"Voor geen geld ga ik Palace nog binnen Jan-Dirk Pronk is christen gebleven r;:rzz&mÊsm Directeur Van Hese. ZATERDAG 29 DECEMBER 1979 PAGINA 23 "Ik kreeg het toen wel even te pakken", reageert de Noordwijkernu. "Ja, ik ben hard weggelopen toen ik die troep had gezien. Verschrikkelijk. Als het aan mij zou liggen ging dat hotel vandaag nog legen de grond. Voor geen geld krijgen ze mij daar nu nog naar binnen. Wanneer ik iets moet hebben, dan haalt iemand dat wel foor me. Je ziet alles weer voor je als je naar binnenstapt. Dat hoeft voor mij niet:' Precies een jaar geleden werd Noordwijk midden in de nacht opgeschrikt door een felle, uitslaande brand die in Palace woedde. Twee verdiepingen brandden volledig uit. De schade liep in de miljoenen Opknappen was er niet meer bij. Muren waren door de hitte krom getrokken of waren gescheurd. Éénmaal werd de omgeving zelfs afgezet, omdat er gevaar voor instorten bestond. NOORDWIJK - Eén keer nog is directeur Van Hese in 'zijn' afgebran de Palace-hotel ge weest. Niet uit vrije wil, maar min of meer ge dwongen. Een kraker had er geslapen. De po litie vond dat de eige naar maar even moest meegaan om te kijken of er niets werd vermist. Van Hese zelf was zo geëmotio neerd, dat hij een dag later met een hartaanval in een zie kenhuis moest worden opge nomen. Zijn vrouw had gauw in de gaten dat er iets niet in de haak was met haar man. Ze belde de dokter die hem di rect liet opnemen. In het zie kenhuis kreeg hij het infarct. "Ik ben er slecht aan toe ge weest. Van de eerste vijf da gen kan ik me niks herinne ren. De eerste keer dat ik me bewoog zei m'n buurman; zo joh, ben je weer terug?" Vooral de eerste dagen na zijn verblijf in het ziekenhuis kreeg Van Hese het zwaar te pakken als hij over de boule vard wandelde en het afge-' brande hotel aanschouwde. Dan moest hij snel doorlopen. "Maar dat heb ik nu wel van me kunnen afzetten", zegt hij. Toen ook begreep Van Hese pas wat hij kwijt was. 's Nachts had hij nog het gevoel dat het allemaal wel zou meevallen. Maar de volgende dag kwam de grote schok. "Toen ik overdag nog eens ging kij ken", zegt de directeur, "had ik al heel gauw in de gaten dat dit een verloren zaak was. Daar viel niks meer aan te spijkeren. Dan zie je alles, dat je in vijf jaar opbouwde, in rook opgaan. Palace had, toen ik het kocht, een omzet van anderhalf miljoen gulden. Vijfjaar later was die opgelo pen tot zeven miljoen. Als je zoiets binnen een paar uur tijd verliest, doet je dat toch wel wat." Geen pijn Van Hese had graag op dezelfde Directeur Van Hese 'Ik ben er slecht aan toe geweest." club' personeel. "Vijfenzestig man kwamen van de een op de andere dag op straat te staan. Maar dat is allemaal bijzonder fijn opgelost. Bin nen drie maanden had prak tisch iedereen een andere baan. Er waren mensen bij die binnen vier dagen al bij een andere baas aan de slag kon den. Ja. daar heb ik wel van staat te kijken. Als straks de sloper komt geloof ik niet dat het mij veel pijn zal doen als de boel wordt neergehaald. Ik loop nu net zo gemakkelijk langs PalaceEen klem jaartje geleden lag dat wel iets anders." weg doorgegaan. Het was de bedoeling het bedrijf in fasen op te knappen. Het visrestau- i de parallel-bouie- de eerste stap. Het is. om beide com plexen tot één geheel te laten vloeien en over de weg i verbinding te maken van het ene naar het andere or derkomen. In het hotel had hij een 'fijn Na de brand het Van Hese snel een plan in elkaar zetten om zo gauw mogelijk wat anders op de boulevard te laten ver rijzen. De gemeente Noord- v. ijk veegde dit van tafel. Er volgden onderhandelingen, maar men kon elkaar niet vinden. Voor de Palace-di recteur reden om de zaak van de hand te doen. Van der Put te uit Amstelveen kocht het afgebrande complex voor een niet onaanzienlijk bedrag. Terug "Wij komen in elk geval terug", /«•et Van Hese nadrukkelijk. "Het restaurant op de bene denverdieping. met zo'n achthonderd plaatsen, ga ik exploiteren." In de kelder van dat restaurant komen zestien bowlingbanen en buiten rondom terrassen met een capaciteit van twaalfhonderd zitplaatsen. Wat Van der Put te verder op die plek gaat doen. wil Van Hese niet kwijt. Volgens hem zijn die plannen nog niet afgerond. Misschien wordt een gedeelte bestemd als hotel, maar de kans be staan ook dat er appartemen ten komen of heel luxe wo ningen. Zeker is dat volgend jaar met de bouw een begin zal worden gemaakt. Ander half jaar later zullen de plan nen zijn voltooid. "Dit seizoen hoeft men dus geen activitei ten op de boulevard van ons te verwachten." Van Hese wil zich meer en meer op het pad van het amuse ment gaan begeven. Niet al leen in Nederland, maar ook over de grens. Zo heeft hy in Drachten een boerderij ge kocht en is hij onlangs eige naar geworden van een ijshal op Las Palmas. In de buurt van Noordwijk wil hij een ca fé-restaurant met twintig bowlingbanen en acht of ne gen overdekte tennisbanen laten bouwen. Welk dorp dit wordt houdt Van Hese nog even geheim. Pas als alle ver gunningen rond zijn, geeft hij de plaatsnaam prijs. En in de badplaats zelf? "Waar we nu mee bezig zijn. maar verder niks. Noordwijk is niet zo soepel. Kijk zelf maar eens naar de gemeenteraad. Daar zitten toch veel te weinig za kenmensen in? Ze moeten de situatie eens door het oog van de toerist bekijken. Want die is de consument van de bad plaats. daar moeten we het van hebben." KATWIJK/AMSTERDAM - Jan-Dirk Pronk is chris ten gebleven. De kerk is nog altijd een heilige plaats voor heni. Velen zouden Gods huis mijden als ze net zo'n onverkwikkelijke affaire achter de rug hadden als de ontslagen 29-jarige CPN-leraar van het christelijke Pieter Groen College in Katwijk. Jan-Dirk Pronk: geen behoefte Pronk heeft er geen behoefte aan om te oordelen. De ont slagkwestie was voor hem helemaal geen reden om het christendom de rug toe te ke ren. Integendeel zelfs. Die na re geschiedenis heeft hem ..duidelijk gemaakt, dat er in het bijzonder onderwijs nog wel wat moet worden gedaan. "Kijk", relativeert de maat schappijleraar, "als ik het christendom had afgedankt, had ik toch niet al die moeite hoeven doen om aan de school verbonden te mogen blijven? Ik blijf er wel bij: het schoolbestuur heeft ongelijk gehad toen het mij de laan uitstuurde." Géén wrok Omkijken in wrok. Jan-Dirk Pronk zal dat zeker niet doen. Hij blikt vooruit. Alle Katwij- kers op één lijn plaatsen en voorzien van de titel 'klootjesvolk', vindt de leraar niet eerlijk. Voor hem lopen ze niet allemaal met oogklep pen voor. "Als je zegt dat dit dorp een achtergebleven ge bied is, doe je een hoop Kat- wijkers onrecht aan." Tóch wordt Pronk om de ha verklap met zijn neus op de harde feiten gedrukt. Niet één schoolbestuur heeft het tot nu toe aangedurfd om hem als maatschappijleraar binnen te halen. Steeds weer kwam het communisme om de hoek kijken. En Jan-Dirk heefj heel wat sollicitatiebrieven geschreven: aan christelijke- en openbare scholen. Tot in de wijde omtrek van dc hoofdstad. Twee keer kreeg de Amsterdammer al bij voorbaat een briefje: 'in de vacature is voorzien'. Even zoveel keer sloeg Jan-Dirk nauwelijks een week later een krant open en trof hij dezelfde advertentie aan als waarop hij eeder had geschreven De Waarheid Pronk verbloemt niet dat hij communist is. Thuis in zijn Amsterdamse woning aan de Van Spilbergenstraat, twee hoog, ligt het dagblad De Waarheid open en bloot op ta fel. Aan de smoezelige muur, die eens wit moet zijn ge weest, hangt een tegeltje met een tekst van diezelfde krant. Hierin wordt verhaald over de komst van tienduizend Cana dese soldaten in de Tweede Wereldoorlog. Zelfs in het toilet hangen leuzen die de denkbeelden van Pronk dui delijk maken. In het kleine woonkamertje snort een oude, grijze gaska chel. Een grote, zwarte kat blijft net zo lang zeuren tot ze eten krijgt. Dan springt ze op de toetsen van de 'piano, schrikt van het zware geluid en zoekt vlug een veiliger heenkomen bovenop het in strument. Een groot poppen huis, Jan-Dirk kreeg het op z'n vierde verjaardag, doet dienst als wandmeubel. Om onder meer het glasservies in op te bergen. Na twee bakken zwarte koffie en de nodige zware sigaret ten, merkt Pronk op: ,.'t Is in derdaad erg moeilijk om aan een baan te komen. Het lijkt wel of er voor elke school een enorme bos prikkeldraad ligt. Je komt er niet gemakkelijk overheen. Ik ben nu maar aan het studeren geslagen. Voor lopig krijg ik voor een half jaar een uitkering. Binnen die tijd hoop ik toch wel een baan te hebben gevonden'klinkt het niet al te overtuigend. Katwijk Katwijk was het sleutelwoord als Jan-Dirk bij de et •n of an- dere school kwam orr ïte solli- citeren. Kaartte men het on- derwerp zelf niet a an. dan deed Pronk dat zelf wel Hij begrijpt het ook w et "Na- tuurlyk, aan de ei rie kant maakte die affaire het een heel stuk moeilijker om aan de slag te komen. Maar de an dere kant van de medaille is wel. dat er in christelijke scholen over mij wordt ge praat Althans over dat Kat- wijkse voorval. Nog niet zo heel erg lang geleden kreeg je niet eens de kans om hier binnen te komen. Nu moeten ze erover nadenken. Dat vind ik al een goede zaak." Maar bij sommige scholen klap te wel direct de deur dicht toen ze zijn naam onder de sollicitatiebrief lazen. Andere waren bereid met hem te pra ten. "Nee. het was niet altijd een uitgemaakte zaak. Er wa ren besturen die me best wil den hebben, maar ze hadden geen baan.. Jan-Dirk is reëel: het commu nist-zijn heeft er zeker toe bijgedragen dat hij tot nu toe geen baan heeft kunnen vin den. Dat ziet hij zelf ook wel in. "Als ze maar in een krin getje bleven draaien, dacht ik wel eens bij me zelf: wat zijn jullie toch een stelletje bange schijters. Laten ze er op z'n Toch een gewone zaakn Ach teraf moest ik er om lachen. Een trieste /aak blyft het na tuurlijk wel." Spaanders Zou hij zich ook zo hebben op gesteld als hij de zorg had kindertjes? Even wordt het stil in het kleine vertrek. De kat sluipt angst vallig dicht langs een wankele globe. Jan-Dirk draait be hoedzaam z'n zoveelste 'sjek kie'. Dan: "Ach, waar wordt gehakt vallen spaanders." I Weer «van stil "Tja, kinde ren Nou, die zouden er man aan moeten wennen dat hun vader er andere denk beelden op nahoudt dan de ouders van hun vriendjes en vriendinnetjes." En daar laat Pronk het by De maatschappij leraar is er nog niet moedeloos van geworden dat hy zoveel keer zijn neus heeft gestoten. Natuurlijk wil óók hy best een treetje hoger op de maatschappelijke lad der. Maar hy is niet van plan. als zijn idealen in gevaar ko men, daarvoor te bukken "Om carrière te maken, nee, daar ga ik nooit van zyn leven voor door de knieën. Dat heb ik nu niet gedaan en dat zal in de toekomst ook niet gebeu ren. Als je een goede idealist bent kun je dat met. Boven dien, ik ben zeker niet het on- derwys ingegaan om hogerop te komen." Bedanken Daarom ook zal het nóóit in Jan-Dirks hoofd opkomen om te bedanken als lid van de Communistische Party van Nederland. Door dik en dun zal hij de CPN blijven steu nen. "Als er een school is die me werkelijk wil hebben, moet ze dat er maar op de koop toe by nemen. Werk en privé-zaken kan ik heel goed gescheiden houden. Kijk. en als ik als hd van de party zou bedanken, zou je de proble men alleen maar voor je uit schuiven. Dat moeten we nou net niet doen. Uitpraten de zaak. dat is veel beter." Pronk weet inmiddels ook wie er bij de schoolleiding van het Piëta Groen College heeft aangeklopt om te vertellen dat hy communist is Welk voordeel de man daaruit heeft geput en wat de reden van het telefoontje aan de rector is geweest, weet hy niet Jan Dirk zal er vermoedelijk ook nooit achterkomen. Hy is niet van plan om eens met de 'ver klikker' te gaan praten over de motieven "Als die man er niet openlijk voor durft uit te komen, heb ik daar geen be hoefte aan." Over Jan-Dirk Pronk, die pre cies éen jaar heeft lesgegeven aan het college, hoeft men zich in Katwijk gtvn zorgen te maken "Met my gaat het goed", lacht, hy. "Ik hoop met de meeste mensen in de bad plaats ook. Doe ze in elk geval

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 23