Weinig kans op uitlevering sjah V LaVincaise Democratie Videla is uitgehold Protest PLO tegen uitwijzing Verdrag tussen Marokko en Nederland op komst 1* I Zeker weten! Rhodesië: eind februari verkiezingen Tindemans naar Arafat ZATERDAG 29 DECEMBER 1979 BUITENLAND PAGINA 9 Amerika wil Palestijn naar Israël overbrengen (Van onze correspondent Rienko Wilton) BEIROET - De PLO is op interna tionaal niveau een actie begon nen om de uitwijzing uit Amerika naar Israël te voorkomen van de Palestijn Ziad Abu Ain. Abu Ain is een Palestijn van de westelijke Jordaanoever met een Jordaans paspoort. In juni van dit jaar kreeg hij van de Amerikaanse ambassade in de Jordaanse hoofdstad Amman een visum om zijn zuster, die Amerikaans staatsburger is, te bezoeken. Eind augustus werd hij in Chicago door de FBI gearresteerd op ver zoek van de Israëlische authori- teiten, die zeiden over bewijzen te beschikken dat Abu Ain betrok- President Arstides Royo vertelde dat hij een nota had ontvangen van de Iraanse minister van bui tenlandse zaken waarin werd aangekondigd dat de Iraanse re gering om de uitlevering van de sjah zal verzoeken. Deze is sinds 15 december in Panama. De pre sident zei niet te geloven dat Iran de stukken zal kunnen overleg gen die de wet voor dergelijke gevallen eist. Panama heeft geen uitleverings verdrag met Iran, zei Royo. Hij voegde daaraan toe dat zijn rege ring niettemin bereid was een uitleveringsverzoek te overwe gen. Maar het feit dat de Ameri kaanse gijzelaars maar steeds werden vastgehouden in Tehe ran, maakte die overweging niet gemakkelijker. Op grond van de Panamese wet van 1930 inzake uitlevering moet Iran Panama een kopie van het arres tatiebevel tegen de sjah verschaf fen en een kopie van het vonnis, alsmede de juridische gronden waarop het om uitlevering vraagt. Of er al of niet wordt uitgeleverd, zal volgens Royo worden uitge maakt door de Raad van State, die bestaat uit hemzelf als presi dent en de ministers. De studenten in de Amerikaanse ambassade in Teheran hebben verklaard dat zij de Panamese president niet serieus nemen. Het is tactiek, zeggen zij, en de sjah moet eerst worden uitgeleverd voordat vrijlating van de gijze laars kan worden overwogen. Verborgen Volgens een Amerikaan die zegt te ken zou zijn geweest bij een Pale stijnse terroristenactie in Tibe rias eerder dit jaar, waarbij twee doden en verscheidene gewon den vielen. - Volgens de PLO is de Israëlische aanklacht tegen de Palestijn ge baseerd op de getuigeverklaring van een van Abu Ains vrienden, zijn gevlucht uit de Amerikaanse ambassade in Teheran toen deze twee maanden geleden door Iraanse studenten werd bezet, Carter: Iran zal hoge prijs betalen WASHINGTON - President Carter heeft gisteren verklaard dat Iran "een steeds hogere prijs zal moe ten betalen" voor het gevangen houden van Amerikaanse gijze laars in Teheran. Hij vertelde dat de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Vance vandaag in New York het verzoek van de Verenigde Staten aan de veiligheidsraad van de Verenigde Naties tot instelling van internationale economische sancties tegen Iran kracht zal bij zetten. "Ik verwacht dat er in de veilig heidsraad van de Verenigde Na ties voldoende steun voor ons standpunt zal zijn", zo verklaarde Carter. Toen hem werd gevraagd of de Sowjet Unie zijn regering de verzekering had gegeven dat de Russische vertegenwoordiger geen veto zal uitspreken over een resolutie van de raad tegen Iran, gaf de president echter geen rechtstreeks antwoord. Hoessein genaamd. Deze Hoes sein werd in mei door de Israëli's gearresteerd en - nog steeds vol gens de PLO - onder marteling gedwongen toe te geven dat Abu Ain bij hem was toen hij de bom in Tiberias plaatste. In bijzijn van zijn advocaat tekende Hoessein uiteindelijk een bekentenis om zijn de „ontbrekende" gegijzel den tegelijk met hem ontkomen en verbergen zij zich nu ergens in de Iraanse hoofdstad. Deze Amerikaan de 26-jarige Kim King meent dat dit de verklaring is voor het feit dat de drie Ameri kaanse geestelijken die een kerstdienst hebben verzorgd in de ambassade, slechts 43 gegij zelden telden. Tot dan toe was al tijd aangenomen dat er vijftig mensen werden vastgehouden. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buiten landse zaken in Washington ver klaarde desgevraagd dat hij de door King geopperde mogelijk heid niet kan ontkennen noch bevestigen. King was, zo zei hij, in de Ameri kaanse ambassade toen deze 4 november door Iraanse studen ten werd bezet. Hij vluchtte door een achterdeur en zag dat acht andere Amerikanen, onder wie twee mariniers en een vrouw, eveneens het gebouw ijlings ver lieten. Wat King deed tijdens zijn halfjaar lijks verblijf in Iran wilde hij niet meedelen. Wolven in Spanje BURGOS - Wolven hebben giste ren in de provincie Burgos, in midden-Spanje, een kudde van ongeveer honderd schapen ge dood. Kort voor kerstmis hadden zij in hetzelfde gebied, dat onge veer 240 km ten noorden van Ma drid ligt, al ruim tweehonderd schapen verscheurd. dat hij niet meer tegen de marte lingen opgewassen was en omdat hij meende dat Abu Ain veilig in Chicago bij zijn zuster zat en niet uitgeleverd zou kunnen worden, aldus Farouk Chadoumi, hoofd van het politiek bureau (ministe rie van buitenlandse zaken) van de PI O. RABAT (AFP, ANP) - Tijdens zijn tweedaags bezoek aan Marokko heeft minister Van der Klaauw van buitenlandse zaken met zijn Marokkaanse collega Boucetta gesproken over een cultureel verdrag tussen beide koninkrij ken. Deze overeenkomst, die wellicht rond kan komen voor of tijdens het bezoek van mipister Pais van onderwijs en wetenschappen in februari of maart 1980 aan Ma rokko, moet wat de regering in Rabat betreft met name een re geling brengen voor de twaalf- Het feit dat deze informatie door Chadoumi zelf op een persconfe rentie in Beiroet aan de pers werd verstrekt, was voor waarnemers in de Libanese hoofdstad een aanwijzing voor het grote belang dat de PLO hecht aan de zaak- Abu Ain. „Er is geen enkel juri disch bewijs dat Abu Ain bij de duizend Marokkaanse kinderen, die in Nederland les in de Arabi sche taal en de Marokkaanse cul tuur moeten krijgen van onder wijzers uit Marokko. Met zijn ambtgenoot voor handel, industrie en visserij, Guessous, besprak minister Van der Klaauw het Marokkaanse voor nemen om spoedig in Amster dam een voorlichtingsbureau te openen ten dienste van Neder landse investeerders in het Noordafrikaanse koninkrijk. Guessous wees er op dat Marokko bang is voor een nadelige uitwer- actie in Tiberias betrokken was. Wij als PLO zijn er in ieder geval niet van overtuigd. Maar ook al zou hij betrokken zijn geweest, dan is Abu Ain nog geen misda diger. Deze daden worden zuiver politiek ingegeven. Het is een in ternationaal erkend recht dat mensen onder vreemde bezetting - in dit geval Palestijnen onder Israëlische bezetting - zich met de wapens mogen verzetten om hun land te bevrijden", aldus Chadoumi. Israël heeft Amerika om Abu Ain's uitlevering gevraagd. Een rechter in Chicago heeft beslist dat de Palestijn inderdaad naar Israel zal worden uitgewezen. Dit kan ieder moment gebeuren. king van de toetreding van Grie kenland, Spanje en Portugal tot de Europese Gemeenschap. Hij sprak zich uit voor garanties aan Marokko, dat met name geen maatregelen genomen worden, die tegen het belang van Marok ko ingaan. Marokko heeft een Associatiever drag met de EEG-land. n. maar vreest dat zijn uitvoer van land- bouwprodukten naar de ge meenschap, vooral van tomaten en citrusfruit, door de toetreding van Griekenland, Portugal en Spanje zal teruglopen. SALISBURY (Reuter) - Engeland heeft bekendgemaakt dat van 27 tot 29 februari in Rhodesie alge mene verkiezingen zullen plaats vinden. De Britse tijdelijk gouverneur, lord Soames, zei dat gedurende drie dagen gestemd zal worden voor tachtig zwarte vertegenwoordi gers in het parlement van een on afhankelijk Zimbabwe. De ver kiezingen zullen onder toezicht staan van een Britse commissie en ongeveer honderd waarne mers uit de Gemenebestlanden. Voor de twintig zetels die voor de blanken bestemd fcijn zal afzon derlijk worden gestemd en wel op 14 februari. Op grond van het vredesakkoord heeft de blanke minderheid m Rhodesie gedu rende minstens zeven jaar recht op twintig van de honderd plaat sen in de volksvertegenwoordi ging van Zimbabwe. Alle stembiljetten gaan na de ver kiezingen naar Engeland en zul len een half jaar later vernietigd worden. Dit is bedoeld om dl lue> zen de zekerheid van geheim houding te garanderen. BRUSSEL (ANP) - De Belgische oud-premier Tindemans, voor zitter van de Europese Volkspar tij - het samenwerkingsverband van christen-democraten in de negen EEG-landen - zal op 5 ja nuari in Beiroet Yasser Arafat ontmoeten. Dit is van goedinge- lichte Arabische zijde in Brussel vernomen. Tindemans is tevens voorzitter van de Belgische christelijke volkspartij. Volgens de CVP is het initiatief voor de ontmoeting uitgegaan van de voorzitter van het uitvoerend comité van de Palestijnse bevrij dingsorganisatie. Tindemans zal tijdens zijn reis door het Midden Oosten tevens gesprekken voe ren met de Syrische president Hafez al Assad, koning Hoessein van Jordanië en Libanese leiders Arafat heeft eerder dit jaar - in We nen in aanwezigheid van de Oos tenrijkse kanselier Kreisky - een ontmoeting gehad met de voor zitter van de Socialistische inter nationale. de vroegere W< tduit- se bondskanselier Brandt Voor zover bekend heeft hij nog geen gesprekken gevoerd met de lei ders van het Europese samen werkingsorgaan van de Libera len. PANAMA ONDERZOEKT MOGELIJKHEID PANAMA (Reuter, UPI, AP) - Panama is bereid het verzoek van Iran om uitlevering van de sjah te onderzoeken. Dit heeft de president van Pana ma, Aristides Royo, gisteren verklaard. Hij voegde hier echter aan toe dat inwilliging van dit verzoek 'praktisch onmogelijk' is, aangezien de Pana mese wet hierover bijzonder strikt is. NEW DELHI (AP) - In India is het verkiezingstijd. Oud-premier Indira Ghandi heeft zich daar volop in gemengd. Gis teren sprak ze honderden toeschouwers in New Delhi toe. Haar partij ,nu in de oppostie.zal bij winst in de verkiezingen rust,orde en gezag in het land terugbreng en, zo beloofde mevrouw Ghandi de toehoorders. Zij wordt beschouwd als een favoriet voor de verkiezingen die in januari worden gehouden. De „reorganisatie' van Argentinië Jorge Videla. LIMA - Democratie is een uiterst rekbaar begrip in Latijns-Ame- rika. Dat bleek opnieuw vorige week, toen de generaals die Ar gentinië "reorganiseren', hun richtlijnen voor een terugkeer naar het parlementaire spel publiek maakten. De Argentijnse democratie wordt er een met tal van beperkingen, de generaals hebben het begrip volledig uit gehold. Vanaf maart volgend jaar zal het Argentijnse bewind onder lei ding van generaal Jorge Videla weer politieke partijen dulden, (Van onze correspondent Rob Sprenkels) mits zij voldoen aan een waslijst van eisen. Uitgesloten zijn onder meer degenen die een "totalitaire ideologie" prediken. Spreuken als 'klassenstrijd' en 'collectief bezit van produktiemiddelen' mogen niet in de vocabulaire van de nieuwe Argentijnse politicus voorkomen. De partijen zullen zich daarentegen wel moeten conformeren aan de "westerse en christelijke beschaving" en het "proces van nationale reorgani satie". In feite betekent het gepubliceerde "politieke plan" dat de belang rijkste partijen van voor de staatsgreep van maart 1976, de peronistische en de radicale, bui tenspel blijven staan. De conser vatieve partij die tot de opkomst van Peron een belangrijke rol speelde in de Argentijnse poli tiek, lijkt daardoor op de voor grond te gaan treden, evenals admiraal Massera, het met pen sioen gestuurde junta-lid, dat te genwoordig regelmatig in de publieke opinie treedt door zich negatief uit te laten over de "te liberale" economische politiek van minister Martinez de Hoz en dat diverse contacten onder houdt met vakbondsleiders, ver bannen peronistische en radicale politici en het comité voor de mensenrechten. Links zal in elk geval voorlopig niet aan de bak komen in Argentinië, dat blijkt overduidelijk uit het "politieke plan van Videla en collega's. De Argentijnse gene raals gaan zelfs zover dat zij ver zekeren niet te zullen aarzelen om opnieuw in te grijpen als het "in ternationale communisme" Ar gentinië bedreigt. In de ogen van veel Argentijnse le gerofficieren maakten tijdens het bewind van Isabel Peron veel pe ronisten deel uit van die "interna- tiun.il.- samenzwering**, all< r- eerst natuurlijk de guerrillastrij ders van 24 maart 1976 "democra tisch en rechtvaardig". Als ande re redenen worden aangevoerd "de internationale erkenning van de junta" en "het feit dat er in het hele land geen protesten zijn ge weest". Geen protesten? De feiten spreken voor zich: 1500 politieke gevan genen, meer dan 10.000 doden en 20.000 vermisten die op het ogenblik één voor één officieel "dood" worden verklaard. De Argentijnse generaals lijden evenals veel Latijnsamerikaanse collega's aan het in Brazilië ont wikkelde nationale veiligheids- syndroom. Volgens hen bevindt de wereld zich in een "internatio nale staat van oorlog" en moet Latijns-Amerika een "bastion" vormen tegen de "internationale communistische samenzwering" die West-Europa dreigt te over meesteren en de "westerse en christelijke beschaving" te ver nietigen. Een en ander blijkt uit verschillen de officiële documenten uit Bue nos Aires. Het "Politieke plan" van de Argentijnse generaals komt erop neer dat Videla de po litiek.- partijen die een openbaai leven willen leiden dicteert wat te denken en hoe te regeren. Het uitsluiten van linkse en progres sieve groeperingen komt ener zijds voort uit de vrees voor marxisme, maar wijst anderzijds ook op de ontevredenheid van het Argentijnse volk over het huidige regime. Als de tegenstanders van de con- servatief-liberale politiek toch geen gehoor bij de kiezers zouden vinden hoefden ze ook niet te worden gesloten. Het leven van de gemiddelde Argentijnse farm lie is de afgelopen drie en een half jaar volledig veranderd. Degenen die tot de middenklasse behoren moeten tegenwoordig elke peso omdraaien alvorens hem uit te geven. De luxe die de mensen tot maart 1976 genoten is eensklaps ver dwenen. Binnen twee jaar tijd waren de reéle lonen gehalveerd, op het ogenblik is de koopkracht van de meeste Argentijnen nog maar een kwart van die in 1976. Martinez de Hoz. de minister van economische zaken, is de afgelo pen twee jaar aan steeds meer kri tiek bloot kqmen te staan. Hij zou "te liberaal" zijn. Het eerste jaar van zijn bewind was succesvol, de inflatie werd van boven de 1000 procent teruggedrongen tot 125, maar zweeft op het ogenblik nog tegen de 100 procent. Martinez weet beter dan wie dan ook hoe stagnerend het slechte imago van de Argentijnse junta in het buitenland is geweest voor de "economische reorganisatie" Sinds de wereldkampioen schappen voetbal is er echter WW WO grotere activiteit van buitenlandse investeerders in Argentinië vmr te nmw Niet temin blijft de voornaamste klant van het "anti-communistische" Argentinië voorlopig nog de Sowjet-Unie, een paradox zon der weerga. Handel gaat waar politiek niet mag komen. Evenals de wereldkampioen schappen voetbal is ook de de- mocnütttcrlng bodorid om het imago van Argentinië in het bui tenland te verbeteren. Volgens verschillende politieke ballingen wil Videla de zaak zo regelen dat twee grote politieke partijen, waarschijnlijk de conservatieve en een nog op te richten partij onder leiding van Massera. de boventoon gaan voeren. Sommi gen verwachten zelfs dat Videla persoonlijk aan het hoofd zal gaan staan van de conservatieve partij Zyn huidige mandaat loopt in maart 1981 af. hetgeen zou kun nen betekenen dat zich eind 1980 een verkiezingsstrijd gaat afspe len met als hoofdfiguren twee militairen buiten dienst, Videla en Massera Beiden zijn volledig verantwoordelijk voor de tien duizenden slachtoffers van de "reorganisatie" en voor het feit dat de levensstandaard in Argen- tmn- met sprongen achteruit U gegaan. Democratie op z'n Ar gentijns. Uitgehold. ADVERTENTIE Als goede wijn alti jd duur was, zouden de Fransen nu straatarm zijn. De Fransen hebben een aangeboren gevoel voorwijn. Dus hebben zé makkelijk praten. Feilloos kiezen ze 'n goede wijn voor i r 'n betaalbare prijs. Omdat ze elke dag wijn drinken. Wij Nederlanders UlVinCHlSC hebben die feeling nu eenmaal niet. Ofschoon we zo langzamerhand k* leren een goede wijn te waarderen. Daarbij zoeken wc zekerheid: V -l 'Apellation Controleézeggen we geleerd. vfÏF' Maar ook daarin kunnen we makkelijk verdwalen. La Vineaisc lost dat op door uit het Jr beste wijnaanbod 'n keuze te maken, de if apellation te laten kontrolercn en de prijs fransl te houden. La Vinyaise is dus van de kwaliteit die de Fransen graag drinken

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9