De grootste ara zo Kiem! verkopers „Geef 't kind veilige ruimte in verkeer" LUIDT HET JAAR UIT MET VUURWERK VAN VAN DORP gr o Wat gebeurt er met een kind na een verkeersongeluk? Meer dan 3 glaasjes per dag? 030-331335 LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD PAGINA 10 ZATERDAG 29 DECEMBER 1979 Een jongen van 9 raakt na een on geluk, waarbij hij achter zyn moeder in de auto zit, in een shocktoestand. Daar hij slechts lichtgewond was, wordt Markus maar vluchtig verpleegd. Acht weken na de aanrijding wordt hij volledig kaal. Veelvuldig bezoek aan artsen en huidspecialisten brengt daarin geen verandering. De jongen is pienter genoeg en kan op school tot die fatale dag goed meekomen. Zijn kaalheid maakt hem evenwel tot een paria in het dorp waar hij woont. Het dreigt zelfs tot BLO te komen. De jongen raakt depressief en zijn moeder ontwikkelt een zeer ster ke binding met hem. Een langdu rig vechten tegen de verzeke ringsmaatschappij leidt uitein delijk tot vergoeding van een psychotherapeutische behande ling. Na negen maanden inten sieve behandeling - met volledi ge inzet van moeder en kind - keert de volle haardos weer te rug. Dit voorval komt uit de praktijk van prof. G. Bierman in Mun- chen. Hij houdt zich met name bezig met de psychotherapeuti sche behandeling van kinderen die een trauma hebben overge houden na een ongeluk. „Zo op het oog kan een kind direct na een aanrijding ongedeerd zijn. De meeste aandacht gaat dan ook uit naar degenen die die wél gewond zijn. Het kind maakt echter alle verschrikkelijke dingen bij zo n ongeluk bij volle bewustzijn mee. We moeten kinderen bij een on geluk, ook als ze het alleen maar zien gebeuren, niet over het hoofd zien. De indrukken die het kind opdoet, kunnen op de lange duur zelfs fataal zijn". Prof. Bierman haalt in dat verband twee gevallen aan: - een meisje van 14 jaar wordt na het verlies van haar vader door een slechte stiefvader opgevoed, ze zegt na vele depressies tegen haar moe der dat ze met zelfmoordplannen rondloopt. Haalt op straat aller hande gevaarlijke kunstjes op de fiets uit. Komt uiteindelijk een keer onder een vrachtauto. Bij bezoek in het ziekenhuis van ou ders zegt ze: „Het kan jullie toch niks schelen dat ik hier lig, was ik maar dood". - Een jongen van 8 verliest zijn vriendje door een verkeersonge val. Hij kan het leed niet aan en zegt ook te willen sterven. Dan twee weken later loopt hij uit UTRECHT (GPD) - „Het is nood zakelijk het kind de ruimte te ge ven die veilig is, zodat het erva ringen kan opdoen en begeleid kan worden in het langzame wennen aan het grote-mensen- verkeer. Beschermde wegen tus sen huis en school met uitdagen de materialen, kinderdorpen, bouwspeelplaatsen en andere schoolpleinen en speeltui- Dat was een van de vele aanbeve lingen die prof. Wilhelmina Bla dergroen deed op een driedaags congres in Groningen. Het con gres dat vorige week werd ge houden had als titel 'Het kind van de rekening in het verkeer'. Een groot aantal geleerden uit vele delen van de wereld gaven hun visie op dit fenomeen. Een van hen was prof. dr. J. A. Michon, hoofd van het verkeerskundig Studiecentrum aan rle Universi teit van Groningen. Aan dit insti tuut wordt onderzoek verricht naar de huidige stand van zaken rond het verkeersonderwijs op de Nederlandse scholen. Want dat onderwijs moet voor een beper king van het leed in vele duizen den gezinnen kunnon zorgen. Immers 300 doden en meer dan 8000 zwaargewonden (waaronder gehandicapt voor het verdere le ven) vormen de elk jaar terugke rende trieste cijfers. Kinderen lo pen in het verkeer 2 a 3 maal ho ger risico in het verkeer. Dat is zelfs 40 maal hoger als het een tocht betreft met een volwassen doel (brief op de bus, boodschap pen e.d.). Michon: „Tien jaar geleden werd het kind in het verkeer nog totaal verwaarloosd. We gingen er toen vanuit dat scheiden van het ove rige verkeer dé oplossing was. Het kind heeft geen besef van wat verkeer is. was de heersende op vatting. Gelukkig is dat stand punt nu veranderd „We zijn er met z'n allen van over tuigd dat de privilèges van het overige verkeer beperkt moeten worden en we vrije speelruimten (woonerven) meer moeten be vorderen. Daarnaast: zo vroeg mogelijk verkeersonderwijs ge ven met algemene regels, toepas baar op alle situaties en niet al leen in de klas of thuis, maar vooral en vaak in het verkeer zelf' Michon en zijn medewerkers heb ben momenteel veel succes met een proef in het dorp Hoogkerk. Daar worden 300 kinderen van school pardoes onder een vracht auto en sterft. „Moet een kind na een ongeluk in een ziekenhuis worden opgeno men, dan moet zeker voor de eer ste nacht een der ouders naast het kind mogen slapen. In Munchen is zelfs een ziekenhuis waar voor dat doel al zogeheten dubbel bedden beschikbaar zijn". Bier man zegt verder zeer attent te moeten zijn op de reacties van een kind ten tijde van het onge luk. „Verlies in elk geval uw ge duld niet en breng angsten en emoties niet op hem over. Vang hem liefdevol op en haal het kind zo snel als mogelijk van de plaats des onheils weg" „Dat een kind heel agressief kan reageren, op een manier die wij op het eerste gezicht abnormaal vinden, heb ik in mijn praktijk meermalen meegemaakt. Een 9- jarig jongetje dat zijn vader na het verlaten van de auto vermorzelt ziet worden tussen die auto en een langsrijdende vrachtwagen. In een machteloze „identificering met de schuldige" vernielt hij in de daaropvolgende maanden, tij dens woest ongelukje-spelen, zijn 60 Dinky Toy-auto's". De eveneens 9-jarige Holger is het onschuldige slachtoffer bij een verkeersongeluk. Hij ligt gekluis terd aan het ziekenhuisbed door verwijdering van de milt en een gecompliceerde beenbreuk. Hij tekent de plaats waar hij is aange reden: aan de stoepranden staan agenten die met stenguns de da der van het ongeluk neerschie ten. Bierman benadrukt dat der gelijke emoties een logisch ge 4-6 jaar samen met ouders en le raren 'getraind' in een veilig ver keersgedrag. Nu is het niet zo dat met dit soort lessen het kind al op zeer jeugdige leeftijd veilig in het verkeer kan worden losgelaten. Het is de manier van onderwijs waarmee wordt aangetoond dat het kind veilige situaties kan herkennen en zich in die situaties veilig kan gedragen. Door de mentaliteit van kinderen op die leeftijd in drie specifieke gevallen aan te passen kan zestig procent van de ongevallen sterk afnemen. Dat zijn: oversteken zonder geparkeerde wagens, oversteken met geparkeerde wa gens en oversteken bij kruispun ten. Michon daarover: „We kunnen niet volstaan met het simpele verbod. Laat dit en dat of nee, niet doen. We moeten uitleggen waarom en vooral zelf het goede voorbeeld geven. Als we de interesse levend houden, kunnen we voorkomen dat de verkeerssoort en steeds meer van elkaar gescheiden wor den in plaats van met elkaar te bewegen. Niemand is ermee ge diend als er eerdaags een World Childlife Fund opgericht moet worden". Dat de behandeling van ongeluk- Markus (9verliest dooreen trauma na een verkeersongeluk al zijn haar ken door justitie vaak in het na deel van voetgangers uitvalt is een feit dat diepgaand werd be handeld op dit congres door prof. P. Schioldborg van het Psycho logisch Instituut te Oslo. „In Scandinavië let men bij het over steken van een dier beter op dan bij een kind. Want bij een aanrij ding met een dier volgt altijd een boete. Maar bij 75 procent van de ongevallen waarbij een kind de dupe is, wordt gerechtelijke ver volging niet ingesteld, slechts in 20 procent van de gevallen krijgt degene die het kind heeft aange reden een boete en drie procent krijgt een gevangenisstraf. Niet alleen juridisch is de voetgan ger zwakker, ook psychologisch. Voor het merendeel vinden au tomobilisten dat voetgangers niets van het verkeer begrijpen. Daarbij komt nog dat mannen zich achter het stuur zekerder voelen dan vrouwen. Daarom is de voetganger voor het meren deel de 'schuldige' in de ogen van de automobilist. Dat blijkt nog eens uit een enquête die na vijf jaar weer werd gehouden. Voet gangers voelen zich veiliger door een verbeterde omgeving en au tomobilisten door eigen inzicht, was de veelzeggende uitslag. Dat daarmee de angst en frustratie volg van ongeuite angsten zijn. „We moeten het kind de gelegen heid geven agressieve gevoelens na een ongeval kwijt te ra ken". Vaak moet het kind in het verkeer met zijn leven betalen, of zijn geestelijke en-of lichamelijke ge zondheid wordt beperkt. Ook vrijheid om zich vrijelijk te be wegen en te spelen, is een prijs die kinderen door het huidige verkeer moeten betalen. Deze vrijheid is noodzakelijk voor zijn ontwikkeling tot een volledig menselijk wezen. De enorme psychische schade die het kind lijdt, zijn in de statistie ken niet terug te vinden. Boven dien wordt het kind noch de fa milie zelden psychotherapeu tisch begeleid. Deze begeleiding verdient een veel grotere aan dacht. Verder moet een verbete ring van de verkeersomgeving t.b.v. het kind een blijvend karak ter krijgen. De doelmatigheid hiervan overtuigt meet- dan trai ning. Uiteraard is verkeersop- voeding noodzakelijk, maar dan voor ALLE weggebruikers en niet uitsluitend voor het kind. Het grootste probleem is het be wuster maken van iedereen en met name van de verantwoorde lijke overheden. Deze dienen bij de besluitvorming rekening te houden met de wensen en de specifieke eigenschappen van het kind. Dit betekent dat bij ver keersmaatregelen voorrang moet worden gegeven aan de veilig heid van het langzame ver keer. voor de voetgangers niet is weg genomen zal overduidelijk zijn". Dat die angst en frustratie ook voor een groot deel aan de inrichting van straten kan liggen bewees een boeiend betoog van ir. E. C. Claxton verkeersplanoloog uit Stevenage (G.B.). In Portsmouth is de voorrang van auto's en der gelijke overgegaan naar fiets en voetganger. Dorpsstraten met voldoende breedte hebben er in het midden fietsstroken met links en rechts ervan parkeer-rij- stroken voor het overige verkeer. In de wijk Pemlico (Londen) zijn eenrichtingsstraten zodanig door Claxton ingericht dat er aan be gin en einde een flessehals ont staat. Dit heeft een rustiger ver keersbeeld tot gevolg. Motor voertuigen moeten dan immers hun snelheid verminderen om zonder brokken de vernauwing te passeren. Pas dan kan de krui sende weg ingeslagen of overge stoken worden. Door die flessehalsen kan op de bredere trottoirs ook meer aan beplanting en aankleding gedaan worden. De voetganger heeft er ook baat bij. Hij ziet op die uitste kende stukken trottoir beter het verkeer aankomen en het verkeer kan hem beter zien staan. Het is zeker een stuk veiliger dan wan neer ze tussen geparkeerde auto's moeten oversteken. In Pemlico werd het een maand of zes na de reconstructie een stuk levendi ger. Groen en bloemen in de klei ne voortuintjes werden met zorg bijgehouden, huizen kregen een nieuw verfje en meer kinderen en bejaarden waagden zich op straat. Zoals Claxton zei: „Help them to stay out!" Daarmee doelend op automobilisten die zich toch niets aantrekken van verkeerste kens. „We moeten ze helpen hun gedrag aan te passen. Zetje een bord neer van 30 km per uur dan rijden ze 50 en bij een bord van 50 rijden ze 70 km. Het moet van de inrichting van de straten komen en die moet zo zijn dat geen ande re keus mogelijk is dan het ge wenste doel. Dat betekent niet beperking van bewegingsvrij heid, maar wel een verkeersbeeld waarin iedereen harmonieus en gelijkwaardig deelneemt". Op dat eerlijker gebruik van de verkeersruimte ging wethouder Wallage van verkeerszaken in Groningen ook in. „Bij de uitvin ding van de auto waren de men sen doodsbenauwd als zo'n eng lawaaiig ding langsraasde. Dat ze gelijk hadden, dat wisten ze toen niet. Nu zitten we met files tot in het centrum van de stad. Dat kunnen en willen we niet aan pakken. Ons verkeersbeleid gaat ervan uit dat de algemene voor zieningen in het centrum horen. Onze ervaring is dat dit tot meer veiligheid voor voetgangers-fiet sers leidt. Daarbij komt dat in verblijfsgebieden auto's primair niet thuishoren. Dus kiezen we voor verkeersluwheid en daarom leiden we auto's naar hoofdrou tes". Wallage benadrukte dat we er niet komen door de onveilig heid af te schermen. Er moet ge werkt worden met de bestaande ruimte en beslist geen uitbrei ding ten behoeve van het verkeer Alleen verandering van de ver deling van het vervoer kan een oplossing bieden. Met dat in ge dachten wil Wallage in het voor jaar een discussie over de hoofd lijnen van zijn verkeersbeleid op gang brengen. GÉÉN PARKEERPROBLEMEN - VLOTTE BEDIENING DISCOUNTPRIJZEN HERENSINGEL 7 LEIDEN - TEL. 120998 koop nu nog voor aantrekkelijke prijzen Kom gauw kijken. Lichtgewicht toercaravans, TE King, Sprinter Wel- tbummler en Mallorca. Burstner Flipper City en Flipper-Lux. Interessante kampeervouwwagens zoals de Deense Camp-Let. de Settler en de Tago campers. campo caravans b v. Barendrecht, 3e Barendrechtseweg 433, 01806-4866 Elst/Amerongen, Elsterstraatweg 67 Sassenheim. Teylingerlaan 74 Te koop eiffelland 380 4 A 5 pers. 550 kg 2 tafels mot voortent, 3600- tel 01716-14823 Onderhoud «n reparatie verstopt riool? telt 140932-122987 Ook voor al uw rioolvernieuwing Dag en nacht service. De Roode en Zoon, óók met de feestdagen Dacht u toch al aan een aluminium schuifpui? glascom-leiden Oude Singel 174-102, lel 071-142541 verbouwen is dat duur???? Frebouw geeft goed advies en werk voor aantrekkelijke prijzen Verbou wingen timmerwerken onderhoud Ook de kleine klusjes. Badka mers douchecellen keukens Dakwerk en isolatie. Bel voor dit gratis fre'bouw 071-760059. hans van leeuwen rioleringen n v. Overrijn 18. Leiden, tel 071-149445 Boren en zagen met diamant alsme de voor alle sloopwerken, tevens verhuur compressors. Inl tel. 071-149445 Na 18 00 uur 071-143481. 02522-14007. 02521-13956. aannemings bedrijf b. steun vraagt werk, groot en klein, van 071-143552 Bak vrijbl een afspraak. Loodgietersbednjf firma J J van der Vlist Zn. Leiderdorp-Haar lem Tel 071-893057. 023-360050 Reparatie dakwerk en renovatie van toilet en badka mers, landelijk erkend installateur Electro Technisch Bedrijf j.w. timmers Fru.nlaan 9. Leiden tel 123374 Aanleg van lichtkracht en zwak stroominstallaties. Aanbrengen van aardelectroden. schildersbedr. kan nog tegen concurrerende prijs uw binnen schilder-, behang- en witwerk uitvoeren Tevens met ex tra winlerkorting. Telefoon 071-142876 timmerwerk verbouwingen, dakkapellen, open haarden en keukens Goh vrijblij vende prijsopgave Fa Ju en Sleg- tenhorst Leiden 071-767469 Ha- 01714-4610 behangen witten en schilderen, bel de vakman J Erades. tel. 071-142914 knip uit! 141665 rioolservice barthen bv Meer dan 50 jaar ervaring in het ontstoppen van rioolafvoeren. het opzoeken van rioolstank en leeg zuigen van kelders, putten en tanks. Specialist in het vernieuwen van rioleringen. Gratis advies over riool renovatie Langegracht 43, Leiden bel barthen er is geen betere aannemer vraagt op korte termijn metsel- te gel- stuc en timmerwerk Vrijbl. prijsopgave. Tel. 071-211284. Fietsen, bromfietsen en motoren Te koop wegens moeilijkheden zündapp KS 50, 3 weken oud, 100 km gelo pen. toerenteller en vierkante kop lamp, pr 2400,-. tel. 01715-1784. Wij geven een leuk inruilprijsje voor uw oude fiets bij aankoop van een nieuwe Batavus-Gazelle- Sparta- Peugeot fiets. Tweewielerspecialist polanen Haarlemmerstraat 2015-Meiplein 128, Leiden. Tijdelijk 50.- of meer voor uw ou de fiets bij inruil op een nieuwe gazelle fiets Bert van der Meij, Middelweg 30. Leiden centrum, tel 142557 Nieuwe kreidler bromfietsen, model '80, met ster- wielen en achtervorkslot. Tijdelijk geen 2598 -, maar 2298 - Ri|klaar met servicebeurten en garantie Bert van der Meij. Middel weg 30. Leiden centrum, tel. 142557. Alle onderdelen Kreidler. Zundapp en Yamaha bromfietsen Chroomdelen met in- il, 20 soorten zitjes, banden, uit en enz Bert van der Mei|, Mid delweg 30. Leiden centrum, tel. 142557. Watersport/ vaartuigen et bekleden van n polyester boten an dakgoten. d. segaar en Schiekade 116B, tel. 133874 Reserveer nu uw winter stalling boot. Makkelijk bereikbaar iraan aanwezig. 12,5 ton. en buiten. De La Bije Wa tersport. Morsweg 338a. Leiden 071-120781/763440 Wij stofferen Zonderop. Haar lemmerweg 51a, Leiden, telefoon 071-144932. Kennismaking vriendin gevraagd Soms samen, soms alleen. Ongeb. onderwijzer (36) Redelijk appetijtelijk ogend. Voor vriendschap, warmte en tederheid. Br o. nr. 12073 'constance' Erkend door Raad van Toezicht. persoonl bemiddeling voor huwe lijk of duurzame man-vrouw relatie Voor contacten van Beter Niveau. Inl. Alphen a/d Rijn, Handelhof 55, Tel. 01720-23104 Man van 42 jaar zoekt kennisma king met een serieuze vrouw van 30 tot 40 jaar 1 kind geen bezwaar. Mag ook jonger zijn. Ik ben in bezit van een kleine wo ning. Wie durft mij te schrijven. Ik ben gescheiden, geen bar-type en houdt van gezellig thuis zijn. Ze moet eerlijk en betrouwbaar zijn. Br. o nr. 526 Danscontact Sociëteit "samen" waar gezelligheid "in" en drempel vrees "uit" is. Alleenstaanden van 25 t/m 55 jr. zijn elke zondagav vanaf 20 00 uur welkom in Bowling Alphen", Sportlaan 3, Alphen a/d Rijn Correcte kleding gewenst. 30 dec. géén soosavond. Inl. 02510-27120 na 18 00 uur. Man van 42 jaar zoekt vrouw, het liefst kleurling, Ik zelf ben blank, maar dat maakt niets uit. Ik ben ge scheiden. maar op zoek naar een vrouw die graag een goede relatie op wil bouwen en na verdere ken nismaking toch wil trouwen. Wie durft mij te schrijven Br o. nr. 525 Erkend Buro de nieuwe weg geleid door een psychologe en so ciologe (een begrip voor betrouw baarheid en degelijkheid) bemid- een levenspartner (huw. en duurz m/vr relatie) Nu ook in Den Haag 070-644353 (werkd 9-11 uur, 18 00-19.30 uur). Amstelveen: Oost. Halfrond 68, 020-419913. Jongeman 42 jaar wil onderdak bieden aan een jonge vrouw om samen verder te gaan. Br. o. nr. 12075 Buitenlandse dame zoekt serieuze kennismaking met heer middenst. niveau tot 50 jr. Brieven onder no 12076 Dat is toch niet veel, zult u misschien zeggen. Maar heeft u wel eens echt goed geteld? Zijn het er niet langzamerhand 5 of 6 per dag? En zijn het er niet wat meer dan vorig jaar? Want zo is het met alcohol. Makkelijk teveel maar moeilijk terug. Als u zich daar zorgen over maakt ga dan eens met uw huisarts praten. Of vraag de onderstaande brochure aan. Vindt u dat u meteen advies kunt gebruiken, bel dan met de Stichting Korre latie: Drank. Makkelek teveel. Moeilijk terug. "Teveel" is een vaag begrip wellicht Maar j houvast wilt voor de gemiddelde s zyn 4 glazen drank per dag het maximum Dat dan wel onder "normale" omstandigheden. Dus zeker niet by medi - cyngebruik,autoryden of binnen een korte tyd. Zelfs een glas sherry of pils (10 gram pure alcoholheeft ongeveer 1 V2 uur nodig om door het lichaam weggewerkt te worden! SIRE in hel Leidsch/Alphens Dagblad presteren. Door dit Sleuteltje, 12,20, verkocht mevr. Coelewij uit Leiden het opklapbed 8 mensen reageerden op dit Sleuteltje. Sleuteltjes blijken elke dag weer Sleuteltjes tot Succes te zi(. Ze verkopen al wat u maar kwijt wilt. 47.500 abonnees spellen elke dag weer het Leidsch Dagblad. Bel voor uw Sleuteltjes-Service: 071-123255/123256

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 10