Regering tegen boycot van Spelen Moskou 'DEZE RAMP HAD VOORKOMEN KUNNEN WORDEN W ild-west-taf erelen in Middelburg voor telebingokaarten Uit in de Randstad Lubbers politicus van 1979 Sport en politiek scheiden9 DONDERDAG 3 JANUARI 1980 BINNENLAND PAGINA 7 Bewoners van Rotterdamse Oleanderstraat na fatale brand bijzonder kivaad ROTTERDAM (GPD) - De be woners van de Oleandersti aat in Rotterdam-Zuid hebben duidelijk moeite met de ge dachte dat gisterochtend elf mensen uit deze straat om het leven zijn gekomen. Niet al leen door het feit dat van de elf slachtoffers zeven kinde ren levend zijn verbrand, van wie de oudste 14 jaar was. Slechts drie maanden, of in enkele gevallen nog korter, waren zij uit Paramaribo naar Rotterdam gekomen, waar oma Oosterwolde haar klein kinderen gastvrij opnam. Nee, er is meer waarover de bewoners van de Oleander straat zich bijzonder kwaad maken. Want iedereen weet: deze ramp had voorkomen kunnen wor den, het was allemaal niet no dig geweest. Buurman Van de Laar, zelf al veertig jaar woonachtig in de Oleander straat, windt er geen doekjes om: „De politiearts of de psy chiater is er schuldig aan dat dit drama heeft kunnen ge beuren en behoren levens lang te krijgen". Huis zonder ramen Van der Laar „Op de begane grond, waar de brand is ont staan, woonde de 50-jarige meneer Slabbekoorn, die ook door de brand om het leven is gekomen. Die man trok drie jaar geleden in zijn woning, maar was het laatste jaar dui delijk getikt. Hij liep voortdu rend naakt door de straat en viel de bewoners lastig door iedereen te pesten. Ramen had hij niet in zijn pand, want meneer hield niet van het ge voel opgesloten te zitten. Straatbewoners die daar iets van zeiden, konden er op re kenen dat hun deur de vol gende ochtend met ontlasting was besmeurd, maar ook gooide hij wel emmers met urine naar voorbijgangers. Nu zou je zeggen, deed de po litie daar niets aan? Als ik bij een ander de ruiten ingooi, dan word ik acuut opgeslo ten. Maar daar was in dit geval blijkbaar geen sprake van. Vaak werd Slabbekoorn naar het bureau meegenomen, maar dan stond hij een half uur later weer vrolijk in de straat en dan begon het hele geval van voren af aan. De politie gaf als verklaring dat er eerst iets moest gebeuren voordat er kon worden inge grepen, nou dat is dan gister morgen wel gebeurd". „Later hoorden wij van de wijkagent dat de politiepsy- chiater niets vreemds aan de man had kunnen ontdekken en dat hij niet opgesloten be hoefde te worden. De laatste tijd werd het overigens steeds erger, wij hebben als buurt- comité de man een paar we ken geleden een brief ge stuurd, met het aanbod dat wij zelf dan wel een paar pla ten voor die gebroken ramen wilden zetten, zodat de wind geen vrij spel meer in zijn wo ning had. Daarbij moet u we ten dat hij op een butagas- brandertje kookte, aangezien zijn gas was afgesneden. Met die gebroken ruiten erbij was zijn woning een echt trekgat en dus levensgevaarlijk, niet alleen voor Slabbekoorn zelf, maar voor de hele buurt". „Bij de man thuis was het zo'n zooitje, dat wij als buurtbe woners een paar maanden geleden zelfs een loodgieter besteld hebben om zijn sani tair te laten repareren, want de ontlasting lag ruim een voet diep in zijm woning. De bestelde vakman haakte ech ter af toen hij de woning be trad, eerst moest het vuil maar worden verwijderd, voordat hij ook maar een stap in het pand wenste te zetten. En de gemeente gaf niet thuis, toen wij vroegen of iemand eens een kijkje bij Slabbe koorn wilde nemen, nee de gemeente heeft duidelijk ge faald en het resultaat is elf doden". Rond twee uur gisterochtend ontdekte de schoonzoon van de heer Van der Laar, D. Boom, de vuurzee. Liggend in bed hoorde hij geknetter op straat „alsof er een kerstboom werd verbrand". Denkend aan de auto van zijn vrouw snelde hij in pyjama naar bui ten waar tot zijn opluchting geen kerstboom zijn auto be dreigde. Gerustgesteld wilde hij zijn woning weer betre den, die pal grenst aan het la ter uitgebrande pand, maar toen zag hij plotseling een vlam in Slabbekoorns wo ning. Het vuur speelde toen al niet alleen aan de voorzijde van de woning, maar werd met iedere windvlaag van de voorkant naar de achterkant van de benedenetage gezo gen. Onmiddellijk rende Boom naar zijn huis en belde de politie en brandweer die volgens eigen woordvoerders „ondanks de gladheid" binnen drie minu ten - een vastgestelde tijdsli miet - bij de brand aanwezig Kinderen In de tussentijd had de 26-jarige Boom al heel wat werk achter de rug. Hij kleedde zich ra zendsnel om en snelde naar buiten, zijn vrouw en schoon- oudeis wakker roepende. Met een uitgegraven straatkei gooide hij de ruiten van de eerste etage in om zo de be woners daar te waarschuwen. Dit ging echter niet snel ge noeg naar Booms zin, zodat hij de buitendeur intrapte en naar de eerste verdieping rende. Onder de houten trap was toen al duidelijk de hitte voelbaar van de onder zijn voeten in lichterlaaie staande, benedenwoning. Op de eerste verdieping aangekomen kon hij bewoner A. R. Oosterwol de. zijn vrouw en hun 2-jarige dochter naar buiten voeren, evenals een uit Amsterdam afkomstig logerend neef je. Op de zolder en tweede verdie ping van deze oude woning woonde Oosterwolde's moe der, „oma" dus, met haar twee dochters, zes kleinkinderen en hun neefje, maar zij waren door de enorme rookontwik keling niet meer te bereiken, terwijl ook de trap inmiddels in vuur en vlam stond. Volgens buurtbewoners is oma Oosterwolde, die al enkele ja ren in Nederland woonachtig was, nog wel op straat ge weest, maar zij rende het brandende pand weer in om haar kleinkinderen en doch ters te redden; zij keerde niet meer uit de vlammenzee te rug. Andere buren hebben nog ge probeerd via het dak de inge sloten kinderen te bereiken, maar door de gladheid was het schuin lopende dak spekglad en niet meer te be treden. De brandweer, hoewel met middenalarm uitgerukt en uitgerust met een zogenaam de hoogwerker, kon door de rookontwikkeling ook niet veel meer uitrichten en aan genomen moet worden dat de slachtoffers al snel door ver stikking om het leven zijn ge komen. Toen het daglicht doorbrak, was het vier ver diepingen tellende pand aan de Oleanderstraat 14 volko men uitgebrand. Om vier minuten over drie al kon het sein „brand meester" worden gegeven, maar tot gis teravond laat waren recher che en brandweer in de weer om de zaak aan kant te krijgen en de oorzaak van de brand vast te stellen. Officieel weet men nog van niets, maar de buurtbewoners hebben er duidelijk minder moeite mee om tot een conclusie te ko- Eerder brandje Drie maanden geleden werd een klein brandje in Slabbe koorns woning geblust en ie dereen vreesde voor een her haling met ernstiger gevol gen. Dagelijks werden politie en andere gemeente-instan ties op het gevaar gewezen: Slabbekoorn was ziek en diende dringend opgenomen te worden. MIDDELBURG (GPD) - De ver koop van toegangskaarten voor de uitzending van Telebingo op 14 januari jn de schouwburg in Middelburg, is gisteren ontaard in wild-west-taferelen. De be langstelling was zo groot, dat de vraag naar kaarten het aanbod vele malen overtrof. Uren voor de aanvang van de verkoop stonden de mensen al voor de deuren van de Middelburgse schouwburg te dringen; de eersten hadden zich de avond tevoren al voor de schouwburg geïnstalleerd. Vanaf acht uur 's ochtends groeide de menigte aan tot enkele honder den mensen. In het gedrang gin gen verschillende mensen met elkaar op de vuist en werden an deren onwel. Toen om 10 uur eindelijk de deuren werden geopend en het publiek zich voor de kassa's verdrong, bleek dat er slechts 181 kaarten voorhanden waren, terwijl de schouwburg een capaciteit heeft van 500 plaatsen. In totaal 84 plaatsen zijn gereserveerd voor rijdende camera's, lichtpanelen, geluidstechnici en anderen die nodig zijn om de opnamen mo gelijk te maken. Daarnaast heeft de AVRO besloten 235 toegangs kaarten te verloten onder de we derverkopers van de deelnemers- formulieren van Telebingo in Zeeland. De gisterochtend in Middelburg aanwezige mensen wisten van dit alles niets af en verwachtten allen zonder meer in aanmerking te komen voor een toegangsbewijs, inculsief Tele- bingokaart voor 10 gulden. Door het gedrang gingen de naar buiten draaiende deuren slechts open ten koste van het breken van twee ruiten. Nadat de deuren met moeite waren geopend, ont stond er zo'n chaos, dat de schouwburgleiding besloot de kaartverkoop te staken. Toen la ter onder politiebegeleiding de verkoop werd hervat, waren de kaarten in een ommezien uitver kocht Enkele uren na de rellen voor en in de schouwburg werd een actie comité Telebingo opgericht. Dit comité doet op iedereen een be roep de Telebingo-uitzending op maandag 14 januari vanuit Mid delburg te boycotten. Het comité is erg boos over het „achterhou den" van 235 kaarten voor we derverkopers. Het comité be raadt zich op eventueel te houden demonstraties op zaterdag 12 en maandag 14 januari. SCHIPHOL - Ziekenbroeders hadden gistermiddag op Schiphol handenvol werk aan het uitladen van de eerste "zending" Nederland se wintersport-slachtoffers die per vliegtuig (de zogenaamde gips-ex- presse) aankwamen. Dokter L. van Rozelaar van de SOS- centrale verklaarde gisteren dat de ernst van de verwondingen die wintersporters jaarlijks oplopen groter wordt. Door het verbeterde materiaal krijgt de skiër een grote re snelheid. Dit is van beslissende invloed op de ernst van het letsel, aldus dokter Van Rozelaar. Was het vroeger zo dat de meerderheid van de verwondingen bestond uit een voudige arm- en beenbreuken, nu krijgt men te maken met gecompli ceerde botbreuken en ontwrichtin gen. De oorzaak van de vele ongelukken tijdens de wintersport blijft dezelf de: gebrek aan conditie en vaar digheid, aldus Van Rozelaar. De "kneuzenvlucht" van gisteren telde 22 reizigers onder wie vier kinderen en was afkomstig uit Munchen. AMSTERDAM Concertgebouw - za 5, 20.15 uur, grote zaal Moskou s Kamer Or kest, olv Igor Bezrodny. Zo 6, 11 uur, spiegelzaal: "Fur Elise", NOS-radiouitzending. Grote zaal, 14 15 uur: Concertgebouw or kest, olv Michel Tanachnik. Di 8, 20.15 uur, kleine zaal: Jean Franssen, piano. Woe 9, 12.30 uur, kleine zaal: lunchconcert, Pe ter Eggenhuizen, klarinet. Stadsschouwburg - woe 2,20 uur, de Nederlandse Operastichting, "Lucia di Lammermoor". Do 3 t/m za 5, 20 15 uur, Publieksthea- ter, "Lucifer", van Joost van den Vondel. Ma 7, 20 uur, de Neder landse Operastichting, "Jenufa". van Leos Janacek. Di 8. 20 uur, de Nederlandse Operastichting, "Lucia di Lammermoor". Woe 9, 20 uur, de Nederlandse Operastichting, "Jenufa" Carré - do 3 t/m woe 16 (beh ma), 20.15 uur, Amsterdams Volksto neel, "Potasch en Perlemoer", van Eli Asser naar een gegeven van Montaque Glass. Centrum Bellevue ma 7, grote zaal: 20.30 uur. Stichting Bzztoh, programma rond Maarten 't Hart. Di 8 t m do 31 (beh zo en ma), grote zaal: 20.30 uur, toneelgroep Centrum. "Het verjaardags feest". van Harold Pinter. Di 8 t/m za 12. kleine zaal: 20.30 uur, English Speaking Theatre Amsterdam, "Angel City". DEN HAAG Diligent ia - za 5.20.15 uur. toneelvereniging ADO DVS Zo 6,14.30, Toos Onderden wijngaard, piano, Liszt. Woe 9, 12.45 uur, Mar- greet van Gunsteren, sopraan; Peter Beijersbergen van Hene gouwen. piano. Appeltheater - t/m 31 jan, (beh zo en ma). 20.15 uur, "Op de bo dem", toneelgroep De Appel. Woe 9. 14 30 uur. Poppentheater "De kleine Giraffe". Theater in de Steeg - vrij 4 en za 5. 20.30 uur, "Nederland 3", cabaret Uit de wind in de zon. Theater aan de Haven - di H en woe 9, 20 30 uur, try out van "Betalen? nee!" (Dario Pok Nieuwe Komedie Theater de Tobbe (Voorburg) - vry 4 en za 5, 20.30 uur, "Tobbe or not tobbe", Het Tobbecabaret. Lubbers (CDA) DEN HAAG (GPD) - CDA-leider Ruud Lubbers is volgens de par lementaire pers de „politicus van het jaar 1979". In een door het weekblad De Tijd georganiseer de verkiezing eindigde Lubbers met ruime voorsprong op minis ter-president Van Agt, Jan Ter louw (D'66) en oppositieleider Den Uyl (PvdA). Lubbers behaalde 84 punten, Van Agt 53, Terlouw en Den Uyl elk 39. Aan de verkiezing namen 75 van de ongeveer 100 parlementai re journalisten deel. Vijfde op de lijst werd oud-Kamervoorzitter Anne Vondeling, gevolgd door CD A-kamerlid' Dijkman, CDA- minister De Ruiter (justitie), staatssecretaris Neelie Smit- Kroes van verkeer én waterstaat (VVD), AR-voorzitter en kamer lid Hans de Boer en minister Scholten van defensie (CDA). Als motief voor de keuze van Lub bers werd vooral genoemd de wijze waarop hij het fractievoor zitterschap van het CDA vervult. Hij wordt wel „de zeventiende minister" genoemd, vanwege zijn vermeende grote invloed op het kabinetsbeleid, en een niet te omzeilen spin in het centrum van de Nederlandse politiek. Volgens een van de inzenders is Lubbers erin geslaagd van het CDA-WD-kabinet een CDA-ka- binet te maken. „Wat hij zegt ge beurt". Een ander legt een verge lijking met de vroegere KVP- staatsman Romme. Van de nummer twee, Van Agt, wordt vooral zijn slimheid genoemd. „Hij maakte van een onmogelijk kabinet realiteit, trekt zich van niemand wat aan en wordt toch weer CDA-lijsttrekker als hij dat wil". Terlouw spreekt vooral aan omdat hij er, zonder duidelijke standpunten in te nemen, in slaagt steeds meer aanhang te kweken. Het is de zevende keer dat de ver kiezing van de politicus van het jaar is georganiseerd. Van 1973 tot 1977 won de toenmalige pre mier Den Uyl vijfmaal op rij. In 1978 werd hij „opgevolgd" door de in dat jaar afgetreden CDA- leider Willem Aantjes. Schilderijenroof AMSTERDAM (ANP) - In de ou dejaarsnacht zijn uit een woning aan de Apollolaan in Amsterdam vijf schilderijen met een totale waarde van 100.000 gulden ge stolen. De daders, van wie nog ie der spoor ontbreekt, kwamen de woning binnen via een achter deur. Bijzonderheden omtrent de schil derijen zijn de politie nog onbe kend. DEN HAAG (GPD) - De Ne derlandse regering voelt er niets voor het Neder lands Olympisch Comité (NOC) een boycot van de Olympische Spelen in Moskou in overweging te geven. Dat is het stand punt van het kabinet, na dat dinsdag in de NAVO- raad was geopperd de Olympische Spelen in Moskou te boycotten naar aanleiding van de Russi sche ingreep in Afghanis tan. De regering meent - en dat heeft zij ook gezegd tijdens het debat in de Tweede Kamer over de deelname van Zuid-Afrika aan de Para lympics - dat sport en politiek zo veel mogelijk gescheiden dienen te blijvén. De VVD daarentegen is voorstan der van een boycot van de Olym pische Spelen in Moskou. Vol gens kamerlid Keja is de Russi sche ingreep in Afghanistan een zeer ernstige schending van de mensenrechten. Om die reden vindt hij een boycot aanvaard baar. Tijdens een bijeenkomst van de NAVO-raad suggereerde de Westduitse delegatie de Olympi sche Spelen in Moskou te boycot ten. Die NAVO-raad kwam op Nieuwjaarsdag in Brussel in spoedzitting bijeen om de Russi sche invasie in Afghanistan te be spreken. De Westduitse delegatie vergeleek de Olympische Spelen van Moskou met die van Berlijn in 1936. Die Spelen werden als politieke propaganda misbruikt. De Duitsers vrezen, dat dat ook in Moskou het geval zal zijn. Niet alleen de Nederlandse rege ring maar ook het NOC voelt niets voor een boycot. Directeur Rob von Bose van het Neder lands Olympisch Comité: „Het is niet aan ons om op grond van de gebeurtenissen in Afghanistan te beslissen of de Olympische Spe len geboycot moeten worden. Alleen wanneer het Internatio naal Olympisch Comité de Spe len aan Rusland ontneemt of wanneer de Nederlandse rege ring onze deelname aan de Spe len verbiedt, zullen we er deze zomer in Moskou niet bij zijn". Lord Killanin, voorzitter van het Internationaal Olympisch Comi té, wijst een boycot van de Olym pische Spelen in Moskou na drukkelijk van de hand. In een verklaring, die Killanin nog geen 24 uur nadat de boycot in de NA VO-raad werd geopperd liet ver schijnen, deed hij een beroep op de politici zich niet met de inter nationale sport te bemoeien. Killanin.11 „Het is altijd mijn over tuiging geweest, dat bestuurders - en zelfs het IOC - de neiging hebben te vergeten dat de sport mensen op de eerste plaats ko men en dat niets, ook niet discri minatie op grond van politieke overtuiging, huidskleur of geloof hen mag verhinderen aan de Spelen deel te r LELYSTAD-Oud-minister Gruyters(rechts) is gisteren geïnstalleerd tot burgemeester van Lelystad. Dat gebeurde door de landdrost van de Zuide lijke IJsselmeerpoldersLammers (links). Bij de plechtigheid waren o.a. minister Wiegel en oud-minister De Gaay Fortman aanwezigDe nieuwe burgemeester pleitte in zijn installatie rede voor een evenwichtige bevolkingsopbouw van Lelystad dat momenteel 40.000 inwoners telt maar in de komende twintig jaar moet uitgroeien tot een stad met zo'n 120.000 Het IOC zal de suggestie van de Westduitse delegatie in de NA VO-raad om de Spelen te boycot ten wel aan de orde stellen tijdens de 82ste zitting van het IOC, die in februari enkele dagen voor het begin van de Olympische Winter spelen in Lake Placid (USA) gaat plaats vinden. Ook het comité Olympische Spelen en Mensenrechten, dat destijds door de politieke partijen in de Tweede Kamer is opgericht, voelt niets voor een boycot. Voorzitter en woordvoerder van het comité Ed van Thijn (PvdA): „Wij willen ten allen tijde de dialoog behou den. Daarom hebben wij een boycot ook altijd van de hand gewezen. Bovendien is het doel van het comité om de schendin gen van de mensenrechten in het land waar de Spelen worden ge houden aan de kaak te stellen. Dat heeft dus verder niets te ma ken met een Russische ingreep in Afghanistan". Een dreiging om de Olympische Spelen te boycotten is in de ge schiedenis van die Spelen overi gens niet nieuw. Uit protest tegen de bezetting van Hongarije door troepen uit de Sowjet-Unie na men Nederland, Zwitserland, Spanje, Egypte en Irak niet deel aan de Olympische Spelen in 1956 in Melbourne. In 1972 mocht Rhodesië op het laatste ogenblik niet deelnemen aan de Spelen in München, nadat een aantal lan den had gedreigd de Spelen te boycotten als Rhodesië zou mee doen. En in 1976 verlieten 22, me rendeels Afrikaanse staten de Olympische Spelen in Montreal uit protest tegen het sportbeleid van Nieuw-Zeeland, dat een rug- byteam had laten deelnemen aan wedstrijden in Zuid-Afrika. Lichaam van man gevonden MIDDELBURG (ANP) - In een brandgang achter de Volkerak- straat in Middelburg is dinsdag avond omstreeks 19.00 uur het gedeeltelijk ontklede stoffelijk overschot van een 38-jarige man gevonden. De politie heeft dui delijk sporen van een misdrijf ontdekt, aldus een woordvoerder gisteren. Het slachtoffer woonde al negen jaar in Middelburg. De patho loog-anatoom dr. J. Zeldenrust heeft sectie verricht. Een regio naal bijstandsteam van de re cherche heeft de zaak in onder zoek.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7