Topvoetbal is geen vorm van trimmen Half miljoen voor Unicef Ria Visser snelt naar record op 1500 meter Jeugd van Docos wint wisseltrofee op Lugdunum-toernooi Cruijff bij oud-internationals Weer onvrede over beleid van NTTB LICHT HERSTEL USHOCKEYTEAM ZATERDAG 29 DECEMBER 1979 PAGINA 11 Op 15 december 1979 schreef ik: „Opgeheven buitenspel: een uitgestorven dodo". Hoe juist dat was, besefte ik toen nog niet. Waar ging het over? Over de spelregel die be paalt, dat het geen buiten spel is als: „de bal het laatst een tegenstander raakte of het laatst door een tegen stander werd gespeeld". Re gel 11c. Ik klaagde er over, dat die mooie regel, die bij wijze van uitzondering de aanvallers zo nu en dan een voordeeltje kon bezorgen, nooit meer werd toegepast, omdat de scheidsrechters het moment van afspelen van allesbeslissende bete kenis vinden, en de compli catie dat een verdediger de bal daarna nog aanraakt of door de bal geschampt wordt waardoor het buitenspel on derweg wordt opgeheven, niet meer in aanmerking willen nemen. Een jaar geleden ongeveer heeft de scheidsrechters commissie van de UEFA, in Denemarken bijeen, bepaald dat het nu te allen tijde bui tenspel is op het moment dat de bal de voet verlaat in de richting van de (hinderlijk) buitenspel staande mede speler. Blijkbaar vond men dat die aardige regel 11c de sisyfusarbeid van de scheidsrechter nog eens ex tra compliceerde en daarom beter kon worden verwij derd, zoals leuke, idyllische, kronkelige weggetjes te genwoordig bij voorkeur worden geasfalteerd, ver breed en tegelijkertijd rechtgetrokken, zodat het verkeer beter kan opschie ten. Ik betreur zowel het een als het ander. Vooral in een tijd waarin het buitenspel zetten door het voorbeeld dat het Ajax van Michels en Vasovic ervan gaf een nieu we tak van kunst geworden is, zou het beter zijn geweest zo'n regeltje waarmee eens in de zoveel tijd de buitcn- spelval omzeild kon worden te handhaven, en een of an der regeltje toe te voegen waardoor het buitenspel staan wordt opgeheven. Geniepig We willen toch allemaal doel punten zien, en leuk flitsend aanvallend voetbal? Dan moet je de frustratie van het geniepig buitenspel zetten zoveel mogelijk tegengaan, en liever zo'n regel invoeren dat je nooit buitenspel kan staan als de bal vanaf de an dere helft gespeeld werd, dan zo'n regeltje 11c te schrappen, of beter gezegd: te mutileren, want de bepa ling dat je niet buitenspel kunt staan als de bal in je richting wordt gespeeld door een tegenstander, is na tuurlijk gehandhaafd. Ik zojuist dat we allemaal doelpunten willen zien en leuk flitsend aanvallend voetbal, en dat zal dan ook wel de reden zijn geweest dat Excelsior-trainer Thijs Li- bregts door alle kranten de hemel is in geprezen nadat hij met dapper aanvallend voetbal in De Meer met 6-0 van Ajax had verloren. „Jul lie nemen het me toch niet kwalijk hè, dat ik positief gespeeld heb?", vroeg hij na afloop grijnzend aan de sportjournalisten. Integen deel, iedereen vond het prachtig. Excelsior was niet gaan verdedigen, had fris van de lever steeds weer de aanval gezocht als de bal eenmaal in eigen bezit was, en had het publiek daarmee een kostelijke middag be zorgd. Zes-nul voor Ajax, wat wil je ook meer als Ajax- publiek? Geflatteerd Die 6-0 was bovendien geflat teerd, want Excelsior had een paar mooie kansen waaronder een penalty om zeep gebracht, maar aan de andere kant had het ook 12-0 kunnen staan, want Ajax was op den duur ook wat nonchalant met de vele kan sen om gaan springen. Door steeds zijn eigen spel te spe len, heeft Excelsior nti 17 punten uit 17 wedstrijden gehaald, een uitstekend en tamelijlc onverwacht resul- Thijs Ltbreqis taat voor een beginneling in de eredivisie, hoewel... Ik had Excelsior vorig jaar in de eerste divisie zien spelen, en voorspelde de Rotter dammers daarom een hogere plaats, ergens in de subtop. Want Excelsior speelde toen heel goed, beweeglijk, sprankelend voetbal, on danks het gebrek aan „grote En nu is het wel leuk dat Excelsior, door „po sitief" te voetballen, toch her en der voldoende punten bij een sprokkelt om zich tame lijk veilig te mogen voelen, maar ik vind er toch ook iets engs in zitten. Topvoetbal in de eredivisie is geen vorm van trimmen, bedoeld om de beoefenaars ervan fit te hou den en hun een gezellige middag te bezorgen in de frisse buitenlucht. "Piste" Ik heb nooit topsport beoe fend, ik heb het ook nooit erg gevonden om te verliezen, maar ik ben ook nooit aan een wedstrijd in welke tak van sport dan ook begonnen zonder de wil die te winnen. Als winnen je minder inte resseert dan „je eigen spel letje" te spelen en het publiek te vermaken, dan moet je je aansluiten bij een wandelclub, of overschake len op het fietsen op een wiel, in de hoop dat je ooit eens in „Piste" mag optreden. Het doel van een wedstrijdsport als voetbal is, de bal zo vaak mogelijk in het doel van de tegenstander te schoppen, en te zorgen dat hij zo weinig mogelijk in je eigen doel verdwijnt. En het doel daar van is weer. de wedstrijd te winnen. Alle andere filoso fieën over topvoetbal (en in mijn opvatting trouwens ook over het lagere voetbal) hebben minder met voetbal te maken dan met yoga. Soe fi, Zen of soortgelijke etheri sche levensfilosofieën. Als Harrv Hughes met zijn Haar lem-elftal dat over twee klassen minder kwaliteit be schikt dan Ajax. een puntje aan de Amsterdammers w eet te ontfutselen door met negen man voor het doel te blijven hangen, dan heeft hij de voetbalsport heter ge diend dan Thijs Libregts, die in dezelfde omstandigheden fluitend een 6-0-nederlaag incasseert met een gezicht alsof hij gegokt had op een 6-2-nederlaag. Voethal speel i te liet i te t Moment uit het duel LFC-LeidenDe spelertjes op de bank leven Verlies „wereldelital" DORTMUND (SID) - Met een feestelijk voetbalvuurwerk hebben Borussia Dortmund en een uit Europese spelers bestaand "wereldelftal" gisteravond in Dortmund het voetbaljaar 1979 uitgeluid en de kas van het kinderfonds van de Verenigde Naties met zo'n half miljoen mark ge spekt. LEIDEN - De leiding van het jeugdtoernooi van Lugdunum kan weer opgelucht ademhalen, want voor de negende keer ver liep het zaal voetbaltoernooi in de Groenoordhal, waaraan 24 ver enigingen (waaronder het Rot terdamse De Spartaan) deelna men naar ieders tevredenheid. Totaalwinnaar werd gisteren Do- cos dat daarvoor dein memoriam J. Erades (de initiatiefnemer) wisseltrofee ontving, die in het bezit was van hoofdklasser UVS Bij de D-junioren won Quick Boys de finale van RCL met 4-1, na vlak daarvoor in de halve eindstrijd Noordwijk te hebben Lotto en Toto DEN HAAG - De uitslag van de sport- prijsvragen van het afgelopen week- ende zijn: LOTTO 51: Eerste prijs: 2 winnaars, elk bruto ƒ.291.919,10, Tweede prijs: 21 win naars, elk bruto ƒ.7.943,30, Derde prijs: 167 winnaars, elk bruto ƒ.1.498.30. Vierde prijs: 9953 winnaars, elk ƒ33,50. Vijfde prijs: 23620 win- iui u ai: Eerste prijs; 5 winnaars, elk bruto ƒ.13.708,00. Tweede prijs: 128 win naars, elk ƒ.334,60, Derde prijs: 1190 winnaars, elk ƒ.50,30 TOTO GELIJK 51: Eerste prijs: geen winnaars, Tweede prijs: 1 winnaar, bruto ƒ.3 041,20, Der de prijs: 3 winnaars, elk bruto ƒ.2.115,60. Vierde prijs: 394 winnaars, elk ƒ.21,10, Vijfde prijs: 681 winnaars elk ƒ.10,20 uitgeschakeld (2-1). Voor die club kwam Arjen Passchier, de beste speler van het toernooi, uit. De 11-jarige rechtermiddenvel der die vorig jaar nog keepte (Z'n leider "Maar het is zo'n klein uk- kie, dat hij het op die plaats niet zo best deed") kreeg uit handen van Lugdunum-voorzitter Ver- straaten een trofee aangereikt. In de verliezersronde won Pas- schiers club overigens van het Leidse Docos (3-0). In de oudere leeftijdscategorie ze gevierden eveneens Katwijkers. De C-junioren van de zaterdag derdeklasser Katwijk pakten daar de beker door 2-0 winst op Rijnsburgse Boys. De kustbewo ners plaatsten zich voor de finale door te winnen van titelverdedi ger, UVS (2-1), dat nu derde werd door een 2-1 zege op Docos in de verliezersronde. Bovendien kre gen zowel de spelers van Katwijk als van Quick Boys een plakkaat ter herinnering aan hun cup, die beschikbaar was gesteld door sportorganisator. Evenals voorgaande jaren waren er ook prijzen voor de beste doel man en de sportiefste vereniging, die beschikbaar was gesteld door deze krant. Ter Leede-doelman Frank Veenendaal legde de be slag op de keeperstrofee, terwijl UDO werd uitgeroepen tot de sportiefste deelnemer. Mogelijk teleurgesteld dat de club zich in geen van beide beide poules had gekwalificeerd voor de finales was er geen vertegenwoordiger aanwezig toen de prijsuitreiking plaats vond. HAARLEM (ANP) - Johan Cruijff speelt op 1 januari met de oud-in- ternationals mee in de traditio nele nieuwjaars wedstrijd tegen de koninklijke HFC in Haarlem. De opstelling van het elftal van oud-internationals is: Thie, Flin- kevleugel, Wiersma, Hulshoff, Van Duivenbode, Kreyermaat, Van der Linden, Mührcn, Cruijff, Swart en Moulijn. Wisselspelers. Schouten. Bouwmeester, Coupe rus, Van Nee en Van der Lugt. De wedstrijd begint om 14.00 uur Het sectiebestuur betaald voet bal van de KNVB heeft zich tot de Turkse voetbalbond gewend met het verzoek om medio juni vol gend jaar een oefeninterland in Rotterdam dan wel in Amster dam te komen spelen tegen Oranje. Ten aanzien van dit duel, dat geldt als voorbereiding voor de Europese Kampioenschappen voetbal in Italië, is de keus in het bijzonder op dit land gevallen, gelet op het grote aantal Turkse gastarbeiders in Nederland. Nu de geplande trip naar Egypte geen doorgang heeft gevonden, zal Feyenoord twee oefenwed strijden in eigen land gaan spe len. De Rotterdamse club. die tij dens de kerstdagen bericht ont ving dat de duels in Cairo wegens "onvoorziene omstandigheden" geen doorgang konden vinden, komt vandaag in actie bij zater dag-eersteklasser Barendrecht Woensdag 2 januari oefent Feye noord nogmaals Borussia maakte tot groot enthou siasme van de 35.000 toeschou wers in de eindsprint niet alleen een achterstand van 2-0 goed, maar bevocht via een onhoud baar 18 meterschot van Paul Holz twee minuten voor tijd zelfs de overwinning (3-2). Voordien hadden Susic en Trovic vroeg in de tweede helft het "wereldelf tal" (waarvoor Neeskens had af gezegd) op 2-0 gezet en had Wolf gang Voge voor de Borussia-tref- fers gezorgd. Het spel van het "wereldelftal" waarin Johan Cruyff na rust als aanvoerder optrad en Ruud Krol op de hem ongewone positie van linksback speelde, was bij vlagen goed. Vooral voor rust. toen Cruyff zich nadrukkelijk met de aanval bemoeide en zijn groots onthaalde "Amerikaanse" colle ga Franz Beckenbauer goede voorzetten verzond Een deel van het publiek had wei nig begrip voor het feit dat het hier een liefdadigheidswedstrijd betrof. Het lloot middenvelder Hanse Muller van Stuttgart oor verdovend uit. Deze revancheer de zich voor zijn zwakke optre den van een week geleden tegen Turkije en schaarde zich bij de beste acteurs van de avond. Daar toe behoorden ook de in dienst van Eintracht Frankfurt staande Oostenrijker Bruno Pezzey en vooral voor rust Kevin Keegan, die zijn dochtertje van twee jaar de aftrap liet verrichten. Ein tracht Dormund had zijn ster speler in Manfred Burgsmuller die zich in technisch opzicht met de 'sterren' kon meten Zondag 30 december om 14.00 uur voetbal/rugby-wedstrijd D.I.O.K. - LUGDUNUM Terrein: D.I.O.K.-Kikkerpolder Toegang gratis. INZELL (ANP) - Ria Visser heeft gistermiddag tijdens internatio nale schaatswedstrijden in Inzeil het Nederlands record op de 1500 meter verbeterd. Zij reed de af stand in 2 minuten 12,52 secon den. Zeven-honderdste seconde sneller dan Sijtje van der Lende, die op 24 februari van dit jaar in Medeo (Sow) een tijd van 2.12,59 verwezenlijkte. Ook Annie Borckink kwam op de 1500 meter tot een goede presta tie. Zij liet de klokken bij 2.12,88 stilstaan. Haitske Valentijn won de 500 meter in 43,29 seconden. Ook Sophie Westenbroek (44,04), Annie Borckink (44.74) en Ina Steen- bruggen (44,82) bleven onder de 45-secondengrens. Bij de heren zegevierde Lieuwe de Boer op de 500 meter in 39,73 seconden. Jos Valentijn eindigde als derde in 40.19. Het Nederlands record van Ria Vis- Paspoort voor Chris Plaat LEIDEN - De basketballer Chris Plaat heeft een Nederlands pas poort gekregen. Deze week kwamen de benodigde papieren over uit de Verenigde Staten, waarna de Afdeling bevolking van Leiden de 22-jarige Plaat een Nederlands paspoort verstrekte. Hierdoor kan Parker Leiden de broer van Mitchell Plaat inzetten in de EC-duels voor bekerwin- Inmiddels is de Nederlandse Ame rikaan al naar Engeland vertrok ken waar Leiden deelneemt aan een sterk internationaal toernooi, dat door Crystal Palace wordt georganiseerd. Leiden verloor daar de eerste wedstrijd van Eb- ba Selection (Eng) met 46-89. ser op de 1500 meter is de tweede toptijd die deze achttienjarige rijdster uit Oud-Beijerland deze week verwezenlijkte. Tweede kerstdag verbeterde zij op de 3000 meter het baanrecord van Inzeil met een tijd van 4.39,28. Tijdens de 1500 meter waren de weersomstandigheden uitste kend. Er stond een bijzonder lichte föhn bij een temperatuur van vier graden Celsius boven nul. Tijdens de wedstrijden op de 500 meter was er iets meer wind. Trainer Ab Krook was zeer opgeto gen over de prestaties van de Ne derlandse dames. "In Lake Pla cid waar zeven Nederlandse rijd sters aan de start verschijnen zullen we minstens vier medail les binnenhalen". De enige rijder die op de 1500 meter onder de twee minuten bleef, was de Fin Pertti Niitylae. Hij zege vierde in 1 minuut 59,15 secon den. De Australiër Colin Coates eindigde als tweede in 2.02,20. Derde werd Jouko Salakka in 2.02,47. De voorlaatste dag van de eerste Russische selectiewedstrijden op de Medeo-baan van Alma Ata heeft niet gebracht wat de Rus sen er zelf van verwachtten. Een wind van drie meter per seconde, een betrokken hemel en als ge volg daarvan een vochtigheids graad van 90 procent, verstoor den de doorgaans ideale omstan digheden. Desondanks won de 23-jarige Moskouse atleet Dimitri Oglobin de vijfduizend meter in de beste seizoentijd tot nog toe. 7.06.86. Viktor Lesjkin deed er een fractie langer over 7.06.98 Wereldkampioen Eric Heiden had tot dusverre de beste sei zoentijd achter zijn naam staan met 7.09.08. Dat alles is nog ver verwijderd van het wereldrecord, dat twee jaar geleden in hetzelfde hooggelegen Medeo door de Noor Stenshjemmel werd ge bracht op 6.56.9. De Russische kampioen Serge Martsjoek moest op de vijf kilometer nogal wat prijsgeven ten opzichte van zijn vier jaar jongere stadgenoot Oglobin. Daarvoor echter had Martsjoek zich de snelste ge toond op de 500 meter in 38.79 seconden. HILVERSUM - Het topsportbeleid van de NTTB (Nederlandse Ta- feltennisbond). dat de laatste ja ren aan felle kritiek onderhevig is geweest, heeft, juist nu een ande re structuur op poten is gezet, een nieuwe dreun gekregen. Drie le den van de jeugdcommissie, dit seizoen voor het eerst apart ver tegenwoordigd binnen de sport- commissie, hebben uit onvrede met de gang van zaken hun func tie ter beschikking gesteld. Aan leiding daartoe zijn recente uit spraken van bondsvoorzitter Ad Poulissen, tevens voorzitter-ad- interim van de sportcommissie, die volgens de opgestapte com missieleden onvoldoende steun geven aan de sportcommis- Poulissen beweerde voor de televi sie dat het niet-inschrijven van TILBURG (ANP) - De Nederland se ijshockeyploeg heeft zich gis teren in 'Tilburg in het vierlan- dentoernooi tegen de Westduitse ploeg redelijk hersteld (4-2). De cijfers wijzen dit nog wel niet ge heel uit. maar het spel van de La ke Placid-gangers was ditmaal van aanzienlijk beter gehalte dan tegen Oostenrijk. Hoewel ook nu de combinaties nog te vaak mislukten en er teveel misverstanden voorkwamen. Het gemis van routiniers als De Bettine Vriesekoop voor de open Franse kampioenschappen te wijten was aan een communica tiestoornis binnen de NTTB, ter wijl de commissieleden menen dat het de uitdrukkelijke wil van dames-bondscoach Gerard Bak ker is geweest om de Hazers- woudse thuis te lateriSZij vinden dat de sportcommissie hierdoor ten onrechte in diskrediet is ge bracht. Een van de grieven van de ver- Graauw, De Cloe, v an den Broek en Bles is niet zo direct op te van gen. Nederland was onstuimig gestart - blijkbaar geprikkeld door de onvoldoende prestatie tegen Oostenrijk - en leidde bin nen twee minuten door Van Wie ren na aangeven van De Heer (1-0). Onstuimig en in hoog tempo spelend - een verademing ver geleken met de eerste ontmoe ting - ging de ploeg verder. De revanchegedachte was duidelijk. Maar de Duitsers herstelden zich snel en toonden zich vrijwel ge trokken commissieleden met be trekking tot wat Poulissen heeft gezegd, is ook dat damesbonds- coa ch Gerard Bakker te veel zijn eigen gang kon gaan. „Bakker meent allerlei redenen aan te kunnen voeren om niet met z*jn sterkste team voor de dag te ko men. De sportcommissie zou dat tegen moeten gaan door druk uit te oefenen. Daar komt niets van terecht. Poulissen heeft me zelfs verteld dat Bakker hem onder lijkwaardig In de tweede periode maakten zij gelijk door Manfred Wolf na een periode van een flink Nederlands overwicht, dat echter door zwak schieten niet gehono reerd werd In die periode gingen de combinaties bij Nederland echter gaandeweg beter lopen, hetgeen De Heer benadrukte door Nederland opnieuw de lei ding te geven (2-1). De Duitsers bleven echter komen en lel hl door briljant werk van Amster dam-doelman John de Bruyn bleef de score ongewijzigd. In de druk heeft gezet. Hu vindt het zelf ook een treurige zaak, maar staat machteloos, zegt hij. Alles bij el kaar hebben wij gemeend het vertrouwen te moeten opzeg gen", aldus technisch coordina tor Rob Latten uit Voerendaal Poulissen was niet bereikbaar voor commentaar. De breuk binnen de sportcommis sie betekent dat de toch al vry wankele basis om een nieuw jeugdbeleid van de grond te krij gen. nu geheel is weggevallen Drie van de vier leden van de werkgroep-Jeugd, die zich daar mee bezighielden, zijn vertrok ken. Het viertal was aangetrok ken om het gat op te vullen na het ontslag van jeugdtrainer Theo Rieken, die anderhalf jaar gele den om soortgelijke redenen zijn functie had neergelegd. derde en verreweg boeiendste periode ging Nederland pressen Van Wieren scoorde eerst 3-1, waarna Wolf opnieuw doel trof (3-2). maar Nederland raakte hierdoor niet meer in paniek. De ploeg had duidelijk de geest ge kregen en De Heer gaf de Neder- landse zege met een vierde trefTer meer relief: 4-2 Noorwegen en Oostenrijk speelden met 3-3 ge lijk Nederland leid^nu met 4 pnt mi 2 wedstrijden, voor Noorwe gen (2-2). Mouter nog twee jaar l>ij Koodeiilturg LEIDEN - Hi t bestuur van de zon. dag tweedeklasser Roodcnburg heeft besloten het contract van trainer Laurens Mouter met twee jaar te verlengen Mouter, de op volger van Linkerhof, trainde vo rig jaar UDO en bivakkeert met zijn team momenteel vlak onder de top met nog kansen op het lei derschap. Mouter zal met ingang van het sei- zoen 7'J HO nu t meer het derde en vierde team trainen en bege leiden. d.tarv«>«>r trekt de Kooiclub nu een hulptrainer aan Wel blijft de onderwijzer de E ju nioren trainen

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 11