid. Bij Vitkovice, dat ik veel hoger aansla, spelen meisjes die naar de top toewerken." Het Tsjechische trio bestaat uit: Hrachova, Huskova en Strnadova. Alle drie behoren zij tot de tien beste speelsters van hun land. Dat kan gezegd worden van de drie Avanti-speelsters Vriesekoop, Kooter en Noordam. Marie Hrachova (16) is de kopvrouw van Vitkovice met haar 18e plaats op de Europese en 27ste plaats op de wereldranglijst. Zondagmiddag om 17.00 uur begint Avanti aan het moeilijke kar wei, dat een plaats bij de laatste vier moet opleveren. WIM VAN WANROOY ZWOLLE (GPD) - De pronkstukken van de nieuwe biljart generatie in Nederland staan voor een loodzware klus. Pas gearriveerd als topspelers moeten Jos Bongers en Jan Arnouts in de komende dagen het nationaal kaderkam pioenschap 47-2 nog enig niveau geven. Die hoofdrol kre gen de rijk getalenteerde kadristen opgedrongen, omdat Hans Vultink en Christ van der Smissen geen belangstel ling meer tonen voor deze tamelijk simpele discipli ne. Voor de toppers in dit toernooi is het een aardige uitdaging om bij afwezigheid van de matadoren deze kaderfinale toch op een in ternationaal peil te trekken. Be halve Arnouts en Bongers zijn Piet Vet en titelhouder Louis Ha- vermans de voornaamste kandi daten voor een hoge klassering. Van het viertal figuranten in de onderste regionen valt weinig spektakel te verwachten. Vlak voor <^e start immers werd het veld nog aangevuld met invallers van een bedenkelijk formaat. In de kille theaterzaal van de Bui tensociëteit in Zwolle kwam Jos Bongers gisteren al onmiddeliijk imponerend uit de openingsron de. Veel sneller dan zijn belang rijkste opponenten in dit toer nooi vond de jonge Nijmegenaar het ritme en de precisie op de ka- derlijnen. Zijn demarrage in de derde beurt tegen Willy Steures, met een vlot gescoorde serie van 372, dwong bij de tegenstanders al een diepe bewondering af. Want terwijl Jan Arnouts op de andere tafel moeizaam naar het einde strompelde, finishte Bon gers met een schitterend gemid delde van 100.00. Vultink Van Jos Bongers is het bekend, dat hij op de lijn ongeveer in de stijl van Vultink speelt. Wanneer de ballen eenmaal in positie liggen, SCHAKEN - De Zweed Ulf An- dersson is gisteren aan de leiding gebleven van het internationale schaaktoernooi in Hastings, of schoon zijn zesde partij tegen de Brit John Nunn werd afgebro ken. komt hij razendsnel op gang. Vooral in het 47-2 kan Bongers de rappelstoten op maat aanspelen en het kaderpatroon vernuftig uitvoeren. In een meestal nog wat stroeve openingspartij wil het au tomatisme weieens haperen, maar Bongers Gepareerde in zijn duel met Steures subliem. Hij vond dat zelf achteraf ook wel opmerkelijk. „Ik begin altijd een beetje angstig aan zo'n eerste par tij. Het kost even tijd om te wen nen en als het tegenzit, verknal je gelijk al het hele toernooi. Dat zag ik al gebeuren toen Steures vre selijk goed van start ging. Maar hij liet de ballen mooi achter en zo lust ik ze wel. Het wordt lastiger als je de positie zelf moet gaan zoeken, vooral tegen een gevaar lijke tegenstander als Steures", moest Bongers toegeven. Na die korte winstpartij voerde Bongers met veruit het hoogste moyenne de kopgroep van vier aan. Meteen al waren Piet Vet, Louis Havermans en Jan Arnouts op een fikse achterstand in beur ten gezet en dat was vooral voor Vet een tegenvaller. De kadrist uit het Noordhollandse Berkhout is een specialist in deze spelsoort. Hij bewees dat vorig jaar, toen hij in Zwaag de-eerste twee partijen in éen beurt uitspeelde. Die su perstart kon Piet Vet in Zwolle niet benaderen. Pas in de achtste beurt rekende hij definitief af met Ben Velthuis, „en dat was min stens vier beurten te laat", kon Vet zelf ook wel voorrekenen. Als excuus voerde hij later aan: „Het was veel te koud in de zaal en dat zeg ik beslist niet omdat ik toe vallig slecht heb gespeeld. Maar die serie van 201 brak af door een springer. Zoiets gebeurt alleen als de temperatuur te laag is". Eveneens in acht beurten gleed Havermans langs Feeke. „Niet zo Jan Arnouts herstelde zich briljant tegen Steures. De Brabander maakte de partij bijna i best", besefte de Brabander. „Maar ik mopper niet zo snel. Biljarters hebben altijd wel wat te klagen. Ik probeer een zwakkere prestatie maar eerst bij mezelf te zoeken". De toevalskampioen van vorig jaar bleef in elk geval in de race en raakte in zijn volgende optreden tegen Velthuis al beter op dreef. Voor die partij had Ha vermans slechts vijf beurten no dig. Herstel Indrukwekkender nog was het her stel van Jan Arnouts, die matig uit de startblokken kwam tegen Van de Kruisweg. Arnouts was met negen beurten de slechtste winnaar uit de eerste ronde, maar hij trok zijn moyenne daarna ste vig op met een briljante partij te gen Steures. De revelatie van die biljartseizoen, die onlangs nog verbazend sterk debuteerde in het Europees kampioenschap 47-1, leek zelfs op weg om in één beurt naar de 400 te snellen. „Het liep goed tot net over de 300. Toen raakte ik opeens in de proble men. Jammer, want ik heb het nog nooit in de eerste beurt uit gemaakt", mopperde Arnouts naderhand. De reeks brak af bij 324 op een losseband, maar in zijn tweede beurt liep Arnouts soepel naar de winst. Net als Arnouts mislukte ook Piet Vet even later in zijn eerste po ging. Hij verspeelde tegen Van de Kruisweg een ideale positie en miste op 281 een zware piqué. Eén beurt later haalde Vet de buit binnen met een gave slotreeks. Zeer verrassend klom Piet Vet zelfs met zijn resultaat over twee par tijen naar de leidersplaats. Want het eindschot van Jos Bongers in zijn duel met Feeke was te zwak om het fraaie moyenne waarmee hij was gestart overeind te hou den. Bongers moest mentaal in casseren in die tweede ronde en bleek toen plotseling erg kwets baar. Onder de druk van zijn koppositie bezweek hij volko men, hoewel de aansluiting met de leiders door de winst (in elf beurten) uiteindelijk nog binnen bereik bleef. 1. Vet 4 2. Arnouts 4 3 Havermans 4 4. Bongers 4 5. Steures 0 6. Velthuis 0 7. Van de Kruisweg 0 80,00 72,72 61,53 53,33 52,00 28,30 12,00 10,84 KARACHI (GPD) - Terwijl gastheer Pakis tan de zenuwen van zich afschudde en buurman India met 7-1 een pak rammel gaf, keken de Nederlandse hockeyers toe. Zij genoten nog van een dag rust, volgens Tim Steens broodnodig om te acclimati seren. De Westduitsers, die een abomina bele wedstrijd tegen Spanje opvoerden (2-1 zege), krijgen de terugslag nog, want zij doken op de dag van de wedstrijd pas om kwart over vijf in bed, omdat hun vliegtuig de nodige vertraging had. Tim Steens, de jongste van de twee Haagse broers, had wel degelijk enige moeite het tijdsverschil en de vliegreis uit de benen te krijgen. „Ik maak het nu vanaf de Olympische Spelen in Montreal mee, maar wennen doe je er nooit aan. Je hangt urenlang in een vliegtuigstoel, komt in een ander klimaat en ook het verschil van 25 graden in de temperatuur moet je Ondanks de gelukkige omstandigheid dat de Nederlanders de eerste dag van het toernooi om de Champions Trophy de eerste tegenstander, Groot-Brittannië, konden bespioneren, is het optimisme niet al te uitbundig. Tim Steens, met zijn 24 jaren toch al 80-voudig international, stipt de voorbereiding aan. „Bondscoach Wim van Heumen heeft met opzet geen al te strak schema opgesteld. Er was ruimte om zelfs met vakantie te gaan, zoals Bol huis en Bouwman dan ook hebben ge daan. Zelfben ik er de laatste zes jaar niet aan toe gekomen. Ik vind het geen ramp, want er staat genoeg tegenover". „Kijk, Van Heumen is er van uitgegaan dat we de komende maanden weinig anders doen dan bikkelhard trainen. Elk jaar hebben we wel een groot toernooi. Vorig jaar geen officieel kampioenschap maar toen hebben we in Rusland gespeeld en met mijn club Klein-Zwitserland het toernooi om de Europa-Cup. Daarom is er nu bewust gas teruggenomen. Het is niet te doen om altijd centrale trainingen te beleggen. Geestelijk moetje ook eens tot rust komen en als we in november, als je kans hebt op slechte wegen, twee of drie keer in de week had moeten rijden, was de animo zeker gedaald. Nu kon iedereen re gionaal trainen en ontspannen". „De noodzaak om dit toernooi te winnen is er niet. Wij zijn zeker van een plaats in Moskou, maar voor Spanje en Groot-Brit tannië ligt dat duidelijk anders. Zij willen hier goed presteren, om nog een kans te maken. Begin februari komt de Interna tionale Hockey Federatie (IHF) in Cannes bijeen. Als beide teams kunnen bogen op goede resultaten in Karachi zal dat zeker van invloed zijn, maar aangezien Spanje van een slecht West-Duitsland verliest en de Britten kansloos werden weggespeeld door Australië, zal het moeilijk wor den". Wim van Heumen heeft dus duidelijk een keus gemaakt, hoewel hij diep in zijn hart anders had gewild. De Bossche coach werkt zeer prestatiegericht, maar heeft beseft dat de boog ook eens moet ont spannen. Hij heeft zijn selectie in groepen laten trainen en via vier weinig zeggende oefenduels aan het ritme laten bouwen. Hij kent de kracht van zijn spelers, die in Karachi wellicht problemen zullen krij gen met de conditie. Tim Steens: „Ik zit op de academie voor li chamelijke opvoeding. Ben dagelijks be zig, maar anderen zijn nog niet topfit. Op kunstgras kan je dat opbreken. Zeker als je in acht dagen zes zware tegenstanders tegenover je krijgt. Op natuurgras kun je dat verbloemen, maar op deze mat wor den je krachten sneller gesloopt". WE Pf?0BER£*J\ T MET MUM £AJ T/)CT/SCU£ T/P A/UMMPP STKSEP TPtCA/r/eS j ■SORGVéCHÊlDS- REO-HEfE, U£ KÜMQSM COOR DE MIS" NIET OP TUD Zi)h

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11