Niet alleen voor Van Agt zwaar weer ZATERDAG 29 DECEMBER 1979 EXTRA PAGINA 19 Koningin Juliana gaf ook op haar 70ste verjaardag geen blijk aan aftreden te denken Het Nederlandse VN-batal- jon speelde goed in op de situa tie in Zuid-Libanon. De gang van ex-KNIL-militairen van Bronbeek naar het Binnenhof bleef niet zonder succes. De ouderwetse winter met z'n dikke pak sneeuw was lang niet altijd een pretje. Haalt het kabinet-Van Agt 1980? Die vraag werd in de laatste weken van 1979 plot seling bijzonder actueel. Tien zogenaamde CDA-dissiden- ten, vrijwel allen van AR-hui- ze, stemden aanvankelijk met de oppositie tegen moderni sering van kernwapens. Dat viel erg slecht bij de NAVO- partners. In een poging om z'n kabinet overeind te houden vloog premier Van Agt in enkele dagen tijd naar Rome, Lon den, Washington en Bonn om zijn collega's te raadplegen. Veel begrip ondervond hij niet. Nederland bleef met z'n kernwapenstandpunt geïso leerd staan binnen de NAVO. Overigens bleef het kabinet- Van Agt na een lang en span nend kamerdebat over deze zaak overeind. Meer plezier beleefde Van Agt aan z'n trip naar Griekenland. Samen met minister Van der Klaauw van buitenlandse za ken, die vrijwel constant op stap was wat tot enig gemor in het parlement aanleiding gaf, kon Van Agt zijn gastheren de toezegging doen dat Neder land zich zou inzetten voor toetreding van Griekenland tot de Europese Gemeen schap. In de klassieke arena van Delphi maakte het Ne derlandse tweetal, altijd in voor een grapje, een sprintje uit de startblokken. Maar niet alleen voor het kabi net-Van Agt was het zwaar weer. Iedereen kreeg in de wintermaanden zijn portie Door overvloedige sneeuw buien raakten zelfs dorpen in het noorden van het land geï soleerd. Het verkeer raakte gestremd, schoolroosters moesten worden aangepast omdat leerlingen hun school niet meer of niet op tijd kon den bereiken terwijl zelfs het telefonische verkeer in de knoop raakte omdat velen hun 'ellende' aan een ander wilden vertellen. Overigens was het niet alleen narigheid en ongemak. Schaatsliefheb bers hadden de tijd van hun leven. Maar een elfsteden tocht, nee, dat zat er toch niet in. Toen sneeuw en ijs dan eindelijk gingen smelten de den zich weer andere problemen voor. Het smelt water zette hele polders onder water, akkers raakten over stroomd en boeren moesten hun vee evacueren. En of al die wateroverlast nog niet genoeg was geweest viel de regen in de zomermaanden bij bakken uit de hemel. De strandexploitanten klaagden steen en been. Voor de toeris ten viel er weinig lol aan het Nederlandse klimaat te bele ven en een verblijf bij de Ne derlandse horeca scheen, on der meer door uitlatingen van Van Agt over onvriendelijke kelners, ook al geen onver deeld genoegen te zijn. Betere geluiden konden er worden beluisterd over het gedrag van de Nederlandse Unifil-soldaten in Zuid-Li banon. De Nederlanders, in maart afgereisd om Palestij- nen en troepen van de door Israël gesteunde majoor Haddad uit elkaar te houden, voerden hun vredesopdracht naar behoren uit. Helaas vie len daarbij wel enige doden en gewonden onder wie de uit Leiden afkomstige luitenant Aat de Bruin die gedeeltelijk verlamd de terugreis naar Nederland moest aanvaar den. Veel emoties maakten de ha venstakingen in augustus en september in Rotterdam los Stakingen die niet werden gesteund door de vakbonden wat de verbittering bij de sta kers er alleen maar groter op maakte. Het begon en eindig de bij de havenslepers die hun actie zo'n twee maanden volhielden zonder dat hun voornaamste eis voor hoger loon werd ingewilligd. Sta kingen bij de chemische in dustrie, onder meer bij Shell, waar de vakbonden zich wel voor inzetten, eindigden bij zonder grimmig omdat de' stakingen door werkwilligen werden gebroken. Ook het reikt. Het jaar 1979 werd trouwens gekenmerkt door een inflatie aan acties en demonstraties. Vooral op het Haagse Bin nenhof wisselden de actie groepen elkaar in hoog tempo af. Ook de Amsterdamse Dam was een favoriete plek voor het uiten van ongenoegen. In juni verzamelden zich daar ongeveer 40.000 betogers om te protesteren tegen Be- stek'81, het 'heilsplan' van het kabinet-Van Agt om de eco nomie via allerlei bezuinigin gen weer gezond te maken. De Bestekplannen lokten trouwens in veel geledingen van het Nederlandse volk protesten uit. Die protesten kwamen niet tot uiting in de uit slag van de Europese verkie zingen begin juni. De rege ringspartijen CDA en VVD boekten een gunstige uitslag terwijl de PvdA als grootste oppositiepartij, met een aan- spre»nde lijsttrekker als Vondeling (die dit jaar zo tra gisch bij een verkeersongeval om het leven kwam) niet best scoorde. Gebrek aan interes se bij de kiezers was hiervan een voorname oorzaak. Veel meer beroering verwekte de dreigende sluiting van het militair tehuis Bronbeek bij Arnhem. De oud-Indie-gan- gers togen zelfs, in hun mili taire kostuum, naar Den Haag waar ze een meerderheid van de Tweede Kamerleden voor zich wisten te winnen en staatssecretaris Van Lent zijn 'boze plannen' moest intrek ken. Voorlopig kunnen de ex- KNIL-militairen hun laatste levensdagen nog rustig in Bronbeek slijten. Minder opwekkend nieuws vormden twee ernstige on gelukken waarbij doden en gewonden vielen In mei bot sten op de Zeeuwse Ha nngvlietbrug in dichte mist zo'n tachtig auto s op elkaar Drie doden en 26 gewonden was de trieste balans. Nog ernstiger waren de gevolgen toen eind augustus twee trei nen bij Nijmegen frontaal op elkaar klapten. Eén van de be trokken treinen was op het verkeerde spoor beland. Am bulances reden af en aan om 7 doden en 70 gewonden af te Doemde aan het einde van 1979 de vraag op of het kabinet- Van Agt het nieuwe jaar zou halen, rustig bleef het dit jaar rond het koninklijk huis. Wel werd er druk gespeculeerd ten mogeUjk aftraden van koningin Juliana. Im mers, zij werd eind april 70 jaar en dat leek een mooie gelegenheid om het koning schap aan haar dochter Bea trix over te dragen. De vor stin, wier populariteit onder het Nederlandse volk groter lijkt dan ooit, gaf echter geen enkel blijk haar functie te willen beëindigen. Aanne melijk is daarom dat zg ook in 1980 de troonrede zal voorle- Geschreven door Van Agt? In een wal spookachtige sfeer werden de reddingswerkzaamheden na de ernstige treinbotsing bij Nijmegen uitgevoerd. 40.000 mensen op de Amsterdamse Dam demonstreerden

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 19