John van der Wiel: "In principe gaat niets mij te snel" P/Leiden: kans op 'rehabilitatie' Bettine Vriesekoop: 1979, een jaar met vele hoogtepunten ESQ* J hi H i AZC bevindt zich in troebel water ZATERDAG 29 DECEMBER 1979 PAGINA LEIDEN - De postbode zal in 1980 ongetwijfeld met een nog grotere frequentie schaakinvi taties aan huize Van der Wiel afleveren. Betrof het vorig jaar meestal uitnodigingen voor na tionale toernooien; in 1980 zal de Leidenaar deel uit gaan maken van het rondreizend schaakcircus. En dat betekent bijna het ge hele jaar in het buiten land toeven. John van der Wiel zal er geen moeite mee hebben, "want in de loop van dit seizoen is er een groeiend besef geweest dat ik profschaker moest worden". Dat besluit is nu definitief, want door de onophoudelijke stroom successen in het af gelopenjaar is zijn Elo-rating (een graadmeter voor de sterkte) naar een zodanig ni veau gestegen dat de organi satoren van internationale toernooien hem er graag bij willen hebben. De basis daar voor legde Van der Wiel al in januari, toen hij in Groningen met zijn Europese jeugdtitel een meesterresultaat ver diende. De successen volg den elkaar in snel tempo op "maar in principe gaat mij niets te snel". Op het Neder lands kampioenschap ein digde Van der Wiel als vierde "en dat was een grote mee valler, want ik had van te vo ren niet het idee ergens bo venin te gaan eindigen". feeste Na in Lone Pine (Californië) in een sterk open toernooi vier uit negen te hebben gescoord lag het volgende hoogtepunt in Amsterdam. In de groot meester B-groep van het IBM-toernooi klasseerde het voormalige Leidse Philidor- lid zich als beste Nederlander en dat betekent dat hij vol gend jaar in de A-groep mag uitkomen. Het seizoen kon vanaf dat mo ment niet meer kapot, maar Van der Wiel leverde zijn moeder, die de plakboeken bijhoudt, nog handenvol werk op door tijdens zijn vakantie in Dieren nog 'even' open Nederlands kampioen te worden. "Ik beschouwde het als een recreatietoer- nooitje, want het is daar altijd erg gezellig, maar naarmate het duidelijker werd dat ik kanshebber was, ben ik het rustiger gaan aandoen". Ook voor zijn eigen club, Volmac Rotterdam, maakte hij achter het derde bord zijn meesterti tel wkar door in de Europa Cupduels veel punten te ver Plezierig spiegelen zamelen. De benjamin ("Dat vind ik rotwoord. Het lijkt dan net of ik nog een kleuter ben") van de regerende landskampioen dwong door die prestaties erkenning af in het selectieve Rotterdamse schaakgezelschap. "Ik kan vreselijk goed met die men sen opschieten", meldt Van der Wiel. "Het zijn allemaal pretentieloze jongens. Dit in tegenstelling tot vele studen ten die rechten studeren en vaak denken dat ze alles zijn". Van dat wereldje neemt de 20- jarige student in de rechten ("Mijn kandidaats heb ik nog net gehaald") nu voorgoed af scheid. "Al zal ik nog wel als een student blijven leven. Want een profschaker maakt het vaak ook laat en slaapt meestal lang uit. Maar ik pro beer me wel wat discipline op te leggen". Nodig Dat zal ook wel nodig zijn wil Van der Wiel zijn inmiddels verworven reputatie vast houden. Zelfverzekerd en corrigerend: "Je kunt beter zeggen uitbouwen, want ik heb de leeftijd om door te sto ten. Ik word zelfs al omschre ven als Nederlands hoop en de nieuwe Timman. Voorlo pig is daar de tijd nog niet rijp voor, maar ik bruis momen teel wel van het zelfvertrou wen. Het komt alleen net niet over het randje van het champagneglas". Het feestdrankje zal komend jaar ongetwijfeld nog wel en kele keren gedronken wor den. Al stelt Van der Wiel voorop dat hij in 1980 niet zo veel succes verwacht als dit jaar. "Maar toch hoop ik een keer uit mijn slof te schieten met een grootmeesterresul- taat. Ik lig er echter niet wak ker van als ik die kandidaat- grootmeestertitel dit jaar niet haal. Voor Ree en .vroeger Langeweg is dat een obsessie geworden. Daar wil ik voor oppassen. En mogelijk dat ik op de komende nationale kampioenschappen een kansje maak, nu Sosonko en Timman niet mee zullen doen", blikt hij vooruit. Tevens zal Van der Wiel een analyseboek over de draken- variant Siciliaans uitgeven. "Ligterink, Enklaar en Baljon zijn een paar jaar geleden daarmee begonnen en vorig jaar ben ik daar bij gekomen. Begin volgend jaar zal het klaar zijn". Tot die tijd werkt de Europees jeugdkampioen ook aan de voorbereiding voor zijn eerste confrontatie met grootmeesters in 1980, het Hoogoventoernooi. "Ik ben nu al bezig met mogelijke openingen en zodra ik de deelnemers weet (zal ver moedelijk een groot aantal gevestigde namen ontbreken, omdat er in die periode in Zweden een landenwedstrijd wordt afgewerkt) ga ik hun partijen en openingen na speuren", meldt de als aan vallend ingestelde schaker, die de tendens naar voorzich tigheid, waarmee Karpov zo veel succes heeft veraf schuwt. "Ik houd meer van tactische en gecompliceerde stellingen". Een opvatting die niet door iedereen wordt ge deeld, maar waarmee hij voorlopig wel het gelijk aan zijn bord heeft. Ten slotte hield John van der Wiel ook privé aan het afgelo penjaar goede herinneringen over. Door zijn 'hobby' leerde, hij zijn vriendin, Yvette Na gel, kennen. Ze is de dochter van het PvdA-senaatslid en de snelschaakkampioene van Nederland tot 16 jaar. "Yvette is een verrijking voor de da messchaakwereld", merkt Van der Wiel over zijn tweede liefde op. Want ook komend jaar zal de dame van het schaakbord hem blijven fas cineren. ALPHEN AAN DEN RIJN - De positie van AZC. die driejaar lang onaantastbaar is ge weest binnen de Nederlands waterpolowereld, is aan het wankelen. De naweeen van het in februari van dit jaar tijdens een bijeenkomst in Bunnik ontstane conflict tus sen de KNZB en de Alpheuse ploeghebben hun sporen ach tergelaten. Oorspronkelijk werd de oor zaak van de verwijdering tussen AZC-spelers en de bond gezocht in hun weige ring om met de nationale se lectie een trainingsstage te doorlopen op de Canarische Eilanden. Dat is ook juist. Maar beter is het te zeggen dat door wrij vingen over en weer - waarbij ook een hele duidelijke con troverse tussen bondscoach Ivo Trumbic en AZC-baas George Geurtsen aan het licht trad - de situatie rond het na tionale zevental volledig uit de hand is gelopen. De harde kern van AZC -die spelers die in het Nederlands team uit kwamen - werd daar de dupe Internationals als Buunk, Stro- boer en Van Es konden de uit stoting, die in de media een steeds grimmiger nasleep kreeg, mentaal moeilijk ver werken. Zeker ook omdat spelers uit het resterende nationale zeven tal jnet aanvoerder Jan Evert Veer voorop,zich bleven afzet ten tegen het illustere AZC- gezelschap. Eric Noorde- graaf.eéh van de talentvolste spelers in AZC en Nederland, onttrok zich aan het door de Alphense spelers ingenomen standpunt en voegde zich door middel van een "privé- actie" weer bij de selectie. Die daad vond in AZC-kringen geen algemene bijval en maakte de situatie nog troe beler. De voorbereiding op de in okto ber van start gegane nieuwe competitie, waarin AZC z'n drievoudige titel moet verde digen, viel door alle verwik kelingen voor een flink deel in het water. Met een bovenma- Coach Geurtsen is op deze archieffoto nog aan het werk bij AZC. Hij diende zijn ontslag i tige krachtsinspanning wist AZC de averij in het beker toernooi nog te verdoezelen. In een crematoriumsfeer" (uitspraak Geurtsen) eiste AZC in september de natio nale beker voor zich op, waardoor het zich in ieder ge val verzekerde van deelname aan de Europa Cup 2 van vol gend jaar. Oe competitiestrijd verloopt moeizamer. De vorig jaar nog ongeslagen titelhouder verloor al vele punten. Bo vendien verdween AZC in het Joegoslavische Belgrado vroegtijdig uit de Europa Cup. De uitschakeling legde ook interne verhoudingen tus sen spelers en coach George Geurtsen bloot, waardoor laatstgenoemde na zes jaar z'n ontslag indiende bij de Aphense club, die ook niet van blessures (Noordegraaf, Buunk, Stroboer) gevrij waard bleef. Hans 't Hart fungeerde korte tijd als inte rim-coach (AZC richtte zich fel op door o.a. winst op kop loper Zian en zes punten in vier dagen tijd) en maakt het seizoen met Nico van Dam af. Er is al veel verloren en de vraag rijst of AZC aan de wankele basis van 1979 ge noeg heeft om zich overeind te houden. Aan deze pagina werkten mee: Ad van Kaam Wim van Wanrooy Herman Poos HAZERSWOUDE - Het jaar 1979 was voor Bettine Vriese koop een jaar met vele hoog tepunten. De sterkste Neder landse tafeltennisster aller tijden veroverde in juli voor de tweede maal het Europees jeugdkampioenschap. In het Palazzo dello Sport herhaalde de nu 18-jarige Hazerswoud- se het kunststukje van twee jaar geleden, toen zij in het Franse Vichy voor de eerste keer tot Europa's sterkste jeugdspeelster bekroond werd. Rome vormde opnieuw een be kroning voor de intensieve training waaraan de pupil van trainer Gerard Bakker zich nu al zo'n ruime vijf jaar onder werpt. Gemeten naar de Oost-europe- se maatstaven kan Vriese koop met haar gemiddelde 25-uurs training per week de vergelijkingstoets met het daar gehanteerde staatsama- teurisme gémakkelijk door staan. Zij het, dat ze zich er in het Hollandse klimaat veel meer opofferingen voor moét getroosten. Vlak voor haar gouden trip naar Rome boekte de Hazerswoud- se ook op maatschappelijk gebied een goede overwin ning door voor haar eindex amen Havo te slagen. Vriese koop bewees daarmee dat topsport en school, wanneer er een goede samenwerking gevonden wordt, hand in hand kunnen gaan. Mede door haar studie moest zij bij een aantal grote interna tionale toernooien verstek la ten gaan. Het weerhield het parade-paardje van de NTTB er niet van om onvoorbereid de jaarlijkse krachtmeting met de Europese top-twaalf - Tienduizend betalende bezoekers zorgden in maart 1979 voor een unicum toen Parker Leiden en EBBC Den Bosch zich in de Groenoordhal opmaakten voor de beslissende wedstrijd om de nationale bas ketbal titel. Onder 'een muur van geluid' liep de heersende kam pioen zich tijdens de ongemeen spannende finale stuk op het betere collectief van EBBC maar er was eigenlijk niemand die daar toen om treurde. De toeschouwers die zelf voor zo'n schitterende entourage hadden gezorgd waren ondanks de nederlaag van hun favoriet toch de grote winnaars. Ze hadden meer gekregen dan ze ooit konden vermoeden. Sportief gezien was het de tweede dreun die de Leidse basketbal lers moesten i Dramatisch Een maand daarvoor had Juvcntud de Badelona in een dramatisch verlopen wedstrijd de ploeg afgehouden van kwalificatie voor de linale-poule van de strijd om de Europa Cup 1. Uitgerekend de sterspeleis Mitchell Plaat en Arthur Collins liepen elkaar kort voor het einde - en op weg naar de beslissing - voor de voeten en vergaten de bal mee te nemen. Waardoor Badelona won en verder ging. Gunstig Leiden krijgt evenwel een kans op rehabilitatie. In de competitie verlopen de zaken tot nu toe zeer gunstig en de kans op een revanche tegen EBBC Den Bosch - in de Groenoordhal - zit er in. Voor de Europa Cup 2 lootte Leiden bijzonder goed. Met de versterkingen - het was overigens het jaar van de vele wissels - lijkt de finale een haalbare zaak. Leiden-EBBC: tienduizend betalende kijkers in de Groenoordhal. Bettine Vriesekoop. dit keer in het Zweedse Kris- tianstad- aan te gaan. Door wat pech reikte de daar als laatste geplaatste niet verder dan een achtste plaats, maar haar zege op de Europese ve dette Jill Hammerslev uit En geland mocht zeker een top prestatie genoemd worden. Met de maandwisseling van april en mei stonden de we reldkampioenschappen in Noord Korea op het pro gramma. In Pyong Yang weerde Bettine Vriesekoop zich opnieuw voortreffelijk, hetgeen uiteindelijk vertaald werd in een plaats bij de sterkste zestien. De Russi sche Valentine Popova ver sperde haar doorgang naar een prestatie van groter for maat. De vraag blijft of het seizoen van Vrieskoop nog succes voller had kunnen zijn. Het is oneerlijk om die vraag te beantwoorden, de lijst - met nog niet eens de ook nog be haalde derde nationale titel en de vijfde winst in succes sie van de Limburg-coupe en alle andere "restjes" - is uniek genoeg. Nederland heeft een ster van wereld-allure. Na haar Euro pese jeugdtitel in Rome nam de Hazerswoudse af scheid van de jeugd doorvoor het eerst in vijfjaar eens echt met vakantie te gaan. Maar in tussen werkt zij keihard om ook bij de senioren tot de bes ten te gaan behoren. De Eu ropese kampioenschappen in Bern (Zwitserland) staan voor de deur. Het duo Bakker/ Vriesekoop is twee jaar gele den al helemaal naar deze ti telstrijd gaan toewerken. Als de voortekenen niet bedrie gen kan ook 1980 een groots jaar voor de getalenteerde Vriesekoop gaan worden.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 26