"Russische militairen doen alsof ze thuis zijn in Kabul" Patriottisch Front krijgt zijn zin niet YS roepen ambassadeur uit Sowjet-Unie terug Waldheim boekt in Iran nog geen resultaat Reizigers uit A fghanistan verklaren Herhaling Tenerife- ramp net voorkomen Generaals in Turkije waarschuwen regering BUITENLAND DONDERDAG 3 JANUARI 1980 Van onze correspondenten) WASHINGTON, KABUL, DEN HAAG - Amerika heeft zijn am bassadeur in Moskou terugge roepen voor beraad, vanwege de Russische invasie in Afghanis tan, die het Witte Huis dinsdag avond bestempelde als 'een ern stige bedreiging van de vrede'. Volgens Jody Powell, de woord voerder van de president, heeft Carter na een dag van beraad met zijn naaste medewerkers en de Nationale Veiligheidsraad nog een aantal andere maatregelen getroffen, waarvan de aard pas wordt bekendgemaakt wanneer de bondgenoten van de VS zijn ingelicht. Nadrukkelijk voegden de woordvoerders eraan toe dat het niet gaat om militaire ac ties. Volgens Powell betekent het terug roepen van ambassadeur Tho mas Watson geen verbreken van de relaties, maar wel een uit drukking van Amerikaans onge noegen. De andere acties hebben betrekking op eenzijdige Ameri kaanse maatregelen zowel als op een beleid dat in samenwerking met de bondgenoten wordt ge voerd. Volgens zegslieden in Washington zou Carter hebben besloten ver dere debatten over het SALT-2- verdrag met de Sowjet-Unie (ter verdere beperking van strategi sche bewapening) uit te stellen. De Senaat moet de overeenkomst goedkeuren maar de recente ontwikkelingen in Iran en in Af ghanistan hebben de kansen op een positieve uitslag van de stemmingen aanmerkelijk ver minderd. De VS zullen, zo wordt verwacht, een actie om het Russische op treden in de VN veroordeeld te krijgen, steunen, in weerwil van het risico dat de Russen dan met een veto zullen komen als sanc ties tegen Iran ter sprake komen in de Veiligheidsraad. Het Amerikaanse ministerie van landbouw bestudeert momenteel de gevolgen van een stilleggen van de graan-export naar de Sowjet-Unie. De Russen hebben van de laatste oogst meer gekocht dan ooit tevoren en een besluit om de verkoop te staken voor het moment zou Carter door de toch al ruimschoots klagende boeren niet in dank worden afgenomen. Maar in de Sowjet-Unie heeft een misoogst plaats gehad, die het land voor ernstige problemen zou stellen als het Amerikaanse graan niet wordt aangevoerd. Een boycot van de Olympische Spelen in Moskou wordt in Ame rika uiterst voorzichtig benaderd. Niet alleen zou het betekenen dat de Olympische Winterspelen in het Amerikaanse Lake Placid het zonder medewerking van het Oostblok zouden moeten stellen, maar vermoedelijk betekent het ook het einde van de Spelen. Dat is een prijs die ook de Amerika nen niet graag betalen, hoe zeker het ook is dat sport en politiek ten nauwste met elkaar te maken hebben. De Westduitse minister van bui tenlandse zaken Genscher heeft de Russische inval in Afghanis tan gisteren scherp veroordeeld en de Verenigde Naties opgeroe pen zich over de interventie te be raden. Genscher noemde de actie van Moskou een schending van de grondbeginselen van vreed zame coëxistentie en het recht op zelfbeschikking, en een groot ge vaar voor de ontspanning in de wereld. Genscher zei dit tijdens een kabi netsberaad in verband met over leg over de crisis rond Afghanis tan tussen Amerika en de Euro pese bondgenoten. (Van onze correspondenten) KABUL, DEN HAAG - De Nederlanders in Ka- bul maken het naar omstandigheden goed. Dat verklaarde een uit Leiden afkomstig echtpaar gisteravond, na aankomst uit Afghanistan. Vol gens hun informatie wonen er 15 Nederlanders in Kabul, die zij - op twee priesters na - goed zeggen te kennen. Het echtpaar wil anoniem blijven, omdat het van plan is na een maand verlof naar Afghanistan terug te keren. Andere reizigers uit Kabul verklaarden gisteren dat de Russische militairen in de Afghaanse hoofdstad optreden, "als was het hun eigen land". Op alle strategische punten staan Russische tanks. Gevechten Russische keurtroepen hebben gis teren, met steun van tanks en he likopters, een offensief ingezet tegen verzetshaarden van islami tische opstandelingen in Afgha nistan. Volgens westerse diplo maten zou met name hevig wor den gevochten in de provinc:e Bamia, ten noordwesten van de hoofdstad Kabul en in de streek van Paktia, ten zuiden van de hoofdstad. Volgens de schaarse berichten over het verloop van het offensief worden aan beide zijden aanzienlijke verliezen ge leden. Terwijl het aantal Russische troe pen in Afghanistan inmiddels zou zijn opgelopen tot 50.000, heeft de door Moskou geïnstal leerde president Babrak Karmal aangekondigd eventueel ook mi litaire steun te zullen vragen aan Cuba, Vietnam, Ethiopië, Angola en de Palestijnse bevrijdingsor ganisatie PLO. In een toespraak voor Radio Kabul beriep Karmal zich andermaal op informatie als zouden de islamiti sche opstandelingen worden ge traind door de Verenigde Staten en China. Beide landen hebben deze bewering voortdurend ont kend. De president, die na de in val van de Sowjet-Unie van 27 december vorig jaar zijn voor ganger Hafizu Amin ten val bracht en liet executeren, her haalde dat de Sowjet-troepen het land zullen verlaten "wanneer de staatsgevaarlijke elementen zijn uitgeroeid en de onafhankelijk- Nederlandse fotograaf vrijgelaten NIEUW DELHI (AFP) - Het nieuwe bewind in Afghanis tan heeft gisteren opnieuw correspondenten van de westelijke pers uitgewezen. De eerste groep was zondag na enige uren op het vliegveld van Kabul te hebben verble ven teruggestuurd naar Nieuw Delhi. De nieuwe groep Amerikaanse, Franse, Britse en Japanse correspondenten, die volgens eerdere berichten over de no dige inreis- en verblijfspapie- ren beschikten, was dinsdag aan boord van een toestel van de Afghaanse luchtvaart maatschappij Ariana vanuit Nieuw Delhi in Kabul gearri veerd. Sommige hunner brachten de nacht door in het Hotel Intercontinental in Ka- bul. Hier werd ook de in Hongkong wonende Nederlandse foto graaf Hubert van Es vastge houden. Hij is gisteren in Nieuw Delhi aangekomen. Hij zei goed te zijn behandeld. Van Es werd vastgehouden na dat hij had geweigerd het land te verlaten met een eerste groep we^,terse journalisten die door de nieuwe mach thebbers in Afghanistan was uitgewezen. heid van Afghanistan verzekerd is". Hij zei ook dat alle politieke gevangenen in het land zullen worden vrijgelaten, maar dat aanhangers van Amin worden berecht. Karmal zowel als Moskou putten zich intussen uit in vriendelijke geluiden aan het adres van de is lamitische wereld. Zij suggereren dat hun optreden er juist op is ge richt de moslems voor verdere vervolging te behoeden. Ex-pre sident Amin wordt bestempeld als de auteur van ontelbare gru weldaden tegenover de islamie ten. Hij zou daarbij gesteund zijn door de VS. De verklaringen schijnen vooral bedoeld om Lran gerust te stellen. Teheran heeft de Russische interventie in het buurland Afghanistan ondubbel zinnig veroordeeld. In datzelfde kader bracht de Russi sche ambassadeur in Teheran, Winogradov, gisteren voor de tweede maal sinds de staatsgreep een bezoek aan ajatollah Cho- meini. Iran geldt overigens met Pakistan als de belangrijkste uit valsbasis van islamitische op standelingen. In de dagbladen in Kabul, die giste ren voor het eerst sinds de staats greep weer verschenen, stonden grote portretten van de nieuwe president en koppen als "de bloedige bende van Amin is ver jaagd". De bevolking van Kabul schijnt echter weinig sympathie te koes teren voor de Russen. Afghanen zouden buitenlanders geregeld verwensingen naar het hoofd slingeren en pas vriendelijker worden als duidelijk wordt dat zij geen Russen zijn. Ook zouden op lokale markten Russen zijn ver moord. Aardbeving op Azoren eist tientallen mensenlevens (Van onze correspondent) ANGRA DO HEROISMO- De zwa re aardbeving die op Nieuw jaarsdag de Portugese eilanden groep Azoren trof, heeft volgens nog onbevestigde berichten aan zeker 52 mensen het leven ge kost. Meer dan 300 personen werden gewond. De aardschok, de hevigste sinds 1950 in het ge bied, had een kracht van 7 tot 8 op de schaal van Richter. Op het hoofdeiland Terceira werd 70 procent van de huizen zwaar be schadigd. Het oude centrum van de hoofdstad Angra do Heroismo werd totaal verwoest. Behalve Terceira werden ook de minder bevolkte eilanden Sao Jorge en Graciosa getroffen. Door de aardbeving werden elek- triciteits- en waterleidingen ver nield. Ook de telefoonverbindin gen waren tijdelijk verbroken, maar zijn gisteren weer hersteld. Ze werden onmiddellijk overbe last door pogingen vanaf het Por tugese vasteland om met familie in contact te komen. Reizigers uit Kabul gefotografeerd op Schiphol. SALISBURY/LUSAKA (Reuter/ UPI) - De Britse gouverneur van Rhodesië, Lord Soames, heeft gisteren een verzoek van de lei ders van het Patriottisch Front, om meer tijd voor het bijeen brengen van hun guerrillastrij ders op de vastgestelde verza melpunten. afgewezen. Morgen loopt de tijd van een week af die hiervoor was overeengekomen in het vredesakkoord van Londen. Volgens het vredesleger van het Gemenebest, dat toezicht houdt op de naleving van het akkoord van Londen, hebben zich tot dusver 4.100 van de geschatte 16.000 guerrillastrijders gemeld sedert het bestand van kracht werd. Tijdens een persconferentie in Lu saka had frontleider Joshua Nkomo, hoofd van de ZAPU, er bij de Britse autoriteiten op aan gedrongen zijn manschappen meer tijd te gunnen. Hij riep zijn troepen in Rhodesië op zich te melden. "Vanwege het gebrek aan radio's en kaarten hebben de guerrillastrijders meer tijd nodig om zien te melden". De belangrijkste vertegenwoordi ger van Robert Mugabe, de ande re leider van het Patriottisch Front, Enos Nkala had tijdens een persconferentie gezegd dat ook Mugabes partij de ZANU meer tijd wil. Hij voegde er aan toe dat "als de gouverneur nee zegt, hij wel eens een tijdbom in zijn handen zou kunnen ontdek ken". Volgens de Britse woordvoerder Nicholas Fenn kan de tijdslimiet alleen uitgesteld worden als alle ondertekenaars van het akkoord van Londen het daarmee eens zijn. In politieke kringen wordt De twee leiders van het Patriottisch Front zullen dit weekeinde te rugkeren in Rhodesië. Nkomo zal zondag in Salisbury aankomen na drie jaar in ballingschap te hebben doorgebracht. Volgens de vertegenwoordiger van Mugabe, Nkala, zal zijn leider za terdag terugkeren in Rhodesië na vijfjaar ballingschap. Hij zei dat Mugabe eerder terugkomt dan was voorzien vanwege de problemen bij het bestand. Oost-Duitser Nederlandse bergbeklimmer gered ZERMATT (AP) - De 18-jarige Ne derlander Frans Heusdens is gis teren door een helicopter ontdekt in een berghut op de noordwand van de Matterhorn. Samen met een Engelse vriend had hij ge probeerd deze berg te bedwin gen. De Engelsman, Jonathan Conville, is het afgelopen week einde na een val overleden, dit maakte de Zwitserse politie gis teren bekend. Nadat Conville en Heusdens hun voorraden hadden verloren ga ven ze zaterdag hun beklim mingspoging enige honderden meters onder de top op. Toen ze op weg waren gegaan naar een berghut verloor de Engels man zijn evenwicht op een losse rots, en viel omlaag. Heusdens wist de hut te bereiken, waar hij enige dagen later werd aangetrof fen. zwemt naar vrijheid WINDHOEK, ZUIDWEST-AFRI- KA (AP) - Een Oostduitse water bouwkundige, die op kerstavond overboord was gesprongen en na een zwemtocht van tien uur het strand had bereikt, is gisteren naar de Duitse Bondsrepubliek vertrokken, zo heeft de Zuidafri- kaanse Pers Associatie bekend gemaakt. Volgens het bericht betrof het de 22-jarige Joachim Holst. Hij was op eerste kerstdag, uitge put door de langdurige zwempar tij in het koude water, op het strand in de buurt van de Walvis baai aangetroffen. (Van onze redactie buitenland) TEHERAN - Een vijandige sfeer kenmerkte gisteren de eerste dag van de besprekingen tussen de secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, Kurt Waldheim, en Iraanse autoriteiten. Gister ochtend sprak Waldheim drie uur lang met de Iraanse minister van buitenlandse zaken, Ghotbza- deh, maar woedende demon stranten dwongen hem zijn mid dagprogramma af te gelasten. Volgens het officiële Iraanse persbureau Pars zou een komplot tegen hem zijn ontdekt. Woens dag was nog niet duidelijk of Waldheim alsnog welkom zou zijn bij Chomeini, Irans sterke man, die hem eerder weigerde te ontvangen. Waldheim arriveerde dinsdag in de Iraanse hoofdstad Teheran, naar eigen zeggen niet om te onder handelen over het lot van de 49 gegijzelden in de Amerikaanse ambassade, maar wel om te pro beren bij te dragen aan een oplos sing voor de Amerikaans-Iraanse crisis. Volgens Pars werd voor zijn veilig heid gevreesd en moest Wald heim gistermiddag op zijn hotel kamer blijven, in plaats van voor het eerst sedert zijn aankomst in Teheran in het openbaar te ver schijnen. Over het gesignaleerde komplot werd niet in details ge treden. Het programma vermeldde een be zoek van de secretaris-generaal aan een gedenkteken voor de ge vallenen bij Chomeini's revolu tie, die februari vorig jaar de sjah dwong te vluchten. Bjj het mo nument zou Waldheim een hon derdtal slachtoffers hebben ont moet van de gevreesde geheime politie van de sjah, de Savak. Op krukken in in rolstoelen stonden zij vergeefs op hem te wachten, want buiten Waldheims hotel hadden zich naar schatting 1500 studenten verzameld, die anti- Amerikaanse leuzen schreeuw den en, meer persoonlijk, „marg bar Waldheim" („dood aan Wald heim"). Het eerste onderhoud tussen Waldheim en Ghotbzadeh con centreerde zich op de Iraanse grieven tegen de Verenigde Sta ten en de verdreven sjah. Wald heim zei na afloop dat ook over de gegijzelden was gesproken, maar in het communiqué van het mi nisterie van buitenlandse zaken werd daar met geen woord over gesproken, maar wel over „de schendingen van de mensen rechten, waaronder het Iraanse volk onder het vorige regime heeft geleden". Volgens de ver klaring zou Waldheim hebben benadrukt dat respect voor de mensenrechten een elementaire zorg van hem en de VN is, en hebben toegegeven dat de sjah het daarmee zo nou niet nam. IRA-leider aangehouden BELFAST (AFP) - Gerry Adams, de vice-voorzitter van de Sinn Fein, de politieke vleugel van het Ierse Re publikeinse Leger (IRA), is gisteravond door de Noord- ierse politie gearresteerd. Dit is uit officiële bron vernomen. Volgens een woordvoerder van de Noordierse politie werden Adams en een andere man, wiens identiteit niet is be kendgemaakt, aangetroffen in een huis waarvan men dacht dat het leeg was. Gerry Adams is één van de po pulairste Republikeinse per soonlijkheden in Noord-Ier- land. Ghotbzadeh dankte Waldheim voor zijn „goede wil en begrip voor het lijden van het Iraanse volk". Hoe vriendelijk en welwillend de Iraniërs het eerste gesprek ook beschrijven, woensdag was nog volledig onduidelijk hoe lang Waldheim in Iran blijft en hoe zijn verdere programma eruit zal zien. Vrijwel zeker zullen nog meer ontmoetingen volgen met Ghotbzadeh, maar niets wijst er op dat Chomeini zich welwillen der zal gaan opstellen. De bezet ters van de Amerikaanse ambas sade in Teheran willen in ieder geval niets met Waldheim te ma ken hebben, zo verklaarden zij woensdag. Zij zouden in de am bassade een foto van hem hebben opgehangen, waarop hij tijdens een bezoek aan Iran in 1978 de hand kust van de tweelingzuster van de sjah. Het is onwaarschijnlijk dat Wald heim langer dan tot maandag in Iran zal blijven. Oudejaarsdag aanvaardde de Veiligheidsraad van de VN een resolutie, waarin wordt gedreigd met economische sancties indien de gegijzelden niet voor maandag 7 januari wor den vrijgelaten. Omdat Teheran serieus rekening houdt met afkondiging van sanc ties na volgende week, heeft de centrale bank van Iran woends- dag een deel van haar tegoeden bij banken in en buiten Europa naar elders overgebracht. Een woordvoerder van de bank wilde niet zeggen naar welke landen de tegoeden zijn overgebracht, noch om welk bedrag het gaat. Het to taal van de Iraanse tegoeden wordt geschat op 13 miljard dol lar (26 miljard gulden. De woord voerder ontkende het bericht dat alleen al van Japanse banken miljoenen dollars naar Algerije en Libië was gestuurd. DEN HAAG (GPD) - De Ameri kaanse luchtvaartinspectie (FAA) heeft twee vliegers ge schorst die vorige maand in Los Angeles bijna een botsing had den veroorzaakt zoals zich in maart 1977 op Tenerife heeft voltrokken. In dit geval was een Boeing-707 van American Airli nes de startbaan opgereden ter wijl de opdracht luidde tot aan de baan te gaan, omdat een an der vliegtuig net aan de start begonnen was. Volgens een woordvoerder van de FAA had de bemanning van de Boeing-707, een viermotorig vliegtuig voor ongeveer 190 pas sagiers, de verkeerstoren toe stemming gevraagd voor de start, terwijl het toestel naar de startbaan reed. De verkeerslei ding antwoordde dat de Boeing niet verder mocht dan tot de startbaan, maar de Boeing reed door tot óp de startbaan. Daar was juist een DC-9 van Hug hes Air West bezig met zijn aan loop voor de start. De vliegers zagen het gevaar, remden af en wisten de DC-9 tijdig voor een botsing tot stilstand te brengen. Niemand raakte daarbij gewond en er ontstond geen schade. De gezagvoerder van de Boeing is daarop voor 30 dagen geschorst (los van maatregelen die Ameri can Airlines zelf kan nemen) en de tweede vlieger voor 20 da gen. (Van c correspondent) ISTANBUL - De Turkse generale staf heeft gisteren een ernstige waarschuwing gericht aan de po litieke leiders in Turkije om zich gezamenlijk te weer te stellen te gen de ondermijning door sepa ratistische, neofascistische en fa natiek religieuze (moslim-) groe peringen. De waarschuwing, vervat in een brief aan de Turkse president Koroturk, is ook voor de Turkse radio voorgelezen. De Turkse premier Demirel en op positieleider Ecevit hebben met de president overleg gevoerd over de brief van de generaals. Demirel noemde de toestand ernstig, Ecevit sprak van een ver scherping van de crisis in Tur kije, dat er politiek en econo misch slecht voor staat. De nieuwe militaire interventie in Turkije doet sterk denken aan die van 12 maart 1971, toen de vier top-generaals een memorandum lieten voorlezen op de radio, waarin zij het aftreden eisten van de toenmalige regering-Demirel en de vorming van een „sterke, nationale regering" die de anar chie van die dagen het hoofd zou kunnen bieden. Die anarchie was toen nog erg onschuldig in ver gelijking met die van de laatste twee jaar, waarin meer dan 2000 doden gevallen zijn. Toch lijkt de jongste ingreep (we derom geen staatsgreep) iets voorzichtiger en „rekkelijker" te zijn uitgevallen dan die van 1971. Het aftreden van Demirel, die nu een rechtse minderheidsregering leidt, wordt ditmaal niet recht streeks geeist; slechts sterkere samenwerking tussen de politie ke partijen - waarmee ongetwij feld de twee grootste zijn bedoeld - die hun „eigen belang" opzij zullen moeten zetten voor het „nationaal belang"

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 14