meubel voordeel dag ^l Storm: Vahstals wil is wet bij Amersfoort oudejaars 3,^9 „We maken kans op medailles bij ZATERDAG 29 DECEMBER 1979 SPQRT PAGINA H LEIDEN - Het levenspad van Peter Werner vertoont zéér grillige te genstellingen. De 39-jarige Duit ser. over enkele weken zal hij tot Nederlander genaturaliseerd zijn, was in 1964 als worstelaar deelnemer aan de Olympische Spelen van Tokio. Daarnaast werd Werner in totaal acht keer worstelkampioen van de Bonds republiek en vocht hij ich één maal naar het vice-wereldkam- pioenschap. Straks, in de zomer van 1980, zal de in Noordwijk woonachtige bijna- Nederlander voor de tweede maal de Olympische Spelen aan de lijve meemaken. Niet in Mos kou maar in Arnhem, bij de zoge naamde Paralympics. Door een tot vandaag nog onbekende oor zaak is Peter Werner voor de rest van zijn leven gedoemd alle han delingen vanuit een rolstoel te verrichten. Een trieste realiteit, maar wie denkt dat hij daardoor onder sjagrijn gebukt gaat, komt bedrogen uit. De invaliditeit heeft wél diepe spo ren achtergelaten, maar vol vuur en vrolijkheid heeft de Noord- wijker zich op zijn nieuwe sport liefde gestort: het rolstoelscher men. Zoals ook Frans Verhoef, Frans Niekerk, Hans Duindam en Marga Diazoni het schermen als een pasgeboren kind koeste ren. Allen zijn lid van de invali den-sportvereniging De Sleutels Theo van Leeuwen: grote en hebben een paar weken gele den een invitatie ontvangen van de NIS (de invalidensportbond) hun scherm talenten te etaleren bij de Paralympics. Het verhaal begint in November 1978. Theo van Leeuwen, hij kan worden beschouwd als de grote animator, peilt onder de rolstoel- basketballers van De Sleutels de mogelijkheden om gegadigden te krijgen voor de schei msport. "Ik zag een wedstrijdje rolstoelbas ketbal in sporthal Broekplein", begint Van Leeuwen, opper wachtmeester bij de Marechaus see. "Ik dacht bij mezelf: ik moet een paar van die j*öngens anime ren voor het schermen" Een sport die de 40-jarige Leide- naar na aan het hart ligt. Al ja renlang zijn hij en z'n vrouw be langrijke schakels in de Leidse schermvereniging AEW. In Frans Verhoef en Peter Werner vond Theo van Leeuwen de personen die gehoor gaven aan de oproep. Samen met begeleiders Wim Schreurs en later Piet van Vliet werd het duo door Van Leeuwen wegwijs gemaakt in de scherm- sport, hoewel de beschikbare oe fenruimte in het politiebureau aan de Zonneveldstraat bepaald niet voor training met invaliden geschikt was. "Het politiebureau is niet aan de rolstoel aangepast", vervolgt Theo van Leeuwen. "De jongens moesten elke keer uit hun stoel worden getild. Dat was bijna geen doen" Doorzettingsvermogen en fanatis me hielden de groep bijeen. De beloning daarvoor werd al snel geincasseerd. Via een relatie kreeg Van Leeuwen met zijn pu pillen een ruimte toegewezen in clubhuis Morschwijck in het Leidse Morskwartier. Geheel kosteloos, terwijl de accommo datie volledig was aangepast voor het gebruik van invaliden. "We zitten daar op 'flu' drukt Van Leeuwen dan ook opgewekt uit. "Daar konden we gaan werken aan het ideaal dat ik voor de jon gens voor ogen had: Arnhem" Al gauw kwamen door het geven van demonstratiewedstrijden Alphenaar Hans Duindam en Warmonder Frans Niekerk de schermgelederen versterken. De voor de deur staande wereld kampioenschappen in het Engel se Stoke Mandeville waren een uitstekende graadmeter voor Van Leeuwen om de talenten van zijn meest getrainde tweetal Ver- hoef/Werner te toetsen. Door pechvolle omstandigheden moest de schermtrainer zijn keus bepalen op Hans Duindam, die op dat moment pas twee maan den in training was. "Frans Ver hoef was geblesseerd. Peter Wer ner was Duitser en mocht daar door, dachten we, niet meedoen. Later bleek dat we Werner wél hadden mogen afvaardigen. In elk geval stond ik voor een moei lijke keus. De kans dat Hans ge desillusioneerd uit Engeland zou Peter Werner (l) en Frans Verhoef in actie tijdens een demonstraliewedstrijd. Beiden proberen straks in Arnhem een goed figuur te slaan terugkomen was erg groot. Ach teraf ben ik blij dat hij er geweest is. Hij heeft belangrijke informa tie meegenomen en heeft eervolle nederlagen geleden" (Duindam eindigde als zevende van totaal negen deelnemers). Peter Werner maakte de trip naar het Verenigd Koninkrijk wél als toeschouwer mee. En passant bewees hij on danks zijn handicap nog over bewonderenswaardige krachten te beschikken. Buiten mededin ging vestigde hij wereldrecords op de onderdelen kogelstoten en gewichtheffen. Niet minder dan 160 kilo tilde Werner boven z'n rolstoel uit. 'In augustus van dit jaar zijn we toen verder gegaan met het geven van demonstraties", meldt Van Leeuwen. "Voornamelijk om meer leden te krijgen. Dat lever de de komst van Marga Diazoni op. Een unieke vrouw. Op het moment dat ze bij ons kwam had ze kromme armen, dacht ze dat ze nooit zou slagen. Nou, door het schermen zijn haar armen hele maal rechtgetrokken. Met name door veel thuistraining heeft Marga zich ontzettend opgewerkt en is daardoor in het bezit geko men van een invitatie voor de Spelen in Arnhem". Om zijn leerlingen daarvoor ge traind en ervaren aan de start te krijgen probeert Van Leeuwen hen zoveel als mogelijk in te schrijven voor toernooien. Geen gemakkelijke opgave temeer daar de evenementen voor 'ge zonde' schermers al niet voor het oprapen liggen, laat staan die voor invaliden, die in heel Ne derland met z'n achten zijn verte genwoordigd. Theo van Leeuwen had echter een oplossing voor dat probleem. Hij schreef zijn ploeg schermers medio november doodgewoon in vooreen validen- toernooi. Dat stichtte nogal wat verwarring in het schermerswe reldje. want nu moesten zij, even als de volgelingen van Theo van Leeuwen ook in rolstoel plaats nemen om elkaar gelijkwaardig te bekampen. "Voor diverse deelnemers was dat aanleiding om zich uit het toernooi terug te trekken herinnert Van Leeu wen zich. "Maar de dertig die overbleven vonden het een pret tige ervaring en hadden het nog moeilijk genoeg". 'Ineen rolstoel kun je namelijk niet ontwijken", verklaart Frans Ver hoef, die op één treffer na de fi nalepoule miste. "Ik noem het al tijd maar vluchten. Omdat je zit komt het puur op de techniek aan". Veel valide schermers on dervonden de kracht van de le den van De Sleutels en werden al in de eerste ronde gewipt. Een maal verder in de strijd stuitten zij echter op onverslaanbaar ver zet omdat de tegenstanders zich toen wat beter had voorbereid en derhalve de équipe van Van Leeuwen uit het toernooi werkte. Met een ervaring rijker, dat wel. "Aanvallend zijn ze uitstekend", vult assistent-trainer Piet van Vliet aan. "Ze hakken er gelijk op in Dat heeft somseen verrassend effect. Verdedigend is het alle maal wat minder. Ei zijn nog veel trainingen voor nodig om dat bij te schaven. Maar ze leren snel, veel sneller dan een valide" Tijdens die trainingen fungeert Theo van Leeuwen als keiharde leermeester. "Ik ben keihard voor de jongens. De tud moet zo doelmatig mogelijk worden be steed. Ik zeg altijd: ouwehoeren doe je maar in je eigen tijd. Ze moeten zo goed beslagen moge lijk op het ij s komen, ik wil ze eer maximum aan bagage meegeven. Ze hoeven echt niet per se te win nen want ik vind deelnemen al tijd nog belangrijker dan winnen, maar kansen op een medaille zyn zeker wel aanwezig". Aan de deelneming aan de Para lympics kleeft een flinke finan ciële uitgave. Weliswaar doet de televisieactie Telebingo een ste vige duit in het zakje, geheel kos tendekkend zijn de Spelen niet. Daarbij hebben de Leidse schermers nogal wat kritiek op de werkwijze van Telebingo "Die leus: 'Spelen en laten spe len' is toch denigrerend voor de gehandicapten", oordeelt Frans Verhoef. "Vry vertaald betekent het: jongens, hier heb je een zak knikkers en ga er maar mee in de hoek spelen. Maar hoe meer geld er binnen komt, hoe beter het is. Ik wil daarvoor best even zielig doen. van geld ben ik namelyk niet iet Niettemin zijn Van Leeuwen en zijn schermers afhankelijk van giften van derden. De broer van Theo van Leeuwen en welwillen de ouders financierden al de noodzakelijk vlonders waarop de rolstoelen worden vastgezet (Wim Schreurs maakte daarvoor het ontwerp en timmerde het ma teriaal zelf in elkaar) en de kle ding. Af en toe schuift de pen ningmeester van De Sleutels wat af maar die bedragen zijn lang niet toereikend. "We kunnen niet telkens een beroep doen op de verenigingskas", oordeelt Van Leeuwen, die tussen de bedrijven door ook nog op scholen het schermen onderwijst. "Alles wat we moeten kopen is maatwerk en kan vrijwel niet door een ander worden gebruikt. Straks voor de Spelen moeten wc goede wapens hebben. Die kosten zo n 75 gul den per stuk en een ieder moet in het bezit zijn van drie exempla ren plus nog wat extra materiaal zoals been beschermers. Tel uitje winst. Maar we komen er wel. In Arnhem zullen we een goed fi guur slaan. Daar krijgen we een hoop goodwill voor terug en dat is erg belangrijk. Want de gehan dicaptensport moet meer van de grond. In de regio-Leiden wonen in totaal zo n 13.000 minder-vali- den maar slechts 50 daarvan zijn lid van De Sleutels. Een belache lijk laag aantal. Die mensen wil len misschien wel maar hebben net dat stootje in de rug nodig om te gaan sporten" ROB ONDERWATER In dit tweede deel over de bestuurscrisis bij de eerste divisievereniging SC Amersfoort komt Cees Storm aan het woord. Hij is één van de vier bestuursleden van SC Amersfoort, die door trainer Hans Alleman, een deel van de spelers, geldschieter Hans Vahstal en de supportersvereniging van de eerste-divi- sieclub uit de Keistad al maandenlang hevig wordt bekritiseerd. Storm komt als enige in dit interview aan het woord, hoewel het de bedoeling was dat behalve hij ook de verguisde bestuurders Van der Brink, Buursma en Stapel geciteerd zouden worden. Het drietal zegde echter op het laatste moment af. Ook Vahstal blijkt niet te willen ingaan op de rellerige sfeer, die SC Amersfoort op het ogenblik kenmerkt en de zaken die Storm hem aanwrijft. MAARNL De orkaan van kritiek, die over zijn persoon binnen de tijdspanne van twaalf maanden is uitgespuwd, heeft van Oees Storm nog geen man gemaakt die leeft op de toppen van zijn zenuwen. Uiter lijk heeft al die laster hem onbe wogen gelaten, zijn ziel is vereelt, zo zegt hij, „omdat ik te strijdvaardig ben om het bijltje erbij neer te gooien". Hij is niet het type, dat zo gauw staat te beven als een rietje. „Ik ver zet me nu eenmaal tegen het doen en laten van Hans Vahstal en blijf pal staan achter mijn eigen visie. Ik ben een man van overleg, geen so list. Vahstal daarentegen is een dic tatoriaal mannetje en door zulke mensen laat ik me niet wegja gen". Cees Storm predikt het met een ernstig gezicht, maar even zo vro lijk klinkt dan het holle lachje en verraden de kraaiepootjes een on bezorgdheid die opmerkelijk is bij een man die op Birkhoven blijk baar zoveel weerstanden oproept. Uiterlijke schijn? Misschien, want wanneer zijn echtgenote weer eens belaagd wordt door telefoontjes van hysterisch allooi, er opnieuw een schrijven de brievenbus inglijdt waarin Vahstal via diens raadsman mr. F. H. I. Luijckx dreigt met het aanspannen van een kort geding, wordt het hem alle maal toch wel eens zwaar te moe de. De man, die in december van het vorig jaar - op voorspraak van Vah stal notabene - het stichtingsbe stuur werd binnengeloodst als uit drager naar buiten (public-rela tions), steekt van wal. Cees Storm: „Vahstal is hier destijds als een Heiland ontvangen. Niet eens zo onbegrijpelijk, want iemand die twee ton in SC Amersfoort stak, kon de club best gebruiken. Hij is jong, voortvarend en geslaagd in het zakenleven. Maar vanaf het ogenblik dat hij op een bestuurs- stoel zat, trok hij prompt alle macht naar zich toe. Van overleg was geen sprake meer en iedereen moest zich maar onderwerpen aan zijn woord" Ten grondslag daaraan ligt een concept-overeenkomst, die tijdens de bestuursvergadering van 12 ja nuari ter tafel kwam. Een overeen komst, die Hans Vahstal als geld schieter bijkans alle macht toe schoof, die hij zich maar wensen kon. Cees Storm: „Een immoreel contract, zo zou later ook mijn ad vocaat zeggen. In feite onaan vaardbaar. maar omdat de toenma lige voorzitter Gilles Kruysveldt en Eric Vilé met een alternatieve over eenkomst zouden komen, heeft de vergadering er in toegestemd dat tot die tijd, met een maximum van vier weken, Vahstals contract bin dend zou zijn. Omdat door allerlei omstandigheden Kruysveldt en Vilé nooit tot een alternatief con tract zijn gekomen, denkt Vahstal tot op de dag van vandaag dat zijn verbintenis nog rechtsgeldig is. Onzin natuurlijk, zelfs de notulen van die vergadering zijn nooit goedgekeurd. En dat is noodzake lijk, wanneer je van een rechtsgel dig contract praat". „Maar goed, Vahstal voelde zich de baas en handelde vanuit die Fictie. Het financiële beleid was binnen de kortst mogelijke tijd verwrongen. Hij kocht negen spelers aan, zonder dat het bestuurslid dat over techni sche zaken gaat. Stapel, daar op enigerlei wijze bij werd betrokken. Bovendien schopte Vahstal - naar ik aanneem in overleg met Hans Alleman - veertien voetballers het sportpark uit. Naar mijn mening is er, op Van der Merkt en Hulshoff na, meer kwaliteit de deur uitge gaan dan erin kwam. Lukraak wer den er spelers aangetrokken, die zelfs nog nooit zijn gescout. Weetje bijvoorbeeld hoe Jos Brink hier is gekomen? Johan Vlietstra belde Veendam op en vroeg: hebben jul lie nog een speler over? En ja hoor, Brink werd gestuurd. Ik wil niets over de persoon Jos Brink zeggen, begrijp me goed, maar een kind snapt dat dit geen gerichte aankoop Omdat Vahstal BV de transfersom van elke nieuw aangetrokken spe ler voor haar rekening nam, om stond de vreemde situatie dat SC Amersfoort salarissen betaalt aan voetballers die geen eigendom van de club maar van Hans Vahstal zijn. „Buiten het feit dat het voor Amers- foort-begrippen nogal pittige sala rissen betreft", vervolgt Storm, is het kwalijke van zo n beleid, dat Vahstal aldus een stok achter de deur had waarmee hij heel hard kon slaan. Hij kon dictator spelen, om dat hij bij de minste of geringste tegenspraak dreigde met verkoop van een van zijn spelers. We werden met de rug tegen de muur gezet, het pistool op de borst. Vahstal vergeet dat er in de voetballerij andere re gels bestaan dan in het zakenleven. Hij is een solist in zijn bedrijf en wil datook bij Amersfoort zijn. Zi jn wil is wet, zo niet: dan heeft hij een chantagemiddel achter de hand. En ja: ik heb me daar het meest tegen verzet". Cees Storm vond vier bestuursle den (later haakte Kruysveldt dus helemaal af) die hem in de rug dek ten, maar stuitte op tegenstand van Beeris (van meet af aan) en van Sprangers (naderhand). „Het tries te van de zaak", gaat Storm verder, „is dat de rest zich heeft laten leiden door de mooie praatjes van Vahstal. De supportersvereniging, de trai ner en de spelers zijn beïnvloed door al die ongenuanceerde uit spraken. Het lijkt verdacht veel op volksmennerij. Het meest belache lijke vind ik nog, dat spelers als Vlugt, Snijders en Vlietstra de meeste kritiek op ons spuien. In geen vijf maanden hebben zij met ons van gedachten gewisseld. Hoe kunnen die jongens oordelen? Rob Snijders, met die jongen heb ik nog nooit één woord gesproken en hij heeft de grootste mond van alle maal. Maar ja, zo'n Vlietstra en zo'n Hulshoff staan ook op de loonlijst bij Vahstal BV. En wiens brood men eet, diens woord men spreekt. Geen wonder, die jongens horen alles maar van één kant". „Die lukraak-aankopen stuiten mij dus ook tegen de borst. Ik ben een voorstander van binding houden met stad en streek. Ook wat het aantrekken vbn voetballers betreft. Hier lopen de beste talenten rond. waarom geforceerd spelers halen uit alle uithoeken van het land? Ach, wij vieren zijn heus geen uit zondering hoor. Waar we ook kwa men tijdens uitwedstrijden, bijna overal had men begrip voor ons standpunt. Die mensen hebben dat zelf wel eens meegemaakt, die kij ken ook dwars door ai die mooie praat heen". ,,'t Is jammer dat ik in mijn plannen gedwarsboomd ben. Ik had goede mensen achter de hand voor de scouting. Dat was onze kracht ge weest. De relatie met de Federatie Amersfoortse Amateurverenigin gen is na verstoord, dn- wil niets meer met Vahstal of Alleman te maken hebben. Wij hadden goede contacten opgebouwd. Jonge spe lers uit eigen streek waren geko men. Het publiek zou dan vanzelf wel opdagen. En: meer publiek meer centen en dus de mogelijk heid tot gerichte aankopen. Dat is een gezond beleid. In december wilde ik er aan beginnen, in sa menwerking. met overleg". „De gemeente is de subsidie aan het afbouwen, maar ook ik had de club binnen drie jaar self-suppor ting willen maken. Misschien ook via Financiële injecties, maar wel gelimiteerd, volgens de spelregels, Je moet niet klakkeloos met een sponsor in zee gaan. die als tegen prestatie alles te zeggen wil heb ben. Piet van Heugten praatte vorig jaar over een bedrag van 2500 gul den en dan gaat zo'n man van alles eisen. Een dealer van Mazda wilde ook best geld in de club pompen maar nep uit: dan moet die weg en moet zus-en-zo worden veranderd Dat kan natuurlijk niet". Ongeacht hoe het rapport van de 'commissie van wijze mannen' er ook uit ki >mt te zien. SC Amersfoort gaat moeilijke tijden tegemoet Storm: „Als Vahstal aanblijft, is het misschien snel gebeurd, maar als hij zijn handen ervan af trekt is er nog hoop. In de tijd, dat hij aan het stuur zit, is er drieëneenhalve ton meer uitgegaan dan erin kwam Van plus 100.000 gulden duikelden we naar min 250 000 gulden. Nu zit ten we dus met <?en schuldenlast Dank zij Vahstal". Tenslotte weerlegt Storm nog een beschuldiging: "Alleman en de spelers hebben het er ook over. dat ze te weinig geld krijgen voor materiaal en kleding. Hoe kan dat nou? Volgens de cao heeft eÜB8 s |>e lel I 'i lit op L' .11 i< n p. r e|- zoen om uit te geven aan tas, schoe nen en kleding. Maar wat denk je van twee gepeperde rekeningen, die het bestuur deze zomer binnen kreeg van een sporthuis uit Zwolle' Voor 10.000 gulden aangekocht!" 'n leuke kans om *n mooi koopje te halen MiitlnDffi MoiflnDlon LEIDEN Lange Gracht 5 (aan de City lTlCUUCIvII Parkeerplaats bij molen De Valk LEIDEN Lange Gracht 5 (aan de City Ring) LISSE Kanaalstraat-Heereweg BEVERWIJK Parallelweg 98 Parkeerplaats bij molen De Valk Parkeerplaats op 50 meter afstand. Eigen parkeerplaats.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13