H=,e/c/se agenda "Ik ben een vakman, maar geen zakenman" Vogel-kennis nu in de praktijk brengen Nieuwjaarsreceptie Leiderdorp Wachtmeester wordt vogelwachter Burgerlijke stand Gepensioneerde houtdraaier Gijs de Jong: LEIDERDORP - "Wanneer je tegenwoordig gewoon en vakman bent en mensen kunnen zien hoe je je werk maakt, ben je meteen een kunstenaar. Ik vind niet dat je gewoon vakmanschap moet verheffen tot kunst, ook niet als het een zogenaamd oud ambacht moet voorstellen". Gijs de Jong uit Leiderdorp is een van de laatste beroepshoutdraai- ers die er nog in de regio te vinden zijn. Na achtenvijftig jaar draaien heeft de 71-jarige Gijs, die overal in het land werkstukken van zijn hand tegenkomt, nog lang niet z\jn liefde verloren voor het ge ven van een eigen vorm aan een ruwe bonk hout Ondanks zijn pensionering is hij 's morgens nog vaak te vinden in zijn werkplaats aan de Kerklaan naast de Hervormde Kerk in het oude gedeelte van Leiderdorp. Een werkplaats in een zeer rustig en klein straatje; voor Gijs de ideale plek om ongestoord en on gemerkt aan het werk te blijven. Niet noodzakelijk "Dat is nu niet meer zo noodzake lijk. Maar toen ik eigen baas was, moest ik hard doorgaan om alle opdrachten uit te voeren. Mensen die binnenlopen en zien wat je aan het doen bent, vragen gaan stellen of belangstellend in je werkplaats rondlopen, kosten je alleen maar een hoop tijd. Niet dat het erg is om die mensen te woord te staan, maar in de tijd dat je met ze praat zit je tevens te Op de foto enige Leiderdorpers, onder wie burgemeester Van der Have, op de traditionele nieuwjaarsreceptie. LEIDERDORP - Het gemeentehuis van Leiderdorp 1980. In Zoeterwoude hield burgemeester Detmers heeft gisteren zijn eerste nieuwjaarsreceptie mogen een nieuwjaarsrede en ook de Wassenaarse ingeze- beleven. In het moderne raadhuis aan de Engelen- tenen hieven hun glas. daal wensten raadsleden, ambtenaren en burgers el- Warmond en Voorschoten zullen vanavond-klinken op kaar het beste voor het komende jaar. een goed verloop van 1980, terwijl de nieuwjaarsre- Ook andere gemeenten uit de regio hielden gisteren ceptie in Oegstgeest tenslotte morgenavond zal een receptie ter gelegenheid van het nieuwe jaar plaatsvinden. denken wat je allemaal nog had kunnen doen." "Natuurlijk had ik er wel plezier in wanneer ik ongestoord mensen raad kon geven. Dat merkte ik het sterkst toen ik voor mezelf begon. Daarvoor - ik ben als jongen van dertien jaar begonnen met hout- draaien - werkte ik in verschei dene fabrieken. Dan kreeg je op dracht om bijvoorbeeld duizend dezelfde tafelpoten te draaien. Op het laatst was het meer kunst om ze verschillend van elkaar te ma ken dan steeds maar weer dezelf de te draaien". Wastafelsporten De eerste fabrieksopdracht van Gijs was het maken van wastafel sporten. "Je weet wel, waar je handdoeken op kon hangen. Dat was best moeilijk hoor, om elk latje overal even dik rond te krij gen. Tegenwoordig zou deze leermethode ondenkbaar zijn. Het kost teveel tijd en daarbij verknoei je vaak veel in het begin. Met de huidige houtprijzen kun je je dat niet meer veroorloven. Ik denk dat dat ook één van de re denen is waarom er op dit mo ment zo weinig houtdraaiers zijn; het is gewoon te duur", zegt Gijs de Jong, die ondanks de hoge kosten de toekomst van het houtdraaien beslist niet somber inziet. "Er zal altijd vraag blijven naar dit beroep, al zal het niet meer zijn voor het vervaardigen van wasta felsporten. Dat gaat tegenwoor dig machinaal, evenals dé mo derne meubels met rechte ronde poten. Een draaimachine is al leen nuttig wannéér er massa- werk op wordt gemaakt. Het in stellen kost echter zoveel tijd dat er minstens duizend houten werkstukken van hetzelfde mo del uit moeten komen. Aparte modelletjes Aparte modelletjes blijven wegge legd voor houtdraaiers. Neem nou de meubelmakers, die vra gen oirx een knop of een poot voor een van hun kasten. Bij de restau ratie van oude en antieke kasten moet er vaak het een en ander worden gedraaid wat weg is. Toch heb ik in de tijd dat ik voor mezelf werkte veel dezelfde din gen gedaan voor een deurenfa- briek. In al die jaren heb ik toch zeker wel zo'n honderdduizend knoppen en ronde raamlijsten voor hun edelhouten deuren ge- Gijs de Jong bij een van zijn werkstukken op het dak van de Leidse sterrenwacht. "Ook de poten van de stoelen waarop de koninklijke familie zit op Prinsjesdag, tijdens het voorlezen van de troonrede, heb ik nog gedraaid". draaid. Dat waren nog eens grote opdrachten", zegt Gijs, die tot op heden zijn deurwerk op alle plaatsen in ons land tegenkomt. "Laatst was ik in Groningen met mijn vrouw aan het wandelen. En dan opeens zie je eigen werk staan. En dat is dan toch wel leuk". Gijs de Jong hoeft het ech ter niet zo ver te zoeken om stuk ken tegen te komen die hy zelf heeft gemaakt. "Een gedeelte van de toren van de gereformeerde kerk in de Hoofdstraat is nog uit mijn handen tevoorschijn geko men. Of neem nou eens de scha len voor de Scheppingskerk. Wanneer ik op de Witte Singel in Leiden loop en zo de Sterren wacht zie, kyk ik het eerst naar de sierlijke houten klossen die te zamen de balustrade langs de koepels vormen. Honderdt weeëntachtig van die dingen heb ik gedraaid. Op Prinsjesdag is mijn werk op de televisie te zien, elk jaar weer. Want de poten van de stoelen waarop de koninklijke familie zit tijdens het voorlezen van de troonrede, heb ik ook nog gedraaid". Eigen vorm Kerkzakjes, sjoelschijven, kaar senstandaards, fruitschalen, noem maar op. Bijna alles heeft Gijs al eens gedraaid. Zelfs de knopen op zijn pullover zijn van zijn draaibank afgekomen. Ter wijl hij dit alles vertelt valt steeds weer op met welk een plezier hij altijd weer aan deze dingen te rugdenkt. "Weet je waarom het draaien zo mooi is? In de eerste plaats kun je je eigen fantasie in een stuk hout leggen. Je kunt er je eigen vorm aan geven. Als je dat tijdens het draaien ziet groeien nou, dat vind ik hartstik ke mooi. Soms ging ik nog wel eens op een zondagmorgen naar de werkplaats om nog even iets voor mezelf te draaien. Het is toch iets datje niet kunt afkijken, dat moet je op de een of andere ma nier in je hebben". "Wanneer je begint, moet je je goed concentreren. Als je begint met knoeien blijf je knoeien. Nu ik geen opdrachten meer aanneem kan ik doen wat ik wil en wat ik leuk vind. En dat is nog steeds houtdraaien", zegt Gijs de Jong. Vormloos hout Wie bij hem op bezoek komt kan zien dat dit geen loze woorden zijn. Alles wat maar een beetje op de houtdraaibank te maken is staat bij hem in de huiskamer. Zelfs het spinnewiel waarachter zijn vrouw dagelijks te vinden is, heeft hy zelf gedraaid. Evenals de breipennenkoker draaide Gijs ook een tabakspot uit een oud stuk hout. "Niemand kan zich haast voorstel len dat die tabakspot eerst een vormloos stuk hout was. Voor mij is het allemaal geen kunst, ik kan het gewoon", herhaald Gijs. "Het meeste wat ik nu nog maak is voor cadeautjes Natuurlijk zou mijn werk een lucratieve handel kunnen zijn, juist in deze tijd van automatisering." "De reden waarom ik op de brade rie in Leiderdorp heb gestaan was niet voor mezelf, maar meer voor het oude dorp en Jan Bo- dijn, die nog de enige meubelres taurateur en stoelenmatter in Leiderdorp is. Voor de rest heb ben we eigenlijk niets leuks meer in het oude dorp. Ik weet het mijn werk kan een hoop geld opleve ren, maar dat wil ik gewoon niet. Ik ben wel een vakman, maar geen zakenman. Ik ben van het houtdraaien dan ook nooit rijk geworden. In al die jaren dat ik zo bezig ben héb ik meer geluk van het werk gehad dan van het geld dat ik er mee verdiende", aldus de gepensioneerde houtdraaier. ROEL ZAADNOORDIJK Burgemeester vraagt ontslag aan koningin VOORSCHOTEN - De burgemees ter van Voorschoten, de heer dr. J. van der Haar, heeft aan de ko ningin verzocht hem met ingang van 1 april 1980 ontslag te willen verlenen als burgemeester. Van der Haar zou dan gebruik gaan maken van de zogenaamde VUT- regeling die nu ook op burge meesters van toepassing is. Mijndert van Dijk, wachtmeester bij de rijkspolitie in Noordwijkerhout, is aangesteld als vogelwachter voor zijn werkterreinvoor het grootste deel vrije-tijdwerk NOORDWIJKERHOUT - "Voor mij is het ook een soort hobby. Vogels interesseren mij. Vroeger ging ik het veld in om hun gedragingen te bestuderen. De kennis die ik toen heb opgedaan, ga ik nu in de praktijk brengen." Mijndert van Dijk, wachtmeester bij de rykspolitie in Noordwij kerhout, is aangesteld als vogel wachter voor het natuurgebied rond zijn werkterrein. Staatsse cretaris Wallis de Vries (cultuur, recreatie en maatschappelijk werk) liet onlangs weten dat de politieman was geslaagd voor vogelwachter. Jaren heeft Van Dijk nodig gehad om de vogel soorten te leren kennen en uit el kaar te kunnen houden. Kennis die hy nodig heeft om te kunnen vaststellen of er in volières bij voorbeeld beschermde vogel soorten zitten opgesloten. om extreme soorten te mogen houden. Opgezette dieren nemen we in beslag." Van Dijk heeft, wat dit betreft, twee vangsten gedaan: een rode pa trijs, een vogelsoort die hier niet voorkomt en een bosuil. Beide vogels zijn illegaal opgezet. Een legale preparateur voorziet opge zette dieren van een merkteken. Als dit ontbreekt, zoals bij deze twee, dan zit er iets fout. LEIDEN - Geboren: Sanne dv B. Mes en A. Oskam; Onno zv D. Borst en S. Nieu- wenhuysen; Grietje Geertruida dv A.M. Eijs en H. van Santen; Michel Jacobus Nicolaas zv C:P. Vermeulen en M. Brandt; Aldert Arien zv A. Varkevisser en H. van Beelen; Jolanda Hendrika dv A.M. Snijder en A. Roos; Henriëtte He- leen dv K. Huisman en J.H.A. Spierings; Bianca dv P.AM. Broekhof en H. Glas bergen; Linda Victoria dv H. J. Rooden- burg en M. Meijer; Evelien dv L. Ham- minga en A.M. Brühl; Michael Stephen zv J.S. Bowles en J.M.C.L. Smidt; Jo- chem Hans zv P.B.J.M. Brouwer en B.E.J.M. van Wayenburg; Nuray dv Y. Tuncer en G. Celep; Gabriëlle Desirée dv W. van 't Zand en G.J.G. de Vos; Mijn dert Jacobus Jasper zv M. de Jong en M.J. Rusman; Sjemoeël zv J.D. Brauckman en H.M. Meilink; Bastiaan zvF.J. van Dorp en W. Bangert; Nicolaas zv C. Houtman en G. Oostveen; Ferdi nand Hendrik Johan zv A. de Geus en M.Y.W.M. Isphording; Arie zv A. de Krijger en C.M. de Vreugd; Tanja Cor nelia Geertruida Sofia Maria dv A. J. M. Kapel en G.M. van Houten; Cornelius Al bert us zv AA Jongepier en CA. Vink; Pieter Abele zv T. Elzenga en E.C.M. Duynstee; Cindy Rosalinda dv W. van den Oever en S. Plezier; Monique Alexandra dv J. Schuitemaker en Y. Gelauff; Wendy dv G. Logeman en S. Beekman; Peter Paul zv H.D.C. Bos en M. Bijersbergen: Eva dv A.A. Everts en M. Kuijt; Patricia dv D. Copiet en A. Per- fors; Arjan Rahiël Gabriël zv J.P.M. van Leeuwen en A.M.A. van Abswoude; Sa- brina Johanna Wilhelmina dv A. van den Burg en U.E. Damm; Victor Carl zv E.J.J. Balaguer y Calpe en D. Have- mann; Leonardus Adnanus Jan zv G.A.C.M. Knijnenburg en M. Oudijk; David Hubcrtus Cornelis zv H.J.M. Ho- gervorst en M.A.G. Ruigrok; Vincent Romano zv A.K. Sewgobind en S.A. Houtsnee; Ruud Simon zv P.W.J. Heemskerk en C.M.M. Bouwman; Van- esse dv S. J. Platteel en J.J. Mulder Overleden: A.P.J. Schrijer (1974); A.F.M.L. Bernard (1901) ev J.C.J. Lam- bermont; A. Flippo (1897); N.A. Kerk- hoff (1896); P.W. van Dijk (1893) ev A Kloppenburg; D. Neef (1922) ev J. van der Plas; T. van Zuijlen (1916) gehuwd geweest met P.G. Reeuwijk; K.L. Schaedtler (1899); J.G. Berg (1901) ge huwd geweest met C.L. de Haas; P.J.J.A. Visser (1910); M.J. Zwart (1903); M.P. Huisman (1906) gehuwd geweest met P. Knopper; C. van den Wijngaard (1891) gehuwd geweest met C.W. van Venetien; M.E. Compeer (1888); S.L. Linger (1902); P. Kruik (1969); J.M.W. van den Berg (1913) gehuwd geweest met J. Kipp. Gehuwd: H. Sierat en C.P. de Boer; R. Jansen en J.G. Quint; J.C. te Hennepe en A. Lardee; P. de Jager en M.A.B. Halver- steyn; R.H.A Stuurman en W.L.M. Rut- te; R. J. Wakka en C.F. Cousyn; P.H. Bas- sclier en M.H. van Tilborg; C.A.A. van Boeckel en M.D.A. van Bcijcren Bergen en Henegouwen; B.A.S. Lubbers en A.J.M. Nijhuis; J.H. van Straten en W.R. de Vogel; P. Wolters en M.E. Scharwach- ter; S.J. Zoet en A. Aniba; C.C. Gulde- meester en A. Keyzer; C.D. de Kok en AA. Vreeken. In Noordwijkerhout wordt, vol gens Van Dijk, de vogelwet niet zo bar veel misbruikt. Trouwens, in heel de omgeving valt het wel mee, denkt de wachtmeester. Waar die wet wél veel wordt over treden? "In het Westland en in het oosten en zuiden van het land. Daar, in het zuiden, worden zelfs illegale zangwedstrijden met vinken gehouden." Intensiever Wat er aan strafbare feiten in het dorp wordt gepleegd, is nog niet zo bekend. "Nog niet zolang ge leden zijn we pas intensiever gaan controleren. Dan krijg je wel eens dieren op je bureau die de mensen niet in hun bezit mogen hebben. Levende beesten bren gen we naar een dierentuin in de buurt Die heeft een vergunning Aan net opsporen 1 de Vogelwet overtreden, heeft Van Dijk geen dagtaak. Daar is het gebied te klein voor. Over dat opsporen zegt de wachtmeester: "Het moet allemaal met je hor- male werk meedraaien. Natuur lijk is het mooi als ze je eens tip pen, maar goed je ogen openhou den is toch ook wel belangrijk. En van tijd tot tijd eens by volière houders binnenstappen. Ja, je weet op de duur wel waar ze zit ten." Telefoontje Eén keer heeft Van Dijk het tot nu toe meegemaakt dat hij werd ge tipt. Van de winter kreeg hij een telefoontje dat iemand vogels aan het vangen was: een kist onder steboven met een stokje eronder en wat korsten brood. De poli tieman heeft enkele uren op de loer gelegen. Het leverde hem geen resultaat op. "Maar", zegt hij, "je houdt zo'n adres natuur lijk wel in de gaten. En je gaat bij die mensen ook thuis eens een praatje maken." Over de beschermde vogelstand langs de kust weet Van Dijk niet zo veel te vertellen. Zeker is dat er in het natuurgebied veel vogels huizen die beschermd zijn. "Ik denk dat het wel zijn om dat te onderzoeken. Jaren geleden heb ik in de buurt van Den Haag een onderzoek gedaan naar de uilenstand. Twee jaar ben ik daarmee bezig geweest. Ik heb er inderdaad wel eens over ge dacht om hier hetzelfde te doen. Het is er alleen nog niet van ge komen. Eerlijk gezegd zie ik het voorlopig niet zitten. De Vogel wacht in Noordwijk heeft, dacht ik, ook al eens een dergelijk on derzoek gedaan. Bovendien", laat hy er lachend op volgen, "moetje dan niet alleen overdag hieraan werken, maar ook 's nachts uren posten. Daar heb ik niet zoveel trek in." Pro Deo Vogelwachter zijn betekent voor Mijndert van Dijk eigenlijk alleen maar meer werk. Z'n normale politietaak mag hij niet verwaar lozen. Het houdt dus in dat de wachtmeester 'het vogelwachter- tje spelen' voor het grootste deel in zijn vrije tijd moet doen. Geld krijgt hij er niet voor. Alleen als er onkosten zijn gemaakt kan Van Dijk die verhalen by het mi nisterie van cultuur, recreatie en maatschapelijk werk. Zijn hoop is er op gevestigd dat hij eens de kans zal krijgen om toe te treden tot de veld- en milieupolitie. Daar doet hij nu praktische ervaring voor op. Helaas heeft het ryk het instellen van zo'n korps voorlo pig op een laag pitje gezet. Om ook een steentje bij te dragen aan de bezuinigingen. Voor Van Dijk een tegenvaller. Hoewer, hy blyft hopen. Donderdag Leiden Klubhuis de Tamboerijn - Valerius- straat 73, Zweeds loopspel, 14 uur. Postz'egelvereniging Unicum - Rapen burg 10, postzegelmarkt, 19.30 - 22 uur. Nieuwe Rijn 20a - werkgroep homofilie, open caféavond, 21 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidseweg 33, Voorschoten, tel: 01717-3309, spreekuur voor invaliden, 19-20 uur. Architektenwinkel - Hooglandsekerk- gracht 32, vrij advies, 19.30-21.30 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 19, vrij advies, 20-21 uur. Breehuys - ingang Schoolsteeg, werklo zen advies centrum, vry van 14-16 uur, tek 130983. Volkshuis -Haarlemmerstraat 73b, open middag 14-16 uur, kaarten, sjoelen en andere spelletjes. Werkgroep dienstweigeren - Troef, Woordeinde 2a, van 20-21.30 uur. Voor lichting en begeleiding ook tek 140866. Femke - ontmoetingscentrum voor vrouwen, do van 10-12.30 uur. Warmond - gemeentehuis, 20 uur, nieuwjaarsreceptie. Voorschoten - gemeentehuis, 20-22 uur, nieuwjaarsreceptie. Leiderdorp - Commissie onderwijs, 20 uur gemeentehuis. APOTHEKEN Leiden - Apotheek Zuid-West, Brahmslaan 20, tel. 763134. Indien het na 11 uur 's avonds niet meer mogelijk is met openbaar vervoer naar de apotheek te komen kan men uitsluitend voor spoedgevallen van een taxi tel. 122444, gebruik maken. goed 2oÜ WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijm 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude Rd. - Ge zondheidscentrum, Berkenkade, Lei derdorp, tel. 41031, spreekuur ma. t/m do. van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lntweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan tel. 4641. Warmond - Zr. R. Koster, Helmstraat 43, Noordwijkerhout, tel. 02523-8137. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoófdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoon Witte Singel 1 2311 BG Leiden. Postbus 54, 2300 AB, Leiden. Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgelden uitslui tend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 46,30 Kwartaalabonnement Per post f 64,15 Jaarabonnement f 173,70 J aarabonnement Per post f 245,10 Losse nummers f 0,65 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2