m De lijdensweg van een Rijnsburgse palingboer Meijer: 'Gemeentebelangen voert beleid waarde honden geen brood van lusten...' r Maatschappelijk werkster praat met leerlingen over problemen Unicum in de onderwijswereld PAGINA 24 ZATERDAG 29 DECEMBER 1979 om me beschikbaar te stellen als lid van provinciale staten. In onze afdeling werd toen gezegd dat ik daar geen tijd voor had. De heren gingen dus over mijn tijd beslissen. Toen hoefde het voor mij niet meer. Als ik het had gewild had ik bij het hoofdbestuur in beroep kunnen gaan. Ik weet zeker dat ik toen in het gelijk gesteld zou zijn. Uiteindelijk heb ik dat achterwege gelaten en heb me aangesloten bij Gemeentebelangen, een par tij die mij destijds erg aan stond". "Dat zoveel mensen op mij hebben gestemd tijdens de laatste verkiezingen was een reden om in de raad te blij ven", gaat Meijer verder. "En daar ben ik geaccepteerd. Het bewijs daarvoor is dat nie mand tegen mijn kandida tuur voor de oommissies stemde". Dat zelfs zijn oude parti/niet tegen was, verbaast - hem nog altijd. Meijer zegt voorlopig ook rustig op zijn stoel in de Voorhoutse raad te blijven zitten. "Einde lijk kan ik eens vertellen wat ik zelf wil. Natuurlijk, je moet kritisch staan tegenover het beleid vajn B en W, maar wat de raadsleden tegenwoordig doen is zo passief. Ze praten maar. Beslissingen durven ze niet meer te nemen. Net als bij Oosthout dus. En laat ik je dit vertellen, als ze niet oppassen dan missen ze de boot en kun je de eventuele steun uit Den Haag wel vergeten". SASSENHEIM Maatschappe lijk werk op school .Voor zover bekend een unicum in de on derwijswereld. De stichting Maatschappelijke Dienst verlening Bollenstreek begon daarmee het afgelopen jaar op twee scholen: de Don Bos- coschool i n Lisst* en de Savio- scliool in Hillegom. Beide scholen voor "moeilijke kin deren". De Savioschool is een zogenaamde lom-school (voor kinderen met leer- en opvoe dingsmoeilijkhedeni, de Don Boscoschool is een "mok- schooi' voor moeilijk opvoed bare kinderen. Hel maatschappelijk werk op deze heide scholen voorziet duidelijk in een behoefte. Vol gens Herman Coenen, hoofd van de afdeling maatschap pelijk werk van de stichting Maatschappelijke Dienst verlening, is dat inmiddels duidelijk gebleken. Concrete uitspraken over resultaten wil Coenen liever niet doen. Niet alleen omdat resultaten niet direct meetbaar zijn, maar ook omdat nu wordt gewerkt aan een zogenaamd "evaluatie-rapport Dat rapport beval onder meer een verslag van de ervaringen op de beide scholen van maat schappelijk werkster Marjan van Wely. Eind januari '80 wordt het rapport besproken met de beide schoolhoofden en andere medewerkers van de stichting. Maatschappelijk werkster me vrouw A. Kaastra startte vo rig jaar, het laatste jaar waarin zij als maatschappe lijk werkster actief was (zij is inmiddels met pensioen), op verzoek van het schoolbestuur met een wekelijks spreekuur op de Hillegomse Savioschool. Verder nam zij zitting in de toelatingscommissie, die beoordeelt of kinderen voor plaatsing op de school in aanmerking komen. De reden voor het verzoek van het schoolbestuur aan me vrouw Kaastra was dat de leerkrachten op de Savio school geen tijd hebben om met de leerlingen over hun problemen te praten. Van be geleiding die ook buiten de schooldeur doorgaat komt daardoor vrijwel nooit iets. Bovendien zijn de leraren vaak niet thuis in de proble matiekze zijn daarvoor niet opgeleid.Naar de mening van de maatschappelijk wekster is de opleiding van leerkrach ten nog te veel gericht op het overdragen van kennis en te weinig op de toch zo noodza kelijke begeleiding. Mevrouw Kaastra. én de stich ting maatschappelijke dienstverlening, beschouwde het eerste jaar op de Savio school als een experiment. Al snel bleek dat zij binnen de school als maatschappelijk werkster een duidelijke taak kon vervullen. "Hoewel het aanvankelijk wat stroef liep, ging het naarmate het school jaar vorderde steeds beter zegt mevrouw Kaastra. "Uit de contacten met kinderen vloeiden vaak contacten voort met ouders". Juist die contacten met de ou ders zijn volgens de oud- muatsehappelijk werkster van belang, omdat de moei lijkheden van een kind veelal te maken hebben met de situa tie binnen het gezin. Ook het bestuur van de Savio school was tevreden over het experiment. Daarom werd besloten de proef om te zetten in, zoals de heer Coenen het uitdrukt: een "detacherings contract", een overeenkomst tussen de scholen en de stich ting waarin deze vorm van begeleiding is vastgelegd. Het werk van mevrouw Kaa stra is met ingang van het nieuwe schooljaar overgeno men door maatschappelijk werkster Marjan van Wely. Zij houdt een wekelijks spreekuur op de Savioschool en op de Don Boscoschool en maakt deel uit van de toela tingscommissies. "We hebben'inmiddels een veel completer beeld gekregen van de wijze waarop het maat schappelijk werk op scholen moet worden uitgevoerd", zegt Herman Coenen, "maar er zijn op dit moment nog geen concrete plannen om in de toekomst ook op andere scho len aan de slag tegaan.aliser naar ons idee wel behoefte Coenen wil liever eerst afwach- ten of er in de bollenstreek een schoolbegeleidingsdienst van de grond komt en hoe die gaat werken. "De vraag is ioat zo n dienst zich tot taak stelt en of hijzich ook m°t de begeleiding van lom- en mok-schoolleer- lingen gaat bezighouden. Als daarover meer duidelijkheid is kunnen we verder zien HANS VELDHUIZEN Herman Coenen van de stichting Maatschappelijke Dienstverlening. Van Delft in zijn rokerij: "Je ruikt niks en je ziet niks." RIJNSBURG - Theo van Delft behoorde dit jaar tot de ondernemers, die in de hoek zaten waar de "klappen" vielen. De ene na de andere tegenslag moest hij incasseren, nadat hij zijn plan voor de verbouwing van zijn loonbedrijf tot palingrokerij bij de gemeente had ingediend. Voorhouter Meijer: "Dat royement ging zo onfatsoenlijk" De rokerij is nu bijna twee maanden in bedrijf. Haalt Van Delft opgelucht adem? Is alles nu in kannen en krui ken? „Het is allemaal nog moeilijk. Je moet een klan tenkring krijgen. Bovendien zit ik met dure handel, die ik moet inkopen. Ik verdien er geen cent aan. Je hebt droog brood. Een vetpot is het niet". Het verkrijgen van een bouw vergunning verliep erg stroef. Van Delft is volgens zijn zeg gen "doodziek" geworden van de hele papierwinkel. Tot tweemaal toe kreeg hij een proces-verbaal aan zijn broek omdat er zonder vergunning werd gebouwd. Van Delft: „De bouw is twee keer stop gezet. De toestanden die je meemaakt, het is allemaal voor niets, wantje ruikt niks en ziet niks. Ze zijn bang voor stank en ongedierte, vcor aan- en afvoer van vis. Dat is allemaal kolder. Van januari af heb ik narigheden gehad". Het eind van de lijdensweg lijkt nog niet in zicht te zijn. "Een hinderwetvergunning heb ik nog niet", zegt Van Delft, die alle procedures maar moeilijk kan begrijpen. Drie ton De verbouwing, het plaatsen van rookkasten en andere in stallaties zoals een koel- en vriescel heeft hem al met al een goede drie ton gekost. Op zolder heeft hij een duizenden guldens kostende filterin stallatie staan, zodat de rook gezuiverd in de Rijnsburgse lucht verdwijnt. „Het is schone lucht. Het is het beste van het beste. Daar kunnen ze me nooit en te nimmer meer op aanvallen". Van Delft zoekt nog naar een af zetgebied voor zijn paling. "Van 100 pond paling in de week kan ik niet eten. Ik moet naar wegen zoeken om 500 pond per week te verkopen. De concurrentie is groot. Ik prakkezeer erover om mijn handel ook in het buitenland te verkopen". Van Delft noemt enkele roke rijen in de omgeving, die al dertig jaar draaien. "Daar kan ik toch niet mee wedijveren. Ik ben maar een gewone par ticulier. Het moet groeien, maar winst zit er nog niet in. Het kost al leen maar geld", moppert hij. Van Delft zou ook wel paling op zondag willen verkopen, maar in een christelijke ge zind dorp als Rijnsburg kan hij daar volgens zijn zeggen- niet toe overgaan. Het feit dat hij zijn loonbedrijf aan de Sandtlaan heeft ver bouwd betekent overigens niet dat hij straks in het voor jaar niet met de ploeg het land opgaat. „Van de palingrokerij alleen kan ik niet bestaan". VOORHOUT - Het voorlopig in de ijskast stoppen van de Voorhoutse nieuwbouwplannen voor het gebied Oosthout is dit jaar zonder meer een van de voornaamste politieke gebeurtenissen geweest in de bollenstreek. Een opmerkelijke rol daarin ver vulde het raadslid F. C. Meijer (63). Terwijl de meerderheid tegen de plannen stemde, toonde Meijer zich, als enige van zijn partij (Gemeentebelangen), voorstander. Nog diezelfde week werd hij uit zijn partij geknikkerd vanwege deze beslissing. me er dan ook niet druk over maken dat ik eruit ben gezet. Wat me wel heeft getroffen is dat dit is gebeurd op een on fatsoenlijke wijze. Als een loopjongen je komt vertellen datje eruit bent gezet dan zegt dit toch wel wat." „Zwartmakerij" Meijer verwijt zijn vorige partij ook "zwartmakerij". Hij ver telt: "Ik zou financiële belan gen hebben gehad bij het doorgaan van de bouw, ik zou uit de Oranjevereniging van Voorhout zijn gezet. Dat is allemaal niet waar. Ja, ik zit inderdaad niet meer in de Oranjevereniging, maar daar ben ik zelf opgestapt, omdat daar dingen gebeurden die mij niet zinden. Terwijl ik al les over had voor de zaak be lazerden ze mij". Hij kan het nog steeds niet ver kroppen dat bepaalde verha len in Voorhout de ronde de den, die volgens hem volko men uit de lucht waren ge grepen. Ook de reden dat de in Katwijk geboren Meijer door zijn eigenwijsheid in 1974 uit de KVP werd gezet wordt opnieuw door hem ontkend. "Het verhaal luidt heel anders", stelt Meijer de finitief. "Ik werd gevraagd Nu rond jJe jaarwisseling staat Meijer nog steeds op het standpunt dat hij destijds een juiste beslissing heeft geno men. "Wil je de financiële consequenties kunnen dra gen van een dergelijk plan dan moet je tenminste 1500 woningen neerzetten, waar van een groot deel in de vrije sector. Je moet het wel groots opzetten, want uitstel van de bouw gaat ten koste van de woningzoekenden. Ja, als je zelf een dak boven je hoofd hebt maakt het niet uit om te wachten met het nemen van een beslissing. Zo gaat dat nu bij ons in de raad", zegt Meijer zonder aarzelen. Het raadslid dat nu als 'partij Meijer' deel uit maakt van de Voorhoutse gemeenteraad heeft in het verleden nauwe lijks commentaar gegeven op zijn royement door Gemeen tebelangen. Nu zegt hij toch: "In die partij wordt sinds de verkiezingen van '78 een be leid gevoerd, waar de honden geen brood van lusten. Ik kan

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 24