Van Rooden Rijschoolhouder talen in alle 'Na alle ellende kan ik zeggen dat 't nu loopt' Leids record „Oudheden": 100.000 bezoekers in één jaar... ëSHQZB PAGINA 20 ZATERDAG 29 DECEMBER 1979 spelletje is geweest. Kappey- ne: "Ik ben nog nooit de stamboom van Theo Peters nagegaan maar toch weet ik absoluut zeker dat beide he ren, ook in de verste verte, geen familie van elkaar zijn. De enige overeenkomst die er tussen Van Rooden en Peters bestaat is dat ze beide net zo boordevol iedeeën zitten als een bok met keutels". Tot slot het woord aan Wil van der Kraats. Zij was voorheen instructrice bij Van Rooden en nu bij Theo Peters. Over de felle kritiek van enkele van haar voormalige collega's zegt zij: "Van een wanbeleid heb ik nooit iets gemerkt. Ik heb altijd gewoon gegeten. Ik vond het dan ook onterecht dat Van Rooden door die in structeurs als het ware in een hoek is getrapt. Dat heeft die man niet verdiend. Hij heeft de zaken tot het laatste mo ment toe netjes afgewikkeld". Zij vervolgt "Van Rooden heeft staan huilen toen het zeker was dat zijn bedrijf dicht moest. Je kan me toch niet vertellen dat je gaat staan janken als een bepaalde zaak je'niet raakt. Echt, die man was er kapot van toen hy zijn bedrijf stuk zag gaan". JAAP VISSER LEIDEN - "Les Veilig Van Rooden over de kop. 23 man op straat". Dit bericht op de voor pagina van donderdag 19 juli heeft heel wat Leidenaars op z'n minst verbaasd de wenke- brauwen doen fronsen. De meeste insiders in het Leidse autorij schoolwereldje hadden de bui al zien hangen maar voor iedereen bui ten dit wereldje kwam dit bericht als een vol strekte verrassing. "Van Rooden met z'n duizen den cursisten en al z'n activi teiten over de kop. Hoe is dat nu mogelijk?", zo werd er ge redeneerd. "Een niet te innen belastingschuld", was het commentaar van de heer Wiggers die als directeur van "Van Rooden" fungeerde. "Ze hebben een vies spelletje met ons gespeeld", was de emotionele reactie van enkele rij-instructeurs. "Het bedrijf had makkelijk uitstel van be taling kunnen krijgen en nog wel een jaar door kunnen draaien". Hoe de vork precies in de steel zat is nooit bekend geworden. De "topmensen" van deze grootste rijschool uit de Leid se regio zwegen in alle talen terwijl pogingen om Van Rooden zelf aan het woord te laten tot op de dag van van daag zonder resultaat zijn gebleven. Feit is in elk geval dat een ande re rijschoolhouder uit Leiden, Ton van der Bos, onmiddel lijk na de ondergang van "Van Rooden" contact zoëht met zijn vriend Theo Peters, de "rijschoolmagnaat" uit het oosten des lands. Deze toonde zich bereid om op de restan ten van het ter ziele gegane bedrijf een geheel nieuwe rij school te vestigen. Met over name van een niet gering aan tal Van Rooden-instructeurs. Waarom haalt iemand als Van der Bos na het verdwijnen van een grote concurrent on middellijk een nieuwe con current in huis? Theo Kap- peyne, publiciteitsman van "Theo Peters bv": "Concur rentie hoeft natuurlijk niet al tijd een vies woord te zijn. Zowel Ton van der Bos als Theo Peters zitten in het be stuur van de FAM (Federatie van autorijschoolmanagers J .V.). Ik denk dat Van der Bos aldus heeft geredeneerd: "Er komt waarschijnlijk toch ie mand in de plaats van Van Rooden en dan heb ik liever een concurrent in federatief verband. Bovendien sluit ik niet uit dat beide heren be paalde afspraken met elkaar hebben gemaakt". Het gerucht doet de ronde dat er een familierelatie bestaat tus sen Van Rooden en Peters en dat de wisseling van de wacht (Peters in plaats van Van Rooden) inderdaad een vies Honderden belangstellenden trokken maandag 23 juli vergeefs naar het hoofdkantoor van "Van Rooden" aan de Herenstraat in Leiden om getuige te kunnen zijn van de executie-verkoop van de 31 leswagens. Door de belasting werd deze executie-verkoop op het laatste moment afgelast omdat er van een faillissement (nog) geen sprake zou zijn. LEIDEN - De handel in klinkende feiten heeft het Rijksmuseum van Oudheden het afgelopen jaar geen windeieren gelegd. De opening van de op nieuw opgebouwde Egyptische Tempel van Taffeh en de gelijktijdige "oplevering" van drie vernieuw de afdelingen in het museum leidden, gestimuleerd dooreen flinke publiciteitsgolf, tot een nieuw Leids record: 100.000 bezoekers in één jaar. Al in april - de maand v tempel door prinsenhand werd ingewijd - tekende de toenemende belangstelling zich af. Meer dan 17.000 be zoekers passeerden die maand de kassa, tegen 5000 in april van het jaar daarvoor. Gemakkelijk zou je de indruk kunnen krijgen dat .het mu- florerende instelling is. en dat de popularisering ervan niets dan voordelen biedt. "Oud heden" eet echter via het mi nisterie van CRM gewoon mee uit de staatskas en kampt volgens directeur dr. H. D. Schneider net als andere mu sea met personeelstekort, veroorzaakt door geldgebrek. Dit leidt automatisch tot een af standelijker benadering van de gast. Pragmatisch en bewust geko zen, zegt Schneider. Grote groepen (vaak scholen) maar ook individuele bezoekers moeten met weinig of geen begeleiding hun weg door het Opvallend is dat de museum topman over dat laatste nau welijks rouwig is. "Het spijt me niet, en wat het scholcnbezoek betreft is het ook heel betrekkelijk. Mu- seumbczock heeft tegen woordig toch meer het karak ter van een uitje. Het rondlei den van groepen van honderd kinderen is onmogelijk. Je moet wel op deze toer gaan". Met wat Schneider terloops aanduidt als "mechanische begeleiding" wordt het ont breken van rondleiders nog enigszins gecompenseerd. De bekende half-uurs-film "Verdronken Verleden" over de opbouw van de tempel en de Egyptische verzameling draait drie maal per dag. het geluid ervan dringt prima hoorbaar door in Schneider's werkkamer. En verder zullen de scholen het moeten doen mfet boekjes en dia's. Ook de begeleiding van leerkrachten bij het wegwijs maken van hun leerlingen in de Oudheid begint - welis waar niet in het museum, maar op de Leidse universi teit - vorm te krijgen, aldus Schneider. Zélf vlast hij net als bijna een jaar geleden nog steeds op de aanstelling van een "educatief medewerker" voor het Tempel Even terug naar de 2000 jaar oude Tempel van Taffeh, het cadeautje van wijlen presi dent Nasser uit dankbaarheid voor Westers reddingswerk bij Egyptische oudheden. Opgesteld in de nieuwe over dekte hal van het museum, een mooi geheel. Het enige dat niemand opvalt is de ■k Dr. H. D. Schneider, directeur van "Oudheden": "Het rondleiden van groepen vaii honderd scholieren is onmoge lijk". kunstmatige zonsbeweging, die men heeft willen realise ren met aan- en uitgaande schijnwerpers aan het pla- Want hoe zit het eigenlijk met de ideeën van Schneider, die in januari nog aankondigde dat de nieuwe overdekte hal van net museum (speciaal opgetrokken voor de tempel, compleet met akoestisch pla fond) ook voor theater-uit voeringen en kamermuziek gebruikt zou kunnen wor den? Schneider moet toegeven dat daar nog niet veel van geko men is, en voorspelt ook dat het de eerste twee tot driejaar Geld en mensen ontbreken voor het "grotere" werk. De contacten die Schneider ter loops had aangeknoopt met De Appel (Den Haag) en het Publiekstheater (Amster dam) zullen voorlopig dus niet tot een optreden van die groepen leiden. Snel legt Schneider dan de r druk op het feit dat de hal de eerste plaats bedoeld voor de eigen museum-aeti viteiten. De lezing over Pom pel die laatst in de hal plaats vond had een "schitterende sfeer", zegt hij."Twee projec tie-doeken en dan die verlich te tempel.... en dan zijn er bo vendien nog de kleine ten toonstellingen die we in de hal houden. Muziek kan op zichzelf wel. De akoestiek is prima, dat is bij de opening van de tempel wel gebleken. Het Egyptisch ensemble dat toen speelde had zijn verster kers niet nodig". Overdreven bewaking bij de Tempel van Taffeh is tot nu toe niet nodig gebleken. Er loopt wel een bewaker in bur ger rond, dat laastste trou wens alleen omdat er voor hem nog geen uniform be schikbaar was. "De tempel wordt gerespecteerd en de ruimte ziet er nog keurig uit", aldus de directeur. Hoe groot het bezoek aan de - gratis toegankelijke - tempel afzonderlijk is, is niet bekend. Dat wordt niet gemeten. Reclame Zou het maken van reclame voor een museum toch nog een beetje taboe zijn? Want welke Rapenburg-bezoeker zou aan de eenvoudige bron zen plaat aan de muur genoeg hebben om te vermoeden dat daarachter de tempel en een nogal bijzonder museum huist? Daar gaat iets aan gebeuren, zegt Schneider. De bebording van zijn museum (dat hij zelf "een moeilijk museum" noemt) zal verbeterd worden. Volgens hem mist het grote bezoek aan "Oudheden" zijn positieve uitwerking op de andere Leidse musea niet. "Musea worden in de toe komst steeds belangrijker - dus in het personeelstekort móet gewoon worden voor- HENK VEGTER LEIDEN - "Ja, dat mag je wel zeggen. Een erg rumoe rig jaartje. Achteraf zeg ik toch dat het de moeite waard is ge weest om het zo te doen. In het belang van de invali den. De laatste vijfjaar waren er binnen de ANIB niks anders dan problemen. Ik heb op het punt ge staan om er helemaal mee te stoppen. Maar dan laat je wel mensen in de kou staan, die hulp hard nodig hebben.Na alle ellende die we hebben doorge maakt, kan ik nu zeggen dat 't loopt. Maar het moet nog beter gaan lopen". Fra Dijk. bestuurslid van de nieuwe Algemene Minder Validen Organisatie voor Leiden en Omstreken, kijkt de toekomst weer met opti misme tegemoet. Een half jaar geleden lag dat heel an ders. Toen streed hij met zijn mede-bestuursleden een vergeefse strijd tegen het lan delijk bestuur van de Alge mene Nederlandse Invaliden Bond om de gelederen weer te sluiten. Een diepgaand meningsverschil over de ma nier waarop de belangen van invaliden het best verdedigd konden worden leidde uit eindelijk tot een definitieve breuk. Het voltallige bestuur van de Leidse afdeling stapte op en richtte een nieuwe or ganisatie "p de AMVO. De blokkering van de afde- lingsgelden door het hoofd bestuur was voor het Leidse afdelingsbestuur de druppel die di- emmer deed overlo pen. Frans van Dijk: "We wa ren niet de enigen die over hoop lagen met het'hoofdbe- stuur. De afgelopen jaren zijn er vele afdelingen uitgetre den. Onenigheid over het te voeren beleid en de hoge kos ten van de vaste staf in Haar- alleen tiibiiic. «J len per jaar. Daar kregen we als afdeling maar 13 gulden van terug. De laatste tijd kregen we hele maal geen cent. Zo'n bedrag is veel te hoog voor een inva lide die moet rondkomen van een uitkering. Alles bij elkaar hadden we bij de opheffing zo n 45.000 gulden van het hoofdbestuur te goed. hadden natuurlijk kunnen procederen, zoals de afdeling Den Haag heeft gedaan. Maar dat kan jaren duren. We heb ben er schoon genoeg van. Daarom hebben we alles wat we nog hadden afgedragen. En er definitief een punt ach ter gezet. Op de tumultueuze vergade ring, waar de breuk definitief werd, waren er bezwaren dat de stem van de Leidse invali den op landelijk niveau niet meer gehoord zou worden. Inmiddels is dat probleem uit de wereld. Met nog vijftig an dere plaatselijke afdelingen (waaronder een groot aantal ex-ANIB-afdelingen) sloot men zich aan bij de Neder landse Federatie Arbeidson geschiktenorganisaties. De Federatie, die eind augustus officieel werd opgericht, heeft inmiddels al rond 20.000 leden. Op plaatselijk niveau is het nieuwe en tot negen man uitgebreide bestuur direct met veel energie aan de slag gegaan. Dat resulteerde on der meer in een nauwere sa menwerking met het Dien stencentrum voor bejaarden, spreekuren op gunstiger tijd stippen, meer speciale zwe- muren voor minder validen en sozen op diverse plaatsen. De contributie die aanvanke lijk 36.- per jaar zou worden wordt op 1 januari 1980 terug- geschroeid naar 25 - En daarvoor krijgen de leden eenmaaal per kwartaal ook nog een informatieblad. irgani- trouwen krijgen i satie. De conflicten hebben veel mensen kopschuw ge maakt. Er zijn er ook geweest die in de breuk een mooie kans zagen om te bedanken. Meestal mensen die we had den kunnen helpen, maar die nu een mooie smoes hadden om te bedanken. Dat is triest". Volgens Fr« met het probleem van de val se schaamte. "De invalide deinst er nog altijd voor terug om als zodanig te boek te staan. Men ziet het nog altijd als iets minderwaardigs. Plotseling niet meer opge nomen zijn in het arbeidspro ces. Ik heb dat in het begin zelf ook gehad. Je moet het zelf overwinnen, want het is onzin om je minder dan een ander te voelen Cen sterke organisatie is naar het oordeel van Frans van Dijk noodzakelijk om nog al tijd bestaande misstanden uit de weg te ruimen. dagelijkse telefoontjes be wijzen dat. Invaliden die problemen hebben het met krijgen van een parkeerkaart, sociale uitkeringen of hulp middelen, het invullen van het belastingformulier, teke ningen voor het aanpassen van woningen, bemiddeling bij beroepsprocedures.... Zo zou ik nog wel een tijdje kun nen doorgaan. Je ziet het: er is voor de AMVO nog genoeg werk aan de winkel." BRAM VAN LEEUWEN

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 20