„Ik denk aan Alphen terug met plezier" Wereldkampioene Petra de Bruin: '34 centimeter' Mientje Wortman: „We hebben zitten huilen van blijdschap" Mr. R. M. Gallas: 4 ZATERDAG 29 DECEMBER 1979 PAGINA 25 „Last van? Ach. dat mag ik ei genlijk niet zeggen. Maar het klimaat is hier anders dan ik gewend was. Het lijkt hier meer op een parlement. De politiek speelt er zwaarder" U hebt toen uw benoeming be kend werd gezegd: Zolang men niet op de man speelt, maar op de bal, zal het ivel gaan. Is die veronderstelling uitgekomen Gallas glimlachend: „Ja, maar men moet het goed m de ga ten houden hier" Men is hier veel informeler. Ben t U veranderd? „Ja, beslist! Ik moet eenvou digweg wel. Ik sta er nou eenmaal voor. Ik probeer ui teraard wel mezelf te blijven" Bij zijn benoeming tot burge meester van Delft zei Gallas onder meen „Zo n echt oud- Nederlandse stad, met zo'n magnifiek centrum met zo'n naam, om daar in de rij van bestuurders te staan, dat trekt me erg aan" „Dat handhaaf ik helemaal", zegt Gallas onmiddellijk „Die oude stad doet me wat. 't Is prachtig hier, op welke dag of in welk jaargetijde dan ook" Cultureel Op cultureel gebied is er in Delft genoeg te beleven. En dat kon (en kan) van Alphen niet gezegd worden. Gallas daarover „Het culturele pa troon wordt hier inderdaad zeer gewaardeerd. Ik heb hier in een paar maanden meer gehoord en gezien dan in Al phen in jaren, maar dat komt ook omdat ik hier met veel verenigingen en instellingen kennis wil maken. Je hebt hier bijvoorbeeld twee zeer goede toneelverenigingen die beschikken over een eigen gebouw, een zogenaamd mi cro-theater. „Kijk, dat is ook Delft", klinkt het enthousiast Bestuurder zijn van Delft is overigens een slopend be staan. Er wordt regelmatig tot diep in de nacht gewerkt. .Je moet proberen je gezondheid op peil te houden door ook, net als vroeger, te wandelen en te fietsen. Dit tot je drieen zestigste jaar volhouden lijkt mooi. Maar daar zit ik geluk kig nog ver vanaf. Ik heb nog zeven jaar voor de boeg. U moet niet denken dat ik reik halzend naar het einde uitzie. Zo is het niet. Ik werk graag" Vanuit Delft vraagt hij nog: „Mag ik via U de Alphenaren een voorspoedig 1980 toe wensen CHRISTA VAN HEES DELFT - „Ik denk aan Alphen terug met plezier. Niet met weemoed, nee. Er spelen hier trouwens zoveel problemen, dat ik niet veel tijd heb om daarover na te denken. Ik kom eigenlijk te weinig in Alphen. Binnenkort hoop ik mijn opvolger in Alphen te ontmoeten. Ik wil de bekende gezichten wel weer eens zien. Als er zich een aanleiding voordoet kom ik graag naar Alphen" Op 11 april dit jaar werd bekend dat Alphens toenmalige bur gemeester, mr. Robbert Marie Gallas (56). de nieuwe eerste burger van Delft zou worden. Een maand later, op 12 mei, volgde het afscheid van Al phen, waar hij elf jaar burge meester was geweest. „Het is toch wel een hele grote verandering geweest", be kent Delfts nieuwe burge meester in zijn kamer aan de sfeervolle Oude Delft. „Gro ter dan ik verwacht had, ja", beaamt hij. Delft kent grote problemen, waarvan het grootste naar het oordeel van burgemeester Gallas het gebrek aan grond is. Gebrek aan ruimte heeft Gallas in zijn vorige gemeen ten, Alphen en Leiderdorp, nooit gekend. „Delft zit hele maal ingeklemd en dat geeft enorme problemen voor bij voorbeeld de woningbouw, de industrie en de sport. Er komen hier aanbiedingen van bedrijven die zich in Delft willen vestigen, waarvan ik met mijn Alphense instelling zeg: daar wil iK graag mijn medewerking aan geven, maar er is hier geen plaats verzucht Gallas. „Dat vind ik echt het allergrootste probleem, een gemeente die geen grond heeft" Het liedje van „geen geld" komt er in Delft overigens onmid dellijk achteraan", vertelt mr Gallas. „De begroting 1980 is nog wel sluitend, maar we balanceren op de financiële rand" Wennen Alphens vroegere burgemees ter heeft moeten wennen aan zijn nieuwe gemeente. „In veel opzichten loop je ano niem door zo'n plaats heen. Dat geelt aan de ene kant voordelen. Maar ik vond .het in Alphen ook altijd wel ge zellig dat velen je kenden en omgekeerd" Politiek gezien is de CDA-er Gallas in het college van bur gemeester en wethouders, met PvdA-ers, VVD-ers en een D'66-er, een vreemde eend in de bijt. Hebt U daar last van? HAZERSWOUDE-RIJNDIJK - "Toen ik die brief van de provincie, want ik zag aan de envelop gelijk al dat die van de provincie was, in de bus vond, stond ik gelijk te trillen op mijn benen. Ik durfde hem ook niet open te maken, maar mijn man zei: maak hem maar open, dat moet toch gebeuren. En toen bleek dat we mochten blijven zitten, hebben we hier aan tafel zitten huilen van blijdschap Erger Het werd allemaal steeds erger "Eerst kwam er een man die ons vertelde dat wat hem be trof het huisje wel kon blijven staan. Maar toen puntje bij paaltje kwam, trok hij zijn plank op. Ook zijn er een keer tibee mannnen geweest die ons huisje kwamen fotografe ren, en die zeiden verder niets" Eind augustus brak echter de eerste zonnestraal door in de vorm van een ambtenaar van de provincie. Die kwam ook eens kijken hoe het uit 1897 daterende woninkje erbij stond. "Hij zei tegen ons dat het zonde was als het zou wor den afgebroken, en dat hij in zijn rapport zijn bestzoudoen voor ons", vertelt mevrouw Wortman opgewekt. Toen kwam de zware tocht naar het provinciehuis, waar het echtpaar zijn verhaal mocht vertellen. "We zaten daar met het wijkcomité en toen kwam er langs onze plaats een oud, gebogen mannetje lopen met heel slecht passende kleren aan. We dachten eerst dan het een boertje was, maar het bleek de rechter te zijn Grijnzend denkt mevrouw Wortman aan dat moment te rug. Ze heeft daar ook wel re den toe, want dat mannetje besliste dat het echtpaar mag blijven zitten. Alhoewel, er dagen al weer nieuwe wolken aan de hori zon op. Een bouwmaatschap- Dat is de herinnering van het echtpaar Wortman aan het glorieuze moment toen de zon door de donkere wolken die zich boven hun woninkje aan de Rijndijk hadden samenge pakt, heenbrak In het begin van dit. jaar kreeg het echtpaar Wortman in een schrijven van drie regels van het gemeentebestuur te horen dat hun huisje, waarin ze al 22 jaar wonen, zou worden afgebroken. Reden: het was te bouwvalligHet echtpaar te kende gesteund door het wijk comité die hebben ons steeds geweldig geholpenprotest aan bij de gemeenteraad, maar die besloot in februari dat burgemeester en wethou ders gelijk hadden. Slopen dus. "Zelf ben ik niet naar die raadsvergadering geweest" vertelt mevrouw (Mientje) Wortman, "ik heb de hele avond door het huis lopen be ren" Het echtpaar ging toen in be roep bij de provincie, maar met de verwachting dat dit allemaal maar uitstel van executie zou zijn. Want je vecht dan toch tegen de bier kaai", meent Wortman. Het werd een hele zware acht maanden voor het bejaarde echtpaar. "Ik heb er nachten niet van geslapen. Dan kon ik weer niet in slaap komen, en ging drie, vier keer in de nacht maar beneden zitten vertelt mevrouw Wort- pij heeft de drie woningen-in een-blok gekocht, en heeft tot nu toe niets van zich laten ho ren. "We weten helemaal niets van wat die maatschappij van plan is. Ik vind het schandalig dat ze maar niets van zich laten horen" rea-, geert mevrouw Wortman. Dat het echtpaar ooit zijn wo ninkje zou verlaten, daar is wat de Wortmannen betreft geen sprake van. "We hebben indertijd drie jaar moeten wachten op dat huisje, we hebben er voor moeten vech ten. Zo'n huissie krijgen we nooit meer, en ze zullen ons er nooit van ons leven uitkrij gen", zegt Wortman strijdlus tig. En zijn vrouw vult aan: "Ze zullen ons er aan onze ha ren uit moeten slepen SJAAK SMAKMAN NIEUWKOOP - "34 centimeter scheelde het. De speaker heeft het op de foto-finish nagekeken. Het was een kwestie van spontaniteit. Op dat moment dacht ik dat ik ge wonnen had, maar die Belgische kwam nog hard op me af. Ik moet zeggen dat ik dat beeld nog vaak heb teruggezien". Petra de Bruin (17) gaat in gedachten graag nog even terug naar Valkenburg, 25 augus tus van dit jaar. De dag, waarop de jeugdige Nieuwkoopse bij volslagen verrassing tot wereldkampioene op de fiets werd ge kroond. Naar het moment ook, dat ze de fout van haar sportleven dreigde te maken door ruim voor de meet al van de triomf te gaan genieten. Jenny Desmeth, haar Belgi sche rivale in de laatste meters, kwam uit eindelijk 34 centimeters tekort om het goud voor de juichende blonde Petra weg te ka pen. De nieuwe draagster van de regenboogtrui schrok even. Niet voor lang. Zij raakt niet zo snel geïmponeerd, hetgeen ook bleek toen zij plotseling het middelpunt van de be langstelling werd. "Het was natuurlijk grandioos", zegt zij, opnieuw genietend. Want de napret is nog niet op. "Ik heb hele maal niet staan huilen of zo. Ik lachte me juist elke keer weer rot. Prachtig. Ga je na de finish naar de perszaal toe, waar allemaal buitenlandse vragen aan je worden gesteld. Die moesten wel vertaald worden, maar ik vond het wel geinig". Rustig eten "Daarna naar het hotel, rustig eten. 's Mid dags weer naar het parcours gegaan. Er was wel uit Nieuwkoop gebeld, maar s avonas was er een gezellige avond in Valkenburg. En toen ik de volgende dag bij de profs ging kijken, kreeg je het al. "Daar gaat ze, werd er geroepen. Komt er 'n klein jongetje op je af en meteen staat er een hele kring om je heeri. Leuk, joh, maar je komt alleen niet weg'ï: "Toen naar huis en de intocht met de arreslee - ook door Noorden - meegemaakt. Het weer was slecht. Ik ben er twee weken ver kouden van geworden. Jackie aan, jackie uit. Ze wilden allemaal die trui zien. In huis stonden verschrikkelijk veel bloemen". "Ik had altijd een voorbeeld genomen aan dat meisje van zeventien, die Beate Habets. En dan ben je ineens zelf kampioene. Gran dioos". "En onderweg, hè. Zit je op je fiets en al die Hollanders naar je roepen. Hardstikke mooi, al dat gekrijs, daar onder aan die Cauberg. Ja, grandioos". Opgewonden De directe flitsen raken op. Petra de Bruin, thuis op een stoel aan tafel van een eenvou dige woning aan het Zuideinde, kan er ei genlijk nog steeds niet over uit. Ze praat enigszins opgewonden. In dat opzicht is ze veranderd. Maar ook in andere. "Ik ben iets veranderd, vind ik zelf. Vroeger was ik al tijd met meiden onder elkaar. Jongens inte resseren me nu ook. Je gaat iets verder den ken. Jongens trok je nooit zo mee op, maar ik heb yu een hoop mensen leren kennen". "Elke dag is er, ook nu nog. eigenlijk steeds wel wat. Je krijgt veel telefoontjes. De tv is geweest, ook op school. Ik heb twee fietsen- zaken geopend. Je lost wel eens ergens een startschot. Vooral in het begin waren er veel huldigingen. Oh, ja, ik heb zelfs een café geopend. Moest ik 's morgens in Dronten rijden, kwam die man me daar ophalen om in Oosterhout een café te openen. Dat soort dingen. Leuk hoor. Ik heb net een gesprek met de radio gehad, samen met Bettine Vriesekoop, Marjan van der Torre en Ria Visser. Dat wordt in januari uitgezonden. En ik heb een uitnodiging om op 10 januari naar de verkiezing van sportman/sport vrouw van het jaar te komen. Je ontmoet plotseling allerlei mensen. Bij een ploegen- voorstelling van Amstel kwam ik Willy Al- berti tegen. Gebeurt je anders toch niet?" Gewend "Ik raakte snel aan die veranderingen gewend omdat ik het gauw genoeg overal naar m'n zin heb. Maar er komen na zo'n kampioen schap ook ineens een hoop sponsors op je af en met dat soort dingen zit je echt. Ik kan geen geld aannemen. Dus zegt er een: kom joh, dan rijd je volgend jaar in Amerika. Zegt de directeur van Gazelle, mijn ploeg: als je wil kan je bij ons ook naar Amerika. Zo gaat dat. Ben van Erp, onze ploegleider, is een beste man. Daarom wil ik niet weg. Hij behartigt mijn belangen ook". "De mensen denken gelijk dat je alles kunt gaan doen. Je houd er wel wat van over, maar geen huis of auto. Je begint pas. Kijk, Keetie, die al zestien jaar bezig is, heeft wel wat meer. Je verdient er niets mee, maar "1979 is voor mij een onvergetelijk jaar, denk ik. Ik kijk er met voldoening op terug. Ik neem een voorbeeld aan Keetie. Ze stopt. Dat is 'n opening in het dameswielrennen. Petra de Bruin. Dit jaar heb ik haar nog een paar keer ver slagen. Daar was ik wel trots op. Ze moest echt op me letten en ik fiets pas vier jaar" Nooit Ik heb ook nooit zo over het trainen nage dacht. Die amateurs bij ons in de ploeg, die letten op het eten wat ze krijgen, op het op tijd naar bed gaan etc. Ze fietsen wel alle maal goed. Maar daar heb ik nooit bij stil gestaan. Je moet ook niet te ver in dat soort dingen pluizen, maar het kan wel goed voor jezyn" Een wereldkampioene krijgt ook bezoek aan huis. Middels brieven klopten honderden mensen - "een schoenendoos vol" - aan bij Petra, die felicitaties ontving uit Engeland, België, Duitsland en Tsjecho-Slowakije. "Ik kan ze niet allemaal schryven, maar het is wel leuk. Net zoals die 83-jange man uit Badhoevedorp. Die kwam me op de fiets speciaal feliciteren. Op het dorp kwam ik hem al tegen en zei: ga effen mee koffie drinken. Zit 'ie bij ons aan tafel van: ik drink nu lekker koffie met de wereldkampioene. De mensen denken datje anders bent, maar je blijft hetzelfde. Je moet tenminste probe ren jezelf te blijven en je niet belangrijker gaan voelen. Raar, hoor. Want als je eens iemand "vergeet" gedag te zeggen, heb je gelijk "kapsones". "School", besluit Petra, "is moeilijk te com bineren met alles wat by zo'n titel komt kij ken. M'n interesses liggen momenteel an ders. Als je naar bepaalde byeenkomsten moet, zitje er mee. Ik wil de INAS - ik zit in m'n examenjaar - wel afmaken, hoor. Maar eigenlijk ben ik een jaar te vroeg kampioene geworden". WIM VAN WANROOY AS** De Wortmannen in hun huisje dat i de provincie mocht blijven staan

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 25