'Vergeten doe je dat nooit' moest Boer Van Vulpen zijn boerderij uit. 'Veel meer dan een parttime- baan... Menselijk drama in de Me ren wijk Al acht duo's in Leids onderwijs ZATERDAG 29 DECEMBER 1979 H£DXXS PAGINA 21 Door Jan Rijsdam De boerderij van boer Van Vul pen in de Merenwijk die na veel strijd aan de slopershamer ten prooi viel. LEIDEN - Boer Van Vulpen is zijn boerderij kwijt. "Maar ik ben en blijf een echte boer", zegt hij heel beslist. "Ik ga niet in m'n zondagse pak lopen". Zijn vrouw doet snel een mooie jurk aan voordat de fo tograaf ze samen op de kiek zet. En dan, met z'n tweetjes poseren voor huh nieuwe "thuis". Er is geen twijfel mogelijk, ze zijn gelukkig samen. Bijna een jaar geleden moesten ze hun boerderij in de Leidse Merenwijk verlaten. "Verge ten doe je het nooit", zegt boer Van Vulpen. "Dat kan ook niet, we hebben er 38 jaar ge woond". Ze wonen nu aan de Rijndijk in Zoeterwoude. Moeder Van Vulpen vertelt: "In het begin konden we hier helemaal niet wennen. De hond is nog steeds niet ge wend. We hebben ook zoveel achtergelaten, zoiets moet slijten hé". Het is duidelijk, ze hebben het er nog steeds te kwaad mee. "Het doel waar voor we geleefd hebben is weg hé", zegt moeder Van Vulpen. "Het was altijd ge zellig op de boerderij. Vooral de laatste jaren kwamen er veel kinderen. Als je dan be- zig_was in de stal keken ze je met van die grote ogen aan... Boer Van Vulpen en zijn vrouw wilden graag op de boerderij blijven wonen. Maar de ge meente dacht daar anders over. In 1968 kocht de ge meente de boerderij en de landerijen. Waar vroeger de koeien van boer Van Vulpen liepen verrees de kolossale nieuwbouw van de Meren wijk. Alleen de boerderij (in middels een kinderboerderij) bleef overeind. Boer Van Vulpen en zijn vrouw moch ten er blijven wonen. Met nog zeven koeien op stal. Hun trots. Nog bijna een echte boerderij onder de rook van de Leidse nieuwbouw. Tot vorig jaar, toen moesten de boer en zijn vrouw wijken. De boerderij zou worden ge sloopt om plaats te maken voor een schoolbiologisch centrum. 5090 Handtekeningen, van ver ontruste Merenwijk-bewo- ners die vonden dat boer Van Vulpen moest blijven, wer den aan burgemeester Vis overhandigd. Maar het ge meentebestuur bleef onver biddelijk. De 65-jarige boer en zijn vrouw zouden desnoods met behulp van de sterke arm uit de boerderij worden gezet. "We moesten er 15 februari uit. al die handtekeningen werden gewoon minachtend opzij geschoven", aldus boer Van Vulpen. "Wc hebben toen een huis gekocht, maar mochten zelfs niet tot 1 mei in laten schilderen. Mooi he", klinkt het eenstemmig Dat komt nooit meer terug. Hij is nu afgebroken. Twee jaar ge leden kon die nog gerestau reerd worden. Dit jaar moest die ineens worden gesloopt. We willen echt niet tegen de gemeente aanschoppen, maar het is niet eerlijk gegaan Dat mogen de mensen best we ten Boer Van Vulpen en zijn vrouw zijn toch best tev reden in hun nieuwe huisje. "We zijn big dat we gezond zijn en elkaar nog hebben. Als we wel eens langs het bejaardentehuis lo pen en we zien al die mensen daar zitten dan zeggen we toch tegen elkaar, wat zijn we toch gelukkig". de boerderij blijven wonen. Toen moesten we twee keer verhuizen. Eerst trokken we in bij onze zoon in Rijnsburg, en later verhuisden we naar Zoeterwoude". "Dat viel echt niet mee", vertelt moeder Van Vulpen. "Mid den in de winter twee keer verhuizen, in de sneeuw en in de storm. Dat is het ergste wat er is". Ze kan het maar moei lijk verkroppen als ze er aan terugdenkt. "Ik vind het nog steeds erg dat ze ons op zo'n manier verjaagd hebben", zegt ze. "De éne dag gaat het beter dan de andere dag. Maar vergeten doe je het nooit. We wonen hier best fijn. hoor zegt ze even later. "De men sen hier in de buurt zijn erg hartelijk", vindt boer Van Vulpen. "In het begin, toen we hier woonden, kregen we nog wel brieven van kinderen uit de Merenwijk. Die schre ven dan: boer je moet terug komen". We zijn nog wel eens terug gegaan om te kijken bekent moeder Van Vulpen. "Maar dat doen we nu niet meer, want dan ben ik toch maar weereen paar dagen van m'n stuk af. We zijn wel erg dankbaar voor alles wat de mensen voor ons gedaan hebben. Beesten houden? Neen. dat gaat hier niet meer", klinkt het met spijt in de stem. "Pas in de laatste week, toen we de Merenwijk moesten verlaten hebben we de koeien naar de veemarkt gebracht. Dat viel ook niet mee. Maar het moest gebeuren op een gegeven moment. We hebben ze zo lang mogelijk gehouden. Ik ging natuurlijk wel vaker met dieren naar de veemarkt, maar dan kwam je ook weer met iets terug. En nu was het voorgoed afgelopen", aldus boer Van Vulpen. "We heb ben nu een klein tuintje waar ik wat kan rommelen. Er staat volop groente in. Daar had ik vroeger geen tijd voor. Ik ge niet nu zoveel mogelijk van de buitenlucht, want ik blijf een boer hoor". Moeder Van Vulpen komt met een schilderij van hun boerderij uit de achterkamer. "Die hebben we twee jaar geleden Boer Van Vulpen en zijn vrouw voor hun nieuwe woning in Zoeterwoude LEIDEN - Ze staan nu alweer voor het tweede schooljaar samen voor één klas. Dat wil zeg gen: de één 's ochtends, de ander 's middags. En vinden dat helemaal niet zo hijzonder. Het bijzondere raakt er ook een beetje af, want dit jaar zijn er in het Leidse onderwijs zeven duo- banen bijgekomen, wat het totaal op acht brengt. Christa de Boeren DiekiDieben men-delen-baan hadden. Ze staan voor de eerste klas van de Gunningschogl aan de Driftstraat (de Kooi). Hoewel Christa sinds een maand de tweede klas doet omdat de juf frouw daarvan met zwanger schapsverlof is. Het kon echt niet anders, anders zou ik het nooit zo hebben gedaan. Want dan betekent het nog dat je overal kunt worden inge schakeld waar iemand weg valt. En dat is niet de bedoe ling". zegt ze. Beiden hebben ze deze maand wel meteèn goed kunnen mer ken welke nadelen het alleen voor de klas staan heeft ten Dieky (links) en Christa met de kinderen van de eerste. opzichte van het werken in een duö-baan"Als je het een beetje behoorlijk wilt doen.de lessen aanpassen aan de kin deren. de ouders erbij betrek ken. dan kun je dag en nacht werken. En je kunt allerlei andere dingen, die ook be langrijk zijn voor hel onder wijs. moeilijk volgen", zegt Christa. Die andere dingen zijn bijvoor beeld hel bezoeken van verga deringen buiten school, bezig zijn in de vakbond, voor ou derklassen slaan en vunalles ondernemen om zoveel moge lijk van het beschikbare geld voor stimulering van het on derwijs ui de Kooi te krijfien. Maar ook het aanpassen van lessen en materiaal aan de kinderen waaraan ze lesge- Dieky vertelt "We werken met een leesmethode die overal wordt gebruikt en is gericht op het gemiddelde Neder landse kind. Maar die sluit helemaal met aan bij de si tuatie van kinderen in de stad Dus possen wij die ver halen aan. Maar nu ik alleen sla merk ik wel dat ik daar niet toe kom". Bovendien merken ze dat ze veel minder uitgerust voor de klas slaan. Bij een duo-baail kun je in de tijd dat je bezig bent reel meer energie in de klas stop pen". is de ervaring van Christa. De gemeente staat heel positief tegenover duo-banen Niet alleen vanuit werkloosheids oogpunt, is de indruk van Christa en Dieky. maar ook uit onderwijsoogpunt. De twee onderwijzeressen zien de duo-baan overigens met als oplossing van de werkloos heid in het onderwijs. "We zien het nwl als een oplossing die op grote schaal zon moeten worden doorgevoerd zegt Dieky. 'Want je komt daarmee niet toe aan een eerlijker verdeling van het werk.Nu hoor je vaak. van mensen die net van de pc dagogische academie komen rootal, dat ze omdat ze geen baan kunnen krijgen maar kiezen i'oor een duo-baan. Ie dereen heeft natuurlijk zijn eigen motief, maar als je maatschappelijk icordl dwongen vind tk dat een hele slechte reden. Het iverkt ook verhullend, want de gemeente heeft dan wel geen ir acht gel ders maar veel mensen zitten duo-baan Het mooiste zou zijn als je een zesklussige school hebt. tien man er voor en verdeel maar Dan zou het werk tussen man nen en vrouwen ook eerlijker worden verdeeld, vinden ze. Want nu zullen het room.. duo- baan worden geschoven en hebben bovendien degenen die fulltime werken de meeste invloed binnen de school. Die ky: "Het is nel waar je vanuit gaat.als je de halve tijd werkt kom je er met onderuit dat je minder invloed hebt. En het is heel legitiem om te zeggen ik verdien de helft dus ik werk ook voor de helft Zij en Christa werken veel meer dan de helft en vinden het daarom onterecht dat ze een aanstelling als parttimer voor precies een halve werk- week hebben gekregen Ze vinden dat een duo-baan veel meer inhoudt dan een partti me baan. Want ik ben net :o góed verantwoordelijk voor wat Christa doet in de klas en andersom. En je moet veel meer in overleg zitten, het is eigenlijk tweederde baan aldus Dieky. ae twee zou weggaan kan de gemeente iemand anders op die plek zetten waarmee de ander misschien helemaal niet kan of u il samenwerken Dieky Het is heel belangrijk dat je het goed met elka ir kunt vinden icant het is nopal openlijk wat de ander doet. Hef is veel zichtbaarder en dan heb je natuurlijk tmk kr, tiek op eikaars werk Dot moet je wel k u nnen pikken Ch ris fa en Dieky ku

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 21