Arrestaties voor fraude girokaarten KANTOORBANEN OP DE TOCHT Stroperij in Gelderland: met pistool op herten af Weinig criminaliteit onder buitenlanders ^Op maandag 31 december a.s. zijn wij geopend vanaf 9 uur! Veilingen halen grens van twee miljard niet Geen hechtenis bemanning Verstekelingenschip' VROOM DREESM ANN ZATERDAG 29 DECEMBER 1979 BINNENLAND DEN HAAG (ANP) - Het aantal buitenlanders dat met een geldi ge verblijfstitel in ons land ver blijft en wegens misdrijven met politie of justitie in aanraking komt is relatief zeer gering. Tot die conclusie komt de werkgroep coördinatie strafrechtelijk en administratiefrechtelijk vreem delingenbeleid in een rapport aan de minister en de staatssecretaris van justitie. De werkgroep werd ingesteld om de knelpunten te onderzoeken die zich in de praktijk voordoen tussen het openbaar ministerie en de vreemdelingendiensten. De bedoeling was om het straf- voerderingsbeleid en het vreem delingenbeleid zoveel mogelijk op elkaar af te stemmen. De werkgroep moest tevens richtlij nen opstellen voor het vervol- gingsbeleid als overd racht van de strafvordering aan het land van herkomst niet mogelijk of ge wenst is. In het rapport bespreekt de werk groep onder meer of in alle ge vallen waarin door een vreemde ling een strafbaar feit wordt ge pleegd, proces-verbaal door de politie moet worden opgemaakt Ontkennend antwoordde de werk groep op de vraag of de strafrech ter invloed moet kunnen uitoefe nen op het vreemdelingenbeleid van de overheid, ook al omdat verwijdering uit Nederland naast het opleggen van een vrijheids straf dikwijls door een vreemde ling als dubbele straf wordt erva- Voorts heeft de werkgroep zich be ziggehouden met de volgende problemen: de zogenoemde "verkapte uitlevering", de onge wenste verklaring van de vreem deling, de zaak van vreemdelin gen die als gevolg van een aan hen opgelegde gevangenisstraf problemen opleveren voor het gevangeniswezen en met de dag vaarding van de vreemdeling die op grond van de vreemdelingen wet uit ons land is verwijderd. De werkgroep vraagt tenslotte met spoed nadere aandacht voor de "vroeghulp" aan gedetineerde vreemdelingen. Van belang acht de werkgroep het dat gestreefd wordt naar een een vormig beleid op het punt van het overdragen aan de buitenlandse justitie van strafvervolgingen te gen vreemdelingen die reeds op grond van de vreemdelingenwet uit ons land zijn verwijderd. De werkgroep is van mening dat vreemdelingen van buiten de groep van westerse landen niet voor overdracht aan hun land van herkomst zijn aangewezen, zo lang zij in bezit zijn van een ver- blijfs- of vestigingsvergunning. AMSTERDAM (ANP) - De postale recherche in Amster dam heeft vijf mannen aangehouden op verdenking van het vervalsen van blauwe girobetaalkaarten. De vijf, Willy D. (36) uit Heemskerk, Loek A. (37), R. van R. (33), beiden uit Amsterdam, H.B. (24) uit Zandvoort en M.B. (28) uit Haar lem zijn 16 december aangehou den. De postale recherche heeft aanvankelijk gewacht met het bekend maken van de arrestatie omdat ze er eerst achter wilde WIEGEL WIL MINDER BB-KRINGEN DEN HAAG (ANP) - Minister Wie gel (binnenlandse zaken) wil het aantal kringen van de organisatie Bescherming Bevolking ver minderen. De BB kent nu 43 kringen en drie niet in een kring ingedeelde gemeenten (Amster dam, Texel en Dordrecht). Dat moeten er 25 worden plus de ge meente Amsterdam. De be windsman heeft dit laten weten aan de vaste kamercommissie voorde civiele verdediging, aldus een mededeling van zijn ministe rie. De nieuwe kringindeling hangt nauw samen met het streven om het aantal noodwachters te ver minderen. Bovendien vindt de minister het doelmatiger als er minder BB-kringen bestaan. Volgens het plan worden de drie kringen in Groningen, de drié in Friesland en de drie in Drenthe samengevoegd tot één kring in Friesland, één in Groningen en één in Drenthe. Overijssel gaat van drie naar twee kringen, Gel derland van zes naar drie. Utrecht van drie naar één, Noord-Holland van zes plus Amsterdam naar vier plus Amsterdam, Zuid-Holland van zes plus Dordrecht naar vier, Zeeland blijft ongewijzigd met twee kringen, Noord-Brabant van vijf naar vier en Limburg van drie naar twee. BELLEN MET ANTILLEN - On voorziene omstandigheden voorbehouden zal het vanaf 1 april 1980 mogelijk zijn om auto matisch met de Nederlandse An tillen te telefoneren. Dat beves tigde gisteren een woordvoerder van de PTT in Den Haag. Wanneer alles volgens plan ver loopt komen de benodigde aan passingen aan de telefooncen trales op de Antillen in het eerste kwartaól van 1980 gereed. komen waar de drukkerij stond Dat is tot nu toe niet gelukt, aldus adjudant J. Klaasse van de postale recherche gisteren. Hij voegde eraan toe dat de 1500 be taalkaarten die men in de woning van M.B. heeft aangetroffen, zeer goed waren nagemaakt. Ook stond in de woning van B, een ponsmachine. Twee van de aangehouden man nen, H.B. en R. van R. zijn inmid dels weer op vrije voeten gesteld Van R. had een deel van zijn kan toor aan de vervalsers verhuurd zonder dat hij wist wat er in zijn kantoor gebeurde. Hij zou met de praktijken van de bende verder niets te maken hebben gehad. De postale recherche vond ook een klein aantal betaalpasjes, waar mee verzilvering mogelijk zou zijn geweest. Maar het zou de mannen geen enkele moeite heb ben gekost om aan nog meer pasjes te komen. Die dingen kun je gewoon kopen, aldus adjudant Klaasse. Zou het de bende gelukt zijn om de betaalkaarten te verzilveren dan had dit een bedrag van 300.000 gulden kunnen opleveren. De postale recherche is de vervalsers op het spoor gekomen door de belangrijkste figuren, Willy D. en Loek A., in de gaten te houden. Dit duo was namelijk niet van proefverlof teruggekeerd. Zij wa ren begin dit jaar al betrokkeh geweest bij het vervalsen van blauwe betaalkaarten. De man nen van de postale recherche proberen er nu nog achter te ko men, waar de drukkerij van de vervalsers staat. Weer handel met Rhodesië DEN HAAG (ANP) - In verband met het opheffen door de Veilig heidsraad van de sancties tegen Zuid-Rhodesië zullen weer ver gunningen verleend worden aan het Nederlandse bedrijfsleven voorde handel met Rhodesiè. Dit heeft het ministerie van econo mische zaken gisteren bekend gemaakt. De in Nederland bestaande wette lijke voorzieningen in verband met de sancties tegen Rhodesië worden opgeheven. Aanvragen voor vergunningen moeten worden ingediend bij de centrale dienst voor in- en uitvoer in Groningen. AMSTERDAM .ROTTERDAM - een groot dok van de Amsterdamse Droogdokmaatschappij (ADM werd gisteren verhuisd naar een nieuw terrein van de Nederland se Dok en Scheepsbouw Maat schappij (NDSM) bij de Hem- brug. Voor de verhuizing kwa men vier sleepboten in actie Overigens kwamen er gisteren weer eens minder plezierige geluiden uit de hoek van de scheepsbouw De RSV-dochter Zware Appara ten bv in Rotterdam gaat sluiten Deze tak van het Rijn Schelde Verolme-concern biedt te weinig perspectieven voor de toekomst De 290 werknemers zullen worden herplaatst binnen de maat schappij. Wel zullen de lopende orders nog worden afgehandeld De Beleidscommissie Scheepsbouw is het gisteren eens geworden over een advies aan minister VAn Aardenne van economische za ken met betrekking tot steunver lening aan middelgrote en kleine werven. Volgens het advies moet in principe voor elke werf een vaststaand bedrag worden gere serveerd zodat de ene werf nooit meer krijgt dan de andere. Doel van dit systeem is-het handhaven van een zekere mate van natuur lijke selectie door middel van concurrentie. DEN HAAG (ANP) - Hoewel al enige jaren wordt verwacht dat het omzetcijfer van de Neder- landse.groente- en fruitveilingen de „magische" grens van twee miljard gulden zou halen, is dat ook dit jaar nog niet gelukt. Vol gens het produktschap van groente en fruit werd die grens dit jaar echter wel dicht bena derd. De lange winter begin dit jaar werk te remmend op de omzet en ook lieten tomaten en andere glas- produkten het er dit jaar wat prijs betreft bij zitten, hoewel in het algemeen van een flinke oogst kan worden gesproken. De oogst van appels en peren was dit jaar minder groot dan anders. De bloemen- en plantenkwekers zijn in het algemeen niet onte vreden over de resultaten dit jaar De twaalf georganiseerde bloe menveilingen in ons land hebben in 1979 ongeveer 1,25 miljard gulden omgezet, dat is een stij ging van een kwart miljard. Toch speelde de koude in het begin ROTTERDAM (ANP) - Drie bemanningsleden van het Nederlandse koelschip "Emmely", waar in oktober een verstekeling overboord zou zijn gezet, blijven voorlo pig op vrije voeten. Het ge rechtshof in Den Haag heeft gistermiddag beslist, dat de drie niet in voorlopige hech tenis hoeven te blijven. De rechtbank in Rotterdam had enkele weken geleden een zelfde beslissing genomen, maar de officier van justitie was daarentegen in beroep gegaan. Het hof heeft echter de beschikking van (5e recht bank bevestigd. De drie bemanningsleden, twee matrozen en een stuurman, werden begin december door de Rotterdamse politie gear resteerd. Dat gebeurde en kele dagen, nadat de beman ning zelf bekend had ge maakt, dat de kapitein van de "Emmely" op 24 oktober in Nigeria opdracht had gege ven om een 20-jarige Ghanese verstekeling overboord te zet ten. Het gebeurde in de mon ding van de Bonny River en volgens de bemanning is de Ghanese jongen verdronken. Bij terugkeer in Nederland - ze werden op staande voet ontslagen - gaven ze bekend heid aan het voorval. van dit jaar ook de kwekers in de ze branche parten. In het eerste kwartaal was er een sterk ver minderde aanvoer. Het leeuwen deel van de omzetstijging dit jaar komt voor rekening van de sterke teeltuitbreiding bij de potplan ten. - De prognose van het produkt schap voor siergewassen voor het volgend jaar is dat de teelt van bloemen zich met zeven procent zal uitbreiden en de teelt van pot planten met zeventien procent. Het produktschap concludeert dat het Nederlandse snijbloemena reaal met ingang van het nieuwe teeltseizoen (mei 1980) bijna 200 hectare groter zal zijn dan dit jaar. Dit is dan mede gevolg van de nog steeds voortgaande omscha keling door groentekwekers op bloemen- en plantenteelt. Be langrijke areaaluitbreidingen worden verwacht bij trosanjers, gerbera en orchideeën. In de bollensector wordt een kleiner aanbod van tulpen en hyacinthen verwacht. Rechtzaak over schilderijen Pieter Menten HAARLEM (ANP) De rechter commissaris bij de rechtbank in Haarlem heeft gisteren bepaald dat de Blaricummer Pieter Men ten tot 28 maart de gelegenheid heeft getuigen te laten horen in verband met de civiele procedure van het Amsterdams veilinghuis Sotheby Max van Waay tegen Menten. Deze procedure, over de kosten van veiling en bewaring van Menlens schilderijen sinds juni 1976, loopt al sedert 1977 voor de Haarlemse rechtbank. Het veilinghuis eist ruim vier ton van Menten. De rechter-commissaris hoorde gisteren de getuigen van het vei linghuis en bepaalde dat Menten drie maanden de tijd heeft met tegengetuigen te komen. Gevolgen van „chips" voor werkgelegenheid moeilijk meetbaar DEN HAAG (GPD) - De gevolgen van de „chips"-technologie voor werkgelegenheid en arbeids markt zijn in de huidige situatie moeilijk meetbaar. Aldus een conclusie uit een onderzoek dat het Britse bureau Metra Consul ting opstelde in opdracht van mi nister Albeda (sociale zaken). De invloed van de ontwikkeling in de micro-elektronica zal groot zijn, maar als het om cijfers gaat, ontstaan er problemen. Deze studie werd verricht in aan sluiting op de werkzaamheden van de zogenaamde commissie- Rathenau, die begin december een rapport uitbracht over het verschijnsel van de „chips". Daarin worden schattingen ge geven, met enige slagen om de arm. van 300.000 tot 600.000 ar beidsplaatsen die de komende ja ren verloren zouden gaan. Metra Consulting inventarisecrd e de si tuatie in de VS, Japan, Engeland, Duitsland, Noorwegen, Zweden en Canada. Micro-elektronische ontwikkelin gen in produkten en processen zijn vaak samengegaan met an dere gelijksoortige ontwikkelin gen. Daardoor is het niet altijd mogelijk aan te geven welk deel van de werkgelegenheidseffec ten nu precies voor rekening van micro-elektronica komen. Daar toe dient men eerst de technolo gische stand van zaken in de af zonderlijke industrieën of be drijfstakken onder de loep te ne men. Dat is tot dusver niet of on voldoende gebeurd, aldus Metra Consulting. Kwetsbare sectoren Als meest kwetsbare sectoren noemt het rapport: industrieën waar nog veel handarbeid voor komt, kantoren waar de automa tisering voortgaat, de automati sche gegevensverwerking en de telecommunicatie. Ten tweede kan er invloed op de werkgele genheid worden verwacht in: bank- en verzekeringswezen, procesindustrie, uitgeverijen en drukkerijen, onderwijs, hotelle- rie, gezondheidsdien sten, de tailhandel en transport. Wat de gevolgen van micro-elek tronica voor de kwaliteit van de arbeid betreft, zijn nog minder gegevens beschikbaar. Duidelijk werd wel dat een aantal, be kwaamheden, banen of functies, in ongunstige zin worden bein- vlocd. Als voorbeelden worden genoemd halfgeschoolde en ge schoolde machinebankwerkers en produktiearbeiders. Daar staat tegenover dat andere banen, als elektronische onderhouds diensten, programmeurs, in posi tieve zin worden beinvloed. Volgens het rapport zijn er al veel voorbeelden van een aanzienlijke vermindering van werkgelegen heid door overschakeling van de produktie van traditionele op die van sterk vernieuwde artikelen: bijvoorbeeld de horloge-indus trie en telecommunicatie-ap pa ratuur. De vraag naar computerspecialis ten zal blijven stijgen, maar hoe sterk is onduidelijk. Maar de vraag naar ponstypistes-code ei ders blijft nu al achter. Per saldo wordt een nettost&ging van de werkgelegenheid in de compu terindustrie verwacht, geconcen treerd in landen met concurre rende mini-computerindustrieen Algemeen wordt aangenomen dat de verdere invoering van mi ni-computers een vervanging van voornamelijk kantoorbedienden met zich zal brengen. Ondanks vertragende factoren moet tussen nu en vijfjaar reke ning worden gehouden met het verlies van een groot aantal ar beidsplaatsen voor typistes en administratieve krachten (me rendeels vrouwen). Voor de korte termijn is dit waarschijnlijk het terrein waar de „chipstechnolo gie" tot het grootste verlies van arbeidsplaatsen kan leiden, n de praktijk wordt het verlies aan arbeidsplaatsen gecompenseerd door een aanmerkelijke groei in de dienstverlening. Zo verwacht de Britse PTT dat in de komende 10 jaar de omvang van het perso neelsbestand nagenoeg gelijk zal blijven. Het wild heeft geen leven meer ARNHEM - „Geef ons meer mensen" Die noodkreet klinkt steeds luider in de kringen van de Veldpolitie - de zogenaamde Vlie gende Brigades van de rijkspolitie - die de strijd tegen het stro- persgilde dreigt te gaan verliezen. Weliswaar heeft generaal P. J. Plattel, de algemeen inspecteur van het korps rijkspolitie beloofd dat de eenheden veldpolitie, die gezamenlijk rond 50 man tellen, tot 170 „vliegende brigadiers" zullen worden uitgebreid. Erg veel spoed wordt er achter die toezegging echter niet gezet. Intussen wordt de criminele stroperij in ons land steeds feller. Alleen al in Gelderland opereert naast de tientallen ..gelegen heidsstropers" een „harde kern" van ruim 20 nietsontziende cri minelen die met misdadige praktijken het wild in deze provincie op afschuwelijke wijze vermoordt. Die elementen degraderen het stropersgilde tot een keihard be drijf, waardoor er niets meer is overgebleven van de mentaliteit van de wildstroper uit vroeger dagen. Voorheen trof men nog stropers aan die - vaak uit bittere armoede - probeerden op zo humaan mogelijke wijze een haas of konijntje te verschalken. Er was een zekere sportieve rivaliteit tussen stropers en jachtopzie- Wist een stroper zich door een wildschut betrapt, dan gedroeg hij zich sportief en gaf zich over. De „eerlijke" wildstroper zorgde er voor dat er geen drachtige hinde in zijn strikken liep. Er werd rekening gehouden met de bronsttijd van reeën en edelherten en een wilde-zwijnenzeug met biggetjes was voor de rechtgeaarde stroper taboe. Dat was een ongeschreven wet. Maar die tijd is voobij. De keiharde wildstroper van nu heeft geen verstand van zwartwild, roodwild, kleinwiid en gevogelte. Heeft ook geen belangstelling voor de natuur en haar fauna. De tegenwoordige stroper is alleen maar uit op winstbejag, brengt de wildstand om zeep en ratelt met automatische wapens vanuit supersnelle auto's de dieren tegen de vlakte. Het is onveilig geworden in bos. veld en beemd. Wee de jachtopzie ner of boswachter die de criminele stroper probeert de voet dwars te zetten. De betrapte stroper geeft vol gas en stuurt zijn dure slee recht op de man aan. Die mag dan nog van geluk spreken als hij tijdig met een sprong het lijf kan redden en geen schot hagel in zijn lichaam krijgt gejaagd. Wie zijn die agressieve, misdadige autostropers? De veldpolitie maakt er geen geheim van: het zijn bijzonder moei lijk te vangen rand-criminelen, souteneurs en andere louche lie den uit Arnhems rosse Spijkerbuurt. onderwereldfiguren uit Amsterdam, Enschede en Eindhoven. Want zelfs uit die steden komen ze om Veluwe en Achterhoek onveilig te maken De lichtbak waarmee de stroper-van-vroeger" de hazen en konij nen belaagde! heeft nu plaats gemaakt voor een set fel-schynende hologeen-koplampen. Zit een dier eenmaal, totaal verblind, in die lichtzee van schijn werpers, dan heeft het geen kans meer. Uit het naar beneden gedraaide portierraampje klinken dan salvo's van automatische wapens. Stenguns en andere machinepistolen ra telen de lichamen van de dieren aan flarden... Politie machteloos Tegen dergelijke strijd methoden staat de veldpolitie vaak mach teloos. Vandaar die zo hoognodige uitbreiding. Op het ogenblik zijn er Vliegende Brigades gestationeerd in Elspeet, Boxtel, Zundert, Maasbracht, Maam, Hansweerd en Ommen. Totaal rond 50 man. Het aantal veldpolitie-groepen zal tot 17 worden uitgebreid. In elk district van de rijkspolitie èèn veldpolitie-eenheid. De Vliegende Brigades hebben er sedert hun bestaan-de Veldpoli tie werd in 1955 opgericht - voor gezorgd dat ons land weer een goede reewildstand heeft. Sinds 1951 groeide het aantal reeen van 5000 naar 25.000 exemplaren. De Veldpolitie heeft zich van stond af aan met grote vastberadenheid ingezet om de wildstro- perij in het algemeen en die van grofwild in het bijzonder, in te dammen. Vooral in die beginjaren werd het reewild catastrofaal door het stropersgilde bedreigd. Daaraan is een halt toegeroepen. Geen wonder dat de Vereniging Het Reewild dit jaar de jaarlijkse wis- selprijs toekende aan de Veldpolitie. Die onderscheiding - een bronzen plastiek van een reebok - heeft intussen een plaatsje gevonden op de Algemene Inspectie van de rijkspolitie Maar intussen doet, zoals gezegd, de criminele stroperij steeds harder van zich spreken en kunnen de Vliegende Brigades het werk niet meer aan. Ze maken OOIIStailt overuren, liggen s,.ms twee dagen en nachten in het veld onder barre omstandigheden. Verschuilen zich bij vorst, regen en mist onder de struiken om stropers te betrappen. De in Elspeet gestationeerde groep Veldpolitie heeft tot taak heel Gelderland - ruim vijfduizend vierkante kilometer - met slechts tien man „schoon" te houden. Aan het hoofd van de groep staat adjudant A. K. Zaagman. Hij vertelt dat het bijzonder moeilijk is de harde stroperij effectief aan te pakken. Betrappen op heter daad is er meestal niet bij. „Vaak moeten we het hebben van de wapens en de buit die de stropers "s nachts na hun operatie in het bos achterlaten en het later, op klaarlichte dag, weer komen ophalen. Onze „pak-kans" is dan een stuk minder, omdat het dan weer drukker op de wegen en in het bos is geworden. Constant op die plaatsen „posten" is dan vaak nog het enige dat nog resultaat kan hebben". In veel gevallen bedienen de criminele stropers zich van de moder ne techniek. Ze hebben „scanners" in de auto. waarmee ze de radioberichten van de politie afluisteren en dan precies weten wanneer en waar ze achter de vodden worden gezeten. De commandant van de Vliegende Brigade in Gelderland hoopt op een spoedige uitbreiding van zijn tien man tellend groepje, want volgens hem is het door stropers weggeroofde wild een veelvoud van hetgeen dat tot dusver werd aangenomen. DICK HORST ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7