Blik in de we "Een intelligent dondert je, voor wie menige poes 'n blokje omgaat" HP Acties van Onkruit in Den Bosch Geslaagd toernooi RECHTSBIJSTAND POLITIE EISEVIERS L/n DONDERDAG 3 JANUARI 1980 door Sjak Jansen Er gaat geen doordeweekse dag voorbij, of ik ben in de stad en regio wel op zoek naar mensen en dingen voor deze rubriek. Tips en wensen voor 'Publiek' kunt u 's middags tussen één en twee uur aan mij kwijt, tel 071-144941, toestel 215. Schrijven mag natuurlijk ook. Hij is niet voor de poes, de 18-jarige tamme kraai van de familie Schipper te Oegst- geest. Hans heet hij en reeds van kindsbeen af is het sukkelen met hem geblazen. Z'n linker poot is scheef gegroeid, daardoor staat hij wat wankel op de benen. En met z'n ene vlerk kan hij ook niet al te best meer uit de voeten. Een zielepoot dus die Hans, zou je gaan denken. Maar niks hoor. De zwarte vogel althans trekt een snuit alsof hij wil zeggen, dat die betiteling op alle fronten mank gaat. Want in plaats van in zijn schulp te kruipen pleegt Hans juist altijd het hoogste woord te voeren. Soms heeft hij dermate veel no ten op zijn zang, dat je het verwende nest haast zou ver wensen de kraaienmars te blazen. Ingewijden zullen beamen dat Hans zich zo bru taal als de beul kan tonen. Waarbij hij dan gewend is een keel op te zetten, waarvan je haren overeind gaan staan. Mevrouw Schipper (62) knikt: „Hij heeft zo z'n kuren. Kan knap chagrijnig wezen. En als ie tekeer gaat, dan is dat niet mals hoor, oh nee! Want neem nou vannacht. Het was drie uur en hij begon me toch te kraaien. Toen heeft m'n man hem uit bed moeten zetten. Enfin vertel jij maar." Intelligent Haar man (66) blozend, omdat hij het tamelijk gênant vindt te moeten bekennen dat Hans de nacht eveneens in het ech telijk bed doorbrengt: „Hij zat maar te pikken en te kraaien en van ellende heb ik 'm in de badkamer gezet. Maar wat bleek nou? In de kamer brandde het licht nog -een los contactje, vermoed ik - en dat zat 'm dwars." Zijn vrouw: „Daarvoor wilde hij waarschuwen. Want toen het licht uit was, kroop hij met een terug in bed en hebben we de hele verdere nacht geen kind meer aan hem gehad. Ja, het is een intelligent donder- tje. Hij weet precies wat hij wil." De heer Schipper bevestigt dat. Volgens hem is het wat het slapen betreft krek eender. „Je kunt 'm wel in een andere kamer zetten maar dan is het de hele nacht 'Krèh, krèh'. Alleen in ons bed is-ie stil. En dat is soms verduiveld lastig. Ik kan bijvoorbeeld niet op mijn linkerzij liggen want dat duldt Hans niet. Dan begint hij met zijn snavel aan me te sjorren/' Rolberoerte Hans mag weliswaar rare frat sen uithalen en de allures hebben van een hoogheid, toch maakt hij het bij lange na niet zo bont als die tamme kraai in het Overijsselse Bor ne, die in vensterbanken gaat zitten en dan als een dolleman tegen de ramen gaat pikken, zodat de mensen van schrik bekant een rolberoerte krij gen. Zo kwajongensachtig is het met Hans niet gesteld. Hans pakt z'n zaakjes anders aan. Meer doordacht misschien. Een voorbeeld: toen hij laatst op komische wijze onderuit ging en door de toeschouwers smadelijk werd uitgelachen, heeft hij die mensen nadien volkomen genegeerd en dat terwijl Hans te boek staat als een gezelschapsdier pur sang. De heer Schipper: „Ik praat de hele dag tegen hem. Dat vindt ie fijn. Hij hoort mij steevast in de verte aankomen. En hij heeft de pest in als ik te laat thuiskom. Ja, het is aller minst een makkelijk baasje." Zijn vrouw: „Zelf neemt Hans het ook steeds minder nauw. Vliegen kan hij dus haast niet, opwippen wel. Maar zelfs dat doet hij vrijwel niet meer. Hij laat zich veel liever door ons optillen. Maar ja, jij bent ook geen jonkie meer, nietwaar Hans?" Hans is tamelijk onverschillig in dat soort zaken. Ook wat het doen van z'n behoeften betreft. Nu we toch dat on derwerp aansnijden, doet hij maar meteen twee flinke groene plassen op de par ketvloer. Zindelijk is hij niet. Sedert de familie Schipper zich achttien jaar geleden over de uit het nest gevallen kraai ontfermde, pleegt hij zijn uitwerpselen overal te laten vallen. Mevrouw Schippen „Ach, wat geeft dat. Je haalt een doekje en hup weg is het." Puur natuur „En als Hans het op het tapijt doet", vervolgt ze, „laten we het opdrogen, zodat je het zo kan wegkrabben. Vlekken geeft het niet. Het is pe- slot puur natuur. En dan stoppen we hem gewoon in bad." „Daar ben je weliswaar een uur mee zoet. maar Hans vindt het erg lijn Daarna föhnen we hem nog. Dat \indt-ie hele maal prachtig. Wel onnatuur lijk zo n haardroger, maar Hans gaal er voor zitten. Een kostelijk dier!" Haar man: „Wat die uitwerpse len betreft. Ik vraag me wel eens af of dat allemaal wel nodig is. Dan zeg ik ook tegen Hans van 'lelijke viezerd dat je d'r bent'. Maar ach, denk ik dan, hij eet hetzelfde voedsel als wij. Kwaad kan het dus niet." Kamperen Mevrouw Schipper. „Hij gaat ook altijd mee kamperen. Je kunt hem niet aan z'n lot overlaten natuurlijk. Maar het is ook zo'n lekker dingetje. Hoe het op de camping met katten? Tja, daar kijken we wel voor uit natuurlijk. Maar Hans kan goed van zich af pikken. Ik denk dat menige poes een straatje voor hem omloopt." Hans zit al enige tijd te knor ren. Volgens mevrouw Schipper een teken dat hij het erg naar zijn zin heeft. Geen wonder met een bordje rundergehakt, wat eigeel en koekkruimels binnen sna- velbereik. Het zijn niet de eerste der beste spijzen, die door Hans lekker genoeg worden bevonden om tijdelijk onderdak in zijn in gewanden te krijgen. Uit oliebollen bijvoorbeeld, pikt de kraai louter de krenten. „Hans weet wat hij wil", zegt mevrouw Schipper nog maals. „Hij weet het boven dien verstaanbaar te maken, hetzij door in je been te pik ken of je te knuffelen. Ja gut", mijmert ze, „Hans is ook geen normale kraai, maar eentje met lijfwachten." onnatuurlijk haardroner, mom Hans •itten. Een kostelijk die Paleis van Justitie en huis van bewaring bezet Vrachtwagen met lading sigaretten gestolen ALPHEN AAN DEN RIJN - Een vrachtauto met een la ding sigaretten ter waarde van 350.000,- werd gister morgen rond zes uur gestolen van het parkeerterrein van expediteur Rutges in Alphen aan den Rijn. De vrachtauto met 728 dozen sigaretten stond als het ware klaar om te worden gestolen: de portie ren waren niet afgesloten, de sleutel stak in het contactslot. De Alphense politie had gis teren nog geen spoor van au to, buit en daders. 's-HERTOGENBOSCH (GPD) - Zowel het huis van bewaring als het Paleis van Justitie in 's-Her- togenbosch zijn gistermiddag door de anti-militaristische ac tiegroep Onkruit enige tijd bezet gehouden. De actie was bedoeld om Dick Klabbers, een totaal weigeraar, te ontzetten voordat hij overgebracht zou worden naar Arnhem, waar hij voor de Krijgs raad terecht moest staan. De actie haalde echter niets uit, want nadat de Ohkruit-leden het dak van het huis van bewaring hadden beklommen en rokende lappen op de binnenplaats had den gesmeten, kwam gevange nispersoneel in actie en werden de demonstranten met brand spuiten en schuimblussers van het dak gespoten. Eerder op de middag hadden de ac tievoerders een afleidingsma noeuvre uitgevoerd door de voorhal van het Paleis van Justi tie te bezetten. Verder dan deze voorhal kwamen ze niet, omdat de andere deuren door parketpo litie geblokkeerd waren. De te hulp geroepen Bossche ge meentepolitie kon het gebouw van justitie niet bereiken, omdat Onkruit-leden straten in de om geving hadden afgesloten met kettingen. De Mobiele Eenheid rukte uit om de kettingen te ver wijderen, waarbij het niet tot on geregeldheden kwam, omdat de demonstranten stelselmatig elk gevecht uit de weg gingen. Zonder verdere moeilijkheden kon de gemeentepolitie de hal van het justitiegebouw ontruimen. Bui ten gekomen echter, moest de Mobiele Eenheid opnieuw in grijpen, omdat de Onkruit-leden trachtten het verkeer te hinderen door dwars over de rijweg te gaan liggen. Na een charge verdwenen de actie voerders om op het Willemsplein opnieuw tot actie over te gaan en ook daar moest de Mobiele Een heid ingrijpen om ruimte voor het aankomende verkeer te ma ken. Arrestaties werden niet ver richt. Op belangrijke punten in Den Bosch wordt door de politie ge patrouilleerd om het bekladden van openbare gebouwen te voor komen. Eerder werden het justi tiegebouw en het huis van bewa ring door ongeveer 150 actie voerders beschilderd met leuzen tegen het militairisme en voor de vrijlating van dienstweige- ALPHEN AAN DEN RIJN - In de dagen rond de jaarwisseling werd ingebroken bij boetiek Pom-Pom in het winkelcentrum de Aarhof. Uit een kassa ver dween een bedrag van ƒ.364,10, een kluisje leverde ƒ.500,- op. Ook werd een bandrecorder ge stolen. Een deur aan de achter kant van het pand bleek te zijn opengewrikt. Bij Werneke Wonen in de Juliana- ALPHEN AAN DEN RIJN - "Het was ook voor ons wat aftasten, maar ik dacht dat het een ge slaagd toernooi is geweest", kon John Henderson namens de Al phense sportstichting zeggen over het jaarlijkse schoolbadmin- tontoernooi voor het voortgezet onderwijs. Het toernooi, waaraan de plaatselijke vereniging z'n medewerking verleende, was in een nieuw jasje gestoken en le verde "Albanianae" twee van de vier overwinningen op. In de Rijnstreekhal werd het toer nooi, in navolging van de meeste andere schooltoernooien, dan ook voor de eerste maal tussen ploegen van de deelnemende scholen verspeeld. Vorig jaar was er nog sprake van een individueel toernooi. Vijf scholen, die zestien teams op de been brachten (een team kwam niet opdagen), gaven acte de presence. Dat betekende dat er zo'n 65 deelnemers waren. "En dat ligt ongeveer gelijk aan het Perzische tapijten buit gemaakt. Ook hier bleek een deur aan de achterkant het zwakke punt. De ze deur werd uit de hengsels ge tild. aantal dat aan het individuele toernooi van vorig jaar mee deed", constateerde toernooilei- der Henderson. "Het nadeel was deze keer dat elke ploeg maar uit maxima vier scholieren kon be staan. Daar stond echter als voordeel tegenover dat er nu in een halve competitie tegen elke school is gespeeld. We gaan er over praten om op deze manier door te gaan. Tenslotte vonden ook de vakleerkrachten de opzet geslaagd." Albanianae veroverde dus twee eerste prijzen, die vanwege het experimentele karakter van het toernooi, geen traditionele wis selbeker maar een definitieve standaard opleverde. Albanianae versterkte de pnjzenkast bij de jongens tot en met veertien jaar en bij de meisjes van vijftien jaar en ouder. Bij de meisjes tot en met veertien won de Ichtus- school en het Ashram sleepte de winst weg bij de jongens van vijf tien jaar en ouder. Voor het Chr. Lyceum, anders toch altijd goed voor een toernooizege, waren er deze keer drie tweede prijzen; de resterende (jongens tot en met veertien) ging naar het Ashram- college. DEN HAAG (ANP) - De gemeente Den Haag gaat haar politieambtenaren, die beschuldigd worden van het plegen van een strafbaar feit tijdens de dienstuitoefening, rechtsbijstand verlenen. Deze rechtshulp, die voor alsnog voor een proefperiode wordt ingevoerd, moet de korpsleden de nodige waarborgen geven als zij in klachtenprocedures verwikkeld ra ken. Dit heeft de hoofdcommissaris van de Haagse politie, dr. C.N. Peijster, gisteren meegedeeld. Het aantal klachten over het optreden van de Haagse politie is het afgelo pen jaar toegenomen. Bovendien heeft de raadscommissie voor politie- aangelegenheden onlangs haar goedkeuring gegeven aan een "beroeps procedure" voor klachten, waardoor een klager bij de burgemeester beroep kan instellen tegen door de hoofdcommissaris genomen beslis singen. i Dgg. --jj MAGAZINE Een kommervol weekje in Else- viers Magazine. Niet alleen is de toekomstverwachting van dit weekblad weinig rooskleurig, maar ook met de anders zo uitge breide advertentiekolommen is het wat treurig gesteld. Dat maakt het blad opvallend dun. Vier economen mogen in EM hun nieuwjaarswensen publiek ma ken: minister Van Aardenne, Jelle Zijlstra, professor Weitcn- berg en oud-staatssecretaris Van Rooyen. Met de nieuwe olieprijsverhogin gen was het logisch dat deze wen sen meer aan realiteit dan aan op timisme zijn gekoppeld. Elsevier maakt de toekomstblik voor de lezer overigens nog som berder door gewag te maken van alweer belastingverhogingen: "De fiscus kleedt u nog verder uit". Maar medewerker Metter- nich verguldt de pil een beetje met de voorspelling dat 1980 de belegger voldoende te bieden heeft. Jan Hein Verlinden constateert dat de soort Chablis, die in ons land als 'oesterwater' bekend staat wat goedkoper in prijs zal worden. Hetgeen voor de wijnliefhebbers onder de lezers toch weer een. vrolijke mededeling is. Elseviers Magazine is het enige weekblad dat de Russische esca pades in Afghanistan signaleert en van commentaar voorziet. Van Rosmalen constateert dat "vrij heidsstrijders zijn neergemaaid door met Russen bemande vlieg tuigen'. Hij vindt dat de Chinezen gelijk hebben als zij spreken over het Russische 'hegemonisme', waar van het bestaan door het Westen wordt beaamd. Hoe de Sowjets in de jaren tachtig het hoofd te bieden? Van Ros malen ziet de oplossing voorna melijk in een grotere interne een heid van het Westen. VRU NEDERLAND Voormalig minister van buiten landse zaken Max van der Stoel verbreekt in Vrij Nederland het stilzwijgen dat hij de laatste maanden heeft bewaard. On danks het feit dat hij zich niet kon vinden in de opstelling van de PvdA ten opzichte van de kern wapenkwestie: In het eerste de bat wilde Van der Stoel dat "op zijn minst zou worden vastgelegd dat Nederland over twee jaar wèl wilde besluiten tot plaatsing van de nieuwe wapens". Bij sommige kamerleden bestond het vermoeden dat 'de enige ware buitenlandspecialist waarover de PvdA beschikt' deze maand de fractie zou verlaten. Van der Stoel: "Het is me wel door het hoofd gegaan. Maar uiteindelijk heb ik gedacht: ik heb altijd voor een bepaalde lijn gestaan en ik zal die lijn toch maar voortzet ten". In het interview met de voormalige bewindsman schemert een con troverse tussen hem en het PvdA-congres: "Ik vind ook dot de fractie best mag tonen dat zij het niet met congresbesluiten eens is. Ik houd niet van die houding van sommige fractiegenoten: "Het congres heeft gesproken, wij leggen ons erbij neer"...Dat hele idee van het rappel, dus dat Pvd A-kamerleden die niet doen wat hun congres heeft besloten kunnen worden teruggeroe pen...dat vind ik een heel. heel, héél bedenkelijke ontwikkeling Het is duidelijk: Van der Stoel trekt ten strijde in zijn partij. Parool-televisiecriticus Wim Jungman neemt verlaat, maar voor hem te vroeg, afscheid van de journalistiek: "Pas tegen mijn zestigste heb ik mijn vorm ge vonden. Ik zat weer in het ver zet". zegt de scheldende "zende ling" zoals hij zichzelf voelt. "Ik kan niet tegen rimram, tegen tulpenhandel. Ik ben van die Fo rumgeneratie. Van doe maar ge woon, dan doe je al gek genoeg". Jungman is zesenzestig. Hij had een jaar bijgetekend. Maar nu vindt de hoofdredactie van het Parool het welletjes. Zeer tot ver driet van Jungman zelf: "Ik kan nu nergens meer met mijn woede terecht". Het klinkt bitter. Fong Leng. de mode-ontwerpster die vooral dankzij wijlen Mathil- de Willink bekendheid in Ne derland heefl gekregen, werd door Max Pam aan de parelwitte tand gevoeld. "Ik maak kunst m de vorm van kleding... Ik voel mij verwant met Dah. Die heefl zich zogenaamd door de commercie laten omkopen". Het kleurkatern van VN behandelt verkrachting. "Afscheid van een loyalist". Onder dit optimistische of pessimisti sche (het ligt eraan hoe je het be kijkt) motto had HP een gesprek met Jan van Houwelingen. Van Houwelingen voelt geen be hoefte om "de eeuwige loyalist of dissident binnen de CDA-fractie te blijven". De komende weken zal er binnen het CDA hevig worden gediscus sieerd over dat CDA en de positie van de loyalisten. Van Houwelin gen: "Wat de komende weken ge beurt is het emde van dal tradi tionele loyahstenverhaal in het CDA. Je kan niet eindeloos blij- Hij bekent dat hu in zijn hart vóór de motie-Stemerdink had willen stemmen, maar dat niet mocht doen als lid van de ARP en de CDA-fractie. Daarmee bena drukt hij des te meer het feit dat partijpolitiek zelfs een kwestie als de kernwapens domineert. Een andere dissident, Stef Dijk man, bekent ook al dat de tien dissidenten foutief hebben ge handeld. "Wij hadden onze poot stijf moeten houden. Alle tien, dat was het beste geweest, maar een aantal had m elk geval overeind moeten blijven. En ik ga me ook verantwoorden tegenover al die mensen. Dan ga ik niet mijn poli tieke gelijk halen, maar mijn fa len duidelijk maken. Op de een of schrikkelijk fout gegaan". Zijn relaas smaakt naar mosterd na de maaltijd. Verder in MP een interview met Joshua Nkomu: "De joviale oom is in de praktijk een hard en scherpzinnig politicus". Over het leed van de correspondent mag Brussels correspondent voor NRC Handelsblad. Sytze van der Zee, een boekje open doen. Dit naar aanleiding an zijn onlangs verschenen politieke roman "Noem het heimwee". De Tijd en Hervormd Nederland waren gisteravond helaas nog niet verkrijgbaar. ANNEM1EK RUYGROK

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13