Economisch beleid staat komende tijd voor krachtproef Algemene pensioenregeling te duur Marktr berichten Topman van Economische Zaken: Jacht op zwart geld geopend Duurder maken energie bij hoger gebruik in studie tegen Wiegel DEN HAAG (GPD) - De vijf amb- tenarencentrales hebben een kort geding tegen minister Wie gel van binnenlandse zaken over het niet doorberekenen van de toeslagen van de bouwcao en herzieningen van de cao voor uit zendkrachten in de ambtenaren salarissen. Het kort geding zal woensdag 16 januari dienen voor de president van de Haagse rechtbank. Volgens het trendbeleid had de doorberekening van de bouw- en uitzendcao in de ambtenarensa larissen wel moeten gebeuren, doch via een speciale wetgeving heeft de regering gedaan weten te krijgen, dat deze cao's buiten het trendbeleid zijn gebleven. De re-' den daarvan was, dat wel doorbe rekenen in zowel de ambtena- reninkomens als in de sociale uitkeringen, dit het Rijk tiental len miljoenen zou hebben gekost. KATWIJK AAN DEN RIJN - Groente veiling - boerekool 41-59 p.kg, rode kool 11 ent, waspeen AI p. kist 14.50-19.50, All 3.90-19.90, BI 12.-20.80, Bil 5.— Cl 7.20-9.70, CII 5.30-6.60, breekpeen 3.60-7.40, prei 44-95. Aanvoer waspeen 174 ton. ITET? r»i te stellen, terwijl het Engelse af schrikt. In elk geval moeten we voorbereid zijn op het overwin nen van ernstiger ontwikkelin gen dan zich sedert de Tweede Wereldoorlog hebben voorge daan. DEN HAAG (GPD) - In de jaren tachtig staan overheid, werkgevers en vakbeweging voor een uitzonderlijke krachtproef, die nog verzwaard wordt door de nieuwe olie prijsstijgingen. Matiging van kosten en loonstijgingen is noodzakelijk, evenals ver sterking van de betalingsbalans (die de verhouding tussen uitvoer en invoer weer geeft). Er is nauwelijks ruimte voor werkelijke loonsverhogingen, terwijl een ernstige stijging van de werkloosheid valt te vrezen. Mogelijk moet de overheid, als er geen andere middelen zijn, overgaan tot een tijdelijke, maar brede inkomenspolitieke ingreep. Vertraging Dat zijn enkele conclusies waartoe prof. dr. F. W. Rutten, secretaris generaal van het ministerie van economische zaken, komt in zijn traditoneel nieuwjaarsartikel voor het economenweekblad „Economisch-Statistische Be richten". De jaren tachtig kunnen volgens hem veel moeilijker worden dan de jaren zeventig. Kwesties als de achteruitgang van de energiebalans en de toe nemende groei van de beroeps bevolking vergen een krachttoer om de doelstellingen op het stuk van de werkgelegenheid, prijs stabiliteit en betalingsbalans te verwezenlijken. Een falend beleid van de overheid en de sociale partners zou leiden tot een uitzichtloze impasse met ingrijpende economische en so ciale gevolgen, zo waarschuwt Rutten in zijn weinig optimisti sche visie. Volgens hem blijkt het uitzonderlijke van de kracht proef mede hieruit dat de gang bare beleidsbenadering .onvol doende waarborgen biedt om de werkgelegenheidsdoelstelling te verwezenlijken als zich in de ja- Wat dit betreft signaleert de top ambtenaar van economische za ken dat de jaren tachtig niet gun stig beginnen. Er zit geen stijging meer in de wereldhandel, in be langrijke landen moet voor da ling of stagnatie van de produktie worden gevreesd. In vele landen blijven de prijsstijgingen zorg wekkend hoog. Onvoldoende is te voorzien hoe de hoge rente en de nagestreefde verkrapping van de geldcirculatie zullen uitwer ken op de internationale con junctuur. De internationale vertraging van de economische ontwikkeling zal voor ons land sterk voelbaar worden, gepaard gaand met een opwaartse druk op kosten en prijzen. Op dit gebied was de gang van zaken in 1978 en 1979 gematigd, maar nu dreigt een versnelling op te treden. De be drijfswinsten komen meer onder druk te staan. Dit moet ons waak zaam maken tegen het gevaar dat we zouden afglijden naar een im passe met de kenmerken van de „Engelse ziekte" (hoge loonstij gingen, die steeds hogere inflatie opleveren), zegt Rutten. In dit verband verwijst de secreta ris-generaal naar de verschillen tussen de economieën van West- Duitsland en Engeland, landen waar Nederland tussen in zit. Het Duitse voorbeeld leert dat het mogelijk is ook onder moeilijke omstandigheden orde op zaken Kort geding ambtenaren Moed gevend Sen van de moedgevende punten AMSTERDAM - Een winkelier in elektrische apparaten in Amsterdam heeft zijn zaak moeten sluiten in verband met gebrek c in onze economische situatie, al- deskundig personeel. Om dat aan de buitenwereld duidelijk te maken heeft hij zijn etalage volgeplakt met noodkreten. thans vergeleken met die deren, is volgens prof. Rutten voorlopig nog gelegen in onze aardgaspositie en met name de uitvoer, mits de prijzen daarvan worden aangepast. Verbetering van winstmarges en verlaging van kosten moeten de betalings balans verbeteren. Export kan door gericht beleid worden bevorderd en er kan energie wor den bespaard, waardoor de in- voerstijging wordt afgeremd en de werkgelegenheid stijgt. Afremming van de invoer door be schermende maatregelen vindt Rutten geen aanvaardbare weg. Er kan wel een beleid van beper kingen op geldhoeveelheid en overheidsuitgaven geboden zijn, waardoor de goedereninvoer wordt afgeremd en de kapitaal- invoer wordt aangewakkerd. Maar dergelijke maatregelen moeten niet zozeer via beperkin gen van bestedingen en invoer geschieden als wel via verster king van onze concurrentieposi tie en verlaging van ons kosten- peil. Maar loonkostenstijgingen beper ken is niet eenvoudig. Verdere verslechtering in de verhoudin gen tussen de waarde van onze export en die van Aan het over heidsbeleid kan men volgens prof. Rutten ook de eis stellen dat de gemeenschapsuitgaven zoda nig worden beheerst dat de lasten daarvan niet overmatig op het kostenpeil van de bedrijven drukken. De manoeuvreerruimte is zo be perkt geworden dat loonmati ging overeengekomen door werkgevers en vakbeweging on voldoende kan zijn om een werkloosheidsstijging binnen redelijke termijn weg te werken. Het tot dusver gevoerde mati- gingsbeleid geeft geen onmid dellijke resultaten; die kunnen pas binnen drie tot vijf jaar wor den verwacht. Deze ontwikkeling maakt het moeilijk matiging van zowel lo nen als gemeenschapsuitgaven voort te zetten, meent Rutten, te vens verwijzend naar de gang van zaken tot dusver in het arbeids voorwaardenoverleg. Mogelijk is een meer omvattende inkomens politiek nuttig, waarbij dan ook de arbeidstijdverkorting kan worden betrokken. Rutten wijst nog op de extra problemen door de duurdere olie, waar tegenover het eigen aardgas maar beperkte verlichting biedt. Het gegeven dat het nationaal in komen (het inkomen dat we met DEN HAAG (ANP) - In de aan giftebiljetten voor de in komstenbelasting 1979 en premieheffing volksverze keringen 1979 zal de fiscus vragen stellen over spaar- bewijzen, zo heeft het minis terie van financiën gisteren meegedeeld. Gevraagd zal worden naar het aankoop bedrag van deze spaarbewij- zen, zoals kasbiljetten, spaarbiljetten, rentespaar- brieven enz. Er is een ver moeden dat hier nogal wat zwart geld zit. De fiscus zal in de aangiftebil jetten voorts informeren naar het bezit van onroerend goed. Ook wil hij weten, of men giro- en bankrekenin gen, spaartegoeden of andere vorderingen heeft en wat de totaalbedragen hiervan zijn. Verder zal gevraagd worden, hoeveel geld men in kas heeft als het bedrag meer dan vijf duizend gulden is en hoe groot het bedrag is van de hypothecaire en andere schulden, waarvoor men af trek wegens rente en kosten van geldleningen toepast. DEN HAAG (ANP) - De Algemene Energieraad, die de regering adviseert voor haar energiebeleid, meent, dat een hogere prijs voor het gebruik van energie boven een bepaalde norm een extra aansporing zou kunnen zijn voor energiebesparing door huishoudingen. Een dergelijk progressief tarief zou tevens tot gevolg hebben, dat een prijsstijging als gevolg van toe nemende schaarste in mindere mate wordt afgewenteld op spaarzame verbruikers. De Energieraad zegt dit in een ad vies, uitgebracht naar aanleiding van de nota over het energiebe leid, die de regering enige weken geleden naar de Tweede Kamer heeft gezonden. De raad heett zich verdiept in de vraag, of het wenselijk is ver bruikers van relatief veel energie in de huishoudelijke sector tot een meer dan evenredige bespa ring aan te zetten. De raad is nog niet tot een definitief advies over het al of niet wenselijk zijn van progressieve energietarieven gekomen, onder meer omdat hij eerst nog een pas uitgebracht rapport over deze materie van het Nederlands Eco nomisch Instituut te Rotterdam wil bestuderen. Twee leden van de raad zien nu reeds dusdanige complicaties op treden bij het verwezenlijken van progressieve tarieven, dat zij ern stig twijfelen aan de uitvoerbaar heid ervan. Andere leden menen dat eventuele onrechtvaardighe den van een progressief tarief op de een of andere manier kunnen worden gecompenseerd. De Nederlandse afhankelijkheid van olie moet volgens de Ener gieraad onverwijld worden te ruggedrongen. De huidige aard gasbaten moeten daarbij een be langrijke rol spelen nu toe moet geld va baten worden bes versterken en ombuigen van de structuur van onze energievoor ziening en ons energieverbruik. Het geld moet meer dan tot nu toe worden gebruikt die leiden tot t De raad vindt ook, dat de c te zuinig is als zij, zoals zij i nota energiebeleid heeft aange kondigd, met een bedrag, oplo pend tot zeshonderd gulden per jaar, wil bijdrag de investeringen v sparing en spreiding soorten energie. Er kar geld beschikbaar word als men in aanmerkii dat de aardgasbaten va heid gaan oplopen van geveer elf miljard guld> tot ongeveer veertie: gulden per jaar in 1982/83, alvorens zij ginnen af te nemen dc ruglopende export var Directeur ABP noemt plan onuitvoerbaar DEN HAAG (ANP) - Het plan voor een pensioenregeling voor alle werknemers volgens het zogenaamde levens- jarenbeginsel, waaraan de staatssecretaris van sociale zaken samen met de stichting van de arbeid werkt, is waarschijnlijk onuitvoerbaar. Deze mening valt op te maken uit de nieuwjaarsrede, die de hoofddirec teur van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds, N.H. Wiarda, gisteren heeft uitgesproken. Hij gelooft, dat er eenvoudig geen geld is om dit plan uit te w De Pensi{>enregeling, die men voorbereidt, gaat uit van het beginsel, dat n ie ?nroo n om a o iedere werknemer ongeacht het aantal veranderingen van werkkring aan het einde van zijn loopbaan zeventig procent van het eindloon als pensioen zal ontvangen ten laste van de instelling, die ten aanzien van zijn laatste betrekking verantwoordelijk was voor de regeling van zijn pensioen. Dit laatste pensioenfonds komt bij een dergelijke opzet met tekorten te zitten en de bedoeling is die tekorten op te vangen via een verenigingsfonds. niet stijgt is zorgelijk, omdat tot dusver het beleid op verdere eco nomische groei was ingesteld. Daarom stelt hij dat inwilliging van wensen als toeslagen voor onaangenaam werk, koopkrach- thandhaving, incidentele verho gingen (promoties e.d.) en ar beidstijdverkorting de situatie alleen maar moeilijker ma ken. Alleen al ten behoeve van de deelgerechtigden van het Algemeen Burger lijk Pensioenfonds met voorrechten uit eerdere particuliere betrekkin gen zou dit verenigingsfonds in staat moeten zijn rechten tot een bedrag 112,5 miljard gulden af te dekken. Hoe groot aat bedrag ten behoeve van de deelnemers aan andere pensioenregelingen moet zijn is met bekend, maar het zal ongetwijfeld vele malen hoger zijn dan deze 12,5 miljard gulden, zo meende Wiarda. Men moet zich namelijk realiseren dat om voor alle particuliere werkne mers samen met de zelfstandigen een pensioen van zeventig procent van het laatste jaarinkomen te garanderen, vandaag reeds een besparingste kort aanwezig is van ruim 150 miljard gulden. Doorvoering van deze plannen, aldus de heer Wiarda, lijkt mij daaron met het streven de collectieve belasting van t terug te dringen. Voor het overheidspersoneel pensioenregeling aan deze nieuwe regeling een Toch, aldus de heer Wiarda, zal er wel een nationale pensioenregeling moeten komen, die orde schept in de warwinkel van duizenden afzon derlijke regelingen. De directie van het Algemeen Burgerlijk Pensioen fonds staat een nationale regeling voor ogen, krachtens welke een waar devast pensioeninkomen wordt verzekerd, dat inclusief het aow-pen- sioen ten minste het minimuminkomen bedraagt en maximaal uit kan komen op twee derde van het eindloon. De opzet van een dergelijke regeling is bescheidener en voorzichtiger en zou gefinancierd kunnen worden wanneer er bereidheid zou zijn aan het loonfront voorlopig de nullijn te handhaven en als er een geringer beroep zou worden gedaan op bepaalde sociale regelingen, aldus Wiarda. Prof. Rutten ren tachtig een ongelukkige combinatie van factoren op de arbeidsmarkt voordoet. Hoewel de economische ontwik keling van het afgelopen jaar in ons land in vele opzichten gun stig afsteekt bij die in de meeste andere landen zou het een illusie zijn te menen dat de nationale economie nu voorgoed een draai in de goede richting heeft geno men. Het zal integendeel de grootste moeite kosten om onze economie in de komende jaren binnen goede banen te brengen en te houden. WIELRENNEN - De- Zwitser Al- bert Zweifel heeft gisteren in Muntelier (Zwi) een internatio nale veldrit over 22 kilometer gewonnen in 49 minuten en 59 seconden. Op de eindstreep had de wereldkampioen een voor sprong van 22 seconden op zijn landgenoot Carlo Lafranchi, die hem zondag nog een verrassende nederlaag had toegebracht. VOLLEYBAL - Op de eerste dag van een vijflanden volleybaltoer nooi in Bremen hebben de dames van de Sowjet-Unie hun kracht getoond. In 53 minuten werd Mi- dopa uit Zuid-Korea vorige week tweede in het toernooi van Apel doorn, met de cijfers 15-2,15-8 en 15-8 weggespeeld. IJSHOCKEY - In de eerste divisie van de nationale ijshockeycom- petitie heeft Groningen gister avond in eigen hal met 8-2 (1-0, 4-1, 3-1) gewonnen van Utrecht. GOUD EN ZILVER Per Goud 33750/34450. Zilver 2145/2497,50. BUITENLANDS GELD AMSTERDAM (ANP) - Een flauw Wall Street en een weer zwakke dollar drukten vandaag bij her vatting van de handel een duide lijk negatief stempel op het Dam rak. Bij de opening bleken slechts twee van de actieve waar den meer waard te zijn. Bij Hoog ovens bleef de Britse staalstaking een gunstige invloed uitoefenen. Het staalfonds was een dubbeltje Olie verloor 2,50 op 145,60 KLM zelfs 3,30 op 69. AK- 0,30 terug naar 23, 1,20 naar 113,50 en 0,50 naar 20,20. Heine- ƒ2,20 naar 70.10. Inde rtsector bleven de ver- i beperkt. aatstondsenmarkt gaf op- w stijgingen te zien tot onge- 0,40.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 15