Den Bosch in chaos 'knock-down' Hockeyteam op zoek naar vast 'concept' 5 11 Guillermo Vilas prolongeert de openAustralische tennistitel Sparta wil Kraay P/Leiden 'op karakter' naar derde zege (84-83) op rivaal Noorse schaatstitel voor Tom Oxholm ENORME BELANGSTELLING DONDERDAG 3 JANUARI 1 ROTTERDAM (GPD) - De spe- let-sraad van Sparta heeft er bij het bestuur van de Rot terdamse eredivisieclub op aangedrongen Hans Kraay op korte termijn aan te trek ken als opvolger van de ont slagen trainer Mircea Petes- cu. Het kwartet Balkenstein, Van Gaal, Doesburg en Jan sen koos voor Kraay, aange zien deze het best beant woordt aan het door de spe lersgroep geschetste profiel van een nieuwe oefenmees- ter. Aanvoerder Balkenstein: "Dit mag niet worden uitgelegd als een motie van wantrou wen tegen Hans Eykenbroek, die als interim-trainer fun geert. Maar aangezien Ey kenbroek de vereiste papie ren nog niet heeft, zijn de spelers unaniem van mening dat het voor alle partijen het beste is nu meteen Kraay te benoemen tot hoofdtrainer". Sparta-voorzitter Cor van Rijn, op wiens verzoek de spelers het profiel schetsten, liet inmiddels al doorsche meren dat de naam Kraay door het bestuur eveneens hoog op het verlanglijstje is gezet. Hans Kraay trainde het laatst de Canadese Ed monton Drillers en is mo menteel vrij. De bekerwedstrijden die voor zondag op het voetbalpro gramma staan zullen al om 14.00 uur beginnen. Het duel Feyenoord-FC Twente vormt hierop een uitzonde ring. Dat begint om 14.30 uur. Feyenoord-team oefent bij Blauw Zwart WASSENAAR - Het volledige eerste elftal van Feyenoord speelt vanavond ijs en weder dienende een oefenwedstrijd bij de Wassenaarse twee deklasser Blauw Zwart. De aanvang van het duel is om 19.00 uur. MELBOURNE - De Argentijn Guillermo Vilas heeft gisteren voor de tweede achtereenvolgen de keer de open Australische ten nistitel veroverd. In de eindstrijd versloeg de 26-jarige Vilas de drie jaar jongere John Sadri uit de Verenigde Staten: 7-6, 6-3, 6-2. Na afloop verklaarde de Argen tijn dat het één van de belang rijksteoverwinningen was in zijn loopbaan. Ondanks de afwezigheid van een groot aantal vedetten tijdens dit qp gras gespeelde toernooi was hij zeer tevreden. Voorts liet hij we ten het komende seizoen vermoe delijk af te zien van deelneming aan de open Franse kampioen schappen om zich volledig te kunnen concentreren op Wimble don. Op het belangrijkste tennisevene- ment kwam hij nooit tot goede prestaties. In 1978 bijvoorbeeld zette Tom Okker hem in de derde ronde de voet dwars. Vilas: "Om een reële kans te hebben op Wimbledon zal ik zeker een maand lang op grasbanen moe ten trainen. Indien ik daartoe be sluit is het onmogelijk deel te ne men op Roland Garros in Parijs". Vilas, die in Melbourne de plaat sing waarmaaktewon in 1977 de open Franse en Amerikaanse ti tels en drie jaar daarvoor zege vierde hij in het Grand Prix-Mas- terstoernooi. In 1979 en 1980 voegde de linkshandige speler daar de open Australische titel aan toe. John Sadri, Vilas' tegenstander in de eindstrijd, verloor die niet al leen, hij werd tevens beboet met 250 dollar (ongeveer 500 gulden) wegens zijn slechte gedrag gedu rende de halve finale-partij tegen Colin Dibley. Het was de tweede boete die de opvliegende Ameri kaan kreeg opgelegd tijdens dit toernooi. Eerder, in de kwartfi nales, moest hij eenzelfde bedrag betalen. Met de zege verdiende Vilas 350 punten voor de Grand Pnx-lijst. Daardoor klom hij op van de zes de naar de vierde plaats ten koste van Vitas Gerulaitis en Roscoe Tanner. Bij de dames won de Amerikaanse Barbara Jordan met tweemaal 6-3 van haar landgenote Sharon Walsh. Het was de eerste keer in haar loopbaan dat Jordan een open titel veroverde. Okker Op de eerste dag van het door de WCT georganiseerde eindtoer- nooi om de wereldtitel tennis in het dubbelspel bij de heren, heeft Tom Okker met zijn Poolse part ner Wojtek Fibak het Zuidafri- kaanse duo Bob Hewitt en Frew McMillan verslagen. Met opmer kelijk gemak veegden Okker en Fibak gisteren in het Londense Olympia hun tegenstanders van de baan: 7-6, 7-6, 7-6. Aan het eindtoemooi, dat gedo teerd is met een prijzenbedrag van 100.000 pond sterling (zo'n 450.000 gulden), doen acht com binaties mee. Gottfried en Ramirez (VSIMex) ver sloegen CoxILloyd (Gbr) met 6-4, 7-6, 5-7, 6-3. Flemming (VS) en Smid (Tsj) klopten Mottram (Gbr) en Nastase (Roe) 4-6,4-6,6-3,7-6, 6-3. In de openingswedstrijden van het masterstoemooi voor dames in handover hebben Evonne Caw- ley-Goolagong en Martina Na- vratilova gemakkelijke overwin ningen behaald. Evonne Goola- gong stond slechts twee games af aan de Tsjechoslowaakse Regina Marsikova,Martina Navratilova een meer aan Kerry Reid. LEIDEN - De chaos was werkelijk compleet. Twee seconden restten nog slechts, Nashua Den Bosch-speler Buff Kirkland ging omhoog, Giddings blockte, een fluitsignaal ge volgd door een armbeweging van arbiter Van der Willige en meteen daarop werd het veld overspoeld door Parker Leiden-supporters die de 84-83 stand die het scorebord aangaf als 'vastigheid' erkenden. Geenszins zeker was echter wat Van der Willige nu had aange geven, het enthousiasme van de fanatieke Leiden-aanhang ten spijt. Plots was er name lijk geen scheidsrechter meer te bekennen. Het gedrang was enorm. Leiden- coach Blom was zoek, tegenstre ver Boot worstelde zich woest, maar tevergeefs naar voren. Spelers keken verdwaasd in het rond. Mocht Den Bosch nu twee vrije worpen nemen of had Kirk land een overtreding (charge) be gaan, dat was de vraag. Op het antwoord moest een minuut van onzekerheid gewacht worden. Toen dansten Leiden-officials het inmiddels half-verlaten speelveld weer op. De fout was golf v aan Kirkland en de tijd Reden voor chaotische taferelen. Toestanden dus weer in de Vijf Meihal waar de twee kemphanen elkaar dit seizoen voor de derde maal troffen. Geladen duels de laatste jaren, soms beslissend, maar in elk geval in het teken van prestige. Tot tweemaal toe had Leiden dit competitie-jaar de ri vaal afgebluft en in diens eigen huis betekende dat zelfs het doorbreken van een imposant re cord. En hoewel de voorsprong van Leiden momenteel zeer groot is, betekent elke wedstrijd tussen de twee alles, want met de play offs in het vooruitzicht stelt dat verschil niks voor, maar het uit delen van een mentale dreun juist alles. En meer nog dan de histori sche zege in Den Bosch moet juist deze één-puntszege wat dit aangaat als zéér belangrijk wor den ingeschat. Wat was namelijk het geval. Leiden speelde gisteravond, als gevolg van een slopend toernooi in En geland, ver beneden zijn kunnen. De totaal onverwachte overwin ning op de University of North Carolina speelde daarin, hoe merkwaardig het ook mag klin ken, een doorslaggevende en ne gatieve rol. Een dergelijke presta tie heeft, zeker voor Amerikanen (en Leiden heeft er een paar) een SCORES Leiden - Plaat 23, Bruinsma 16, Kruidhof 15, Woudstra 14, Gid dings 12. Den Bosch - Cramer 25, Akerboom 17, Lister 16, Kirkland 14. unieke betekenis waar je heel lang bij kunt stilstaan. "Te lang", meende Leiden-coach Blom, "en je ziet wat voor gevaren dat kan inhouden". De Amsterdammer doelde daar mee op het ontstellende gebrek aan concentratie dat de ploeg gis teren parten speelde. "Wat dat betreft kun je merken dat we er nog lang niet zijn. Spaanse en Italiaanse ploegen gaan na zoiets meteen over tot de orde van de dag; bij ons blijft dat hangen. Ik heb er tegen ingepraat, maar het werkte niet. We hebben vandaag gewonnen op karakter en anders niet. Het spel was uitgesproken slecht." Zwak Maar dan toch nog winnen moet Den Bosch des te harder raken. Want Leiden speelde inderdaad zwak, uitermate zelfs. Den Bosch evenwel zag nog geen kans dit Leiden aan de kaak te stellen. Een voorsprong van 12 punten ten spijt; met nog zes minuten te gaan. Op onbegrijpelijke wijze sloop toen de onrust in de ploeg. Heel dom gaf men vervolgens vijf terug waarop een plotseling zéér geagiteerd Leiden met steun van zijn tweeduizend supporters weer helemaal in zichzelf kón gaan geloven. Om nog als glo rieus winnaar over de streep te gaan ook. Dat eigenlijk zat er totaal niet in. Weliswaar kon Leiden zich in de eerste helft vijftienmaal balver lies permitteren en toch nog bijblijven (43-50), maar na de rust stelde een eveneens niet in nor male doen verkerend Den Bosch wél orde op zaken toen de onge concentreerde thuisclub bleef De enige dunk verschrikt terug. schutteren, rommelen en rot zooien. De zone hing van ellende aan elkaar en aanvallend ging er veel mis. Den Bosch kon in offen sief opzicht evenmin een vuist maken, maar de ploeg had dan in elk geval een defensie. Tien, twaalf punten liep men weg om na een kleine opleving van Jim Woudstra opnieuw elf punten voorsprong te nemen. Het moest voor een geroutineerd team als dit genoeg zijn; het was het niet. Juist Dan Cramer, de man die in de eerste helft weer opzien baarde de wedstrijd. Ervin Giddings, de specialist, tekende er voor. Tegenstander Kirkland deinst KARATSJI (ANP) - Wouter Leefers kijkt met gemengde gevoelens naar het tweede hockeytoernooi om de cham pions Trophy dat in Karatsji op het punt staat te beginnen. De kleine Haagse hockeymaestro, die volgende week za terdag (op de laatste dag van het toernooi) zijn 27e ver jaardag hoopt te vieren, weet niet goed waar hij aan toe is. een wedstrijd of tien volhouden. Dan kun je een redelijke balans opmaken. Je kunt dit opvatten als een bepaalde vorm van kritiek op de werkwijze van Van Heu- men, al moet ik er direct aan toe voegen dat hij natuurlijk ook een heleboel goeie dingen doet". Er heerst nog geen eensluidende mening binnen de spelersgroep over het in de naaste toekomst te hanteren spelconcept. Leefers: "Er is wel over gesproken, maar niet echt uitvoerig. Het is de be doeling dat we dat hier in Karatsji doen. Ik geloof niet dat de ge dachten over de te volgen speel wijze al te zeer uiteenlopen en daarom zullen we elkaar dan ook best weten te vinden. Ik vind het alleen jammer dat dat hier moet gebeuren en betreur het dat we het niet al in Nederland eens zijn geworden". En de ambitieuze Leefers heeft het daar moeilijk mee. "Ik heb er op dit moment nog steeds geen idee van op welke plaats ik zal worden ingezet", zegt Leefers ontspan nen na het eerste uurtje trainen op het gloednieuwe astroturfveld in de met vier miljoen inwoners verreweg grootste stad van Pa kistan. "Er zijn nog drie mogelijkheden. Ik speel in de spits of ik moet in het centrum of aan de linkerkant van het middenveld staan. En eigen lijk duurt die situatie als je het goed beschouwd al driejaar. Dat is veel te lang. Ik ben van mening dat we in dit stadium, nauwelijks een half jaar voor Moskou, een vast spelconcept dienen te heb ben. Het moet niet telkens van wedstrijd tot wedstrijd verande ren. Je moet volgens mij met een bepaald concept beginnen en dit Een vergelijking tussen de voorbe reiding op de Olympische Spelen van 1976 in Montreal en de huidi ge preparatie op Moskou levert volgens Leefers in elk geval één duidelijk verschil op. "Destijds was Van Heumen nog niet zo lang coach. Hij had de touwtjes toen heel strak in han den. Nu veroorloven de spelers zich wat meer vrijheden. Ik zeg niet dat dat een nadeel is van een coach, die zo lang aanblijft, maar het zou het wel kunnen zijn". Nederland is op de eerste dag van het toernooi in het warme Ka ratsji vrij. De spelers kunnen dan bekijken hoe de concurrentie het er af brengt. Op het programma staan de volgende drie wedstrij den: Pakistan-India, Spanje- West-Duitsland en Groot-Brit- tannië-Australië. Morgen speelt Nederland de laatste wedstrijd de dag tegen de Britten. met zijn loepzuivere afstand schoten van half-court (20 pun ten) leidde het Bossche drama in. Driemaal balverlies op de ver moeide maar vechtende Mitchell Plaat betekende halvering van de voorsprong en een knullige pass van Al Faber zorgde voor opwin ding onder de toeschouwers, ge volgd door paniek bij Den Bosch. Blom nam zijn time-out en furieus jagend veroverde Kruidhof nog tweemaal de bal. Den Bosch scoorde zelf ook, maar liet Leiden 32 seconden de tijd op 82-83 'an ders' te doen worden. 27 Secon den benutte Plaat, toen ging Kruidhof omhoog. De tik tegen zijn arm leverde drie vrije worpen op. De eerste raak, de tweede mis en de derde onder oorverdovend lawaai weer raak. Vijf seconden. Dekker de bal. Lister dan en ver volgens Kirkland. Een snelle dri ve en met zijn hand vooruit naar de basket. Giddings omhoog, het block, de fluit en de chaos. De klap kwam daarna dnedubbel- hard aan. AD VAN KAAM OSLO - Tom Erik Oxholm is gisteren in het Bislet-stadion van Oslo Noors schaatskam pioen bij de all-rounders ge worden. Oxholm reed een re gelmatig toernooi, dinsdag werd hij vijfde op de sprint en winnaar op de vijf kilometer. Gisteren werd hij achtste op de 1500 meter (2.04,68) en derde op de tien kilometer (15.18,79). Storholt werd op de tien kilo meter slechts zesde (15.38,37) waardoor hij de vijfde plaats in de rangschikking nog ver speelde aan Amund Sjö- brend, die vijfde werd in 15.32,22. Kaj Arne Stenshjemmet, win naar van de 1500 meter in 2.06,1 startte niet op de lang' ste afstand. Alf Rekstad, de snelste man op het slotnum mer in 15.06,59, bleef buiten het klassement wegens zijn val op de 1500 meter. Het kampioenschap bij de da mes werd overheerst door Björg Eva Jensen, die alle vier de afstanden won, met 4.43,15 een nieuw Noors record op de drie kilometer reed en uit kwam op een totaal van 181,909 punten. Dat beteken de haar tweede recordverbe tering gisteravond. Bij de sprinters hielden Frode Rönning en Kai Arne Engel- stad elkaar op de eerste dag in evenwicht. Rönning won de 500 meter, Engelstad de dub bele afstand. Gisteravond echter waren beide afstanden voor Rönning (38,75 sec. en 1 min. 18,89) die daarmee de ti tel binnenhaalde. In punten totaal trouwens lag hij ook duidelijk op Engelstad 157,515 punten tegen 158,355 punten. Het sterke tweetal had geen concurrentie. De derde man in het klassement, Ivar Sletsjö had bijna zes volle punten achterstand op kampioen Rönning. Op de voorlaatste dag van de trainingsstage van de Neder landse jeugdploeg heeft Fred van Wiltenburg op de Olym pische ijsbaan van Innsbruck de 1500 meter in 2 minuten 05,1 seconden gewonnen. Bij de meisjes was Alie Boorsma in 2.17,6 de snelste. Fred Rijnders won de 5000 me ter in 7.50,05 en zegevierde Alie Boorsma op de 1000 me ter in 1.29,7. Vergeer, Rijn- dors, Van Wiltenburg en Vunderink komen op 12 en 13 januari uit tegen Zweden. KARATSJI - In Pakistan bestaat een enorme belangstelling voor het tweede hockeytoernooi om de Champions Trophy in Karats ji. De nationale televisiemaat schappij heeft besloten alle 21 wedstrijden live uit te zenden. Ook in het stadion, dat een capaci teit heeft van 25.000 plaatsen, verwacht men veel bezoekers. Niet in het minst omdat wereld kampioen Pakistan als favoriet mag worden beschouwd. De ploeg verschilt op een aantal pun ten van het team, dat in augustus de testserie tegen Nederland verloor. Zo is de ervaren doelman en aanvoerder Shaleem Sherwa- ni in ongenade gevallen, en maakt ook Manzoor geen deel meer uit van de selectie.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9